Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπίλισμα δακτύλου


bebimaster

Recommended Posts

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Μαριρένα

ποσο μηνων ειναι???και εμενα το πιπιλιζε στην αρχη που γεννηθηκε για ενα μηνα περιπου και μετα ειχε κανει το στηθος ππιλα και το ξεχασε

 

 

Μαριρένα και μανούλες, 4 μηνών είναι ο σπόρος μου, το δοκίμασα να του δίνω το στήθος αλλά δεν θέλει-πιπίλα ή οτιδήποτε μασιτικό..δεν τα πιάνει ακόμα.

Ρώτησα παιδιατρο...και η συμβουλή της ήταν (κλασικά..) να αρχίσω ξενο γαλα!! μα καλα....αναρωτιεμαι ωρες ωρες τα σκεφτονται αυτα που λένε? τι να δινω μητρικό.. τι να δίνω ξενο γαλα...το χερι στο στομα για το μικρο μου=εμετος. Του τα βγαζω συνεχεια τα χερια απο το στομα και του λέω λίγο πιο σοβαρή ''ποτέ'' (με είχε συμβουλέψει μια παιδοψυχολογος ότι δεν πρεπει να λεμε απο την αρχή στα παιδια ''μη, κακό, όχι''), αλλα όσο και να το κάνω δεν πιάνει, προφανως η ενοχληση με τα δοντια είναι έντονη:-(

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα τα μωρακια εχουν αναγκη απο πιπιλισμα μην αγχωνεαι εφοσων δεν θελει πιπιλα θα θελει στηθς η αν δεν θελει τιποτα απο τα δυο θα θελει δακτυλο

λογικο ειναι

μην πτοεισαι και συνεχισε τις προσπαθιες για πιπιλα

βγαζε συνεχεια τα χερακια του απο το στομα χωρις να λες τιποτα και θα σταματησει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μπέμπης μου πιπίλιζε τον αριστερό αντίχειρα (τώρα σπάνια). Λέτε να είναι αριστερόχειρας? Τα κορίτσια είχαν στον δεξιό προτίμηση και είναι δεξιόχειρες. Για να δούμε...

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο μικρός (4,5 μηνών) βάζει τον αντίχειρα ενώ πιπίλα έπαιρνε μέχρι πρότινος. Τον έχω τσεκάρει ότι το κάνει το βράδυ στον ύπνο του και όταν πεινάει πολύ και δεν είναι έτοιμο το γάλα. Το βράδυ ξυπνάω όταν τον ακούσω να πιπιλάει και του βγάζω απαλά το χεράκι από το στόμα και δίνω την πιπίλα. Μετά από λίγο τη φτύνει και κοιμάται. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και έχω χάσει τον ύπνο μου....Φοβάμαι ότι δε θα τη γλυτώσουμε με το δάχτυλο και δεν έχω χειρότερο. Παιδάκι στο οικογενειακό μου περιβάλλον το έκοψε 10 χρονών και αφού είχε καταστρέψει τελείως το δάχτυλο αλλά και τα δόντια - ας μη σχολιάσω την αντιμετώπιση των συνομηλίκων του στο σχολείο.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia!!!!eimai protara mama exo ena agoraki 3misi minon.exei tis teleutaies meres pou sikonei to deksi xeri tis perissoteres fores sto upsos tou mpratsou prospathontas na pipilisei me apotelesma na vrexei tin mplouza tou me salia!!!!!to kanei k poles fores ston upno tou k etsi den ksipnaei me klama gia na faei to proino geuma.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα~!!!!!!!!! ημαστε 4 μηνων και τα χερακια μας ακομη στο στοματακι μας! και εμεις το στηθος το εχουμε για τα παντα! για πιπιλα για φαι για υπνο! και να φανταστητε εχω ελαχιστο γαλα αλλα τον βαζω με τις ωρες αφου θελει. αν και ημουν μπερδεμενη γιατι ακουγα και ακουω διαφορα!! αλλα τελικα αρχιζω! (αν και λιγο καθυστερημενα) να καταλαβαινω πως πρεπει να κανω αυτο που νιωθω με το παιδι μου και τιποτα αλλο. αρκετα τραβηξε! με τους γιατρους και ολους γυρω μου που μου λεγανε αστο! μη αγκαλιες και αλλα.! αχ σορυ αν ξεφυγα! αλλαααααααα......... τα νευρα μου. αγαπη και αγκαλιες στα μωρα μας κοριτσια. φιλακια

