Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Kira, η δικιά μου λέει το χ σαν σίγμα!!! αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με το σ το τελικό. τόσο η κόρη μου 2,5 ετών όσο και ο ανιψιός μου που είναι 3 χρονών και κάτι δεν το λένε! δεν το αναφέρουν καθόλου.... λένε "ο Νίκο" αντί για " ο Νίκος" σας έχει τύχει αυτό? Να σημειώσω ότι δεν έρχονται σε επαφή με άτομα που δεν μιλάνε καλά τη γλώσσα για να πεις ότι το ακούνε λάθος.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Να ρωτησω κατι κι εγω κοριτσια.Η μικρη μου ειναι 29 μηνων,φτιαχνει μεγαλες προτασουλες,,ρωταει συνεχεια '"πως το λενε αυτο,και πως το λενε εκεινο" για τα πραγματα που βλεπει γυρω της και επαναλαμβανει μετα,και γενικα μου φαινεται οτι μιλαει πολυ καλα για την ηλικια της.με προβληματιζει ομως που το σιγμα το λεει σαν χι, ,πχ, ,το "σιγά" το λεει "χιγά''.

Σε αυτη την ηλικια συμβαινει αυτο,ή θα επρεπε να το λεει κανονικα;ρωταω κυριως γιατι ο συζυγος εχει ενα θεμα με το σιγμα,(ορισμενες ,οχι ολες τις φορες ,ψευδιζει στην ομιλια του),και δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να εχει σχεση με τον μετεπειτα τροπο ομιλιας της μικρης.και αν ναι,τί μπορω να κανω;

 

kira

καλησπέρα.

Είναι λογικό σε αυτή την ηλικία να μην έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα τα γραμματάκια γιατί είναι μικρούλα.

Το οτι το σ το κανε χ, για το μόνο που μπορούμε να ελεγξουμε σε αυτή την ηλίκία είναι αν υπάρχει κάποιο θέμα στη γνάθο. Αν δηλδή γίνεται μια καλή σύγκλιση της ανω με την κάτω. Καθώς επίσης και τα δοντάκια αν είναι εντάξει και εφάπτονται τα πάνω με τα κάτω. Γιατί αν υπάρχει χάσμα ή κενό είναι λογικό να ακούγεται χ.

Και πάλι όμως σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Απλά συνέχισε να παρακολουθείς την ομιλία της και αν δεις οτι αυτό συνεχίζει να υπάρχει στον ίδιο βαθμό ή και περισσότερο τότε καλό θα ήταν να κάνεις μια αξιολόγηση σε λογοθεραπευτή για να τσεκάρει αν είναι ανατομικό το θέμα ή θέμα λάθος τοποθέτησης της γλώσσας κτλ. Αν αυτό μετά τηνηλικία των 4 ετών οχι ακόμα!

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

kira

καλησπέρα.

Είναι λογικό σε αυτή την ηλικία να μην έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα τα γραμματάκια γιατί είναι μικρούλα.

Το οτι το σ το κανε χ, για το μόνο που μπορούμε να ελεγξουμε σε αυτή την ηλίκία είναι αν υπάρχει κάποιο θέμα στη γνάθο. Αν δηλδή γίνεται μια καλή σύγκλιση της ανω με την κάτω. Καθώς επίσης και τα δοντάκια αν είναι εντάξει και εφάπτονται τα πάνω με τα κάτω. Γιατί αν υπάρχει χάσμα ή κενό είναι λογικό να ακούγεται χ.

Και πάλι όμως σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Απλά συνέχισε να παρακολουθείς την ομιλία της και αν δεις οτι αυτό συνεχίζει να υπάρχει στον ίδιο βαθμό ή και περισσότερο τότε καλό θα ήταν να κάνεις μια αξιολόγηση σε λογοθεραπευτή για να τσεκάρει αν είναι ανατομικό το θέμα ή θέμα λάθος τοποθέτησης της γλώσσας κτλ. Αν αυτό μετά τηνηλικία των 4 ετών οχι ακόμα!

 

 

Καταλαβα.Τα δοντακια παντως εχουν καποιο κενο μπροστα, κι εχει σπασει και το ενα απο τα δυο μπροστινα λιγο,και μεγαλωσε το κενο.Θα δουμε,θα το παρακολουθω και ελπίζω να αλλαξει κατι πριν τα 4.

Ευχαριστω πολυυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

έχω κι εγώ μια ερώτηση.

