Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ


Recommended Posts

το μπουμπουκακι μου σε δυο μηνες-17 απριλη γινεται ενος!!!!πως περναει ο καιρος βρε κοριτσια!!!σαν χθες μου φαινεται!!!:)δεν εχω ιδεα απο παιδικο παρτυ και θελω νωρις νωρις να οργανωθω και φυσικα θελω την πολυτιμη βοηθεια σας σε ολα τα θεματα.λοιπον τα γενεθλια μας πεφτουν την κυριακη των βαιων-να τα κανουμε πρωι ή απογευμα???το σκεφτομαστε. επισης σκεφτομουν να τα κανω στο σπιτι και απο οικονομικης αποψης αλλα και επειδη η μικρη μου δεν προκειται να διασκεδασει σε παιδοτοπο. παλι μαζι μου θα ειναι. στο σπιτι πιστευω θα νιωθει πιο ανετα και οικεια. ωστοσο εχω θεμα χωρου, δεν ειναι και τεραστιο αλλα και πως θα απασχοληθουν τα παιδακια, αφου δεν εχουμε παιχνιδια για μεγαλυτερα του ετους παιδια. απο καλεσμενους λεω να καλεσω μονο αυτους που εχουνε παιδακια, δηλαδη δυο γειτονες που εχουμε σχεσεις και φιλους. απο μεγαλυτερους λεω οχι και γιατι δεν χωραμε και γιατι θελω να ειναι παιδικο παρτυ και ετσι και αλλιως εχει γιορτη μια εβδομαδα μετα και θα ερθουν τοτε αυτοι. συμφωνειτε???επισης σκεφτομαι να κανω και νηστισιμα φαγητα λογω νηστειας , αν εχετε καμμια ιδεα , δεκτη...αυτα κοριτσακια. επισης το θεμα????τι λετε να ειναι ???μου αρεσει ηιδεα του 1 ή και το μπεμπε....σορυ για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμεις σα θεμα το 1 θα εχουμε στον ιωαννη μας! ειναι πολυ ομορφο και υπαρχουν πολλα ειδη on line για να ψωνισεις. καλα θα κανεις και θα καλεσεις μονο οικογενειες με παιδακια εφοσον οι φιλοι σας θα ερθουν στη γιορτη της. αφου πεφτει νηστεια εχεις δικιο που σκεφτεσαι να φτιαξεις και νηστισιμα φαγητα.μη σε ανησυχει για τα παιχνιδια που ειναι μεχρι ενος ετους. κατι θα βρουνε να παιξουν...εμενα στα 3α γενεθλια της κορης μου δεν εδωσαν καμια σημασια στα παιχνιδια. τα πεταξαν ολα στο πατωμα και μπηκαν μεσα στη ντουλαπα της γκρεμιζοντας το ραφι!!!τα απειρα παιχνιδια στο πατωμα απλα τα προσπερασαν!!!!:mad:

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες , τα παιδακια ειναι μεγαλυτερα απο 10 μηνων μεχρι 11-12 ετων , εμεις εχουμε μονο παιχνιδια για μωρα , γιαυτο δεν ξερω πως να τα απασχολησεω. θα ειναι 15 περιπου παιδακια και 15 μεγαλοι. δεν ξερω ποσο παιρνουν οι κλοουν ή κατι παραπλησιο για να απασχοληθουν καθως μενω επαρχια

Link to comment
Share on other sites

o καθενας βοηθαει οπως μπορει ετσι? κατ αρχην με το καλο!!!

οι κλοουν οι πιο φθηνοι που ξερω θελουν 80 ευρω για ενα μισαωρο

το παρτυ καλυτερα γνωμη μου παντα να γινει απογευμα

τα εδεσματα ναι καλυτερα και νηστισιμα και οχι

επισης τα παιδακια που λες ειναι πολυ μικρα για παιδοτοπο νομιζω

και τωρα η δικη μου συνεισφορα! ποιηματακι για προσκλητηριο θελετε????

