Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ


maraki10

Recommended Posts

Επίσης οι γονείς αν θέλουν μπορούν χωρίς πλέον να υπάρχει το οικονομικό θέμα να αποφασίσουν αν θα κρατήσουν για την οικογένεια τους το αίμα ή αν θα το δωρίσουν μιας και στην τράπεζα αυτή υπάρχουν και οι δύο επιλογές.

 

Το να τα κρατήσεις για την οικογένειά σου το καταλαβαίνω.

Αν θες να τα δωρίσεις όμως πού τα κρατάνε ? Σε δική τους τράπεζα? Γιατί να μην τα δωρίσω τότε στην Δημόσια Τράπεζα που οι έρευνες γίνονται από επιστήμονες και έτσι βοηθάμε περισσότερο ?

Ίσως για το ΜΗΤΕΡΑ επειδή δεν το έχω καθόλου σε εκτίμηση να μην με πείθουν οι καλές προθέσεις που έχουν.

Το μόνο καλό είναι οτι τουλάχιστον τα ζευγάρια γλιτώνουν κάποια χρήματα (που θα τους τα πάρουν βέβαια αργότερα με άλλους τρόπους ....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπητέ μου bebako, καθότι βιολόγος έχω κάνει μια εμπεριστατωμένη έρευνα προτού καταλήξω αφενός στο να τα κρατήσω για την οικογένεια μου και αφετέρου στη συγκεκριμένη τράπεζα.

 

Να ενημερώσω λοιπόν όλους τους ενδιαφερόμενους, ότι σαφέστατα σήμερα ακόμη το ομφαλοπλακουντιακό αίμα κυρίως χρησιμοποιείται όχι για αυτόν από τον οποίο προέρχεται αλλά για κάποιον άλλον αρκεί να είναι συμβατά τα άτομα μεταξύ τους. Υπό αυτήν την έννοια η πιθανότητα αν τα φυλάξεις για την οικογένεια σου να χρησιμοποιηθούν είναι ευτυχώς μικρή σε σχέση ενδεχομένως με την πιθανότητα να τα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος στον κόσμο. Για αυτό και υπάρχει τόσο έντονη η τάση της δωρεάς.

 

Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν αφενός κάποιες ασθένειες πολύ λίγες σήμερα όντως όπου ήδη τα κύτταρα αυτά προς το παρόν έχουν χρησιμοποιηθεί με επιτυχία από το ίδιο το παιδί από το οποίο προέρχονται αναφέρω ενδεικτικά την εγκεφαλική παράλυση. Οι ασθένειες αυτές δυστυχώς είναι ασθένειες όπου δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μόσχευμα από άλλο άνθρωπο παρά μόνο από τον εαυτό σου.Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, η πιθανότητα να χρησιμοποιηθεί από τους γονείς είναι μικρή αφενός γιατί η συμβατότητα δεν είναι αρκετή είναι γύρω στο 50% αφετέρου γιατί είναι ενήλικες με υψηλό σωματικό βάρος και χρειάζονται υψηλές ποσότητες κυττάρων που δύσκολα υπάρχουν σε ένα μόσχευμα. Για αυτό και σήμερα χρησιμοποιούνται δύο μοσχεύματα για να ξεπεραστούν αυτά τα προβλήματα. Όμως η πιθανότητα να χρησιμοποιηθεί από ένα αδελφάκι είναι σημαντική δεδομένου ότι η πιθανότητα να είναι συμβατά δύο αδέλφια είναι αρκετά υψηλή. Εξάλλου στις μεταμοσχεύσεις για αιματολογικά προβλήματα αν έχουμε

ένα ξένο μόσχευμα συμβατό με εμάς και ένα συμβατό του αδελφού μας πάντα οι αιματολόγοι θα προτιμήσουν του αδελφού.Μπορείς να ρωτήσεις αιματολόγους να σου τα επιβεβαιώσουν όλα αυτά.

