Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

γεννησα πριν 2,5 μηνες με φτ. Ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου να ξαναθυμηθουμε το αθλημα μετα απο μεγαλη αποχη λογω προβληματος στην εγκυμοσυνη(ειμαστε εκτος 10 μηνες). Ο γιατρος μας εχει δωσει λιπαντικο για τους 2 πρωτους μηνες. Ειχα πολυ πονο και δεν καταφεραμε τιποτα, σαν να ηταν κλειστος ο κολπος, δεν μπορουσε να γινει διεισδυση. Εγω τον νιωθω πιο στενο και πιο κρεμασμενο(ωραια περιγραφη ε?), εκτος αυτο εχω στην εισοδο του κολπου ενα πραγματακι σαν σταφυλακι και πεταει και δεν ξερω τι ειναι. Πριν μερικες μερες πηρα και τα αποτελεσματα του τεστ παπ και ολα ηταν μια χαρα. Εγω γιατι νιωθω χαλια?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...

Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός...:confused:..Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...

Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός...:confused:..Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

 

 

οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?

Link to comment
Share on other sites

οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?

 

Στο γιατρό σου έχεις μιλήσει;Τι σου έχει πει;;Γιατί εμένα μου είπε ότι ο πόνος μπορεί να οφείλεται σε αυτό το σταφυλάκι....Αλλά απ'ότι διαβάζω και βλέπω, αλλού είναι το θέμα...Ας ελπίσουμε ότι θα περάσει γιατί όντως είναι πολύ άδικο και ψυχοφθόρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο:oops::oops:

Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο:oops::oops:)

Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???

Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο:oops::oops:

Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο:oops::oops:)

Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???

Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα

 

εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο

 

Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο:shock::shock:

Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω..:oops::oops:.πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??:confused::confused:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο:shock::shock:

Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω..:oops::oops:.πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??:confused::confused:

 

 

μου εκανε μια τοπικη αναισθησια και το εκοψε και το καυτηριασε για να μην ματωνει, πραγματικα δεν ηταν τιποτα ουτε ποναγε ουτε με ενοχλησε μετα, σε 5 λεπτα ειχε τελειωσει. μη σε φοβισει η τοπικη αναισθησια που γραφω, δεν κραταει ουτε 10 λεπτα, πως πας στον οδοντιατρο και σου κανει ενεσουλα? κατι τετοιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω για το φτ αλλά με καισαρική που γέννησα νομίζω ότι ο κόλπος μου έχει στενέψει κιόλας!Είναι λιγάκι αστείο αλλά κάποιες φορές νιώθω λες κ είμαι παρθένα ακόμα κ δε μπαίνει τίποτα εκεί μέσα!Αλλά όσες φίλες είχα που γέννησαν με φτ μου είπαν ότι επανήλθαν τουλάχιστον μετά από 1μιση χρόνο.Δεν ξέρω τι ισχύει!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια, είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με την περιοχη εκει κατω. Καταρχήν εχω γεννησει εδώ και δυόμιση μηνες, εβαλα καθρεφτακι για να δω τι γινεται στην κατω περιοχη και απογοητευτηκα παρα πολύ. Ακριβως μετα τον κολπο φαινεται σαν κατι να στραβωσε, δεν ξερω πως να το περιγραψω. Δεν εννοω το περινεο. Και οι επαφες δεν εχουν καμια σχεση με παλια. Ο πονος είναι αφορητος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ρε κορίτσια είχα τοοοοοοοσο άγχος πριν γεννήσω πως μετά εκεί κάτω εννιά καταλαβαίνω τπτ το σεχ....και όμως καταλαβαίνουμε όλες Μια χαρά βλέπω!! Χαχα! Εγώ παντβςισως τις πρώτες 2-3 φορές πονούσα πολύ μετά όλα φυσιολογικά κ καλύτερα από πριν την γέννα μπορώ να πω.! Βέβαια εγωβειχα όρεξη πολύ .!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 5 Μαΐου 2012 at 7:37 ΜΜ, sgreece είπε:

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...

Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός...:confused:..Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

Μόνο με καυτηριαση φεύγει;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 7 Ιανουαρίου 2017 at 1:06 ΜΜ, Πεγκούλα είπε:

Γεια σας κορίτσια, είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με την περιοχη εκει κατω. Καταρχήν εχω γεννησει εδώ και δυόμιση μηνες, εβαλα καθρεφτακι για να δω τι γινεται στην κατω περιοχη και απογοητευτηκα παρα πολύ. Ακριβως μετα τον κολπο φαινεται σαν κατι να στραβωσε, δεν ξερω πως να το περιγραψω. Δεν εννοω το περινεο. Και οι επαφες δεν εχουν καμια σχεση με παλια. Ο πονος είναι αφορητος.

