Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρθολίνιος αδένας και προσπάθειες...


Aketo

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΟΙ ΒΑΡΘΟΛΙΝΕΙΟΙ ΑΔΕΝΕΣ!!!! ΕΚΑΝΑ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΔΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. 15 ΛΕΠΤΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΜΟΝΗΣ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ. ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΗΞΙΜΟ!! ΕΙΧΑΜΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ! ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?? ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

geia sou!!!!! egw ekana marsipopoihsh prin ena xrono to mono pou katafera einai na isixasw gia ena xrono ... giati meta ksanavgike kai anagkastika na kanw afairesh prin 3 mhnes kai twra akoma to niwthw kapws... twra koita iparxoun kopeles pou den tous ksanavgenei pote meta thn marsipopoihsh emena mou ksanavgike... euxomai esu na eisai tuxerh kai na mhn sou ksanavgei pote!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!!!

έχω ένα θεματακι και γω και ήθελα να ρωτήσω...

δεν έχω πάει ακόμα στην γυναικολόγο μου (πιστεύω να τα καταφέρω μεσ στην εβδομάδα).

πριν από τρία χρόνια απο τεστ ΠΑΠ, διαγνώσθηκε ιογενη κονδυλώματα. πήρα χάπια και με την επανάληψη του τεστ δεν είχα τίποτα. έκανα και άλλα δύο απο τότε και δεν βρέθηκε τίποτα , ευτυχώσ!!!!

τώρα εδώ και τρεις μέρες έχω βγάλει ένα 'σπυράκι' εξωτερικά και κοντά στην ουρήθρα. πονάει και έχει μέγεθος φασολιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα .

αφαίρεσα τον Βαρθολίνειο Αδένα το Σάββατο 16/4 και την πρώτη βδομάδα είχα πεθάνει στους πόνους .Εχθές που ήταν η 10η μέρα πήγα στο γιατρό μου γιατί εδώ και κάποιες μέρες φοράω σερβιέτα λόγω που το πύον τρέχει ατελείωτα και συνέχεια .Με ενημέρωσε οτι έχει μολυνθεί και αυτή είναι η αιτία του πύου.Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ ,διοτι αν αυτό δεν σταματήσει θα χρειαστεί πάλι επέμβαση και συνάμα ολική νάρκωση .Γιατί μολύνθηκε ?το έχει πάθει καμία από εσάς ?δεν αντέχω στην ιδέα να το ξαναπεράσω όλο αυτό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

egw ekana afairesh ton dekemvrh ... to niwthw akoma ligo periergo ekeino to shmeio...ponaga mono thn prwth mera tou xeirourgiou... emeina ka sto nosokomeio ekeinh thn mera...tis ipolipes meres den ponousa idietera.. isa pou to eniwtha....

kalispera ,

tha ithela na moy peis gia ti periptwsh soy giati exw afairesei kai gw ton adena kai me endiaferei .thn prwth bdomada ponoysa apisteyta poly kai hmoun synexeia ksaplwmenh .epishs moy molynthike ekei kai trexei puo akoma enw einai h 10h mera .pinw akoma antiviosh alla den kserw pote epitelous tha stamatisei ayto na me vasanizei .an exeis kati na moy peis symfwna me thn empeiria sou tha me voithouse .

Link to comment
Share on other sites

kalispera ,

tha ithela na moy peis gia ti periptwsh soy giati exw afairesei kai gw ton adena kai me endiaferei .thn prwth bdomada ponoysa apisteyta poly kai hmoun synexeia ksaplwmenh .epishs moy molynthike ekei kai trexei puo akoma enw einai h 10h mera .pinw akoma antiviosh alla den kserw pote epitelous tha stamatisei ayto na me vasanizei .an exeis kati na moy peis symfwna me thn empeiria sou tha me voithouse .

