Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με γείτονα


Recommended Posts

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: μηπως να φοναζατε τον Λατσιο με τον Κανακη να παιζουνε ρακετες στο μπαλκονι σας τακα τουκα τακα τουκα???????

 

Ναι, ναι, τέλεια ιδέα!! Πάντως όνομα του βγάλαμε, ο τάκα τούκα.

Καλά, θόρυβο μπορώ να κάνω και γω, αλλά δεν είμαι έτσι από τη φύση μου. Δε δίνω δικαίωμα και δε θέλω να μου κάνουν παράπονα, θα έχω τρελές τύψεις αν ενοχλήσω κάποιον. Αλλά αυτό με τον Κανάκη είναι τέλειο. Μήπως να του στείλω τη συζήτησή μας στην εκπομπή του το φθινόπωρο και να κάνει θερμή παράκλιση στον γείτονα, να κόψει το τάκα τούκα? Ο γειτονας δε θα δει την εκπομπή γιατί θα είναι στο μπαλκόνι, αλλά όλο και κάποιος θα του το σφιρίξει!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, ναι, τέλεια ιδέα!! Πάντως όνομα του βγάλαμε, ο τάκα τούκα.

Καλά, θόρυβο μπορώ να κάνω και γω, αλλά δεν είμαι έτσι από τη φύση μου. Δε δίνω δικαίωμα και δε θέλω να μου κάνουν παράπονα, θα έχω τρελές τύψεις αν ενοχλήσω κάποιον. Αλλά αυτό με τον Κανάκη είναι τέλειο. Μήπως να του στείλω τη συζήτησή μας στην εκπομπή του το φθινόπωρο και να κάνει θερμή παράκλιση στον γείτονα, να κόψει το τάκα τούκα? Ο γειτονας δε θα δει την εκπομπή γιατί θα είναι στο μπαλκόνι, αλλά όλο και κάποιος θα του το σφιρίξει!

 

Αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να αρχισετε και εσεις να πεζεται κομπολοι.... αλλα σας συστηνω το μπεγλερι κανει καλυτερο θορυβο..... ειλικρινα παντως δεν ξερω ποσο θα αντεξετε ο συζυγος τι λεει για πιθανη μετακομιση?

Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα μια άλλη λύση. να μιλήσετε στο σπιτονοικοκύρη σας μπας και του τρίξει τα δόντια αυτός λίγο. πείτε του οτι έχετε σκοπό να μετακομίσετε λόγω γείτονα. πιστεύω οτι προκειμένου να μη χάσει τα νοίκια θα έκανε τα πάντα γιατί είναι και δύσκολο με τέτοια κρίση να βρει άλλους ενοικιαστές

Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα μια άλλη λύση. να μιλήσετε στο σπιτονοικοκύρη σας μπας και του τρίξει τα δόντια αυτός λίγο. πείτε του οτι έχετε σκοπό να μετακομίσετε λόγω γείτονα. πιστεύω οτι προκειμένου να μη χάσει τα νοίκια θα έκανε τα πάντα γιατί είναι και δύσκολο με τέτοια κρίση να βρει άλλους ενοικιαστές

 

