Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΝΕΚΡΟΤΟΜΗ) ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Κάποιες από εσάς ξέρετε την ιστορία μου, κάποιες άλλες όχι. Στις 29 Ιανουαρίου 2010 προχώρησα σε διακοπή κύησης στις 17 εβδομάδες λόγω διαφόρων προβλημάτων (κυρίως ανατομικών και όχι μόνο) του μωρού μου. Το μωρό στάλθηκε για παθολογοανατομική εξέταση (νεκροτομή όπως χαρακτηριστικά αναφερόταν στην απόδειξη πληρωμής)... Σήμερα μετά από τόσους μήνες αγωνίας ενημερώθηκα ότι επρόκειτο κατά πάσα πιθανότητα για ένα πολύ σπάνιο γενετικό σύνδρομο με πιθανότητα επανεμφάνισης 1 προς 4. Έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου δεδομένου ότι βρίσκομαι πάλι σε προσπάθεια σύλληψης...Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες... τις επόμενες ημέρες θα παραλλάβω την έκθεση και θα επισκεφτώ γενετιστή, οπότε θα έχω μια πιο σφαιρική εικόνα για την οποία θα σας ενημερώσω. Έχει συμβεί σε καμία παρόμοια περίπτωση? Ο γιατρός μου λέει ότι το 25% δεν είναι μικρό ποσοστό, όμως δεν είναι απαγορευτικό για μια νέα εγκυμοσύνη..Εγώ πάλι φοβάμαι...μόνο εγώ ξέρω τι πέρασα..δεν μπορώ να το βιώσω ξανά...Ότι πιστεύετε πως μπορεί να με βοηθήσει, θα ήθελα να το ακούσω...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσακι μου λυπαμαι παρα πολυ...Δεν ηξερα...

Δε μπορω να σε βοηθησω, δε γνωριζω κατι, αλλά εχεις ομως τον Μιχαλη σου που γεννηθηκε υγιεστατος..

Και λες κατα πασα πιθανοτητα..Δηλαδη δεν ειναι σιγουρο?

Μπορει να ηταν και τυχαιο?

Δε ξερω τι να πω...

Ελπιζω καποια κοπελα εδω να ξερει περισσοτερα πραγματα και να σε βοηθησει πιο πολυ..

Θα το παρακολουθησω το θεμα σου απο κοντα..

Περιμενω και εγω μαζι σου..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατσε για να καταλαβω αφου ηδη εμφανιστηκε ενα εμβρυο που ειχε το γεννετικο προβλημα κ αφου τα δεδομενα ειναι ενα προς τεσσερα δεν μπορω να φανταστω οτι κ το επομενο εμβρυο θα εμφανισει το ιδιο γεννετικο προβλημα δεν στεκει γιατι θα πρεπει να κανεις αλλα 4 παιδια που το ενα θα νοσησει απο το ιδιο προβλημα οποτε μπορει αυτο που θα κυοφορησεις τωρα να μην εχει προβλημα ετσι λεει η απλη λογικη μου:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα των πιθανοτήτων καλύτερα να ακούσεις αυτά που θα σου πει ο γενετιστής!!!!!

