Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

επισης να σκεφτεις οτι οταν λες οτι "οι γονεις φταινε" .. οτι ο ενας απο αυτους ειναι ο συζυγος σου (παραδειγμα δεν μιλαω επι προσωπικου) και τα ιδια που κανει την πρωην θα τα κανει και σε εσενα !!! Και κατι πάντα γινεται και η πρωτη τα παιρνει στο κρανιο , κατι που και εσυ θα το αντιμετωπισεις αργοτερα και θα βρεθεις στη θεση της ! Δεν ειναι ολες οι πρωτες τρελλές και διαολιζονται απο μονες τους !

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

SOFI@P και για μενα ειναι γελοιο να βλεπω τζοβενα με 5χρονα αλλά δεν με ενοχλει πια , απλά το συζηταμε σαν κοινωνικη κατάσταση .Απο τοτε που εκανα την κορη μου εχω χρονο μονο για αυτη και ξεκαθαρισα σε ολους οτι δεν μπορω να νταντευω κανεναν πια !

age.png

Link to comment
Share on other sites

SOFI@P και για μενα ειναι γελοιο να βλεπω τζοβενα με 5χρονα αλλά δεν με ενοχλει πια , απλά το συζηταμε σαν κοινωνικη κατάσταση .Απο τοτε που εκανα την κορη μου εχω χρονο μονο για αυτη και ξεκαθαρισα σε ολους οτι δεν μπορω να νταντευω κανεναν πια !

έτσι μπράβο!! ο καθένας ζει με τις επιλογές του.

Link to comment
Share on other sites

mina+beba η αληθεια και παλι πιστευω ειναι καπου στη μεση....ναι , για εμενα τα παιδια πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα για τον γονιο, οσο χρονων και να ειναι αυτα. Απο την αλλη ομως, αν ο πατερας η η μητερα του καθενος δεν μπορει να νιωσει ετσι, το παιδι δεν μπορει να το απαιτει. Τα ανθρωπινα συναισθηματα δεν ειναι εκπληρωση αιτηματος, πηγαζουν απο την ψυχη μας.

Ενας γονιος μπορει να κανει λαθη ειτε ζει με την οικογενεια του (συζυγος και παιδια) ειτε οχι. Αποκλειστικα υπευθυνος για τα λαθη του ειναι ο ιδιος. Καμια δευτερη γυναικα η 'γκομενα' αν θες δεν θα πρεπει να εχει το δικαιωμα να οριζει τη ζωη του και τη σταση του προς τα παιδια του.

Αν καποιος θελει να κανει παιδι, δεν το κανει για τη γυναικα του, οχι. Αν δεν το ηθελε, δεν θα το εκανε. Μπορει να θελει πραγματικα ενα παιδι η να θελει απλα να ευχαριστησει τον ανθρωπο του. Παντως 'θελει'. Αν πρεπει να νευριασεις με καποιον, αυτος ειναι ο γονιος σου, οχι η αλλη γυναικα.

Τωρα, για το αν πρεπει να νευριασεις, θεωρητικα θα σου ελεγα οχι. Και οτι ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα επιλογης. Ξερω ομως πως οταν καποιος σε μεγαλωνει και σε μαθαινει συγκεκριμενα πραγματα και ξαφνικα τον βλεπεις οτι λειτουργει 'εναντια' σε οσα σου μαθαινε τοσο καιρο, νιωθεις αν μη τι αλλο θυμωμενη, προδομενη και απογοητευμενη.

Εγω αυτην την αντιδραση τη βρισκω λογικη για εναν μεσο ανθρωπο. Και αυτος ειναι ο λογος που λεω οτι πριν απο τετοιες σχεσεις η γαμους, πρεπει καποιος να το σκεφτει πολυ καλα. Αν ειναι διατεθειμενος δηλαδη να ζησει αναμεσα σε τετοιες συνθετες σχεσεις.

