Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ


Recommended Posts

Φετος τα διδυμακια μου πανε στην πεμπτη δημοτικου κι ο μικρος τριτη.Εχουμε δυο δυσκολες ταξεις.

Η πεμπτη ομως θεωρω πως ειναι απιστευτα δυσκολη ταξη .Δεν ξερω αν μονο ο δικος μας δασκαλος μας φορτωνει υπερβολικα[που το λεει αλλωστε κι ο ιδιος] ,αλλα και τα μαθηματα ειναι δυσκολα[ειδικα η Φυσικη] και οι εργασιες που εχουν να κανουν τα παιδια σπιτι παρα πολλες.Φτανουμε σε σημειο πολλες φορες,αν εχουμε κι αγγλικα να διαβαζουμε ως τις 10- 11 το βραδυ και να σηκωθουμε 6-6,30 το πρωι για τα υπολοιπα :?

Εγω προσωπικα ειμαι ετοιμη να καταρρευσω.

Τα πιτσιρικια απο την αλλη δεν εχουν καθολου ελευθερο χρονο τις καθημερινες.Ουτε παιχνιδι,ουτε τηλεοραση, τιποτα

Εσεις που εχετε παιδια φετος στην πεμπτη πως τα βλεπετε τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θέλεις να σου απαντήσω εγώ. Δεν έχω παιδάκια στην Ε τάξη, αλλά είμαι δασκάλα και εδώ και δύο χρόνια έτυχε και δίδαξα στην Ε με τα καινούρια βιβλία. Φέτος κάθομαι καθώς την Παρασκευή περιμένω τον ερχομό του μπέμπη μου! :D Λοιπόν η Πέμπτη τάξη κατά κοινή ομολογία είναι η δυσκολότερη τάξη του δημοτικού. Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις τη Φυσική σαν δύσκολο μάθημα. Δεν ξέρω τι ακριβώς βάζει στα παιδιά ο συνάδελφος, αλλά αυτό που είδα από την εμπειρία μου είναι ότι τα παιδιά τρελένονταν για το συγκεκριμένο μάθημα καθώς κάναμε αρκετά πειράματα. Απλά τους ζητούσα να φέρνουν κάποια υλικά από το σπίτι.. Για μένα τα δυσκολότερα μαθήματα είναι Γλώσσα καθώς έχει αρκετές εργασίες για ανάπτυξη κειμένου, και τα Μαθηματικά. Η Βυζαντινή Ιστορία είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ευχάριστη και το βιβλίο αρκετά καλογραμμένο και ευκολονόητο. Επίσης έχει σημασία και η δουλειά που βάζει ο συνάδελφος στα παιδιά για το σπίτι. Εγώ προσωπικά ότι μπορούσα το έκανα στην τάξη και παρέλειπα κάποιες εργασίες που έκρινα ότι δεν πρόσφεραν κάτι στα παιδιά (έχουμε αυτό το δικαίωμα). Τώρα αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, ευχαρίστως να σου απαντήσω. Καλή σχολική χρονιά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :D

Με το καλο να δεχτεις τον μπεμπη σου

Ανεφερα τη Φυσικη ισως γιατι τους δυσκολεψε στην αρχη να κατανοησουν καποια πραγματα-καποιες λεξεις....Κι αν εχεις με την πρωτη 2-3 σελιδες να μαθεις ειναι καπως ζορικα.Τα πειραματα εμεις τα κανουμε σπιτι :? Εκτος απο καποια που δεν εχουμε τα υλικα οπως πχ ενα που χρειαζοταν νευτη...

Στη γλωσσα αν και εχουμε παρα πολλα-καθημερινες εργασιες-εκθεσεις σπιτι-γραμματικη-περιληψεις κτλ τα παμε καλα-οπως και στα μαθηματικα που ευτυχως τα αρπαζουν μεχρι τωρα ευκολα...

Θα ηθελα απλα να σε ρωτησω αν σε εμας βαζει παραπανω δουλεια στο σπιτι η οχι...

