Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποια είναι η καλύτερη ηλικία για παιδικό θέατρο ή σινεμά


Recommended Posts

Γεια σας παρεντάδες,

 

Πήγαμε με την κοράκλα το σ/κ που πέρασε και είδαμε τον Bolt το σκυλάκι στο σινεμά. Πολύ όμορφο. Κάθισε μια χαρά σε όλη τη διάρκεια και τον παρακολούθησε. Έλεγε και κάτι δικά της για τον σκύλο.

 

Δυστυχώς αργότερα έμαθα ότι οι παιδοψυχολόγοι συστήνουν παιδικά θέατρα και σινεμά μετά την ηλικία των 4 χρονών. Ο λόγος είναι ότι οι μεταμφιεσμένοι άνθρωποι των παιδικών θεάτρων και σκηνές του σινεμά μπορεί να προκαλέσουν εφιάλτες στο παιδί. Συστήνουν καλύτερα να παρακολουθεί παιδικές ταινίες στο σπίτι που είναι σε δικό τους χώρο.

 

Δεδομένου ότι είναι πολύ φοβητσιάρα η δικιά μας και έχει από μόνη της αρκετούς εφιάλτες από μικρή, μάλλον ήταν πολύ λάθος κίνηση. Είχα προσέξει ότι της άρεσε να παρακολουθεί παιδικά και νόμιζα ότι θα ήταν καλή ιδέα. Θα μας φάει η παιδική χαρά, οι παιδότοποι και το να ρίχνουμε πετρούλες στη θάλασσα μέχρι τότε δηλαδή.

 

Το σίγουρο είναι ότι όταν θα πάει 4, ο άλλος θα είναι 2 και δεν πρόκειται να τον αφήνουμε σπίτι. Θα τον πέρνουμε και αυτόν μαζί όταν θα πάμε σε παιδικό θέατρο ή σινεμά. Άρα θα ξανασυναντήσουμε την ίδια κατάσταση. Άρα μήπως να πάμε και από τώρα με την μεγάλη μπας και εξοικειωθεί και δε φοβάται τόσο πολύ ή αυτό μόνο αρνητικά θα μπορούσε να λειτουργήσει για την ηλικία της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου. Αυτό που έχω να πω είναι ότι είστε τυχεροί που κάθισε και είδε ολόκληρη ταινία. Η δικιά μου είναι 16μιση μηνών περίπου και ο μεγαλύτερος χρόνος που έχει πιάσει καθισμένη να παρακολουθεί κινούμενα σχέδια είναι 8 λεπτά!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα ότι θα καθίσει και θα της άρεσε. ΟΚ, η ταινία ήταν 100 λεπτά πολύ ώρα και μόνο προς το τέλος ψιλοβαρέθηκε και μου ζήτησε πιπίλα :)

 

Κατά τα άλλα ναι δεν κουνήθηκε καθόλου. Ούτε αγκαλία την πήρα τίποτα. Καθόταν δίπλα στην θέση της.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι παιδικά που έχουν πολέμους, όπως το Τέρατα εναντίων Εξωγήινων θα πρέπει να τα αποφύγουμε, αλλά παιδικά που έχουν ζωάκια είναι και αυτά επίφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω..Κοινωνιολόγος είμαι..όχι παιδοψυχολόγος :) ότι μάλλον είναι μικρή για σνεμα ακόμη...

Μπορεί εκείνη την ώρα να έκατσε φρόνιμα και να παρακολούθησε την ταινία..αλλά δεν ξέρω πως έχουν εντυπωθεί στο μυαλουδάκι της οι εικόνες που είδε..ο χώρος του σινεμα που είναι σκοτεινός..ο δυνατός ήχος!

Δε ξέρω...ίσως σε ένα τόσο μικρό παιδί όλα αυτά να είναι πηγή φόβου και άγχους..ανεξάρτητα απο το θέμα της ταινίας.Εδώ τους διαβάζεις ένα παραμύθι και φοβούνται τις εικόνες καμιά φορα..λέω εγώ τώρα.