 

Εγώ για τους λόγους αυτούς δεν μπαίνω στη διαδικασία να ρισκάρω καθόλου με τις πιθανότητες και αποφάσισα να κάνω οικογενειακή φύλαξη και όχι δωρεά. Από την άλλη ως βιολόγος και ερευνητής για πολλά χρόνια ξέρω πως οι εξελίξεις στην επιστήμη είναι πάντα απρόβλεπτες και αυτό σημαίνει πως ίσως σήμερα αυτό που θα κρατήσω να χρησιμοποιείται για λίγες ασθένειες στο ίδιο το παιδί και για αρκετές σε ένα αδελφάκι αλλά αυτό μπορεί να έχει αλλάξει πολύ σε 2 ή σε 5 ή σε 10 χρόνια. Όπως βέβαια μπορεί να προκύψει μια εντελώς νέα θεραπευτική κατεύθυνση και όλα αυτά να είναι άκυρα σε λίγα χρόνια. Η επιστήμη είναι πάντα απρόβλεπτη.

 

Τώρα όσον αφορά το που να δωρίσει κάποιος ή που να τα φυλάξει κάποιος για την οικογένεια του αυτό που διαπίστωσα έγκυρα εγώ είναι ότι η συνεργαζόμενη με αυτά τα μαιευτήρια τράπεζα είναι η μόνη στην Ελλάδα και όχι μόνο που έχει διαπίστευση από τον εγκυρότερο και πλέον αξιόπιστο οργανισμό στον κόσμο FACT-NEΤCORD. Αν μπεις και στην ιστοσελίδα του οργανισμού θα δεις ότι είναι στη λίστα του ενώ η τράπεζα της ακαδημίας ακόμη προσπαθεί.

 

Να διευκρινίσω και κάτι τελευταίο η τράπεζα αυτή κάνει δημόσια φύλαξη όπως και η τράπεζα του ΜΗΤΕΡΑ-ΛΗΤΩ που είναι μέσα στο νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ όπως και μια ακόμη τράπεζα στη Θεσσαλονίκη στο Παπανικολάου. Αυτό δεν σημαίνει ότι ανήκει στο δημόσιο. Για την ακρίβεια είναι νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Απλά είναι υπό την επίβλεψη του Υπουργείου Παιδείας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κλείσει εφόσον ανήκει σε ένα ινστιτούτο απλά. Η τράπεζα του Παπανικολάου όντως ανήκει σε ένα δημόσιο φορέα το νοσοκομείο χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια και πάλι τίποτα τρομερό καθώς στις μέρες μας όπως βλέπετε πολλοί οργανισμοί του δημοσίου αν δεν υπάρχει χρηματοδότηση ίσως να καταργηθούν. Δεν βρίσκω το λόγο λοιπόν γιατί κάποιος να μην τα δωρίσει σε μια τράπεζα που είναι η πλέον αξιόπιστη στον Ελληνικό Χώρο εφόσον εξυπηρετεί τη δωρεά, μόνο και μόνο επειδή προέρχεται η πρωτοβουλία από τον ιδιωτικό τομέα και έχουμε μάθει να είμαστε καχύποπτοι?

Είδαμε και το Ελληνικό Κράτος που μας έχει οδηγήσει αυτή τη στιγμή στη χώρα μας και πόσο άξιο εμπιστοσύνης είναι....

 

Τώρα όσο για την οικονομική διευκόλυνση είναι σαφώς ένα πλεονέκτημα το οποίο δεν ξέρω αν εξυπηρετεί άλλους επιχειρηματικούς σκοπούς όμως και έτσι να είναι αυτό είναι θεμιτό εφόσον μιλάμε για ιδιωτικές επιχειρήσεις. Η ουσία όμως ότι άνθρωποι που ήθελαν να το κάνουν και δεν μπορούσαν τώρα θα το κάνουν δεν αλλάζει, ενώ άνθρωποι που με δυσκολία θα το έκαναν τώρα θα το κάνουν με μεγαλύτερη ευκολία και θα αξιοποιήσουν αυτά τα χρήματα αλλιώς.

 

Όπως και να έχει το σίγουρο είναι ένα πέρα από το πως τα βλέπει κανείς και πως τα κρίνει είναι κρίμα αυτό το πολύτιμο βιολογικό υλικό να πετιέται στα σκουπίδια γιατί μπορεί να σώσει τη ζωή του παιδιού μας ή ενός συνανθρώπου μας.