Link to comment
Share on other sites

πατουσίτσα και λοιπές μανούλες.. παίρνω κουράγιο όταν διαβάζω ότι ..δεν είμαι η μόνη που πιπιλάει ο σπόρος μου τα χερακια του και ότι δεν πρέπει εν τελει..να ανχωνόμαστε για αυτό:-D

καλή συνέχεια σε όλες και καλή δύναμη:-P

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι 5 χρονών η κόρη μου και ακόμα να την κόψει παρόλα όσα έχουμε δοκιμάσει!!! Όπότε δεν μπορώ να βοηθήσω , μάλλον εγώ χρειάζομαι βοήθεια!

 

 

Λοιπον...ο παππους μου μας πεταξε τις πιπιλες οταν ειμασταν μικρα κι εγω αρχισα να πιπιλαω τον δεικτη παρακαλω του δεξιου μου χεριου καθε βραδυ μεχρι που πηγα.....κρατηθειτε....Τεταρτη Δημοτικου:rolleyes:.

Βλεπετε η ανω γναθος ειχε βγει προς τα εξω κι επρεπε να βαλω σιδερακια οπωσδηποτε.Με το που φορεσα το εξωστοματικο καθε βραδυ...στοπ και το πιπιλισμα

Αυτο που μπορεις να κανετε οσο ειναι μικρα ειναι να καλυψετε τα χερακια με καλτσουλες και να τις δεσετε ετσι που να μην μπορουν τα μικρουλια να τις βγαλουν.Αυτο ηταν το πρωτο μετρο που μας εδωσε ο ορθοδοντικος απλα σε εμενα δεν επιασε πολυ γιατι ημουν μεγαλη και μπορουσα να τις βγαλω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο μικρός (4,5 μηνών) βάζει τον αντίχειρα ενώ πιπίλα έπαιρνε μέχρι πρότινος. Τον έχω τσεκάρει ότι το κάνει το βράδυ στον ύπνο του και όταν πεινάει πολύ και δεν είναι έτοιμο το γάλα. Το βράδυ ξυπνάω όταν τον ακούσω να πιπιλάει και του βγάζω απαλά το χεράκι από το στόμα και δίνω την πιπίλα. Μετά από λίγο τη φτύνει και κοιμάται. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και έχω χάσει τον ύπνο μου....Φοβάμαι ότι δε θα τη γλυτώσουμε με το δάχτυλο και δεν έχω χειρότερο. Παιδάκι στο οικογενειακό μου περιβάλλον το έκοψε 10 χρονών και αφού είχε καταστρέψει τελείως το δάχτυλο αλλά και τα δόντια - ας μη σχολιάσω την αντιμετώπιση των συνομηλίκων του στο σχολείο.

 

 

σε συνεχεια του προηγουμενου μνμ μου...εμενα το δαχτυλο μου δεν επαθε τιποτε ευτυχως,στο σχολειο δεν το ηξερε κανενας γιατι μονο το βραδυ το πιπιλαγα,τα δοντια μου ηταν σε πολυ καλη κατασταση αλλα η γναθος...επιεικως λαγουδε!!!!!

Σιδερακια λοιπον...με αρχικη περιοδο τουλαχιστον 4 χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να βαζει τη γροθια ολοκληρη σε αυτη την ηλικια 2,5 μηνων ειναι φυσιολογικο σταδιο αναπτυξης..μπορει να βγαζει δοντακια και ισως να προτιμα τη γροθιτσα του γιατι του ειναι πιο φυσικο απο μια πιπιλα..κι η δικια μου τα ιδια κανει και ειμαι συνεχεια με τη πιπιλα στο χερι να της βγαζω το χερακι και να της βαζω την πιπιλα..προς το παρον το μονο που πιανει ειναι οταν της λεω πως ο μπαμπας μας εχε ωραιο χαμογελο γιατι εχει ισια δοντια και για να εχει αυτα τα ισια δοντια δεν εβαζε τα χερακια στο στομα..δειχνει τρελη αγαπη στο μπαμπα της και δεν τα βαζει απλα μου χαμογελαει παιρνει την πιπιλα και για καμια ωριτσα δυωρο ξεχναμε τη γροθιτσα..αντε να δουμε ποσο θα πιανει το κολπο με τον μπαμπα...παντως δαχτυλο δεν πιπιλαει ακομα..καλη τυχη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μία μου κόρη πιπιλάει το δάχτυλάκι της από την κοιλιά!! Την έχουμε σε υπέρηχους. Και εμας ο γιατρός μας μας είπε ότι αν τώρα προσπαθήσω να το κόψω, θα της κάνω μεγαλύτερο κακό από ότι κάνει το πιπίλισμα. Να την αφήσω ήσυχη, γιατί δεν υπάρχει τίποτα που να μπορώ να της δώσω που να της προσφέρει όσα της προσφέρει το πιπίλισμα....

