Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΟΩΘΗΚΗ


Recommended Posts

Κορίτσια, help. :( Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο μου και ανακάλυψε πως έχω μια κύστη στην αριστερή οωθήκη. Μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό αλλά θέλει παρακολούθηση, να δούμε αν μεγαλώνει. Αν χρειαστεί αφαίρεση τι γίνεται? Έχω λίγο ανησυχήσει. :(:( Έχει τύχει σε καμιά σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


bougioukaki έχει μία φίλη μου κύστη από την αρχή της εγκυμοσύνης της,είναι τώρα στον 6ο μήνα και δεν της έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα,απλά αντί για ένα υπέρηχο τον μήνα κάνει δύο για να βλέπει εάν μεγαλώνει. εγώ είχα προ εγκυμοσύνης και τότε θυμάμαι ότι μου είχε πει ο γιατρός ότι εάν υπήρχε και στην εγκυμοσύνη και χρειαζόταν αφαίρεση θα την αφαιρούσε στη γέννα. αφού πάντως σου είπε και η γιατρός ότι δεν είναι ανησυχητικό μην αγχώνεσαι άδικα :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα ηθελα να ρωτησω αν καμια απο σας εχει αντιμετωπισει την ιδια κατασταση με μενα...στον υπερηχο που εκανα κατα τη διαρκεια της 6ης εβδομάδας κύησης ο γιατρος μου βρηκε μια κυστη στην αριστερη ωοθήκη....μου ειπε οτι ειναι συνηθες φαινομενο στην εγκυμοσυνη αλλα καλο θα ηταν να εχει φυγει μεχρι την 11η εβδομάδα κυησης.Βέβαια δεν μου ειπε τι γινεται σε περιπτωση που η κυστη δεν υποχωρησει....Αν κάποια γνωριζει κατι σχετικο θα ηθελα να μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και σε εμένα είχε δει μία κύστη στον 1ο υπέρηχο (δε θυμάμαι σε ποια ωοθήκη) αλλά μου είχε πει ότι μάλλον από εκεί έγινε η ωορρηξία. Μετά από 2 εβδομάδες που πήγα πάλι δεν υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Και σε εμένα είχε βρει κύστη, μου είχε πει ότι ήταν από το γονιμοποιημένο ωάριο, και τελικά όντως απορροφήθηκε από τον οργανισμό! Μην ανησυχείς, θα φύγει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, εχω και εγω το ιδιο προβλημα δηλαδη κυστη στην αριστερη ωοθηκη και περιμενω να παω την επομενη εβδομαδα κ να το συζητησω με τον γιατρο μου.το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα ποτε κυστη στην αριστερη αλλα πριν μεινω εγκυος ειχα στην δεξια οωθηκη.ειμαι πλεον στην 13η εβδ.δεν ξερω τι να πω ,αλλαξε μερια ετσι απλα?αν εχει καποια εμπειρια θα μας ηταν παρα πολυ χρησιμο να μας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Η κυστη μου ειναι 8χ10 εκατοστα και μου ειπε οτι αν δεν εχει φυγει μεχρι την 16η εβδομαδα θα τη χειρουργησει. Η γιατρος στην οποια πηγα για την αυχενικη διαφανεια μου ειπε οτι δε θεωρει οτι ειναι προβλημα και οτι δνε πρεπει να αφαιρειται. Επισης μου ειπε οτι υπαρχει και η περιπτωση αποβολης απο το χειρουργειο. Εσας οι δικοι σας ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ????

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Η κυστη μου ειναι 8χ10 εκατοστα και μου ειπε οτι αν δεν εχει φυγει μεχρι την 16η εβδομαδα θα τη χειρουργησει. Η γιατρος στην οποια πηγα για την αυχενικη διαφανεια μου ειπε οτι δε θεωρει οτι ειναι προβλημα και οτι δνε πρεπει να αφαιρειται. Επισης μου ειπε οτι υπαρχει και η περιπτωση αποβολης α

πο το χειρουργειο. Εσας οι δικοι σας ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ???

τελικα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αυτες οι κυστες ειναι συχνες στην εγκυμοσυνη κ οτι δεν αφαιρουνται το θεωρει πολυ μεγαλο ρισκο το χειρουργειο για ενα τετοιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο οπου επιβεβαιωσαμε οτι βρισκομαι στην 6 εβδομαδα κυησης.Στον υπερυχο,εκτος απο το σπορακι μας,ειδαμε και μια μεγαλη κυστη 4 εκατοστων.Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε μονο να περιμενουμε και να την παρακολουθουμε αν αποροφηθει απο τον οργανισμο η αν χρειαστει να παρεμβουμε.

Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω λιγακι.Εχει τυχει σε καμια και πως αντιμετωπιστηκε?Μπορει να επηρεασει το σπορακι μας?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως ειναι τιποτα λειτουργικη και θα απορροφηθει. μην ανησυχεις, θα το παρακολουθειτε. η κομπαρα μου μετα την εξωσωματικη ηταν με κυστεις μεχρι τον4 μηνα και απορροφηθηκαν. τι σου ειπε ο γυναικολογος?

μηπως εκανες 2 ωαρια, το ενα γονημοποιηθηκε και το αλλο εμενε κυστικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,για να φτασει να ειναι ετσι μεγαλη,πρεπει να υπαρχει περιπου 3-4 μηνες.Απλα εμεις την ειδαμε τωρα με την εγκυμοσυνη.Μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει αλλα με αγχονει μην τυχον επηρεαζει την εγκυμοσυνη και το εμβρυο.