 

λοιπον κοιτακσε να δεις εγω εκανα το χειρουργιο και εμεινα στο νοσοκομειο την πρωτη μερα , πονουσα πολυ μονο εκεινη την μερα.. την επομενη που βγηκα και πηγα σπιτι μου δεν πονουσα ιδιαιτερα πολυ αλλα ποναγα .... πυο δεν εβγαλα ποτε ... εγς εμεινα στο κρεβατι περιπου 2 εβδομαδες γιατι οταν ημουνα ορθια με πονουσε λιγο και γενικα για ενα μηνα περιπου καποιεσ στιγμες της ημερας ενιωθα κατι σουβλιες αλλα ηταν φισιολογικο...τωρα εσενα πως σου μολυνθικε εκει??? πηρεσ τον γιατρο σου να του το πεις??? πηρες αντιβιωση αυτεσ της 10 μερεσ???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιτακσε να δεις εγω εκανα το χειρουργιο και εμεινα στο νοσοκομειο την πρωτη μερα , πονουσα πολυ μονο εκεινη την μερα.. την επομενη που βγηκα και πηγα σπιτι μου δεν πονουσα ιδιαιτερα πολυ αλλα ποναγα .... πυο δεν εβγαλα ποτε ... εγς εμεινα στο κρεβατι περιπου 2 εβδομαδες γιατι οταν ημουνα ορθια με πονουσε λιγο και γενικα για ενα μηνα περιπου καποιεσ στιγμες της ημερας ενιωθα κατι σουβλιες αλλα ηταν φισιολογικο...τωρα εσενα πως σου μολυνθικε εκει??? πηρεσ τον γιατρο σου να του το πεις??? πηρες αντιβιωση αυτεσ της 10 μερεσ???

εγω έκατσα την πρώτη βδομάδα στο κρεβάτι γιατι πονουσα πολύ .τώρα είμαι ουσιαστικά στη 2η βδομάδα και παω στη δουλεια κανονικα .δεν ποναω σχεδόν καθόλου .με ενοχλεί ΄λίγο οταν κάθομαι αλλα οκ.Ναι πήγα στο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι συμβαίνει καμια φορα να μολύνετε γιατι είναι περίεργει η περιοχή .Παίρνω αντιβίωση κανονικα και του βα΄ζω και διάφορα στην πληγή αλλα ακόμα τρέχει πυο .Εχω ταλαιπωριθεί πολύ και φοβάμαι μηπως συνεχίσω να ταλαιπωρούμε.Μετα από πόσο καιρό ήρθες σε επαφή με τον σύντροφο σου?

Link to comment
Share on other sites

εγω έκατσα την πρώτη βδομάδα στο κρεβάτι γιατι πονουσα πολύ .τώρα είμαι ουσιαστικά στη 2η βδομάδα και παω στη δουλεια κανονικα .δεν ποναω σχεδόν καθόλου .με ενοχλεί ΄λίγο οταν κάθομαι αλλα οκ.Ναι πήγα στο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι συμβαίνει καμια φορα να μολύνετε γιατι είναι περίεργει η περιοχή .Παίρνω αντιβίωση κανονικα και του βα΄ζω και διάφορα στην πληγή αλλα ακόμα τρέχει πυο .Εχω ταλαιπωριθεί πολύ και φοβάμαι μηπως συνεχίσω να ταλαιπωρούμε.Μετα από πόσο καιρό ήρθες σε επαφή με τον σύντροφο σου?

 

μετα απο ενα μηνα μου ειπε ο γιατρος αλλα με λιπαντικα μου ειπε για ενα μηνα. αλλα σκεψου οτι ακομα και τωρα μετα την επαφη ποναω και κατα την διαρκεια ποναω...και μετα για 2 μερεσ εχς μια ενοχλιση... και εχουν περασει 4 μηνες απο το χειρουργιο.....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα μηνα μου ειπε ο γιατρος αλλα με λιπαντικα μου ειπε για ενα μηνα. αλλα σκεψου οτι ακομα και τωρα μετα την επαφη ποναω και κατα την διαρκεια ποναω...και μετα για 2 μερεσ εχς μια ενοχλιση... και εχουν περασει 4 μηνες απο το χειρουργιο.....

Μαρία σε ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη και το ενδιαφέρον σου .΄

Σου εύχομαι να απαλαγείς από αυτό το συντομότερο δυνατό.

Πήγα σε άλλο γιατρό εχθές και με καθησύχασε αρκετά .Είμαι βέβαια και πιο καλά από πριν .