το ότι εμφανίστηκε αυτό το σύνδρομο οφείλεται σε κάποιο γονίδιο που κουβαλάς εσύ ή ο σύζυγος??? ή ήταν να εμφανιστεί??????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω βρε κορίτσια λεπτομέρειες..όλα αυτά τα πως και τι βασανίζουν κι εμένα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να οφειλόταν και σε μια μετάλλαξη σε κάποιο χρωματόσωμα...Δυστυχώς ξέρω ζευγάρι με στίγμα μεσογειακής και οι δύο (που και σε αυτήν την περίπτωση έχεις ένα 25% να είναι άρρωστο το παιδί), με πέντε εγκυμοσύνες στο ενεργητικό τους . Τα στατιστικά τους ήταν: πρώτο παιδί γερό, τρία στη σειρά με μεσογειακή (όπου κι έγινε διακοπή κύησης) και το πέμπτο γερό.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό που θα προτείνω θα σε βάλει σε άλλου είδους περιπέτειες, αλλά μήπως να εξέταζες την λύση της εξωσωματικής με προεμφυτευτικό έλεγχο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Δεν είναι βέβαια ότι καλύτερο αλλά και το 25% που αναφέρεις ε'ιναι τεράστιο ποσοστό για να το διακινδυνεύσεις πάλι. Σου εύχομαι να αποφασίσεις οτι καλύτερο για όλους σας αλλά πρέπει να έχεις κατά νου οτι σε κάποια σημεία η ιατρική παίζει με τα μαθηματικά και εκεί είναι που πρέπει κι εμείς να σκεφτούμε και να πράξουμε με βάση αυτά και όχι βάση συναισθήματος.Θυμάμαι οταν ήμουν έγκυος στα δίδυμα και είχε βγεί λίγο αυξημένη η αυχενική διαφάνεια, η πιθανότητα να αποκτήσω παιδί με χρωμοσωμική ανωμαλία ήταν περίπου 0,5%, ωστόσο ο γιατρός τότε μου είχε πεί οτι το ποσοστό ήταν αρκετά σημαντικό για να το αγνοήσω και έπρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να ξερεις πιο νωρις αυτην τη φορα αν το εμβρυο εχει προβλημα ή οχι? απο τη μερια μου θα εκανα το εξης..

 

αν υπηρχε περιπτωση να ξερω πολυ νωρις αν ειναι οκ το εμβρυο, θα προχωρουσα ξανα σε μια δευτερη εγκυμοσυνη..

 

αν ομως επρεπε να φτασω σε προχωρημενη εγκυμοσυνη, νομιζω οτι θα φοβομουν να ξαναπερασω τα ιδια..

 

να σου πω κατι αλλο... η εξωσωματικη, δεν σας δινει καλυτερα αποελεσματα? με εμφυτευση υγιους εμβρυου..

 

αλλα φανταζομαι μια τετοια διαδικασια θα ηταν απαγορευτικα ακριβη...

 

εντιτ

σορρυ, μολις ειδα οτι κατι τετοιο σου προτεινε και η THEODOSI..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια λεπτομέρειες..όλα αυτά τα πως και τι βασανίζουν κι εμένα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να οφειλόταν και σε μια μετάλλαξη σε κάποιο χρωματόσωμα...Δυστυχώς ξέρω ζευγάρι με στίγμα μεσογειακής και οι δύο (που και σε αυτήν την περίπτωση έχεις ένα 25% να είναι άρρωστο το παιδί), με πέντε εγκυμοσύνες στο ενεργητικό τους . Τα στατιστικά τους ήταν: πρώτο παιδί γερό, τρία στη σειρά με μεσογειακή (όπου κι έγινε διακοπή κύησης) και το πέμπτο γερό.

 

Συγνωμη γιατι δεν εχω επιστημονικες γνωσεις, αλλα ποιος κανει ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ γνωριζοντας οτι κινδυνευουν απο μεσογειακη αναιμια;;;; Μου πεταχτηκαν τα ματια εξω. ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ;; (εμβρυα). Δεν υπαρχει αλλος τροπος σε αυτες τις περιπτωσεις, πρεπει να το παιξεις λοττο μετα συγχωρησεως;

Δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση αυτης της μανας παντως...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας...THEODOSI και fistikaki η αλήθεια είναι ότι δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό η μέθοδος της εξωσωματικής αν και δεν νομίζω ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά σε αυτήν τη φάση που βρισκόμαστε..Φανταστείτε ότι η πρόσφατη εγκυμοσύνη μου μαζί με όλα τα άλλα που προέκυψαν..κόστισε λίγο παραπάνω από 5000 ? και απ'ότι βλέπω έπεται και συνέχεια...Πάντως εγώ θα τα συζητήσω όλα αυτά που σκέφτομαι και όλες τις απορίες που εκφράζετε εσείς...Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι ότι ο γιατρός μου είπε ότι πιθανολογείται το συγκεκριμένο γεννετικό σύνδρομο...δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να μην είναι αυτό? Επιπλέον fistikaki η απορία που έθεσες βασανίζει κι εμένα..πόσο πρόωρη μπορεί να είναι η διάγνωση? Έχουν κρατήσει δείγμα DNA από το μωρό. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να το συγκρίνουν? Πάντως το θέμα το ανέλλαβε η Κωνσταντινίδου, η οποία θεωρείται κορυφαία στο είδος της στην Ελλάδα και μάλιστα της στέλνουν περιπτώσεις από όλη τη χώρα...τουλάχιστον να μην έχω αμφιβολίες...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη γιατι δεν εχω επιστημονικες γνωσεις, αλλα ποιος κανει ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ γνωριζοντας οτι κινδυνευουν απο μεσογειακη αναιμια;;;; Μου πεταχτηκαν τα ματια εξω. ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ;; (εμβρυα). Δεν υπαρχει αλλος τροπος σε αυτες τις περιπτωσεις, πρεπει να το παιξεις λοττο μετα συγχωρησεως;

Δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση αυτης της μανας παντως...

Ναι δυστυχώς πέντε εγκυμοσύνες από τις οποίες οι τρεις κατέληξαν άδοξα....Ο μεγάλος της γιος είναι συμμαθητής και ο καλύτερος φίλος του γιου μου και τα ξέρω από πρώτο χέρι...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

.Εγώ πάλι φοβάμαι...μόνο εγώ ξέρω τι πέρασα..δεν μπορώ να το βιώσω ξανά...Ότι πιστεύετε πως μπορεί να με βοηθήσει, θα ήθελα να το ακούσω...

 

Γεια σου Ντόλη :-)

Η λήψη τροφοβλάστη, μια εξέταση που γίνεται τη 12η εβδομάδα, μπορεί να σε γλιτώσει από πολλές μέρες αγωνίας, με δεδομένο ότι η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τη 17η εβδομάδα. Ειδικός στη Θεσσαλονίκη μου είπε ότι έχει τα ίδια ποσοστά αποβολής με την αμνιοπαρακέντηση αλλά σου δίνει την επιλογή της έκτρωσης ... Διαφορετικά πρέπει να προχωρήσεις σε πρόκληση τοκετού, όπως γνωρίζεις ήδη.

 

Επίσης μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις τις αντοχές σου, πόση δύναμη κρύβεις ακόμη μέσα σου. Είναι λογικό να φοβάσαι αλλά το ζωντανό παράδειγμα το έχεις δίπλα σου. Εννοώ την κοπέλα με το στίγμα της μεσογειακής. Αν δεν επέμενε δε θα είχε το δεύτερο παιδί της. Το θέμα είναι πόσα μπορείς ν΄αντέξεις; Μόνο εσύ μπορείς να πάρεις την απόφαση, εσύ θα τα τραβήξεις όλα. Σωματικά και ψυχικά. Ναι, θα έχεις συμπαραστάτες αλλά η πρωταγωνίστρια του δράματος θα είσαι εσύ. Ελπίζω, πιστεύω και εύχομαι ολόψυχα να μη σου ξανασυμβεί κάτο ανάλογο. Ο πόνος είναι φριχτός ... Ο συναισθηματικός εννοώ φυσικά. Αν όμως δεν προχωρήσεις σε επιλογή εμβρύων μέσω εξωσωματικής (λέγεται ότι γίνεται για ιατρικούς λόγους) κανείς δε μπορεί να σου εξασφαλίσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ούτε σ΄εσένα αλλά ούτε και σε καμμία από όλες εμάς τις ταλαίπωρες που προσπαθούν. Η σκέψη μου είναι μαζί σου. Πέρασα κι εγώ τα ίδια με την τρίτη μου εγκυμοσύνη, στη 17η εβδομάδα. :(

bGWWp3.pngs9tnp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα κανεις λιγο ακομα υπομονη καλη μου κοπελα γιατι οτι και να σου πουμε εμεις δεν ξερω αν θα εχει βαση...

