Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

πως έχω αυξημένη την προλακτίνη το ανακάλυψαμε τυχαία στα 17 μου, στα 19 είχα πάρει χάπια, 2 μήνες, για να πέσει (όνομα δεν θυμάμαι), αντί να πέσει ανέβηκε περισσότερο, ο ενδοκρινολόγος κοπανιόταν.

Στα 22 έκανα μαγνητική με σκιαγραφικό για προλακτινόματα και φυσικά βγήκε καθαρή.

Στα 28 στο ετήσιο τσεκ απ είχα 77 με φ.τ 0-24, δυο μήνες μετά έμεινα έγκυος.

Στα 31 στο ετήσιο τσεκ απ είχα 81 με ίδιες φ.τ και ξανά έμεινα έγκυος μετά 2-3 εβδομάδες.

 

Ενώ μέχρι τα 22 έκανα εξετάσεις, κόντρα εξετάσεις και αγωνία γιατί είναι υψηλή, μετά την μαγνητική δεν της ξαναέδωσα καμία σημασία, παρά κάθε Οκτώβριο στο ετήσιο τσεκάπ βλέπω την τιμή.

Φέτος δεν έκανα προλακτίνη γιατί θηλάζω οπότε δεν υπάρχει λόγος.

 

Ούτε όταν αποφάσισαμε ότι ξεκινάμε για παιδί το έβαλα καθόλου στο μυαλό μου για εμπόδιο

Γεια σου underage:D!

Πολύ ελπιδοφόρο το μήνυμά σου αλλά και προβληματίζομαι...Δεδομένου ότι με υψηλή προλακτίνη είναι σχεδόν απίθανο να μείνεις έγκυος,υπάρχει περίπτωση να έμεινες εφόσον έπεσε η τιμή της κατά τη διάρκεια της θεραπέιας,σωστά?ή επειδή στον ετήσιο έλεγχο που έκανες η προλακτίνη ήταν πάντα ανεβασμένη,θεωρείς ότι δεν έπεσε ποτέ?

Επίσης έκανες μακροχρόνια αγωγή ή διακεκομμένη?Διάβασα στις οδηγίες του dostinex (εσύ βέβαια δεν θυμάσαι ποια χάπια έπαιρνες και μπορεί να ήταν κάποια άλλα)ότι κατά τη διάρκεια της αγωγής πρέπει να παίρνουμε προφυλάξεις όταν ερχόμαστε σε επαφή,να κάνουμε πάντα ένα τεστ πριν την έναρξη του επόμενου μήνα θεραπείας και αν τυχόν διαπιστωθεί εγκυμοσύνη να διακοπέι η αγωγή.

Βρε κορίτσια έγω κανω και μια άλλη σκέψη...εντάξει τα dostinex ρίχνουν την προλακτίνη.Υπάρχει όμως περίπτωση να ενισχύουν την πιθανότητα σύλληψης και για άλλους λόγους?Γι αυτό και τονίζουν την αναγκάιότητα της προφύλαξης?Αν είναι να μην χρησιμοποιήσω προφυλακτικό μην τυχόν και χάσω το κελεπουρομπεμπέ:mrgreen:

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπάρχει περίπτωση να έμεινες εφόσον έπεσε η τιμή της κατά τη διάρκεια της θεραπέιας,σωστά?ή επειδή στον ετήσιο έλεγχο που έκανες η προλακτίνη ήταν πάντα ανεβασμένη,θεωρείς ότι δεν έπεσε ποτέ?

 

Την θεραπεία την είχα κάνει στα 19, είχα πάρει τα χάπια για δυο συνεχόμενους μήνες, τώρα κοντεύω 33!!!!!!!!!!!

Έγκυος δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω, μόνο με τον κρίνο........ πράγμα τελείως απίθανο :lol: :lol:

 

Με φυσιολογικές τιμές 0-24

Πριν ξεκινήσω τα χάπια είχα 51, μετά την θεραπεία είχα περάσει τα 100.

 

Προσπάθειες για παιδί ξεκίνησαμε ένα μήνα πριν μείνω έγκυος

 

Το πρώτο παιδί έμεινα έγκυος στα 28, στο δεύτερο 31.

 

Προλακτίνη είχα κάνει δυο μήνες περίπου πριν την πιθανή ημερομηνία σύλληψης στο πρώτο είχα 77 και 2 εβδομάδες αντίστοιχα στο δεύτερο είχα 81.

 

Άρα η θεραπεία με τις εγκυμοσύνες δεν είχε καμία σχέση, η προλακτίνη σε μικρό χρονικό διάστημα δεν προλαβαίνει να πέσει!!!!!!

 

Όπως είχε πει και η γυναικολόγος μου, αυτά είναι από τα παράξενα που συναντά κανείς!!!!!!

 

Μέχρι την μαγνητική κάθε τρεις και λίγο πήγαινα κι έκανα αιματολογική για να δω τις τιμές, μέχρι αιματολογική με φάρμακο μου είχαν κάνει. 1 Λήψη - ένεση - 2 λήψη - 3 λήψη.

Στα 22 που εκανα τη μαγνητική, στράβωσα και δεν ξαναέκανα τίποτα, πλην στο ετήσιο τσεκαπ και μια προλακτίνη στην οποία δεν έδινα και ιδιαίτερη βάση.

 

Τα χάπια νομίζω ήταν τα παρλοντελ!!!!!!!!! :confused: Δεν είμαι όμως σίγουρη. Σίγουρα ήπια δυο κουτιά των 30 το καθέ ένα.

 

Όλα αυτά τα χάπια δεν πρέπει να τα πίνεις κατά την εγκυμοσύνη ή όταν θηλάζεις,

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

underage ομολογώ πως σύμφωνα με αυτά που λες είσαι από τις σπάνιες περιπτώσεις.Ο κανόνας λέει ότι η υψηλή προλακτίνη δεν επιτρέπει εγκυμοσύνη.Εσύ είσαι η εξαίρεση του κανόνα!Τελικά όλα είναι σχετικά.Ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο κάθε οργανισμός.

Τι συμπτώματα είχες από την προλακτίνη?Εμένα μου εμφανίστηκε στα 17 περίπου αλλά πότε ανέβαινε πότε έπεφτε οπότε δεν έκανα θεραπεία(έκανα εξετάσεις τα πάντα εκτός μαγνητική γιατί φοβόμουν).Τα χρόνια πέρασαν και ο κύκλος μου ήταν πάντα μεγάλος και άστατος.Έκανα πριν 2 χρόνια(στα 33 μου) εξέταση και ήταν ανεβασμένη.Την αγνόησα και μετά αυτή ανέβηκε τόσο ώστε μου κόπηκε η περίοδος.Η μαγνητική βγήκε καθαρή όμως δεν γινόταν να μην κάνω θεραπεία.Τελικά έπεσε η προλακτίνη,έστρωσε και η περίοδος.Μερικές φορές δεν μπορείς να της γυρίσεις την πλάτη.Και συμπτώματα να μην έχεις η υψηλή προλακτίνη(μιλάμε υψηλή ,60 και πάνω) προκαλεί άλλα προβλήματα υγείας.Για αυτό καλό είναι να μην την αφήνουμε ανεξέλεγκτη.