Goody, εσυ επειδη περασες απο τετοιες σχεσεις, ισως βρισκεις λογικο το να μην ειναι ενα παιδι 'κτητικο' προς τους γονεις. Εγω βεβαια σε αυτην την ηλικια δεν θεωρω αυτη τη συμπεριφορα κτητικη αλλα απλα αναζητηση ασφαλειας και σταθεροτητας. Το λογικο για εμενα ειναι να ειναι λοιπον 'κτητικα' (οπως το θετεις) σε αυτες τις ηλικιες. Τωρα αν για καποιο λογο οι γονεις αναγκαστουν να χωρισουν, τοτε πιστευω οτι τα παιδια ψαχνουν να βρουν ψυχολογικες διεξοδους για να ισορροπησουν . Μια διεξοδος ειναι και το να ονομασουν τα συναισθηματα αυτα ως 'κτητικοτητα' απεναντι στους γονεις.

Δεν λεω οτι ειναι κατι ασχημο, λεω οτι ειναι πολυ λογικο να συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτες οι περιπτωσεις ειναι ευχαριστες και ευκολοχειριστες. Επειδη συμβαινουν ομως, αυτος ο τροπος ειναι η καλυτερη αντιμεωπιση για ενα παιδι.

Οταν τα παιδια ειναι μεγαλυτερα, ενηλικες, τοτε ναι. Μπορει οντως η προσκολληση στους γονεις να θεωρηθει κτητικοτητα. Και παλι ομως ειναι, η καλυτερα ηταν, ευθυνη του γονιου να μην εκδηλωσει το παιδι του τετοια συναισθηματα. Με λιγα λογια δεν μπορουμε να ριχνουμε 'το μπαλακι' στα παιδια για να καλυφτουν τα λαθη των γονιων...η εστω για να νιωσουν οι ιδιοι καλυτερα και απενεχοποιημενοι.

Επειδη ομως και ο ερωτας ειναι ενα συναισθημα που δεν μπορεις ουτε να το ελεγξεις ουτε να το κατακρινεις κατα τη γνωμη μου, οταν μπλεκουμε σε τετοιες καταστασεις, οποιος και αν ειναι ο ρολος του καθενος μας, καλο θα ηταν να ειμαστε πιο διαλλακτικοι, υπομονετικοι και διαθεσιμοι να βρουμε καλους τροπους επικοινωνιας.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια συμφωνω μαζι σας πως καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος και σαφως εχει το δικαιωμα να κανει παιδια αν το θελησει σε οποιαδηποτε ηλικια....Αλλα θα πρεπει να κοιταμε και τι αφηνει πισω...Οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι..η μητερα μου με αλλον..ο πατερας μου με αλλη τωρα εγω τι σκεφτομαι??Η γυναικα του πατερα μου πχ δεν εχει παιδια και λεει πως δεν θελει να κανει...:rolleyes::rolleyes: ψεμμα το ξερω...Ειμαι σιγουρη πως καποιια στιγμη θα κανουν...Και ναι δεν θα μου αρεσει καθολου...Γιατι εχω μια αδερφη 10 χρονων την οποια την εχει ο πατερας μου πραγματικα χεσμενη και ας ειναι ολο λογια πως ειναι αδυναμια του κτλ...Η μικρη μας ολο τον ντρεπεαι και δεν τ εχει θαρρος γιατι δεν τον εζησε..:confused::confused:.(και δεν κανει και ο ιδιος κατι για να τον ζησει)ντρεπεται ακομη και να τ μιλησει σαν να ναι ξενος...ειναι πολυ πληγωμενο παιδακι...και σκεφτομαι εγω τωρα αν κανει ο πατερας μου αλλο παιδι αυτο το παιδακι πως θα νιωσει??Δεν θα νιωσει πικραμενο??Δεν θα νιωσει στην απεξω??:rolleyes:Ναι να κανουν οι γονεις μας αλλο παιδι αλλα οταν ειναι ενταξει και απεναντι μας σαν πατερες η μητερες αντιστοιχα...Ο καθενας κανει τις επιλογες του...Θα μου πεις η καθε κατασταση ειναι διαφορετικη αλλα....κακα τα ψεμματα ολοι θελουμε να νιωθουμε ''παιδια'' τους οσο χρονων και να ειμαστε....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης να σκεφτεις οτι οταν λες οτι "οι γονεις φταινε" .. οτι ο ενας απο αυτους ειναι ο συζυγος σου(παραδειγμα δεν μιλαω επι προσωπικου) και τα ιδια που κανει την πρωην θα τα κανει και σε εσενα !!! Και κατι πάντα γινεται και η πρωτη τα παιρνει στο κρανιο , κατι που και εσυ θα το αντιμετωπισεις αργοτερα και θα βρεθεις στη θεση της ! Δεν ειναι ολες οι πρωτες τρελλές και διαολιζονται απο μονες τους !

