Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητηση:Δότες Μυελού των Οστών


angy

Recommended Posts

Είμαι κι εγώ δότης από το 2001....

Η διαδικασία ήταν απλή! Έδωσα απλά αίμα. Πήγα αρχικά να δώσω δείγμα για μια φίλη που έπασχε από νόσο νον-χοτσκιν....Τότε με ρώτησαν αν θέλω το δείγμα μου να μπει στην παγκόσμια τράπεζα και δέχτηκα.

Οι πιθανότητες να σε καλέσουν είναι όπως το είπε η madreterra 1 στα 2.000.000!!!!! Μακάρι να με καλέσουν ωστόσο κάποτε....

Η φίλη μας βρήκε τότε δότη κάποιον από το Ισραήλ που δέχτηκε να δώσει δείγμα, η μεταμοσχευση έγινε αλλά η ίδια δεν ανταποκρίθηκε....Δυστυχώς δεν είναι πια μαζί μας.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι δωρητής μυελού εδώ και 1 χρόνο. η διαδικασία ήταν πολύ πολύ απλή, έδωσα λίγο αίμα στο Γ.Γεννηματάς στην αθήνα. μάλιστα είχα πάει με τον γιο μου, που είναι μεταμοσχευμένος, αλλά με αυτόλογη μεταμόσχευση.

 

στο Αγία Σοφία, για να μην ταλαιπωρήστε τσάμπα (και νομίζω και στο Α. Κυριακού) ΔΕΝ παίρνουν δείγμα για δότες μη-συγκεκριμένων παιδιών. κάνουν έλεγχο από συγγενείς συγκεκριμένων παιδιών που νοσηλεύονται σε αυτά τα νοσοκομεία.

 

όταν δίνουμε το είδος κυττάρων που το παίρνουν από το αίμα και δεν χρειάζεται η λήψη από την λεκάνη, η λήψη γίνεται ακριβώς όπως αυτή για τα αιμοπετάλια παίρνει το μηχάνημα κάποιο συστατικό από το αίμα μας και το υπόλοιπο αίμα μας το επιστρέφει. μάλιστα μπορούν να δίνουν και τύποι σαν και εμένα, με χαμηλά αιματολογικά, που δεν μπορούν να είναι δωρητές αίματος.

 

 

ας αναλογιστούμε τον εαυτό μας στην θέση αυτών των ανθρώπων και πως θα νοιώθαμε...

ας μην αναλωνόμαστε στο εάν συγκεκριμένες αγγελίες στο ιντερνετ είναι αληθινές ή όχι.

εκατοντάδες παιδιά υπάρχουν αυτή την στιγμή σε αναμονή στο ΜΜΟ για να βρουν συμβατούς δότες. και αυτά τα παιδιά δεν παύουν να είναι παιδιά......

πολλά 'φεύγουν' γιατί δεν προλαβαίνουν οι γιατροί να ψάξουν δότη!!!!!

το οικονομικό κόστος για τους γονείς που ψάχνουν ιστοσυμβατούς δότες σε γερμανία κύπρο κλπ κλπ είναι τρελό... τα 800άρια φεύγουν αέρα και είναι απαράδεκτο που εμείς οι έλληνες δεν πάει κανείς μας να γίνει δότης.

 

προτείνω σε όλον τον κόσμο, να πάει, να δώσει ελπίδα σε κάποιους συνανθρώπους που το χρειάζονται.

τελικά ίσως μυελό να μην δώσουμε ποτέ, αλλά και μόνο η γνώση απο αυτούς που το χρειάζονται πως υπάρχουν εθελοντές, και μόνο η σκέψη πως κάποιος τους νοιώθει πόσο υποφέρουν και μόνο η πρόθεση να τους σταθούμε, τους δίνει φτερά. τουλάχιστον θα τους έχουμε δώσει θετική σκέψη και αυτό είναι κάτι αναντικατάστατο και ανεκτίμητο

 

η ζωή ίσως είναι σκληρή αλλά κάποτε χαμογελά σε όλους και ειδικά σε αυτούς που χαρίζουν το χαμόγελο στους άλλους. εύχομαι σε όλους μόνο τα καλύτερα :-P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν αλλα η διαδικασια δεν ειναι και τοσο απλη....