Μέχρι χθες νόμιζα ότι ο γιος μου αναπτύσσεται φυσιολογικά με μια μικρή καθυστέρηση στην ομιλία που όπως λένε δεν είναι κάτι ασυνήθιστο και ανησυχητικό στα αγοράκια.

Άρχισε να μιλάει περίπου στα 2.4 (μέχρι τότε "μαμά, μπαμπά", "μο" (αντί για χυμό) , "λο" (νερό) κλπ). Δείχνει εικόνες στα βιβλία και ονομάζει τα αντικείμενα κανονικά, να ζητάει δηλ. νεράκι, χυμό, αβγουλάκι κλπ. Εκτός από το Ρ λέει όλα τα σύμφωνα.

το θέμα όμως είναι ότι από τότε που άρχισε να μιλάει επαναλαμβάνει ότι ακούει, πολλές φορές εντελώς άσχετα πράγματα. Π.χ. μπορεί να τρώει το φαγητό του και ξαφνικά να αρχίσει να λέει ένα τραγουδάκι, ή μια φράση από διαφημίσεις ή ότι του έρθει στο κεφάλι. Επίσης, όταν του κάνει κανείς μια ερώτηση, πολλές φορές απαντάει επαναλαμβάνοντας την ίδια την ερώτηση, π.χ. "Θέλεις γαλα; - Θέλεις γάλα!"

Είχα την εντύπωση ότι αυτό είναι ένα φυσιολογικό στάδιο της ανάπτυξης της ομιλίας, μια και άργησε το παιδί να μιλήσει, αλλά εχθές διάβασα στο ιντερνετ για συμπτώματα αυτισμού, διανοητικές διαταραχές κλπ και έχω τρομάξει πάρα πολύ.

Γενικά είναι έξυπνο, χαμογελαστό και τρυφερό παιδάκι, εκτελεί όλες τις εντολές, είναι πάντα πρόθυμο να βοηθήσει, του αρέσουν πολύ η μουσική, ο χορός, ομαδικά παιχνίδια όπως η μπάλα κλπ. έχει βέβαια και εγωιστικά στοιχεία όπως τα περισσότερα "παραχαϊδεμένα" μοναχοπαίδια, αλλά ποτέ δεν θα έλεγα ότι παρατηρώ κάτι άρρωστο στις αντιδράσεις αυτές...

 

Έχω χάσει τον ύπνο μου στην κυριολεξία, εχθές δεν κοιμήθηκα ούτε λεπτό... πήρα την απόφαση να τον πάω σε αναπτυξιολόγο για εξέταση... λένε όμως ότι μπορεί να χρειαστεί να περιμένω έως και 6 μήνες για ραντεβού αν πρόκειται για αναγνωρισμένο ειδικό...

 