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς και εγώ ακριβώς το ίδιο είμαι και εχω γεννήσει 4 μήνες. Καλυτέρεψε σε σένα καθόλου ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να στεναχωρήσω ή να απογοητεύσω, έχω γεννήσει εδώ και  14 μήνες. 

Το σώμα μου επανήλθε κατά (ας πούμε) 90%-95% ήδη από την πρώητη εβδομάδα: κιλά, εμφάνιση, κόλπος, λόχεια, σακούλιασμα της κοιλιάς...όλα!

 

ΑΛΛΑ

 

Αυτό το 5%-10% που έμεινε....χρειάστηκε κανένας χρόνος για να επανέλθει. Μετά το έτος μπόρεσα να πω ότι ήταν μια χαρά εκεί κάτω. Δηλαδή καθόλου πόνο και ευκολία στις επαφές όπως πρώτα. 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω επανηλθα σχετικα γρηγορα. Οι επαφες τους πρωτους μηνες ηταν αρκετα αβολες λογω του θηλασμου νομιζω,ισως και της περινεοτομης, αλλα απο το 6μηνο και μετα μπορω να πω οτι ειναι καλυτερες απο προ εγκυμοσυνης και τοκετου! 

 
Link to comment
Share on other sites

On ‎3‎/‎8‎/‎2017 at 10:58 ΜΜ, kine είπε:

Δεν θέλω να στεναχωρήσω ή να απογοητεύσω, έχω γεννήσει εδώ και  14 μήνες. 

Το σώμα μου επανήλθε κατά (ας πούμε) 90%-95% ήδη από την πρώητη εβδομάδα: κιλά, εμφάνιση, κόλπος, λόχεια, σακούλιασμα της κοιλιάς...όλα!

 

ΑΛΛΑ

 

Αυτό το 5%-10% που έμεινε....χρειάστηκε κανένας χρόνος για να επανέλθει. Μετά το έτος μπόρεσα να πω ότι ήταν μια χαρά εκεί κάτω. Δηλαδή καθόλου πόνο και ευκολία στις επαφές όπως πρώτα. 

Ναι πραγματικα και τις δυο φορες που γεννησα ετσι εγινε. Μενει ένα <κατι λιγο> που αργει να επανελθει. Για τον κολπο δε θυμαμαι καθολου είναι η αληθεια.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια τελικά η χαλάρωση του κόλπου φεύγει; πριν 40 ημέρες γέννησα και πήγα χθες στον γιατρό και μου είπε ότι ο κόλπος μου είναι χαλαρός και να κάνω ασκήσεις kegel..περα από τις ασκήσεις, θα επανέλθει; σε επαφή δεν έχω έρθει ακόμα αλλά πολύ φοβάμαι πως την ώρα της πράξης δεν θα καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Φοβάμαι να έρθω σε επαφή και να έρθω αντιμέτωπη με αυτή την αλήθεια. Οι περισσότερες γράφετε πως μετά τη γέννα ήσασταν καλύτερα από πριν. Τελικά παίζει ρόλο το ράψιμο; ή η χαλάρωση δεν έχει σχέση με το πως θα σε ραψουν; ; αν είναι να χαλάρωσα στην πρώτη γέννα, στην δεύτερη τι θα γίνει δηλαδή; από την εμπειρία σας επανέρχεται ο κόλπος; μήπως έκανα βλακεια που γέννησα φυσιολογικά; 

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικα και ειχα ραμματα.εμενα η γιατρος δε μου ειπε τπτ για χαλαρωση.Οι επαφες μετα τις 40 μερες ηταν λιγο καπως και μετα τους 3 μηνες οπως πριν μη σου πω και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τελικά η χαλάρωση του κόλπου φεύγει; πριν 40 ημέρες γέννησα και πήγα χθες στον γιατρό και μου είπε ότι ο κόλπος μου είναι χαλαρός και να κάνω ασκήσεις kegel..περα από τις ασκήσεις, θα επανέλθει; σε επαφή δεν έχω έρθει ακόμα αλλά πολύ φοβάμαι πως την ώρα της πράξης δεν θα καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Φοβάμαι να έρθω σε επαφή και να έρθω αντιμέτωπη με αυτή την αλήθεια. Οι περισσότερες γράφετε πως μετά τη γέννα ήσασταν καλύτερα από πριν. Τελικά παίζει ρόλο το ράψιμο; ή η χαλάρωση δεν έχει σχέση με το πως θα σε ραψουν; ; αν είναι να χαλάρωσα στην πρώτη γέννα, στην δεύτερη τι θα γίνει δηλαδή; από την εμπειρία σας επανέρχεται ο κόλπος; μήπως έκανα βλακεια που γέννησα φυσιολογικά; 