Ετσι και εγώ δεν αγχώνομαι. Μωράκι είναι ακόμα και λατρεύω να την βλέπω να κουρνιάζει στην αγκαλιά μου και να πιπιλάει το δαχτυλάκι της!!!!!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βαλε γαντακια στα χερια ή αν εισαι σιγουρη 100 % οτι δεν θα τα βαλει στα ματια βαλε λεμονακι..με την ξινηλα ισως να μην τα ξαναβαλει αλλα μονο αν εισαι 100 % σιγουρη οτι δεν θα τα βαλει στα ματια

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα ξεκινήσαμε την προσπάθεια να "κόψουμε" το πιπίλισμα...πλέον είναι 2,5χρονών...και μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει. Να σημειώσω ότι εγώ είμαι 34...πιπίλαγα το δάχτυλο μου μέχρι μεγάλη...και ακόμη και τώρα όταν αγχώνομαι...και δεν είμαι μπροστά σε κόσμο..είναι το πρώτο πράγμα που θέλω να κάνω. Πέρα από την συνήθεια..αποκόμισα και μια αποτυχημένη ορθοδοντική θεραπεία...διότι την κατέστρεψα βάζοντας το δαχτυλάκι μου. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι με καίει το θέμα.

Προμηθευτήκαμε λοιπόν αυτή την όζα με την απαίσια γεύση...την έβαλε και μόνη της ...και πήγε για ύπνο. Με φωνάζει μέσα στο δωμάτιο...και μου λεει αγκαλιά..και μετά αφού με σφιχτοαγγάλιασε..μου λεει: μαμά γιατί ;;και μου δείχνει το δάχτυλο. Είχε τόσο παράπονο στην έκφραση...που μου ερχόταν να κλαίω εγώ.Τωρα κοιμάται μακαρίως...

Και τώρα εγώ αναρωτιέμαι...είναι μια καλή ηλικία για να το κόψει...για να μην έχει προβλήματα στο μέλλον...από την άλλη όμως...πώς να της στερήσω μια τέτοια "απόλαυση"; Εννοείται πώς έχω αποφασίσει να το παλέψουμε...αλλά με έχουν πιάσει και οι τύψεις...παρότι ξέρω τι είναι το σωστό (έτσι νομίζω τουλάχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

O δικός μας γιατρός μας έδωσε το ελεύθερο για το πιπίλιμα του δακτύλου ;) - και η αλήθεια είναι ότι τώρα που κοντεύει 19 μήνες το έχει περιορίσει πολύ από μόνη της, συνήθως μόνο όταν ξαπλώνει να κοιμηθεί... Άλλωστε φαίνεται ότι πρόβλημα με τα δόντια υπάρχει μετά τα 4-5 χρόνια. Εγώ πιό πολύ θα ανησυχούσα μην γίνει το παιδί μου νευρωτικό στερώντας του κάτι που του είναι φυσικό και απαραίτητο παρά για τα δόντια... :roll:

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Και εμένα η μία μου κόρη πιπιλάει το δάχτυλο από την κοιλιά! Ο παιδίατρος μας είπε να την αφήσουμε ήσυχη. Δεν μπορούμε να της προσφέρουμε τίποτα που να αντικαθιστά το πιπίλισμα. Είναι μικρή ακόμα. Γύρω στα 4-5 βλέπουμε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις πιπιλαμε τον αντιχειρα μας ακομη!!!!!! η κορη μου δεν ηθελε με τιποτα πιπιλα και ακομη πιπιλιζει. δεν κοβεται νομιζω δυστυχως. το βραδυ αν δεν πιπιλισει δεν κοιμαται και ολη τη μερα ολο και το χερι στο στομα εχουμε. μονο το απογευμα που ειμαι στο σπιτι λεω καμμια 20αρια φορες "μην πιπιλιζεις" α! δεν πιπιλιζω η απαντηση....

