Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...

ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?

σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ! μεσα στα ξενυχτια του μικρου θυμηθηκα να ρωτησω και εγω κατι...

ελαβα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ το 2010... αυτοι οι 6 μηνες υπολογιζονται για να συμπληρωσω τα 200 ενσημα ?

σκεφτομαι να ξεκινησω διαδικασιες για το 2ο παιδακι και προσπαθω να βρω ακρη....

 

 

δεν νομιζω,ειναι μονο συνταξιμα ενσημα.υπαρχει και αναλογο θεμα

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56442

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι ευχαριστω για την απαντηση.... και εγω αυτο πιστευω γιατι ο κωδικος των ενσημων της μητροτητας δεν ειναι 101 αλλα 204... οποτε ας κανω λιγη υπομονη ακομη στην δουλιτσα μου να τα συμπληρωσω....

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,

εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.

θα ηθελα να μαθω

-μεχρι ποτε θα πληρωνομαι την επαπηλουμενη αδεια

-ποσα χρηματα θα παρω απ το επιδομα λοχειας κ τοκετου

-απο που θα τα παρω(ΙΚΑ,ΟΑΕΔ) κ ποτε τα παιρνεις

-ο εργοδοτης δινει τιποτα?

οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια δεκτη

ευχαριστω

user_online.gifreputation.gif report.gif quote.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.Δουλεύω με 18μηνη σύμβαση (Μερική απασχόληση) με 22 ένσημα το μήνα από 1/3/2010 έως 31/8/2011.

Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

ΠΗΤ έχω 14/9/2011.

 

Γνωρίζει κανείς,

1)Πότε περίπου πρέπει να σταματήσω από τη δουλειά?

2)Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω από το ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σταματησεις 56 μερες πριν την πητ σου για να βγεις σε αδεια κυοφοριας.και 63 μερες μετα την πητ(η την γεννα γιατι μπορει να γεννησεις μετα την πητ)θα εισαι σε αδεια λοχειας.τα χρηματα δεν ειναι σταθερα,πανε βαση των μικτων αποδοχων σου.και θα παρεις και επιδομα τοκετου το οποιο ειναι σταθερο για ολες,991,20 ευρω αλλα δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο ποσο και για την μερικη απασχοληση που δουλευεις εσυ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα,

εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.

θα ηθελα να μαθω

-μεχρι ποτε θα πληρωνομαι την επαπηλουμενη αδεια

-ποσα χρηματα θα παρω απ το επιδομα λοχειας κ τοκετου

-απο που θα τα παρω(ΙΚΑ,ΟΑΕΔ) κ ποτε τα παιρνεις

-ο εργοδοτης δινει τιποτα?

οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια δεκτη

ευχαριστω

 

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ : Επιδομα Λοχειας τοκετου

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνωμη αν εχει ξανα δημοσιευτει το θεμα και γω δε το βρηκα στην αναζητηση.Ειμαι νοσηλευτρια σε ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μηπως καποια κοπελα ειχε παρομοια κατασταση να μου πει τι δικαιουμαι απ το ικα για επιδομα τοκετου και λοχειας και αν δικαιουμαι κατι απ τον ΟΑΕΔ γιατι ακουω πως δε θα παρω τιποτα.Σε λιγο κλεινω τον εβδομο και οπου ρωταω μου λενε βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευεις σε δημοσιο νοσοκομειο δυστυχωσ δεν δικαιουσαι το 6μηνο του οαεδ.....ειμαι στην ιδια κατηγορια. αλλα αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν απο την πητ τοτε δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας λοχειασ τοκετου και καποια χρηματα απο τον οαεδ

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι εργαζομενη νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο με ασφαλιση ΙΚΑ.Δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια κ για σενα.Αυτο που δικαιουσαι ειναι το επιδομα τοκετου.Λαμβανεις ατοφιο ολο το ποσο.Τα επιδοματα κυοφοριας κ λοχειας δεν τα παιρνεις γιατι πληρωνεσαι κανονικα απ την υπηρεσια σου.Αν τα παρεις θα πρεπει να τα δωσεις στο λογιστηριο σου.Οσο για το 6μηνο του ΟΑΕΔ σιγουρα δεν το δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι 3 μηνες λοχειας + 9 μηνες αδεια ανατροφης τεκνου.Δλδ απο την ημερομηνια που θα γεννησεις (με το καλο) θα κατσεις 1 χρονο και θα πληρωνεσαι κανονικα.

Αυτα ισχυουν για τους δημοσιους υπαλληλους που ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εργαζομενη νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο με ασφαλιση ΙΚΑ.Δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια κ για σενα.Αυτο που δικαιουσαι ειναι το επιδομα τοκετου.Λαμβανεις ατοφιο ολο το ποσο.Τα επιδοματα κυοφοριας κ λοχειας δεν τα παιρνεις γιατι πληρωνεσαι κανονικα απ την υπηρεσια σου.Αν τα παρεις θα πρεπει να τα δωσεις στο λογιστηριο σου.Οσο για το 6μηνο του ΟΑΕΔ σιγουρα δεν το δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι 3 μηνες λοχειας + 9 μηνες αδεια ανατροφης τεκνου.Δλδ απο την ημερομηνια που θα γεννησεις (με το καλο) θα κατσεις 1 χρονο και θα πληρωνεσαι κανονικα.

Αυτα ισχυουν για τους δημοσιους υπαλληλους που ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ.

μαλλον τα ιδια ισχυουν ξερεις ποσο ειναι το ποσο απο το επιδομα τοκετου?