σωστο!!!!!!!!!!! αν και δεν νομιζω ναγινει τιποτα.... Επισης σκεφτηκα να αγορασεις σιντι κλασσικης μουσικης και να το βαλεις δυνατα αρκετα ωστε να ακουστει στα αυτια του .... ειμαι σιγουρη οτι θα σε μισησει!!!!8-)8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε, αν είναι να βρει τρόπο να ενοχλεί δεν χρειάζεται να το ψάχνει πολύ. Μολίς γεννηθεί το μωρό ας μετακομίσουνε στο μπαλκόνι. Ξέρετε το κλάμα του μωρού ξεπερνά κάθε θόρυβο και το ίδιο αποκλείεται να ενοχληθεί από το κομπολόι, μάλλον θα νανουρίζεται.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, έχουμε ένα σοβαρό (για μας) πρόβλημα με το γείτονα μας και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, μήπως τελικά είμαστε εμείς υπερβολικοί. Στην απέναντι πολυκατοικία (η οποία δυστυχώς είναι πολύ κοντά σε μας, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της δικής μας πολυκατοικίας), μένει μία οικογένεια..λίγο περίεργη (θα καταλάβετε τί εννοώ). Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά και το μπαλκόνι τους πολύ πολύ μικρό. Όλοι στην οικογένεια είναι άνεργοι (πατέρας, μητέρα, ενήλικος υιός, γιαγιά) και σε άσχημη οικονομική κατάσταση (δε διαθέτουν λ.χ. αυτοκίνητο, air-condition, καρέκλες γαι το μπαλκόνι κλπ -βρίσκουν αυτοσχέδιες λύσεις- ενδεικτικά ανέφερα τα παραπάνω) και δεν βγαίνουν ΠΟΤΕ από το σπίτι. Με αποτέλεσμα να "ζουν" ο σύζυγος και η σύζυγος (γύρω στα 60-65 έτη) στο μπαλκόνι και όταν λέω "ζουν" εννοώ ότι μπαίνουν μέσα μόνο για ύπνο. Ακόμη και στον καύσωνα κρεμάν σεντόνια στα κάγκελα, βάζουν τα πόδια σε λεκάνη με νερό και αράζουν. Μέχρι εδώ καλά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως ζούμε σε μία ήσυχη γειτονιά και όπως ανέφερα δεν πάνε πουθενά, παρακολουθούν με προσοχή ο, τι κινείται. Βγαίνω στο μπαλκόνι να πετάξω κάτι στον κάδο, παρακολουθούν. Ανοίγω λίγο την κουρτίνα, κουνιούνται πέρα δώθε για να δουν μέσα. Πάω στο πάνω μπαλκόνι (μένουμε σε μεζονέτα σε πολυκατοικία) να απλώσω, σηκώνονται και πάνε στα κάγκελα να με δουν καλά, μη με χάσουν. Παραγγέλνουμε να φάμε από έξω, χτυπάει ο ντιλιβεράς το θυροτηλέφωνο, σηκώνονται από τις καράκλες τους να δόυν. Πάμε να παρκάρουμε, κρεμιούνται από το μπαλκόνι να δούνε. Τελοσπάντων, καλά μέχρι εδώ. Και πάλι δεν έχω πρόβλημα.

Το πρόβλημα ξεκινάει με το κομπολόϊ του κυρίου. Έχει μανία, το παίζει 24 ώρες το 24 ωρο, τρελά και με δύναμη. Να φανταστείτε έχει κρεμάσει στον τοίχο του μπαλκονιού τα κομπολόια του, σε καρφιά. Και έχει αυτά τα χοντρά, τα μεγάλα. Ξεκινάει 8 το πρωί και τελειώνει κατά τις 11 το βράδυ (με ένα διάλειμα το μεσημέρι κατά τις 2:30).

Λόγω της εγκυμοσύνης περνάω πολλές ώρες στο σπίτι και αναγκαστικά τον ακούω..έχουμε τρελαθεί, με το που πιάνει το κομπολόϊ κλείνουμε όλες τις πόρτες (πάνω - κάτω ανεβοκατεβαίνω συνέχεια) και βάζουμε το κλιματιστικό. Εννοείται ότι αυτή τη στιγμή είμαι με κλειστές τις μπαλκονόπορτες.

