Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακομαθαινουν τα νεογεννητα ?


citron

Recommended Posts

Γενικά συμφωνώ, αλλά δεν χάνεται η ζωη με τον συντροφο σου αν η σχέση είναι υγιής...

 

Ερωτικές επαφές μπορείς να έχεις και άλλες ώρες της μέρας, σε άλλο χώρο...φαντάζομαι γιατί για μένα (κάνω συνδυασμένο co sleeping δηλαδή τα 2 αρχικά ξυπνήματα κοιμάται στο κρεβάτι της και μετά την παίρνω στο δικό μας) δεν υπήρξε ποτέ θέμα....αδερφοποιησης! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ερωτικές επαφές μπορείς να έχεις και άλλες ώρες της μέρας, σε άλλο χώρο...φαντάζομαι γιατί για μένα (κάνω συνδυασμένο co sleeping δηλαδή τα 2 αρχικά ξυπνήματα κοιμάται στο κρεβάτι της και μετά την παίρνω στο δικό μας) δεν υπήρξε ποτέ θέμα....αδερφοποιησης! :lol:

 

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι μόνο η ερωτική επαφή. Τουλάχιστον για εμάς είναι εξίσου σημαντικά και η απλή αγκαλιά,το χάδι ακόμα και τα παιχνίδια. Έχεις δίκιο ότι αν η σχέση είναι υγιής δεν τίθεται θέμα ''αδερφοποίησης'' αλλά δυστυχώς εγώ τρία στα πέντε ζευγάρια που γνωρίζω από τότε που έκαναν παιδί οι μητέρες προσκολήθηκαν τόσο πολύ στα παιδιά τους που δυστυχώς τώρα πια ζουν συμβατικά... :roll: Και ειναι κρίμα στη φάση που ζεις την απόλυτη ολοκλήρωση με το παιδί να μην δίνεις σημασία στη σχέση σου. Ίσως κι εγώ να είμαι πολύ επηρεασμένη από αυτά που βλέπω στο περιβάλλον μου,(χωρίς να σημαίνει ότι παντού γίνεται το ίδιο) και προσπαθώ καθημερινά να κρατώ τη σχέση με τον καλό μου ζωντανή :)

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει όμως απ'το θέμα και θα μας μαλώσουν στον τέλος :oops:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aν το παιδι κλαιει τι θα κανεις δλδ? Θα το κοιτας να κλαιει στην κουνια? Ασπλαχνο.

Αν ομως δεν κλαιει και εσυ το πηγαινοφερνεις και μαθει ετσι λογικο θα ειναι να το ζηταει.

Οσο για το ταισμα ναι τηρω προγραμα αλλα αν πεινασει νωριτερα θα φαει νωριτερα δεν θα περιμενω την ωρα που πρεπει. Απλα αν δεν πεινασει την ωρα που πρεπει θα το αλλαξω μια πανα και θα τον βαλω στηθος. 99% θα φαει και θα φαει καλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο την αρχή έκανα το εξής : Αγκαλιά όποτε θέλει το μωρό, αλλά στον ύπνο μόνος του... Δεν ξέρω πώς αλλά έχω καταφέρει και έχω κρατηθεί (παρότι είναι υπέροχο να κοιμάσαι αγκαλιά με ένα λουκουμάκι) ή να κάνει νάνι στα χέρια σου (τουλάχιστον όσο τα κιλά του το επιτρέπουν).

 

Πάντως τώρα που είναι 52 ημερών ενώ τρελένεται για αγκαλιές, όταν νυστάξει θέλει να κοιμηθεί μόνος του με την πιπίλα του.

