Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ !


Afroditi D

Recommended Posts

οχι δεν ειναι ιδια τυρια αυτα :) σε εμας εδω τουλαχιστον :P

Θα σας φερω συνταγη για ξινη μυζηθρα εντος των ημερων :)

Η σφακιανη πιτα ποτι θυμαμαι οταν την εφαγα (στα σφακια) ειχε μεσα ξινη μυζηθρα...δεν ειμαι απολυτη βεβαια γιατι ειναι και 4 χρονια :P Παντως με μελι την σερβιραν στανταρ :D

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΩΡΑ ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ? ΑΡΝΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΤΟ..... ΤΕΛΕΙΟ? ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ. ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΥΝ ΦΩΤΙΑ (ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΥΝΕΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΟΥΒΛΕΣ). ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ. ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ.

qzD0p3.png7bqbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΨΑΡΙ ΜΕ ΜΠΑΜΙΕΣ

 

ΜΗ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ

 

ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ ( ΛΑΥΡΑΚΙ-ΡΟΦΟ-ΦΑΓΓΡΙ ΚΤΛ) ΤΟ ΑΛΑΤΙΖΟΥΜΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΑΨΙ. ΜΕΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΜΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΑ 2-3 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΛΕΜΟΝΙ. ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΜΑΤΑ ΤΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΛΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ. ΤΟ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΜΑΪΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΑΔΙ. ΤΟ ΦΑΪ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΨΗΣΙΜΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΩΡΑ.

qzD0p3.png7bqbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΩΡΑ ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ? ΑΡΝΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΤΟ..... ΤΕΛΕΙΟ? ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ. ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΥΝ ΦΩΤΙΑ (ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΥΝΕΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΟΥΒΛΕΣ). ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ. ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ.

 

Πράγματι καταπληκτική συνταγή! :lol:

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
παντως στο ηρακλειο που μενω εγω μυζηθρα λενε το μαλακο λευκο τυρι

στο βολο και νομιζω και στην υπολοιπη ελλαδα το λεμε ανθοτυρο...

συνεχεια μπερδευομαι...

 

Την κρητικη μυζηθρα ειναι δυσκολο να την βρεις γιατι χαλαει πολυ ευκολα και δεν την φερνουν απο την Κρητη.

Οι θειες μου εμενα μου ειπαν να χρησιμοποιω φετα μαζι με ανθοτυρο αντι για μυζηθρα

 

Σφακιανό γιαχνί ή τσιγαριαστό

Υλικά

1 1/2 κιλό ζυγούρι (μπροστινό όχι μπούτι)

2 ποτηρια λάδι

αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση

Πλένουμε καλά το κρέας, το κόβουμε σε μικρά κομμάτια . Ρίχνουμε στην κατσαρόλα το λάδι και πριν κάψει βάζουμε το κρέας, ανακατεύοντάς το συχνά, σε πολύ δυνατή φωτιά, μέχρις ότου ασπρίσει. Κατόπιν, αλατοπιπερώνουμε ελαφρά, κλείνουμε την κατσαρόλα, κατεβάζουμε την φωτιά στο μισό και τ’ αφήνουμε να ψηθεί για 1 1/2 -2 1/2 ώρες.

Προσοχή : Δεν βάζουμε καθόλου νερό και σερβίρουμε το κρέας σχεδόν στεγνό και όχι να πλέει στο λάδι.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα φαεισ την Κρητη ενα "εξοχικο" με αρνι, χοιρινο και μοσχαρι στη λαδοκολλα (σε σπιτι οχι σε μαγαζι) το οποιο ηταν ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ και εντελωςς διαφορετικο απο οσα "εξοχικα εχω φαει μεχρι στιγμης..

Ξερετε τιποτα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλιτσούνια (σκαλτσούνια) στιγμής.

Για οσες θελουν αλλα δεν εχουν και πολυ χρόνο :)

Υλικα:

1 Βιτάμ

2 Ποτήρια ζάχαρη

4 αυγά

1 φλ. τσαγιού γάλα

3 φαρίνες

Βανίλιες (4 βάζω εγώ)

Για την Μυζήθρα (ή Ανθότυρο για τις εκτός Κρήτης :P ):

1 μυζήθρα

1/2 βιτάμ

βανίλιες

ζάχαρη (όση θέλουμε)

Αυγά (2 είναι αρκετα)

Κανέλλα.

(εμένα η μία δόση μου παίρνει μιση μυζύθρα).

Εκτέλεση :

Λίωνουμε το βιτάμ και το χτυπαμε με την ζάχαρη,προσθέτουμε τα αυγά το γάλα τις βανίλιες και σιγά σιγά τις φαρίνες. Πιθανόν να μην σηκώσει ολο το αλεύρι...η ζύμη ειναι καλή οταν δεν κολάει στα χέρια μας.

Στη συνέχεια κάνουμε μικρά μπαλακια το ζυμάρι και τα ανοίγουμε ενα - ενα. Να μην ειναι πολυ χοντρό αλλα ουτε και τσιγαροχαρτο.

Εγω τα κόβω με το καπάκι του multi στρογγυλά, εχω ετοιμο σε ενα ποτηρακι ζαχαρη με γαλα, και αλλοιφω το κομμενο κομματι γυρω-γυρω στην ακρη του. Βάζω 1.5 κουταλακι του γλυκου απο το μειγμα της μυζήθρας στην μεση και το κλείνω κάνοντας το τρίγωνο. Στις τρείς γωνίες τσιμπάμε με ενα στυλο ή με κατι μυτερο για να μην ανοιξουν.

Πριν τα βάλουμε στο φουρνο αλλείφουμε με αυγο.

Στους 180 βαθμούς μεχρι να ροδίσουν και να κανουν πατο.

Κάλη επιτυχία :)

Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οσο φενεται :)

 

Επειδή μας αρέσει γενικώς η Κρητική Κουζίνα όταν λές μία μυζήθρα πόσα γραμμάρια είναι δηλαδή, επειδη μένω Αθήνα θα πάρω ανθότυρο πόσα γραμμάρια? Και οι 3 φαρίνες είναι οι μεγάλες ή οι μικρές?

 

Αυτη την συνταγή μπορώ να την κάνω και "σκεπαστή" τα είχαμε αγοράσει από το Ηράκλειο και μοιάζουν σαν ζύμη από Τσουρέκι?

 

Περιμένω την συνταγή γιατί και η μικρούλα μου κάνει σαν τρελή με τα τα γλυκά με μυζύθρα ή ανθότυρο.

 

Ευχαριστώ αγαπημένες μου Κρητικοπούλες!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...