Φτάσαμε σε σημείο με τον σύζυγο να λέμε ότι έχουμε πρόβλημα εμείς. Δυστυχώς όμως, όποιος έρθει σπίτι μας επίσκεψη και καθόμαστε στο μπαλκόνι ενοχλείται και από τον αδιάκριτο τρόπο που κοιτάζουν και από τον ενοχλητικό ήχο του κομπολοϊού (σημείωση: τον συνεχή ήχο. Κατλα τα άλλα εννοείται ότι δεν ενοχλούμαστε με όποιον παίζει κομπολόϊ, προς θεού). Με αποτέλεσμα όταν καλώ καμιά φίλη να καθίσουμε στο μπαλκόνι, η απάντηση είναι "άσε μωρέ, έλα εσύ, να μας τρελάνει ο δικός σου". Επίσης τελευταία μας έπιασε ο διπλανός μας (ζευγάρι 60-65 ετών με ενήλικη κόρη στο σπίτι), ενοχλημένος κι αυτός από το κομπολόϊ, αλλά και όπως μας είπε "εγώ έχω κόρη και γυναίκα, δεν μπορούν να βγουν στο μπαλκόνι, βάζει την καρέκλα του (κάτι σαν παλιά καρέκλα τυλιγμένη με σεντόνι) και κοιτάζει σαν ..., δεν μπορούμε να βγούμε στο μπαλκόνι". Βέβαια λύση δεν βρήκε ούτε κι αυτός και ούτε τον βλέπω να μπαίνει σε διαδικασία να βρει.

Σκεφτήκαμε να τον πάρουμε με το καλό, αλλά είναι έξεστος, ακοινώνητος, των σπηλαίων, θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια. Να φανταστείτε ουρλιάζει με το παραμικρό (με τους πεζούς που περνάν από κάτω, τα αυτοκίνητα κλπ, ενώ το μπαλκόνι του βρίσκεται πολύ ψηλά, στον 2ο όροφο, δεν έχει κανένα λόγο να ενοχλείται).

Τελευταία τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια και στενοχωριέμαι γιατί είμαι στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης (το Δεκέμβρη με το καλό περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι) και είμαι όλο νεύρα. Έχουμε την αίσθηση με το σύζυγο ότι μας έχει καταλάβει, γιατί με το που αρχίζει κλείνουμε πόρτες και ψιλοφωνάζω. Εκεί είναι που αρχίζει να παίζει πιο έντονα, σαν να μας έχει καταλάβει. Επίσης όταν πάμε να βγούμε στο μπαλκόνι (από τις σπάνιες φορές που δεν είναι έξω), σε δευτερόλεπτα βγαίνει και παίρνει και ένα και δύο κομπολόϊα και αρχίζει...μπαίνουμε αμέσως μέσα και μπαίνε κι αυτός. Τίποτε από όλα αυτά δεν είναι πλέον η ιδέα μας, αφού το έχουν διαπιστώσει άτομα που έρχονται τακτικά σε μας (π.χ. ο αδερφός μου). Η απόσταση είναι πολύ μικρή και ο ήχος πολύ ενοχλητικός, μάλλον το διατυπώνω λάθος, η συχνότητα και η διάρκεια που παίζει είναι αυτό που μας ενοχλεί.

Σκεφτόμαστε ότι αν του χρόνου με το καλό έχουμε και το παιδί, δε θα μπορώ τρεις και λίγο να τρέχω σαν την τρελή να κλείνω πόρτες το κατακαλόκαιρο. Επίσης σκεφτόμαστε τα νεύρα μας (τα οποία δε θέλουμε να τα βγάζουμε μπροστά στο παιδί), αλλά και το λεξιλόγιο μας (που και που από τα νεύρα μας ξεφεύγουν πολλά "μπιπ"). Φίλοι που έχουν ζήσει την κατάσταση μας είπαν ότι αν ήταν στη θέση μας θα είχαν μετακομίσει. Είμαστε στο ενοίκιο, ευτυχώς δεν είναι δικό μας!! Το σπίτι το έχουμε κάνει πολύ όμορφο, το γείτονα τώρα να δούμε.

Πάντως δεν μπορούμε να τον πιάσουμε ούτε με το καλό, ούτε με το κακό (καθ΄ότι αγριάνθρωπος). Εσείς θα μετακομίζατε για τέτοι λόγο?