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Mikro-thiriaki.Δεν αναφερεις ποσο ειναι το παιδι σου τωρα,αλλα αυτα που γραφεις εμενα προσωπικα δε μου φαινονται ανησυχητικα.Και μενα αργησε να μιλησει ισως λογω πιπιλας και πολλοι καλοθελητες πεταγαν τις σποντες τους και παρολο που δε δινω σημασια στα σχολια,ειχα και γω ανησυχησει,αλλα το παιδι "ξεπηρε"πολυ αποτομα.Και μενα στην αρχη που αρχισε να μιλα,ελεγε τα δικα του και επαναλαμβανε συγκεκριμενα πραγματα που τα εβρισκε πιο ευκολο να τα πει ή του αρεσαν περισσοτερο,ξερω γω...ελεγε και καποιες δικες του λεξεις με τις οποιες εγω και αυτος γελουσαμε και οι αλλοι δεν καταλαβαιναν,αλλα εφοσον ειχε αναγκη να επικοινωνει,δεν υπηρχε λογος ανησυχιας.Αν το παιδι σου ειναι κοινωνικο και θελει να παιζει και να επικοινωνει μαζι σας,δε νομιζω να υπαρχει θεμα αυτισμου.Ρωτα τον παιδιατρο σου να εισαι πιο σιγουρη,γιατι καμια φορα αμα διαβαζουμε μονοι μας απο το ιντερνετ τετοια θεματα,τα προβαλλουμε πολυ ευκολα στη δικη μας περιπτωση και ανησυχουμε αδικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Mikro-thiriaki.Δεν αναφερεις ποσο ειναι το παιδι σου τωρα,αλλα αυτα που γραφεις εμενα προσωπικα δε μου φαινονται ανησυχητικα.Και μενα αργησε να μιλησει ισως λογω πιπιλας και πολλοι καλοθελητες πεταγαν τις σποντες τους και παρολο που δε δινω σημασια στα σχολια,ειχα και γω ανησυχησει,αλλα το παιδι "ξεπηρε"πολυ αποτομα.Και μενα στην αρχη που αρχισε να μιλα,ελεγε τα δικα του και επαναλαμβανε συγκεκριμενα πραγματα που τα εβρισκε πιο ευκολο να τα πει ή του αρεσαν περισσοτερο,ξερω γω...ελεγε και καποιες δικες του λεξεις με τις οποιες εγω και αυτος γελουσαμε και οι αλλοι δεν καταλαβαιναν,αλλα εφοσον ειχε αναγκη να επικοινωνει,δεν υπηρχε λογος ανησυχιας.Αν το παιδι σου ειναι κοινωνικο και θελει να παιζει και να επικοινωνει μαζι σας,δε νομιζω να υπαρχει θεμα αυτισμου.Ρωτα τον παιδιατρο σου να εισαι πιο σιγουρη,γιατι καμια φορα αμα διαβαζουμε μονοι μας απο το ιντερνετ τετοια θεματα,τα προβαλλουμε πολυ ευκολα στη δικη μας περιπτωση και ανησυχουμε αδικα.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ηρέμησα λίγο. είναι τώρα 2 και 11 μηνών ο Δημήτρης. Από τη μία μεν υπάρχει η άποψη ότι το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό (και συμφωνώ απόλυτα με αυτό) από την άλλη δε οι λογοθεραπευτές και οι παιδοψυχολόγοι συνήθως αναφέρονται σε κάποια στάνταρ ανάπτυξης (π.χ. ότι μέχρι τα 2 πρέπει να μάθει να λέει τόσες λέξεις... μέχρι τα 3 τόσες... κ.ο.κ.) και σίγουρα στηρίζουν τις υποθέσεις αυτές πάνω σε κάποια μελετημένη επιστημονική βάση. Ο παιδίατρός μας και πάλι μου λεει "άσε το παιδί να μιλήσει όπως αυτό θέλει". Βέβαια δεν τον υποχρεώνω να μιλάει σαν κι εμάς αλλά τώρα που το βλέπω συνειδητοποιώ πως όντως το 80% από όσα λέει είναι "παπαγαλίσματα", ενώ όταν πάει να συντάξει μια δική του πρόταση (αν θέλει!) είναι σαν να ντρέπεται (θα προτιμούσα να ντρεπόταν έτσι στα σούπερ όπου δεν αφήνει τίποτα όρθιο! :mrgreen:). Και κάτι άλλο, δεν λεει "ναι" ή "όχι", εκφράζει την κατάφαση και την άρνηση με κάθε άλλο τρόπο εκτός από αυτόν.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει,βρε συ,μικρο ειναι.Λοιπον ακου ...εμενα ειναι τωρα 3,5...μεχρι την ηλικια που ειναι ο δικος σου τωρα ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ.Μονο μπαμπα-μαμα-παππου-γιαγια και κατι αλλα σκορπια,ασυντακτα ,χωρις ρηματα,ελαχιστες λεξεις ,ελαχιστοτατες.Μπορω να σου πω οτι και μεχρι το φετινο καλοκαιρι καλα καλα ρηματα δεν ελεγε.Ξεπηρε αποτομα απο το φθινοπωρο και μετα και τωρα μιλα σαν μεγαλος,λεει πραγματα που μενουμε ολοι αφωνοι...αυτο με το αν ντρεπεται,να μη σου κανει εντυπωση και να μην πιεζεις το παιδι,και μενα τωρα που οπως σου λεω λεει τα παντα και παραπανω απο οσα περιμεναμε,πολλες φορες ντρεπεται και αμα ειναι καποιος αγνωστος δε μιλα καθολου ή γενικως αμα του ερθει η ντροπη μπορει να τον ρωτησουν "πως σε λενέ" και να μην απαντησει.Και μενα ακομα τα υγρα συμφωνα (λ,ρ) δεν τα λεει και μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ελεγε και αλλα.Εγω πιστευω οτι αμα δεν κλεισει το λιγοτερο τα 4 δεν εχει νοημα καμια λογοθεραπεια,γιατι ετσι κι αλλιως δεν μπορει να συνεργαστει.Μην αγχωνεσαι και κυριως μην συγκρινεις το παιδακι σου με αλλα,ολα εχουν τις καλες και τις κακες τους,πρεπει να μας νοιαζει να ειναι ευτυχισμενα και οχι απλα να μας επιβεβαιωνουν.Να τα θαυμαζουμε για αυτο που ειναι.Φυσικα και πρεπει να ψαχνομαστε για πιθανα προβληματα και γω που σου μιλω μεχρι πριν λιγους μηνες ημουν σιγουρη οτι θα κατεφευγα σε λογοθεραπευτη,ειχα αρχισει να παιρνω και συστασεις αλλα τελικα δε χρειαζεται.και σενα νομιζω οτι απλα εχει μια μικρη καθυστερηση.Δεν ξερω αν και σεις χρησιμοποιησατε πιπιλα οπως και μεις,αλλα ξερεις τι αλλο πιστευω οσον αφορα το δικο μου παιδι;;;Επειδη ζουμε μαζι με παππου και γιαγια και ειναι πρωτοτοκο,ειχε και εχει τοση προσοχη και φροντιδα,ειχε τις βολτες του αφειδως,τα παντα του,τα παιχνιδια του,του ειχαμε τοση αδυναμια και δεν ειχε και την αναγκη τοσο πολυ να επικοινωνησει λεκτικα να παρει αυτο που θελει,του τα προλαβαιναμε ολα εμεις...σκεψου αν ειστε παρομοια περιπτωση.Γιατι ξερω αλλα παιδια,πιο ισως παραμελημενα που μιλησαν πολυ νωριτερα χωρις ομως (και δεν το λεω για να κοκορευτω ετσΙ;)να εχουν την αντιληψη του δικου μου και φαινοταν οτι εχει μεγαλη αντιληψη απο πολυ μικρος,απλα δεν εκφραζοταν λεκτικα τοσο καλα.Τωρα που μιλα ,ξεχωριζει η αντιληψη του και τους εχει αφησει ολους αφωνους.Μην αγχωνεσαι λοιπον,φυσικα να μην επαναπαυεσαι και να παρατηρεις και να ενημερωνεσαι,αλλα πιστευω ενας καλος παιδιατρος ειναι ο καλυτερος οδηγος μας ...να του μιλας ,να κουβεντιαζετε μπροστα του,να του διαβαζεις αν καθεται και κανενα παραμυθακι,να του τα εχεις εκει που παιζει να τα βλεπει και σιγα σιγα μπορει και μονο του να σου ζητα να του το διαβασεις...τα παραμυθια βοηθουν οσο δε φανταζεσαι στην λεκτικη ικανοτητα,αλλα να μην το πιεσεις...και μενα στην αρχη βαριοταν και σιγα σιγα τα αγαπησε και τα θεωρει τοσο σημαντικα οσο τα παιχνιδια και μου ζητα να του διαβασω και να του λεω τα γραμματα.Να το ακολουθεις και να μην το πιεζεις και ολα θα δεις θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