Επεξεργάστηκαν by protevi
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις αιματολόγους να σου τα επιβεβαιώσουν όλα αυτά.

σε πιστεύω..έχω ρωτήσει , έχω ενημερωθεί.

 

 

Δεν βρίσκω το λόγο λοιπόν γιατί κάποιος να μην τα δωρίσει σε μια τράπεζα που είναι η πλέον αξιόπιστη στον Ελληνικό Χώρο εφόσον εξυπηρετεί τη δωρεά, μόνο και μόνο επειδή προέρχεται η πρωτοβουλία από τον ιδιωτικό τομέα και έχουμε μάθει να είμαστε καχύποπτοι?

απλά δεν καταλαβαίνω πώς ξαφνικά εξυπηρετεί την δωρεά όταν μέχρι τώρα αυτά τα μαιευτήρια σε χρεωναν κερατιάτικα για την συλλογή βλαστοκυττάρων. Για μια δουλειά που την κάνει ο γυναικολόγος σου , που τον πληρώνεις εσύ . Ξαφνικά ο όμιλος του Κ. Βγενόπουλου την είδε ελεήον και σωτήρας?

 

Είδαμε και το Ελληνικό Κράτος που μας έχει οδηγήσει αυτή τη στιγμή στη χώρα μας και πόσο άξιο εμπιστοσύνης είναι....

μα απλώς επιβλέπει το Υπουργείο παιδείας...ή όχι ?

 

Η ουσία όμως ότι άνθρωποι που ήθελαν να το κάνουν και δεν μπορούσαν τώρα θα το κάνουν δεν αλλάζει, ενώ άνθρωποι που με δυσκολία θα το έκαναν τώρα θα το κάνουν με μεγαλύτερη ευκολία και θα αξιοποιήσουν αυτά τα χρήματα αλλιώς.

το θέμα είναι να τα αξιοποιήσουν και όχι να τους τα πάρουν με άλλο τρόπο. πχ της μόδας είναι πλέον να σου κρατάνε το παιδί στην θερμοκοιτίδα ή στην παρακολούθηση χωρίς να σου εξηγούν το λόγο, το πώς και το γιατί. Σε αυτή την περίπτωση τα αξιοποιείς σε ηρεμιστικά

 

Όπως και να έχει το σίγουρο είναι ένα πέρα από το πως τα βλέπει κανείς και πως τα κρίνει είναι κρίμα αυτό το πολύτιμο βιολογικό υλικό να πετιέται στα σκουπίδια γιατί μπορεί να σώσει τη ζωή του παιδιού μας ή ενός συνανθρώπου μας.

Σίγουρα να μην πεταχτεί στα σκουπίδια, αλλά όχι και να στήνουν χορό εις βάρος μας κάθε είδους λαμόγια ιδιωτικών συμφερόντων , που ξαφνικά θέλουν να μας τα πάρουν με άλλο τρόπο.

 

Βέβαια τα παραπάνω είναι απλά άποψή μου. Δεν προσπαθώ αν σε πείσω ούτε διαφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ bebbako για τις ευχές!!!

 

Όσο για το θέμα που συζητήσαμε να ξέρεις ότι υπάρχουν πολλές τράπεζες στον κόσμο που κάνουν και τα δύο και δημόσια και οικογενειακή φύλαξη μάλιστα ονομάζονται υβριδικές. Δεν είναι κάτι πρωτότυπο στο χώρο απλά δεν είναι και εύκολο να το κάνει μια μικρή τράπεζα. Θέλει σημαντικές υποδομές. Δεν χρειάζεται να το αντιμετωπίζουμε ως κάτι κακό απαραίτητα!

 

Όσο για το θέμα της μόδας, έχεις δίκιο όλα αυτά θέλουν προσοχή αλλά πρέπει και εμείς να ρωτάμε τους γιατρούς να μας εξηγούν τι και πως και όχι να δεχόμαστε ότι μας λένε.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις ευχές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bebbako

 

επειδή ξέχασα να σου απαντήσω σε ένα ερώτημα σου σχετικά με την τράπεζα της Ακαδημίας Αθηνών. Όπως σου είπα απλά την επιβλέπει το Υπουργείο Παιδείας δεν ανήκει στο δημόσιο με την έννοια ότι δεν είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου όπως οποιοσδήποτε φορέας ανήκει σε αυτό που ονομάζουμε δημόσιο στην Ελλάδα αλλά Νομικό Πρόσωπο ιδιωτικού Δικαίου. Και στην ιστοσελίδα τους αναγράφεται ξεκάθαρα αυτό.

