Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρθολίνιος αδένας και προσπάθειες...


Aketo

Recommended Posts

emena mou espase giati eixa kanei idi duo xeirourgia kai den antekse polu kai espase kai vgike olo o pion.. pira antiviosi kai twra thn pemth tha klisw gia xeirourgio gia na mou to afairesi telios ton adena auton .. kai egw to idio provlima exw kata thn epafi exw auto to agxos .. fovamai na kanw pali xeirourgio alla den ginete kai alliws poso allo tha taleporiemai...oso gia thn erwtisi sou oi mikres den spane apo oti kserw prepei na ginei terastio gia na spasei kai na vgei to pion... to katalaveneis oti espase giati anakoufizese apo ton pono kai eisai gemato me pion..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω μια απορία ρε κορίτσια....τι θα πάθουμε αν τελικά αυτος ο αδένας δεν αφαιρεθεί ποτε στην ζωή μας...αν τον κουβαλάμε για πάντα στο σώμα μας?? Εννοείται στην περίπτωση σαν τη δική μου μιλάω που με ενοχλεί κατα περιόδους και ως επι το πλείστον στη σεξουλική πραξη.

Υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί σε κάτι κακό,όπως καρκίνος η κατι τετοιο?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία ρε κορίτσια....τι θα πάθουμε αν τελικά αυτος ο αδένας δεν αφαιρεθεί ποτε στην ζωή μας...αν τον κουβαλάμε για πάντα στο σώμα μας?? Εννοείται στην περίπτωση σαν τη δική μου μιλάω που με ενοχλεί κατα περιόδους και ως επι το πλείστον στη σεξουλική πραξη.

Υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί σε κάτι κακό,όπως καρκίνος η κατι τετοιο?[/quote

 

Καταρχήν καλησπέρα σας....Είμαι καινούρια στην παρέα σας και χαίρομαι που μιλάω μαζί σας!!!! Τυχαίνει να έχω και εγώ αυτο το "σπυράκι" ας το πω, γύρω στα 12 με 13 χρόνια...Ξεκίνησε σαν ένα απλό σπυρί που καταλάβαινα όντως οτι προέρχεται απο τρίχα και επείδη έχω μανία με το να σπάω σπυράκια συνέχεια το πείραζα...Με τα πολλά πειράγματα λοιπόν ήρθε κι έγινε το μέγεθός του σαν ένα μεγάλο καρύδι...Μόλις το πίεζα πεταγόταν σαν συντριβάνι πύον και αίμα μαζι.Κάποια στιγμή κατάλαβα οτι δεν είναι ένα αστείο παιχνιδάκι και ότι πρέπει να το δει γιατρός.Για να μην τα πολυλογώ πήρα αντιβίωση για 1 εβδομάδα. Έπεσε κατα πολύ αλλά δεν παύει να υπάρχει ακόμα και τώρα, μετά απο 12-13 χρόνια. Το πήρα απόφαση όμως και θα πάω επιτέλους να το βγάλω. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και οτι με τοπική αναισθησία θα βγεί....Οπότε κορίτσια αφού εγώ το έχω 13 χρόνια και ζω, δεν πρόκειται να πάθει καμία τίποτα.......:P Πάρτε την απόφαση να το αφαιρέσετε απο πάνω σας γιατί εκτός τον άλλων είναι και αντιαισθητικό!!!!!!!!

as1cJY80g410000MzEwYnwwMDA5NTEwYnxUaGEgc2UgcGFydyBhZ2FsaWEgc2U.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη...τι σπυράκι? εμενα ειναι κύστη εσωτερική...την ψηλαφώ αλλα σε καμια περίπτωση δεν βγάζει πύον ή είναι ορατό με το μάτι! Μήπως μιλάμε για άλλο πράγμα.Ούτε πύον βγάζει ούτε έχει την μορφή σπυριού..είναι σαν εσωτερό γρομπαλακι..το οποίο μεγαλώνει και μικραίνει..πονάει ή όχι ανάλογα με την τριβή και την πίεση...όπως με το σεξ.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ετσι ειναι σαν μπαλακι οχι σαν σπυρακι...παντως πιστεως οτι το καλυτερο ειναι να το αφαιρεσουμε γιατι ειναι κριμα να ταλαιποριομαστε ... εγω περιμενω ημερομινια για το χειρουργιο και μου το κανει με ολικι ναρκωση.... αυριο θα παω να με δει να μου πει...