ethy σε ευχαριστώ για την απάντηση. είσαι αναλυτικότατη σε όλα και ο τρόπος σου πολύ θερμός. με υποστήριξες πολύ. Πράγματι είχα ανάγκη να διαβάσω κάτι θετικό. Συν το ότι σήμερα ο μικρός ανέβασε πυρετό και επειδή ο δικός μας παιδίατρος έλειπε τον πήγε ο άντρας μου στο Ιπποκράτειο στα επείγοντα, όπου μετά την εξέταση (που έδειξε ένα απλό κρύωμα) έθεσε και τις ως άνω αναφερόμενες ερωτήσεις... η γιατρός είπε ότι δεν βλέπει κάτι το ανησυχητικό στο παιδί αλλά αν θέλουμε να τον πάμε στον αναπτυξιολόγο. Επομένως, ακόμα κι αν υπάρχει κάποια καθυστέρηση η διαταραχή στην ομιλία, θα είναι ήπιας μορφής. Έτσι ησύχασα επιτέλους, τουλάχιστον θα κοιμηθώ απόψε... ;)

Έκλεισα ραντεβού και με τον Τσίκουλα που θεωρείται ένας από τους καλύτερους αναπτυξιολόγους στο χωριό μας (και πολύ εντάξει άνθρωπος από ότι άκουσα στο τηλέφωνο).

 

Δεν έχεις άδικο στο ότι ο Δημητρός τα είχε όλα έτοιμα και βολεύεται μια χαρα χωρίς ομιλία, ή μάλλον βλέπει την ομιλία πιο πολύ ως διασκέδαση παρά ως μέσο επικοινωνίας, εκτός αν το θέμα αφοράει κάτι που το ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ (αλλά τέτοια συμβαίνουν συνήθως έξω, π.χ. όταν βλέπει κανένα γλυκό ή σοκολατένιο αυγό ή ξέρω γω).