Μου έχει περάσει κι εμένα η ιδέα για κινηματογράφο με τη μικρή..αλλά όπως μου πέρασε μου ξανα έφυγε..είναι πολύ μικρή ακόμα.Ρώτα και κάποιον πιο ειδικό..αλλά το φτωχό μου το μυαλό...μου λέει ότι μάλλον έχω δίκιο..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τον δυνατό ήχο έχεις δίκαιο. Στην αρχή έλεγε "κλείστο" για την ηχορύπανση :) Στο σπίτι την έχουμε συνέχεια χαμηλά την τηλεόραση και δεν την έχει συνηθίσει.

 

Πιστεύω ότι ένα παιδί που έχει ήδη εφιάλτες και φοβάται υπερβολικά καλό θα ήταν να μην ζορίσεις με περισσότερες σκηνές που μπορούν να του προκαλέσουν φόβο. Και στο σπίτι στο home cinema μια χαρά μπορεί να παρακολουθήσει κανένα καλό παιδικό :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο βρε 1 έτους και 10 μηνών έκατσε και είδε ταινία;

:shock:

Εμένα θυμάμαι μέχρι 2 ετών ούτε βλέφαρο δεν έριχναν στην τηλεόραση. Οχι οτι ήταν και ποτέ ανοιχτή δηλαδή...

 

Τελικά είναι ανάλογα το τέκνο :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και 19 ημερών όταν πήγαμε :)

 

Και στο σπίτι η μαμά επιβάλει τηλεοραπαγόρευση, αλλά είναι και τα παππούδια που δε θέλουν να χάνουν τα κουτσομπολίστικα.

 

Συνήθως δεν δίνει σημασία στην τηλεόραση, αλλά όταν είχε βάλει τον νέμο η ΕΤ3 κάθισε και τον παρακολούθησε όλο με μεγάλη προσήλωση. Εξού και η πρωτοβουλία μου να δοκιμάσουμε κινηματογράφο για να δω αν της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητε φιλε,

Να προσθεσω και εγω την αποψη μου.

Ειναι λιγακι μικρη για σινεμα ακομα και αυτο γιατι μεχρι τα 4 ο εγκεφαλος των παιδιων δεν μπορει να διαχωρισει την πραγματικοτητα απο το ονειρο οταν κοιμουνται και αυτο δημιουργει εφιαλτες και φοβους που δεν σβηνουν με το φως της ημερας.

 

Επιπλεον η συγκεκριμενη ταινια (το θεμα της δηλαδη, οι εικονες ακομα και οι ατακες της) δεν ειναι καταλληλη για πολυ μικρα παιδια. πχ. σε καποια σκηνη το χαμστερ λεει "θα του σπασω το λαιμο". Το σκυλι ειναι ενας σουπερ ηρωας, το κοριτσακι το παιρνουν απο τον μπαμπα του κτλ.

 

Δεν ειναι θεμα του αν θα "καθισει" η μικρη σου, αλλα οτι αυτες οι εικονες μενουν ετσω και αν ακομα δεν καταλαβαινει πληρως τις εννοιες.

Να σου πω παραδειγμα ο γιος μου ειναι 3.3 ετων και βλεπαμε τους Μικρους Αινσταιν ... το Αποκριατικο επεισοδιο ειχε "φαντασματα" και οι ηρωες εδειχναν οτι θα φοβοντουσαν... στο τελος αποκαλυφθηκε οτι ηταν μουσικα οργανα και δεν ηταν τρομακτικα (για μενα δεν υπηρχε τιποτα τραμακτικο στη σειρα που ειναι για παιδια προσχολικης ηλικιας)

 

Ομως ο γιος μου ξυπναγε επι εναν μηνα, μουσκεμα στον ιδρωτα, με την καρδια του να πηγαινει με χιλια επιμενοντας και ουρλιαζοντας οτι υπηρχαν φαντασματα στο δωματιο του.