 

 

Φυσικά και δεν θα μετακόμιζα!!! Μου έχει τύχει παρόμοια κατάσταση και ο γείτονας το μετάνοιωσε οικτρά,,, Θα σου πω τι έκανα εγώ... πρώτον συννενοήθηκα με τους άλλους γείτονες που είδα ότι ενοχλούντουσαν (ο δικός μου είχε μια τηλεοραση στο μπαλκόνι και την έβαζε στην διαπασών) και κάναμε το εξής όποτε πήγαινε για ύπνο χτυπούσαμε κουδούνια και βάζαμε τέρμα μουσική ... μια δυο τρεις το πήρε το μύνημα.. επίσης όταν κοίταζε αδιάκριτα έλεγα μήπως θες να σου δώσω αναφορά και για το τι κάνω όταν δεν βλέπεις??? καλύτερα να μαλώσεις με το γείτονα παρά να τα κρατάς μέσα σου και να γίνονται τα νεύρα σου τσατάλια... βρες τρόπους για να τον ενοχλήσεις εσύ χειρότερα και όταν κάθεσε στο μπαλκόνι με φίλους πέτα και καμια μπηχτή δυνατά του τύπου " αντί με το κομπολόι γιατί δεν παίζει και με τίποτα άλλο μπας και του φύγουν οι ορέξεις... " καλή υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε, αν είναι να βρει τρόπο να ενοχλεί δεν χρειάζεται να το ψάχνει πολύ. Μολίς γεννηθεί το μωρό ας μετακομίσουνε στο μπαλκόνι. Ξέρετε το κλάμα του μωρού ξεπερνά κάθε θόρυβο και το ίδιο αποκλείεται να ενοχληθεί από το κομπολόι, μάλλον θα νανουρίζεται.

 

:P:p:p:p καλο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη δεν έρχεται καμία, τους ενοχλεί το κομπολόι αλλά πιο πολύ τον αποκαλούν πορνόγερο και δεν κάθονται έξω. Αν και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι σεξουαλικά τα κίνητρα του, απλά είναι σπαστικός σαν άνθρωπος.

Η ιδέα του τάβλι είναι καλή, να δούμε όμως πόση ώρα θα αντέξουμε με τον άντρα μου έξω, αφού μόλις μας βλέπει, γνωρίζοντας προφανώς ότι δεν πολυσυμπαθούμε το χόμπι του, του δίνει και καταλαβαίνει!

Για αρχή μίλα του και πες του οτι σας ενοχλεί αρκετά ο θόρυβος.

Αν δεν πιάσει αυτό , πες του οτι ένας γνωστός θα μπορουσε να βρει δουλειά στον γιό του - με αντάλλαγμα να σταματήσει το τακα τουκα απο το κομπολόι

Αν δεν πιάσει και αυτό ....την λύση την έχεις δώσει εσύ παραπάνω...κάντου μήνυση για παρενόχληση και τα σχετικά . Βάλε στο κόλπο και τους γείτονες και πείτε του να σταματήσει τον ενοχλητικό θόρυβο αν θελει να αποσυρετε την μηνυση ....κάτι τετοιο τέλος πάντων....

Ακραίο ?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολές τις απαντησεις για να δω αν ειπωθηκε.

Η αληθεια ειναι οτι εγω θα μετακομιζα και για το θορυβο και γιατι δεν θα αντεχα να με κοιτανε ολη την ωρα. Και οταν θα ερθει και το παιδι με το καλο, ακομα περισσοτερο θα σε ενοχλουν και ο θορυβος και τα βλεματα.

Πριν ομως παρεις τη αποφαση, μιλα με τον σπιτονοικοκυρη.

Πες του οτι σκεφτεσαι να φυγεις και ο λογος ειναι μονο αυτος, ισως παρει αυτος το ρισκο να παει να του μιλησει. Δεν σου δινω πολλες πιθανοτητες να βρει καποια ακρη αλλα τουλαχιστον θα εχεις κανει μια προσπαθεια.