Και υποψιάζομαι ότι έβλαψε πολύ και η τηλεόραση που την έβλεπε επί ώρες (όχι βέβαια ότι τον βάζαμε επίτηδες να δει, αλλά ο μπαμπάς μας έχει την συνήθεια να την κρατάει συνέχεια ανοιχτή την άτιμη και ακομα κι εγώ που κατά βάθος απεχθάνομαι σχεδόν όλα όσα δείχνει εκτός από μερικές Ελληνικές σειρές παρασύρθηκα σαν κορόιδο και όταν γκρίνιαζε ο μικρός του έβαζα διαφημίσεις). Τώρα βέβαια κομμένα όλα αυτά.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας και χαιρομαι που ενιωσες καλυτερα.Και γω ειχα ανοιχτη την τηλεοραση ολη μερα,οσο ηταν μωρο,γιατι ειχα αναγκη αν ακουω κατι,εμενα πολλες ωρες μονη μου με το παιδι και ειδικα οσο ηταν στη φαση ριλαξ-καλαθουνα,ε ειχα ανοιχτη την Tv ολη μερα.Κακο βεβαια και παρατηρησα οτι απο 4 μηνων ξεχωριζε ποτε ειχε διαφημισεις ειδικα,κολλαγε το βλεμμα του.Ξερεις ομως τι βλεπω τωρα;Εχει μαθει πολλες λεξεις απο τις διαφημισεις .Τωρα δε βλεπουμε τοσο πολυ,πιο πολυ το απογευμα την ανοιγουμε,αλλα εχει μαθει ολα τα trademarks των προΪόντων,λεξεις πολλες,αγαπα να βλεπει και συγκεκριμενα προγραμματα,με μετρο πιστευω οτι κανει και καποιο καλο η τηλεοραση.

Πολυ καλο στην γλωσσικη εξελιξη κανει και ο παιδικος σταθμος.Εχει βεβαια και καποια αρνητικα που εμας μας στοιχισαν για αυτο και τον πηγαμε μονο δυο μηνες,αλλα σε αυτους τους δυο μηνες ειχε θεαματικη εξελιξη.Ημουν ομως εγκυος στους πρωτους μηνες και αρρωσταινε συνεχως,πηγαινε 2 μερες και ηταν 10 αρρωστος.Το παλεψα 2 μηνες αλλα αναγκαστηκαμε να σταματησει,γιατι εκτος οτι ειχαν ξεκανει τον οργανισμο του οι αλλεπαλληλες ιωσεις και δεν αντεχα αλλο ουτε να ταλαιπωρουμαι ουτε να τον βλεπω σε αυτην την κατασταση,κολλαγα και γω και ημουν εγκυος με ελαφρα αιμορραγια και εβηχα 1,5 μηνα ακαταπαυστα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι μικρούλης ακόμα. Καταλαβαίνω όμως την ανησυχία σου και πιστευω οτι πηγαίνοντας στον αναπτυξιολόγο θα σε βοηθήσει. Κι εμείς οταν ο μικρός ήταν 2,5 πήγαμε σε μια εδω στο Παίδων, βρήκε μια ανωριμοτητα στον λόγο, η αντίληψή του πολύ καλή, αλλά δεν συνέστησε τπτ, επανεξέταση μόνο σε 6 μήνες και βλέπουμε. Τώρα δεν ειναι ακόμα 3,5 ξαναπήγαμε μας συνέστησε λογοθεραπεία την οποία εμείς την ειχαμε ήδη ξεκινήσει απο Ιανουαριο. Ο γλυκός μου έχει σαφώς βελτιωθεί, έχει θέματα με την άρθρωση και αυτο προσπαθούμε να φτιάξουμε, σχηματίζει προτάσεις κλπ απλά συνεχίζει να μην αισθάνεται αυτοπεποίθηση κι έτσι δεν μιλάει πολύ σε ξένους.

Βέβαια εδω θέλω να πω οτι ο μικρός δείχνει στοιχεία λεκτικής δυσπραξίας και χρειάζεται απ'οτι φαίνεται την θεραπεία, δηλ δεν ειναι κάτι που απλά θα το ξεπεράσει το παιδί... αυτό φυσικά δεν συμβαίνει απαραίτητα σε όλους, το πιο σύνηθες ειναι να υπάρχει απλά μια καθυστέρηση λόγου!

