Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίαιτα Dukan????


DimiKgianni

Recommended Posts

Λοιπόν ας έρθω στο θέμα, θέλω να κάνω δίαιτα, θέλω να χάσω τα 16 παραπανίσια κιλά που έβαλα στην εγκυμοσύνη. Σερφάροντας στο Internet είδα μεγάλο ενδιαφέρον για την δίαιτα Dukan. Θα ήθελα λοιπόν, να μας πει κάποιος που έχει κάνει την συγκεκριμένη δίαιτα, αν έχει αποτελέσματα, αν είναι πολύ στεριτική (θα μου πεις, αν δεν είναι στεριτική πως περιμένεις να χάσεις :oops: ) σε πόσο χρονικό διάστημα έχασε τα κιλά και αν τα ξανά έβαλε.... πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, αλλά.... δεν χωράει το τζιν ούτε μέχρι το μπούτι γ***** κ****ό μου μέσα :twisted::twisted::twisted:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με την συγκεκριμένη διατροφη εχασα τα τελευταία 11 κιλά μέσα σε δυομισι μήνες περιπου που μου ειχαν μείνει απο την τελευταια μου εγκυμοσυνη.

Ειχα δοκιμάσει πάρα πολλες (απο διαιτολόγους μέχρι και χημικες δίαιτες)

και όμως ήταν η μονη διατροφη που εκανα τα τελευταια 4 χρόνια και δεν λιμπιζόμουν κάτι γιατι πολυ απλά δεν πεινουσα.

Εχανα σταθερά περίπου 1 κιλό την εβδομαδα, και στο διάστημα των 2μισι μηνων την ειχα χαλάσει συνολικά 5 φορές.

Βρίσκομαι τωρα στην συντήρηση (τρίτη φάση) πλέον εδω και 2 μηνες την οποια δεν ακολουθω κατα γράμμα αλλά δεν εχω ξαναπαρει ούτε γραμμαριο.

Αν θεωρείς πως ταιριάζει στις διατροφικές σου συνήθειες(πολυ πρωτεινη, λίγοι υδατάνθρακες, γαλακτομικα χαμηλων λιπαρων, καθολου λάδι και ζάχαρη) ναι ακολούθησε την, σου την συστήνω ασυζητιτι.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω μεγάλο πρόβλημα, έχω κάνει πολλές δίαιτες μέχρι τώρα. Πέρισυ βρήκα κι εγώ την Dukan. Διάβασα τόσα καλά σχόλια, συνταγές, ενθουσιώδεις υποστηρικτές και είπα να δοκιμάσω για να χάσω 5-6 κιλά. Προσωπικά με κούρασε πολύ. Επειδή μου αρέσουν τα λαχανικά και τα όσπρια, αυτά ένιωσα να μου λείπουν πολύ. Την ακολούθησα περίπου 1 μήνα, έκανα και τις συνταγές που υπάρχουν στο ιντερνετ για ποικιλία, και μετά εγκατέλειψα. Αν θυμάμαι καλά έχασα 3 κιλά, τα οποία φυσικά ξαναπήρα άμεσα. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν είναι ισορροπημένη διατροφή και ότι θέλει πολύ καλό προγραμματισμό για να έχεις όλα τα ιδιαίτερα προιόντα που ζητάει. Επίσης θα πρότεινα να συμβουλευτείς ένα γιατρό πριν την ξεκινήσεις. Συμπτωματικά μετά από αυτήν την δίαιτα παρουσίασα ένα πρόβλημα στο στομάχι. Μπορεί να είναι κάτι άσχετο με την Dukan αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω.

 

Τελικά, πήγα σε διαιτολόγο και με μια φυσιολογική διατροφή έχασα 6 κιλά σε λιγότερο από 2 μήνες. Αυτήν θα ακολουθήσω πάλι όταν με το καλό γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

με την συγκεκριμένη διατροφη εχασα τα τελευταία 11 κιλά μέσα σε δυομισι μήνες περιπου που μου ειχαν μείνει απο την τελευταια μου εγκυμοσυνη.

Ειχα δοκιμάσει πάρα πολλες (απο διαιτολόγους μέχρι και χημικες δίαιτες)

και όμως ήταν η μονη διατροφη που εκανα τα τελευταια 4 χρόνια και δεν λιμπιζόμουν κάτι γιατι πολυ απλά δεν πεινουσα.