Πχ μια ημερα ειχαν[καθημερινη οχι ΣΚ]

Φυσικη -μαθημα 2 σελιδες συν πειραματα

Ορθογραφια 1 ολοκληρη σελιδα συν μετατροπη της σε αλλο χρονο

Εκθεση.Φωτοτυπια γραμματικης.Ασκησεις μαθηματικων .

Γεωγραφια που στην αρχη λιγο με τις κλιμακες και τις εργασιες θελει δουλεια συν εργασιες...Και φυσικα την ιδια ημερα ειχαν Γερμανικα ο ενας και Γαλλικα η αλλη

 

Αλλο θεμα ειναι το προγραμμα της Παρασκευης που ειναι το εξης

Γυμναστικη

Ευελικτη

Γλωσσα

Φυσικη

Γεωγραφια

Θρησκευτικα

Γερμανικα-Γαλλικα

 

3 θεωρητικα την ιδια ημερα συν ξενη γλωσσα και γλωσσα :shock:

Και την προηγουμενη εχουμε 330-510 αγγλικα-οποτε φαντασου μεχρι τι ωρα διαβαζουν :?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :D

Με το καλο να δεχτεις τον μπεμπη σου

Ανεφερα τη Φυσικη ισως γιατι τους δυσκολεψε στην αρχη να κατανοησουν καποια πραγματα-καποιες λεξεις....Κι αν εχεις με την πρωτη 2-3 σελιδες να μαθεις ειναι καπως ζορικα.Τα πειραματα εμεις τα κανουμε σπιτι :? Εκτος απο καποια που δεν εχουμε τα υλικα οπως πχ ενα που χρειαζοταν νευτη...

Στη γλωσσα αν και εχουμε παρα πολλα-καθημερινες εργασιες-εκθεσεις σπιτι-γραμματικη-περιληψεις κτλ τα παμε καλα-οπως και στα μαθηματικα που ευτυχως τα αρπαζουν μεχρι τωρα ευκολα...

Θα ηθελα απλα να σε ρωτησω αν σε εμας βαζει παραπανω δουλεια στο σπιτι η οχι...

Πχ μια ημερα ειχαν[καθημερινη οχι ΣΚ]

Φυσικη -μαθημα 2 σελιδες συν πειραματα

Ορθογραφια 1 ολοκληρη σελιδα συν μετατροπη της σε αλλο χρονο

Εκθεση.Φωτοτυπια γραμματικης.Ασκησεις μαθηματικων .

Γεωγραφια που στην αρχη λιγο με τις κλιμακες και τις εργασιες θελει δουλεια συν εργασιες...Και φυσικα την ιδια ημερα ειχαν Γερμανικα ο ενας και Γαλλικα η αλλη

 

Αλλο θεμα ειναι το προγραμμα της Παρασκευης που ειναι το εξης

Γυμναστικη

Ευελικτη

Γλωσσα

Φυσικη

Γεωγραφια

Θρησκευτικα

Γερμανικα-Γαλλικα

 

3 θεωρητικα την ιδια ημερα συν ξενη γλωσσα και γλωσσα :shock:

Και την προηγουμενη εχουμε 330-510 αγγλικα-οποτε φαντασου μεχρι τι ωρα διαβαζουν :?

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Ο συνάδελφος τι ηλικίας είναι?? Γιατί αυτά που μου λες μου θυμίζουν την παλιά σχολή... Πλέον οι σύμβουλοι μας λένε όσο το δυνατόν λιγότερη δουλειά στο σπίτι καθώς τα παιδιά είναι αρκετά φορτωμένα..