ενταξει το αιμα ειναι τιποτα αλλα η επεμβαση που γινετε για να παρουν τον μυελο των οστων ειναι τρομερα επωδυνη....

πριν 15 χρονια το εκανα για ενα ξαδερφακι μου το οποιο ζει και σπουδαζει σημερα αλλα δεν ξερω αν τελικα πηρε απο μενα η την αδερφη του...

δεν σου κανουν αναισθησια διοτι επηρεαζεται το μοσχευμα..

ξαπλωσα νομιζοντας οτι οκ θα πονεσω αλλα θα αντεξω..

μου ειπαν να κανω οσο το δυνατον κουραγιο γιατι θα πονεσω πολυ..εκει αρχισα να φοβαμαι..μου δεσανε τα χερια και τα ποδια με λουρια και εκει τρελαθηκα..μου κρατουσαν το κεφαλι ..

παλια να σημειωσω οτι ημουν πολυ θαρραλεα αν και βελονοφοβικη στην ιδεα του θανατου του ξαδερφου μου πιστευα οτι θα αντεξω...

ουρλιαζα απο πονο και εσφιξα τοσο δυνατα τα χερια μου που σε καποια σημεια ανοιξαν πληγες.. προσπαθουσαν να με ηρεμησουν και μου ελεγαν οτι εχω δικιο ξερουν ποσο ποναει αλλα πρεπει να κανω υπομονη..

η διαδικασια αργησε αρκετα και στο τελος λιποθυμησα..εκει ηρθε η λυτρωση..

 

απο τοτε χειροτερεψε πολυ η φοβια μου με νοσοκομεια βελονες κλπ...

βεβαια ζει το παιδι και αυτο ειναι το πιο σημαντικο αλλα δεν θα ηθελα να το κανω ξανα....

Link to comment
Share on other sites

βεβαια να συμπληρωσω οτι αν η επεμβαση γινοταν με αναισθησια Σιγουρα θα το εκανα ξανα...

τωρα μετα απο τοσα χρονια ισως αλλαξαν τα πραγματα προς το καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ανιψάκια (αδελφάκια μεταξύ τους). Το 2ο έπρεπε να κάνει μεταμόσχευση μυελού και ο μόνος απόλυτα συμβατός δότης ήταν το μεγαλύτερό του αδελφάκι.

Το παιδάκι που τότε ήταν 3 χρονών, υποβλήθηκε σε ολική αναισθησία και έδωσε μυελό για το αδελφάκι του που τότε ήταν 1 χρονών και σήμερα το παιδάκι είναι υγιέστατο χάρη στη μεταμόσχευση.

Αφού πήραν μυελό από 3 χρονών παιδάκι, γιατί να μην μπορούν να πάρουν από μεγάλους? Απλώς στο παιδάκι κάνανε νάρκωση, γιατί το παιδί δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει ακίνητο, ενώ ένας μεγάλος - υποθέτω - ότι μπορεί. Ίσως γι' αυτό δεν κάνουνε αναισθησία στους μεγάλους.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΧΕΖΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΩς ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥς ΚΤΛ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΕΝΑς ΑΝΘΡΩΠΟς ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙς ΚΑΙ ΤΟ ΛΕς ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑς ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι εγω το εκανα πριν 15 χρονια ...στο παπανικολαου θεσ-νικης..

μπες στο youtube στην λεξη marrow και δες πως γινετε η διαδικασια...

εκει το κανουν με ραχιαια αναισθησια αλλα φαντασου την λιγο χωρις αναισθησια...

δεν περιγραφεται..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!!!!!!!!!!!!!!!

Τοσο πόνο εχει η υπόθεση...

Τι να κάνω...Τα πάντα μεσα μου μου φωνάζουν..."ΝΑ ΠΑΑΑΑΣ"....

Και θα πάω και οτι γινει...

Τον σκέφτομαι τον πόνο...αλλά...!!!!!!!!