 

 

Η μικρη μου η μπουμπουκα

εγινε 1 χρονω

και διοργανωνει παρτυ

με παιδια ενα σωρο!!!

Θελει λεει να το γλεντησει

με τραγουδι και χορο

το κερακι της να σβησει

να κερασει και γλυκο!

Οποιος θελει να περασει

Κυριακη ξεχωριστη

μία λυση εχει μονο

στο παρτακι μας να'ρθεί!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι απαραιτητο να παρεις διασκεδαστη!!!φουσκωσε μπαλονια και αστα να παιζουν. κι εγω ειχα μεγαλα παιδακια και επαιζαν με τα παιχνιδια της μικρης μου!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον ετσι θα κανω γιατι και αυτοι θελουν αρκετα, και δεν ειναι καιρος για πολλα εξοδα!!!!απο θεμα τι προτιματε???το μπεμπε με πιπιλες, μπιμπερο κλπ(ειδα μια τουρτα τετοια κ μου αρεσε) ή το 1??η κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

για τα μεγαλυτερα παιδακια μπορεις να εκτυπώσεις εικονες από το ιντερνετ και να παρεις και μαρκαδορους και να τα βαλεις να ζωγραφισουν σε μια ακρη....απλή και οικονομική λύση...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον ετσι θα κανω γιατι και αυτοι θελουν αρκετα, και δεν ειναι καιρος για πολλα εξοδα!!!!απο θεμα τι προτιματε???το μπεμπε με πιπιλες, μπιμπερο κλπ(ειδα μια τουρτα τετοια κ μου αρεσε) ή το 1??η κατι αλλο??

 

 

Μπορείς να έχεις τούρτα με το 1 και γύρω-γύρω ή πάνω του να έχεις διάφορα στολιδάκια από ζαχαρόπαστα,που να είναι πιπίλες,παπουτσάκια, μπιμπερό,κλπ.Έτσι συνδυάζεις και τα δύο!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς είναι ακριβοί οι διασκεδαστές. Και για μένα δεν έχει και νόημα να πάρεις, μόνο και μόνο για να ευχαριστήσεις τα μεγαλύτερα παιδιά, το δικό σου είναι μικρό και δε θα καταλάβει σχεδόν τίποτα.. Αν μπορείς όμως, πάρε κανένα επιτραπέζιο ή παζλ ή και τράπουλα (θα σου μείνουν κιόλας) για να απασχοληθούν μια χαρά! Να σου πω πως εγώ δεν είχα βγάλει παιχνίδια στα πρώτα μας γενέθλια, τα παιδάκια ήταν 5-10 χρονών, χάζεψαν κάτι βιβλιαράκια που είχα και μετά πλακώθηκαν να παίζουν με τα ''πολύχρωμα χαρτάκια'', όπως τα λέω εγώ, πώς το λένε, κομφετί (?) που ''εκτοξεύσαμε''. Πραγματικά ενθουσιάστηκαν! (Αυτό δυστυχώς είχε γίνει και στο γάμο μου, που είχαμε ρίξει πληθώρα χαρτακίων!) Βέβαια εννοείται ότι το σπίτι έγινε άνω κάτω, για μέρες μαζεύαμε χαρτάκια πίσω από τα έπιπλα..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια βοηθεια!!!!1 μηνας εμεινε και με αυτα και με τουτα, δεν εκανα τιποτα

 

Don't panic Αφροδίτη, 1 μήνας είναι αρκετός καιρός για όλα!!

Να καταλήξεις καταρχήν στο θέμα για να προχωρήσεις στη διακόσμηση, πιατάκια κλπ, δες τούρτες και αποφάσισε, και τα 2 ωραία είναι!

