Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΠΤΙΣΗ-ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Recommended Posts

Θα ήθελα να βαπτίσω την δεύτερη κόρη μου κάπου πιο κοντά στο σπίτι μας αυτή την φορά.Μπορείτε να μου προτείνετε εκκλησίες και κέντρο σε Περιστέρι-Αιγάλεω-Χαιδάρι;O ιερός ναός του Αγίου Χριστόφορου στο Δαφνί δεν παίζει γιατί δεν μου αρέσει ο παπάς...Περιμένω να μου πείτε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aφροδιτάκι εμείς κλεισαμε στον Αγ.Ιωάννη τον Θεολόγο στο Περιστέρι για τις 11 Απρίλη από μαγαζιά είχαμε αρκετα ευχαριστημενοι από τον Αγγελο στο Χαιδάρι αλλά εκεί που μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι ήταν το αρχοντικόν στο Μπουρνάζι.Εκεί θα κλείσουμε και τώρα στην τρίτη βάφτιση.Και από τιμές και οι δύο ήταν αρκετά καλοί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Μπορείς να μου πεις που είναι αυτή η εκκλησία;

Επίσης αν δεν σου είναι πρόβλημα θα μπορούσες να μου πεις με π.μ. τις τιμές του κέντρου;

Τον παπά στον Αγ.Ιωάννη τον ξέρεις ή πρώτη φορά κάνεις βάπτιση εκεί;

Έχω ένα πρόβλημα με τους παπάδες...και θέλω κάποιον καλό σαν ιερωμένο και σαν άνθρωπο και όχι κάποιον που μας κοιτάει στην τσέπη και είναι νευρικός με τα μωράκια...

Link to comment
Share on other sites

Από εκκλησία προτείνω το Ναό Παμεγγίστων Ταξιαρχών απέναντι από το ΙΚΑ Περιστερίου. Εϊναι πολύ όμορφη εκκλησία με μεγάλο και ωραίο προαύλιο. Από κέντρο ξέρω στο Μπουρνάζι το "Μία Φορά" (μπορείς να το βρεις στο ίντερνετ) και το "Μεζεδοκαμώματα", αλλά δεν ξέρω να σου πω τιμές. Έχουν πάντως πολύ ωραίο φαγητό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτάκι όσο αφορά την εκκλησία είναι αυτή που είναι στο empoli σωστά είναι αρκετά μεγάλη με μεγάλο προάυλιο και σχετικά εύκολο παρκιγκ σε αντίθεση με τους Ταξιάρχες που το παρκιγκ είναι αρκετά δύσκολο.Τους ιερείς δεν τους ξέρω ιδιαίτερα απλά τους έβλεπα στην γιορτή της εκκλησίας και τους είδα και τώρα δηλαδή δεν είναι η ενορία μου.Για να μου κλείσουν την εκκλησία επειδή είμαι από άλλη ενορία μου ζήτησαν 50? δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο αν είσαι από την ίδια ενορία.Τα χαρτιά θα τα φτιάξουν όλα αυτοί και δεν θα τρέχω στην εκκλησία της ενορίας μου και μετά πάλι εκεί. Τώρα σαν συμπεριφορά απέναντι στο παιδί δεν ξέρω γιατί εμένα το μυστήριο θα το τελέσει ο πεθερός μου που είναι παπάς οπότε δεν θα αναμειγθούν οι ιερείς της εκκλησίας.Πάντως ευγενικοί μου φάνηκαν τώρα δεν ξέρω μην σε πάρω στο λαιμό μου.Για στολισμό μου είπαν ότι δεν υπάρχει περιορισμός απλά για την κολυμπήθρα κάτι διακριτικό και αν θέλω μπαλόνια τότε έξω από την εκκλησία.

Τώρα όσο αφορά το Αρχοντικό στην βάφτιση του Κωνσταντίνου πρίν 1 1/2 χρόνο περίπου (13-7-08) για 40 άτομα και με μενού που φτάσαμε του σκασμού μου πήραν 20? το άτομο.Τώρα από το site είδα ότι το ίδιο μενού το έχει 23? θέλω να πάω να ρωτήσω και αν είναι θα σε ενημερώσω.Απλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από το service και από το φαγητό από όλα.Το site είναι το http://www.arhontikon.gr.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι έχει δίκιο η Νασια σχετικά με το παρκινγ στους ταξιάρχες. Αλλά αν η βάπτιση γίνει Κυριακή δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Το Σάββατο όμως γίνεται χαμός... Επίσης επιτρέπονται στολισμοί μέσα και έξω άπό την εκκλησία, αλλά όχι στην κολυμπήθρα. Ρώτησε κιόλας γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγ. Ιωαννη παντρευτηκα λοιπον η εκκλησια ειναι πολυ ωραια και εμεις στον γαμο μας που ειχαμε 500 ατομα φαντασου παρκαραν ολοι σχετικα ευκολα εχει πολλα στενακια γυρω γυρω και εχει χωρο, εχει μεγαλο προαυλιο και μεσα η εκκλησια ειναι ομορφη.