 

Ενα αλλο στερεοτυπο ειναι οτι θεωρουμαστε τα 3α προσωπα(αν αυτο εννοεις) ..αυτες που τους χωρισαμε Σε πααρα πολλες περιπτωσεις αυτο δεν ισχυει (και στη δικη μου)

Ο πρωτος του γαμος κρατησε -1,5 χρονο

Ειμαστε μαζι 9 χρονια

Εχουμε περασει πολυ δυσκολες στιγμες (ασχετες με οικογενειακα) και σταθηκαμε βραχοι ο ενας στον αλλον

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Να εξηγησω τι εννοω μιλωντας για κτητικοτητα των παιδιων προς τους γονεις.

Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι.

Ευτυχως οι δικοι μου το χειριστηκαν πολυ ωραια και πολυ γρηγορα μου εφυγε η ανασφαλεια. Οποτε απο νωρις συμβιβαστηκα με την ιδεα οτι ο μπαμπας μου ειναι και αντρας και πρεπει να προχωρησει τη ζωη του και να ειναι ευτυχισμενος. Αντιθετως,φιλικο μας ζευγαρι το χειριστηκε τοσο λαθος, η κορη του εφτασε 22 χρονων για να δεχτει τελικα να γνωρισει την 4 χρονων αδερφη της. Τον πατερα της τον εβλεπε καθε βδομαδα σπιτι της που πηγαινε να τη δει, της καλυπτε ολα της τα εξοδα, την μεγαλωσε με τα καλυτερα πραγματικα και γενικα ειναι ενας πολυ καλος πατερας, αλλα εκεινη επειδη δεν μπορουσε να δεχτει οτι ο πατερας της ξαναπαντρευτηκε και εκανε παιδι του κραταγε μουτρα και αρνουταν να συζητησει το θεμα. Κοριτσια ειλικρινα εκεινα τα 4 χρονια ο ανθρωπος αυτος μαραζωσε, της ειχε φτιαξει και δωματιο σπιτι του για να πηγαινει τα σ/κ εκεινη τιποτα. Ωσπου μια μερα της ειπε ή θα αρχισεις να ερχεσαι σπιτι μου, ή δεν θα με βλεπεις. Και ευτυχως πηγε και απο τοτε ολα σχετικα καλα. Αυτη την περιπτωση εχω στο μυαλο μου οταν μιλαω για δικαιωμα του γονιου στην ευτυχια και κτητικοτητα του παιδιου. Δεν διαννοουμε να κανω εγω η ιδια τον πατερα μου τοσο δυστυχισμενο ενω βλεπω και ξερω οτι με λατρευει απλα και μονο επειδη τον θελω μονο δικο μου.. Και δεν μιλαω για ανηλικα, αλλα ενταξει απο τα 18-20 και μετα εχουμε μια ωριμοτητα παραπανω για να καταλαβουμε τους γονεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγησω τι εννοω μιλωντας για κτητικοτητα των παιδιων προς τους γονεις.

Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι.