Απο την αλλη βδομαδα ειμαι σε αδεια και...θα πάω!!!!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάρτιο του 2008 μια μητέρα από την μυτιλήνη έδωσε για την λίγων μηνών κόρη της. Της έκαναν τοπική αναισθησία, επισκληρίδιο αν θυμάμαι καλά (όπως στις καισαρικές). Την μάνα την είδα μόλις βγήκε. Ήταν όπως μετά από οποιοδήποτε άλλο χειρουργείο, την πρώτη μέρα ζαλισμένη την επόμενη μέρα στις επάλξεις. Επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει στον έναν από τους δυο τρόπους λήψης κυττάρων.

 

Το ανώτατο δώρο που μπορούμε να δώσουμε, αν θέλουμε, είναι άλλη μια ευκαιρία στη ζωή.:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ κοριτσακια μου ακουστηκε καπως ολο αυτο αλλα διαβαζοντας στο ιντερνετ παντου γραφει οτι τωρα το κανουν με επισκληριδιο..οποτε κανενα προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λοιπον τελικά τα κατάφερα και εγινα δωτης μυελού των οστω...

Τιποτα δεν ειναι σε 1η φάση...λίγο αιμα παιρνουν και επεται συνεχεια

Αυτό που με ενόχλησε και το έδειξα ειναι που πήγα στο Γενηματάς στο αντιστοιχο τμημα και περιοριστηκαν μονο να μου δώσουν να συμπληρώσω ενα έντυπο και μετά βουρ για αιμοληψία...

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ....

Σαν το ζώο...

Δηλαδή εγώ αν δεν ήξερα ή ήξερα λίγα δεν όφειλαν να μου πουν 2 κουβεντες...παρα επρεπε να κάνω πάνω απο 5 ερωτήσεις και να ψιλοπαραπονεθω και τότε να αρθρώσουν 2 κουβέντες...

Δεν ειχα μέρος να ακουμπήσω για να συμπληρώσω την αίτηση και χρησιμοποίησα το δικό μου στυλό...

Μπορεί όλα αυτά να σας ακούγονται χαζά αλλά πιστέψτε με σε ένα τοοοοσο ευαίσθητο θεμα που για την δωρεά μυελού των οστών γνωρίζουν απειροελάχιστοι,

επρεπε να ηταν πιο προσεκτικοί…

Αυτάααα!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

είμαι ο θείος της μικρής Μαρίας. Στις 16 Οκτωβρίου κλείσαμε 1 χρόνο από τον χαμό της. Η μεταμόσχευση έγινε αλλά δυστυχώς ο καρκίνος πρόλαβε και έκανε μετάσταση στους λεμφαδένες και έτσι μέσα ενώ για κάποιους μήνες η μικρή είχε θεαματική άνοδο υγείας, υποτροπίασε και σε εισήχθη άμεσα στην εντατική. Την συνέχεια δε χρειάζεται να σας την αναφέρω.

Έτσι είναι καλύτερα για την μικρή επειδή από τα δύο της και για δύο και χρόνια ήταν μέσα στο νοσοκομείο. Ζητώ συγγνώμη από αυτούς που έστειλα το ίδιο μήνυμα όταν μου έστειλαν e-mail αλλά ο τεράστιος όρκος ηλεκτρονικών μηνυμάτων με ανάγκασε να βρω τρόπο να μειώσω σημαντικά τον χρόνο τον οποίο αφιέρωνα για το κάθε μήνυμα. Μόνο το email [email protected] δέχθηκε περίπου 1.900 μηνύματα μέσα σε ενάμισι μήνα.

Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει αναδημοσιεύσει την αγγελία μου κάπου, να γράψει ένα μήνυμα εκεί για τον χαμό της Μαρίας για τον λόγο του ότι δε θέλω να περάσει κάποιος την ιστορία της, σαν ένα ακόμα ψεύτικο μήνυμα.

Αυτά και συγγνώμη και πάλι.

 

Να έχετε υγεία,

Αλεξίου Αλέξιος.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ, κύριε Αλεξίου. Το κοριτσάκι έγινε αγγελούδι και βρήκε ανάπαυση. Ο Θεός να δίνει παρηγοριά και κουράγιο στους οικείους της. Τα θερμά μου συλλυπητήρια σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι δοτης μυελου τν οστων γινεσαι μια φορα μονο??? και εχω ακουσει οτι για να δωσεις πρεπει να πληρωσεις κιολας, καλα εφοσων εχουμε ελειψει δεν πρεπει να το κανουν δωρεαν για να δινουν πιο ευκολα και γρηγορα ,να σωσουμε και πολλες ζωουλες που το χρειαζονται... παντα λεω θα παω αλλα τελικα το αναβαλω συνεχως τελικα ποια ειναι η διαδικασια? θελω πολυ να παω... αυριο θα παω στο παιδων αγια σοφια να παρω το εξιτηριο του μικρου μου και θα ηθελα πολυ να μαθω την διαδικασια,