οι παπαδες τωρα εμας αυτος που μας παντρεψε ηταν νεος παπας ειναι απο την Πρεβεζα καλος ηταν ειπε ολα τα λογια στον γαμο και γενικα δεν αντιμετωπισαμε προβλημα φαντασου οτι στον χωρο του ησαϊα μας πεταγανε και καρυδια λογω εθιμου (δεν θα το σχολιασω) και κουφετα( κατι εξυπνοι φιλοι) μαζι με το ρυζι και δεν ειπε τιποτα ισα ισα γελαγε.

στο μονο που με χαλασε ειναι οτι ζητησε 50 απο τους κουμπαρους και πηρε και αλλο ενα 50 νομιζω απο τον αντρα μου, απλα δεν μου αρεσε που ζητησε απο τον αντρα μου τελος παντων αυτα ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο και αυτό πάλι...Στην βάπτιση της κόρης μου που έγινε σε ξωκλήσι στο Βέλο Κορινθίας,ο παπάς δεν μου ζήτησε τίποτα...Ξέρω πως η νονά της έδωσε 50 ευρώ αλλά δεν μου ζήτησε χρήματα για τα χαρτιά.Βέβαια ασχολήθηκα εγώ με αυτά και ο παπάς της τότε ενορίας μου μου είχε ζητήσει χρήματα επειδή δεν θα έκανα την βάπτιση εκεί...και του είχα δώσει μόνο 10 ευρώ και είχε τσαντιστεί...Ξυδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι όσο αφορά την εκκλησία είναι αυτή που είναι στο empoli σωστά είναι αρκετά μεγάλη με μεγάλο προάυλιο και σχετικά εύκολο παρκιγκ σε αντίθεση με τους Ταξιάρχες που το παρκιγκ είναι αρκετά δύσκολο.Τους ιερείς δεν τους ξέρω ιδιαίτερα απλά τους έβλεπα στην γιορτή της εκκλησίας και τους είδα και τώρα δηλαδή δεν είναι η ενορία μου.Για να μου κλείσουν την εκκλησία επειδή είμαι από άλλη ενορία μου ζήτησαν 50? δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο αν είσαι από την ίδια ενορία.Τα χαρτιά θα τα φτιάξουν όλα αυτοί και δεν θα τρέχω στην εκκλησία της ενορίας μου και μετά πάλι εκεί. Τώρα σαν συμπεριφορά απέναντι στο παιδί δεν ξέρω γιατί εμένα το μυστήριο θα το τελέσει ο πεθερός μου που είναι παπάς οπότε δεν θα αναμειγθούν οι ιερείς της εκκλησίας.Πάντως ευγενικοί μου φάνηκαν τώρα δεν ξέρω μην σε πάρω στο λαιμό μου.Για στολισμό μου είπαν ότι δεν υπάρχει περιορισμός απλά για την κολυμπήθρα κάτι διακριτικό και αν θέλω μπαλόνια τότε έξω από την εκκλησία.

Τώρα όσο αφορά το Αρχοντικό στην βάφτιση του Κωνσταντίνου πρίν 1 1/2 χρόνο περίπου (13-7-08) για 40 άτομα και με μενού που φτάσαμε του σκασμού μου πήραν 20? το άτομο.Τώρα από το site είδα ότι το ίδιο μενού το έχει 23? θέλω να πάω να ρωτήσω και αν είναι θα σε ενημερώσω.Απλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από το service και από το φαγητό από όλα.Το site είναι το http://www.arhontikon.gr.

 

Είδα το site τους και μιλήσαμε και τηλεφωνικά και μου φαίνεται πως θα πάω για φαγητό σύντομα για να έχω πιο καθαρή εικόνα.Πάντως μου αρέσει σαν χώρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα το site τους και μιλήσαμε και τηλεφωνικά και μου φαίνεται πως θα πάω για φαγητό σύντομα για να έχω πιο καθαρή εικόνα.Πάντως μου αρέσει σαν χώρος.