Εσύ είσαι πάντως είσαι φωτεινό παράδειγμα ότι η φύση είναι μυστήριο πράγμα και παρόλα τα όσα γνωρίζουμε και θεωρούμε δεδομένα ,τελικά δεν γνωρίζουμε τίποτα και τίποτα δεν είναι δεδομένο.Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια με την προλακτινη.

 

Η προλακτινη μου ειχε φτασει το 100 με ΦΤ εως 27.

 

Το πρωτο πραγμα ομως που εκανα δεν ηταν μαγνητικη αλλα εξεταση αιματος με πολυαιθυλονγλυκολη δηλ. με PEG οπως την λενε στα εργαστηρια.

 

Και αυτο γιατοι ο ενδοκρινολογος μου ειχε εξηγησει οτι μονο η μακροπρολακτιναιμια...παιζει ρολο στην συλληψη και αρα και στην αγωγη...(μακροχρονια..η βραχυχρονια).

 

Βγηκε αρνητικη σε μακροπρολακτιναιμια αλλα εχω αδενωμα υποφυσης 3χ4 χιλιοστα.

 

Πηρα Norprolac για 5 μηνες και τωρα εχω ενα παιδακι 3 1/2 μηνων.

 

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια με την προλακτινη.

 

Η προλακτινη μου ειχε φτασει το 100 με ΦΤ εως 27.

 

Το πρωτο πραγμα ομως που εκανα δεν ηταν μαγνητικη αλλα εξεταση αιματος με πολυαιθυλονγλυκολη δηλ. με PEG οπως την λενε στα εργαστηρια.

 

Και αυτο γιατοι ο ενδοκρινολογος μου ειχε εξηγησει οτι μονο η μακροπρολακτιναιμια...παιζει ρολο στην συλληψη και αρα και στην αγωγη...(μακροχρονια..η βραχυχρονια).

 

Βγηκε αρνητικη σε μακροπρολακτιναιμια αλλα εχω αδενωμα υποφυσης 3χ4 χιλιοστα.

 

Πηρα Norprolac για 5 μηνες και τωρα εχω ενα παιδακι 3 1/2 μηνων.

 

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα.

Να σου ζήσει Αναστασία μου το παιδάκι!!!!!!!!!Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

underage kai Αναστασία είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα γράψατε!Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!:D

Πράγματι Σοφη κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και δεν υπάρχει τίποτα το δεδομένο.:cool:

Τώρα μένει να κοντρολάρω λίγο τις παρενέργειες του dostinex...έχω πονοκέφαλο,ζαλάδες και αναγούλες....:?δεν μπορεί να ναι τυχαίο ε?Τι να πω...μπορεί να με τριγυρνάει και καμιά ίωση.Θα δείξει!

Φιλάκια κορτσούδιαααα!!!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!!! ας με καλοδεχτήτε και μένα στο παρεάκι σας....

Έχω και γω πρόβλημα κορίτσια ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ 2 χρόνια προσπαθώ να κανω ένα παιδάκι τίποτα, τώρα 2 χρόνια κάθε μήνα ονειρεύομαι....................! ψάχνω ένα σήμαδι να πω.....ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...αλλά τίποτα!!!

Πρίν μερικούς μήνες έμαθα για την προλακτήνη είχα 42+ έκανα θεραπέια με parlodel για ένα μήνα, έπεσε κάτω και από τα κανονικά όρια, εκεί σταμάτησα τη θεραπεία δεν την ολοκλήρωσα γιάτι συνδύσα κάτι αλλεργείες στα χέρια μου με το φάρμακα.......δεν έφταιγε μάλλον αυτό......αλλα δεν έμεινα έγκυος ακόμα μήπως έχει ανέβει ξανά η προλακτίνη, μήπως φταίει που δεν έκανα θεραπεία 2 μηνών που μου είπε ο γιατρός? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΛΑΙΩ που δε μπορώ να αποκτήσω ένα παιδί......θα ήταν κρίμα να μη νιώσω ποτέ αυτή τη μαγική στιγμή!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!!! ας με καλοδεχτήτε και μένα στο παρεάκι σας....

Έχω και γω πρόβλημα κορίτσια ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ 2 χρόνια προσπαθώ να κανω ένα παιδάκι τίποτα, τώρα 2 χρόνια κάθε μήνα ονειρεύομαι....................! ψάχνω ένα σήμαδι να πω.....ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...αλλά τίποτα!!!

Πρίν μερικούς μήνες έμαθα για την προλακτήνη είχα 42+ έκανα θεραπέια με parlodel για ένα μήνα, έπεσε κάτω και από τα κανονικά όρια, εκεί σταμάτησα τη θεραπεία δεν την ολοκλήρωσα γιάτι συνδύσα κάτι αλλεργείες στα χέρια μου με το φάρμακα.......δεν έφταιγε μάλλον αυτό......αλλα δεν έμεινα έγκυος ακόμα μήπως έχει ανέβει ξανά η προλακτίνη, μήπως φταίει που δεν έκανα θεραπεία 2 μηνών που μου είπε ο γιατρός? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΛΑΙΩ που δε μπορώ να αποκτήσω ένα παιδί......θα ήταν κρίμα να μη νιώσω ποτέ αυτή τη μαγική στιγμή!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Καλημέρα Πόπηηηη!!!:DΚι εμένα με βασανίζει η προλακτίνη εδώ και λίγο διάστημα και άλλα κορίτσια για πολύ περισσότερο.Αλλά αν κάτι έμαθα είναι ότι δεν πρέπει ούτε να στενοχωριόμαστε αλλά ούτε και να αγχωνόμαστε.Ξέρεις γιατί?Γιατί τότε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος...Αγχώνεσαι....ανεβαίνει η προλακτίνη....και αφού είναι ανεβασμένη δύσκολα νιώθεις καλύτερα και πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή για να πέσει....και πώς θα πέσει αν μονίμως είσαι στενοχωρημένη,αγχωμένη και κολλημένη με το θέμα μωρό?

Εγώ προσπάθησα μόνη μου να την κοντρολάρω αλλά δεν τα κατάφερα.Αν τώρα που κάνω την αγωγή εξακολουθούσα να σκέφτομαι αρνητικά πόσο όφελος πιστεύεις θα έιχα?Θα σου πω εγώ...λίγο.Καλά είναι και τα χάπια αλλά αν εμείς οι ίδιοι δεν σκεφτόμαστε αισιοδόξα δεν θα γίνουμε ποτέ καλά!Έπειτα μην ξεχνάς ότι ακόμα και στις πιο δύσκολες ιατρικές περιπτώσεις η θετική στάση του ασθενή επιφέρει ακόμα και την αυτοίαση!