Ευχαριστω!

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!! Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 2 κυστες περιππου στα 4 εκατ. η καθε μια.Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Ο γιατρος δεν ανησυχησε ουτε στιγμη και στο τελος αποροφηθηκαν και οταν γεννησα ημουν πεντακαθαρη;).Ο γιατρος μου μαλιστα αντι να ανησυχησει μου ειπε οτι η εγκυμοσυνη λειτουργει θεραπευτικα για το σωμα της γυναικας.

Ουτε στιγμη δεν τις ειχα σκεφτει οσο ημουν εγκυος παντος.Το σπορακι μη το φοβασαι ειναι καλα προστατευμενο εκει που ειναι!

Καλη εγκυμοσυνη να εχεις και να σκεφτεσαι θετικα:)

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,για να φτασει να ειναι ετσι μεγαλη,πρεπει να υπαρχει περιπου 3-4 μηνες.Απλα εμεις την ειδαμε τωρα με την εγκυμοσυνη.Μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθει αλλα με αγχονει μην τυχον επηρεαζει την εγκυμοσυνη και το εμβρυο.

Ευχαριστω!

 

Ακριβώς αυτό θα γίνει θα απορροφηθεί. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μαζί με το σποράκι είδε και την κύστη. Τρομαξα πολυ. Μου είπε οτι θα απορροφηθεί απο μόνο του διαφορετικά θα επέμβουμε μετά την γέννα αν θυμάμαι καλα μπορεί να κανω και λάθος μου είπε ότι με την γεννα μπορει να φυγει. Για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη παντως έτσι και έγινε

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε απο τον γυναικολογο οπου επιβεβαιωσαμε οτι βρισκομαι στην 6 εβδομαδα κυησης.Στον υπερυχο,εκτος απο το σπορακι μας,ειδαμε και μια μεγαλη κυστη 4 εκατοστων.Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε μονο να περιμενουμε και να την παρακολουθουμε αν αποροφηθει απο τον οργανισμο η αν χρειαστει να παρεμβουμε.

Η αληθεια ειναι οτι ανησυχω λιγακι.Εχει τυχει σε καμια και πως αντιμετωπιστηκε?Μπορει να επηρεασει το σπορακι μας?

Καλημέρα;) Και εγώ είχα μια κύστη στην αρχή της εγκυμοσύνης μου. Ήταν γύρω στην έκτη εβδομάδα, όταν επιβεβαιώθηκε και η δική μου κύηση και μαζί με το σποράκι, βρήκαμε και μια κύστη! Δεν με ανησύχησε όμως καθόλου. Ο γιατρός μου, μου είπε οτι θα απορροφηθεί, όπως και έγινε. Πιστεύω πως έτσι θα γίνει και στην δική σου περίπτωση. Σου εύχομαι οτι καλύτερο:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στην 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Για αρκετές μέρες είχα συνεχόμενους πόνους δεξιά, κι όταν δεν πονούσα, ένιωθα συνεχώς ενόχληση. Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι έχω κύστη στην ωοθήκη, η οποία τελικά θα υποχωρήσει από μόνη της κάποια στιγμή στο δεύτερο τρίμηνο.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Είναι σοβαρό;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Εγώ έμεινα έγκυος με μια προυπάρχουσα κύστη στην ωοθήκη μου και μάλιστα ο γιατρός μου ειπε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη θεραπεία για να εξαφανιστεί η κυστούλα. Ολα καλά λοιπόν θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Και εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, ο γιατρός μου βρήκε οτι είχα κύστες, όχι απλά κύστη, και στις δύο ωοθήκες μου. Μου είπε οτι δεν είναι κάτι το σοβαρό και μου συνέστησε απλά να τρώω ασπράδια αβγών γιατί βοηθάνε στην ελάττωση της κύστης. Εγώ δε μπορώ να πώ οτι τον πολυάκουσα γιατί σιχαίνομαι τα αβγά, γι'αυτό και έτρωγα πολύ σπάνια!

Συνέχισε όλη η εγκυμοσύνη μου κουβαλώντας τις κύστες, χωρίς να με ενοχλούν ιδαίτερα.

Γέννησα και όταν πήγα στις 40 μέρες να με δεί υπερηχογραφικά είχα καθαρίσει με το τοκετό!

Οπότε μην πανικοβάλεσαι! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

 

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο συμβαινει και με εμενα, ειμαι στην 9η εβδομαδα και εντοπισαν μια κυστη και σε μενα, μου ειπαν απλα οτι θα το παρακολουθουμε και τιποτα αλλο.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είμαι στη 12η εβδομάδα και έχω μια μέγαλη κυστη και ο γιατρός είπε ότι θα την εάν θα μεγαλώσει.μου είπε ότι αφού δεν έφυγε μέχρι τώρα θα μείνει σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσυνης.εγω όμως ανησυχώ λίγο ρε κορίτσια γιατι στον υπερηχος μου είπε ότι η κυστη πιέζει τη μήτρα και το μωρό έχει μαζευτεί στη γωνία....έχετε καμία άποψη η εμπειρία για αυτο;άμα ήδη τώρα το πιέζει αργότερα τι θα γίνει;!;!;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...