Το ότι βάζει αρκετά στο σπίτι βέβαια δε σημαίνει ότι δεν είναι και καλός δάσκαλος.. Απλά έχει συνηθίσει το παλιό σύστημα. Τα καινούρια βιβλία έχουν ανατρέψει τα πάντα. Προσφέρονται για δουλειά στο σχολείο και καλλιεργούν την κριτική σκέψη των παιδιών. Είναι πάντως πολύ σημαντικό το ότι τα παιδιά σου δεν έχουν πρόβλημα με τα Μαθηματικά! Όσον αφορά το πρόγραμμα της Παρασκευής, γνώμη μου είναι ότι δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία. Γυμναστική - Ευέλικτη τα βγάζουμε έξω.. Γερμανικά Γαλλικά απ'όσο ξέρω τους βάζουν δουλειά που γίνεται στο 10λεπτο καθώς είναι επίπεδο για πολύ πολύ αρχάριους.. Όσον αφορά τα Θρησκευτικά εγώ προσωπικά δεν είχα την απαίτηση να μαθαίνουν όλα αυτά τα κατεβατά.. Άλλο είναι το νόημα του μαθήματος. Καμιά παραγραφούλα με την ουσία του μαθήματος μαθαίναμε.. Για τη Φυσική τι να πω... Άντε να μαθαίναμε το συμπέρασμα. Όλα τα άλλα στην τάξη.. Για τη Γεωγραφία, πάλι την ουσία του μαθήματος.. Ε τη Γλώσσα μόνο θεωρώ πιο δύσκολο μάθημα της ημέρας, αν και το μονόωρο προσφέρεται μόνο για επανάληψη/ανθολόγιο.. Να λάβεις βέβαια υπόψιν σου ότι Γυμναστική και ξενόγλωσσα δεν αποφασίζει ο δάσκαλος για τις ώρες καθώς μπαίνουν άλλοι συνάδελφοι. Γενικά μη σε τρομάζουν τα θεωρητικά μαθήματα. Μην προσπαθείτε να αποστηθίζετε. Δεν έχει νόημα. Η ουσία μετράει. Τώρα τι να πω.. Κάθε συνάδελφος ζητάει και άλλα... Σίγουρα όμως εσένα σε ζορίζει και το γεγονός ότι είναι και 2.. Καλό κουράγιο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Ο συνάδελφος τι ηλικίας είναι?? Γιατί αυτά που μου λες μου θυμίζουν την παλιά σχολή... Πλέον οι σύμβουλοι μας λένε όσο το δυνατόν λιγότερη δουλειά στο σπίτι καθώς τα παιδιά είναι αρκετά φορτωμένα..

!

 

Νεος ειναι,ειναι δεν ειναι 40 ετων.

Αλλα πραγματικα οι εργασιες που τους βαζει ειναι παρα πολλες.Φυσικη-Γεωγραφια εχουν παντα εργασιες κι οχι μια-δυο,,,,Γλωσσα εκτος απο του βιβλιου δινει και φωτοτυπιες καποιες φορες και τους ζηταει κι εκθεσεις στο σπιτι.Μεχρι και αντιγραφη κανουν καθημερινα που οπως λεει κι ο ιδιος δεν μπαινει στην πεμπτη πολλες φορες.Μαθηματικα τα ιδια και τα βιβλια και φωτοτυπιες

Οσο για τα Γαλλικα οκ ακομη εχουν λιγα,στα Γερμανικα ομως στο δευτερο κιολας μαθημα τους εβαλε 4 προτασεις,αντιγραφη 3 φορες κι ορθογραφια :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω προσωπικα το βρισκω απαραδεκτο!!!!!Εχω κορη που παει Ε' αλλα ειμαστε στο εξωτερικο.Οι εργασιες τους (ακομη και για την κορη μου που δεν γνωριζει τη γλωσσα καλα)δεν της περνει πανω απο 1-1.30 ωρα και οχι παντα.Δεν καταλαβαινω την λογικη αυτη που πιεζει αφορητα τα παιδια,χωρις να εχουν χρονο καθολου.