Καταλαβαίνω ότι η επιθυμία για μωρό είναι μεγάλη και το άτιμο το μυαλουδάκι μας μας κάνει παιχνιδάκια,αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις.Πες ότι τώρα ξεκινάς και πάνε ξανά για ορμονικές εξετάσεις κι αν είναι ακόμα ανεβασμένη η προλακτίνη,πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή.Υπάρχουν και άλλα χάπια αν αυτά που έπαιρνες σου προκαλούσαν αλλέργίες.Κι αφού αντιμετωπίσεις την προλακτίνη κάντε εσύ και ο σύζυγός σου και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστώσετε αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.Αλλά κοριτσάκι μου αν αγχώνεσαι και τα βλέπεις όλα μαύρα δεν βοηθάς ....θα είναι σαν να κάνεις ένα βήμα μπροστά και δέκα πίσω....

Γι αυτό σου λέω πρώτα απ όλα να ηρεμήσεις και το μωρό θα έρθει!Να σαι σίγουρη γι αυτό!:wink:Κι εμείς θα μαστε εδώ για να λες τους προβληματισμούς και να ξεσπάς....:mrgreen:Δε μασάμε!:mrgreen:

Φιλάκια κοριτσάκι!Ελπίζω λίγο να βοήθησα!:-D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

underage kai Αναστασία είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα γράψατε!Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!:D

Πράγματι Σοφη κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και δεν υπάρχει τίποτα το δεδομένο.:cool:

Τώρα μένει να κοντρολάρω λίγο τις παρενέργειες του dostinex...έχω πονοκέφαλο,ζαλάδες και αναγούλες....:?δεν μπορεί να ναι τυχαίο ε?Τι να πω...μπορεί να με τριγυρνάει και καμιά ίωση.Θα δείξει!

Φιλάκια κορτσούδιαααα!!!

 

Κοριτσάκι η συμβουλή μου είναι φυσικά να κάνεις την θεραπεία σου ΑΛΛΑ να παρακολουθείς και τα συμπτώματά σου(αν θα έχεις).Οι αναγούλες , οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι είναι συμπτώματα του dostinex μαζί με πολλά άλλα που είχα εγώ.Η προλακτίνη μου έπεσε και χαίρομαι παααααααρα πολύ για αυτό αλλά πέρασα ένα χρόνο κόλαση.Όσο καιρό έπαιρνα τα χάπια.Είμαι υπέρ της θεραπείας , μην με παρεξηγείς , όμως επιμένω ότι ό,τι και να σου λένε οι γιατροί να έχεις εμπιστοσύνη στο μυαλό σου,το ένστικτό σου και τον εαυτό σου.Όταν εγώ έλεγα τα συμπτώματά μου ,μου έλεγε ο γιατρός ότι είναι ψυχολογικό.Ο γιατρός μου σαν γιατρός είναι πολύ καλός αλλά ,κατά την γνώμη μου ,απόλυτος.Κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά.Εγώ έβλεπα την προλακτίνη να πέφτει και χαιρόμουν αλλά η καθημερινότητά μου ήταν χάλια.Είχα κρίσεις πανικού,όταν έπινα καφέ τρελαινόμουν και δε μπορούσα να ηρεμήσω,είχα μονίμως αναγούλες,με πείραζαν οι μυρωδιές,τα νεύρα μου χάλια,συνέχεια αισθανόμουν κούραση και άλλα πολλά.Ευτυχώς αν και αργά το κατάλαβα και τα σταμάτησα και τώρα επιτέλους ηρέμησα.Δεν μπορώ να σας περιγράψω με λόγια πόσο άσχημος χρόνος ήταν.Φυσικά όπως έχω ξαναπεί δεν θέλω να αποτρέψω καμμία κοπέλα από το να κάνει θεραπεία,τα συμπτώματά μου δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.Όμως οφείλονταν στο χάπι.Για αυτό πάντα εμπιστευόμαστε αυτό που νιώθουμε και όχι αυτό που μας λέει ο γιατρός.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!!! ας με καλοδεχτήτε και μένα στο παρεάκι σας....

Έχω και γω πρόβλημα κορίτσια ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ 2 χρόνια προσπαθώ να κανω ένα παιδάκι τίποτα, τώρα 2 χρόνια κάθε μήνα ονειρεύομαι....................! ψάχνω ένα σήμαδι να πω.....ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...αλλά τίποτα!!!

Πρίν μερικούς μήνες έμαθα για την προλακτήνη είχα 42+ έκανα θεραπέια με parlodel για ένα μήνα, έπεσε κάτω και από τα κανονικά όρια, εκεί σταμάτησα τη θεραπεία δεν την ολοκλήρωσα γιάτι συνδύσα κάτι αλλεργείες στα χέρια μου με το φάρμακα.......δεν έφταιγε μάλλον αυτό......αλλα δεν έμεινα έγκυος ακόμα μήπως έχει ανέβει ξανά η προλακτίνη, μήπως φταίει που δεν έκανα θεραπεία 2 μηνών που μου είπε ο γιατρός? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΛΑΙΩ που δε μπορώ να αποκτήσω ένα παιδί......θα ήταν κρίμα να μη νιώσω ποτέ αυτή τη μαγική στιγμή!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Καλωσόρισες Πόπη!!!

 

Πρώτα από όλα είπες ότι έκανες θεραπεία ένα μήνα και έπεσε η προλακτίνη.Ξανανέβηκε μετά?Έκανες εξετάσεις?Αν ανέβηκε ΜΠΟΡΕΙ και να φταίει αυτό που δεν κατάφερες να κάνεις μωράκι.Μπορεί και όχι.Αν είναι στα φυσιολογικά όρια τότε σίγουρα δεν φταίει η προλακτίνη.Και εγώ για παράδειγμα είχα ανεβασμένη προλακτίνη αλλά το παιδάκι δεν ήρθε γιατί έχει και ο αντρούλης μου σοβαρό πρόβλημα.Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην μένεις μόνο στην προλακτίνη.Μπορεί να φταίει και κάτι άλλο.Το ψάξατε καθόλου?Αν ναι και όλα είναι καλά(που στο εύχομαι ολόψυχα) τότε να ηρεμήσεις και όλα θα γίνουν.

