Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

δεν καταλαβα τι λες....:confused::confused: γιατι να το κανεις αυτο;

 

Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι το δικαιουσαι αλλα αυτο στον ιδιωτικο τομεα δεν σημαινει οτι θα στο δωσει κιολας :?:???::?.τωρα σε τι κατασταση εισαι?δουλευεις?εισαι στο 6μηνο?

 

Οπως εγραψα μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και δε δουλευα. Αν οντως προσληφθω το μωρο μου θα ειναι ηδη 6 μηνων. Τουλαχιστον θελω να ξερω αν το δικαιουμαι τωρα αν θα το παρω ειναι αλλο....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

 

 

αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αν η εταιρεια ειναι οκ και θελει να ακολουθει τον νομο ναι θα σου το δωσει το μειωμενο,το δικαιουσαι.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Για να δουμε...

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελλη μου, μολις τελειωσα το διδακτορικο μου και λεω να ξεκινησω να βρω μια δουλιτσα. Εχω ηδη μια προταση απο μια ιδιωτικη εταιρεια αλλα δεν εχω απαντησει ακομα γιατι δεν ξερω αν θελω να αφισω το μωρακι μου απο τωρα. Σε περιπτωση ομως που αποφασισω να παω θελω να ξερω αν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο δεδομενου οτι με προσλαμβανουν μετα τον τοκετο κι ενω το μωρο ειναι ηδη 5 μηνων. Εχεις καθολου ιδεα τι ισχυει? Σε ευχαριστω

 

 

καταλαβα τωρα..αλλα απαντησε το σοφακι....αν ειναι σωστος θα στο δωσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα βοηθείστε και μενα να δω περιπου τι θα πάρω

εχουμε και λέμε:

εργαζομαι στη ιδια εταιρεια απο τον ιανουαριο του 2001 δηλαδη 10 χρόνια,αναρρωτικη το 2010 δεν πήρα βγαινω σε αδεια 02/03/2011 και τα μεικτα μου ειναι 1.172€ μπορειται να μου πειτε ποσα θα παρω οταν θα βγω στην αδεια περιπου τα πριν....

ευχαριστω

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν μου απανταει να με βοηθησει?

 

 

1.172 / 25 = 47 ευρω Μικτο ημερομισθιο.το 47 το διαιρεις δια 2 οποτε

 

47 / 2 = 23,5

 

 

23,5 * 56 μερες αδεια = 1.316 ευρω αδεια κυοφοριας.εαν εχεις ηδη ενα παιδι στο βιβλιαριο σου σαν προστατευομενο μελος θα παρεις περιπου 10% παραπανω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....

να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?

η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα

σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ εχω το 1 μου παιδι στο δικο μου βιβλιαριο επομένως θα πρέπει να τουσ το δείξω φαντάζομαι....

να σε ρωτησω και κάτι αλλο παιρνω τιποτα αλλο εκτος απο αυτα?

η μετά παίρνω ? πωσ υπολογίζονται τα μετα

σε ευχαριστω πάντως πυ με βοηθησες....

 

 

οταν πας να πληρωθεις για το επιδομα λοχειας και τοκετου θα σου δωσουν ενα αναλυτικο χαρτι απο το ικα που θα γραφει τι χρηματα σου δωσανε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.ο οαεδ θα σου δωσει την διαφορα μεταξυ των χρηματων του ικα και της δουλειας σου.δηλαδη εαν ο μισθος σου ειναι 1.000 ευρω τον μηνα και εσυ παρεις απο το ικα γι"αυτους τους 4 μηνες 3.000 συνολο ο οαεδ θα σου δωσει αλλα 1.000 για να φτασεις τις 4.000 ευρω .και μετα εαν θελεις κανεις τα χαρτια για το 6μηνο του οαεδ και θα παιρνεις μηνιαιως 690 ευρω καθαρα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;:?