Σου εύχομαι ότι καλυτερο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εκανα κ εγω αφαιρεση πριν απο 2 εβδομαδες περίπου.. το πριξιμο όμως ακόμη να υποχωρήσει τελείως... ειναι φυσιολογικό αυτό?? ξερει καμια απο εσας ποσο χρειαζεται για να υποχωρήσει τελειως??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, Καλως ήρθα στο κλάμπ και εγώ... Ξάφνικά άρχισα να νιώθω μια ένόχληση, φιλάφησα και έπιασα ένα μικρό "καρυδάκι" στον δεξί αδένα. Πανικοβλήθηκα, πήγα στο γιατρό και με διαβεβαίωσε ότι είναι β.α. Απο χτες πάιρνω procef και αντοφλεγμονώδη . Το θέμα μου είναι άλλο. σε δέκα μέρες είναι να ταξιδέψω και εν γίνεται σε καμία περίπτωση να αναβληθεί, τι λέτε? Θα αντέξω να πάνω και να γυρίσω και μετά κάνω ότι χρειαστεί, δεν ξέρει και ο γιατρός αν θα μπορέσω ή όχι. Μου λέει αν θέλω , να κάνουμε τώρα τη διάνοιξη με τοπική στο γιατρείο του. Αν κάνω ,μετά θα μπορέσω να είμαι άνετη στο ταξίδι ή θα πονάω? Αυτό λεει μπορώ,αλλα δεν τα πολυπιστεύω, πάντα έτσι λένε και μετά πονάς.

Βοήθεια pleaseeeeeeeeeeeee ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, Καλως ήρθα στο κλάμπ και εγώ... Ξάφνικά άρχισα να νιώθω μια ένόχληση, φιλάφησα και έπιασα ένα μικρό "καρυδάκι" στον δεξί αδένα. Πανικοβλήθηκα, πήγα στο γιατρό και με διαβεβαίωσε ότι είναι β.α. Απο χτες πάιρνω procef και αντοφλεγμονώδη . Το θέμα μου είναι άλλο. σε δέκα μέρες είναι να ταξιδέψω και εν γίνεται σε καμία περίπτωση να αναβληθεί, τι λέτε? Θα αντέξω να πάνω και να γυρίσω και μετά κάνω ότι χρειαστεί, δεν ξέρει και ο γιατρός αν θα μπορέσω ή όχι. Μου λέει αν θέλω , να κάνουμε τώρα τη διάνοιξη με τοπική στο γιατρείο του. Αν κάνω ,μετά θα μπορέσω να είμαι άνετη στο ταξίδι ή θα πονάω? Αυτό λεει μπορώ,αλλα δεν τα πολυπιστεύω, πάντα έτσι λένε και μετά πονάς.

Βοήθεια pleaseeeeeeeeeeeee ...

 

 