 

συμφωνω απολυτα...μπραβο goody;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα… να μπω και εγώ στην παρέα σας, να πω την γνώμη μου… Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κάνει ότι θέλει ή ότι πιστεύει ότι θα τον κάνει ευτυχισμένο… Να παντρευτεί… να κάνει παιδί…. Να μην κάνει παιδί… Να δώσει λεφτά… να μην δώσει λεφτά (όταν αφορά μεγάαααλα παιδιά) Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς!!! Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και ο πατέρας μου έχει σχέση με μία κοπέλα, 4 χρόνια μεγαλύτερη μου… Μπορεί κάλλιστα να κάνει παιδί και αύριο!!!! Δεν θα με πείραζε…. Και πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο άνθρωπος… Η κοπέλα, είναι πολύ καλή (δεν ξέρω τι λέει και αν λέει κάτι πίσω από την πλάτη μας αλλά δεν είναι όλοι διπρόσωποι)!

 

Όσο για τα κληρονομικά… πολύ απλά δεν με αφορούν… τα λεφτά/τα σπίτια/ τα εξοχικά… ΔΕΝ είναι δικά μου… δεν έχω φτύσει αίμα εγώ, για να τα φτιάξω… είναι δικά του και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει!!!! Ακόμα και το σπίτι που μένω (που μου το έχει γράψει) δεν το θεωρώ δικό μου… Δικό του είναι!!! Για να κόψω ένα δέντρο, τον ρωτάω ‘’Μπαμπά να το κόψω??’’

 

Αν τώρα η κοπέλα ήταν ‘’κάπως’’.. θα με πείραζε σίγουρα… αλλά και πάλι δεν θα έλεγα τίποτα… θα τον στήριζα σε ότι και αν ήθελε!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα… να μπω και εγώ στην παρέα σας, να πω την γνώμη μου… Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κάνει ότι θέλει ή ότι πιστεύει ότι θα τον κάνει ευτυχισμένο… Να παντρευτεί… να κάνει παιδί…. Να μην κάνει παιδί… Να δώσει λεφτά… να μην δώσει λεφτά (όταν αφορά μεγάαααλα παιδιά) Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς!!! Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και ο πατέρας μου έχει σχέση με μία κοπέλα, 4 χρόνια μεγαλύτερη μου… Μπορεί κάλλιστα να κάνει παιδί και αύριο!!!! Δεν θα με πείραζε…. Και πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο άνθρωπος… Η κοπέλα, είναι πολύ καλή (δεν ξέρω τι λέει και αν λέει κάτι πίσω από την πλάτη μας αλλά δεν είναι όλοι διπρόσωποι)!

 

Όσο για τα κληρονομικά… πολύ απλά δεν με αφορούν… τα λεφτά/τα σπίτια/ τα εξοχικά… ΔΕΝ είναι δικά μου… δεν έχω φτύσει αίμα εγώ, για να τα φτιάξω… είναι δικά του και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει!!!! Ακόμα και το σπίτι που μένω (που μου το έχει γράψει) δεν το θεωρώ δικό μου… Δικό του είναι!!! Για να κόψω ένα δέντρο, τον ρωτάω ʽʼΜπαμπά να το κόψω??ʼʼ

 

Αν τώρα η κοπέλα ήταν ʽʼκάπωςʼʼ.. θα με πείραζε σίγουρα… αλλά και πάλι δεν θα έλεγα τίποτα… θα τον στήριζα σε ότι και αν ήθελε!!!!

 

Μαζι σου....αν ο πατερας ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του απεναντι στα παιδια του απο τον προηγ.γαμο του!!και δεν μιλαω για τα οικονομικα απλα να ειναι παρων...αλλιως σε ποναει....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι. .