Και οσον αφορα εκεινος, υπηρχαν, τα ειχε δει!! (στον υπνο του αλλα ειπαμε δεν μπορουν να ξεχωρισουν ακομα)

Φυσικα δεν ξαναειδαμε το συγκεκριμενο επεισοδιο και σιγα σιγα επανηλθαμε.

 

Η ταπεινη μου γνωμη λοιπον ειναι να αποφευγουμε οσο γινεται σινεμα και θεατρο ... δεν θα ελεγα τα 4 για ταινιες ή πολυ παιδικες παραστασεις, αλλα μεχρι τα 3 τουλαχιστον.

 

Επισης μην πεφτουμε στην παγιδα οτι επειδη ειναι καρτουν ειναι παιδικη απαραιτητα.

πχ οι Απιθανοι εχουν ΠΟΛΥ βια μεσα, σιγουρα δεν ειναι για πολυ μικρα παιδια οπως πχ ο Νεμο που ειναι πολυ πιο ηπιος και στους διαλογους και στις εικονες του.

 

Φιλικα,

Τινα

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Τίνα!

Και η δικιά μου ξαφνικά, έχει αναπτύξει φοβίες, έχει εφιάλτες και κοιμάτια μαζί μας.. Αυτά που βλέπει την επηρεάζουν πολύ. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, προσέχω πολύ αυτά που βλέπει.

Ακόμα και με το nemo που λες Τίνα, φοβάται πολύ τους καρχαρίες, και θέλει να τους περνάμε.

Προς το παρόν αυτά που κυκλοφορούν στο cinema τα παιδικά έχουν μία δόση σκληρότητας ή βίας.

Ακόμα και το ποντικάκι ο Ντεσπερό που της αρέσει πολύ, δεν θα την πάω γιατί έχει κάποια τρομαχτικά πρόσωπα ποντικιών.

Προτιμώ στην τηλεόραση (κι αυτή με μέτρο) που είναι όμορφα και "ακίνδυνα" παιδικά όπως: Φράνκλιν, Έντζυ Μπέντζι, Φίφη το λουλουδάκι, Franny's feet, φραουλίτσα κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

φοβάται πολύ τους καρχαρίες, και θέλει να τους περνάμε

 

Αληθεια ειναι ομως δεν συμφωνω με την "μοδα" τωρα τελευταια που εχουν ξαναγραφει ολα τα τραγουδακια και παραμυθια (πχ. ο γαλος δεν τρωει πλεον τον Μπαρμπα Μπρηλιο, ο λυκος δεν τρωει την Κοκκινοσκουφιτσα και δεν τον σκοτωνει πια ο κυνηγος) ομως οι "κακοι" ειναι απαραιτητοι σε καθε ιστορια. Ειναι μια παραβολης της ζωης οπου οι "κακοι" ειναι αυτα που μας συμβαινουν αλλα τελικα "κερδιζουμε" και οι κακοι παιρνουν αυτο που τους αξιζει τελικα.

 

Μετα απο σκεψη τον ειδαμε τον Ντεσπερο, και δεν φοβηθηκαν. Ισα ισα τα καλα διδαγματα και οι ευκαιριες για κουβεντα που μας δοθηκαν οσον αφορα τους ηρωες, την ευγενεια κτλ ηταν πολλες. Φυσικα το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο... και η καθε μαμα, εγω πχ φοβαμαι τους δεινοσαυρους. Δεν νομιζω να τους παω ποτε να δουνε εργο με δεινοσαυρους (τους οποιους λατρευει ο μικρος μου!!) :lol:

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητε φιλε,

Να προσθεσω και εγω την αποψη μου.

Ειναι λιγακι μικρη για σινεμα ακομα και αυτο γιατι μεχρι τα 4 ο εγκεφαλος των παιδιων δεν μπορει να διαχωρισει την πραγματικοτητα απο το ονειρο οταν κοιμουνται και αυτο δημιουργει εφιαλτες και φοβους που δεν σβηνουν με το φως της ημερας.