Εγω στην θεση σου θα μιλαγα στον δασκαλο και στην επομενη συγκεντρωση της ταξης θα το εθετα το θεμα.Τα παιδια δεν θα δωσουν για πανεπιστημιο,ημαρτον πια!Κριμα που ειναι και νεος ανθρωπος....οι εργασιες οι περισσοτερες γινονται σχολειο αλλα μαλλον για αυτους που θελουν και εχουν μερακι να δουλεψουν...α στο καλο νευριασα :?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα μιλαγα στον δασκαλο και στην επομενη συγκεντρωση της ταξης θα το εθετα το θεμα.Τα παιδια δεν θα δωσουν για πανεπιστημιο,ημαρτον πια!Κριμα που ειναι και νεος ανθρωπος....οι εργασιες οι περισσοτερες γινονται σχολειο αλλα μαλλον για αυτους που θελουν και εχουν μερακι να δουλεψουν...α στο καλο νευριασα :?

 

Μιλησαμε στην πρωτη συγκεντρωση γιαυτο το θεμα.

Μας ειπε οτι η υλη ειναι αυτη και οτι πρεπει τα παιδια να ζοριστουν φετος για να προετοιμαστουν για το γυμνασιο.Ειπε βεβαια πως ειδικα τα μαθηματικα με τα νεα βιβλια ειναι δυσκολα,για την ακριβεια ειναι γυμνασιου,αλλα πρεπει να γινουν.Τις εξτρα εργασιες μας τις δινει για εξασκηση.

Οπως και τις εκθεσεις.Την αντιγραφη απο την αλλη την βαζει μονο και μονο για να διορθωσουν τα παιδια το γραφικο τους χαρακτηρα,κατι που λεει δεν εκανε ο ιδιος μικρος και τωρα το εχει μετανοιωσει...

Link to comment
Share on other sites

Στα σχολεία έχουν έρθει κατά καιρούς διάφορες εγκύκλιοι που τονίζουν να μη βάζουμε πολλές και χωρίς λόγο εργασίες για το σπίτι. Η Ε΄τάξη είναι αρκετά διαφορετική από τις προηγούμενες αλλά αυτό δε σημαίνει πως τα φορτώνεις όλα για το σπίτι.

Μου φαίνεται υπερβολική η δουλειά για το σπίτι που βάζει ο συγκεκριμένος δάσκαλος. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γράφουν τις εκθέσεις στο σπίτι; Πώς διασφαλίζει ότι τις έχουν γράψει μόνοι τους οι μαθητές ; Οι σχολικοί σύμβουλοι τονίζουν να μη δίνουμε εκθέσεις για το σπίτι, εκτός από καθαρογράψιμο ύστερα από τις διορθώσεις του δασκάλου. Αν και δεν έχω πάρει ποτέ Ε΄τάξη, ξέρω πως τα παιδιά λατρεύουν τη Φυσική (όπως και στην Στ΄τάξη) και βέβαια τα πειράματα γίνονται στο σχολείο (με υλικά που φέρνουν τα παιδιά)!

Link to comment
Share on other sites

Στα σχολεία έχουν έρθει κατά καιρούς διάφορες εγκύκλιοι που τονίζουν να μη βάζουμε πολλές και χωρίς λόγο εργασίες για το σπίτι. Η Ε΄τάξη είναι αρκετά διαφορετική από τις προηγούμενες αλλά αυτό δε σημαίνει πως τα φορτώνεις όλα για το σπίτι.

Μου φαίνεται υπερβολική η δουλειά για το σπίτι που βάζει ο συγκεκριμένος δάσκαλος. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γράφουν τις εκθέσεις στο σπίτι; Πώς διασφαλίζει ότι τις έχουν γράψει μόνοι τους οι μαθητές ; Οι σχολικοί σύμβουλοι τονίζουν να μη δίνουμε εκθέσεις για το σπίτι, εκτός από καθαρογράψιμο ύστερα από τις διορθώσεις του δασκάλου. Αν και δεν έχω πάρει ποτέ Ε΄τάξη, ξέρω πως τα παιδιά λατρεύουν τη Φυσική (όπως και στην Στ΄τάξη) και βέβαια τα πειράματα γίνονται στο σχολείο (με υλικά που φέρνουν τα παιδιά)!

 

Δεν γραφουν μονο στο σπιτι,αλλα και στο σχολειο.

Τα πειραματα δεν ξερω γιατι,αλλα εμεις τα κανουμε ολα στο σπιτι.