Η Γκρετούλα ,αν και καινούργια στο κλαμπ ,τα έμαθε καλά και στα είπε πολύ ωραία.Το άγχος μόνο άσχημα πράγματα φέρνει.Το ξέρω πως δεν έχουμε διακόπτη να τον γυρνάμε και να φτιάχνουμε αυτόματα την διάθεσή μας.Όμως όλα είναι θέμα όχι μόνο χαρακτήρα αλλά και μυαλού.Πρεπει να προγραμματίσουμε το μυαλό μας να αποβάλλει τις αρνητικές σκέψεις, να μην τραγικοποιεί τα γεγονότα και πάνω από όλα να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και να τον φροντίζουμε,μην σου πω και να τον κακομαθαίνουμε και λίγο:wink:Το αξίζουμε κοπέλα μου.Όλες περνάμε ένα γολγοθά ,για όλες είναι δύσκολο.Δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε δυσκολότερο.Και εμείς προσπαθούμε δύο χρόνια και επτα μήνες,άρα σε καταλαβαίνω ,ξέρω τι περνάς.Μην νομίζεις ότι σου μιλάω εκ του ασφαλούς.Μην το αφήνεις να σε τρώει,μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω.Το να αποκτήσουμε μωράκι πρέπει να παραμείνει όνειρο και να μην το μετατρέψουμε σε εφιάλτη.Αχ πόσες φορές έκλαψα , ράγισε η καρδιά μου , είπα γιατί , θύμωσα , παρακάλεσα , πέρασα όλα τα γνωστά στάδια.Δεν οδήγησαν όμως πουθενά.Λογικό είναι κάποιες στιγμές να λυγίζουμε.Προσπάθησε όμως να είναι λίγες και σύντομες.Και μετά ψηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε να ζούμε.Και όσο ζούμε,ελπίζουμε.:D

Θα χαρώ να μαθαίνω νέα σου και να μπαίνεις να τα λέμε όποτε έχεις διάθεση.Εδώ είμαστε η μια για την άλλη!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι η συμβουλή μου είναι φυσικά να κάνεις την θεραπεία σου ΑΛΛΑ να παρακολουθείς και τα συμπτώματά σου(αν θα έχεις).Οι αναγούλες , οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι είναι συμπτώματα του dostinex μαζί με πολλά άλλα που είχα εγώ.Η προλακτίνη μου έπεσε και χαίρομαι παααααααρα πολύ για αυτό αλλά πέρασα ένα χρόνο κόλαση.Όσο καιρό έπαιρνα τα χάπια.Είμαι υπέρ της θεραπείας , μην με παρεξηγείς , όμως επιμένω ότι ό,τι και να σου λένε οι γιατροί να έχεις εμπιστοσύνη στο μυαλό σου,το ένστικτό σου και τον εαυτό σου.Όταν εγώ έλεγα τα συμπτώματά μου ,μου έλεγε ο γιατρός ότι είναι ψυχολογικό.Ο γιατρός μου σαν γιατρός είναι πολύ καλός αλλά ,κατά την γνώμη μου ,απόλυτος.Κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά.Εγώ έβλεπα την προλακτίνη να πέφτει και χαιρόμουν αλλά η καθημερινότητά μου ήταν χάλια.Είχα κρίσεις πανικού,όταν έπινα καφέ τρελαινόμουν και δε μπορούσα να ηρεμήσω,είχα μονίμως αναγούλες,με πείραζαν οι μυρωδιές,τα νεύρα μου χάλια,συνέχεια αισθανόμουν κούραση και άλλα πολλά.Ευτυχώς αν και αργά το κατάλαβα και τα σταμάτησα και τώρα επιτέλους ηρέμησα.Δεν μπορώ να σας περιγράψω με λόγια πόσο άσχημος χρόνος ήταν.Φυσικά όπως έχω ξαναπεί δεν θέλω να αποτρέψω καμμία κοπέλα από το να κάνει θεραπεία,τα συμπτώματά μου δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.Όμως οφείλονταν στο χάπι.Για αυτό πάντα εμπιστευόμαστε αυτό που νιώθουμε και όχι αυτό που μας λέει ο γιατρός.

Σόφη για μια ακόμα φορά έχεις απόλυτο δίκιο!Αυτό το ένστικτο είναι μεγάλος σύμβουλος και πρέπει να το εμπιστευόμαστε!

Όταν διάβασα τις παρενέργειες του dostinex δεν θορυβήθηκα γιατί ξέρουμε ότι είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες φαρμάκων να γράφουν ακόμα και τις πιο σπάνιες παρενέργειες που παρατηρήθηκαν σε ασθενείς.Όταν όμως μετά από μία μέρα που ξεκίνησα τη θεραπεία είχα παρατεταμένο πονοκέφαλο είπα ότι μάλλον τα χάπια φταίνε.Ποτέ άλλοτε δεν είχα τόσο έντονο πονοκέφαλο!Α και αναγούλα τρομερή στα καλά του καθουμένου.Σήμερα πήρα και το δεύτερο χάπι και είμαι σε επιφυλακή....πάλι πόνεσε το κεφάλι μου αλλά λιγότερο.Ελπίζω να είναι παροδικό.Κι αν δω ότι η κατάσταση χειροτερεύει θα τα σταματήσω και θα ζητήσω από τον γιατρό μου να μου προτείνει κάποια άλλη αγωγή.

Σ ευχαριστώ Σοφάκι!:-DΉταν πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Πόπη!!!

 

Μην το αφήνεις να σε τρώει,μην το αφήνεις να σε πάρει από κάτω.Το να αποκτήσουμε μωράκι πρέπει να παραμείνει όνειρο και να μην το μετατρέψουμε σε εφιάλτη.Αχ πόσες φορές έκλαψα , ράγισε η καρδιά μου , είπα γιατί, θύμωσα , παρακάλεσα , πέρασα όλα τα γνωστά στάδια.Δεν οδήγησαν όμως πουθενά.Λογικό είναι κάποιες στιγμές να λυγίζουμε.Προσπάθησε όμως να είναι λίγες και σύντομες.Και μετά ψηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε να ζούμε.Και όσο ζούμε,ελπίζουμε.:D

Θα χαρώ να μαθαίνω νέα σου και να μπαίνεις να τα λέμε όποτε έχεις διάθεση.Εδώ είμαστε η μια για την άλλη!

 

 

 

Σας Ευχαριστώ πάρα πολύ....που πήρα άμμεση απάντήση, το χρειαζόμουν, γιατί ξέρω ότι με καταλαβαίνεται.....όσο για το αν έχω κάνει άλλη εξέταση όχι δεν έκανα από όταν το σταμάτησα το φάρμακο....είχε κατέβει και ησύχασα και έτσι δεν ασχολήθηκα ξανα με τη προλακτίνη. πριν τις ορμονικές μου εξετάσεις είχε κάνει και ο Μιχάλη (ο άντρας μου) και ήταν φυσιολογικά αποτελέσματα. Τη Τρίτη θα κάνω εξετάσεις να δω που βρίσκομαι......και πιστεύω ότι θα είναι ανεβασμένη κατά πολύ με το άγχος μου. Αρχίζω να καταλαβαίνω πολλά τελικά πάνω σ' ατό το θέμα.