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(τα θερμα μου συλληπητηρια, κουραγιο και υπομονη στους γονεις της μικρης Μαριας....:(:(:(

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δότης μυελού και αιμοπεταλίων απο το 2000.... Μου πήραν μόνο λίγο αίμα τότε και αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο μία φορά.... αναλύεται ο ιστός και μπαίνουμε σε αρχείο εφ όρου ζωής......

Λυπάμαι για τη μικρή Μαρία, εύχομαι ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα της....


 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω εξετάσεων που έχω κάνει για προηγούμενες αποβολές, ο γιατρός με έβαλε και έκανα την ιστοσυμβατότητα HLA. Το κόστος της μιας και κανένας δεν το γράφει είναι σχεδόν 900 euro. Συνήθως το φίλτατο ελληνικό κράτος δεν ειναι πολύ ευγενικό με τις φιλανθρωπίες οπότε καλούμαστε να το πληρώσουμε μόνοι μάς. Όμως, είναι πολλοί και πολλές όσες κάνουν HLA οπότε και έχουν τα αποτελέσματα και τα χρήματα ήδη πληρωμένα. Αν θέλετε τα αποτελέσματά μου για να δείτε αν είμαστε ιστοσυμβατοί, στείλτε μου πμ. Θα χαρώ να το τσεκάρουμε.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι δοτης μυελου τν οστων γινεσαι μια φορα μονο??? και εχω ακουσει οτι για να δωσεις πρεπει να πληρωσεις κιολας, καλα εφοσων εχουμε ελειψει δεν πρεπει να το κανουν δωρεαν για να δινουν πιο ευκολα και γρηγορα ,να σωσουμε και πολλες ζωουλες που το χρειαζονται... παντα λεω θα παω αλλα τελικα το αναβαλω συνεχως τελικα ποια ειναι η διαδικασια? θελω πολυ να παω... αυριο θα παω στο παιδων αγια σοφια να παρω το εξιτηριο του μικρου μου και θα ηθελα πολυ να μαθω την διαδικασια,

 

Κοίτα να δεις. Θα σου πω αυτό που ισχύει γιατί η παραπληροφόρηση καλά κρατεί.

 

1. Λοιπόν. Για να γίνεις δότης, αρκεί μόνο λίγο αίμα. Τίποτα άλλο.

2. Αν το τμήμα δεν έχει αποθηκευμένα δείγματα τότε μέσα σε 5 μέρες μπορεί να έχει αναγνωρίσει τον ιστοτύπο του καθενός.

3. Από την ώρα που θα αναγνωριστεί ο ιστοτύπος τότε τον στέλνουν στον Ε.Ο.Μ. για να καταχωρηθεί στα αρχεία.

4. Αν βρεθείτε συμβατός με κάποιον ασθενή τότε σας τηλεφωνούν για να σας αναφέρουν την κατάσταση.

5. Μεταβαίνετε στον χώρο του τμήματος ιστοσυμβατότητας όπου γίνεται η λήψη του μυελού των οστών.

6. Λίγες ώρες μετά φεύγετε υπερήφανοι που σώσατε μία ζωή και που βρήκατε το έτερον ήμισυ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.

 

Τώρα κάποιες σημαντικές πληροφορίες.

Άλλο είναι ο μυελός των οστών και άλλος ο νωτιαίος μυελός.

 

Ο μυελός των οστών είναι μέσα σε κάθε μας κόκκαλο. Από το πιο μικρό κόκκαλο σε κάθε δάκτυλο έως το πιο μεγάλο κόκκαλο μας, την λεκάνη. Η λήψη του μυελού των οστών γίνεται με παρακέντηση και με τοπική νάρκωση. Το σημείο όπου γίνεται η παρακέντηση είναι η λεκάνη (στον ποπό) όπου αν σας ενοχλήσει το σημάδι από την βελόνα κάνετε ένα μικρό τατουάζ. Εκεί γίνεται για τον λόγο του ότι δεν υπάρχουν ζωτικά σημεία να χτυπήσει κάποιος αλλήθωρος γιατρός, για να νιώσει ο ασθενής πιο άνετα και λόγο του ότι τέτοιο τεράστιο κόκαλο αδύνατο να μη το πετύχει.

