Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάτι για να θυμόμαστε πάντα..


Recommended Posts

αχ δεν ειμαι καλα:cry::cry:

μετανιωνω για καθε φορα που τα παιδακια μου με φωναξαν κι εγω απαντουσα ....σε λιγο.

κι αυτο το σε λιγο δεν ερχοταν ποτε!:oops:

μετανιωνω για ολες αυτες τις φορες που γωναξα και που επσασαν τα νευρα μου και τις περισσοτερες φορεσ δε φταιγατε εσείς:oops:

θελω να ξυπνησω το μωρο μου να το παρω αγκαλια:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω πολλες φορες οταν σερφαρω και εντοπιζω παρομοια κειμενακια, και επιθυμω να τα μοιραστω μαζι σας, το κανω μονο και μονο για να κρατησετε το νοημα αυτων αδιαφορωντας για την εμπορικοτητα ή οποιονδηποτε αλλο σκοπο.

Κι ετσι σας δινω και το παρακατω :

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που επίσης πρέπει να ... θυμόμαστε πάντα είναι το εξής :

 

3 Χρονών:"Σ'αγαπώ μαμα"

10 Χρονών:"Καλά, οτι πεις μαμά"

16 Χρονών:"Η μαμά μου είναι τόσο ενοχλητική!"

18 Χρονών:"Θέλω να φύγω από αυτό το σπίτι"

25 Χρονών:"Μαμά ,είχες δίκιο"

30 Χρονών:"Θέλω να γυρισω πίσω στο σπίτι της μαμάς ... μου"

50 Χρονών:"Δέν θέλω να χάσω την μαμά...μου"

70 Χρονών:"Θα έδινα...τα παντα για να ήταν εδώ η... μαμά,μαζι μου"

Έχουμε μόνο ΜΙΑ μανα!!

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω το ρόλο του πατέρα.

Ευτυχώς οι σημερινοί πατεράδες, έχουν περισσότερο ενεργό ρόλο στην ανατροφή του παιδιού από τους παλαιότερους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

georgiamami,διαβασα το σ'αγαπω μανουλα το μεσημερι οταν η κορη μου κοιμοταν.

 

Δεν μπορω να συνελθω απο εκεινη την ωρα.Κοιταω το παιδι μου και κλαιω.Θυμαμαι τις στιγμες που κατακοπη γυρνω απο την δουλεια και εκεινη δεν ησυχαζει να κοιμηθουμε λιγο.Τις ωρες που θελει να παιξουμε και'γω δεν εχω χρονο ή κεφι.Οταν σηκωνει τα χερακια της που περιμενουν απο μενα την αγκαλια και δεν μπορω να την δωσω για διαφορους λογους.

 

Και δεν με χωνευω.Απο το μεσημερι σημερα σκεφτομαι διαρκως το σ'αγαπαω μανουλα που λενε τα χερακια και οι αγκαλιες του παιδιου μου.Και σκεφτομαι ποσες φορες εγω δεν της εχω απαντησει με τον ιδιο τροπο.Γιατι εχω δουλεια,γιατι ειμαι κουρασμενη,γιατι,γιατι.....

 

Και ολα τα γιατι ειναι λιγα,μικρα και ασημαντα τελικα μπροστα στην αγαπη των παιδιων μας.

 

..........................Σ'ευχαριστω πολυ!Με ξυπνησες απο υπνο βαθυ.Ακομα και αν δεν εξασκουμε βια στα παιδια μας ή δεν τα φωναζουμε οι στιγμες που αδιαφορουμε ή η προσοχη μας ειναι αλλου, γιαυτες τις ψυχουλες,ειναι βιαιες στιγμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μερικες φορες παρασυρομαστε απο τις απαιτησεις της καθημερινοτητας και τις αναγκες επιβιωσης και ξεχναμε το πιο πολυτιμο εργο μας, το ρολο του γονεα. Εχουμε την τυχη, την ευνοια του Θεου, να γινουμε γονεις και τι κανουμε??? Ξεχναμε πως πρεπει να λειτουργησουμε. Και φυσικα δεν χρειαζεται μαθηματα για να ξερει καποιος γονιος να λειτουργησει ως γονιος παρα μονο να εκφρασει την αγαπη του προς το παιδι του. Ειναι εμφυτη. Αφηστε την να βγει στην επιφανεια. Μην την δηλητηριαζετε με εγωισμους και μεγαλοπρεπεια. Υπαρχουν απειροι τροποι για να εκφρασετε την αγαπη σας προς το παιδι σας. Κοιταξτε το παιδι σας και απλα χαμογελαστε του. Ανοιξτε την αγκαλια σας και καλεστε το. Θα δειτε ποσο ευκολο ειναι να δειξετε την αγαπη σας και να κανετε το παιδι ευτυχισμενο!!!