καλυτερα να μιλησεις με ειδικους γιατι το θεμα ειναι σοβαρο..

Σαφως και μονο εσυ ξερεις τι περασες και αν εισαι διατεθειμενη να το περασεις ξανα..

Παντως εγω πιστευω οτι με την χαρη του Θεου και της Παναγιας θα προχωρησεις σε νεα εγκυμοσυνη και ολα θα πανε καλα...'

επειδη ετυχε μια φορα ποσες πιθανοτητες εχεις να ξαναγινει?ολα να τα ρωτησεις στον γενετιστη για να μην σου μεινει καμια αμφιβολια...

και οντως η ληψη τροφοβλαστη μπορει να δειξει την συγκεκριμενη ανωμαλια?

Κουραγιο και λιγο υπομονη ακομα....αναμενουμε νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έλαβα μέσω email τα αποτελέσματα...δεν θα προβώ σε λεπτομέρειες της περιγραφής του μωρού μου γιατί είμαι κομμάτια..θα σας αναφέρω μόνο το πόρισμα:

Σχόλια:

Στη διαφορική διάγνωση περιλαμβάνονται:

- Ατελής οστεογένεση ήπιας μορφής (τύπου ΙΙΒ ή ΙΙΙ)

- Σύνδρομα κυφομελίας (Σ. Stuwe-Wiedemann/Schwartz-Jampel 2 – ΟΜΙΜ #601559). Το ιδιαίτερο προσωπείο, η καθήλωση των αρθρώσεων και η υπερηχογραφικώς παρατηρηθείσα κοιλιομεγαλία ενισχύουν τη διάγνωση αυτή.

Συνιστάται γενετική διερεύνηση.

΄Εχω κλείσει ραντεβού με κλινική γενετίστρια την ερχόμενη Πέμπτη 13-5 το απόγευμα...

Κορίτσια τροφοβλάστη είχα κάνει...είχε δείξει ένα χρωματοσωμικά φυσιολογικό αγοράκι..δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν μεμονωμένο έλεγχο γι αυτήν την περίπτωση.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κακως που πηρες εσυ τα αποτελεσματα και περνας τον Γολγοθα σου 2 φορα...

Αλλα τωρα πια εισαι 100% σιγουρη οτι πηρες την σωστη αποφαση..

Ντολη μου επειδη την ζησαμε την περιπετεια σου πραγματικα δεν φευγεις απο το μυαλο μου..

εχεις πολυ θαρρος και πολυ κουραγιο που εγω δεν θα ειχα..

εισαι και πολυ ΜΑΝΑ...Και σου αξιζει οτι καλυτερο στην ζωη ...

σε σκεφτομαι καλη μου..προσπαθησε να ηρεμησεις ..προσπαθησε να το ξεπερασεις και αυτο...

πιστευω οτι το ραντεβου με την γενετιστρια θα σε ηρεμησει..

κανε μια λιστα ολων αυτων που θελεις να την ρωτησεις γιατι ισως η φορτιση της στιγμης σε αποπροσανατολισει...

παμε για νεο ξεκινημα ΔΥΝΑΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ντόλη μου,

 

Σου έχω στείλει πμ πριν διαβάσω το θέμα.

 

Διαβάζοντας το θέμα αυτά που έχω να σου πω είναι όσα έχω μάθει ρωτώντας το γιατρό μου διότι και εμένα με απασχολούσαν διάφορα θέματα.

 

1. Όσον αφορά το σπανιότατο σύνδρομο, πως μπορεί να χαρακτηριστεί "σπανιότατο" όταν έχει πιθανότητες επανεμφάνισης 25%; Νομίζω ότι αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να ρωτήσεις.