Αν και πιστέψτε με το πιο συνηθισμένο και κλασσικό σημείο για τους γιατρούς είναι ο θώρακας. Ναι ναι, όσο και να ανατριχιάζετε.

Να σημειώσω ότι με την παρακέντηση στον ποπό φεύγετε μετά από λίγες ώρες εκτός και αν θέλετε να μείνετε μέσα και να φύγετε την επομένη (π.χ. σε περίπτωση που οδηγείτε.)

 

Μία καινούργια μέθοδος είναι η λήψη του μυελού των οστών με αιμοδοσία. Απλά επειδή ο μυελός κυκλοφοράει μέσα στο αίμα σε πολύ αραιές ποσότητες, λαμβάνετε μία θεραπεία κάποιες μέρες για να αυξηθεί η ποσότητα του και μετά με την κλασσική μέθοδο δίνεται αίμα.

 

Να σημειώσω ότι το κάθε τμήμα ειδικεύεται στην κάθε μέθοδο. Δεν τις κάνουν όλες όλα τα νοσοκομεία. Π.χ. το τμήμα της Λάρισας ειδικεύεται στην παρακέντηση. Στην Θεσσαλονίκη (νομίζω στο Παπαγεωργίου) κάνουν με αιμοληψία. Και να ξέρετε εσείς επιλέγετε το τμήμα. Δηλαδή εγώ από την Λάρισα δικαιούμαι να πάω όπου θέλω.

 

Τώρα για τον νωτιαίο μυελό, η αλήθεια είναι ότι η λήψη του γίνεται μόνο από την σπονδυλική στήλη. Με τοπική νάρκωση. Δεν έχει όμως να κάνει καμία σχέση με τον μυελό των οστών. Και όσο και να λέμε ότι πονάει και δε δώσουμε, είναι κάποιες εξετάσεις (όπως ένα τσεκ απ σωστό) στις οποίες για να δούμε κάποια πράγματα, τα βλέπουμε ΜΟΝΟ από τον νωτιαίο μυελό και εκεί θα γίνει δειγματοληψία είτε θέλουμε είτε όχι.

 

Επίσης ένας άλλος μύθος είναι ότι για να γίνει κάποιος δότης πρέπει να πληρώσει. Αυτό είναι μύθος κατά 50%.

Λοιπόν αν θέλει (όπως θέλανε) κάποιος να δει αν είναι ιστοσυμβατός μόνο με έναν συγκεκριμένο ασθενή, όπως η ανιψιά μου, τότε η εξέταση θα γίνει κανονικά αλλά τα έξοδα θα τα καλύψει ο δότης. Τα οποία είναι ~500ευρώ.

Αν γίνεις όμως δότης γενικά, δηλαδή δεχθείς και υπογράψεις ότι θα μπεις στην τράπεζα των δοτών τότε τα έξοδα είναι δωρεάν και καλύπτονται από το κράτος.

 

Έτσι πολλοί ήταν αυτοί που θέλανε να δώσουν ΜΟΝΟ για την ανιψιά μου αλλά δε θέλανε να πληρώσουν κι όλας. Στην ερώτηση που τους έκανα το ότι αν τελικά θα τους γίνει η λήψη την ίδια διαδικασία δε θα περνούσαν; δε μου απαντούσε κανείς. Και πως δεχόντουσαν να σώσουν την ανιψιά μου και όχι ένα κοριτσάκι κάπου αλλού...

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Θα σου πω αυτό που ισχύει γιατί η παραπληροφόρηση καλά κρατεί.

 

1. Λοιπόν. Για να γίνεις δότης, αρκεί μόνο λίγο αίμα. Τίποτα άλλο.

2. Αν το τμήμα δεν έχει αποθηκευμένα δείγματα τότε μέσα σε 5 μέρες μπορεί να έχει αναγνωρίσει τον ιστοτύπο του καθενός.