 

Δε θα ήθελα να πώ οτι τα νεογέννητα κακομαθαίνουν... αλλά νομίζω οτι ακόμα και τόσο μικρά αποκτούν συνήθειες. Φυσικά δεν παραβλέπω το γεγονός οτι ο μπέμπης μου γενικώς δεν είναι γκρίνιας, πράγμα που βοηθάει στην εκπαίδευσή του. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται το θέμα που άνοιξα έβαλε φωτιες. Ίσως εγώ δεν το έθεσα σωστά. Όταν λέω ότι παίρνω το παιδί στο κρεββάτι δεν εννοώ τη νύχτα. Ο βραδυνός του ύπνος ξεκινά κατά τις 8-9 στο κρεββάτι του δίπλα στο δικό μας (δεν θα είχα πρόβλημα να τον μεταφέρω στο δωματιο του αλλά η παιδίατρος με συμβούλευσε μετά το 6μηνο) και καθ΄ολη τη διάρκεια της νύχτας κοιμάται εκεί. Απλά όταν μερικές φορές ξυπνά κατά τις 7 το πρωί και προκειμένου να συνεχίσω τον ύπνο μου (δεν ξέρω αν ακουγεται εγωιστικό) κοιμόμαστε μαζί για 1-2 ώρες και αυτό είναι όλο. Την ημέρα κοιμάται στο πορτ μπεμπε του όσο ακομα μας χωράει και μόνο αν συμπέσουν οι ώρες ύπνου μας κάνουμε αγκαλίτσες στο κρεββάτι. όσο για τη σχεση μου με τον άντρα μου, δεν έχει αλλάξει καθόλου αρνητικά. Ωρα για σεξουαλικές επαφές υπάρχει όταν το μωρό κοιμάται. Δεν θα ρισκαρα το γαμο μου!!!! Απλά και η απαγορευση του να πηγαινουν τα παιδια στο κρεββατι των γονιων για καποιο αοριστο λόγο δεν μου φαινεται σωστη!Ισως και να κάνω λάθος. ...

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δίπλα στη μαμά είναι το ιδανικότερο κατά τη γνώμη μου πάντα

δεν είπα να πάει σε άλλο δωμάτιο τους πρώτους μήνες, είναι σαφώς πιο εύκολος ο θηλασμός

 

απλά όχι στο ίδιο κρεβάτι είναι η δική μου γνώμη και ο λόγος δεν είναι αόριστος... υπάρχει κίνδυνος χωρίς να το καταλάβει ο γονιός να καταπλακώσει το μωρό και να το πνίξει

ειδικά όσο είναι πολύ μωρό που δεν μπορεί να αλλάξει θέση ώστε να πάρει ανάσα αν πνίγεται από μία κουβέρτα ή ένα χέρι μέσα στο πρόσωπο του

 

αν ο γονιός λαγοκοιμάται για να μην υπάρχει ο παραπάνω κίνδυνος, τότε δεν είναι ύπνος, κι αυτό έχει τον κίνδυνο του να είναι ένας δυστυχισμένος γονιός γιατί ο ύπνος είναι μια πολύ σημαντική ανάγκη του οργανισμού μας

 

τα παραπάνω είναι οι δικές μου απόψεις που απ ότι είδα, συμφωνεί και μέρος της επιστημονικής κοινότητας

Link to comment
Share on other sites

απλά όχι στο ίδιο κρεβάτι είναι η δική μου γνώμη και ο λόγος δεν είναι αόριστος... υπάρχει κίνδυνος χωρίς να το καταλάβει ο γονιός να καταπλακώσει το μωρό και να το πνίξει

Μόνο αν η μητέρα έχει πιει ή είναι υπό την επήρρεια ναρκωτικών ουσιών. Το μητρικό ένστικτο είναι εκείνο που δεν αφήνει το μωρό να καταπλακωθεί.

ειδικά όσο είναι πολύ μωρό που δεν μπορεί να αλλάξει θέση ώστε να πάρει ανάσα αν πνίγεται από μία κουβέρτα ή ένα χέρι μέσα στο πρόσωπο του

ανεβάζεις το μωρό στο ύψος του μαξιλαριού ή και πιο ψηλά. Του έχεις επίσης δικά του σκεπάσματα.

αν ο γονιός λαγοκοιμάται για να μην υπάρχει ο παραπάνω κίνδυνος, τότε δεν είναι ύπνος, κι αυτό έχει τον κίνδυνο του να είναι ένας δυστυχισμένος γονιός γιατί ο ύπνος είναι μια πολύ σημαντική ανάγκη του οργανισμού μας

 

τα παραπάνω είναι οι δικές μου απόψεις που απ ότι είδα, συμφωνεί και μέρος της επιστημονικής κοινότητας

η μητέρα δεν λαγοκοιμάται. Κοιμάται κανονικότατα. Απλά, είναι πιο ελαφρύς ο ύπνος, όχι αναγκαστικά, γιατί πρέπει να έχει το νου της, αλλά γιατί λειτουργεί το ένστικτό της. Και αυτό δεν την κουράζει.