 

Α' δε σας είπα....είχα καθηστέρηση τώρα τρείς μέρες........ΧΑΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ....αδιθέτησα όμως σημέρα...!!!!!!!!!!!!!

Εσύ πόσο καιρό παιδέυεσαι? είναι τόσο δύσκολο άραγε να ξεφύγεις?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!! φιλάκια!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πόπηηηη!!!:DΚι εμένα με βασανίζει η προλακτίνη εδώ και λίγο διάστημα και άλλα κορίτσια για πολύ περισσότερο.Αλλά αν κάτι έμαθα είναι ότι δεν πρέπει ούτε να στενοχωριόμαστε αλλά ούτε και να αγχωνόμαστε.Ξέρεις γιατί?Γιατί τότε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος...Αγχώνεσαι....ανεβαίνει η προλακτίνη....και αφού είναι ανεβασμένη δύσκολα νιώθεις καλύτερα και πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή για να πέσει....και πώς θα πέσει αν μονίμως είσαι στενοχωρημένη,αγχωμένη και κολλημένη με το θέμα μωρό?

Εγώ προσπάθησα μόνη μου να την κοντρολάρω αλλά δεν τα κατάφερα.Αν τώρα που κάνω την αγωγή εξακολουθούσα να σκέφτομαι αρνητικά πόσο όφελος πιστεύεις θα έιχα?Θα σου πω εγώ...λίγο.Καλά είναι και τα χάπια αλλά αν εμείς οι ίδιοι δεν σκεφτόμαστε αισιοδόξα δεν θα γίνουμε ποτέ καλά!Έπειτα μην ξεχνάς ότι ακόμα και στις πιο δύσκολες ιατρικές περιπτώσεις η θετική στάση του ασθενή επιφέρει ακόμα και την αυτοίαση!

Καταλαβαίνω ότι η επιθυμία για μωρό είναι μεγάλη και το άτιμο το μυαλουδάκι μας μας κάνει παιχνιδάκια,αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις.Πες ότι τώρα ξεκινάς και πάνε ξανά για ορμονικές εξετάσεις κι αν είναι ακόμα ανεβασμένη η προλακτίνη,πρέπει να ακολουθήσεις αγωγή.Υπάρχουν και άλλα χάπια αν αυτά που έπαιρνες σου προκαλούσαν αλλέργίες.Κι αφού αντιμετωπίσεις την προλακτίνη κάντε εσύ και ο σύζυγός σου και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστώσετε αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.Αλλά κοριτσάκι μου αν αγχώνεσαι και τα βλέπεις όλα μαύρα δεν βοηθάς ....θα είναι σαν να κάνεις ένα βήμα μπροστά και δέκα πίσω....

Γι αυτό σου λέω πρώτα απ όλα να ηρεμήσεις και το μωρό θα έρθει!Να σαι σίγουρη γι αυτό!:wink:Κι εμείς θα μαστε εδώ για να λες τους προβληματισμούς και να ξεσπάς....:mrgreen:Δε μασάμε!:mrgreen:

Φιλάκια κοριτσάκι!Ελπίζω λίγο να βοήθησα!:-D

 

 

 

Έχεις δίκιο Γκρέτα μου...το έχω παρακάνει με το άγχος μου....έχω αφήσει εντελώς τον εαυτό μου......εντελώς δε παψ για ψώνια γιατί βαριέμαι, δε περνάω ρίζα γιατί λέει φοβάμαι λέει μην είμαι έγκυος και πάθει κάτι το μωρό..άσε...και άλλα πολλά κάνω....! Είμαι μια ηλικιωμένη 25αρα!!! χαχα!

 

Θα κάνω τα πάντα να βρώ πάλι τη Πόπη μου! και να κάνω τη θεραπέια μου!!!! Εσύ κάνεις θεραπέια? πως τα πας?

 

Φιλάκια ΅Ευχαριστ'ω πολύ!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σόφη για μια ακόμα φορά έχεις απόλυτο δίκιο!Αυτό το ένστικτο είναι μεγάλος σύμβουλος και πρέπει να το εμπιστευόμαστε!

Όταν διάβασα τις παρενέργειες του dostinex δεν θορυβήθηκα γιατί ξέρουμε ότι είναι υποχρεωμένες οι εταιρείες φαρμάκων να γράφουν ακόμα και τις πιο σπάνιες παρενέργειες που παρατηρήθηκαν σε ασθενείς.Όταν όμως μετά από μία μέρα που ξεκίνησα τη θεραπεία είχα παρατεταμένο πονοκέφαλο είπα ότι μάλλον τα χάπια φταίνε.Ποτέ άλλοτε δεν είχα τόσο έντονο πονοκέφαλο!Α και αναγούλα τρομερή στα καλά του καθουμένου.Σήμερα πήρα και το δεύτερο χάπι και είμαι σε επιφυλακή....πάλι πόνεσε το κεφάλι μου αλλά λιγότερο.Ελπίζω να είναι παροδικό.Κι αν δω ότι η κατάσταση χειροτερεύει θα τα σταματήσω και θα ζητήσω από τον γιατρό μου να μου προτείνει κάποια άλλη αγωγή.

Σ ευχαριστώ Σοφάκι!:-DΉταν πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες!

 

Συνήθως οι παρανέργειες με τον καιρό ηρεμούν.Η πρώτη αντίδραση του οργανισμού στο χάπι είναι έντονη.Σιγά σιγα το συνηθίζεις.Θα χαλαρώσουν και οι πονοκέφαλοι.Απλά να έχεις το νου σου για ό,τι άλλο περίεργο νιώσεις.Εύχομαι να μην νιώσεις τίποτα άλλο.Και είναι πολύ πιθανό άλλωστε.Απλά σε ενημέρωσα για τα δικά μου γιατί εγώ δυστυχώς δεν είχα κανένα να μου τα πει ώστε να έχω το νου μου.Α και να ξέρεις πως συνήθως τα συμπτώματα είναι εντονότερα πριν την περίοδο και τις μέρες ωορηξίας.Τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμένα.Όλα να πάνε καλά κούκλα μου!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστώ πάρα πολύ....που πήρα άμμεση απάντήση, το χρειαζόμουν, γιατί ξέρω ότι με καταλαβαίνεται.....όσο για το αν έχω κάνει άλλη εξέταση όχι δεν έκανα από όταν το σταμάτησα το φάρμακο....είχε κατέβει και ησύχασα και έτσι δεν ασχολήθηκα ξανα με τη προλακτίνη. πριν τις ορμονικές μου εξετάσεις είχε κάνει και ο Μιχάλη (ο άντρας μου) και ήταν φυσιολογικά αποτελέσματα. Τη Τρίτη θα κάνω εξετάσεις να δω που βρίσκομαι......και πιστεύω ότι θα είναι ανεβασμένη κατά πολύ με το άγχος μου. Αρχίζω να καταλαβαίνω πολλά τελικά πάνω σ' ατό το θέμα.