Εχανα σταθερά περίπου 1 κιλό την εβδομαδα, και στο διάστημα των 2μισι μηνων την ειχα χαλάσει συνολικά 5 φορές.

Βρίσκομαι τωρα στην συντήρηση (τρίτη φάση) πλέον εδω και 2 μηνες την οποια δεν ακολουθω κατα γράμμα αλλά δεν εχω ξαναπαρει ούτε γραμμαριο.

Αν θεωρείς πως ταιριάζει στις διατροφικές σου συνήθειες(πολυ πρωτεινη, λίγοι υδατάνθρακες, γαλακτομικα χαμηλων λιπαρων, καθολου λάδι και ζάχαρη) ναι ακολούθησε την, σου την συστήνω ασυζητιτι.

 

Χωρίς να έχω μεγάλο πρόβλημα, έχω κάνει πολλές δίαιτες μέχρι τώρα. Πέρισυ βρήκα κι εγώ την Dukan. Διάβασα τόσα καλά σχόλια, συνταγές, ενθουσιώδεις υποστηρικτές και είπα να δοκιμάσω για να χάσω 5-6 κιλά. Προσωπικά με κούρασε πολύ. Επειδή μου αρέσουν τα λαχανικά και τα όσπρια, αυτά ένιωσα να μου λείπουν πολύ. Την ακολούθησα περίπου 1 μήνα, έκανα και τις συνταγές που υπάρχουν στο ιντερνετ για ποικιλία, και μετά εγκατέλειψα. Αν θυμάμαι καλά έχασα 3 κιλά, τα οποία φυσικά ξαναπήρα άμεσα. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν είναι ισορροπημένη διατροφή και ότι θέλει πολύ καλό προγραμματισμό για να έχεις όλα τα ιδιαίτερα προιόντα που ζητάει. Επίσης θα πρότεινα να συμβουλευτείς ένα γιατρό πριν την ξεκινήσεις. Συμπτωματικά μετά από αυτήν την δίαιτα παρουσίασα ένα πρόβλημα στο στομάχι. Μπορεί να είναι κάτι άσχετο με την Dukan αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω.

 

Τελικά, πήγα σε διαιτολόγο και με μια φυσιολογική διατροφή έχασα 6 κιλά σε λιγότερο από 2 μήνες. Αυτήν θα ακολουθήσω πάλι όταν με το καλό γεννήσω.

 

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Λεω να την ξεκινήσω και όσο αντέξω, θα δούμε.:D

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Και εγω ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη διαιτα..

Απο τα τελη καλοκαιριου μεχρι τωρα εχω παρει περιπου 4 κιλα που με δυσκολευουν. Θελω οπωσδηποτε να τα χασω και αμεσα γιατι και την ψυχολογια μου χαλανε αλλα και επειδη τα εχω παρει στο στηθος (περισσοτερο) εχω πονους στην σπονδυλικη στηλη.

Την εχει κανει καποιο αλλο κοριτσι να μας πει την αποψη του?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν κάνει τη δίαιτα, έχω τις εξής απορίες:

 

1. Στη φάση της επίθεσης και της κρουαζιέρας απαγορεύονται πλήρως οι υδατάνθρακες? (ψωμί, ζυμαρικά κλπ)

 

2. Στη φάση της επίθεσης και της κρουαζιέρας απαγορεύεται πλήρως το λάδι?

 

3. Τι είναι το πίτουρο βρώμης?

 

4. Τα λαχανικά που δίνει στη φάση της κρουαζιέρας είναι ωμά ή μαγειρεμένα?

 

5. Στη φάση της επίθεσης πώς παν τα γεύματα? Τρώω τα συνηθισμένα 5 γεύματα (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδυνό) στα οποία βαζω τις επιτρεπόμενες τροφές ή είναι σαν τις χημικές δίαιτες που τρώς όποτε θέλεις, όσο θέλεις από τα επιτρεπόμενα?

 

6. Στη φάση επίθεσης και κρουαζιέρας τι ποσότητες τρως?