"Βλακεια" δεν εκανες σιγουρα. Ειναι δυνατον; Εδωσες οτι καλυτερο μπορουσες στο μωρακι σου (και σε σενα)που γεννηθηκε κολπικα. Δηλαδη θα προτιμουσες την καισαρικη (και οτι προβληματα υγειας εχουν συνδεθει με αυτην) απο το να χαλαρωσει λιγο ο κολπος; Δεν ειναι οτι δεν θα νιωθεις τιποτα, αλλα δεν θα ειναι και σαν εφηβης:-P. Προσωπικα, στο πρωτο δεν καταλαβα καποια διαφορα στην "χαλαροτητα" μολις επανηλθε πληρως (περιπου 6-9 μηνες μετα τον τοκετο). Τωρα στο δευτερο μου φαινεται ιδια κατασταση, ισως χαλαρωσε ελαχιστα παραπανω αλλα ακομη δεν εφτασα ουτε το 4μηνο. Μην αγχωνεσαι, θα επανελθει αλλα οχι και στην αρχικη του μορφη...αλλα εχει τοση σημασια για σενα; Εγινες μανα!!! Μην στεκεσαι σε ανασφαλειες που δηλητηριαζουν τη μητροτητα και τη γυναικεια σου φυση που ειναι υπεροχη οπως και να ειναι ο κολπος σου! Εξαλλου, ακομη κι αν χαλαρωσε λιγο ποιος ειπε οτι δεν θα νιωθεις απολαυση;;;; Οπως βλεπεις οι περισσοτερες νιωθουμε ακομη μεγαλυτερη!

 
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσες δηλαδή να μείνεις με  σφιχτό κόλπο ακόμα και αν το παιδί σου γεννιόταν έτσι με αδύναμο αναπνευστικό, που είναι σαφώς μεγαλύτερες οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο όταν γεννάς με καισαρική; Είμαι σίγουρη πως όχι :)

Έχεις μόλις 40 μέρες που γέννησες και ίσως νιώθεις πως εκεί κάτω έχεις το τούνελ του μετρό :mrgreen: Η αλήθεια είναι ότι το σώμα σου και ειδικότερα οι μύες του κόλπου έχουν υποστεί μεγάλη πίεση, παράλληλα οι ορμόνες σου έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να ισορροπήσουν. Μετά από φυσιολογικό τοκετό χρειαζόμαστε τουλάχιστον 6-9 μήνες για να επανέλθουν στην προηγούμενη φυσική μας κατάσταση και είναι λογικό. Οι kegel είναι όντως πολύ βοηθητικές και μπορείς να τις ξεκινήσεις άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τελικά η χαλάρωση του κόλπου φεύγει; πριν 40 ημέρες γέννησα και πήγα χθες στον γιατρό και μου είπε ότι ο κόλπος μου είναι χαλαρός και να κάνω ασκήσεις kegel..περα από τις ασκήσεις, θα επανέλθει; σε επαφή δεν έχω έρθει ακόμα αλλά πολύ φοβάμαι πως την ώρα της πράξης δεν θα καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Φοβάμαι να έρθω σε επαφή και να έρθω αντιμέτωπη με αυτή την αλήθεια. Οι περισσότερες γράφετε πως μετά τη γέννα ήσασταν καλύτερα από πριν. Τελικά παίζει ρόλο το ράψιμο; ή η χαλάρωση δεν έχει σχέση με το πως θα σε ραψουν; ; αν είναι να χαλάρωσα στην πρώτη γέννα, στην δεύτερη τι θα γίνει δηλαδή; από την εμπειρία σας επανέρχεται ο κόλπος; μήπως έκανα βλακεια που γέννησα φυσιολογικά; 

Να σου ζήσει!

Ο φυσιολογικός τοκετός ήταν το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις, μην το σκέφτεσαι αρνητικά, σκέψου μόνο τα θετικά του για το μωράκι σου αλλά και για το σωμα σου!

Εγώ απέχω πολύ χρονικά πλέον από τους τοκετούς μου και μπορώ να σου πω πως τίποτα δεν τους "θυμίζει" εκεί "κάτω"!!!