 

Α' δε σας είπα....είχα καθηστέρηση τώρα τρείς μέρες........ΧΑΡΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ....αδιθέτησα όμως σημέρα...!!!!!!!!!!!!!

Εσύ πόσο καιρό παιδέυεσαι? είναι τόσο δύσκολο άραγε να ξεφύγεις?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!! φιλάκια!

 

Κάνεις καλά που αποφάσισες να κάνεις εξετάσεις.Πρέπει να παρακολουθούμε την πορεία της ,είτε μας αρέσει είτε όχι.Γυρνώντας την πλάτη δυστυχώς δεν εξαφανίζεται.Αυτή είναι εκεί και κάνει την δουλειά της:wink:Εύχομαι τα αποτελέσματά σου να είναι καλά,ποτέ δεν ξέρεις άλλωστε.

 

Εμείς παιδευόμαστε από τότε που παντρευτήκαμε.Αλλά η προλακτίνη είναι το μικρότερο πρόβλημά μας!Την προλακτίνη την πρωτογνώρισα στα 17.Τότε ανεβοκατέβαινε και δεν έκανα θεραπεία.Πριν 2 περίπου χρόνια έκανα πάλι εξέταση , ήταν ανεβασμένη πααααρα πολύ,για ένα χρόνο και 2-3 μήνες έκανα θεραπεία και τώρα έχω λίγο καιρό που την σταμάτησα.Θα κάνω πάλι έλεγχο σε κανένα μήνα και ελπίζω να μείνει σταθερή.Και όσο για το αν είναι δύσκολο να ξεφύγεις.....μπορεί και να είναι ,αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο!!!!!!!

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα έχεις καθυστέρηση να είναι γιατί σας επισκεύθηκε ο πελαργός;)

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα κορίτσιαααα!!!!:D

Πόπη εγώ μόλις χθες πήρα το δεύτερο χαπάκι dostinex.Θα κάνω θεραπεία για 2 μήνες,2 χάπια την εβδομάδα πρέπει να παίρνω και τον Ιανουάριο θα κάνω επανεξέταση της προλακτίνης για να δούμε αν έπεσε...η άτιμη!:twisted:Πάντως να ξέρεις πέρα από το άγχος που προκαλούμε οι ίδιοι στον εαυτό μας,γιατί ξέρω πως η επιθυμία για μπεμπέ είναι πάντα εκεί...πίσω στο βάθος του μυαλού μας...ναι...ναι...εκεί...,και η ίδια η αυξημένη προλακτίνη δεν σ αφήνει και πολλά περιθώρια ηρεμίας.Εγώ για να καταλάβεις το τελευταίο διάστημα είχα μια απίστευτη κατατονία,καμία διάθεση για να κάνω το οτιδήποτε,μέχρι και σεξ :mrgreen: καθώς και απίστευτα πολλά νεύρα!Γι αυτό σου λέω λύσε το θεματάκι με την προλακτίνη,για να μην βασανίζεσαι άλλο!

Σόφη ευτυχώς μέτά το δεύτερο χαπάκι και μέχρι τώρα, αισθάνομαι πολύ καλύτερα και ο πονοκέφαλος είναι πολύ πιο ήπιος.Ελπίζω έτσι να συνεχίσει!:D.Να ρωτήσω κάτι?Τώρα που έριξες την προλακτινονυφίτσα κάθε πότε θα τσεκάρεις την τιμή της?Ανα 6 μήνες ή λιγότερο?Επίσης μήπως ξέρεις πόσο σημαντικό είναι να ερχόμαστε σε επαφή με προφύλαξη κατά τη διάρκεια της θεραπείας?Διάβασα στο gyn για μια περίπτωση όπου ενώ έκανε την αγωγή με τα dostinex έμεινε έγκυος,τα σταμάτησε βέβαια και ο γιατρός της είπε ότι δεν έχει λόγο να ανησυχεί για την υγεία του μωρού.Εμένα δεν μου μίλησε περί αυτού ο ενδοκρινολόγος και το χω απορία...:rolleyes:

Κοριτσάρες φιλούθκια και σας εύχομαι ένα υπέροχο σαββατοκύριακο!:D

Και μη ξεχνάμε ....τα μπεμπέ μας έρχονται...τα μυρίζω!:cool:

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκοπεύω να την ελέγχω ανά 3μηνο τουλάχιστον τώρα που θέλουμε μπεμπε.Να μην κάνει καμμιά άνοδο και δεν την πάρω είδηση.Αργότερα ,αν όλα πάνε καλά ,θα κάνω ανά 6μηνο.

Ο γιατρός μου εμένα μου συνέχιζε τα χάπια για να μείνω έγκυος.Δεν μου είπε να προσέχω,το αντίθετο μάλιστα , μου είπε να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι τα παίρνω.Βέβαια μόλις υπάρξει εγκυμοσύνη τα σταματάμε αμέσως.Εδώ όταν συζητούσαμε για εξωσωματιή μου είπε ότι θα μιλήσει με τον γυναικολόγο για το πως και μέχρι πότε θα συνεχίσω την θεραπεία.Μου είπε ότι μπορεί και να τα παίρνω και κατά την διάρκεια της εξωσωματικής.

Κοίτα ,σίγουρα δεν νομίζω να είναι τραγικό να πάρεις και κανένα χάπι με το που θα μείνεις έγκυος ,αλλά από την άλλη να έχεις το νου σου.Πάντως Γκρετούλα πολλές κοπέλες τα κατάφεραν μετά την θεραπεία.Μην βλέπεις εμένα ,εμείς έχουμε και άλλα προβλήματα.Εύχομαι πραγματικά να είσαι από τις τυχερές:wink:

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκοπεύω να την ελέγχω ανά 3μηνο τουλάχιστον τώρα που θέλουμε μπεμπε.Να μην κάνει καμμιά άνοδο και δεν την πάρω είδηση.Αργότερα ,αν όλα πάνε καλά ,θα κάνω ανά 6μηνο.

Ο γιατρός μου εμένα μου συνέχιζε τα χάπια για να μείνω έγκυος.Δεν μου είπε να προσέχω,το αντίθετο μάλιστα , μου είπε να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι τα παίρνω.Βέβαια μόλις υπάρξει εγκυμοσύνη τα σταματάμε αμέσως.Εδώ όταν συζητούσαμε για εξωσωματιή μου είπε ότι θα μιλήσει με τον γυναικολόγο για το πως και μέχρι πότε θα συνεχίσω την θεραπεία.Μου είπε ότι μπορεί και να τα παίρνω και κατά την διάρκεια της εξωσωματικής.