Αυτό μας το ειπε και η λογοθεραπευτρία και ειπε οτι δεν συστήνει θεραπείες πριν τα 3 ή ακόμα και τα 4. Απλά εμείς ήταν κάτι που το θέλαμε να το κάνουμε γιατι βλέπαμε οτι το παιδί ήθελε να μιλήσει αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να τα πει σωστά.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απ'τα ίδια. είμαι τώρα έγκυος στον 8ο μηνα και ο μικρός μόλις ξεκίνησε τον παιδικό. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη, αν και δεν βλέπω ακόμα κάποια εξέλιξη στην ομιλία. άρχισε όμως να επικοινωνεί πιο ώριμα με τα άλλα παιδιά.

Στην ουσία η άρθρωση δεν με ανησυχεί, βλέπω πολλά παιδάκια που είναι μεγαλύτερα και δεν λένε σωστά τις λέξεις που φαίνονται πολύ εύκολες στον Δημήτρη.

Με προβληματίζουν αυτές οι επίμονες επαναλήψεις άσχετων πραγμάτων, π.χ. εδώ και έναν μήνα έχουμε κόλλημα με το "απαραίτητη η γονική συναίνεση", το παιδί χώνει αυτή τη φράση όπου βρει, τη τραγουδάει, την επαναλαμβάνει ενώ του μιλάω και με έχει εκνευρίσει άσχημα. Και δεν είναι μόνο αυτή η φράση, ο κύριος έχει καμιά εικοσαριά και εμπλουτίζει καθημερινά την "ανθολογία"...

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με την ομιλία. Ο γιος μου ειναι 18 μηνών και εχει δυο μηνες που αρχισε να μιλαει. Λέει μαμα,μπαμπα,γιαγια,παπ(παππου) ατα, αντο (εδω) ακει (εκει) τυι (τυρι) ατε (αστερακι) ετα (επτά) οτε (ποτέ το λέει αντι για οχι)και μερικές αλλες. Ότι και να τον ρωτήσεις αν θελει πχ "θέλεις να φας" λέει ντε τε που μετα κόπων και βασάνων κατάλαβα οτι ειναι δεν θελω.

Εδω ξεκινάναι οι προβληματισμοι μου : το μαμα και το μπαμπα το λέει μονο αν τον ρωτήσω πχ πως με λενε ή ποιον αγαπας πολυ αλλα δεν με φωνάζει για να γυρισω ή να παω το πρωι να τον παρω από το κρεβάτι του μόνο τσιρίζει.

Επίσης έχει πει κατα καιρούς και πιο δυσκολες λέξεις όπως κοατα (σοκολατα) παπουτσι ακουντα (αρκουδα) στη σωστη στιγμή αλλα δεν τις ξαναειπε ποτε, αυτές τις λαμβάνουμε υποψιν οτι τις ειπε ή οχι περιμενουμε να τις χρησιμοποιει συχνα και γιατι το κανει αυτο να ανησιχισω εχει πολυ καιρο που δεν τις εχει ξαναπει.

Επίσης σε ερώτηση μου "πιανου είναι η μπλουζα;" απαντησε "κια μου" και επαθα τραμπακουλο δειχνοντας και τον εαυτο του αλλα και αυτο δυο φορες να εγινε και σταματησε. Για λετε ρε κοριτσια ειναι νορμαλ όλα αυτα ή να ανυσηχησω η μανα; Τα έκαναν και τα δικά σας παιδια αυτα; Εκει που παω να χαρώ και να πω λέει όλο και πιο πολλα και να ειπε και αυτο μετά δεν τα ξαναλεει και με ριχνει ψυχολογικά. Επίσης και το ντε τε δεν το παιρνω σαν προταση γιατι μαλλον ειναι κατι σαν αρνηση. Όλα τα αλλα καλα νομιζω οτι ειναι εκτελει εντολες αμα εχει ορεξη και διπλες,μιμιται καταλαβαινει τα παντα παιζουμαι του αρεσει πολυ να του διαβαζω μου παιρνει το δαχτυλο και το βαζει πανω στο κειμενο για να το διαβασω μου δειχνει πραγματα σε μια εικονα αν τον ρωτησω που ειναι και αλλα τετοια.

