Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβειο και Κατσικισιο γαλα απο 12 μηνων και μετα!!


Recommended Posts

Καλησπερα!!

Συζητουσα προσφαταμε την παιδιατρο για το ποτε περιπου μπορει ενα μωρο να σταματησει την σκονη!

Η ιδια συμβουλευει στον χρονο να σταματα και να δινουμε φρεσκο!

Και ρωταω εγω τωρα:

Αν υπαρχει ευκολια στο να βρει μια μαμα προβειο ή κατσικισιο γαλα απο χωριο,να το προμηθευεται απο τον τσοπανη,να το βραζει και να το εχει στο ψυγειο δεν ειναι καλυτερο ακομη κι απο τα φρεσκα του εμποριου?????????

 

Πιο πολυ ρωταω γιατι οταν το συζητησα σαν ιδεα με συγγενεις αρχισαν να λενε οτι μπορει το παιδι να κολλησει μελιταιο:shock:κλπ κλπ...και που ξερεις οτι θα ειναι καλο το γαλα...και τα γνωστα!!!

Παιζει να κολλησει κανεις μελιταιο???

 

Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παίζει. Δεν είναι και το πιο συχνό πράγμα στον κόσμο αλλά συμβαίνει (για την ακρίβεια συνέβη σε μια οικογενειακή φίλη και όντως είχαμε μείνει όλοι έτσι :shock:

Όμως κατσικίσιο γάλα υπαρχει από την άνοιξη και μετά στα σούπερ μάρκετ (Όλυμπος και ΕΒΟΛ).

 

Πάντως πολλοί είναι οι παιδίατροι που συνιστούν τη σκόνη μέχρι τους δεκαοχτώ μήνες ή και τα δύο χρόνια (ρώτησα κι εγώ όταν άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες να αποθηλάσω και μετά την απάντηση μου έφυγαν κι οι ιδέες και όλα χεχε). Άλλοι βέβαια λένε ότι μπορεί να πιει φρέσκο γάλα από τους εννιά μήνες και μετά....

 

 

Αν μπορείς να ελέγξεις την υγεία του κοπαδιού κάντο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο βρασμενο γαλα οχι, δεν κολλας μελιταιο. Αλλα ποσο συχνα μπορεις να παιρνεις φρεσκο γαλα? Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου, να παιρνεις ποσοτητα Χ και να τη βραζεις λιγο λιγο? Συνήθως το φρεσκο το βράζεις και το πίνεις, αντε να το κρατησεις 2 μερες στο ψυγειο αλλα για να το κανεις γαλατοπιτα ας πουμε ή γιαουρτι. Μπορει να ξυνισει, ή να "κοπει" στο βρασιμο. στο σπιτι μας δεν μπορουμε να κανουμε ομογενοποιηση.

Μπορεις να δώσεις φρεσκο αν ειναι ημερας, αυτο σημαινει και φρεσκο αλλωστε. Παντως υπαρχουν στην αγορα γαλατα μικρων εταιρειων που θεωρητικα παντα, μπορουμε να εμπιστευτουμε ... σε σχεση με τα αλλα!

ακομα και το φρεσκο, δεν ξερουμε με τι τρεφετε το κοπαδι, ασε που οπου και να βοσκει εκτος απ τα ψηλα βουνα, ο τοπος ειναι γεματος φυτοφαρμακα!

Οπότε μη τρελαινεσαι,ολοι μας προσπαθουμε να κανουμε το λιγοτερο κακο που περναει απο το χερι μας, αλλιως δεν θα τρωγαμε και δεν θα πιναμε τιποτα!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω γι αυτο αναρωτηθηκα...επειδη ξερω οτι απο βρασμενο γαλα δεν κολλας κατι!

και ναι,σκεφτομαι οτι και 2 μερες την εβδομαδα να την καταφερω να πινει κατι τετοιο δεν με χαλαγε.Εχω διαβασει οτι θεωρειται απο τις καλυτερες τροφες για ολους μας οχι μονο για ενα παιδι.Εμενα δε....μου αρεσει πολυ κι οποτε βρισκω το καταναλωνω πολυ ευχαριστα!!!

Βεβαια αργουμε ακομη αλλα θελω να εχω την ανεση μου να το ψαξω...γι αυτο και βαζω θεμα απο τωρα!!

 

Εμεις εδω μονο Ολυμπος βιολογικο και Δωδωνη μπορουμε να εχουμε και τα υπολοιπα γνωστα...κατι Γεωργικες Σχολες κλπ που υπαρχουν στα βορεια δεν τα βρισκουμε!!