 

Εν ολίγοις, είμαι κι εγώ σαν την κοπέλα στο προηγούμενο ποστ. Δεν κατάλαβα τίποτα για το πώς εφαρμόζεται η δίαιτα :-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Να σας την εξηγησω εγω που την εχω και προσφατη! :D :D

Την εμαθα απο μια φιλη μου που εχασε 13 κιλα το καλοκαιρι και δεν τα εχει ξαναπαρει.

Οπως ειπε και μια αλλη κοπελα αυτη η διαιτα ειναι ιδανικη αν σου ταιριαζει διατροφικα. Σιγουρα δεν προκειται για ισσοροπημενη διατροφη γιαυτο εγω τουλαχιστον δεν θα την εκανα για πολυ μεγαλο διαστημα. Προσωπικα εχασα αρκετα ευκολα και χωρις να πειναω 3 κιλα σε 20 μερες κλεβοντας που και που!

Το πολυ θετικο της ειναι οτι ειναι λιποδιαλυτικη, δεν τρως καθολου λιπος οποτε βλεπεις μεγαλη μειωση στην κυταριτιδα και χανεις απο τα δυσκολα σημεια σου (απο αυτα που χανεις τελευταια, πχ εγω χανω ευκολα απο την κοιλια αλλα η γαμπα ή το εσωτερικο του γονατου εχουν αυτο το λιπακι, ε με τη dukan παει!!). Δυστυχως στις γιορτες πλακωθηκα τοσο πολυ που τα ξαναπηρα σχεδον ολα.

Η πρωτη μερα ειναι δυσκολουτσικη μετα ομως συνηθιζεις. Προσωπικα δεν εχω μπορεσει ποτε να κανω διαιτα, πειναω και την χαλαω!Η συγκεκριμενη σου δινει τη δυνατοτητα να τρως οποτε πεινας οποτε κρατιεσαι. Και επειδη τρως πολυ συγκεκριμενες τροφες απλα ξεχνας τις απαγορευμενες (δεν τρως πχ. μια φετα ψωμι την ημερα για να ξεφυγεις και να φας και δευτερη, το ψωμι απλα απαγορευεται!)

Λοιπον σε γενικες γραμμες ειναι μια χημικη πρωτεινικη διαιτα. Τρως οση πρωτεινη θες (οοοση θες), δηλαδη μοσχαρι,κοτοπουλο,γαλοπουλα,ψαρια,οστρακα, απαχο γαλα,γιαουρτι,τυρι,αυγα και υποχρεωτικα καθε μερα δυο κουταλιες της σουπας βρωμη (βρωμη ειναι πχ το γνωστο κουακερ αν και η ντουκαν απαγορευει τις νιφαδες βρωμης οπως ειναι το κουακερ,δεν ξερω γιατι, θελει πιτουρο βρωμης που ειναι πιο αλεσμενη, θα βρειτε στα βιολογικα).

Αναλογα τα κιλα που θελετε να χασετε κανετε για καποιες μερες το πρωτο σταδιο που ειναι η επιθεση και τρως μονο πρωτεινη (πχ για να χασετε εως 5 κιλα κανετε 1-2 μερες πρωτεινη). Μετα περνας στο δευτερο σταδιο που τρως μια μερα μονο πρωτεινη και μια μερα πρωτεινη και λαχανικα. Οσα λαχανικα θες, ωμα ή μαγειρεμενα,παντα μαζι με πρωτεινη.Και καθε μερα την βρωμη σου!

Αλατι με μετρο και λαδι εως 2 κουταλιες της σουπας τη μερα.

Απαγορευονται υδατανθρακες, φρουτα,οσπρια, γλυκα,ζαχαρη (μονο γλυκαντικο), αλκοολ...

Η διαιτα γινεται πιο ευκολη αν φτιαχνετε καποιες ειδικες συνταγες ντουκαν. Πχ κρεπες απο βρωμη για να ξεχνατε οτι δεν τρωτε ψωμακι (ειναι πολυ νοστιμες!). Επιτρεπεται μια κουταλια του γλυκου κακαο (σε γαλατακι με γλυκαντικο γινεται ωραιοτατο σοκολατουχο!) ή ζελε με 0% ζαχαρη, μια χαρα γλυκακι τις δυσκολες μερες!

Αυτα γενικα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολη. οι πρώτες μέρες μόνο πρέπει να είναι αρκετά βαρετές.