 

Από τον κοινό ύπνο ωφελούνται μαμά και παιδί. Ο ξεχωριστός ύπνος είναι "δωράκι" του δυτικού κόσμου..

πιο πολύ ανησυχούσα όταν ήταν δίπλα μου στη κούνια της η μικρή μου, παρά όταν την είχα αγκαλιά και ένιωθα την ανάσα της.

Μακάρι να βρω το χρόνο να σου στείλω κάποια λινκς με την άποψη της άλλης μισής επιστημονικής κοινότητας, όχι για να σε πείσω, αλλά για να δεις και την άλλη πλευρά :D

Link to comment
Share on other sites

να μου στείλεις, μπας και αρχίσω και τον κοιμίζω μαζί μας και κοιμηθώ κι εγώ η έρμη μάνα :lol:

 

οκ, το μητρικό ένστικτο δεν καταπλακώνει το παιδί... υπάρχει και πατρικό ένστικτο? :lol:

Link to comment
Share on other sites

αχ! αν βάλω εμένα στη μέση, να είσαι σίγουρη ότι ο Αργύρης θα βρεθεί στον ένα διάδρομο του πατώματος απ τη μία μεριά του κρεβατιού κι ο Ωρίων στον άλλον διάδρομο του πατώματος στην άλλη μεριά του κρεβατιού! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ!!!!!!!!Όπως βλέπετε ή μπαλούκα μας είναι ΜΟΛΙΣ 20 ημερών...Σε γενικές γραμμές είναι ένα ήσυχο μωράκι...Υπάρχουν στιγμές που κλαίει λίγο γιατί πεινάει, θέλει άλλαγμα, σφίγγεται (ή έχει λίγους κολικούς;;;;;) και μερικές φορές νομίζω ότι κλαίει γιατί αισθάνεται μόνη της...Ακούει κ εμάς σε άλλο δωμάτιο να μιλάμε και παραπονιέται....Επιπλέον να σας πω ότι άλλες φορές την παίρνει ο ύπνος στην αγκαλιά μας κ τη βάζουμε στην καλαθούνα της κ άλλες φορές είναι ξύπνια στην καλαθούνα της παίζει με τα χεράκια της και μετά από λίγο κοιμάται μόνη της....Τα γράφω όλα αυτά γιατί θεωρούμε ότι το μωρό μας είναι καλόβολο.Βέβαια δεν έχουμε εμπαιρία άλλων παιδιών. Είναι το πρώτο μας...

 

Λοιπόν το τι πρήξιμο έχω φάει να μην την αγκαλιάζω είναι άνευ προηγουμένου....Μάλιστα σχολίασαν το ότι ΄΄οταν το μωρό κλαίει δυνατά σηκώνομαι κ το κοιτάζω...Επίσης μου έχουν ΠΡΗΞΕΙ ΤΑ ΣΥΚΩΤΙΑ να της βάλω πρόγραμμα στο θηλασμό...(και να σκφτείτε ότι το μωρούλι μας σε γενικές γραμμές τρώει μόνο του ανα τρίωρο)....ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ....Πριν 2 εβδομάδες ήταν ασφαλές στην κοιλιά μου κ τώρα θα της κάνω εγώ γυμνάσια;;;;;;

 

Εν πάση περιπτώση πότε βάζουμε "πρόγραμμα" στο θηλασμό;;;;

Εξ ενστίκτου κ εγώ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σταματήσω να αγκαλιάζω το μωρό μου για να μην κακομάθει...τουλάχιστον για τώρα!!!!!!

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα...Βοηθήστε με

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου και μόνο. Ο πιο σίγουρος τρόπος να αποκτήσει το παιδί 'πρόγραμμα' είναι να το αφήσεις να το βάλει μόνο του. Είναι μωρίς ακόμα για κάθε είδους πρόγραμμα. Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώση πότε βάζουμε "πρόγραμμα" στο θηλασμό;;;;

Εξ ενστίκτου κ εγώ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σταματήσω να αγκαλιάζω το μωρό μου για να μην κακομάθει...τουλάχιστον για τώρα!!!!!!