Link to comment
Share on other sites

α και οχι δεν εξελισετε σε καρκινο... απλα αμα το κρατισουμε για παντα το κακο ειναι οτι θα ταλεποριομαστε για παντα με αυτο ε και καποια στιγμη μπορει να φτασει στην φαση που δεν θα υποχωρη με αντιβιοση και αναγκαστικα το αφαιρεις..πριν 2 χρονια ηταν η πρωτη εμενα εμφανιση και τωρα μετα απο 2 χειρουργια παω για 3ο και τελευταιο ευχομαι δεν το αντεχω αλλο...

Link to comment
Share on other sites

α και οχι δεν εξελισετε σε καρκινο... απλα αμα το κρατισουμε για παντα το κακο ειναι οτι θα ταλεποριομαστε για παντα με αυτο ε και καποια στιγμη μπορει να φτασει στην φαση που δεν θα υποχωρη με αντιβιοση και αναγκαστικα το αφαιρεις..πριν 2 χρονια ηταν η πρωτη εμενα εμφανιση και τωρα μετα απο 2 χειρουργια παω για 3ο και τελευταιο ευχομαι δεν το αντεχω αλλο...

 

Γιατι 2 χειρουργεία???? Θέλεις να πεις οτι σου ξαναεμφανίστηκε???? Αν ειναι έτσι δεν πάω ποτέ να το χειρουργήσω..ποιος ο λόγος??? εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα εγώ καλά!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο χειρουργιο επιδη ειχε φτασει σε σταδιο που δεν μπορουσα ουτε ξαπλωμενη να ειμαι μονο να κλαιω απ τους πονους μου το ανοιξανε κ απλα με καθαρισαν μου βγαλανε ολο το πυον.. την δευτερη φορα μου εκανε μαρσιποποιηση δλδ μου εφερε τουμπα τον αδενα για να μην ξαναβουλοση.. εμενα ομως μετα απο ενα χρονο τωρα μου ξαναβγηκε εγινε τουμπανο κ εσπασε μονο του πηρα αντιβιοση και τωρα ειμαι καλα... με ειδε σημερα ο γιατρος και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα σαν να μην το ειχα ποτε και οτι μπορει να μην ξαναβγει ποτε αλλα μπορει και να ξαναγινει... δεν θελει να μου το αφαιρεση γιατι ειμαι 22 χρ και ειναι κριμα... εγω παντως θα προτιμουσα να μου το αφαιρεσει.. αν το αφαιρεσεις δεν ξαναβγαινει ποτε.....πιστεβω οτι το καλυτερο ειναι να το αφαιρεσουμε τελιος γιατι ειναι μεγαλη ταλαιπορια αυτο... μην φοβασαι να το κανεις το χειρουργιο... θα ηρεμισεις για παντα...:-D

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...μιλάμε υπέφερες! Ευχομαι να μην σου ξαναβγει ποτε και να εισαι μια χαρα απο δω και στο εξης! Εμένα δεν εχει φτασει ποτε σε σημειο να ποναει τοσο πολυ..ωστε να μην μπορω να καθησω..ουτε μεγαλωνει παρα πολυ...ακομα και αν διογκωθει καποιες φορες..κυριως μετα το σεξ, μετα απο καμια μερα μαλακωνει παλι και μικραινει η κυστη.Γι αυτο και δεν αποφασιζω να το βγαλω,γιατι δεν μου δημιουργει τεραστιο προβλημα,με ενοχλει οταν το ενοχλησω,και το εχω αρκετα χρονια.Εύχομαι να μεινει ετσι ειδάλως με βλέπω κι εμενα για χειρουργειο..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και εγω το ευχομαι αυτο γιατι εχω τρελαθει με αυτο το θεμα... εσυ παντως αμα δεν σε ενοχλει τοσο μην το βγαλεις καλυτερα χρειαζετε ο αδενας αυτος για την επαφη...ποσο χρονον εισαι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