Οσο και να τους αρεσουν φυσικα,χανουν κι απο εδω καποιο χρονο.

Τεσπα.

Απο οτι καταλαβα πεσαμε σε ζορικο δασκαλο στην πιο δυσκολη ταξη του δημοτικου.

Γιαυτο ηθελα να ακουσω τις αποψεις κι αλλων γονιων με παιδια στην πεμπτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ζόρικου δασκάλου, αλλά ξεπερασμένου τρόπου δουλέιάς.

Η εγκύκλιος αναφέρει μεταξύ άλλων (παραθέτω κάποια αποσπάσματα, γιατί η εγκύκλιος είναι μεγάλη):

 

Κατ’ οίκον εργασίες»

 

Φ12/342/35602/Γ1/9-5-05 ΥΠΕΠΘ

 

 

Για τα Φυσικά δεν κρίνεται σκόπιμο να δίνονται πρόσθετες εργασίες για το σπίτι πέρα από αυτές που προτείνονται στο βιβλίο του μαθητή και στο βιβλίο του

εκπαιδευτικού.

 

 

Σε καμιά περίπτωση δεν αναθέτουμε ως «κατ` οίκον» εργασίες ασκήσεις παραγωγής λόγου («Σκέφτομαι και γράφω»), ασκήσεις τεχνολόγησης και χρονικών αντικαταστάσεων

 

Να είναι δυνατόν να εκτελεστούν από τα παιδιά χωρίς βοήθεια των γονέων. Γι` αυτό κρίνεται σκόπιμο να εξατομικεύονται όσο είναι δυνατόν.

 

Η εκτέλεση τους για όλα τα μαθήματα να μην απαιτεί περισσότερο από περίπου 30 λεπτά για τις Α` και Β`, 40` για τις Γ" και Δ` και 60`για τις Ε` και ΣΤ΄ τάξεις».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι θέμα ζόρικου δασκάλου, αλλά ξεπερασμένου τρόπου δουλέιάς.

Η εγκύκλιος αναφέρει μεταξύ άλλων (παραθέτω κάποια αποσπάσματα, γιατί η εγκύκλιος είναι μεγάλη):

 

Κατʼ οίκον εργασίες»

 

Φ12/342/35602/Γ1/9-5-05 ΥΠΕΠΘ

 

 

Για τα Φυσικά δεν κρίνεται σκόπιμο να δίνονται πρόσθετες εργασίες για το σπίτι πέρα από αυτές που προτείνονται στο βιβλίο του μαθητή και στο βιβλίο του

εκπαιδευτικού.

 

 

Σε καμιά περίπτωση δεν αναθέτουμε ως «κατ` οίκον» εργασίες ασκήσεις παραγωγής λόγου («Σκέφτομαι και γράφω»), ασκήσεις τεχνολόγησης και χρονικών αντικαταστάσεων

 

Να είναι δυνατόν να εκτελεστούν από τα παιδιά χωρίς βοήθεια των γονέων. Γι` αυτό κρίνεται σκόπιμο να εξατομικεύονται όσο είναι δυνατόν.

 

Η εκτέλεση τους για όλα τα μαθήματα να μην απαιτεί περισσότερο από περίπου 30 λεπτά για τις Α` και Β`, 40` για τις Γ" και Δ` και 60`για τις Ε` και ΣΤ΄ τάξεις».

 

Ευχαριστω :D

Εμεις τα κανουμε ολα και φυσικα ο χρονος που απαιτειται ειναι μεγαλυτερος,να μην πω οτι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που προβλεπεται.

Απο την αλλη δεν θα μπορουσα με τιποτα να τα αναφερω ολα αυτα στον ιδιο

:?

Επομενως θα τις κανουμε ολες τις εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Exω κ εγω τον γιο μου φετος στην Ε΄Δημοτικου...κ

η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα ειναι ζορικα....

ειδικα οταν τους εβαλε να κλινουν 4 ρηματα σε ολους

τους χρονους κ σε ολες τις εγκλισεις για 3 μερες

συνεχομενες :shock: κ ολα αυτα γιατι καποια

παιδια δεν τα ειχαν γραψει την πρωτη μερα κ σαν τιμωρια

τα ξαναεγραψε ολοι οι ταξη!