Αλλιως στη συνελευση της πολυκατοικιας σου, θεσε το θεμα να του κανετε ολοι μαζι μια συσταση για τον θορυβο εστω.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννάει Δεκέμβριο, οπότε δύσκολο να βγαίνει στο μπαλκόνι. Πάντως υπάρχουν άνθρωποι που ζουν από τις ζωές των άλλων. Δεν έχει να κάνει μόνο με την οικονομική κατάσταση... Έχω δει κ ευκαταστατους να είναι κάφροι, απολίτιστοι. Πάντως κ το κομπολόι κ το τάβλι είναι πολύ σπαστικοί θόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην μιλα με τον ιδιοκτητη σου και πες οτι σκεφτεσαι να φυγεις λογω του γειτονα...οι καλοι νοικαρηδες ειναι δυσευρετοι ..ασ ενα βγλαει αυτος το φιδι απο την τρυπα..Επι του πρατκικου...βαλε ψηλη καλαμωτη να κοψεις την οτικη επαφη και γλαστρες για να σε ηρεμει εσενα το πρασινο...βαλε και ενα απο τα μικρα συντριβανακια φενγκ σουι...θα ακους το τσουρου τσουρου του νερου και ιδως να ην ακους πια το κομπολοι...βαλε και ενα σιντακι με χαλαρη μουσικη...και προσπαθησε να μην δινεις σημασια...

Αν πια δεν αντεχετε...φυγετε...εγω στην θεση σου θα ειχα ηδη φυγει...το σπιτι ειναι ο χωρος σου για ψυχικη ηρεμια και γαληνη....

Καλο κουραγιο και με ενα πονο:D

Link to comment
Share on other sites

Καθολου υπερβολικη δεν εισαι, το προβλημα ειναι εξαιρετικα σοβαρο.Εγω προτεινω εφοσον και σεις και αυτοι μενετε σε πολυκατοικιες, να δειτε το προβλημα συλλογικα.Ο δικος σας διαχειριστη να κανει συσταση στο διαχειριστη το δικο τους...αν σε ωρες κοινης ησυχιας κανουν θορυβο μπορειτε να φερετε και την αστυνομια αν και το προβλημα ειναι κυριως η αδιακρισια τους και οχι τοσο ο θορυβος.Εγω δε θα αντεχα παντως και αμα δε λυνοταν το θεμα , θα μετακομιζα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μιλα με τον ιδιοκτητη σου και πες οτι σκεφτεσαι να φυγεις λογω του γειτονα...οι καλοι νοικαρηδες ειναι δυσευρετοι ..ασ ενα βγλαει αυτος το φιδι απο την τρυπα..Επι του πρατκικου...βαλε ψηλη καλαμωτη να κοψεις την οτικη επαφη και γλαστρες για να σε ηρεμει εσενα το πρασινο...

 

Πολυ σωστες λυσεις επισης!

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου γείτονες παίρνουν το όσκαρ αδιακρισίας. Όλη μέρα στο μπαλκόνι και επειδή είναι πιο ψηλά απο εμένα έβλεπαν όλο το σπίτι, τι κάνουμε κ τι δεν κάνουμε. Άσε που δεν τολμάω να κρυολογήσω η ερώτηση έρχετε άμεσως " Έγκυος είσαι?".

Την λύση την βρήκα στις τέντες. Ενώ δεν έχω ήλιο έβαλα τέντες για τους γείτονες. Δεν τολμάω να τις σηκώσω βέβαια αλλά δεν με χαλάει, βρήκα την ησυχία μου.Έβαλε και η διπλανή μου για τον ίδιο λόγο και οι γείτονες έπαθαν κατάθλιψη χαχα.