 

Απλά έχει δημιουργηθεί η εντύπωση σε όλον τον κόσμο ότι είναι κρατική απλά επειδή ήταν η πρώτη που ξεκίνησε στην Ελλάδα τη δωρεά για δημόσια φύλαξη. Από την άλλη η τράπεζα αυτή ναι μεν παίρνει το ομφαλοπλακουντιακό αίμα μόνο για δωρεά αλλά για τον ιστό του ομφαλίου λώρου κάνει οικογενειακή-προσωπική φύλαξη και έτσι αποκομίζει σημαντικά κέρδη, τα οποία ελπίζω απλά να πηγαίνουν σε σωστούς σκοπούς και όχι στο να φουσκώνουν οι λογαριασμοί των υπεύθυνων...... Ενώ για παράδειγμα η δημόσια τράπεζα της Θεσσαλονίκης που είναι εντελώς κρατική όπως σου εξήγησα δεν συλλέγει λώρο για οικογενειακή φύλαξη. Αυτό δεν πρέπει να μας προβληματίζει?

 

Εσύ έχεις αγοράκι? και εγώ αγοράκι θα κάνω και περιμένω πως κααι πως πια να το δω, live και όχι μόνο με τους υπερήχους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να επηρεασω καμια σας.Εγω απο αυτα που διαβασα και ακουσα δεν προκειται να δωσω.Εκτος του οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι χρησιμα ουτε στο δευτερο παιδακι μου (αν κανω και αν παρουσιασει προβλημα, μακρια απο δω), ακουσα και τοσα πολλα για εμποριο βλαστοκυτταρων που εφριξα.Ασε που θελουν μια περιουσια για να τα φυλαξουν.....

 

ποιος το είπε αυτο?εννοω για μια περιουσια....?

εγω γεννησα 17/4/08 και επειδη στην Ελλάδα δεν υπήρχε κάποια Ιδιωτικη εταιρεια που να με καλυπτει νομικα...επέλεξα μια αγγλικη δεν θυμαμαι το όνομα της γιατι στην Αγγλία υπάρχει ποινικο δίκαιο για αυτες τις περιπτώσεις και μπορώ να τους κυνηγεισω όποια ώρα και στιγμη θέλω.....μετα την συλλογη βλαστοκυτταρων έκανα 2 φορες εξετάσεις αίματος για τα πάντα....είχα κάνει και πριν γεννησω....μόλις δώσαμε τα ΄βλαστοκκυταρα ήρθε σπίτι ενα πακετο με όλες τις αναλύσεις και τα ποσοστα τους....ειχε και το αγγλικο και το ελληνικο

και πλήρωσα 2000 ευρω για τα πρωτα 20 χρονια και μετα θα δινω ενα μικρο ποσο για κάθε δεκαετια....

α....συν οτι οι εξετασεις αιματος μου τα αποτελεσματα ήρθαν απο αγγλια

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

α...ξέχασα να γράψω επίσης πως πρωτα εξεταζουν τα κυτταρα και αν βρουν κάτι δεν τα δεχονται και σου επιστρεφουν τα χρηματα....

εγω βέβαια επειδη δεν θέλω αυριο μεθαυριο να χτυπάω το κεφαλι μου στον τοιχο...το έκανα και ας ειναι αχρειαστα....τι έχασα 100 ευρω για κάθε χρονο

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

bebbako

 

Από την άλλη η τράπεζα αυτή ναι μεν παίρνει το ομφαλοπλακουντιακό αίμα μόνο για δωρεά αλλά για τον ιστό του ομφαλίου λώρου κάνει οικογενειακή-προσωπική φύλαξη και έτσι αποκομίζει σημαντικά κέρδη, ....... Αυτό δεν πρέπει να μας προβληματίζει?