 

Έχω πάει σε τρεις βαπτίσεις στο Αρχοντικό και περάσαμε καταπληκτικά.Η μια μου φίλη θα κάνει εκεί το τραπέζι και του δεύτερου παιδιού τους και πριν λίγες ημέρες της είπαν 24 Ευρώ το άτομο.Μην το σκεφτείς έχει καταπλητικό φαγητό και πολύ καλή ορχήστρα.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Αφροδιτάκι,

πήγα πριν από λίγο στο Αρχοντικό και το μενού που στο site το έχει με 23€ το δίνει με 24€ αλλά επειδή δεν ήταν το αφεντικό εκεί μου είπαν να καλέσω κάποια στιγμή για να μου κάνει καλύτερη τιμή αλλά πόσο να μου κόψει το καλύτερο που μπορεί να μου κάνει πιστεύω είναι τα 22€ αλλά χλωμό το κόβω.Θα τον πάρω αύριο το μεσημεράκι και θα σας πω.Επίσης τον ρώτησα αν κάποιος δεν θέλει να διαλέξει κάτι από το κυρίως πιάτο μου είπαν ότι αν είναι δύο τρία άτομα μπορούν να του δώσουν κάτι άλλο πχ καλαμαράκια ή κάποιο άλλο φαγητό από τον κατάλογο.Το μόνο που με χάλασε είναι ότι από Πέμπτη έως και Κυριακή έχει ορχήστρα και δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να μην τους έχουμε και επειδή δεν τους έχω ακούσει δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν κέφι αλλά είπαμε με τον άντρα μου να πάμε μία μέρα να τους ακούσουμε και να δούμε.

Πάντως από φαγητό μην φοβάσαι είναι καταπληκτικό και χορταστικότατο.

Εσείς για πότε λέτε και πόσα άτομα γιατί αν είστε μέχρι 50 άτομα έχει μία αίθουσα όπως μπαίνετε στο μαγαζί δεξιά διαφορετικά αν είστε κάτω από 40 άτομα ή θα σας βάλει μαζί με τον υπόλοιπο κόσμο δηλαδή δεν θα έχει αποκλειστικό χώρο ή θα σας βάλει στην προαναφερθήσα αίθουσα αλλά θα πληρώσετε για 40 άτομα.Αυτό μου είπαν τουλάχιστον εμένα γιατί εμείς είμαστε 35 με 40 άτομα.

Επίσης θέλω να πάω να ρωτήσω και στα Μεζεδοκαμώματα αλλά εκεί είναι λίγο δύσκολο το παρκινγκ όχι ότι στο αρχοντικό είναι πιο άνετο αλλά τουλάχιστον είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω γύρω στα 80 με 100 άτομα το πολύ.Θα προσπαθήσω να τα κρατήσω κοντά στα 70-80.Η ορχήστρα χρεώνεται επιπλέον ή είναι στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Τον πήρα τηλέφωνο και δυστυχώς δεν μου καταβάζει την τιμή.Στην τιμή περιλαμβάνεται η ορχήστρα και εγώ δεν την θέλω ρε γμτ αλλά τί να κάνω ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να βαπτίσω την δεύτερη κόρη μου κάπου πιο κοντά στο σπίτι μας αυτή την φορά.Μπορείτε να μου προτείνετε εκκλησίες και κέντρο σε Περιστέρι-Αιγάλεω-Χαιδάρι;O ιερός ναός του Αγίου Χριστόφορου στο Δαφνί δεν παίζει γιατί δεν μου αρέσει ο παπάς...Περιμένω να μου πείτε γνώμες.

 

Εγώ στον Αγ. Χριστόφορο παντρεύτηκα...πολύ ωραιά...δυσκολο το parking. Τωρα σχετικά με τον παπα...εννοείς ένα σχετικα νέο (καμια 40ρια ετών)?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί παντρεύτηκα πριν από 7 χρόνια.Εννοώ έναν παχουλό με καστανά κοντά μαλλιά και γυαλιά.Είχα πάει πριν από 2 χρόνια σε βάπτιση και ήταν ακόμη αυτός.Κι εγώ γύρω στα 40 τον κάνω.

 

 

Η εκκλησία είναι ένα όνειρο μέσα στα δέντρα αλλά αυτός με νευριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Για εκκλησια εχω παει σε βαφτιση αλλα δεν θυμαμαι πως την λενε :oops:. Θα εξηγησω την διαδρομη και οποιος την ξερει ας την πει... κερδιζει λουκουμακι :-D. Βγαινοντας απο παλατακι αριστερα στην Καβαλας καπου κανουμε δεξια στο 1ο ή 2ο φαναρι. Ανεβαινουμε κατι ανηφορες και μια υπεροχη εκκλησια :-D:grin::-D η διαδρομη θελει μπαλονια αλλα αξιζει τον κοπο

 

