Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Αγνό απλό αμυγδαλέλαιο και με ρέγουλα τα κιλά. Δεν έχω ούτε μία (πήρα 14 κιλά) από την εγκυμοσύνη, αλλά μπόλικες από πιο παλιά (που σημαίνει ότι το δέρμα μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο). Κάνει και για ντεμακιγιάζ. Αποφύγετε τα χημικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Που το βρίσκω το αμυγδαλέλαιο; Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

 

Το αμυγδαλέλαιο το βρίσκεις στο φαρμακείο,:) όσο για την κρέμα που σε ενδιαφέρει δεν την γνωρίζω, αλλά σ΄αυτό το site, μανούλες αναφέρουν πως περιέχει parabens.

http://www.mammyland.com/forum/36/11319?start=800?view=print

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

 

Δεν γράφει κάτι τέτοιο στα συστατικά. Συγκεκριμένα το σωληνάριο γράφει Plant derived active ingredients (enriched with phytosterols, CM-glucan, ulva lactuca extract) Ρίξε μια ματιά και στο site αν θες.

 

http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Ginaikologiki&S=21&A=64

Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκω το αμυγδαλέλαιο; Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

Δεν ξέρω αν περιέχει paraben 'εχω πετάξει και το κουτίγια να δω . Εγω πάντως αυτή έβαζα στην εγκυμοσύνη μου και όταν είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου μου είχε πει ότι είναι πολύ καλή. Δεν μου την σύστησε εκείνος την έπαιρνα ήδη( το λέω για να προλάβω τυχόν σχόλια του τύπου οι γιατροί συστήνουν προιόντα ανάλογα με τις εταιρείες που συνεργάζονται κλπ) . Εγω πάντως δεν έβγαλα ουτε μία ραγάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι οι κρέμες που είναι για εγκυμοσύνη, λογικά δεν περιέχουν βλαβερά στοιχεία. Πάντως εξίσου καλή για τις ραγάδες είναι και η η percutalfa που είναι και πιο φτηνή (17 ευρώ τα 200ml) και σίγουρα δεν γράφει paraben στα συστατικά (μόλις κοίταξα το κουτί)

Link to comment
Share on other sites

Thanks, μάλλον αυτή θα προτιμήσω αφού λες ότι δεν έχει και paraben. Αλλά τελικά γιατί γίνεται τόσος ντόρος για τα parabens; Είναι όντως βλαβερά ή απλά υπάρχουν ενδείξεις; Γιατί οι περισσότερες κρέμες εγκυμοσύνης τα περιέχουν, αν είναι τόσο επικίνδυνα γιατί να κυκλοφορούν στο εμπόριο; Απορία εκφράζω..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι κρέμες που είναι για εγκυμοσύνη, λογικά δεν περιέχουν βλαβερά στοιχεία. Πάντως εξίσου καλή για τις ραγάδες είναι και η η perculatfa που είναι και πιο φτηνή (17 ευρώ τα 200ml) και σίγουρα δεν γράφει paraben στα συστατικά (μόλις κοίταξα το κουτί)

 

A μη το λες αυτό,η simulcium g3 για παράδειγμα(και ποιος δεν την γνωρίζει ; ) , περιέχει σίγουρα parabens, τώρα αν κάποιες εταιρίες στο ενδιάμεσο τα έχουν καταργήσει η ...βαφτίσει κάπως αλλιώς αυτό είναι ένα θέμα.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Thanks, μάλλον αυτή θα προτιμήσω αφού λες ότι δεν έχει και paraben. Αλλά τελικά γιατί γίνεται τόσος ντόρος για τα parabens; Είναι όντως βλαβερά ή απλά υπάρχουν ενδείξεις; Γιατί οι περισσότερες κρέμες εγκυμοσύνης τα περιέχουν, αν είναι τόσο επικίνδυνα γιατί να κυκλοφορούν στο εμπόριο; Απορία εκφράζω..

 

Tελευταία όλο και περισσότερες εταιρίες προωθούν προϊόντα paraben free. Κάποιος λόγος θα υπάρχει, δεν μπορεί. Παλιά πολλά καλλυντικά περιείχαν ψευδάργυρο, αργότερα έρευνες έδειξαν ότι είναι καρκινογόνος και τα σταμάτησαν. Πριν λίγα χρόνια το ίδιο ακούστηκε και για κραγιόν που περιείχαν μόλυβδο. Κάθε καινούρια έρευνα που γίνεται, βγάζει κάποιο προϊόν καρκινογόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα parabens, μια πρόχειρη απάντηση, απο βιοψίες που έγινες σε γυναίκες με καρκίνο του μαστού βρέθηκαν σε όλες σχεδόν ποσότητες parabens, απο τότε τα έχουν ενοχοποιήσει ώς καρκινογόνα, να σκεφτείτε πως δεν υπήρχε μέχρι πρότινος, σχεδόν κανένα καλλυντικό προϊόν που να μην τα περιέχει.

 

Newbie, μήπως εννοείς υδράργυρο και οχι ψευδάργυρο ;

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί. :mrgreen: Γράψε λάθος.