 

το ξέρω κι εγώ όταν γέννησα προσωπική φύλαξη προτίμησα τελικά να κάνω.

Ξέρεις όμως κάτι?Οταν πήγαμε εκεί η ενημέρωση που μας έκαναν ήταν μόνο για την δωρεά. Έτυχε ένας κύριος με δίδυμα κάτι να ρωτήσει κι έτσι μάθαμε για την προσωπική φύλαξη (που ναι την πληρώνεις )

Μου έκανε εντύπωση όμως γιατί δεν την "διαφημίζουν". Αν θέλουν λεφτά στα ταμεία τους, λογικά θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη ενημέρωση ε?

Εκεί προβληματίστηκα. Και το έκανα μόνο και μόνο έπειδή η κυρία που έκανε την ενημέρωση πιο πολύ φάνηκε να την ενόχλησαν οι ερωτήσεις για την προσωπική φύλαξη !!

 

 

 

 

Εσύ έχεις αγοράκι? και εγώ αγοράκι θα κάνω και περιμένω πως και πως πια να το δω, live και όχι μόνο με τους υπερήχους!!!!

 

ναι αγοράκι έχω κι εγώ (4,5 μηνών είναι τώρα) . Σου εύχομαι και πάλι όλα να πάνε καλά . Κράτα ενέργεια για όταν ερθει με το καλό το baby !!! Ειδικά τα αγοράκια είναι λίγο άτακτα !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

μου κάνει εντύπωση γιατί από ότι ξέρω εγώ στο σεμινάριο τους (και από γνωστούς αλλά και πολύ πρόσφατα που πήγα για να δω και εγώ που και πως θα καταλήξω) αφιερώνουν πολύ ώρα για τα μεσεγχυματικά κύτταρα για τα οποία κάνουν προσωπική φύλαξη και έχουν βγάλει και φυλλάδια που μιλάνε μόνο για αυτά. Από την άλλη εγώ όταν αναφέρομαι στην προσωπική φύλαξη δεν εννοώ μόνο τα μεσεγχυματικά κύτταρα αλλά και το ομφαλοπλακουντιακό αίμα, δηλαδή τα αιμοποιητικά που είναι και τα πλέον χρήσιμα σήμερα, τα μεσεγχυματικά είναι σε πάρα πολύ πειραματικό στάδιο ακόμη. Η εγκεφαλική παράλυση ας πούμε δεν θεραπεύεται με κύτταρα μεσεγχυματικά αλλά μόνο με κύτταρα του αίματος του παιδιού αν τα είχε κρατήσει.

 

Ίσως η κυρία να ενοχλήθηκε νομίζοντας πως δεχόταν ερωτήσεις για προσωπική φύλαξη ομφαλοπλακουντιακού αίματος γιατί αν η ερώτηση αφορούσε μόνο τα μεσεγχυματικά δεν βρίσκω το λόγο να ενοχληθεί εφόσον οι ίδιοι σε αυτό το κομμάτι προωθούν την προσωπική φύλαξη.

 

Τελωσπάντων, ώστε τα αγοράκια είναι πιο άτακτα ε? Για να δούμε!!!!

 

Καλό σκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η εγκεφαλική παράλυση ας πούμε δεν θεραπεύεται με κύτταρα μεσεγχυματικά αλλά μόνο με κύτταρα του αίματος του παιδιού αν τα είχε κρατήσει.

Δεν είπαμε οτι η επιστήμη είναι απρόβλεπτη ?

 

Ίσως η κυρία να ενοχλήθηκε νομίζοντας πως δεχόταν ερωτήσεις για προσωπική φύλαξη ομφαλοπλακουντιακού αίματος γιατί αν η ερώτηση αφορούσε μόνο τα μεσεγχυματικά δεν βρίσκω το λόγο να ενοχληθεί εφόσον οι ίδιοι σε αυτό το κομμάτι προωθούν την προσωπική φύλαξη.

Δεν μπορώ να ξέρω τί νόμιζε η κυρία...ξέρω μόνο τί νομιζω εγώ ..

Νομίζω οτι ήταν ξεκάθαρο τί κατάλαβε και τί όχι.

Αυτά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...