Κοίτα ,σίγουρα δεν νομίζω να είναι τραγικό να πάρεις και κανένα χάπι με το που θα μείνεις έγκυος ,αλλά από την άλλη να έχεις το νου σου.Πάντως Γκρετούλα πολλές κοπέλες τα κατάφεραν μετά την θεραπεία.Μην βλέπεις εμένα ,εμείς έχουμε και άλλα προβλήματα.Εύχομαι πραγματικά να είσαι από τις τυχερές:wink:

Σοφάκι σ ευχαριστώ και πάλι!Δεν κρατήθηκα φυσικά και έψαξα στο gyn για dostinex και σύλληψη,πώς δεν το σκέφτηκα νωρίτερα?:mrgreen:...όντως δεν πειράζει να κάνεις ελεύθερα αλλά με το που θα διαπιστωθεί εγκυμοσύνη θα πρέπει να γίνει διακοπή της αγωγής.Αλλά να σου πω κάτι?Τώρα κατάλαβα γιατί ο γιατρός μου δεν έκανε σχόλιο περί σύλληψης...για να μην αγχωθώ...πάλι...ξέρει τον σκ@@@το χαρακτήρα μου ο άνθρωπος!Με το που διάβασα το τι και το πώς αμέσως χτύπησαν καμπανάκια και μπεμπέ πεταγόντουσαν δεξιά κι αριστερά...Ε,δε θα πεθάνω κιόλας!Θα κάνω υπομονή 2 μήνες και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει!Αμαν πια!

Έπειτα βρε κοριτσάκι αν ήμουν τυχερή θα μουν ήδη έγκυος...Πόπη ελπίζω να μη διαβάζειςι:mrgreen:...είναι οι παρενέργειες της αγωγής:mrgreen:....

Εύχομαι Σόφη μου από τα βάθη της καρδιάς μου να βρείτε τη λύση στα προβλήματα που σας ταλαιπωρούν.Είσαι δυνατός άνθρωπος εσύ!Θα τα καταφέρεις!;)

Καλό βράδυ κορτσούδιαααα!!!!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλήμεεεεεερα σε όλες σας....... Ήθελα να σας πω ότι σήμερα θα κάνω τον έλεγχο προλακτίνης αν δε προλάβω θα την κάνω αύριο, δεν έκανα το πρωί γιατί είχα πολύ δουλειά....πιστεύω να προλάβω σήμερα (δηλ. σε καμιά ώρα είμαι στη δουλειά).

 

Όπως και να ναι το αποτέλεσμα θα με φοβίσει...γιατί αν είναι θετικό στη προλακτίνη θα πρέπει να μπω σε μιααγωγή και πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική.....και αν είναι αρνητική...τότε.......άντε μετά να δούμε τι άλλο θα φταίει και αν είναι χειρότερο ή όχι από την άκαρδη[ τη προλακτίνη!!!!

 

Θα δούμε!!!!!!!!!!!!

φιλιά σε όλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμεεεεεερα σε όλες σας....... Ήθελα να σας πω ότι σήμερα θα κάνω τον έλεγχο προλακτίνης αν δε προλάβω θα την κάνω αύριο, δεν έκανα το πρωί γιατί είχα πολύ δουλειά....πιστεύω να προλάβω σήμερα (δηλ. σε καμιά ώρα είμαι στη δουλειά).

 

Όπως και να ναι το αποτέλεσμα θα με φοβίσει...γιατί αν είναι θετικό στη προλακτίνη θα πρέπει να μπω σε μιααγωγή και πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική.....και αν είναι αρνητική...τότε.......άντε μετά να δούμε τι άλλο θα φταίει και αν είναι χειρότερο ή όχι από την άκαρδη[ τη προλακτίνη!!!!

 

Θα δούμε!!!!!!!!!!!!

φιλιά σε όλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο Ποπάκι που το πήρες απόφαση!:DΕύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα!Θα περιμένουμε νέα σου.Φιλιάαααα!!!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα, με τη βοήθεια των μηνυμάτων σας και όχι των γιατρών, κατάλαβα επιτέλους πως κατάφερα να συλλάβω το παιδάκι μου ενώ είχα από πριν αυξημένη προλακτίνη-περίπου 50 (max 24). Είχα κάνει τυχαία εξετάσεις ορμονολογικές, πριν παντρευτώ και είδα αυξημένη την προλακτίνη. Ο γυναικολόγος με καθησυχασε, ότι αφού βλέπω κανονικά περίοδο στις 32 μέρες δε δίνουμε σημασία. Δεν ήξερα καν τι μπορεί να σημαίνει ανεβασμένη προλακτίνη. έκανα περίπου 1 1/2 χρόνο να μείνω έγκυος στο γιό μου.

όταν σταμάτησα το θηλασμό στους 11 μήνες, είχα γάλα για ακόμα 6 μήνες ,και δεν είχα περίοδο. Τότε έμαθα τι σημαίνει προλακτινη. 'Ελλειψη περιόδου, γαλα,αυξημένα κιλά-ψυχολογικά κλπ. Έκανα μαγνητική και είχα αδένωμα 8mm. Σύμφωνα με το μήνυμα της ANASTASIA1 μάλλον γιαυτό κατάφερα να συλλάβω(έχω βραχυπρόθεσμη προλακτιναιμία) . 'Οταν ξεκίνησα θεραπεία με parlodel...είχα τρομερές παρενέργειες...ναυτία, λιποθυμίες, και μετά πήρα dostinex χωρίς ευτυχώς παρενέργειες.

Τώρα έχει φτάσει ξανά στο 18-20.

θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΑΝΤΟΝΙΝΑ.Καλωσόρισες στην παρέα μας:-D

Από όλα όσα γράφεις μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν σε ενημέρωσε για το τι ακριβως έχεις και πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις.Ο γιατρός σαν γιατρος ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει,δεν πρέπει να ενημερώνει και τον ασθενή?Να σου εξηγήσει τι είναι η προλακίνη,από που προέρχεται ,τι πρέπει να προσέχεις κτλ.Στο κάτω κάτω το προβλημά αφορά εμάς που το έχουμε και πρέπει να γνωρίζουμε τι συμβαίνει στον οργανισμό μας.Τέλος πάντων!Το καλό πάντως είναι ότι κατάφερες να κάνεις το παιδάκι σου,έμαθες ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει και το αντιμετωπίζεις με επιτυχία.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!!!!!!!!!