 

2. Με την προεμφυτευτική διάγνωση δυστυχώς οι γιατροί έχουν τη δυνατότητα να διαγνώσουν κάποιες πολύ συγκεκριμένες και κοινές αρρώστιες και σύνδρομα (σύνδρομο Down, ινοκυστική νόσο και στίγμα μεσογειακής αναιμίας). Αλλά ακόμα και γι' αυτές τις ασθένειες όταν γίνει προεμφυτευτική διάγνωση (φυσικά μόνο μέσω της μεθόδου εξωσωματικής γονιμοποίησης) πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην εξελιχθεί σωστά το έμβρυο αφού παίρνουν στην ουσία κύτταρο από το πολύ αρχικό στάδιο δημιουργίας του εμβρύου.

 

Ξέρω ότι σε στενοχωρώ με όλα αυτά αλλά νομίζω πως ο γενετιστής είναι ο πλέον αρμόδιος να σε κατατοπίσει..

 

Είσαι στη σκέψη μου συνεχώς. θα περιμένουμε εναγωνίως να μας ενημερώσεις μετά το ραντεβού με τον γενετιστή..

 

Θέλει αρετή και τόλμη όχι μόνο η ελευθερία αλλά και το να είσαι ή να θες να γίνεις μανούλα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έλαβα μέσω email τα αποτελέσματα...δεν θα προβώ σε λεπτομέρειες της περιγραφής του μωρού μου γιατί είμαι κομμάτια..θα σας αναφέρω μόνο το πόρισμα:

Σχόλια:

Στη διαφορική διάγνωση περιλαμβάνονται:

- Ατελής οστεογένεση ήπιας μορφής (τύπου ΙΙΒ ή ΙΙΙ)

- Σύνδρομα κυφομελίας (Σ. Stuwe-Wiedemann/Schwartz-Jampel 2 – ΟΜΙΜ #601559). Το ιδιαίτερο προσωπείο, η καθήλωση των αρθρώσεων και η υπερηχογραφικώς παρατηρηθείσα κοιλιομεγαλία ενισχύουν τη διάγνωση αυτή.

Συνιστάται γενετική διερεύνηση.

΄Εχω κλείσει ραντεβού με κλινική γενετίστρια την ερχόμενη Πέμπτη 13-5 το απόγευμα...

Κορίτσια τροφοβλάστη είχα κάνει...είχε δείξει ένα χρωματοσωμικά φυσιολογικό αγοράκι..δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν μεμονωμένο έλεγχο γι αυτήν την περίπτωση.

Καλησπέρα, είχα διαβάσει παλιότερα την ιστορία σου αλλά δεν σου έχω γράψει ποτε. Λυπάμαι για όσα πέρασες.

 

Δεν ξέρω τί μπορεί να δείξει η τροφοβλάστη κ' πιθανότατα δεν αρκούσε για να δείξει τα παραπάνω ευρήματα. Πιστεύω πως οντως ο γενετιστής θα σου δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις κ την πιθανότητα αν θα κυοφορήσεις ή όχι υγιές μωράκι.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια λεπτομέρειες..όλα αυτά τα πως και τι βασανίζουν κι εμένα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να οφειλόταν και σε μια μετάλλαξη σε κάποιο χρωματόσωμα...Δυστυχώς ξέρω ζευγάρι με στίγμα μεσογειακής και οι δύο (που και σε αυτήν την περίπτωση έχεις ένα 25% να είναι άρρωστο το παιδί), με πέντε εγκυμοσύνες στο ενεργητικό τους . Τα στατιστικά τους ήταν: πρώτο παιδί γερό, τρία στη σειρά με μεσογειακή (όπου κι έγινε διακοπή κύησης) και το πέμπτο γερό.
\\

 

ντολη μου, εχω παρακολουθησει το θεμα σου και πραγματικα λυπαμαι..

μην το βαζεις κατω, δεν θα εισαι τοσο ατυχη και αυτην την φορα..

 

παντως να διευκρινησω κατι για το στιγμα που ανεφερες,

επειδη εχω και εγω και ο αντρας μου.

οι πιθανοτητες ειναι 1 προς 4 για να εχει το παιδι μεσογειακη αναιμια αλλα το μετραμε σε καθε εγκυμοσυνη χωριστα.