λοιπον εχω κανει κ γω διανοιξη αλλα με ολικη ναρκωση κ σε νοσοκομειο... μετα θα εχεις ραμματα κ σιγουρα δεν θα εισαι κ εντελος ανετη. δεν ξερω αν θα αντεξης με τοπικη ανεσθισια ...ποναει το νιστερη δεν θελω να σε τρομαξω αλλα σκεψου το καλα....ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμένα!γραφτηκα στο φορουμ μονο για αυτο το θεμα. πριν 2 χρόνια ειχα παρατηρησει πρήξιμο στον δεξιο αδενα και στην αρχη νομιζα οτι σπυρακι πριν την περίοδο μεσα σε 2 ημερες μεγαλωσε και εγινε σαν καρυδι (το ελαχιστο). δεν μπορουσα να περπατησω ουτε καν να κατσω. επειδη ημουν αδιαθετη και σαββατοκυριακο δεν μπορουσα να παω στον γιατρο και εβαλα μονη μου betadyne και fucicort . μεσα σε μια ημερα εσπασε και μικρυνε στο ελαχιστο. τωρα μετα απο 2 χρονια προχθες το ενιωσα να μεγαλώνει και να νιωθω μια ενοχληση. (και πάλι ενω περιμένω να αδιαθετησω). θελω να ρωτησω : ειναι σιγουρο οτι θα ξαναμεγαλώσει πάλι και τι πρεπει να παρω για μην εξαπλωθει μεχρι να παω στον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια.ειχα και εγω πριν απο τρια χρονια περιπου το ιδιο προβλημα, στην ηλικια των 21 μου χρονων διαπιστωσα οτι ο αριστερος μου αδενας ειχε πριστει,αργοτερα αρχισε να μεγαλωνει,ειχε παρει τη μορφη μργαλου καρυδιου. πονουσα,υπεφερα οσα χαπια και αν μου ειχε δωσει ο γιατρος μου. εφτασα στο σημειο να κανω και υψηλο πυρετο!οι αντιβιωσεις δεν λυνουν με τπτ το προβλημα μπορει για λιγο να το ηρεμησει αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν καταφερνετε τπτ ετσι.η μονη λυση ειναι να κανετε χειρουργειο και να αφαιρεσετε τον αδενα,κατι που επρεπε να ειχα κανει απο την αρχη και να μην χρειαζοταν να ταλαιπωρηθω ετσι...ενα θα σας πω...τελικα δεν καταλαβαινεις κατι.σου κανουν ολικη αναισθησια και δεν νιωθεις τπτ.3 με 4 ημερες νιωθεις ενα μικρο πονο(καμια σχεση με τον πονο του βαρθ.αδενα)και σε ενα μηνα το πολυ ειναι ολα οκ... αυτο δημιουργηται απο εντονη τριβη κατα τη σεξουαλικη επαφη,απο στενα ρουχα, απο γυρισμα τριχας και τελος θα προτιματε τα βαμβακερα εσωρουχα(οχι στρινγκ) και θα αποφευγετε τα o.b. συμβουλη απο το γιατρο μου.περαστηκα σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε!! και εγω ειμαι καινουργια και καθως διαβαζα ολα τα μνμτα του θεματος παρατηρησα την ομοιοτητα του με ενα προβλημα που εχω και εγω.. τους τελευταιους 2-3 μηνες καθε φορα μετα την επαφη (Εκτος του οτι ποναω μερικες φορες κατα τη διαρκεια και βγαζω λιγο αιμα) εχω μια κυστη σε μεγεθος καρυδιου στο αριστερο μικρο χειλος κοντα στην ουρηθρα που αν τη πιεζω ποναει. υστερα απο 2 μερες φευγει εντελως.. την τελευταια φορα κρατησε παραπανω και ποναγε παρα πολυ και ειχε ερεθιστει ολη η περιοχη γνκ!! πηγα σε 2 διαφορετικες γυναικολογους οταν ειχε υποχωρησει η κυστη και καμια δν μου ειπε τπτ...... δν μπορω να τις εμπιστευτω! θα σας παρακαλεσω επδ δν αντεχω αλλο και επδ δν θελω να εξελιχθει σε κατι χειροτερο, αν μπορειτε να μου προτεινετε σε μνμ εναν καλο γιατρο σε αυτο το θεμα και αν γνωριζετε ποσο κοστιζει μια τετοια χειρουργικη αφαιρεση! σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα! Θα κανω αφαιρεση του αδενα , και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει ηδη κανει, αν αφηνει ουλες στο σημειο που θα γινει η τομη , και ποσες μερες μετα θα επανελθει στο φυσιολογικο του , δηλ ποτε θα υποχωρησει το πριξιμο .. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! Θα κανω αφαιρεση του αδενα , και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει ηδη κανει, αν αφηνει ουλες στο σημειο που θα γινει η τομη , και ποσες μερες μετα θα επανελθει στο φυσιολογικο του , δηλ ποτε θα υποχωρησει το πριξιμο .. ευχαριστω!

 

 

καλησπέρα,

 

αφήνει ουλή, οχι ομως κατι το ιδιαίτερο

το πρήξιμο εμένα μου έφυγε μετα από μιάμιση βδομάδα αλλα το σημείο εκείνο θα το νιώθεις μουδιασμένο και κάπως περίεργο για παρα πολυ καιρό. ό,τι αλλο θες με ρωτασ. σε ποιο νοσοκομείο θα κάνεις την αφαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια αν έχετε μπλέξει με τους βαρθολίνειους, προτείνω έναν πολύ καλό γιατρό και ένα χειρουργείο αφαίρεσης. Σας μιλώ εκ πείρας, έχω αφαιρεσει πλέον και τους δύο.

Με τον έναν πρηζόμουν/ξεπρηζόμουν περίπου 2 χρόνια. Αντιβιώσεις - παυσίπονα κλπ. Οι διανοίξεις και οι μαρσιποποιήσεις είναι λύσεις από γιατρούς που δεν έχουν εμπειρία κατά τη γνώμη μου.