3. Από την ώρα που θα αναγνωριστεί ο ιστοτύπος τότε τον στέλνουν στον Ε.Ο.Μ. για να καταχωρηθεί στα αρχεία.

4. Αν βρεθείτε συμβατός με κάποιον ασθενή τότε σας τηλεφωνούν για να σας αναφέρουν την κατάσταση.

5. Μεταβαίνετε στον χώρο του τμήματος ιστοσυμβατότητας όπου γίνεται η λήψη του μυελού των οστών.

6. Λίγες ώρες μετά φεύγετε υπερήφανοι που σώσατε μία ζωή και που βρήκατε το έτερον ήμισυ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.

 

Τώρα κάποιες σημαντικές πληροφορίες.

Άλλο είναι ο μυελός των οστών και άλλος ο νωτιαίος μυελός.

 

Ο μυελός των οστών είναι μέσα σε κάθε μας κόκκαλο. Από το πιο μικρό κόκκαλο σε κάθε δάκτυλο έως το πιο μεγάλο κόκκαλο μας, την λεκάνη. Η λήψη του μυελού των οστών γίνεται με παρακέντηση και με τοπική νάρκωση. Το σημείο όπου γίνεται η παρακέντηση είναι η λεκάνη (στον ποπό) όπου αν σας ενοχλήσει το σημάδι από την βελόνα κάνετε ένα μικρό τατουάζ. Εκεί γίνεται για τον λόγο του ότι δεν υπάρχουν ζωτικά σημεία να χτυπήσει κάποιος αλλήθωρος γιατρός, για να νιώσει ο ασθενής πιο άνετα και λόγο του ότι τέτοιο τεράστιο κόκαλο αδύνατο να μη το πετύχει.

Αν και πιστέψτε με το πιο συνηθισμένο και κλασσικό σημείο για τους γιατρούς είναι ο θώρακας. Ναι ναι, όσο και να ανατριχιάζετε.

Να σημειώσω ότι με την παρακέντηση στον ποπό φεύγετε μετά από λίγες ώρες εκτός και αν θέλετε να μείνετε μέσα και να φύγετε την επομένη (π.χ. σε περίπτωση που οδηγείτε.)

 

Μία καινούργια μέθοδος είναι η λήψη του μυελού των οστών με αιμοδοσία. Απλά επειδή ο μυελός κυκλοφοράει μέσα στο αίμα σε πολύ αραιές ποσότητες, λαμβάνετε μία θεραπεία κάποιες μέρες για να αυξηθεί η ποσότητα του και μετά με την κλασσική μέθοδο δίνεται αίμα.

 

Να σημειώσω ότι το κάθε τμήμα ειδικεύεται στην κάθε μέθοδο. Δεν τις κάνουν όλες όλα τα νοσοκομεία. Π.χ. το τμήμα της Λάρισας ειδικεύεται στην παρακέντηση. Στην Θεσσαλονίκη (νομίζω στο Παπαγεωργίου) κάνουν με αιμοληψία. Και να ξέρετε εσείς επιλέγετε το τμήμα. Δηλαδή εγώ από την Λάρισα δικαιούμαι να πάω όπου θέλω.

 

Τώρα για τον νωτιαίο μυελό, η αλήθεια είναι ότι η λήψη του γίνεται μόνο από την σπονδυλική στήλη. Με τοπική νάρκωση. Δεν έχει όμως να κάνει καμία σχέση με τον μυελό των οστών. Και όσο και να λέμε ότι πονάει και δε δώσουμε, είναι κάποιες εξετάσεις (όπως ένα τσεκ απ σωστό) στις οποίες για να δούμε κάποια πράγματα, τα βλέπουμε ΜΟΝΟ από τον νωτιαίο μυελό και εκεί θα γίνει δειγματοληψία είτε θέλουμε είτε όχι.

 

Επίσης ένας άλλος μύθος είναι ότι για να γίνει κάποιος δότης πρέπει να πληρώσει. Αυτό είναι μύθος κατά 50%.

Λοιπόν αν θέλει (όπως θέλανε) κάποιος να δει αν είναι ιστοσυμβατός μόνο με έναν συγκεκριμένο ασθενή, όπως η ανιψιά μου, τότε η εξέταση θα γίνει κανονικά αλλά τα έξοδα θα τα καλύψει ο δότης. Τα οποία είναι ~500ευρώ.