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα...Βοηθήστε με

 

Δεν βάζουμε ποτέ προγραμμα στον θηλασμό ! Εσυ πεινάς με προγραμμα?

Ασε το μωράκι σου να σε οδηγήσει και ολα θα ειναι ευκολα :D

Αγκαλιασε το οσο πιο πολυ μπορεις , περνάνε τοσο γρηγορα αυτες οι στιγμες ...εμενα 6 μηνων σκουλικάκι και με χτυπάει με τα ποδαράκια στην κοιλιά να την αφήσω κατω . Θελει να μπουσουλήσει , να κυνηγήσει τα γατιά ..βαριεται στην αγκαλιά μου !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lilouko, συγχαρητήρια για το κουκλί σας!

καλέ τι πρόγραμμα να βάλεις στο καημένο που θηλάζει...ήμαρτον!

εχουν αλλάξει τόσα πολλά από τον καιρό των γονιών μας...μην ακούς όλα όσα σου λένε, κράτα αυτά που νομίζεις και κάνε ότι σου λέει το ένστικτό σου. Εμείς λόγω κολικών στην αρχή μεχρι τον 3ο μήνα την κοιμιζαμε στην αγκαλιά μας, μπρούμυτα, εμείς σε πλάγια θεση και αυτή κάπως πιο ορθια για να μην πονάει, εγω δεν εκλεινα ματι μηπως γυρίσω και μετα στο κρεβάτι μας πάλι μπρουμυτα για να την ελεγχω συνέχεια...μετα απο μονη της εβαλε προγραμμα και κοιμοταν μονη της χωρις αγκαλιες...μαλλον ειχε βαρεθει ολο στην αγκαλια :lol:

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γλυκές μανούλες για την υποστήριξη....Ήμουν σίγουρη ότι δεν μπαίνει πρόγραμμα στο πότε πεινάει το μωρό αλλά "μπουρου, μπουρου, μπουρου" αισθάνεσαι τελείως ηλίθιος...Και όπως το βλέπω ακόμα είναι αρχή....Πρέπει να βρω έναν τρόπο να μην τους αφήνω να με κάνουν να νιώθω άσχημα...

Ευχαριστώ κ πάλι για τις ευχές σας...

Λίλη

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lilouko κι εμένα η κόρη μου είναι 17 ημερών.Εγώ από την εμπειρία μου όμως από το πρώτο που άκουγα αυτά που μου έλεγαν και δεν το θήλασα.Ευτυχώς το κράταγα αγκαλιά όσο μπορούσα παραπάνω γιατί ένοιωθα εγώ καλύτερα!

Τώρα έδιωξα και τη μάνα μου που ήρθε να "βοηθήσει" στις 4 ημέρες γιατί το μοίρι ,μοίρι δεν το άντεχα.Πάλι οι συμβουλές για το θηλασμό!Τις πρώτες μέρες του είχα δώσει και ξένο γάλα.

Της είπα ευγενικά να πάει στον μπαμπά μου στο Ναύπλιο γιατί τον έχει αφήσει μοναχούλη του και τι θα κάνει!!

Από τότε θηλάζουμε αποκλειστικά,αγκαλιαζόμαστε οικογενειακώς όσο πιο πολύ μπορούμε,Δυσκολεύομαι πολύ με όλα στο σπίτι και δουλειά,αλλά όταν μου λένε πως τα πας,λέω μια χαρά μωρέ δόξα το Θεό!!!

Όπως έχει ξαναειπωθεί και από εμπειρία να ξέρεις ότι θα έρθει η ώρα που εσύ θα θες να αγκαλιάσεις το παιδάκι σου κι αυτό θα σε φτύνει! Το έχω πάθει με το γιο μου.Τον εκλιπαρώ για μια αγκαλιά κι ένα φιλάκι.Είναι μεγάλος λέει τώρα το 5χρονο!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