Link to comment
Share on other sites

με καλο βασιμο δεν παθαινεις τπτ.μικρη οταν ημουν μια χαρα ειχαμε το γαλα το αγελαδινο απο το χωριο ο πεθερος μου πριν 18χρονια που εγινα νυφη ειχε κατσικες παλι μια χαρα και το τυρακι και το γαλα,απλα θελει καλο βρασιμο και καλο θα ναι αφου θα περνεις συστηματικα το γαλα της ημερας να το δινεις την επομενη θα το βρεις τον ρυθμο αγορασματος καταναλωσης.τωρα πια εχουμε στο εξοχικο μας εναν που εχει ελευθερας βοσκης αγελαδες και περνουμε οολο το καλοκαιρι και τον χειμωνα οταν θελουμε να κανουμε γιαουρτι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Αναζητώντας πληροφορίες για το κατσικίσιο γάλα βλέπω πως δεν επιτρέπεται πριν τους 12 μήνες. Αυθόρμητα σκέφτομαι τι άραγε έδιναν στα μωρά παλιά πριν κυκλοφορήσουν οι σκόνες. Την κατσίκα δεν άρμεγαν; Γιατί δεν επιτρέπεται τώρα να δίνουμε στα μωρά φρέσκο γάλα; Όχι από την κατσίκα απευθείας, παστεριωμένο από το σούπερ μάρκετ. Ξέρει καμιά να μου πει;

Ακόμα το μωρό μου θηλάζει, αλλά ερευνώ τις επιλογές μου για όταν σταματήσουμε το θηλασμό ή και για όταν θα αρχίσει τις κρέμες (δεν χρειάζεται γάλα για να παρασκευάσεις π.χ. το ρυζάλευρο;).

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

εγω εδινα στο γιο μου κατσικισιο γαλα μολις χρονισε γιατι ειχαμε δικο μας. πηρα θερμομετρο και το παστεριωνα τωρα δεν θυμαμαι χρονο και θερμοκρασιες τοτε ηξερα γιατι η γιαγια μου εχει τυροκομειο οποτε παστεριωνουν γαλα και μου ειχε δωσει αναλυτικες πληροφοριες. εννοειται οτι ειναι καλυτερο απο του εμποριου ,αυτο δεν χωραει συζητηση , δυστυχως εμεις μετα απο 6 μηνες διαπιστωσαμε αλλεργια στο κατσικισιο οποτε το διακοψαμε...δυστυχως...τωρα μας περασε η αλλεργια αλλα φυσικα το εχει ξεσυνηθισει και δεν το θελει!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μαρσυ μου γιατι δεν πηγαινεις στα βιολογικα να αγοραζεις κατσικισιο απο κει?εγω απο κει το επαιρνα για τα παιδια και για την μπεμπα παλι κατσικισιο απο τα βιολογικα θα παρω(εδω τα ξεκιναμε απο 10 μηνων)

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας πληροφορίες για το κατσικίσιο γάλα βλέπω πως δεν επιτρέπεται πριν τους 12 μήνες. Αυθόρμητα σκέφτομαι τι άραγε έδιναν στα μωρά παλιά πριν κυκλοφορήσουν οι σκόνες. Την κατσίκα δεν άρμεγαν; Γιατί δεν επιτρέπεται τώρα να δίνουμε στα μωρά φρέσκο γάλα; Όχι από την κατσίκα απευθείας, παστεριωμένο από το σούπερ μάρκετ. Ξέρει καμιά να μου πει;

Ακόμα το μωρό μου θηλάζει, αλλά ερευνώ τις επιλογές μου για όταν σταματήσουμε το θηλασμό ή και για όταν θα αρχίσει τις κρέμες (δεν χρειάζεται γάλα για να παρασκευάσεις π.χ. το ρυζάλευρο;).

 

Υποτιθεται οτι το γαλα σκονη και τα παιδικα γαλατα ειναι τροποιημενα και εχουν λιγοτερη πρωτεινη. Επισης ειναι εμπλουτισμενα με βιταμινες. Σιγουρα παλια οταν δεν θηλαζαν εδιναν οτι γαλα ειχαν και αν ειχαν. Πολλα ομως εκαναν παλια που τωρα θεωρουνται λαθος...

Link to comment
Share on other sites

βρε μαρσυ μου γιατι δεν πηγαινεις στα βιολογικα να αγοραζεις κατσικισιο απο κει?εγω απο κει το επαιρνα για τα παιδια και για την μπεμπα παλι κατσικισιο απο τα βιολογικα θα παρω(εδω τα ξεκιναμε απο 10 μηνων)

 

Δημητρουλα,βρισκω βρε,εχει στα σουπερ μαρκετ...αλλα σαν το γνησιο κατσικισιο....τιποτε!!!:D:D

Τεσπα...η μικρη αγελαδινο πινει τελικα απο 12 μηνων(απο την στιγμη που η μικρη εχει πληρη διατροφη δεν την καταλαβαινω την αναγκη σκονης)...αλλα το κατσικισιο,προβειο τα τρωει στις κρεμες και στην βρωμη οποτε ειμαστε οκ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Απορία: το κατσικίσιο γάλα που πήρα από το super market πρέπει να το βράσω πριν το δώσω στον μικρό (12,5 μηνών) ή μπορώ να το δώσω και κατευθείαν από την συσκευασία?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ γιατί το έδωσα πρώτη φορά σήμερα χωρίς να το βράσω και μετά που το σκέφτηκα αγχώθηκα.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολλοί παιδίατροι με δογματικό τρόπο κιόλας μας σπρώχνουν προς τις σκόνες γάλατα.