Όσο αφορά τον θόρυβο και οι δικοί μου όταν πρωτοήρθαν στην γειτονιά έκαναν παρόμοιες βλακείες, δυνατή μουσική, έντονες φωνές μέσα στο μεσημέρι κτλ. Εγώ όμως είμαι τρελή. Βγαίνω στο μπαλκόνι και με ακούει όλη η γειτονιά έτσι και ο άλλος μου σπάσει τα νεύρα, άσε δε που μπορεί να αρχίσω να πετάω γλάστρες. Έκοψαν τους θορύβους πολύ γρήγορα , τώρα έτσι και μιλήσω είναι στα συγνώμη χαχα.

Που μένεις να έρθω μια βόλτα χαχα θα σου τον στρώσω μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε, αν είναι να βρει τρόπο να ενοχλεί δεν χρειάζεται να το ψάχνει πολύ. Μολίς γεννηθεί το μωρό ας μετακομίσουνε στο μπαλκόνι. Ξέρετε το κλάμα του μωρού ξεπερνά κάθε θόρυβο και το ίδιο αποκλείεται να ενοχληθεί από το κομπολόι, μάλλον θα νανουρίζεται.

 

αχαχαχααα. έγραψες!!! θεάααααααα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τώρα θα κάθετε πιο πολύ στο μπαλκόνι...γιατί με το μωρό θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον!

δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που ακούω...έχω κάνει αρκετές μετακομίσεις (όχι εξαιτίας προβληματων με τους γείτονες)...μια οικογένεια δεν είχε κουρτίνες και κυκλοφορούσε με τα απολύτως απαραίτητα εσώρουχα(μονοκίνι άνδρες γυναίκες)..κάποιοι άλλοι συνέχεια φώναζαν και ακουγαν τέρμα μουσικη..κ.α. περιπτώσεις που όλοι σχεδόν τις έχουμε ζήσει.

Συμφωνό με την προλαλήσαντα για τις ώρες κοινής ησυχίας και τον διαχειριστή της πολυκατοικίας....αν του πεις ότι με κοιτάς...θα σου πει.."εγώ όχι..στον μπαλκόνι μου κάθομαι...μήπως με κοιτάς εσύ..?"

μήπως θα ήταν σκόπιμο να συννενοηθείς με τον ιδιοκτήτη να βάλεις καμία τέντα..καμία πέργκολα..κάτι...είναι πολύ κοντά το μπαλκόνι του?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να συνεννοηθείς με κάποιον, που του τα έχει φέρει η ζωή τέρμα ανάποδα και έχει συσσωρεύσει πολύ μαυρίλα μέσα του. Δεν καταλαβαίνει από λογική.

Το σάλιο σου θα χαλάσεις και την ψυχραιμία σου θα χάσεις χωρίς λόγο.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

καλό όμως ειναι στην αρχή να μην καταλαβει πως σας εκνευρίζει όλο αυτό .

Θα μπορουσες να τον παρεις με το καλό ...πχ : Α ! κε Παντελή μου κάθεστε και απολαμβάνετε τον ήλιο στο μπαλκόνι σας ? Και το κομπολογακι σας βλέπω δεν το αφήνετε ποτέ !!! :twisted:

Για δοκίμασε το κι αυτό . Αν εσύ κάνεις την περιεργη θα τους αρεσει ? Να τους φωναζεις απο το απεναντι μπαλκόνι - παντα με το χαμόγελο στα χείλη -

Τι έγινε κε Παντελή ? Βλέπω φάγατε γεμιστά σήμερα ε ????

 

Και στην τελική αφού γεννήσεις , πες του ηρεμα ηρεμα και καλα πως το τακα τουκα ακουγεται μεσα στο σπιτι και τουλαχιστον ας σεβαστει το μωρό .

Καπου θα τον βρεις . Δεν γίνεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμη νόμιζα οτι μενεις στο σπίτι που μεναμε πρωτου φυγουμε απο Ελλάδα:lol:

Δεν προσεξα παρακάτω τι έχεις γραψει.Ο άνθρωπος είναι κλασικός τύπος παππου που δεν εχει τι να κάνει όλη μέρα, κάθεται στη βεράντα και παίζει κομπολόι(ε μην κάθεται και με τα χέρια άδεια)και φυσικά και αιρκοντίσιον να έχουν(ο δικός μας γειτονας είχε) δεν τα βάζουν γιατί τους πιανει ψυχολογικό να κλειστουν μέσα καλοκαιριάτικα.