lilouko να σου πω και εγω οτι κανεις το καλυτερο και μην ακους τιποτα. Αγκαλιες και ταισμα οποτε νιωθεις να θελει το μικρο σου, απεριοριστα, ο,τι αλλο ακους ειναι απο πολλου ξεπερασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου για το θηλασμό ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε, αν θέλουμε να θηλάσουμε, είναι να απομακρύνουμε από το περιβάλλον μας όσους είναι αρνητικοί ή ακόμα και επιφυλακτικοί στο θηλασμό (τύπου, δεν χορταίνει το παιδί, δεν έχεις γάλα, δεν είναι καλό το γάλα σου κλπ.κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου για το θηλασμό ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε, αν θέλουμε να θηλάσουμε, είναι να απομακρύνουμε από το περιβάλλον μας όσους είναι αρνητικοί ή ακόμα και επιφυλακτικοί στο θηλασμό (τύπου, δεν χορταίνει το παιδί, δεν έχεις γάλα, δεν είναι καλό το γάλα σου κλπ.κλπ.).

 

Ναι, αλ ας ειμαστε ρεαλιστες. Δεν ειναι και οτι πιο ευκολο ιδιως εαν τα "αρνητικα" ειναι συγγενεις, μητερες, πεθερες. Η πρωτες μερες της λοχειας ειναι πολυ δυσκολες - πονος, ξενυχτια, ορμονικα, αγνοια για το τι πρεπει να κανεις, ψυχολογικα...Ακους τους ανθρωπους που εχεις διπλα σου και ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ιδιως για γονεις που το κανουν πρωτη φορα, να εχεις την ψυχραιμια για ολα αυτα. Επικροτω οποιον το καταφερνει αλλα καταλαβαινω, χωρις να κρινω και να επικρινω οποιον δεν τα καταφερνει.

 

Απο δικια μου εμπειρια πλεον βλεπω ποσο ευκολο ειναι να μην τα καταφερεις στον θηλασμο. Τις πρωτες μερες πονουσα παρα πολυ απο την καισαρικη και το σηκωμα, κατσε, κουβαλα... με ειχε διαλυσει. Ειχα να κοιμηθω μια ολοκληρη εβδομαδα ( πρεπει να ειχα κοιμηθει τοτε συνολο 5 ωρες απο την ημερα που γεννησα ), ειχα χασει αρκετο αιμα στην εγχειρηση και ειχα και στεναχωριες απο το κοντινο μου περιβαλλον. Καπου εκει το εχασα το τρενο και εδωσα συμπληρωμα γιατι συν ολα τα αλλα ο μικρος μου ετρωγε παρα πολυ ( εβαλε πανω απο 1.5 κιλο τον πρωτο μηνα και ψηλωσε 6 ποντους ). Ετρωγε 100 ml απο δικο μου γαλα και μετα απο 30 λεπτα σπαραζε στο κλαμα και ετρωγε αλλα 60 με 90 απο συμληρωμα...

 

Θα μπορουσα να τα καταφερω εαν επεμενα αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειχα κουραγιο σωματικα και ψυχικα. Το μωρο μου εκλαιγε συνεχεια, 24 ωρες το 24ωρο, κοιμοταν ελαχιστα και δεν ηξερα τι να κανω...

 