 

Έχεις μεγάλο δίκαιο! Ναι τελικά το ξεχνάμε για θέατρο/σινεμά. Δεδομένου ότι είναι και πολύ φοβιτσιάρα η δικιά μας, τι 4; Στα 30 της θα την πάμε και αν :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.θα ηθελα να καταθεσω την γνωμη μου στο συγκεκριμενο θεμα και να σας πω οτι μετα απο ψαξιμο εχω παει με την μικρη μου σε παραστασεις θεατρικες διαδραστικες μικρης διαρκειας απο την ηλικια περιπου των 2 ετων και παντα μιλαμε για θεατρο..υπαρχουν καποιες ομαδες που ασχολουνται με τις πολυ μικρες ηλικιες και εχουν επιτυχια ..υπαρχουν στοιχεια τους και στην ιστοσελιδα των parents..τα παιδια ολα μικρης ηλικιας εφευγαν κατενθουσιασμενα .δεν μιλω για σινεμα γιατι τα μεγεθη ειναι "μεγαλων διαστασεων" και φοβιστικα για τα παιδια...καλο σας βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Οι παραστασεις που λεει η Ιλιανα, ειναι συνηθως με ραντεβου (οχι σε κανονικο θεατρο δηλαδη) για λιγα παιδακια και απο παιδαγωγους.

Πχ. το Θαυμα της Ζωης στο Μοσχατο. Δεν ειναι θεατρο με θεσεις κτλ. Νομιζω το συγκεκριμενο ειναι απο 2 εως 5 ετων...

Σε καποια που ειχα παρει μερος εγω (ειμαι παιδαγωγος) ηταν ουσιαστικα σαν ωρα του κυκλου και ασχολουμαστε σχεδον προσωπικα με το καθε παιδι...

Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και θεατρα με την κλασσικη εννοια για πολυ μικρα παιδακια, αλλα υπ'οψιν οτι το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης οποτε δεν παμε με την ηλικια καθαρα αλλαπιο πολυ με την ιδιοσυγκρασια του παιδιου. Πχ. εγω εχω ενα "φοβιτσιαρη" οπως λεει και ο Πανος και εναν αφοβο και ειναι διδυμα ΄;)

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τσ τσ τσ.... βρε Πάνο.... που το πήγες το παιδί??? Εδω δεν πάμε εμείς σινεμά, την πιτσιρίκα βρήκες να πας?? Φερτην εδώ να παίξουν με την δική μου στον κήπο να κάνουν και τσουλήθρα.... και ασε τους σινεμαδες... :D

 

Εμενα δεν φοβάται η μικρή.... είναι τσαούσα.... και αν βάλει κανένα παιδικό παράξενο μετά τα "δικά της παιδικά" (ντόρα, franny's feet, κλπ) μου λέει "μάμμυ άλλατσε το γιατί αυτό δεν είναι διτό μου παιδιτό... είναι για την Μελίνα και τον Γιόγιο -τα ξαδέρφια της 8-12χρ....- " :lol:

 

ΥΓ έχουμε και κούνια, γουρούνα, ποδήλατο, στράτα, αυτοκινητάκι πριγκήπισσες disney, 300 barbie, σιδηρόδρομο, παζλ, ζωγραφιές κλπ.... :wink: Πάρτε κόσμε :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ζήτημα δεν είναι να μη φοβηθούν τα παιδιά, αλλά να τα μάθουμε να αντιμετωπίζουν τους φόβους τους. Ποια ηλικία είναι η κατάλληλη για να γίνει αυτό, εξαρτάται από το παιδί. Ο μεγάλος μου γιός είδε για πρώτη φορά DVD στα δυόμισι. Μέχρι τότε δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον για την τηλεόραση. Πώς να τον πάω και σινεμά. Παιδικό θέατρο τον πήγα όμως στο Μήλα Ζάχαρη Κανέλα, που είναι για μικρά μικρά παιδάκια, και πέρασε ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεπεράσουν τους φόβους τους, δεν ξέρω πια είναι η καλύτερη ηλικία, εκείνο που ξέρω είναι ότι τους πέρνει πάρααααααααα πολύ καιρό. Μα για πάρα πολύ.