Δεν προλαβαινει στη κυριολεξια τιποτα..ειναι αρκετα

τα γραπτα αλλα κ τα θεωρητικα. Τα πειραματα τα κανουν

στην ταξη ευτυχως. Εκθεσεις γραφουν στο σχολειο.

Φωτοτυπιες εχουμε κ εμεις στη Γλωσσα κ στα Μαθηματικα

συν ασκησεις αναλογα σε βιβλιο ή τετραδιο.

Γαλλικα ξεκινησαν με αντιγραφη κ ορθογραφια αμεσως!

Κ μολις ξεκινησαν κ τα Αγγλικα που ακομα δεν ξερουμε τι

θα ζητησει κ αυτος....συν οτι το παιδι εχει 3 φορες την

εβδομαδα φροντιστηριο Αγγλικα κ 2 φορες καρατε!

Που ετσι οπως παμε μαλλον θα σταματησει το καρατε

....

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Exω κ εγω τον γιο μου φετος στην Ε΄Δημοτικου...κ

η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα ειναι ζορικα....

ειδικα οταν τους εβαλε να κλινουν 4 ρηματα σε ολους

τους χρονους κ σε ολες τις εγκλισεις για 3 μερες

συνεχομενες :shock: κ ολα αυτα γιατι καποια

παιδια δεν τα ειχαν γραψει την πρωτη μερα κ σαν τιμωρια

τα ξαναεγραψε ολοι οι ταξη!

Δεν προλαβαινει στη κυριολεξια τιποτα..ειναι αρκετα

τα γραπτα αλλα κ τα θεωρητικα. Τα πειραματα τα κανουν

στην ταξη ευτυχως. Εκθεσεις γραφουν στο σχολειο.

Φωτοτυπιες εχουμε κ εμεις στη Γλωσσα κ στα Μαθηματικα

συν ασκησεις αναλογα σε βιβλιο ή τετραδιο.

Γαλλικα ξεκινησαν με αντιγραφη κ ορθογραφια αμεσως!

Κ μολις ξεκινησαν κ τα Αγγλικα που ακομα δεν ξερουμε τι

θα ζητησει κ αυτος....συν οτι το παιδι εχει 3 φορες την

εβδομαδα φροντιστηριο Αγγλικα κ 2 φορες καρατε!

Που ετσι οπως παμε μαλλον θα σταματησει το καρατε

....

:roll:

 

Αχ,να δουμε πως θα τα καταφερουμε φετος.

Παντως απο οτι βλεπω μονο εμεις κανουμε τα πειραματα σπιτι :shock:

Δεν ξερω,εχω αρχισει να τα λυπαμαι πραγματικα.Ρομποτακια εχουν καταντησει :cry:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη δεν θα μπορουσα με τιποτα να τα αναφερω ολα αυτα στον ιδιο

Confused

Επομενως θα τις κανουμε ολες τις εργασιες.

 

Συγνώμη εδώ όταν το διάβασα αυτό,

ξεροκατάπια παρα πολύ.

 

Σου δίνουν τον νόμο, που λεει οτι το παιδί σου και εσύ αδικως κουράζεστε,

και οτι αυτό που κανει ο δάσκαλος δεν ειναι σωστό.

 

και εσύ απλώς,

 

επειδή δεν θα μπορούσες με τίποτα να τα αναφέρεις αυτά,

 

ακολουθείς τον λάθος τρόπο?

 

είναι κρίμα αυτό! είναι πάρα πολύ κρίμα,... !

Σύλλογο γονέων δεν έχετε?

Δεν σε ενδιαφέρει να βρείς εσύ, και το παιδί σου και όλα τα άλλα παιδιά ,

 

δίκιο??????

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ που υπάρχει !

 

γιατί, γιατί, μα γιατί,

δεν κάνεις θέμα.

 

γιατί δεν απαιτείς να κανει σωστά την δουλειά του?