ναι, ετσι ειναι;)

 

Καλησπέρα… να μπω και εγώ στην παρέα σας, να πω την γνώμη μου… Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κάνει ότι θέλει ή ότι πιστεύει ότι θα τον κάνει ευτυχισμένο… Να παντρευτεί… να κάνει παιδί…. Να μην κάνει παιδί… Να δώσει λεφτά… να μην δώσει λεφτά (όταν αφορά μεγάαααλα παιδιά) Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς!!! Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και ο πατέρας μου έχει σχέση με μία κοπέλα, 4 χρόνια μεγαλύτερη μου… Μπορεί κάλλιστα να κάνει παιδί και αύριο!!!! Δεν θα με πείραζε…. Και πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο άνθρωπος… Η κοπέλα, είναι πολύ καλή (δεν ξέρω τι λέει και αν λέει κάτι πίσω από την πλάτη μας αλλά δεν είναι όλοι διπρόσωποι)!

 

Όσο για τα κληρονομικά… πολύ απλά δεν με αφορούν… τα λεφτά/τα σπίτια/ τα εξοχικά… ΔΕΝ είναι δικά μου… δεν έχω φτύσει αίμα εγώ, για να τα φτιάξω… είναι δικά του και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει!!!! Ακόμα και το σπίτι που μένω (που μου το έχει γράψει) δεν το θεωρώ δικό μου… Δικό του είναι!!! Για να κόψω ένα δέντρο, τον ρωτάω ʽʼΜπαμπά να το κόψω??ʼʼ

 

Αν τώρα η κοπέλα ήταν ʽʼκάπωςʼʼ.. θα με πείραζε σίγουρα… αλλά και πάλι δεν θα έλεγα τίποτα… θα τον στήριζα σε ότι και αν ήθελε!!!!

Για τα κληρονομικα συμφωνω...δεν μας τα χρωσταγε κανεις. Για το μονομερες δικαιωμα ομως στην ευτυχια δεν θα συμφωνησω.:roll:...απο τη στιγμη που γινεσαι γονιος εχεις και υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια σου, κυριως συναισθηματικες.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να παίζει ρόλο ΚΑΙ αυτό… ο πατέρας μου είναι κοντά μας όποτε τον χρειαζόμαστε… Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάρω τηλέφωνο και να του πω ‘’δεν είμαι καλά’’ και να μην τρέξει… Βέβαια μας έχει μεγαλώσει εκείνος… Έχασε τα καλύτερα του χρόνια για μας… Ήταν και είναι πάντα δίπλα μας…!!!! Τον λατρεύω και θέλω το καλύτερο γ’ αυτόν!!!! Τώρα που το σκέφτομαι, όντος αν ήταν απόν θα πόναγε πολύ!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο στερεοτυπο ειναι οτι θεωρουμαστε τα 3α προσωπα(αν αυτο εννοεις) ..αυτες που τους χωρισαμε Σε πααρα πολλες περιπτωσεις αυτο δεν ισχυει (και στη δικη μου)

Ο πρωτος του γαμος κρατησε -1,5 χρονο

Ειμαστε μαζι 9 χρονια

Εχουμε περασει πολυ δυσκολες στιγμες (ασχετες με οικογενειακα) και σταθηκαμε βραχοι ο ενας στον αλλον

 

 

 

βρε κοριτσι δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα , μην κολλάς! Και δεν εννοω αυτο! Τα στερεοτυπα δημιουργουνται μεσα απο την ζωη και ναι δεχομαι οτι σε εσενα δεν εχουν εφαρμογη αλλά στο 70% εχουν ! Εσυ ξερεις τι εχεις κανει και εισαι οκ! Μπορεις να πεις το ιδιο για ολες? Και πες μου , εχεις ακουσει καμια ποτε να παραδεχεται την εμπλοκη της σε τετοια κατασταση , ολες λένε οτι μετα τον γνωρισαν!

Αλλά και πάλι για την γυναικα που στάθηκε αφορμη για να χωρισουν οι γονεις μου δεν τρεφω αρνητικά συναισθηματα , για την ακριβεια δεν αισθανομαι τιποτα , κενό . Για εμενα αυτη η κοπελα ηταν η αφορμη μονο , σιγουρα ηταν αλλες οι αιτιες ! οποτε η οποια ευθυνη της αναλογει ειναι μηδαμινη .