Καλε γιατι οι μανουλες δηλ.δεν εχουν ψυχη??????Ξερετε πως χαλαρωνω εκει;;;Λετε να πεσει και η προλακτινη μου???:shock::shock::shock:

Ααααα τωρα μου ηρθε αυτο.....!!!!!Θα το κοιταξω!:shock::shock::shock:

Τι μου κανετε;;;Διαβαζω ιστοριες και ιστοριες εδω:lol:Καινουρια ατομα στο παρεακι μας....Καλως ηρθατε κορτσουδια κι εσεις!Λοιπον εσυ κοριτσι Ποπη Ε. μη ξεκινας ετσι,δεν θα καταφερεις τιποτα παρα μονο τα αντιθετα αποτελεσματα.Πρεπει να ειμαστε δυνατες και να μη το βαζουμε κατω..δεν θα αφηνουμε να μας νικησει η "ανεπιθυμητη'!Αστο καλο πια:evil::evil::evil::evil:

Σοφη μου πως παντα δυναμικη...ευγε αρχηγε!!!!!!!!!Καλα ε;;;;Μυθιστορημα θα γραψουμε με τις ιστοριες μας εδω.

Γκρετακι μου καλη θεραπεια σου ευχομαι κοριτσι:-D:-D και τα μυαλα πανω απο το κεφαλι σε παρακαλω,ναι καλα διαβασες πανω ειπα!:lol::lol::lol::lol::lol:Εγω παντως οταν επερνα τα dostinex μου ειχε πει να προσεχω να μη μεινω εγκυος!Ενω με τα parlodel δεν υπηρχε προβλημα!Τι να πω ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!:?

Τελος παντων χαιρομαο που ολα πανε καλα και θα επανελθω!χιχιχιχιχ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!!!!!!!!!

Καλε γιατι οι μανουλες δηλ.δεν εχουν ψυχη??????Ξερετε πως χαλαρωνω εκει;;;Λετε να πεσει και η προλακτινη μου???:shock::shock::shock:

Ααααα τωρα μου ηρθε αυτο.....!!!!!Θα το κοιταξω!:shock::shock::shock:

Τι μου κανετε;;;Διαβαζω ιστοριες και ιστοριες εδω:lol:Καινουρια ατομα στο παρεακι μας....Καλως ηρθατε κορτσουδια κι εσεις!Λοιπον εσυ κοριτσι Ποπη Ε. μη ξεκινας ετσι,δεν θα καταφερεις τιποτα παρα μονο τα αντιθετα αποτελεσματα.Πρεπει να ειμαστε δυνατες και να μη το βαζουμε κατω..δεν θα αφηνουμε να μας νικησει η "ανεπιθυμητη'!Αστο καλο πια:evil::evil::evil::evil:

Σοφη μου πως παντα δυναμικη...ευγε αρχηγε!!!!!!!!!Καλα ε;;;;Μυθιστορημα θα γραψουμε με τις ιστοριες μας εδω.

Γκρετακι μου καλη θεραπεια σου ευχομαι κοριτσι:-D:-D και τα μυαλα πανω απο το κεφαλι σε παρακαλω,ναι καλα διαβασες πανω ειπα!:lol::lol::lol::lol::lol:Εγω παντως οταν επερνα τα dostinex μου ειχε πει να προσεχω να μη μεινω εγκυος!Ενω με τα parlodel δεν υπηρχε προβλημα!Τι να πω ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!:?

Τελος παντων χαιρομαο που ολα πανε καλα και θα επανελθω!χιχιχιχιχ!!

Ήρθε η άνοιξη και έσκασε μύτη το ΧΕΛΙΔΟΝΙ??????Καλέ εσύ θα φας ξύλο λέμε!!!!Μέγαλα κενά μας κάνεις,έκανες νέες παρέες και μας σνομπάρεις,Ε????????:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.΄Χαίρομαι που σε ακούω(διαβάζω!!!) κεφάτη.Αστέρι!!!Και αν σου κάνει καλό και χαλαρώνεις....... βουρ κοριτσάκι και μην μασάς!Εμείς είμαστε εδώ όποτε θέλεις να πεις μια καλησπέρα:wink:Πολλά πολλά φιλιά υπαρχηγέ!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!!!!!!!!!

Καλε γιατι οι μανουλες δηλ.δεν εχουν ψυχη??????Ξερετε πως χαλαρωνω εκει;;;Λετε να πεσει και η προλακτινη μου???:shock::shock::shock:

Ααααα τωρα μου ηρθε αυτο.....!!!!!Θα το κοιταξω!:shock::shock::shock:

Τι μου κανετε;;;Διαβαζω ιστοριες και ιστοριες εδω:lol:Καινουρια ατομα στο παρεακι μας....Καλως ηρθατε κορτσουδια κι εσεις!Λοιπον εσυ κοριτσι Ποπη Ε. μη ξεκινας ετσι,δεν θα καταφερεις τιποτα παρα μονο τα αντιθετα αποτελεσματα.Πρεπει να ειμαστε δυνατες και να μη το βαζουμε κατω..δεν θα αφηνουμε να μας νικησει η "ανεπιθυμητη'!Αστο καλο πια:evil::evil::evil::evil:

Σοφη μου πως παντα δυναμικη...ευγε αρχηγε!!!!!!!!!Καλα ε;;;;Μυθιστορημα θα γραψουμε με τις ιστοριες μας εδω.

Γκρετακι μου καλη θεραπεια σου ευχομαι κοριτσι:-D:-D και τα μυαλα πανω απο το κεφαλι σε παρακαλω,ναι καλα διαβασες πανω ειπα!:lol::lol::lol::lol::lol:Εγω παντως οταν επερνα τα dostinex μου ειχε πει να προσεχω να μη μεινω εγκυος!Ενω με τα parlodel δεν υπηρχε προβλημα!Τι να πω ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!:?

Τελος παντων χαιρομαο που ολα πανε καλα και θα επανελθω!χιχιχιχιχ!!

Χελιδονάκιιιιι!!!!:DΠού είσαι γλύκα?Σ ευχαριστώ για τις ευχές κι όσο για τα μυαλά....μονίμως είναι up:rolleyes:χαχα!!!Ο ενδοκρινολόγος μου τήρησε σιγή ιχθύος περί dostinex κι εγκυμοσύνης αλλά αποφάσισα να μην επιχειρήσω σεξ ελυθέρας βολής :mrgreen: πώς λέμε ελευθέρας βοσκής χιχι....μου χρειάζεται λίγη ακόμα ηρεμία και να χαλαρώσωωωωωωωωω.Από αρχές του χρόνου βλέπουμε!:cool:

Χαίρομαι που είσαι καλά Χελιδονάκι μου!:DΠάντα έτσι κεφάτη να σαι!

Φιλάκιααααααααααα!!!!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...