31 είμαι...και το εχω απο τα 29 . Ναι δεν θα το βγάλω,αν και ο γυναικολόγος με διαβεβαίωσε ότι δεν θα επηρεασει η ελλειψη του την επαφη...αλλά παρολα αυτα μου ειπε αν δεν με ενοχλει να μην το πειραξουμε

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια. και εγώ μία από τα ίδια. Εχω πολλά χρόνια το προβλημα . πρηζοταν με τη σεξουαλ. επαφή μετα απο μερεσ ηρεμουσε. ο γυναικολογοσ μου εδωσε BIO ZINC 100. ΔΕΝ το επαιρνα συστηματικα . πριν δυο βδομάδεσ ενα πρωί ηταν πολυ ερθισμενοσ και ειχε και ενα εξογκωμα που εβγαζε πυον και αιμα μαζι. πηρα αντιβιωση ακουμεντιν 5-6 μερεσ και εφυγε το εξωτερικο εξογκωμα αφου το πατησα. εβγαλε πυον και αιμα . τωρα 3 μερεσ μετα ειναι ακομα λιγο σκληρο και ελαφρωσ πρησμενο αλλα δεν με ενοχλει οπωσ πριν .. τι να πω ????? εμεισ οι γυναικεσ πια αμαν .............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

:-(

 

koritsia kalispera...ti na sas po.. Exo pathei apostima apo ton augousto tou 2009 mexri simera 7 fores. Tis teleutaies 2 espase mono tou meta apo polu priksimo kai polu pono. Mou eipe o giatros oti prepei na afaireso ton adena. den antexete autos o ponos gia kanena logo!!!! perastika se oles!!!!

 

 

 

 

 

Συγνώμη...τι σπυράκι? εμενα ειναι κύστη εσωτερική...την ψηλαφώ αλλα σε καμια περίπτωση δεν βγάζει πύον ή είναι ορατό με το μάτι! Μήπως μιλάμε για άλλο πράγμα.Ούτε πύον βγάζει ούτε έχει την μορφή σπυριού..είναι σαν εσωτερό γρομπαλακι..το οποίο μεγαλώνει και μικραίνει..πονάει ή όχι ανάλογα με την τριβή και την πίεση...όπως με το σεξ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

γεια σας!

τωρα μολις γραφτηκα στο φορουμ και αυτο γιατι διαβασα τα σχολια για τα προβληματα που αντιμετωπισατε με τους βαρθολινειους αδενες.

εγω μολις προχθες εκανα χειρουργιο με ολικη ναρκωση για διανοιξη αλλα ειχε σκασει μονο του το βραδυ πριν την εγχειρηση και αναγκαστηκε η γυναικολογος μου να κανει την τομη αλλου απο εκει που ειχε υπολογησει.εχω λιγο τρομοκρατηθει γιατι ολες γραφετε για προβλημα που εχει εξελιξη.δηλαδη με ενα χειρουργιο δεν ξεμπερδευεις? διαβασα και για θανατους ε και ολα αυτα με προβληματισαν λιγο..υπαρχει καμια να αντιμετωπισε μονο μια φορα προβλημα με τον βαρθολινειο και τελος??να μου δωσει και μενα μια ελπιδα?δεν εχω καθολου ορεξη να το ξαναπερασω ολο αυτο και ουτε καν τελειωσα...αν λαβεις υποψιν και το σεξ..αληθεια τι γιενται με αυτο?ποναει μετα κτλ?

περιμενω οτι νομιζετε οτι πρεπει να ξερω..

ευχαριστω κοριτσια..