Τωρα οσο αναφορα τις αγκαλιες θα συμφωνησω μαζι σας. Το χρειαζονται και δεν ακουω κανεναν. Ας με πουνε κακη μητερα και οτι το κακομαθαινω, αλλα δεν θεωρω σωστο να αφηνω ενα νεογεννητο να σπαραζει επειδη πειναει και ειναι ο μονος τροπος να το επικοινωνησει, για να μην το κακομαθω. Θα ηθελα να ρωτησω ολους αυτους ποθ βαζουν τα νεογεννητα τους σε αυστηρο προγραμμα και τα αφηνουν να κλαινε μεχρι να ερθει η ωρα να κοιμηθουνε ή να φανε, εαν τους αρεσει αυτους να μενουν νηστικοι και να πεινανε και να μην τους δινει κανενας σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Εμένα η κόρη μου είναι 4 1/2 μηνών και ο παιδίατρος μου είχε πει ότι μέχρι τους 4 μήνες δεν πρέπει να τους χαλάς χατήρια. Έχουν την ανάγκη της ζεστασιά και της αγάπη σου. Σκέψου ότι για 9 μήνες είναι μέσα στη κοιλιά σου και ξαφνικά βγαίνει στον κόσμο. Αν μπείς στη θέση του μωρού έστω και για λίγο πως θα αισθανόσουν? Εγώ πραγματικά επειδή η μικρή μου είναι στο όριο αυτό που μου είπε ο παιδίατρος κατάλαβα ότι έχει δίκιο και ότι τώρα αρχίζει σιγά σιγά να καταλαβαίνει. Οπότε μην φοβάσαι να του δείνεις ότι χρειάζεται, το έχει ανάγκη δεν το κάνει επίτηδες, βέβαια δεν τράβαγα και τα όρια, δηλ. π.χ. αν ήθελα να κοιμηθώ μαζί της δεν το έκανα ποτέ στο κρεβάτι μου, μόνο στο καναπέ και μόνο κάποια μεσημέρια όχι βράδια. Πρέπει να είσαι δίπλα του όποτε σε χρειάζεται και να ξέρεις ότι όσο περισσότερη αγάπη τους δώσουμε τόσο αργότερα δεν θα μας προκαλούν με ακραίες συμπεριφορές για να τραβήξουν την προσοχή μας. Η ηλικία τους πειστεύω ότι είναι θεμέλιο για μια υγειής σχέση μαζί τους.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις ώρες ταίσματος, εγώ δεν θήλασα και ο παιδίατρος μου είπε να τρώει όσο θέλει και όποτε θέλει. Το έκανα για 1 1/2 μήνα περίπου. Το απότέλεσμα? Κουτούλαγα όρθια, είχα νεύρα, δεν μπορούσα να ασχολειθώ ουσιαστικά με το παιδί και άλλα γιατί μπορεί να έτρωγε τώρα 30 γρ. και σε 1 ώρα άλλα 30 γρ. και πήγαινε λέγοντας. Όσο για το αν κοιμόταν? Ενδιάμεσα στα γεύματά της για 15 λεπτά και πολύ σου λέω. Για πες μου πότε να ξουκουραζόμουν. Το έκοψα όμως και τις έβαλα ωράριο. Την τάιζα κάθε 3 ώρες και ενδιάμεσα της ξεγέλαγα με λίγο χαμομήλι, την έκαν βόλτες στο σπίτι, της άνοιγα τις ντουλάπες και άλλα παλαβά για να περάσει η ώρα. Τώρα βέβαια αν είναι 2 1/2 ώρες και όχι 3 δεν θα πεθάνουμε κι όλας. Έτσι βρήκα χρόνο να ξεκουράζομαι, να είμαι ξεκούραστη για να την παίζω, να μαγειρεύω και τόσα άλλα. Αν δεν είσαι σωματικά ξεκούραστη το έχασες το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Καθε παιδι ειναι μοναδικο, εχει τους δικους του χρονους και αναγκες. Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να διαβαζουμε τα σημαδια απο το δικο μας μωρο και να μην προσπαθουμε να επιβαλλουμε απο εξω πραγματα που μας εχουν πει αλλοι, ειδικοι και μη. Απο την αρχη να αποκρινομαστε αμεσα στις αναγκες τους. Το ποτε θα προσπαθησετε να αλλαξετε λιγο την προσεγγιση σας προς κατι πιο προγραμματισμενο και λιγοτερο αμεσο εξαρταται αποκλειστικα απο τις αναγκες τις δικες σας, τις αναγκες και την ωριμανση του μωρου. Το να πουμε οτι στους 4-6 μηνες αλλαζουμε προσεγγιση ειναι αυθαιρετο. Ο μικρος μου ωριμασε συναισθηματικα πολυ νωριτερα απο τη μικρη μου, η οποια αποζητα την αμεση αποκριση χωρις ωραριο και ρουτινες και τωρα, στους 9 μηνες της.

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑΝΕΚ, Στελιο σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..(παρεπιμπτόντως Στέλιο χρόνια πολλά...Να ζήσεις υγειής κ ευτυχισμένος με την οικογένειά σου)....

Όλα καλά αλλά όπως έγραψε παρακάτω η citron με τα ψυχολογικά που αντιμετωπίζεις στη φάση της λοχείας δεν είναι πάντα εύκολο να διατηρείς την ψυχραιμία σαου....