Αν γίνεις όμως δότης γενικά, δηλαδή δεχθείς και υπογράψεις ότι θα μπεις στην τράπεζα των δοτών τότε τα έξοδα είναι δωρεάν και καλύπτονται από το κράτος.

 

Έτσι πολλοί ήταν αυτοί που θέλανε να δώσουν ΜΟΝΟ για την ανιψιά μου αλλά δε θέλανε να πληρώσουν κι όλας. Στην ερώτηση που τους έκανα το ότι αν τελικά θα τους γίνει η λήψη την ίδια διαδικασία δε θα περνούσαν; δε μου απαντούσε κανείς. Και πως δεχόντουσαν να σώσουν την ανιψιά μου και όχι ένα κοριτσάκι κάπου αλλού...

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με...

 

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ καλο να ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αν και οσο αφορα το θεμα των χρηματων πανω κατω αυτο πιστευα οτι γινεται και εγω.οτι ο ασθενεις πληρωνει τα εξοδα...αλλιως πολυ δυσκολα να υπηρχαν δοτες.... και ειναι πολυ κριμα να χανεται μια ζωουλα επειδη υπαρχει ενα χρηματικο ποσο που πρεπει να πληρωσει ο δοτης και ειδικα αν δε μπορει να το καλυψει δηλαδη δεν ειναι και πολυ μικρο..και αυτο των αποτρεπει να κανει μια κινηση σωτηριας για ενα ανθρωπο στον πλανητη...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γινεται με καποιο τροπο μη επωδυνο αλλα επειδη εχω δωσει μυελο πριν αρκετα χρονια δεν μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα. Πηρα ολικη ναρκωση και μου πηραν απο τη λεκανη. 2 μερες ημουν με ισχυρα παυσιπονα σαν μαστουρωμενη και αλλες 2 που ημουν με αναπηρικο καροτσακι γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να περπατησω. Οταν πηγαν να μου βγαλουν το χανζαπλαστ απο την μεση με ακουσε ολο το λονδινο απο τον πονο δεν ηθελα κανεις να ακουμπαει τη μεση μου. Για μηνες δεν καθομουνα ανετα γιατι ποναγα και για τα επομενα 2 χρονια οταν αλλαζε ο καιρος με ποναγαν τα σημεια που με ειχαν τρυπησει. Ευχομαι να εχει αλλαξει η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γινεται με καποιο τροπο μη επωδυνο αλλα επειδη εχω δωσει μυελο πριν αρκετα χρονια δεν μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα. Πηρα ολικη ναρκωση και μου πηραν απο τη λεκανη. 2 μερες ημουν με ισχυρα παυσιπονα σαν μαστουρωμενη και αλλες 2 που ημουν με αναπηρικο καροτσακι γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να περπατησω. Οταν πηγαν να μου βγαλουν το χανζαπλαστ απο την μεση με ακουσε ολο το λονδινο απο τον πονο δεν ηθελα κανεις να ακουμπαει τη μεση μου. Για μηνες δεν καθομουνα ανετα γιατι ποναγα και για τα επομενα 2 χρονια οταν αλλαζε ο καιρος με ποναγαν τα σημεια που με ειχαν τρυπησει. Ευχομαι να εχει αλλαξει η διαδικασια

 

:shock::shock::?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ καλο να ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αν και οσο αφορα το θεμα των χρηματων πανω κατω αυτο πιστευα οτι γινεται και εγω.οτι ο ασθενεις πληρωνει τα εξοδα...αλλιως πολυ δυσκολα να υπηρχαν δοτες.... και ειναι πολυ κριμα να χανεται μια ζωουλα επειδη υπαρχει ενα χρηματικο ποσο που πρεπει να πληρωσει ο δοτης και ειδικα αν δε μπορει να το καλυψει δηλαδη δεν ειναι και πολυ μικρο..και αυτο των αποτρεπει να κανει μια κινηση σωτηριας για ενα ανθρωπο στον πλανητη...

 

Έλενα ποιος ο λόγος να κάνεις τον έλεγχο μόνο για την ανιψιά μου και όχι για τους ανθρώπους όλου του κόσμου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...