 

Βεβαια εγω μεγαλωσα με νομο οτι ποτε δεν κανουμε κατι σε μια άλλη γυναικα , που θα μας πονουσε αν μας το εκαναν εμας . Αλλα δεν μεγαλωσαμε ολοι το ιδιο και δεν σκεφτονται ολοι το ιδιο και φυσικα οι περισσοτερες γυναικες που κανουν κατι τετοιο παντα εχουν την δικαιολογια και την επίθεση σαν οπλο . παλι μιλαω για τον κανονα και οχι για εσενα . Παντως μην κατηγοριοποιεις τον εαυτο σου στα 3α προδωπα . 3α προσωπα ειναι αυτες που ανακατευονται σε οικογενειες πριν διαλυθουν.

 

 

Και ναι ειναι στερεοτυπο το 3ο προσωπο οπως και η τρελλή πρωτη συζυγος !

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μετα απο καιρο ηθελα να ξαναδιαβασω το θεμα που ειχα ανοιξει τοτε....τελικα μετα απο ολες τις αποψεις σας βγηκε ενα θετικο, οτι με βοηθησατε να ξαναβρω τον εαυτο μου και να πολεμησω ολες τις ανασφαλειες που ειχα τοτε..σας ευχαριστω πολυ..πλεον δεν σκεφτομαι καθολου ετσι και με το παιδι ειμαστε δυο πολυ καλοι φιλοι..ντρεπομαι πολυ που τοτε ειχα ανοιξει αυτο θεμα και θελω να με συγχωρεσετε, ηταν πολυ μεγαλο λαθος που αισθανομουν ετσι τοτε..ανασφαλεια..ανασφαλεια...με συμβουλεψατε σωστα και βρηκα τον εαυτο μου....σας ευχαριστω..με τον συντροφο μου ειμαστε πολυ καλα και αποφασισαμε να κανουμε ενα μωρο..αλλα...η τιμωρια μου ειναι οτι δεν μπορω φυσιολογικα, πρεπει να κανω εξωσωματικη...τιμωρια ή απλα μια δοκιμασια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετα απο καιρο ηθελα να ξαναδιαβασω το θεμα που ειχα ανοιξει τοτε....τελικα μετα απο ολες τις αποψεις σας βγηκε ενα θετικο, οτι με βοηθησατε να ξαναβρω τον εαυτο μου και να πολεμησω ολες τις ανασφαλειες που ειχα τοτε..σας ευχαριστω πολυ..πλεον δεν σκεφτομαι καθολου ετσι και με το παιδι ειμαστε δυο πολυ καλοι φιλοι..ντρεπομαι πολυ που τοτε ειχα ανοιξει αυτο θεμα και θελω να με συγχωρεσετε, ηταν πολυ μεγαλο λαθος που αισθανομουν ετσι τοτε..ανασφαλεια..ανασφαλεια...με συμβουλεψατε σωστα και βρηκα τον εαυτο μου....σας ευχαριστω..με τον συντροφο μου ειμαστε πολυ καλα και αποφασισαμε να κανουμε ενα μωρο..αλλα...η τιμωρια μου ειναι οτι δεν μπορω φυσιολογικα, πρεπει να κανω εξωσωματικη...τιμωρια ή απλα μια δοκιμασια?

 

Αγαπητή olgagr μακάρι να έχεις ξεκινήσει. Η εξωσωματική δεν είναι τιμωρία. Είναι μια υπέροχη εμπειρία που θα σε οδηγήσει στο μωρό σου. Μπορεί αν είσαι απέξω να φαίνεται δύσκολη, επίπονη, περίεργη, και αν το δεις στενά εντελώς (στενόμυαλα;) μια αφύσικη διαδικασία. Αλλά δεν έχει καμία σημασία αυτό, χιλιάδες ζευγάρια ανά τον κόσμο έχουν αποκτήσει παιδάκι ή παιδάκια με εξωσωματική! Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...