 

Το πήρε το ποτάμι!:mrgreen:

 

Με τον υδράργυρο την έχω ψάξει όσο δεν πάει, απο τις πιο "άτιμες" και επικίνδυνες ουσίες που υπάρχουν στον κόσμο, χωρίς καμία δόση υπερβολής αυτό!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκω το αμυγδαλέλαιο; Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

Από το φόρουμ μας είδα ότι το αμυγδαλέλαιο περιέχει βιταμίνη Α και ενώ το αγόρασα δεν θα το βάλω καθόλου στην κύηση.

Για την κρέμα που λές δεν ξέρω, να σου προτείνω όμως την ALPHANOVA που βάζω εγώ (για ενυδάτωση ενάντια στις ραγάδες), τη βρήκα στα Λητώ και στα συστατικά δεν είδα κάτι ύποπτο. Είναι και βιολογική.

 

Ψάχνω κάποια κρέμα για τα χέρια τελείως αγνή, αν ξέρει κάποια κοπέλα, ευχαριστώ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τι κανουμε για να καταπολεμησουμε τις ραγαδες αν τις δουμε να εμφανιζονται? ειμαι μολις στον 4ο και το στηθος μου πρηστηκε αρκετα!! εβαζα απτην πρωτη μερα λαδακι παιδικο και βαζελινη αλλα κατι βλεπω να εχει κοκκινισει απο κατι παλιες που ειχα.. υπαρχουν κρεμες που μπορω να βαλω τωρα για να το προλαβω?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δύο εγκυμοσύνες τις έβγαλα με αυτη

 

http://www.biokalcosmetics.gr/greek/ProductDet.asp?CatID=413&CatPosition=412&PID=632

 

και δεν έχω ουτε μία ραγάδα!

 

Είναι φυτική βαζελίνη... λίγο δύσκολο να τη βρεις... και εχει και πολλές μυρωδιές και σίγουρα θα βρείτε κάποια που δεν θα σας αναγουλιάζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"I find the objections to petrolatum to be sort of funny. There is nothing evil about petroleum products. They are made of ....gasp....carbon and hydrogen, just like us. The process by which they separate out the lower molecular weight stuff that is gaseous and can be used for fuel, separates it all by molecular weight. The heavier stuff (like petrolatum) is still just carbon and hydrogen, like the wax in candles, and the fats in food. It is completely inert, and will not react with anything in the air, your body, or anything. Completely, utterly harmless. It may clog pores in some folks and cause breakouts, but is not poisonous by any stretch of the imagination."

 

Λοιπόν βάζω τα αποπάνω που απενεχοποιούν την παιδική βαζελίνη.

Δεν ξέρω αν το είχα γράψει σε αυτό το θέμα για τη βαζελίνη αλλά ας το συνεχίσω εδώ, μετά από αυτό που διάβασα και προσπάθεια να μάθω τί βλαβερό έχει το μοναδικό συστατικό της (petrolalum λέει επάνω το βαζάκι της παιδικής βαζελίνης) αποφάσισα να τη χρησιμοποιήσω (μόλις τελειώσει η κρέμα μου).

Τη συστήνει και ο γυναικολόγος μου σαν το πιο αγνό.

 

Εχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα βεβαια, τη μια petrolalum, την άλλη petronalum, με διάφορα ονόματα εμφανίζεται στην βιβλίογραφία.

Ξέρει κάποιος κάτι άλλο?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανουμε για να καταπολεμησουμε τις ραγαδες αν τις δουμε να εμφανιζονται? ειμαι μολις στον 4ο και το στηθος μου πρηστηκε αρκετα!! εβαζα απτην πρωτη μερα λαδακι παιδικο και βαζελινη αλλα κατι βλεπω να εχει κοκκινισει απο κατι παλιες που ειχα.. υπαρχουν κρεμες που μπορω να βαλω τωρα για να το προλαβω?????
Κι γω αρχίζω εντατικά, μόλις κάνω μπάνιο κρέμα να ενυδατώνεται. Θέλει και πολλά νερά.

Το δέρμα είναι τσίτα κι εμένα κάποιες παλιές ξανακοκκίνησαν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στην σελίδα της korres, βρήκα το body butter (γιασεμί, κυδώνι, guava) χωρίς paraben όπως λέει και κατάλληλο και για τις ραγάδες. Την έχει δοκιμάσει καμία; Και η τιμή της λογική (9 ευρώ). Την έχει δοκιμάσει καμία; Λέω να πάρω αυτήν. Τουλάχιστον καλύτερη από την salba mama που είναι γεμάτη με paraben.

http://www.korres.com/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Το butter του korre το χρησιμοποιω πανω απο ενα χρονο και ειναι τελειο.Μου το ειχε συστησει η φαρμακοποιος μου για ηλιακα εγκαυματα και πραγματικα προσφερει απιστευτη ενυδατωση.Ειμαι στον ογδοο και ενω ειχα ραγαδες δεν εβγαλα αλλες ενω ημουν σιγουρη οτι θα κανω.Το κυδωνι εχει τελεια μυρωδια αλλα ειναι και προσωπικο τι αρωμα σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

εχω χρησιμοποιησει και γω το butter αυτο και ειναι πραγματικα πολυ καλο. το εβαζα σε ολο το 1ο τριμηνο που δεν ηθελα να βαλω βαζελινη ή τιποτα αλλο μιας και ακουγα τοσα πολλα.. τωρα χρησιμοποιω βαζελινη καθε βραδυ και baby oil johnson's καθε πρωι.. αν μου τελειωσει κατι απο αυτα εχω παντα στο ντουλαπι ενα butter korre...:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...