 

Η αφαίρεση ενός αδένα πρέπει να γίνει όμως αφού προηγηθεί σχήμα με αντιβιωτικά και αντιμικροβιακά που να το καταστήσουν ήρεμο, χωρίς φλεγμονή. Η αφαίρεση γίνεται με κανονικό χειρουργείο - μικρή νάρκωση και υπάρχει μεγάλος πόνος για 3-4 μέρες μετά.

 

Αφού όλα τελειώσουν ξεχνάς ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τα προβλήματα αυτά. Και ούτε σου λείπει τίποτα, υγρά κανονικά υπάρχουν, όλα εντελώς φυσιολογικά, σας το υπογράφω.

 

 

 

Καλησπέρα ,

 

Αντιμετωπίζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και πεντε χρονια.Θα σε παρακαλούσα,να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες του γιατρού που σε χειρούργησε(όνομα ,διέυθυνση,τηλέφωνο) για να βρω κ εγω επιτέλους μια λύση για το προβλημά μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιώτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα ,

 

Αντιμετωπίζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και πεντε χρονια.Θα σε παρακαλούσα,να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες του γιατρού που σε χειρούργησε(όνομα ,διέυθυνση,τηλέφωνο) για να βρω κ εγω επιτέλους μια λύση για το προβλημά μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιώτα

 

Γλυκιά μου σου έστειλα pm - καλή επιτυχία εύχομαι σε όλες όσες αντιμετωπίζετε το πρόβλημα αυτό! Είναι οδυνηρό αλλά και πολύ ψυχοφθόρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

 

 

Διαβάζω όλη τη συζήτηση σας και ήθελα να πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία… Λοιπόν, εμένα εμφανίστηκε για πρώτη φορά πριν ένα χρόνο στον αριστερό αδένα από έντονη σεξουαλική επαφή. Από τότε έχει εμφανιστεί τρείς φορές. Την πρώτη φορά ήταν σε μέγεθος καρυδιού και πονούσε αρκετά. Πήγα σε μια γυναικολόγο η οποία το παρακέντησε και μου έδωσε αντιβίωση. Ηρέμησε και μειώθηκε σε μέγεθος ρεβιθιού. Μετά από τρείς μήνες ξανά τα ίδια. Τέλος, πριν δύο βδομάδες πρήστηκε απότομα και πήγα στο νοσοκομείο από μου έδωσαν αντιβίωση αλλά επειδή είχε πρηστεί πολύ το πύον δεν επέτρεπε την αντιβίωση να δράση με αποτέλεσμα να παίρνω χάπια και αυτό να συνεχίζει να πρήζεται δραματικά. Έφτασε να γίνει σαν ένα μεγάλο μανταρίνι και πήγα στο νοσοκομείο κυριολεκτικά στα 4 και με ανοιχτά τα πόδια. Ούτε να το ακουμπήσω δεν μπορούσα και εκεί μου έκαναν ξανά παρακέντηση. Τσίριζα έκλαιγα αλλά ανακουφίστηκα απευθείας. Η παρακέντηση όμως δεν λύνει το πρόβλημα απλά το ηρεμεί. Γενικά έχω επισκεφθεί εξωτερικούς γιατρούς και νοσοκομεία για να βρω μία μόνιμη λύση. Επειδή οι περισσότεροι γιατροί το θεωρούν ασήμαντο δεν ασχολούνται και πολύ. Όλοι μέχρι τώρα είναι κατά της αφαίρεσης. Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να φας μαχαίρι για κάτι τέτοιο. Ότι είναι η τελευταία λύση. Τι να πω; Επειδή βαρέθηκα να πονάω και θέλω φυσιολογική σεξουαλική ζωή έψαξα μόνη μου και έμαθα για την μαρσιποποίηση. Βρήκα και ένα πολύ καλό γιατρό που επιτέλους ασχολήθηκε με το πρόβλημά μου και θα μπω χειρουργείο για να το κάνω. Η αλήθεια είναι πως ήμουν αισιόδοξη με αυτή τη μέθοδο αλλά με όσα άκουσα από εσάς φοβήθηκα λίγο κυρίως όσο αναφορά την επανεμφάνιση και τον πόνο μετά. Ο γιατρός μου μου είπε ότι έχει 90% επιτυχία και είναι υπόθεση 10 ημερών...Τι λέτε αξίζει τελικά να το κάνεις? Θα σας πω την εμπειρία της μαρσιποποίησης σε καμιά βδομάδα που θα κάνω την επέμβαση.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ και πραγματικά συμπάσχω με τον πόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην ξαναεμφανίσεις πρόβλημα, με λίγα λόγια να ανήκεις σ'αυτό το 90% κατά τον γιατρό σου. Εγώ ήμουν στο 10% ή κατά τον δικό μου γιατρό στο 30%. Στην ουσία η μαρσιποποίηση αφήνει μία δίοδο διαρκώς ανοικτή για να φεύγει η φλεγμονή. Η αφαίρεση του αδένα δεν είναι εύκολη επέμβαση για τον γιατρό και χρειάζεται εμπειρία - γιαυτό και βλέπεις ότι δεν σε καθοδηγούν προς τα εκεί.