 

παντως σου ευχομαι να μας ανακοινωσεις γρηγορα τα ευχαροστα της εγκυμοσυνης σου και να μην σε [ροβληματιζουν τα περασμενα..

η φυση ξερει!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κακως που πηρες εσυ τα αποτελεσματα και περνας τον Γολγοθα σου 2 φορα...

Αλλα τωρα πια εισαι 100% σιγουρη οτι πηρες την σωστη αποφαση..

Ντολη μου επειδη την ζησαμε την περιπετεια σου πραγματικα δεν φευγεις απο το μυαλο μου..

εχεις πολυ θαρρος και πολυ κουραγιο που εγω δεν θα ειχα..

εισαι και πολυ ΜΑΝΑ...Και σου αξιζει οτι καλυτερο στην ζωη ...

σε σκεφτομαι καλη μου..προσπαθησε να ηρεμησεις ..προσπαθησε να το ξεπερασεις και αυτο...

πιστευω οτι το ραντεβου με την γενετιστρια θα σε ηρεμησει..

κανε μια λιστα ολων αυτων που θελεις να την ρωτησεις γιατι ισως η φορτιση της στιγμης σε αποπροσανατολισει...

παμε για νεο ξεκινημα ΔΥΝΑΤΑ...

Καλή μου σ'ευχαριστώ για την συμπαράσταση και τα καλά σου λόγια..Δεν νομίζω ότι έχω περισσότερο θάρρος και κουράγιο από οποιαδήποτε κοπέλα εδώ μέσα...κανείς δεν ξέρει τις αντοχές του αν δεν δοκιμαστεί πρώτα..Εύχομαι καμιά κοπέλα να μη βρεθεί ποτέ σε αυτήν τη θέση...όμως όταν δεν έχεις επιλογή δεν μπορείς παρά να βρεις και το κουράγιο και τη δύναμη ψυχής για να παλέψεις...Ναι θα πάω για το νέο ξεκίνημα...Το οφείλω πρώτα στον εαυτό μου κι έπειτα στο γιο μου και τον αντρούλη μου..

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου σ'ευχαριστώ για την συμπαράσταση και τα καλά σου λόγια..Δεν νομίζω ότι έχω περισσότερο θάρρος και κουράγιο από οποιαδήποτε κοπέλα εδώ μέσα...κανείς δεν ξέρει τις αντοχές του αν δεν δοκιμαστεί πρώτα..Εύχομαι καμιά κοπέλα να μη βρεθεί ποτέ σε αυτήν τη θέση...όμως όταν δεν έχεις επιλογή δεν μπορείς παρά να βρεις και το κουράγιο και τη δύναμη ψυχής για να παλέψεις...Ναι θα πάω για το νέο ξεκίνημα...Το οφείλω πρώτα στον εαυτό μου κι έπειτα στο γιο μου και τον αντρούλη μου..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ Η ΑΜΝΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !! ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΖΩΗΣ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ !!! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ !!! ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΑΥΤΟΣ !!!!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙΣ !!!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ

Link to comment
Share on other sites

Nτόλη μου,

 

κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι 1 προς 4 εγκυμοσύνες αλλά 25% πιθανότητα σε κάθε εγκυμοσύνη. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Πολύ καλός γενετιστής είναι και ο Πάγκαλος και νομίζω πρέπει να πάρει και δεύτερη γνώμη.

 

Καλό κουράγιο καλή μου!!!!

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Nτόλη μου,

 

κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι 1 προς 4 εγκυμοσύνες αλλά 25% πιθανότητα σε κάθε εγκυμοσύνη. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Πολύ καλός γενετιστής είναι και ο Πάγκαλος και νομίζω πρέπει να πάρει και δεύτερη γνώμη.

 

Καλό κουράγιο καλή μου!!!!