Η χαλάρωση που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με τα ράμματα αλλά με τους μύες της περιοχής, του πυελικού εδάφους. Ασκήσεις kegel να κάνεις οπωσδήποτε, όσο πιο νωρίς αρχίσεις τόσο το καλύτερο!

Εγώ τον πρώτο χρόνο μετά το 2ο τοκετό είχα αρκετή ακράτεια ( σε φτέρνισμα και σε σωματική άσκηση, όχι σε ηρεμία). Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν φυσιολογικό, μου συνέστησε ασκήσεις kegel και μου είπε ότι θα βελτιωθεί, όπως και έγινε! Μου είπε ότι το θέμα θα με απασχολήσει πάλι στην εμμηνόπαυση, αλλά για την ώρα δεν θέλω να το σκέφτομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι θα χαλαρώσω εκεί κάτω. Όταν μου είπε η μαία μου να κάνω ασκήσεις kegel για να αποφύγω την ακράτεια τη θεώρησα υπερβολική. Και όταν μου είπε ο γιατρός μου ότι είμαι χαλαρή μου ήρθε απότομο. Και φαντάζομαι ότι για να μου το επισήμανε δεν θα είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, αλλά χειρότερα. Εν τω μεταξύ έβαζε το δάχτυλο του ο γιατρός και μου έλεγε να σφιξω και ρε κορίτσια εσφιγγα όσο μπορούσα και ο γιατρός δεν καταλάβαινε τίποτα. Όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω πράγματι φαντάζομαι ότι θα έχω το τούνελ του μετρό. Εν τω μεταξύ η μητέρα της κολλητής μου πάντα έλεγε να κάνετε καισαρική γιατί με τον φυσιολογικό θα ανοίξετε από κάτω και να μην θήλασε τε γιατί θα σας πέσει το στήθος! Εννοείται και δε συμφωνω γιατί και φυσιολογικό τοκετό έκανα και γάλα βγάζω με το θήλαστρο αλλά δεν σας κρύβω ότι έστω και για ένα λεπτό μου πέρασαν από το μυαλό μου τα λεγόμενα της. Πάντως την φίλη μου την έχει πείσει και θα κάνει καισαρική κ ούτε θα θηλάσει. Κρίμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πολύ κρίμα να διαιωνίζονται τέτοιες αντιλήψεις. Και γιατί είναι ανυπόστατες και γιατί μας υποβιβάζουν, λες και είμαστε φτιαγμένες μόνο για να μας ευχαριστιούνται οι άντρες. 

Όλο μας το σώμα, χέρια, πόδια, στήθος, κόλπος, λαιμός κλπ έχει μύες. Αν δεν τους 'δουλεύεις" χαλαρώνουν. Επίσης έχουμε λίπος και ιστούς. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης , παίρνουμε απότομα βάρος. Αλλάζει ο όγκος του στήθους μας, βαραίνει και αν δεν στηρίζεται επιβαρύνεται. Κατά το θηλασμό, ο όγκος του στήθους αυξομειώνεται και με ομαλό αποθηλασμό (όχι μαχαίρι) οι ιστοί μας σιγά σιγά επανέρχονται στην προηγούμενη κατάσταση. Το πέσιμο του στήθους είναι πολύ πιθανό να συμβεί αν από εκεί που είσαι "τούμπανο", κόψεις πολύ απότομα τον θηλασμό (λέγοντας θηλασμό εννοώ γενικά την παραγωγή μητρικού γάλακτος). Λογικό δεν είναι; αφού το σώμα μας δεν είχε το χρόνο του...

 

Αντίστοιχα με τον κόλπο, ζορίζεται από το βάρος και η γέννα είναι ένα ισχυρό διασταλτικό σοκ. Εξαρτάται από την ελαστικότητα κάθε σώματος το πόσο γρήγορα και σε τι βαθμό θα επανέλθει. Γι΄αυτό και οι kegel είναι σημαντικό να γίνονται όχι μόνο μετά τη γέννα αλλά και πριν από αυτή. Αντίστοιχα συμβαίνει με το περίνεο. Αν προηγηθεί μασάζ στην περιοχή, οι πιθανότητες είναι ότι δεν θα χρειαστεί ο μαιευτήρας νυστέρι γιατί το σώμα θα μπορέσει να αντεπεξέλθει.

 

Ξεκίνα άμεσα με τις ασκήσεις αλλά μην αγχώνεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμα, θέλει το χρόνο του το σώμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...