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος που ειμαι νοσηλευτρια ως επικουρικο προσωπικο για ενα χρονο σε δημοσιο νοσοκομειο, μετα την αδεια λοχειασ επιστρεφω για δουλεια......ελλασ το μεγαλειο σου!!!!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα πες μου σ αυτη την χωρα που ζουμε τι ειναι δικαιο;Που ειναι το κρατος;Δεν υπαρχει τιποτα τι παει να πει επικουρικο,τι παει να πει με συμβαση,ολες μανουλες δε θα γινουμε ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο πρεπεινα ισχυουν για ολες τα ιδια και στις αδειες και στα χρηματα.Οπως ειπες ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που κοιταζω αυτο το πλασματακι σκεφτομαι αν αξιζει για 2 μηνες (μεχρι να ληξει η συμβαση) να το αφησω και να παω για δουλεια.......βουρκωνω και μονο στην σκεψη.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ στο IKA-ETAM δουλεύω ως υγειονομικός υπάλληλος. Γέννησα πρόσφατα και το έψαξα αρκετά το θέμα. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα τοκετού που νομίζω είναι ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου. Εγώ εργάζομαι από το 2008 και πήρα 1000ευρώ.

Τίποτε άλλο χρηματικό εφόσον δεν σταμάτησα καθόλου να πληρώνομαι!

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο IKA-ETAM δουλεύω ως υγειονομικός υπάλληλος. Γέννησα πρόσφατα και το έψαξα αρκετά το θέμα. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα τοκετού που νομίζω είναι ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου. Εγώ εργάζομαι από το 2008 και πήρα 1000ευρώ.

Τίποτε άλλο χρηματικό εφόσον δεν σταμάτησα καθόλου να πληρώνομαι!

και γω απ το 2008 εργαζομαι.Τα ιδια ισχυουν για ολους τους υγειονομικους υπαλληλους ανεξαρτητως κλαδου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο IKA-ETAM δουλεύω ως υγειονομικός υπάλληλος. Γέννησα πρόσφατα και το έψαξα αρκετά το θέμα. Το μόνο που δικαιούσαι είναι το επίδομα τοκετού που νομίζω είναι ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας σου. Εγώ εργάζομαι από το 2008 και πήρα 1000ευρώ.

Τίποτε άλλο χρηματικό εφόσον δεν σταμάτησα καθόλου να πληρώνομαι!

Μηπως θυμασαι πως εκανες την αναγγελια τοκετου στην υπηρεσια σου γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

δουλευω το 2011 σε μια εταιρεια 8ωρη και με δηλωνουν ως 4 ωρη.....δουλευω απο 7/03/2011...δικαιουμε με την εγκυμοσυνη κατι ή θα πρεπει να εχω ορισμενο αριθμο ενσημων....να σημειωσω οτι το 2010 εργαστηκα αλλα ανασφαλιστη...ευχαριστω κοριτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεα εδω και δεν γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με την ασφαλιση τα επιδοματα κτλ..ειμαι 6 μηνων και μολισ χτεσ ασφαλιστηκα στο ικα ..και αυτο γιατι αλλαξε ο νομοσ απο 80 ενσημα στα 50, εγω φετος ειχα 50 ενσημα και 2 απο τον προηγουμενο. παλια ημουν στο τεβε..αλλα απο το 2002 μεχρι και το 2004 εχω καποια ενσημα στο ικα απο την παλια μου δουλεια.

Τι δικαιουμε βρε παιδια?επιδοματα? πρεπει να παω να βγαλω καρτα ανεργιασ στον οαεδ? τα ενσημα που εχω απο το 2002 μετρανε?και ειναι σιγουρα πανω απο 200. μπορει καποιοσ να με ενημερωσει?

ειναι αναγκη γιατι ειμαι ανυπαντρη μητερα και δεν εχω βοηθεια απο καπου.

σασ ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας...

Είμαι 8 εβδομάδων έγκυος και δουλεύω σε μία εταιρεία 2 μήνες και κάτι. Όπως καταλαβαίνετε με το που βρήκα δουλειά με περίμενε και ο πελαργός :P ...

Θα ήθελα να μάθω πόσα ένσημα θα πρέπει να έχω για να δικαιούμαι επιδόματα και τι θα δικαιούμαι...Έχω 60 ένσημα μέχρι τώρα πόσα πρέπει να έχω? Δεν έχω σκόπο να σταματήσω μιας και οι συνθήκες εργασίας είναι ιδανικές παρά μόνο όταν έρθει η ώρα. Ο μισθός μου είναι στα 900 ευρώ. Μπορεί να με βοηθήσει κάποια? Ή να με παραπέμψει σε κάποια υπηρεσία...Μετά τον τοκετό θα πληρώνομαι? Τα φώτα σας κορίτσια please.... γιατί λίγο με τις μεταρρυθμίσεις τα έχω κάνει κουλουβάχατα...

Σας ευχαριστώ...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,

 

ειμαι στον 5ο μηνα κυησης και παντελως ασχετη με τα θεματα επιδοματων απο ΙΚΑ ΟΑΕΔ καθως και τις αδειες. Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σας παρακαλω σχετικα με τα επιδοματα που δικαιουμε?. Επισης μου ειπαν οτι για να παρω οποιοδηποτε επιδομα πρεπει να καταθεσω και το βιβιλαριο υγειας του αντρα μου αλλα δεν εχει. Τι κανω??

Ευχαριστω,

ελενη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...