Ναι κορίτσι μου το ξέρω το 1 προς 4 είναι το ίδιο με το 25% πάντα όμως σε κάθε εγκυμοσύνη όχι αθροιστικά...Δεν έχω δει ακόμη γενετιστή..έχω κλείσει ραντεβού για την ερχόμενη Πέμπτη...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Έγινε κι αυτό...το ραντεβού με τη γενετίστρια εννοώ. Αφού είδε την έκθεση της παθολογοανατόμου, ζήτησε και τα υπερηχογραφικά ευρήματα για να τα μελετήσει και να ονομάσει το σύνδρομο..Από μια πρώτη εκτίμηση, μας είπε ότι πρόκειται για πολύ σπάνιο σύνδρομο. Το ποσοστό επανεμφάνισης είναι 25%....Το μωρό μου ακόμη κι αν συνεχιζόταν η εγκυμοσύνη δεν θα κατάφερνε να επιβιώσει..Θα πέθαινε από ασφυξία δεδομένου ότι ο θώρακας ήταν πολύ στενός...επιπλέον πέρα από τα σκελετικά προβλήματα θα είχε και ψυχοκινητική καθυστέρηση...Το πιο πιθανό είναι ότι ευθύνεται ένα γονίδιο ή ο συνδυασμός δύο γονιδίων μας (όπως με την μεσογειακή αναιμία).. Αφού ονομαστεί θα προσπαθήσει να βρει το υπεύθυνο γονίδιο (αν αυτό έχει ανακαλυφθεί) και έπειτα θα σταλεί στο εξωτερικό το δείγμα DNA του μωρού (το οποίο έχουμε αποθηκεύσει) για να ελέγξουν το γονίδιο. Αυτό μπορεί να πάρει και έναν χρόνο και το κόστος μόνο του ελέγχου (όταν πρόκειται για πολύ μεγάλα γονίδια που στην περίπτωσή μας μάλλον δεν ισχύει) μπορεί να φτάσει και μέχρι 1500  !! Εμείς αρχικά προχωράμε και βλέπουμε στην πορεία τι κάνουμε...Ακόμη και σε μας να μην χρησιμεύσει άμεσα, θα έχει κάτι στα χέρια του το παιδί μας αργότερα όταν θα θελήσει να κάνει οικογένεια...Τώρα αν εμείς θέλουμε να προχωρήσουμε , θα πορευτούμε με τον ίδιο τρόπο...βασιζόμενοι στα υπερηχογραφικά ευρήματα...Κατά τη γνώμη της το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο και είναι στο χέρι μας αν θα πάρουμε το ρίσκο...Ρώτησα και την γενετίστρια και τον γιατρό μου για την πιθανότητα εξωσωματικής με προεμφυτευτικό έλεγχο...δεν συμφωνεί κανείς...Μου λένε ότι είναι τραβηγμένο και επιπλέον η εξωσωματική εγκυμονεί πολλούς κινδύνους για το έμβρυο. Από την άλλη ο γιατρός μου λέει ότι το 25% είναι μεγάλο ποσοστό αλλά το 75% πολύ μεγαλύτερο...Εμείς πάλι δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...λέμε να προσπαθήσουμε ελπίζοντας.....Ξέρετε, όταν ήρθε αυτή η εγκυμοσύνη αβίαστα και σχεδόν αμέσως μόλις το αποφασίσαμε, είπαμε ότι είναι το δώρο της ζωής που μας αποζημιώνει, για τις δύο απώλειες που βιώσαμε στην οικογένειά μας. 4,5 μήνες πριν από την ημέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος ο άντρας μου έχασε την μητέρα του και μετά από 1,5 μήνα πέθανε ο αγαπημένος μου μπαμπάς...Φανταστείτε λοιπόν τη χαρά μας, μέσα σε όλο αυτό..που να φανταστεί κανείς ότι θα κατέληγε έτσι...αναπολώ ξανά τις ημέρες των Χριστουγέννων και μου φαίνεται σαν να μην το έζησα ποτέ...κι όμως ήταν εκεί μέσα μου κι εγώ του μιλούσα και ήμουν ευτυχισμένη...συγχωρήστε με για τη φόρτιση...μάλλον πρέπει να αποχωριστώ και το τικεράκι, όπως με συμβούλεψε μια πολύ γλυκιά κοπέλα εδώ μέσα...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...