Αν μπορει καμια να με διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχα

συγνώμη που γελάω...αλλά έτσι μιλάει ο γιος μου που είναι 2.5...μήπως να ανησυχήσω εγώ και συ απλά να είσαι περήφανη για το αστεράκι σου; :lol::lol::lol::lol:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που σου λέμε είναι το μωρό σου συμπεριφέρεται φυσιολογικά για την ηλικία του...

μίλα και με τον παιδίατρο...και πιθανώς θα γελάσει και αυτός :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Βρε λέτε; Εχω μιλήσει με την παιδιατρο και μου λεει οτι θα το κανει κι αυτο. Εχουν περασει ομως αρκετοι μηνες απο τοτε που αρχισε να μας λεει μαμα και μπαμπα και δεν μας φωναζει ομως για να γυρισουμε. Και για τις λεξεις που δεν ξαναλεει μου ειπε οτι τα περισσοτερα παιδακια το κανουν και μετα απο λιγο τις ξαναλενε εγω παντως δεν τις εχω ξανακουσει. Εχω ρωτήσει κανα δυο φιλες που εχουν παιδακια σε παρομοιες ηλικιες και οταν λενε μια λεξη την ξαναλενε δεν την σταματανε και ετσι αγχωθηκα βεβαια ξερω οτι ολα τα παιδακια δεν ειναι ιδια. Επισης η γιαγια του που τον κραταει μου ειπε εχτες οτι πηγε και κρυφτικε και αυτος επειδη δεν την εβλεπε την φωναξε γιαγια δυνατα αλλα δεν εγινε μπροστα μου και δεν ξερω κατα ποσο αληθευει γιατι οι γιαγιαδες και οι παππουδες παντα εχουνα την εντυποση οτι το εγγονι τους ειναι για τη νασα.

Προσφατα κι ολας μια αλλη γιαγια μου ειπε οτι το 9 μηνων κοριτσακι τους λεει μαμα και μπαμπα και τους φωναζει της λεω α θα μιλησει πολυ γρηγορα εινια και κοριτσι στο χρονο πανω θα κανετε συζητηση και οταν ειδα το κοριτσακι απλα μπαμπαλιζε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε λέτε; Εχω μιλήσει με την παιδιατρο και μου λεει οτι θα το κανει κι αυτο. Εχουν περασει ομως αρκετοι μηνες απο τοτε που αρχισε να μας λεει μαμα και μπαμπα και δεν μας φωναζει ομως για να γυρισουμε. Και για τις λεξεις που δεν ξαναλεει μου ειπε οτι τα περισσοτερα παιδακια το κανουν και μετα απο λιγο τις ξαναλενε εγω παντως δεν τις εχω ξανακουσει. Εχω ρωτήσει κανα δυο φιλες που εχουν παιδακια σε παρομοιες ηλικιες και οταν λενε μια λεξη την ξαναλενε δεν την σταματανε και ετσι αγχωθηκα βεβαια ξερω οτι ολα τα παιδακια δεν ειναι ιδια. Επισης η γιαγια του που τον κραταει μου ειπε εχτες οτι πηγε και κρυφτικε και αυτος επειδη δεν την εβλεπε την φωναξε γιαγια δυνατα αλλα δεν εγινε μπροστα μου και δεν ξερω κατα ποσο αληθευει γιατι οι γιαγιαδες και οι παππουδες παντα εχουνα την εντυποση οτι το εγγονι τους ειναι για τη νασα.

Προσφατα κι ολας μια αλλη γιαγια μου ειπε οτι το 9 μηνων κοριτσακι τους λεει μαμα και μπαμπα και τους φωναζει της λεω α θα μιλησει πολυ γρηγορα εινια και κοριτσι στο χρονο πανω θα κανετε συζητηση και οταν ειδα το κοριτσακι απλα μπαμπαλιζε.

 

Καλημερα ,χαζομανουλα(καλα ,τελειο το nick σου)!!!!!Μονη σου εχεις δωσει την απαντηση ιδιατερα με τα τελευταια...αν θες τη γνωμη μου,μην κανεις θεμα σε τοσους πολλους το αν μιλα το παιδι σου,γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να τρελαθεις και να αγχωθεις χωρις λογο.Συμφωνω με τα μελη που σου ειπαν παραπανω οτι ειναι φυσιολογικοτατο το παιδι σου,το δικο μου στην ηλικια αυτη ουτε καν μπαμπαλιζε...και μην ακους τι λενε γιατι και γω ξερω περιπτωσεις που απο ενος ετους μονο την προπαιδεια δεν ελεγαν οτι ελεγε ,ασε ,υπερβαλουν ολοι και θα το κανουν πιο πολυ αμα σε παρουν χαμπαρι οτι εχεις αγχωθει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας απλα αγχωνομαι οταν βλεπω οτι αλλα παιδακια ειναι πιο μπροστα στην ομιλια και βλεπω οτι φωναζουν τους γονεις τους λεω μιπως υπαρχει προβλημα. Ξερω και εχω διαπιστωσει οτι πολοι υπερβαλουν για τα παιδια τους και κυριως για τα εγγονια τους. Εγω παντα επρεπε να δω οτι κανει κατι πολλες φορες για να πω οτι το κανει. Τελος παντων θελει υπομονη πολυ.