 

Από μικρή που περπατούσε φοβόταν την ηλεκτρική σκούπα για παράδειγμα. Μιλάμε για φόβο ε. Και κλειστή που ήταν δεν την πλησίασε σε απόσταση μικρότερης των 5 μέτρων. Ε της πήρε ένα χρόνο να το ξεπεράσει και τώρα την θέλει συνέχεια και την πιάνει και σκουπίζει όλη την ώρα.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει να την πιέζω να ξεπεράσει τους φόβους της, γιατί αυτό μόνο αρνητικά βλέπω να λειτουργεί, κάνοντάς την να φοβάται ακόμα περισσότερο. Από μόνη της κάποια στιγμή θα το ξεπεράσει.

 

Όταν θα σταματήσουν και οι εφιάλτες το βράδυ, ίσως να είναι έτοιμη για παιδικά θέατρα και σινεμά. Δηλαδή πριν τα 30 της δύσκολο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ξεπεράσει, είπα 'αντιμετωπίσει'. Υπάρχουν τρόποι γι αυτό. Πχ, σε αυτό που λες για την ηλεκτρική σκούπα, εγώ θα την αγόραζα μία σκούπα- παιχνίδι και θα την άφηνα εκεί να υπάρχει. Θα της εξηγούσα τί είναι η σκούπα, χωρίς να την πιέσω και θα της έδινα χρόνο να το αντιμετωπίσει. Είδες, το παιδί πήρε το χρόνο του και το ξεπέρασε. Η 'αντιμετώπιση' όμως είναι μία διαδικασία που προηγείται, και στην οποία πρέπει να συμβάλλουμε εμείς οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

δείτε αυτά

 

http://parents.org.gr/events/a91

 

http://parents.org.gr/events/a160

 

http://parents.org.gr/events/a264

 

τα θέατρα αυτά ειναι και για μικρότερες ηλικίες.

 

 

εγώ προσωπικά λέω όχι στο σινεμά, εντελώς.... πρίν απο τα 5 ... ειδικά σε παιδιά που είναι ευαίσθητα... τα επιβαρύνει χωρίς λόγο. δεν θα βοηθήσει στο να δεχτούν αυτό αργότερα ίσα ίσα θα τα κάνει να μη θέλουν να ξαναπάνε... καλύτερα να πάτε με τα νερά του παιδιού...

 

αλλά ναι στο θέατρο ειδικά εάν έχει κούκλες όπως τα παραπάνω.... είναι πολύ ακίνδυνο αλλά αφήνει τα παιδιά να ταξιδέψουν ...

αν κάτσετε σε πίσω θέσεις ειναι καλύτερα για να μην εχει πολυ δυνατά τη μουσική.

αν εισαστε μπροστά ειναι περιεργο να ακουνε βοή απο πίσω τους ... οπότε φοβούνται.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία σε ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσουμε και το κουκλοθέατρο. Λογικά εφόσον τρελαίνεται με τα κουκλάκια, θα πρέπει να της είναι ιδιαίτερα ευχάριστο.

 

Το πρώτο έχει μόνο καθημερινές πρωί :-( Αν πάρω καμία άδεια θα το επισκεφθούμε.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι τα άρθρα ειναι παλαίοτερα, πάρε τηλέφωνο γιατι κάνουν παραστάσεις και κυριακές πρωί όχι μόνο καθημερινές.

 

έχουν μεγάλη τέχνη αυτά τα κουκλοθέατρα.

επίσης τώρα είναι και το φεστιβάλ κουκλοθέατρου, θα το βάλω εδώ

 

Αληθεια ειναι ομως δεν συμφωνω με την "μοδα" τωρα τελευταια που εχουν ξαναγραφει ολα τα τραγουδακια και παραμυθια (πχ. ο γαλος δεν τρωει πλεον τον Μπαρμπα Μπρηλιο, ο λυκος δεν τρωει την Κοκκινοσκουφιτσα και δεν τον σκοτωνει πια ο κυνηγος) ομως οι "κακοι" ειναι απαραιτητοι σε καθε ιστορια. Ειναι μια παραβολης της ζωης οπου οι "κακοι" ειναι αυτα που μας συμβαινουν αλλα τελικα "κερδιζουμε" και οι κακοι παιρνουν αυτο που τους αξιζει τελικα.