Άραγε γιατί ο κόσμος δεν διερωτάται:

1ον) Η τεχνολογία τροφίμων είναι δυνατόν να υποκαταστήσει ότι με σοφία έχει φτιάξει η φύση ή ο Θεός;

2ον) Αυτά τα πρόσθετα που έχουν μέσα είναι απορροφήσιμα ή όχι. Είναι γνωστό πως τα πρόσθετα θρεπτικά στοιχεία ο οργανισμός ενός ενήλικα δεν κάνει σωστή και πλήρη απορρόφηση (για αυτό τα σκευάσματα βιταμινών κ.τ.λ. γράφουν πως δεν επιτρέπεται η αντικατάσταση των γευμάτων με αυτά). Πόσο μάλλον ενός μωρού! Μήπως αυτά - για να συνομοσιολογήσω και λίγο - είναι κόλπα των εταιριών από τα οποία βγαίνουν κερδισμένοι και οι παιδίατροι; Η άποψή μου είναι πως ναι, μας δουλεύουν. Η άποψη αυτή ενισχύεται με το τρίτο

3ον) Όλα τα γάλατα αλλά και τα γιαούρτια είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο κάτι το οποίο πολυδιαφημίζεται. Ορίστε η απάτη: Το ασβέστιο - που εμπεριέχεται στα γαλακτοκομικά - εμποδίζει την απορρόφηφη του σιδήρου. Άρα;;; Κάτι που δεν το έχω ακούσει από κανέναν παιδίατρο. Διαβάστε λίγο τις οδηγίες από το σκεύασμα σιδήρου που παίρνατε ως έγκυες. Το γράφει σαφώς πως πρέπει να απέχει η λήψη του σιδήρου συγκεκριμένο χρονικό διάστημ από την λήψη ασβεστούχων τροφών. Μπορεί να σας το έχει πει και ο γυναικολόγος σας.

 

Και τώρα η εμπειρία μου:

Ο γιός μου είναι 12 μηνών. Από 5 μηνών άρχισα να του δίνει κατσικίσιο γάλα. Αρχικά σε μείξη με το frezylac. Μέσα σε ένα μήνα του έδινα μόνο κατσικίσιο. Ο μικρός μου το έπινε εξαρχής πολύ άνετα και δείχνει να του αρέσει. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ο κυριότερος λόγος που με έκανε να αποφύγω το αγελαδινό είναι λόγω των αυξητικών ορμονών που δίνονται στις αγελάδες κάτι που δεν ισχύει στην εκτροφή κατσικιών. Όλες οι βιομηχανίες συλλέγουν το κατσικίσιο από μικρούς κτηνοτρόφους κυρίως και δει ορεινών και ημιορεινών περιοχών και τα ζώα είναι κοπαδιαστά και ελευθέρας βοσκής. Αντίθετα η εκτροφή των αγελάδων είναι κυρίως εκτροφή στάβλων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αγοράζω γάλα του εμπορίου Όλυμπος ή Στάμου και όποτε βρίσκομαι επαρχία με το παιδί σίγουρα βρίσκω κάποιον ντόπιο παραγωγό και το προμηθεύομαι.

Αυτά από την δική μου εμπειρία. Η συμβουλή μου είναι να δίνεται στα παιδιά σας τροφές όσο το δυνατόν πιο φυσικές.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια γιατί με καίει άμεσα λόγω αλλεργίας του μικρού στο αγελαδινο. τώρα είναι 5 μηνών και πίνει δικό μου αντλημένο. όταν χρονίσει λέω να σταματήσω τις αντλήσεις για να πιει κατσικισιο. μενω στην αθήνα. το πρόβλημά μου είναι το εξής. δυσκολευόμαστε να βρούμε φρέσκο κατσικίσιο (για μένα), αυτήν την περίοδο λέει δεν έχει, και πίνω το όλυμπος το οποίο κρατάει στο ψυγείο περίπου 4 μήνες.... εγώ βολεύομαι το μωρό όμως δεν θα πρέπει να πίνει γάλα πιο "φρέσκο" τύπου εβολ;; τι άλλες μαρκες υπάρχουν; θα βρίσκουμε όταν χρονίσει ο μικρός (τον αύγουστο) ή θα μου μένει νηστικό;;;; θα ήθελα να αποφύγω την υποαλλεργική σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν νομιζω να κραταει 4 μηνες το Ολυμπος στο ψυγειο.Εμεις απο αυτο πινουμε,ναι μεν ειναι πιο μακρας διαρκειας αλλα οχι και 4 μηνες...εγω παντως δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες σκάρτους κραταει το Όλυμπος!