Ο αδένας μας φτάνει έως την περιοχή της ήβης, δεν είναι ένα ρεβυθάκι μόνο. Πρέπει να αφαιρεθεί ολόκληρος ώστε να σταματήσει να είναι πρόβλημα. Εάν ο γιατρός δεν κάτσει να το καθαρίσει και αφαιρέσει σωστά, χαιρετίσματα. Ένα χιλιοστό να αφήσει - θα δημιουργηθεί και πάλι και θα ξανατρέχεις.

Μην αγχώνεσαι - όλα θα πάνε καλά, ήθελα μόνο να μεταφέρω τις γνώσεις μου επι του θέματος που είναι αρκετές, ώστε να ξέρετε τη διαφορά μεταξύ αφαίρεσης/μαρσιποποίησης κι εάν αποφασίσετε αφαίρεση να πάτε σε έμπειρο γιατρό (που να έχει στο ενεργητικό του αρκετές τέτοιες ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ επεμβάσεις).

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ... ΟΙ ΒΑΡΘΟΛΙΝΕΙΟΙ ΑΔΕΝΕΣ!!!! ΕΚΑΝΑ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΔΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. 15 ΛΕΠΤΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΜΟΝΗΣ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ. ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΗΞΙΜΟ!! ΕΙΧΑΜΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΡΣΙΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ! ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?? ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Exw ftasei ta duo xronia meta tn marsipooiisi k eimai kala,ponousa arketo kairo meta tn epemvasi, eixa kanei 3 ramata,ponaei kata kairous elafra xwris na prizetai akoma omws fovamai tis epafes,alla i ousia einai oti dn ksanapernas tn idia friki!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούρια στην εν λόγω πάθηση, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που με ταλαιπωρούν οι αδένες, καθώς είχα πρόβλημα και με τον σιελογόνο αδενα στο παρελθόν. Σχετικά με τον βαρθολίνιο, μου παρουσιάστηκε μόλις εχθές στο αριστερό χείλος. Πρίστηκε πολύ γρήρορα και επικοινώνησα με την γυναικολόγο, η οποία μου σύστησε να πάρω αντιβίωση zinadol των 500 καθώς και mesulid και να κάνω πλήσεις στην περιοχή με αφρίζων betadine. Η αλήθεια είναι πως όταν παίρνω το mesulid η περιοχή ξεπρίζεται και ο πόνος ανακουφίζεται. Μου είπε πάντως η γυναικολόγος ότι όπως και να έχει, θα πρέπει να ανοιχτεί. Ήθελα να ρωτήσω αν με το που εμφανίζεται μιά φορά, μετά όταν τελειώσει η φαρμακευτική αγωγή, ξεπρίζεται τελείως? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις σας. Η αγωγή πάντως που μου έδωσε η γυναικολόγος, γαίνεται αρκετά καλή για την ανακούγιση των συμπτωμάτων. Αν την ακολουθήσετε όμως, πρέπει να πάρεται οπωσδήποτε κάποιο καλυπτικό για το στομάχι για να μην έχετα πρόβλημα από την αντιβίωση. Εγώ παίρνω seclor ένα μισάωρο πριν πάρω την αντιβίωση. Ελπίζω να βοήθησα κάπως τις καινούριες. Ας ελπίσουμε ότι ο πόνος θα περάσει γρήγορα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...