 

σιγουρα πρέπει να υπάρχει κακός -

το θέμα είναι ότι ο "κακός" δεν είναι απαραίτητο να σκοτώνει και να σφάζει, για να είναι κακός.

και επίσης δεν χρειάζεται και να ειναι απίστευτα τρομαχτικός,... για να είναι κακός.

 

αυτά τα παραμύθια γράφτηκαν σε εποχές που ήταν κοντά σε πολέμους εμφύλιους παγκόσμιους όπου ο κόσμος μιλούσε πολύ πιο χαλαρά για τέτοια πράγματα( ... ) και για αυτό προφανώς είχαν ενταχθεί και σε παιδικά παραμύθια -. ...

Στην σημερινή εποχή δεν είναι καλό να ταυτίζουν τα παιδιά μια κακή συμπεριφορά με σφάξιμο ή σκότωμα ,

 

καλώς πιστεύω τα σημερινά παραμύθια, έχουν αλλού την προσοχή τους, πχ υπαρχουν παραμύθια με θέμα τα ψέμματα την υποκρισία και διάφορα άλλα "κακά" όπου πολύ ωραία μεταφράζεται στην παιδική γλώσσα, ή ένταση και το κοντράστ του κακού και του καλού,

χωρίς σκηνές βίας.

 

και οχι τιποτε αλλο αν ακουσουν απο κάποιον είσαι κακό παιδί? ή κακό αυτό που έκανες? (δεν συμφωνώ φυσικά με αυτή την χρήση) δεν συγκρίνουν στο μυαλο τους το ένα κακο με το άλλο?...?

 

 

Πλέον είναι σημαντικό τα παιδιά να μαθαίνουν και την σωστή έννοια της λέξης σκοτώνω και να μην την χρησιμοποιούν αστειευτικά.

 

Παλαιότερα όπως έγραψα πιο πάνω αυτό μπορεί να ήταν απαραίτητο για να μπορέσουν οι άνθρωποι να αστειευτούν για αυτά τα τραγικά γεγονότα που συνέβαιναν πολύ πιο συχνά και οι μνήμες ήταν πιο φρέσκες...

 

όταν μαθαίνουν την σωστή έννοια της λέξης σκοτώνω ή πεθαίνει κάποιος,

κάτι που είναι επιτακτικό, θα δημοσιεύσουμε σύντομα άρθρο για αυτό, ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον, και απίστευτα σημαντικό

δεν μπορούν φυσικά πλέον να αστειευτούν και να δουν αυτη τη λέξη σαν κάτι,... διασκεδαστικό ή ψυχαγωγικό,΄ή έστω να εμπνέει. Καταλαβαίνουν την σοβαρότητα της λέξης και τα ίδια πλέον δεν αγαπούν τα παραμύθια που χρησιμοποιούν την λέξη αυτή σαν να είναι κάτι επιφανειακό ή .. τελος παντων όπως το λεγαν παλιότερα ,... κάτι ανάλαφρο.

 

Παράδειγμα το βιβλίο του τριβιζά ο ταύρος που έπαιζε πίπιζα (που εχει να κανει με ταυρομαχιες , που λεει οτι οι ανθρωποι σκοτώνουν τους ταύρους κτλ κτλ... ).. ( έχω γράψει και αλλού την κριτική μου... είναι μόνο για ενήλικες και πάλι είναι σχεδον αβάσταχτο! )

 

κάπου εχουμε ξανακανει αυτή τη συζητηση ειναι στα βιβλια καπου νομίζω...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει "τα 3 μικρά λυκάκια" του Ε.Τριβιζά;