ενταξει δεν με νοιαζει ρε κοριτσια αλλα θα στραβωσουν τα δοντακια μας....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμεις πιπιλαμε τον αντιχειρα μας ακομη!!!!!! η κορη μου δεν ηθελε με τιποτα πιπιλα και ακομη πιπιλιζει. δεν κοβεται νομιζω δυστυχως. το βραδυ αν δεν πιπιλισει δεν κοιμαται και ολη τη μερα ολο και το χερι στο στομα εχουμε. μονο το απογευμα που ειμαι στο σπιτι λεω καμμια 20αρια φορες "μην πιπιλιζεις" α! δεν πιπιλιζω η απαντηση....

ενταξει δεν με νοιαζει ρε κοριτσια αλλα θα στραβωσουν τα δοντακια μας....

 

 

 

γεια σε ολες! Εχω ενα θεμα παρομοιο και εγω και θα ηθελα πολυ να το μοιραστω μαζι σας και να ακουσω τις αποψεις σας. Η μικρη μου αδελφή είναι 8 χρονων και απο οταν ηταν μωρο ακομα πιπιλιζε τον αντιχειρα της. Το κανει συνεχεια ολη την ημερα και επισης δεν μπορει να κοιμηθει το βραδυ χωρις αυτο...Δεν το εχει σταματησει και ουτε δεχεται να το σταματησει και ανησυχω πολυ.. Τα δυο μπροστινα της δοντια που τα εχει βγαλει και ειναι τα μονιμα της ,βγαινουν προς τα εξω και εχουν μεγαλο κενο στην μεση.. Τι μπορουμε να κανουμε? Τι προβληματα θα της δημιουργισει αυτη η συνηθεια στο μελλον?... :?:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς που βαζουμε τα χερια και στα ματια...δεν παιζει το λεμόνι :(

Την πιπίλα δεν την θέλουμε(την γλύφει αλλά δεν την κρατάει).

Παντως προς το παρον δεν φαίνεται να είναι φανατικός.Πιπιλάει γροθια ή δακτυλο(οτι βρει) αλλά οχι πάντα.

Οταν βλέπω οτι μπορει να πειναει, δίνω στηθος.Προσπαθω να του βγαζω το χερι από το στόμα.

Είμαι περιεργη τι θα πει η παιδίατρος αυριο που θα την ρωτήσω...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και απο μενα!!ο γιος μου ειναι 4 χρονων και ακομα πιπιλαει το δαχτυλο...δυστιχος ασχημη συνηθεια που δεν κοβετε καθολου ευκολα..ενω ο μεγαλος μου γιος που ειχε πιασει την πιπιλα στα δυομιση την κοψαμε μεσα σε μια εβδομαδα!!!προσπαθηστε λιγο ακομα μηπως και πιασουν την πιπιλα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εμένα είναι 2 1/2 μηνών και έχει τρελή αγάπη στον αντίχειρα...Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να ξεμάθει γιατί θα δημιουργηθούν προβλήματα με τα δόντια.... Προσπαθώ να της βγάζω το δάκτυλο αλλά γίνεται χαμός και έτσι δεν την πολυπιέζω. Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχωνόμαστε και πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O δικός μου πιπιλάει τον αντίχειρα του ακόμα κι όταν είναι να φάει. Βασικά τον πιπιλάει όταν νυστάζει κι όταν είναι να φάει (αυτό με το φαγητό το έχει αρχίσει 2 εβδομάδες τώρα). Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι. Του δίνω μια μπουκιά κι αρχίζει το πιπίλισμα. Αν πάω να του το βγάλω, ουρλιάζει. Εννοείται ότι μετά το στόμα αρχίζει να πιάνει τα μάτια, τα μαλλιά του, όλα του και γίνεται χάλια! Το κόλπο είναι να ξεχαστεί και να το βγάλει κάπως μόνος του. Αλλά πώς;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου πιπιλάει τον αντίχειρα του ακόμα κι όταν είναι να φάει. Βασικά τον πιπιλάει όταν νυστάζει κι όταν είναι να φάει (αυτό με το φαγητό το έχει αρχίσει 2 εβδομάδες τώρα). Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι. Του δίνω μια μπουκιά κι αρχίζει το πιπίλισμα. Αν πάω να του το βγάλω, ουρλιάζει. Εννοείται ότι μετά το στόμα αρχίζει να πιάνει τα μάτια, τα μαλλιά του, όλα του και γίνεται χάλια! Το κόλπο είναι να ξεχαστεί και να το βγάλει κάπως μόνος του. Αλλά πώς;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εμας, 2,5 χρονων και ακομα το κανει, οταν βαριεται, νυσταζει, τη μαλλωνουμε, και ολο το βραδι στον υπνο της...το πρωι μπορω να το αντιμετωπισω αλλα τη νυχτα δεν ξερω τι να κανω, το πρωι ειναι λες και εχει καθισει 2 ωρες στη θαλασσα το χερι της και απο την εξω μερια ειναι λιγο γδαρμενο, τα μπροστινα δοντια δεν κλεινουν αν κλεισει το στομα ευτυχως δεν εχουν βγει προς τα εξω...