Δεν παλεύεται η κατάσταση αυτη παρά μόνο με μετακόμιση(αν υπάρχει δυνατότητα βέβαια).Και πάλι πηγαινε ενα απογευμα καλοκαιρι να κόψεις κίνηση γιατι ποτέ δεν ξέρεις.Υπαρχουν πολλοι τέτοιοι βλέπεις.

Βεράντα δεν χαρήκαμε καθόλου 3 χρόνια εμείς(δεν είχαμε και τέντες βλέπεις...Αιρκοντίσιον δεν είχαμε και είχαμε καταλήξει στο να βάλουμε πολυ χοντρές κουρτίνες ελπίζοντας οτι δεν θα φαινόμαστε απο μέσα τουλάχιστον.Θυμάμαι μια φορά που επλενα τη βεράντα και είχε κρεμαστεί απο τα κάγκελα η γυναίκα του για να βλέπει.Αλλα επειδή είχαμε την καλαμωτη φαίνεται δεν έβλεπε καλα και ανεβηκε στη ταράτσα για να βλέπει πιο καθαρα.Εκεί εμεινε στα κάγκελα και παρακολουθούσε μεχρι να τελειώσω ετσι για να δει αν έλαμψε το πάτωμα φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Έγκυος είπες πως είσαι... σωστά;

Εεεε μην αγχώνεσαι. Η εκδίκηση θα έρθει μόνη της! :P;)

Σε λίγο καιρό που το μπεμπάκι ... ουαααααα ουαααααα... θα δεις για πότε θα κλείνουν τα παράθυρα να κοιμηθούν. Κι αν δεν κοιμηθούν αυτοί, εσύ από το τρέξιμο θα ρίχνεις κάαααατι ύπνους και θα σε νανουρίζει το τακα-τούκα... Δε θα μπορείς χωρίς αυτό! :lol:

 

 

Και πέρα από την πλάκα... πολύ ασχολείστε μαζί του. Ο άνθρωπος είναι ενοχλητικός πράγματι. Δεν έχει ζωή και ζει από τις δικές σας (και των γειτόνων σας). Είναι να τον λυπάσαι. Αγνόησέ τον. Αν δε μπορείς... είπες δεν είναι δικό σας το σπίτι, αλλάζουν και οι ανάγκες σας, άρα μπορείτε να αλλάξετε σπιτάκι όταν με το καλό ξεπεταχτεί το μπομπιράκι σας! :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αντιποινα: Θα βρεις ενα cd η απο το youtube ενα μωρο που κλαει και θα το βαλεις στο repeat. να παιζει συνεχεια και αδιακοπα ολη μερα. Οταν κανει το διαλειμμα του απο το κομπολοι οπως ειπες 2-2:30μμ θα το σταματας και εσυ. 1-2-3 θα το καταλαβει... ή ενα σκυλο που γαβγιζει και θα κανεις το ιδιο. Αλλα κοιτα να μην καταλαβουν οι γειτονες απο που προερχεται ο ηχος:wink::!:

οσο αυτος παιζει το κομπολοι του τοσο θα σκουζει το "μωρο" ή το "σκυλι"...για να δουμε ποιανου τα νευρα θα σπασουν γρηγοροτερα...:rolleyes:

 

Επισης θα νομιζει και η υπολοιπη γειτονια οτι με το τακα τουκα συγχιζει ενα μωρο ή ενα σκυλι και θα τον κραξουν τον καραγκιοζη ολοι μαζι...:lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που οσο και να το θες καθε μερα ειναι εκει να στο υπενθυμιζει.Και οσο ειναι εκει και τον βλεπεις,ακους κλπ τοσο πιο πολυ σου σπανε τα νευρα.Οσο πιο πολυ σου σπανε τα νευρα τοσο το σκέφτεσαι και γενικα ενας φαυλος κύκλος...