Προσωπικά προτιμώ τα απογευματινά παρτυ γιατι η κόρη μου ξυπνάει αργά και αν το πάρτυ μας ήταν π.χ. στις 12 το μεσημέρι δεν θα προλάβαινα με την καμία να ετοιμαστώ. Κατά τις 6 το απόγευμα μια χαρούλα είναι!

Από νηστήσιμα φαγητά, είδα σημερα στο Σκαϊ, στο Chef στον Αέρα, χαλβά μέσα σε σφολιάτα με σταφίδες, πολυ καλό φαινόταν και εύκολο, ψάξε το στο ιντερνετ. Επίσης, η Ντίνα Νικολάου (Νηστικοί Πράκτορες) έφτιαξε ωραίο χαλβά σε φόρμα για κέικ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποια μπορει ας μου στειλει καμμια φωτο απο τουρτα μπεμπε για κοριτσακι . μου εδειξε ο ζαχαροπλαστης αλλα θελω και κατι αλλο. μουπε βεβαια οτι αν του παω φωτο, μπορει να μου φτιαξει οτι θελω. επισης μου εδειξε τουρτα πεταλουδα και ηταν ωραια. τι απο τα δυο προτιματε ????

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το θέμα του πρωινού ή απογευματινού πάρτυ, καλό θα είναι να δεις αν το μικράκι είναι πιο ξεκούραστο το πρωι ή το απόγευμα.

Το απόγευμα βολεύει πολύ στα μεγαλύτερα παιδιά, αλλά καμιά φορά στα τόσο μικρά είναι δυσκολότερο. Αντιλαμβάνονται την ταραχή της ημέρας, δεν κοιμούνται το μεσημέρι και αυτό έχει ως αποτέλεσμα το απόγευμα να κλαίνει σε όλη τη διάρκεια του πάρτυ. Φυσικά για κάποιο παιδάκι μπορεί να ισχύει και το αντίθετο. Αυτό μόνο οι γονείς του κάθε παιδιού το γνωρίζουν.

 

μφχ

Link to comment
Share on other sites

τι τελεια που τα εκανες ολα πενυ μου!!!συγχαρητηρια!!εμενα που δεν πιανουν καθολου τα χερια μου????!!!!αν βρεις ψαχνοντας γενικα καμμια ωραια φωτο με τουρτα στειλτη μου. οταν λες μεσημερι, τι ωρα τα εκανες δηλαδη???λεπτομερεια αλλα το εχω απορια-σερβιτσια πλαστικα για ολους , εκτος πιρουνια βεβαια, ή μονο για τα παιδακια????δεν ξερω απο που να αρχισω και αγχονομαι!!!!προσκλητηρια δεν θα κανω, θα τους παρω τηλ.αλλος μενει εδω αλλος στην διπλανη πολη, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τι τελεια που τα εκανες ολα πενυ μου!!!συγχαρητηρια!!εμενα που δεν πιανουν καθολου τα χερια μου????!!!!αν βρεις ψαχνοντας γενικα καμμια ωραια φωτο με τουρτα στειλτη μου. οταν λες μεσημερι, τι ωρα τα εκανες δηλαδη???λεπτομερεια αλλα το εχω απορια-σερβιτσια πλαστικα για ολους , εκτος πιρουνια βεβαια, ή μονο για τα παιδακια????δεν ξερω απο που να αρχισω και αγχονομαι!!!!προσκλητηρια δεν θα κανω, θα τους παρω τηλ.αλλος μενει εδω αλλος στην διπλανη πολη, κλπ.

 

Εγώ το έκανα 12.Ειχαν αρχίσει και μαζεύονταν από τις 11 σιγά σιγά.Φαγαμε κατά τις 1.30

Νομίζω ότι στους μεγάλους καλύτερα να βάλεις κανονικα σερβίτσια και στα παιδάκια παιδικά.