το κουτι που εχω τωρα γραφει απο 4/2 μέχρι 25/3 αν δεν κάνω λάθος...

και ευτυχως έχουν αποθέματα πλέον για όλο το χρόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια γιατί με καίει άμεσα λόγω αλλεργίας του μικρού στο αγελαδινο. τώρα είναι 5 μηνών και πίνει δικό μου αντλημένο. όταν χρονίσει λέω να σταματήσω τις αντλήσεις για να πιει κατσικισιο. μενω στην αθήνα. το πρόβλημά μου είναι το εξής. δυσκολευόμαστε να βρούμε φρέσκο κατσικίσιο (για μένα), αυτήν την περίοδο λέει δεν έχει, και πίνω το όλυμπος το οποίο κρατάει στο ψυγείο περίπου 4 μήνες.... εγώ βολεύομαι το μωρό όμως δεν θα πρέπει να πίνει γάλα πιο "φρέσκο" τύπου εβολ;; τι άλλες μαρκες υπάρχουν; θα βρίσκουμε όταν χρονίσει ο μικρός (τον αύγουστο) ή θα μου μένει νηστικό;;;; θα ήθελα να αποφύγω την υποαλλεργική σκόνη.

 

 

Καλησπέρα!!!εμενα είναι 16μηνων και πίνει απο 10 μηνών κατσικίσιο!!σε ποια περιοχή μένεις;;ο σκλαβενιτης εχει εμβόλιο, ολυμπος και σταμου(μου φαίνεται πολυ καλός!)τα γάλατα του δεν είναι ομογενοποιημενα κι εχουν αυτή την κρέμα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.eligast.gr/files/eyexia/2012/53.pdf

 

πολύ αναλυτικό και επιστημονικό για τις διαφορές με το αγελαδινό.

 

Στα υπόψη (όσο αφορά τα άλλα άρθρα) πως αυτή είναι μια καθαρά ιατρική συμβατική έκδοση.

 

Αλήθεια απλής παστερίωσης έχετε βρει; (όχι διπλής/υψηλής)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειχα ρωτησει κι εγω τον παιδιατρο για το φρεσκο κατσικισιο γαλα.μενω σε νησι,φρεσκα γαλατα του σουπερμαρκετ δεν φερνουν- λογω αποστασης δεν προλαβαινουν να καταναλωθουν-οποτε εχουμε μακρας διαρκειασ και μονο αγελαδινο.ο παιδιατρος ηταν διστακτικος και μου ειπε μετα τα 4.δεν τον ακουσα,απο 2 και μισο -οποτε βρισκω-τελευταια εχω βρει την ακρη και παιρνω μερα παρα μερα.μου το φερνουν το απογευμα, το βραζω και μου κραταει άλλη μια μερα και κατι.με βαλατε σε σκεψεις...μηπωσ το κραταω πολυ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειχα ρωτησει κι εγω τον παιδιατρο για το φρεσκο κατσικισιο γαλα.μενω σε νησι,φρεσκα γαλατα του σουπερμαρκετ δεν φερνουν- λογω αποστασης δεν προλαβαινουν να καταναλωθουν-οποτε εχουμε μακρας διαρκειασ και μονο αγελαδινο.ο παιδιατρος ηταν διστακτικος και μου ειπε μετα τα 4.δεν τον ακουσα,απο 2 και μισο -οποτε βρισκω-τελευταια εχω βρει την ακρη και παιρνω μερα παρα μερα.μου το φερνουν το απογευμα, το βραζω και μου κραταει άλλη μια μερα και κατι.με βαλατε σε σκεψεις...μηπωσ το κραταω πολυ?

 

Ρωτησα τον αντρα μου που εχει ζωα...!!και ασχολειτε με το θεμα γιατι δινουν το γαλα σε γαλακτοκομικες εταιριες...Μου ειπε λοιπον πως μπορεις να το κρατας μεχρι και 2-3 μερες αλλα στο ψυγειο οχι εξω...;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σκεφτομαι να αποθηλασω και να ξεκινησω κατσικισιο γαλα,εχει τεραστιες διαφορες απο το αγελαδινο

θα ειναι 17 μηνων η μικρη αυριο

δε ξερω βεβαια πως θα αντιδρασει

επαρχια θα βρω κατσικισιο μονο ολυμπος?

το σταμου ειναι μονο αθηνα?

εδω η ενωση δεν εχει προβειο,μονο αγελαδινο

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...