Εγώ τη θηλάζω αποκλειστικά άσχετα αν ΣΥΧΝΑ ακούω (όχι μόνο από γονείς κ πεθερικά -αλλά κυρίως από φίλους δηλ.νέους σε ηλικία) ότι πρέπει να προσέχω γιατί μπορεί το μωρό να μη χορταίνει!!!!!!!!!! :?:?:?

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο όμως (και ίσως εδώ να φταίνε τα ορμονικά) είναι αυτή η αδικαιολόγητη λύσσα με την αγκαλιά...Και δεν είναι μόνο τα σχόλια, είναι και η ειρωνεία που σε τσακίζει.....

Άσε που όλοι νομίζουν ότι εγώ είμαι μια χαρά και μπορούν να μιλάνε όπως θέλουν (με αποτέλεσμα να μου σπάνε ακόμα περισσότερο τα νεύρα).....Ουφ...Πως να τους δώσω να καταλάβουν ότι ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗ ΦΑΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΡΗΖΟΥΝ;;;;;;

Γιατί τελικά ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 'Η Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ απλά ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ;;;;;;;;;;;

 

Άσε το άλλο μόλις με ρωτάνε τι κάνει το παιδί και πω "ε...σήμερα ήταν λίγο ανήσυχη" η απάντηση είναι "τον γιατρό τον πήρες;;;;Γιατί δεν τον παίρνεις;;;;Αφού βλέπεις οτί κάτι συμβαίνει....εγώ σου λέω ότι πρέπει μπουρου μπουρου μπουρου....."

Ειλικρινά δεν ήξερα ότι οι παιδίατροι πρέπει να απαντάνε σε καίρια ερωτήματα του στυλ "έκανε πριτς το μωρό μου λέτε να πονάει ο πισινούλης του;;;;;"....Και εν πάση περιπτώσει δεν μπορώ να έχω άποψη εγώ για το πότε θα μιλήσω με τον γιατρό του παιδιού;;;;Εάν δεν είμαι υστερική είμαι αυτομάτως αδιάφορη μάνα;;;;;;;;;;;;;;

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ...σας κούρασα...αλλά πρέπει κάπου να ξεσπάσω

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρενα Α χίλια χίλια ευχαριστώ.Συγνώμη που δε σε ευχαρίστησα πριν...καλά ακόμα κοιμάμαι όρθια...

Όσο για το θηλασμό ευτυχώς η μικρή μου έχει ένα "ωράριο" από μόνη της...Όχι ότι δεν κουτουλάω από τη νύστα...Το κάθε μισή ώρα που αντιμετώπισες φαντάζομαι ότι πράγματι είναι πρόβλημα!!!!

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Άσε το άλλο μόλις με ρωτάνε τι κάνει το παιδί και πω "ε...σήμερα ήταν λίγο ανήσυχη" η απάντηση είναι "τον γιατρό τον πήρες;;;;Γιατί δεν τον παίρνεις;;;;Αφού βλέπεις οτί κάτι συμβαίνει....εγώ σου λέω ότι πρέπει μπουρου μπουρου μπουρου....."

Ειλικρινά δεν ήξερα ότι οι παιδίατροι πρέπει να απαντάνε σε καίρια ερωτήματα του στυλ "έκανε πριτς το μωρό μου λέτε να πονάει ο πισινούλης του;;;;;"....Και εν πάση περιπτώσει δεν μπορώ να έχω άποψη εγώ για το πότε θα μιλήσω με τον γιατρό του παιδιού;;;;Εάν δεν είμαι υστερική είμαι αυτομάτως αδιάφορη μάνα;;;;;;;;;;;;;;

 

Μα, πώςς!!!! Ο γιατρός πρέπει να τα ξέρει όλα!!! :lol::lol::lol:

 

Για το λόγο αυτό, από πολύ νωρίς, σταμάτησα τις "αναφορές" και απαντώ το στερεότυπο "μια χαρά είναι το παιδί". Στην ερώτηση "τι καινούργιο έκανε σήμερα;" , απάντηση: "ό,τι κάνουν τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία, μια χαρά" ..

Ακόμη κι όταν είναι άρρωστη, "μια χαρά", λέω .. εκτός το μάθουν από αλλού, οπότε απαντάω "καλύτερα ειναι" ....

Τεσπα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...