Link to comment
Share on other sites

<<λεπτομερεια αλλα το εχω απορια-σερβιτσια πλαστικα για ολους , εκτος πιρουνια βεβαια, ή μονο για τα παιδακια????>>

 

Καλησπέρα,

για μικρές ηλικίες θα πρότεινα πλαστικά για όλους, παιδικά σερβίτσια για τα παιδιά και καλής ποιότητας πλαστικά για τους μεγάλους (υπάρχουν διαφανή πολύ προσεγμένα). Ο λόγος είναι ότι αν πρόκειται για θηριάκια σαν τα δικά μου υπάρχει φόβος για σπασίματα (κανείς δεν ενδιαφέρεται για το πιάτο, αλλά μπορεί να κοπούν), και επίσης είναι πιο εύκολο να ξεφορτωθείς τα πλαστικά πιάτα από τη μέση μόλις τελειώσει ο καθένας.

 

μφχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα, ο αντρας μου επηρεασμενος απο συναδελφους, λεει να τα κανουμε σε παιδοτοπο, γιατι με 15 παιδια στο σπιτι(3 εκ των οποιων μωρα) θα γινει χαμος!!!!πηγαμε σημερα σε παιδοτοπους και βρηκαμε απο 110-150 με πατατακια , γαριδακια για παιδια, καφεδες για μεγαλους . επισης τα νηστισιμα θα τα φτιαξω εγω για τους μεγαλους.τι λετε???εγω ειπα επειδη ειναι τα πρωτα να τα κανω σπιτι, να παρω και μπαλες και αν τα κανω πρωι, να τα βγαλω και στο μπαλκονι αν ευνοει ο καιρος.δεν ξερω, δεν ξερω!!!τιποτα δεν εχω κανει!!!!μονο τουρτα κατεληξα. δοκιμασα σημερα νηστισιμη παστα απτον ζαχαροπλαστη μας. ωραια ηταν. αυτη θα γινει τουρτα, ωστε να φανε ολοι και απο πανω ροζ μπεμπε με μπιμπερο, μωρακια κλπ.κατα τα αλλα, τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια κοριτσια μου!!!!περιμενω γνωμες γιατι πρεπει να καταληξω!!!εμειναν δυο εβδομαδες!!!τι μανα ειμαι εγω!!!ουφφ...απελπιστηκα τωρα!!!εχει κανει καμμια σας γενεθλια με θεμα μπεμπε για κοριτσι να παρω καμμια ιδεα????εσεις τι προτιματε???

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια κοριτσια μου!!!!περιμενω γνωμες γιατι πρεπει να καταληξω!!!εμειναν δυο εβδομαδες!!!τι μανα ειμαι εγω!!!ουφφ...απελπιστηκα τωρα!!!εχει κανει καμμια σας γενεθλια με θεμα μπεμπε για κοριτσι να παρω καμμια ιδεα????εσεις τι προτιματε???

καταρχας να το χαιρεσαι..εγω στα πρωτα της γενεθλια προτιμησα να εχω θεμα τη μινι και μπαλονακια..η τουρτα ηταν με τη μινι και ειχε πανω μπαλονακια ,καροτσακια,αλογακια..και μετα πιατακια στολισμος ηταν μερικα μινι και μερικα με μπαλονια...

Link to comment
Share on other sites

stafriditi καλησπέρα!Μην αγχώνεσαι καλέ,όλα θα τα προλάβεις!Εγώ είχα κάνει τα πρώτα γενέθλια της μικρής μου με θέμα μπε-μπε.Αν θες ρίξε μια ματιά στο ποστ Τα πρώτα γενέθλια της Δομινίκης .Εκεί έχω βάλει φώτο που ελπίζω να σε βοηθήσουν.Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα εκανες ολα!!!συγχαρητηρια!!!εξω τα εκανες η στο σπιτι???ουτε για αυτο δεν εχω καταληξει. επειδη δεν φαινεται καλα, τι δωρακια ειχες στα παιδια???γενικα τι προτεινετε για δωρακια???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...