Σκεφτειτε, πως θα νιωθατε αν δεν σας ειχε χαρισει ο Θεος αυτο το δωρο του.

 

Αποφθεγμα αρχαιου Ελληνα φιλοσοφου: Τιποτα δε θα επρεπε να μας ενδιαφερει περισσοτερο απο το πως θα γινουν τα παιδια μας καλυτερα απο εμας!!!!

 

Ειμαι σιγουρη πως λαβατε το μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακατω ιστοσελιδα του in.gr μεταξυ των αλλων αναφερει καποιος την αποψη του και σας την παραθετω γιατι ειναι οντως ενδιαφερουσα και πολυ διδακτικη.

 

http://entertainment.in.gr/html/ent/746/ent.67746.asp?reviews=all

 

<<Καλοι γονείς ειναι αυτοι που βοηθούν τα παιδια τους να ανακαλύψουν και να γινουν αυτο που είναι, και οχι αυτο που οι γονεις προσδοκουν. Οι καλοι γονεις δεν προστατευουν παση θυσια τα παιδια τους ωστε να μην "φαν τα μούτρα τους" αλλα τους μαθαίνουν πώς να σηκωνονται αν "φαν τα μουτρα τους". Οι καλοι γονεις δεν ειναι φιλοι με τα παιδια τους αλλα ειναι υποστηρικτες και οδηγοί ως ενα σημειο. Δείχνουν την αγάπη τους με λογια και πράξεις και όχι με υλικές παροχές. Οι καλοι γονείς ειναι αυτοι που καθως μεγαλωνουν τα παιδια, τους δειχνουν οτι αγαπούν και χαιρονται τη ζωη χωρις να παραμελούν τον εαυτο τους ωστε να τα φορτωνουν με το συνδρομο "μου χρωστας γιατι εγω θυσιαστηκα για σενα". Οι καλοι γονεις εχουν υποψην τους οτι και τα παιδια τους εχουν να τους διδαξουν και ειναι ανοιχτοι στο διαλογο και ετοιμοι να αφουγκραστουν και τις αποψεις που ερχονται απο την επομενη γενια. Αντε.. καλο μας κουραγιο! >>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ

 

"ΜΑΝΟΥΛΑ,ΖΩΓΡΑΦΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ".

 

ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΑΥΤΗ,ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑΣ.

 

ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ,

 

ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ..ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ,

 

Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ...ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ,

 

ΣΤΟ...ΣΕΝΤΟΝΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ "ΜΑΝΟΥΛΑ Σ΄ΑΓΑΠΑΩ"!!!!!!!!!!!!!!

 

Απλα συγκλονιστικο. Μου ερχεται να βαλω τα κλαμματα.

Δεν χτυπω ΠΟΤΕ το παιδι μου, δεν θελω να το κανω να πονεσει ποτε, δεν θελω να ειμαι εγω αυτη που θα του προκαλεσει πονο, δεν θελω να αισθανθει το συναισθημα του πονου απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου οτι προσπαθω να κλεισω το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου, χωρις προβληματα αυτην την φορα, αποφευγω να παιρνω αγκαλια τον μικρο μου, παρα μονο οταν καθομαι και ερχεται αυτος και καθεται στην αγκαλια μου. Δεν μου αρκει ομως. Θελω να τον παρω, να τον σηκωσω ψηλα, ποσο μου εχει λειψει...αχ! ειναι και συγκινησιακα ευαισθητη αυτη η περιοδος, θελω και παλι να βαλω τα κλαμματα, οσο το σκεφτομαι. Ειναι και που επισης σκεφτομαι οτι αυτες τις στιγμες δεν θα μπορεσω να τις αναπληρωσω ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος μου που παραθετω αυτα τα μηνυματα ειναι να παρεμβω ωστε να γινετε οσο το δυνατο καλυτερες μανουλες και καλυτεροι μπαμπαδες. Και χαιρομαι γιατι βλεπω οτι εχει απηχηση.

 

ΑΖΙΑ μου, τι κανεις????