Δεν παλευεται να εχεις το ωραιο σου μεγαλο μπαλκονι με το ωραιο σου το τραπεζακι και να μην μπορεις να κατσεις εξω ουτε για λιγο.Το εχω περασει και ξερω και μαλιστα μου κανει εντυπωση που ειναι ακριβως ιδια περιπτωση ο τυπος.Η μητερα μου δε με κοροιδευε και μου ελεγε οτι σιγα πως κανεις ετσι για ενα κομπολοι.Και το σπαστικο ηταν οτι επειδη το στενο μας ηταν οντως πολυ μικρο εκανε και αντιλαλο με αποτελεσμα να ακουγεται πιο εντονα.Πάντως για ηχο απο κομπολοι δεν μπορει να κανει τιποτα η αστυνομια ακομα και σε ωρα κοινης υσηχιας.Μπορει ισως μια συσταση απο την αστυνομια κι αυτο με επιφυλαξη το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Έγκυος είπες πως είσαι... σωστά;

Εεεε μην αγχώνεσαι. Η εκδίκηση θα έρθει μόνη της! :P;)

Σε λίγο καιρό που το μπεμπάκι ... ουαααααα ουαααααα... θα δεις για πότε θα κλείνουν τα παράθυρα να κοιμηθούν. Κι αν δεν κοιμηθούν αυτοί, εσύ από το τρέξιμο θα ρίχνεις κάαααατι ύπνους και θα σε νανουρίζει το τακα-τούκα... Δε θα μπορείς χωρίς αυτό! :lol:

 

 

 

 

alkyon tο Δεκεμβρη θα καθονται μεσα ουτως ή αλλως;)... μεχρι τοτε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το ξαναλεω θα καθομουνα,,,,και θα τον κοιταγα οπως ειπα και ειπαν και αλλες κοπελες,,,,γιατι προς τοπαρον για να κατσουμε εμεις στο μπαλκονι (Εννοειτε ωρες οχι κοινης ησυχιας ετσι???) πρεπει να κανουμε ταμα να μη γκαριξει η αποκατω,,,,επειδη ο αντρας της δουλευει νυχτα πρεπει ολοι να κανουμε σουτ ολη μερα

 

 

εγω δε μοπρω να αλλαξω σπιτι ειναι δικο μου,,,θα αλλαξω γειτονα,,θα την κανω να φυγει αυτη,,,,η ζωη ειναι μικρη για να μη χαιρσαι τη χωη σου και το μπαλκονακι σου,,,βλατε καλαμωτη οτι σσας βοελευει (ετσι και αλλιως με το μωρο μια στοιχειωδη προφυλαξη στα καγκελα θα πρεπει να τη κανεις καποια στιγμη,,,,) και αρχιστε τα σχολια και εσεις,,,,ειλικρινα αρχιστε τα σχολια στο θρασος θελει θρασος πια,,,,μη σε πιανει το συμπλεγμα του καλου παιδιου,,,,και εμενα με επιανε μεχρι που ειδα οτι μου γυρναει τουμπαλι και δε μπορω να χαρω το σπιτι μου,,,,να εχω καλεσμενους απλα πραγματα τα παιδια να κοιμουντε χαλαρη μουσικη ωρα ενιαμιση χειμωνας και να μας χτυπαει κουδουνια να το βουλωσουμε λεει αλλιως να φερει αστυνομια και την ενοχλει η μουσικη,,,,να μη βαζω σκουπα το απογευμα ηλεκτρικη γιατι διαβαζουν τα παιδια της ( ρε παιδια της αποπανω η σκουπα δεν ακουγεται ) και αλλα ωραια,,,οποτε απλα θρασος,,,,,τελος οι ευγενειες και τα οκ να σεβαστουμε και τον αλλο,,,,:evil::evil::evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...