επειδή θα στιγματιστεί ίσως το παιδί σου?

δεν ειναι ετσι τα πράγματα....

 

ο δάσκαλος ειναι που θα στιγματιστεί, και θα αναγκαστεί να αλλαξει τροπάριο

αφου αυτά που λέει και αυτά που κάνει,

 

είναι ΛΑΘΟΣ και ΑΝΤΙΘΕΤΑ με τα όσα υπαγορευει το ίδιο το υπουργείο παιδείας....

 

δηλαδή τι χρειάζεται να γίνει για να καταλαβουν οι γονείς οτι δεν ειναι έρμαια, και οτι οι δασκαλοι ΔΕΝ είναι αυτοί που διατάζουν. ?

 

είπε ο δάσκαλος οτι θα κουραστούν τα παιδιά?... με αυτή τη νοοτροπία ξεκινά? είναι προφανώς ΣΑΔΙΣΤΗΣ.

 

και όμως,.... πρέπει να σου πω ότι περισσότερο θύμωσα με αυτό που γράφεις,

 

παρά με την βλακεία (γιατί περι βλακείας πρόκειται) του δασκάλου....! ....

αυτό δεν ειναι παιδαγωγικό, που κάνει, είναι σαδιστικό.

και σε σένα και στο παιδί σου και άρα

= σε όλη σου την οικογένεια,... και γράφεις ότι δεν θα μπορούσες να τα πείς όλα αυτά?......

 

ρωτάω το εξής, ...

τι θα σε έκανε να μπορέσεις να τα πεις και να το κάνεις θέμα?

 

αφού το χαρτί αυτό που παραθετει πολυ ευγενικά η φίλη μας,

είναι ξεκάθαρο!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη δεν θα μπορουσα με τιποτα να τα αναφερω ολα αυτα στον ιδιο

Confused

Επομενως θα τις κανουμε ολες τις εργασιες.

 

Συγνώμη εδώ όταν το διάβασα αυτό,

ξεροκατάπια παρα πολύ.

 

Σου δίνουν τον νόμο, που λεει οτι το παιδί σου και εσύ αδικως κουράζεστε,

και οτι αυτό που κανει ο δάσκαλος δεν ειναι σωστό.

 

και εσύ απλώς,

 

επειδή δεν θα μπορούσες με τίποτα να τα αναφέρεις αυτά,

 

ακολουθείς τον λάθος τρόπο?

 

είναι κρίμα αυτό! είναι πάρα πολύ κρίμα,... !

Σύλλογο γονέων δεν έχετε?

Δεν σε ενδιαφέρει να βρείς εσύ, και το παιδί σου και όλα τα άλλα παιδιά ,

 

δίκιο??????

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ που υπάρχει !

 

γιατί, γιατί, μα γιατί,

δεν κάνεις θέμα.

 

γιατί δεν απαιτείς να κανει σωστά την δουλειά του?

επειδή θα στιγματιστεί ίσως το παιδί σου?

δεν ειναι ετσι τα πράγματα....

 

ο δάσκαλος ειναι που θα στιγματιστεί, και θα αναγκαστεί να αλλαξει τροπάριο

αφου αυτά που λέει και αυτά που κάνει,

 

είναι ΛΑΘΟΣ και ΑΝΤΙΘΕΤΑ με τα όσα υπαγορευει το ίδιο το υπουργείο παιδείας....

 

δηλαδή τι χρειάζεται να γίνει για να καταλαβουν οι γονείς οτι δεν ειναι έρμαια, και οτι οι δασκαλοι ΔΕΝ είναι αυτοί που διατάζουν. ?

 

είπε ο δάσκαλος οτι θα κουραστούν τα παιδιά?... με αυτή τη νοοτροπία ξεκινά? είναι προφανώς ΣΑΔΙΣΤΗΣ.

 

και όμως,.... πρέπει να σου πω ότι περισσότερο θύμωσα με αυτό που γράφεις,

 

παρά με την βλακεία (γιατί περι βλακείας πρόκειται) του δασκάλου....! ....