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΖΙΑ μου, τι κανεις????

 

 

Μολις εγραψες ηδη το ενα νεο σου και πραγματικα χαρηκα πολυ. Σου ευχομαι μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη κι εναν ευκολο τοκετο. Φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος μου που παραθετω αυτα τα μηνυματα ειναι να παρεμβω ωστε να γινετε οσο το δυνατο καλυτερες μανουλες και καλυτεροι μπαμπαδες. Και χαιρομαι γιατι βλεπω οτι εχει απηχηση.

 

ΑΖΙΑ μου, τι κανεις????

 

Γι΄αυτο και να συνεχισεις, σε παρακαλουμε πολυ, το κατεχεις το θεμα για να μαθαινουμε κι εμεις οι νεοτερες μανουλες....

 

Μολις εγραψες ηδη το ενα νεο σου και πραγματικα χαρηκα πολυ. Σου ευχομαι μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη κι εναν ευκολο τοκετο. Φιλακια πολλα

 

881099jar6sb49sf.gif

 

Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου για τις ευχες σου, να εισαι καλα κι εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου. Αληθεια εσιες στε ολοι καλα, ολα καλα?

 

Σε φιλω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω και για τις ευχες αλλα και για τα καλα σου λογια. Ολοι καλα ειμαστε. Συνεχιζουμε το βιοποριστικο αγωνα μας!!!

 

Xαιρομαι για εσας :D:D:D... δυστυχως καταντησαμε περα απο την υγεια μας να λεμε να εχουμε και την δουλεια μας... Τεσπα δεν θελω ενα τοσο ομορφο θεμα να το γεμισω με την αγωνια της καθημερινοτητας.

 

Χαιρομαι που σε συναντησα επιτελους στο forum και μαλιστα σε ενα τοσο ξεχωριστο θεμα.

Ευχομαι να τα λεμε συχνοτερα... μιας και μοιραζομαστε τις ιδιες αγωνιες για τα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τα λεμε συχνοτερα... μιας και μοιραζομαστε τις ιδιες αγωνιες για τα παιδια μας.

 

Μου θυμησες κουβεντα της γιαγιας μου :

Εκει που εισαι, ημουνα.

Εκει που ειμαι, θα'ρθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκθεση από μαθητή Δευτέρας δημοτικού με θέμα: " ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ".

 

 

"ΘΕΕ ΜΟΥ, ΑΠΟΨΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.

ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ ΧΩΡΟ .

ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΝΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΟΤΑΝ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΘΑΧΩ ΤΗ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ

ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ.

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ,

ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΝΟΕΙ...

ΘΕΛΩ Τ'ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ, ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ,

ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΜΕΝΑ.

ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, ΚΑΝΕ ΜΕ ΕΤΣΙ

ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΟΛΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ.

ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕ ΖΗΤΏ ΠΟΛΛΑ..ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!".

----------------------------------------------------------

Την δασκάλα που την διάβασε (καθώς βαθμολογούσε) την έκανε να κλάψει. Ο σύζυγός της που μόλις είχε μπει στο σπίτι, τη ρώτησε "Τι συμβαίνει?" Αυτή απάντησε."Διάβασε αυτή την έκθεση, την έχει γράψει ένας μαθητής μου." Ο σύζυγος είπε:."Θεέ μου, το καημένο το παιδί. Τι αδιάφοροι γονείς είναι αυτοί! Τότε αυτή τον κοίταξε και είπε:

 

"Αυτή η έκθεση είναι του γυιού μας!.."

 

 

 

 

 

Συγκλονιστικο, ενα χαστουκι σε ολους μας για να συνελθουμε απο τον ληθαργο της τηλεορασης και οχι μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος είπε:."Θεέ μου, το καημένο το παιδί. Τι αδιάφοροι γονείς είναι αυτοί! Τότε αυτή τον κοίταξε και είπε:"Αυτή η έκθεση είναι του γυιού μας!.."

Συγκλονιστικο, ενα χαστουκι σε ολους μας για να συνελθουμε απο τον ληθαργο της τηλεορασης...

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea:

 

Εξοχο παραδειγμα για ολους μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι συγκλονιστικη η αντιληψη που εχουν τα παιδια και φυσικα ο τροπος με τον οποιο μεταφερουν αυτα ακριβως που αντιλαμβανονται.

 

Για αυτο θεωρω την συγκεκριμενη εκθεση, χαστουκι σε εμας τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...