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,τώρα που βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα κύησης και πρέπει να πάρω την άδεια,τί κάνω που ο αρμόδιος γιατρός στο κέντρο μάνας και παιδιού απεργεί;Τί χαρτιά να καταθέσω στη δουλειά μου για να σταματήσω;Χωρίς επίσημα έγγραφα από το ΙΚΑ,πώς θα δεχθούν να λείψω;:?

 

 

 

γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? :shock:δεν νομιζω! ε αυτα πες τους :mrgreen:.εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

 

 

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?:-(

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην το δεχθουν???εσυ πρεπει βασει νομου να σταματησεις 56 μερες πριν την πητ.!
Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκι:twisted:
η απεργια του ικα δεν ειναι δικο σου σφαλμα.!
Ετσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...
εαν κρατησει η απεργια 2 μηνες θα δουλευεις μεχρι να γεννησεις???? :shock:δεν νομιζω! ε αυτα πες τους :mrgreen:.εγω προσωπικα αργησα να να παω στον εργοδοτη μου με το χαρτι του ικα για να το συμπληρωσει και πληρωθηκα απο το ικα ενα μηνα μετα την αδεια.

 

 

συζητησε το,πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα! με το καλο!

Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...:(Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι...μια και ειμαι εντελως ασχετη...επιασα δουλεια οταν ειμουν 6 μηνων(συμβαση ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου) δουλεψα 2 μηνες και τωρα ειμαι σε αδεια λοχειας.απο το ικα δεν πηρα τιποτα επειδη δεν ειχα ενσημα..απο τον οαεδ επεισης τιποτα μου ειπαν οτι εφοσον δεν δικαιουμε απο το ικα δεν δικαιουμε ουτε απο τον οαεδ..κανονικα ειναι να παω παλι στη δουλεια σε κανενα μηνα..αλλα βλεπω το μωρακι μου ειναι πολυ μικρουλι δεν θελω να το αφησω απο τωρα μοναχουλι..τι γινεται με αυτην την εξαμηνη αδεια?αν την παρω θα πληρωνομαι?(γιατι αλλο τοσο καιρο χωρις χρηματα δεν λεει..)αλλο η εξαμηνη και αλλο η τριμηνη?αυτο που δεν με πληρωσαν ειχαν δικαιο η μηπως να το ψαξω λιγο...πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου..τι κρατος ειναι αυτο που ζουμε?:-(

 

 

ναι,σωστα δεν σου εδωσαν κατι (σωστα απο την αποψη του νομιμου,μην παρεξηγηθω ;))γιατι δεν ειχες τις προυποθεσεις.επρεπε να εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια.την 6μηνη αδεια χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη νομιζω οτι δεν την δικαιουσαι γιατι δεν πηρες τα επιδοματα του ικα,αυτα ειναι αλληλενδετα :?. οταν λες 3μηνη τι εννοεις???μηπως το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μηνες???για να το παρεις αυτο θα πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτης.και επισης νομιζω οτι δικαιουσαι 3,5 μηνες ανευ αποδοχων ομως.το παρακατω το βρηκα εδω στο φορουμ

 

 

 

 

Αδεια άνευ αποδοχών διάρκειας έως 3,5 μήνες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο εργοδότης να δώσει στην μητέρα με παιδί έως 3,5 ετών.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πώς αποδεικνύεται αυτή;απαντά η λογίστρια με δόση "χιούμορ"Αν λείψεις χωρίς επίσημα έγγραφα μπορώ να σου κάνω οικοιοθελή αποχώρηση...χι,χι συνεχίζει με γελάκι:twisted:Ετσι μου απάντησαν και στο ΙΚΑ.Εσείς συνεχίζετε να κλείνετε ραντεβού και να προσέρχεστε και βλέπουμε...Τελικά νομίζω πως το μόνο που θα συμβεί θα είναι να αργήσω να πάρω τα χρήματα...:(Μήπως θα μπορέσει γιατρός άλλου ταμείου να συμπληρώσει τα χαρτιά ή μόνο για εξέταση και συνταγογράφηση επιστρατεύτηκαν;Ξέρετε πώς θα λειτουργήσει αυτό;Ευχαριστώ σοφάκι!