Για φαγητο. Απο εμπειρια το καναμε στην Δαφνουλα. Χωρος μη καπνιστων. Υπεροχο φαγητο αλλα αποφυγεται τη μπριζολα (δεν ειναι το φορτε τους :lol:). Σε αντιθεση τα κεφτεδακια τα οποια ειχα επιλεξει για τα μικρα εγιναν αναρπαστα καθως και ολα τα αλλα. Ο χωρος σε αλλους αρεσε σε αλλους οχι .Προσωπικα ηθελα κατι μικρο και ζεστο. Και αυτο ηταν η Δαφνη ηταν πιο πολυ αυτο που ηθελα αλλα δεν την εδιναν ) Τιμη 19 + ποτα γι αυτα που διαλεξα εγω και ηταν αρκετα .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου στοιχεία για Δάφνη και Δαφνούλα.Που είναι;

 

ΔΑΦΝΟΥΛΑ :

http://www.athensvoice.gr/guide/taste/av,14099,TASTE_POLICE.html στην φωτο ειναι η Δαφνουλα)

 

ΔΑΦΝΗ:

http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet⊂=details&id=705 (δεν ειναι οπως τη φωτο ειναι πολυ πιο ζεστο αλλα δεν βρισκω καποια φωτο)

 

ΔAΦNH ΔΑΦΝΟΥΛΑ (ειναι διπλα και εχουν την ιδια κουζινα): Mεγ.Aλεξάνδρου 86, Mπουρνάζι, 210 5773.721, http://www.dafnerestaurant.gr

 

Δες και εδω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Δάφνη πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι δίνουν την αίθουσα ανάλογα με την εποχή.Δηλαδή επειδή η βάφτιση του μπέμπη θα γίνει το πρωί και εμείς θέλουμε χώρο για το μεσημέρι μου είπαν ότι την συγκεκριμένη περίοδο δεν δίνουν την αίθουσα το μεσημέρι γιατί έχουν ήδη κόσμο και δουλεύουν με αυτόν.Οπότε μίλα μαζί τους μήπως και είσαι πιο τυχερή από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι χαζή!Στη Δάφνη φάγαμε τον Ιούνιο λίγο πριν γεννήσω...Το μαγαζί που βγάζει τραπέζια έξω και έχει φοβερή σαλάτα,μαραθόπιτα και ποικιλίες κρεάτων δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στην Δάφνη πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι δίνουν την αίθουσα ανάλογα με την εποχή.Δηλαδή επειδή η βάφτιση του μπέμπη θα γίνει το πρωί και εμείς θέλουμε χώρο για το μεσημέρι μου είπαν ότι την συγκεκριμένη περίοδο δεν δίνουν την αίθουσα το μεσημέρι γιατί έχουν ήδη κόσμο και δουλεύουν με αυτόν.Οπότε μίλα μαζί τους μήπως και είσαι πιο τυχερή από εμένα.

 

Μεσημερι ξερω κι εγω σπανια το δινουν. Εμεις καναμε την βαπτιση απογευμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για εκκλησια εχω παει σε βαφτιση αλλα δεν θυμαμαι πως την λενε :oops:. Θα εξηγησω την διαδρομη και οποιος την ξερει ας την πει... κερδιζει λουκουμακι :-D. Βγαινοντας απο παλατακι αριστερα στην Καβαλας καπου κανουμε δεξια στο 1ο ή 2ο φαναρι. Ανεβαινουμε κατι ανηφορες και μια υπεροχη εκκλησια :-D:grin::-D η διαδρομη θελει μπαλονια αλλα αξιζει τον κοπο

 

Για φαγητο. Απο εμπειρια το καναμε στην Δαφνουλα. Χωρος μη καπνιστων. Υπεροχο φαγητο αλλα αποφυγεται τη μπριζολα (δεν ειναι το φορτε τους :lol:). Σε αντιθεση τα κεφτεδακια τα οποια ειχα επιλεξει για τα μικρα εγιναν αναρπαστα καθως και ολα τα αλλα. Ο χωρος σε αλλους αρεσε σε αλλους οχι .Προσωπικα ηθελα κατι μικρο και ζεστο. Και αυτο ηταν η Δαφνη ηταν πιο πολυ αυτο που ηθελα αλλα δεν την εδιναν ) Τιμη 19 + ποτα γι αυτα που διαλεξα εγω και ηταν αρκετα .

 

Μάλλον τον Προφήτη Ηλία εννοείς... Καταπληκτικό εκκλησάκι, για καλοκαιρινή περίοδο μιας και μέσα χωράει το πολύ 20 άτομα... Οι υπόλοιποι στην αύλή... Καταπληκτική θέα και δίπλα ακριβώς μαγαζί για μετά τη βάπτιση... Μπορείς να κάνεις και catering στην αυλή της εκκλησίας.

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...