Το κύριο πρόβλημα που βλέπω είναι η απουσία φρούτων, ίσως όμως εάν θέλεις να χάσεις λίγα κιλά, οπότε δεν θα το τραβηξεις πολυ να μην υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα την αρχισω και εγω. Η πρωτη φαση θεωρητικά δεν πρέπει να κρατάει πάνω απο 10 μέρες ανάλογα με την απώλεια κιλών που θέλουμε να επιτύχουμε. Οι υπολοιπες φασεις ειναι απόλυτος λογικές και μεσα σε σωστά διατροφικά πλαίσια. Λίγα ψωμια και ζάχαρες ενω τρως και φρουτα που σε λιγο που θα ερθει η ανοιξη ειναι χαρμα. Για να δουμε.......:-)

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

... φρούτα , ψωμί, ζάχαρη απαγορεύονται γιατί είναι υδατάνθρακες. Είσαι σίγουρη? Εσύ θες πρωτείνη. Το ξέρω καλά γιατί μέχρι την 2η φάση την έκανα έχασα 7 κιλά και μέσα σε 1 χρόνο τα ξαναπήρα

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη δίαιτα εδώ και 24 ημέρες (τις μετράω όπως βλέπετε :-P:razz:) και έχω χάσει μέχρι στιγμής 4.5 κιλά. Λογικά δηλαδή, μέχρι να κλείσω μηνα θα είμαι χοντρικα στα -5 κιλά. Νομίζω ότι είναι λογικό.

 

Συγκρίνοντας αυτήν τη δίαιτα με παραδοσιακή, υγιεινή διατροφή από διατολόγο (πραγματικά ήταν υγιεινή, δεν το λέω στα αστεία) έχω να πω τα εξής:

H δίαιτα dukan έχει το προφανές πλεονέκτημα ότι δεν πεινάς, γιατί μπορείς να τρως πρακτικώς απεριόριστες ποσότητες από τα επιτρεπόμενα, δηλαδή πρωτείνη και γαλακτοκομικά (μέχρι 1.5% λιπαρά). Αυτό εμένα μου αρέσει, γιατί δεν αισθάνομαι στέρηση. Αντίθετα, με την κλασσική δίαιτα αισθανόμουν διαρκώς πεινασμένη.

 

Η δίαιτα δεν "απαιτεί" εξεζητημένα προιόντα, με εξαίρεση το πίτουρο βρώμης και σιταριού. Τα υπόλοιπα που αναφέρονται στα διάφορα sites είναι "προαιρετικά" προιόντα, του στυλ τυρί κρέμα με 0% λιπαρά, ένα υποκατάστατο του κορν φλάουρ κλπ. Αυτά όμως δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα χρησιμοποιείς. Απλώς, χρησιμοποιώντας τα μπορείς να εφαρμόζεις κάποιες απιπλέον παρασκευές των βασικών τροφών, οπότε δεν βαριέσαι. Εγώ να πω την αλήθεια δεν τα πολυχρησιμοποιώ. Για τη δική μου γεύση δεν αξίζουν ιδιαίτερα τον κόπο, αλλά από την άλλη έχω να χάσω σχετικά λίγα κιλά (10), οπότε βλέπω έναν κοντινό ορίζοντα. Προφανώς, εάν ήξερα ότι θα μείνω σε δίαιτα για μεγάλο διάστημα θα δοκίμαζα κι εγώ εναλλακτικές.

 

Για το εάν είναι υγιεινή ή όχι, έχω τα ερωτηματικά μου για την απαγόρευση των φρούτων. Πάλι όμως, θεωρώ ότι για ένα μικρό διάστημα 2-3 μηνών, μπορείς να το αντέξεις. Δεν είναι το καλύτερο, αλλά ΟΚ, δεν νομίζω ότι θα πάθω κάτι.

 

Αναφορικά με το ότι ξαναπαίρνεις τα κιλά. Εγώ έχω χάσει δύο φορές τα κιλά μου και δύο φορές τα έχω πάρει πίσω. Το γιατί το γνωρίζω περίφημα. ΔΕΝ έκανα ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. Το ίδιο ισχύει και σε αυτήν τη δίαιτα. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις συντήρηση. Εάν σταματήσεις μία ωραία ημέρα την οποιαδήποτε δίαιτα και την επόμενη ημέρα αρχίσεις να τρως κανονικά, τα κιλά θα τα ξαναπάρεις. Το τελευταίο διάστημα έχω συζητήσει πολύ (και live και σε διάφορα forums) με ανθρώπους που βρίσκονται ή βρίσκονταν σε δίαιτα, με επιτυχία ή όχι. Αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα είναι ότι εάν δεν έχω σκοπό να κάνω τη σωστή συντηρηση (όποια υποδεικνύει η κάθε δίαιτα), καλύτερα να μην ξεκινήσω καθόλου.