Εδώ κακό είναι το γουρούνι και καλά τα λυκάκια, αλλά έχει υπέροχο τέλος, γίνονται όλοι φίλοι, όταν το γουρούνι μυρίζει τα λουλούδια με τα οποία τα λυκάκια έφτιαξαν το σπίτι τους :lol: . Αν και δεν μου αρέσουν οι μεταλλαξεις, αυτό ήταν πολύ επιτυχημένο :!:

Τα Χριστούγεννα πήγαμε στο Μπαγκς Μπάνι στον παγο με το Μιχάλη. Βαρέθηκε από την αρχή σχεδόν. Στην τηλ δε δίνει σημασία, βλέπει μονο στον υπολογιστή κατι παλιά καρτουν με το Ντόναλντ που έχω κατεβάσει και κρατάνε μάξιμουμ ένα 7λεπτο. Βέβαια το ίδιο καρτούν το βλέπει καμιά δεκαριά φορες συνεχόμενες, μάλλον παρατηρεί λεπτομέρειες.

Η παιδίατρος μου είπε περίφημα, όταν της είπα ότι δεν βλεπει τηλεόραση και όσο μπορούμε να την αποφεύγουμε. Για το σινεμά και γω έχω αμφιβολίες μια και δεν ξεχωρίζουν στην ηλικία αυτή το πραγματικό απο τοφανταστικό.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο αργη στην εισοδο μου στο ιντερνετ αλλα καλλιο αργα παρα ποτε..η μικρη μου,Panoz ,οχι δεν φοβηθηκε,ισα ισα οπως ειπαν κι ολοι οι προλαλησαντες της αρεσε πολυ και σχολίαζε -με τις δικη της γλωσσα βεβαια-γιατι ενθαρρυναν τα παιδακια να συμμετεχουν ,να μιλανε..ειναι τα θεατρα που πλησιαζουν τις αισθησεις των παιδιων απαλα κι ευγενικα..οχι οπως το σινεμα που ειναι για μεγαλυτερα παιδακια ... ειναι ομαδες που προσεχουν την δουλεια τους γι αυτες τις ηλικιες οπως ανεφερε και η Μαρια κι οπως ειπαν και οι δυο μανουλες για το μηλα ζαχαρη κανελλα ,την ομαδα artika στο Μοσχατο κλπ... τωρα ,αν υπαρχει γενικοτερα φοβος -ισως λογω πληθους δλδ πολλων ατομων ή από κάποια ασχημη πρωτη εμπειρια -οι ειδικοι παιδαγωγοι πιστευω οτι θα δωσουν πολυ καλες ςυμβουλες για να μην χανει και ημικρουλα σου τις πολυ ομορφες παιδικες θεατρικες παραστασεις που ανεβαινουν στα θεατρα μας...παντα βρισκεται δρομος..καλο βραδυ σε ολους....

Link to comment
Share on other sites

δειτε αυτο με αφορμή την παγκόσμια μέρα κουκλοθεάτρου,

 

εχει παντού δωρεάν παραστάσεις,

δείτε την κόκκινη επικεφαλίδα.

 

και στο ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΑΣ που συστήνω ανεπιφύλακτα σαν μια πρώτη επαφή...

εχουν 30 χρόνια εμπειρία οι ανθρωποι... το εχουν μέσα τους.

 

εχω παει μάλιστα και στις παραστάσεις για ενήλικες! είναι πολύ ωραία!

 

(δεν ξέρω ακόμα αν προσφέρουν το δικό τους ψωμί στο διάλλειμα ή στο τέλος πάντως ήταν πεντανόστιμο)

 

 

ειναι πολυ καλη ευκαιρία αυτή η γιορτή για να πάτε μια βόλτα σε όλα αυτά τα ωραία μέρη!!

 

 

http://parents.org.gr/events/a344

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Περαστική ειμαι, είδα ενδιαφέρον θέμα... και χαζεύω. Άσχετη εγώ από θέατρο και σινεμά... είπα να ενημερωθώ λιγάκι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...