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το Θεό δεν με έχει ξαναπιάσει. Μετά την διάνοιξη θέλει προσοχή για κανα δίμηνο στην επαφή, εννοώ να μην το τρελαίνεις το θέμα γιατί η τριβή η πολλή δεν κάνει καλό! Ήρεμα κι όταν αισθάνεσαι ότι σε ενοχλεί κόβεις ταχύτητα ή σταματάς ανάλογα. Και εννοείται μετά την διάνοιξη θα πρέπει να πάρεις για καιρό αντιβίωση θα σου πει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

mou ksanapristike gia tetarti fora k ksekinisa simera antivioseis kai thn paraskevh paw sto nosokomeio na me dei o giatros ... eutuxos einai polu kalos o giatros k den fovamai toso.... to mono pou exw na pw einai oti den antexw allo authn thn taleporia autous tous ponous...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ekana to xeirourgeio prin 2 evdomades akrivws , ekana ekseresh vartholineiou adena me genikh anaisthisia , emeina mia mera sto nosokomeio mou valane ourokathetira den shkwnomouna katholou, apla otan ksipnisa ponousa polu , alla mou vazane ston oro pausipona kai etsi pernage o ponos...exw akoma rammata kai tha paw na mou ta vgalei o giatros mou stis 5 ianouariou... sinithos den kanoune genikh anaisthisia alla topiki .. eutixos o giatros mou einai kalos kai mou ekane genikh gia na mhn katalavw tipota!euxomai na isaxasw gia panta me auto to thema!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera se oles tis pathouses! exw k egw akrivos to idio provlima. emena eixe ftasei sto megethos enos portokaliou(nai kala vlepete ftanei k toso) eperna antiviosi 2 vdomades k den ekane tpt. otan pia eixa ftasei se simio pou oute na kounithw den mporousa me peiran k me pigan sto nosokomeio me evalan epitopou mesa k o giatros me to pou to eide eipe prepei na anixti epitopou xwris narkosi. telika mou to anoiksan k kalmara para ma para polu! meta apo mia vdomada ksana piga gia na doun pws paei k mou eipan na mpw se kruo nero gia na ksepristi telios k oti meta xriazete xeirourgeio gia na aferesoun tin riza. alla egw skeftomai oti ama aferethei i riza afou einai mikrovio meta mporei na to ksana kolliso. den kserw ti na kanw!!! exw apelpisti me auto to thema!! :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kati lathos exeis katalavei ... loipon tha sto eksigisw ti einai akrivws auto..legete vartholineios adenas . exoume 2 enan aristera kai enan deksia. h leitourgia tou einai na paragei ugra sthn epafh kata thn diarkeia ton prokatarktikon .. loipon apo thn trivei mporei na voulosh kai etsi arxizei na mazevei pion kai ta ugra pou einai na vgoun den vgenoun. ean ton afereseis den tha uparxei kati ekei gia na ksanaprisei... egw ekana afairesh prin 2 mines exw akoma eswterika rammata...sou euxomai ola na pane kala...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια αν έχετε μπλέξει με τους βαρθολίνειους, προτείνω έναν πολύ καλό γιατρό και ένα χειρουργείο αφαίρεσης. Σας μιλώ εκ πείρας, έχω αφαιρεσει πλέον και τους δύο.

Με τον έναν πρηζόμουν/ξεπρηζόμουν περίπου 2 χρόνια. Αντιβιώσεις - παυσίπονα κλπ. Οι διανοίξεις και οι μαρσιποποιήσεις είναι λύσεις από γιατρούς που δεν έχουν εμπειρία κατά τη γνώμη μου.

 

Η αφαίρεση ενός αδένα πρέπει να γίνει όμως αφού προηγηθεί σχήμα με αντιβιωτικά και αντιμικροβιακά που να το καταστήσουν ήρεμο, χωρίς φλεγμονή. Η αφαίρεση γίνεται με κανονικό χειρουργείο - μικρή νάρκωση και υπάρχει μεγάλος πόνος για 3-4 μέρες μετά.

 

Αφού όλα τελειώσουν ξεχνάς ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τα προβλήματα αυτά. Και ούτε σου λείπει τίποτα, υγρά κανονικά υπάρχουν, όλα εντελώς φυσιολογικά, σας το υπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...