Link to comment
Share on other sites

χαζομαμα ημαστε ακριβως η ιδια περιπτωση! ο γιος μου 18 μηνων ακριβως λεει λεξεις σαν τον δικο σου κι εμενα με προβληματιζει οτι δε μας φωναζει μαμα και μπαμπα για να τον παρουμε απο το κρεββατι του οταν σηκωνεται η για να γυρισουμε. ηταν σα να διαβαζα εμενα! η παιδιατρος κι εμενα μου ειπε θα το κανει κι αυτο... οποτε περιμενω. η αληθεια ειναι πως μερικες φορες οταν με βλεπει φωναζει μαμα και θα τρεξει προς τα εμενα, αλλα ως εκει. κι αυτο οχι συχνα. οπως καταλαβαινεις, μαλλον τα ιδια κανουν τα περισσοτερα...

Link to comment
Share on other sites

lloullou σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Εχω διαβάσει και άλλες φορες ανησυχιες σου και νομίζω οτι ή έχουμε το ιδιο παιδι ή έχουμε τοσο ιδιες ανησυχιες. Μόλις αγχωνομουν για κάτι έμπαινα μέσα και παντα προλάβαινες να το γράψεις πρώτη όπως τοτε με το δαχτυλακι που δειχνουν καταλαβες. Ελπίζω να τις ξαναπει συντομα ή να αρχισει να με φωναζει γιατι εχω αγχωθει. Και εμενα οταν μπαινω στο σπιτι και με βλεπει λεει μαμα ή οταν τον ρωταει ο μπαμπας του "ποιος ειναι στην πορτα για να δουμε" λεει μαμα. Το ωραιο ειναι οταν τον ρωταω "ποιος ειναι στην τουαλετα;" λεει μπαμπα αλλα οταν την ιδια στιγμη του λεω φωναξε τον μπαμπα να σε ακουσει λεει εεεεεεεεεεεεεεεεε :?δυνατα. Και το πρωι εεεεεεεεεε φωναζει σαν νταλικερης :|ή γκρινιαζει. Τι να πω δεν μπορω να καταλαβω ειναι και το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το πρωτο και φυσικα ειμαι αγχωμενη και παντα κατι βρισκω να αγχωνομαι. ειμαι και απο τη φυση μου αγχωτικη, δυστυχως! ειδες? οντως τα ιδια παιδιά έχουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι απο τη φυση μου αγχωτικη ολο και κατι θα βρω να αγχωθω. και μου το έλεγε ο γυναικολογος αν αγχωνεσαι απο τωρα φαντασου να γεννηθει τι θα κανεις; Ευτυχος που ο μπαμπας του ειναι πιο λογκος να το πω; πιο αναισθητος να το πω; πιο καμια σχεση με μενα θα το πω και υπαρχει μια ισορροπια μεσα στο σπιτι βεβαι αν αρρωστησει παντα εγω ειμαι πιο ψυχρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αν και κορίτσι, λέει μόνο μαμά και μπαμπά (εχω την εντύπωση οτι μας φωνάζει μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί και θα ήθελε να την βγάλουμε από την κούνια) και μαμ. Είπε μία φορά νάνι, φαίνεται να φωνάζει τον ξάδερφό της κάποιες φορές, και έχει επαναλάβει μετά από εμένα το γιαγιά. Εκεί τελειώνει το λεξιλόγιό μας.Βέβαια από ότι θυμάμαι από τη μεγάλη κορη, αναρωτιόμουν πότε θα μιλήσει, και τώρα την παρακαλάω για 5΄σιωπή.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν λεμε χρησιμοποιει λεξεις για να επικοινωνησει τι εννοουμε? εμενα π.χ. μπορει να παει στον παγκο να δει τις μπανανες και να πει "μπανταντα" αυτο θεωρειται επικοινωνια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...