δεν μπορω να κανω τιποτα, γαντι δεν ξερω, τι να παρω, προφανως καποιο βαμβακερο για τη νυχτα, που μπορω να βρω κατι τετοιο;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα κι εγώ!!!

Ο γιος μου είναι 8,5 μηνών. Ξεκίνησε να βάζει το δάχτυλο στο στόμα όταν ήταν περίπου 2 μηνών. Πιπίλα δεν του είχα βάλει γιατί πρώτον μας είχαν πει από το μαιευτήριο να μην του βάλουμε παρά μόνο αν αρχίσει να πιπιλάει το δάχτυλό του και κατά δεύτερον δεν ήθελα να του γίνει εξάρτηση σαν κάτι παιδάκια που έχουν την πιπίλα μέχρι το νηπιαγωγείο ένα πράμα! Την πιπίλα γενικά δεν την έπαιρνε παρά μόνο αραιά και που. Σίγουρα δεν τον συγκινεί. Την κοιτάει από δω, από κει, την περιεργάζεται, άντε να μασουλήσει το περιμετρικό στεφάνι ίσως γιατί τον τρώνε τα ούλα του και άντε στα μεγάλα κέφια να την πάρει και λίγο. Σημειωτέον ότι αυτή η πιπίλα που προσπαθούσα ντε και καλά να του τη μάθω ήταν αυτή που έμαθα πριν λίγο καιρό πως αποσύρθηκε, οπότε όπως καταλαβαίνετε τσατάλια τα νεύρα μου....

Πιπιλάει λοιπόν το αριστερό του δάχτυλο και αναρωτιέμαι κι εγώ αν υπάρχει περίπτωση να είναι αριστερόχειρας. Πιπιλάει 1) στο κρεβάτι του τα πρωινά που ξυπνάει 2) Σε κάποιες περιπτώσεις κατά τη διάρκεια των στερεών γευμάτων του δίνω μία μπουκιά και αμέσως τσουπ βάζει το δαχτυλάκι. Δεν ξέρω γιατί το κάνει, γιατί συνεχίζει κανονικά το φαγητό του χωρίς γκρίνια ή άλλη διαμαρτυρία αλλά φαίνεται πως του αρέσει να το κάνει. Προσπαθώ να μην του το βγάζω απότομα για να μην το κάνει από αντίδραση και τον αφήνω περίπου μισό λεπτό πριν του δώσω την επόμενη μπουκιά 3) Όταν είναι έτοιμος να κοιμηθεί, οπότε αρχίζει παράλληλα να αυτονανουρίζεται 4) Σε άλλες περιπτώσεις κατά τη διάρκεια της μέρας που η "μαμά ψυχαναλύτρια" δεν έχει καταφέρει να δώσει εξήγηση γιατί το κάνει, αλλά που αν του κεντρίσω το ενδιαφέρον με κάποιο παιχνίδι, τελικά το βγάζει έτσι κατέληξα στο ότι μπορεί και να το κάνει όταν βαριέται. Τί να πω ελπίζω κάποια στιγμή να απεξαρτηθεί.

Αααα, ξέχασα να πω πως ορισμένες φορές που τον ρωτάω "τί σου έχει κάνει το δαχτυλάκι και το τρως?" γελάει πονηρά ο φατσούλης.

Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalispera, omoiopathousa!o mpoumpoukos mou einai molis 2.5minwn kai o antixiras einai i agapimeni tou pipila.prospathw diarkws na tou to bgalw alla mataia.tin pipila tin ftinei diarkws.exw paratirisei oti pipilaei sinithws otan pinaei i thelei na koimithei.se sizitisi me tin paidiatro mou eipe pws i pipila kobete to xeri omws????Oxi!!

Fphzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...