 

 

πολυ γελασα με την λογιστρια σου! :PΘΕΑ!!!!και εξυπνη πανω απ'ολα!:twisted:τι ακριβως δηλαδη σου προτεινει να κανεις???να δουλευεις μεχρι να σταματησει η απεργια τους???και θα σου χρωσταει μετα τις μερες????αστην να λεει......

 

γιατρος αλλου ταμειου οχι,δεν μπορει να στην γραψει.μονο του ικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Sofaki ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..ναι το μειωμενο εννοω αλλα αν ειναι ανευ δεν βγαινω..οποτε να αρχισω να ψαχνω κοπελα...

 

 

οχι ειναι αλλο το μειωμενο μαζεμενο (ισοχρονη προς το μειωμενο αδεια λεγεται ) και αλλο οι 3 μηνες ανευ αποδοχων.

 

στην πρωτη περιπτωση πρεπει να συμφωνησει ο εργοδοτης για να το παρεις και πληρωνεσαι κανονικα το μισθο σου.

 

η αλλη περιπτωση (οι 3 μηνες ανευ)δεν ξερω τι προυποθεσεις θελει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπογράψει τροποποίηση της αρχικής μου 8ωρης σύμβασης λόγω κρίσης:evil: σε 6ωρη εργασία αορίστου χρόνου.Τα επιδόματα θα τα πάρω σύμφωνα με την αρχική ή την τροποποιημένη σύμβαση;Αυτή η αλλαγή παίζει ρόλο και στο επίδομα του οαεδ;Δηλ.μπορεί να μην παίρνω 690 € και να παίρνω λιγότερα αναλογικά;Πάντως την άνοιξη που μας είχε κάνει εκ περιτροπής εργασία,όταν απέλυσε τις άλλες δύο κοπέλες αποζημιώθηκαν σύμφωνα με την αρχική τους σύμβαση.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χρειάζομαι τις γνωσεις σας σε καποια βασικα θεματα μισθοδοσιας. Με προσελαβαν στις αρχες του μηνα ως γραμματεα και στις αρχες Ιουνιου θα βγω σε αδεια τοκετου. Δηλαδη θα εχω δουλεψει 20 ημερες. Ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 916,20 ευρω. Εχω ηδη τα 200 ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια μου και θελω να μαθω τι ποσα θα παρω απο το Ικα, τον Οαεδ και τον εργοδοτη μου. Ευχαριστω!

 

 

 

Καμια απαντησηηηηηηηηη???:-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εργαζομαι εδω τα τελευταια 3 χρονια σαν 4ωρη σε σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω ειμαι 5 μηνων εγκυος κ απο τον 3 μηνα εχω επαπηλουμενη αδεια απο την δουλεια.

θα ηθελα να μαθω

-μεχρι ποτε θα πληρωνομαι την επαπηλουμενη αδεια

-ποσα χρηματα θα παρω απ το επιδομα λοχειας κ τοκετου

-απο που θα τα παρω(ΙΚΑ,ΟΑΕΔ) κ ποτε τα παιρνεις

-ο εργοδοτης δινει τιποτα?

οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια δεκτη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσιά.Είμαι και εγώ στον 5ο μήνα και έχω ΠΗΤ 30 Σεμπτεμβρίου.Δόξα το Θεό η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλή και με αφήνει να δουλεύω γι' αυτό σκέφτομαι και ρωτάω εαν μπορώ να μην πάρω τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ αλλά να τις πάρω μετά γίνεται?Και αν ναι πως θα φαίνομαι στο ΙΚΑ σαν να έχω άδεια αλλά θα δουλεύω?Επίσης μπορώ να πάρω και τις 22 μέρες άδεια που δικαιουμαστε τον χρόνο?Για να έχω έτσι 4-5 μήνες άδεια μετά την γέννα για να ξεπεταχτεί λίγο το μωράκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...