Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες tsh για παιδια


Recommended Posts

καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας .πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και εκανα εξετασεις στην κορη μου που ειναι 5 χρονων και μου εδειξε αυξημενη την τιμη tsh 5,31 ενω οι τ3 και τ4 ηταν φυσιολογικες.μηπως ξερει καποιος να μου πει τις φυσιολιγικες τιμες tsh για παιδια?ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τελικα δεν βοηθηθηκα.αλλοι μου λενε οτι ειναι ο μεγιστος αριθμος του tsh 5 αλλοι 4.η μικρη εχει 5.41.την πηγαμε σε εναν ενδοκρινολογο και μας εδωσε τ4 την χαμηλοτερη δοση και θα την δει παλι τον αυγουστο μου ειπε,αλλα εγω φοβαμαι να της το δωσω γιατι εχω ακουσει οτι αν παρεις το χαπι δυσκολα το σταματας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ελενα, κι εμενα παίρνει ο μικρός μου Τ4 απο τοτε που γεννήθηκε (ηταν πρόωρος) και δεν υπαρχει κανενας απολύτως κινδυνος. Μήν φοβάσαι καθόλου για αυτό, δεν ειναι φαρμακο,ούτε αντιβίωση απλά μια ορμόνη που την χρειάζεται η μικρή σου και πρέπει να της την δώσεις, θα την βοηθήσει πολύ στην αναπτυξη και σε ολα γενικότερα. Μην ανησυχεις. εισαι απο αθηνα? εμας μας παρακολουθούν στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού στο Παίδων αγ. Σοφια, και ειναι ενα κεντρο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για παιδια με συγγενη υποθειροειδισμό, αν θες μπορείς να κάνεις κι εκει μια ερώτηση, οι γιατροί ειναι ολοι ειδικευμένοι στον παιδικό υποθυροειδισμό.

Μην ανησυχεις, το χαπι θα βοηθήσει πολυ τη μικρή σου.καλο ειναι να το παρει.

Οτι θες, μου λες

:)

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν βοηθηθηκα.αλλοι μου λενε οτι ειναι ο μεγιστος αριθμος του tsh 5 αλλοι 4.η μικρη εχει 5.41.την πηγαμε σε εναν ενδοκρινολογο και μας εδωσε τ4 την χαμηλοτερη δοση και θα την δει παλι τον αυγουστο μου ειπε,αλλα εγω φοβαμαι να της το δωσω γιατι εχω ακουσει οτι αν παρεις το χαπι δυσκολα το σταματας.

 

Μην ανησυχεις. εισαι απο αθηνα? εμας μας παρακολουθούν στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού στο Παίδων αγ. Σοφια, και ειναι ενα κεντρο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για παιδια με συγγενη υποθειροειδισμό, αν θες μπορείς να κάνεις κι εκει μια ερώτηση, οι γιατροί ειναι ολοι ειδικευμένοι στον παιδικό υποθυροειδισμό.

 

Έλενα, παρ' ότι το χάπι Τ4 δεν είναι κάτι τρομερό, ενδέχεται να μην χρειάζεται να το πάρει η μικρή σου (ακόμα κι αν έχει κάποιο προβληματάκι).

 

Οι μόνοι αρμόδιοι να σου πουν είναι από το κέντρο που σου συστήνει η Σόφι. Ειδικά, η κυρία Καραχάλιου είναι εξαιρετική και θα σου λύσει όλες τις απορίες.

 

Η γνώμη μου είναι να μην αρχίσεις την αγωγή, αν δεν την συμβουλευτείς πρώτα.

 

Οι υπόλοιποι δείκτες του θυροειδή πως είναι? Τα σχετικά αντισώματα? Έχει κάνει το παιδί υπέρηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε εργαστηριο εχει δικες του τιμες σε γενικες γραμμες. Στα αποτελεσματα που πηρες και εχεις στα χερια σου διπλα απο την τιμη της μικρης εχει και τις φυσιολογικες τιμες του εργαστηριου. εμας το εργαστηριο εδινε για το μωρο (δεν θυμαμαι μεχρι ποια ηλικια) φ.τ. 5,5. Αλλα εινια θεμα εργαστηριου. Στο νοσοκομειο πχ εδινε φ.τ. το 4.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.στο ινστιτουτο παιδιου πηρα τηλ και μου κλεισανε ραντεβου για 12 ιουλιου αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να κανει απο την αρχη εξετασεις.το τ3 και το τ4 ειναι φυσιολογικο.χτες πηγα και σε μια αλλη γιατρο και μου ειπε οτι ειναι συγγενης υποθυροειδης και οτι ειναι στα ορια να της δωσω τ4.αυτη μου ειπε των 25 γιατι εχει λιγα κιλα παραπανω και να παω σε εναν μηνα παλι.τι να πω εχω μπερδευτει πολυ βρε κοριτσια.και στο ινστιτουτο που μου λετε μου ειπαν μονο για εξετασεις.τι να πω χαμενα τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα,ο υπερηχος βγηκε μια χαρα και η τιμη του tsh ειναι 5.41.αυτο το τ4 εχει τιποτα παρενεργειες?εκει στο ινστιτοθτο παιδιου εχει καποια απο εσας καποια τηλεφωνα που μπορω να επικοινωνησω κατευθειαν με την γιατρο?και παλι σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...