 

Αυτά.. και συγγνώμη για το σεντόνι:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

την έκανα εγώ από Σεπτέμβριο μέχρι και Νοέμβριο που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και έχασα 11 κιλά άνετα χωρίς πείνα και με εναλλαγές...Τι εννοώ ότι έκανα τις 10 μέρες επίθεση και λίγο από την δεύτερη φάση και μετά γύρισα στην κλασσική δίαιτα ε τα 5 γεύματα διότι μου λείπανε φρούτα και όσπρια.ε στην κλασσική συνέχισα να χάνω όχι με τους τρελούς ρυθμούς της ντουκάν. Μόλις ένιωσα πάλι έτοιμη ξανά έκανα επίθεση για 3 μέρες και συνέχισα δεύτερη φάση όπου έμαθα ότι είμαι έγκυος και το έκοψα.Να σου πω ότι τώρα στην εγκυμοσύνη τρώω άνετα και αρκετά ότι θέλω και μέχρι τώρα 22 εβδομάδες έχω πάρει από αυτά μόνο 3 κιλά πίσω.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερούδια!

Φαίνεται να γνωρίζεις καλά την συγκεκριμένη δίαιτα! Την ψάχνω και την αναλύω μήνες τώρα,γιατι φοβάμαι να την ξεκινήσω!

Σου έχω μερικές ερωτησουλες,σε ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο και την υπομονή σου!

Δεν μου φαίνεται δύσκολη,αλλά έχω κάποιες απορίες..

Ας πούμε στην πρώτη φάση,την φάση της επίθεσης.. Πρέπει να χάσω γύρω στα 35 κιλά (ποοοοοολυ βάρος!!) τα οποία έβαλα μέσα σε 3-4 μήνες,λόγω σοβαρής ασθένειας (ευτυχώς τέλος καλο,όλα καλά!) Πόσο καιρό πρέπει να κρατήσει η πρώτη φάση;

Η δεύτερη απορία μου είναι,λέγοντας πίτουρα βρωμης,εννοούμε κουακερ ή κάτι άλλο;

Αυτά τα λίγα (!) σε πρώτη φάση,ελπίζω σε μια σύντομη απάντηση!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Φαίνεται να γνωρίζεις καλά την συγκεκριμένη δίαιτα! Την ψάχνω και την αναλύω μήνες τώρα,γιατι φοβάμαι να την ξεκινήσω!

Σου έχω μερικές ερωτησουλες,σε ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο και την υπομονή σου!

Δεν μου φαίνεται δύσκολη,αλλά έχω κάποιες απορίες..

Ας πούμε στην πρώτη φάση,την φάση της επίθεσης.. Πρέπει να χάσω γύρω στα 35 κιλά (ποοοοοολυ βάρος!!) τα οποία έβαλα μέσα σε 3-4 μήνες,λόγω σοβαρής ασθένειας (ευτυχώς τέλος καλο,όλα καλά!) Πόσο καιρό πρέπει να κρατήσει η πρώτη φάση;

Η δεύτερη απορία μου είναι,λέγοντας πίτουρα βρωμης,εννοούμε κουακερ ή κάτι άλλο;

Αυτά τα λίγα (!) σε πρώτη φάση,ελπίζω σε μια σύντομη απάντηση!

Ευχαριστω!

 

πρέπει να κάνεις την επίθεση για 10 μέρες που είναι και οι περισσότερες.Μετά θα πας στην δεύτερη φάση.Πίτουρο βρώμης είναι άλλο από το κουάκερ και το βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά ή στο κέντρο με το κιλό και φθηνό...

Ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για ντουκάν εδώ http://pareadukan.com/index.php/forum/%CE%97-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-Dukan/2306-The-Dukan-Diet-1%CE%B7-%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B7

 

με συνταγές και με από όλα τα καλά

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας παιδια!!! Ειμαι νέα στην δίαιτα αυτή και μάλλον κάνω κατι λάθος... Ξεκίνησα προν 3 μέρες με 71.8 κ και ειμαι 70. Τωρα που μιλάμε ... Δεν ξέρω τι φταίει με τόσο κοτόπουλο αυγό γιαούρτι περίμενα με τα λεγόμενα να χάσω κατι παραπάνω ... Βέβαια 2 μέρες το βράδυ με καλή παρέα κατέβασα απο ένα ποτηράκι λευκό κρασί ... Μήπως φταίει;;;βοηθήσετε ρε παιδια θελω πολυ να χάσω!!! Εχω δοκιμάσει τα πάντα κ τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Luisa εγω εχω να χασω 38 κιλα και θεωρητικα επρεπε να κανω 10 μερες επιθεση αλλα μπηκα στο σαιτ του Ντουκαν,εκανα το τεστ που εχει και μου ειπε να κανω 7 μερες επιθεση

 

 

http://www.dukandiet.co.uk/

 

 

Κανω αυτη την διαιτα εδω και 22 μερες και εχω χασει 6 κιλα χωρις να πειναω καθολου.Εχω κανει αρκετες απο τις συνταγες που κυκλοφορουν οπως lemon pie,πιτσα,κρεπα,κεικ σοκολατας και πραγματικα εχω βρει την υγεια μου.

 

Μπορει να μην εχει φρουτα αλλα την θεωρω πιο υγιεινη διατροφη σε σχεση με αυτα που σαβουριαζα και εφτασα τα 38 κιλα + :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Έχω πάρει και εγώ μερικά κιλά και τυχαία μου είπε μια φίλη μου για τη δίαιτα Dukan. Έκανα μια έρευνα στο internet και βρήκα πολλά αλλά βρήκα ότι υπάρχει και βιβλίο μεταφρασμένο στα ελληνικά λέγεται H δίαιτα Ντουκάν. Πήγα και το αγόρασα και το βρίσκω πολύ καλό. Είμαι στη φάση που προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει η δίαιτα μια και είμαι λίγο άπειρη από δίαιτεες αφού ειναι η πρώτη φορά που παίνρω κιλά. Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι? Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ

:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Έχω πάρει και εγώ μερικά κιλά και τυχαία μου είπε μια φίλη μου για τη δίαιτα Dukan. Έκανα μια έρευνα στο internet και βρήκα πολλά αλλά βρήκα ότι υπάρχει και βιβλίο μεταφρασμένο στα ελληνικά λέγεται H δίαιτα Ντουκάν. Πήγα και το αγόρασα και το βρίσκω πολύ καλό. Είμαι στη φάση που προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει η δίαιτα μια και είμαι λίγο άπειρη από δίαιτεες αφού ειναι η πρώτη φορά που παίνρω κιλά. Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι? Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ

:-D

 

Αφου εχεις το βιβλιο τα εχεις ολα ;)

 

Καλα εκανες και το πηρες,μου αρεσει και με βοηθησε πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.Μελετησε την καλα και αν πιστευεις οτι σου ταιριαζει μπορεις να την ξεκινησεις.

 

 

Καλες απωλειες :P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις το βιβλιο τα εχεις ολα ;)

 

Καλα εκανες και το πηρες,μου αρεσει και με βοηθησε πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.Μελετησε την καλα και αν πιστευεις οτι σου ταιριαζει μπορεις να την ξεκινησεις.

 

 

Καλες απωλειες :P

 

Καλή επιτυχία ,την έχω δοκιμάσει & εγώ...αλλά όπως είπες & συμφωνώ απόλυτα είναι να σου ταιριάξει η δίαιτα. Εμένα αυτή η δίαιτα δεν μου 'εκανε΄....γι'αυτό δεν έχασα όσα περίμενα.....γενικά οι χημικές δίαιτες εκτος του ότι είναι βλαβερές για τον οργανισμό για μεγάλο διάστημα δεν είναι ότι καλύτερο...εγώ όποτε θελω να χάσω εδώ & χρόνια κάνω την Scarsdale παληά & εγγύηση. Εμενα μου ταιριάζει!!! Καλή δύναμη...:P:idea:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...