αυτό δεν ειναι παιδαγωγικό, που κάνει, είναι σαδιστικό.

και σε σένα και στο παιδί σου και άρα

= σε όλη σου την οικογένεια,... και γράφεις ότι δεν θα μπορούσες να τα πείς όλα αυτά?......

 

ρωτάω το εξής, ...

τι θα σε έκανε να μπορέσεις να τα πεις και να το κάνεις θέμα?

 

αφού το χαρτί αυτό που παραθετει πολυ ευγενικά η φίλη μας,

είναι ξεκάθαρο!!!

 

Το προβλημα σε ολο αυτο ειναι τα ιδια τα παιδια.

Τα παιδια μου δεν θελουν να πιασω μονο εγω το δασκαλο γιατι πιστευουν οτι ισως μετα αδικηθουν στο βαθμο τους :?

Στην πρωτη συγκεντρωση που αναφερθηκαμε γενικα οτι μπαινουν πολλα για το σπιτι,ειπε πως ετσι πρεπει κτλ

Οσο για το συλλογο,οχι δεν υπαρχει

Για την ακριβεια ,επειδη το σχολειο ειναι καινουριο,καναμε τωρα τα χαρτια με 21 ονοματα[για τους τυπους]μεχρι να παρουμε το οκ για να δημιουργηθει ο συλλογος κανονικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγω μαρτήρησα πέρυσι με την πέμπτη δημοτικού πολύ φορτω εργασίας ο δάσκαλος τα είδε όλα με τα μαθηματικά τα παιδια δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.

Και μ' αρέσει που τους έδωσαν μουσική και θεατρική αγωγή δεν πρόλαβαν να κάνουν καθόλου.

 

Τέλος πάντων πέρυσι κουράστηκα πολύ αλλά εγω αντιμετωπίζω και τις μαθησιακές δυσκολίες και καταλαβαίνετε τι πέρασα.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Γεια σας. Εγώ έχω ένα γιο στην Πέμπτη Δημοτικού και μια κόρη στην 3η Γυμνασίου. Και... έχω το ανάποδο πρόβλημα με τη φετινή του δασκάλα. Δεν βάζει εργασίες στο σπίτι, όποτε βάζει δεν προσέχει αν αυτό το έχει διδάξει ή είναι άσκηση του ...παρακάτω μαθήματος, λέει πέντε κουβέντες κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε, τους λέει να φέρνουν από το σπίτι λογοτεχνικά βιβλία για να τα έχουν μέσα στην τάξη για την "ώρα χαλάρωσης"... Η ώρα χαλάρωσης είναι, μέσα στη διδακτική ώρα, για δέκα λεπτά να μην κάνουν μάθημα, να βγάζουν το λογοτεχνικό βιβλίο να το διαβάζουν και να κάνουν ησυχία. Μήπως να βάλω στο γιο μου κι ένα θερμός με καφέ; Εκείνη, το δεκάλεπτο αυτό, βγάζει στην έδρα ένα κολατσιό και τρώει διαβάζοντας επίσης κάτι. Όταν τελειώσει, λέει "τέρμα τώρα η χαλάρωση, πάμε πάλι στο μάθημα". Απίστευτα πράγματα; Ζητησε από τους γονείς να μην ασχολούμαστε καθόλου με τα μαθήματα του παιδιού μας. Εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση, αν ασχολιόταν εκείνη! Αλλά δεν σκοπεύω να αφήσω το παιδί μου, να μείνει τούβλο.

Το βιβλίο των Μαθηματικών της Πέμπτης είναι επιεικώς ΑΙΣΧΡΟ. Άσε που θεωρεί προυπόθεση να ξέρουν τα παιδιά διαιρέσεις ας πούμε δεκαδικών από την τετάρτη τάξη. Έλα όμως που στο βιβλίο το περυσινό, της Τετάρτης, δεν υπήρχε μέσα αυτή η ύλη! Τι κάνουμε; Η δασκάλα, αφού οι διαιρέσεις δεκαδικών είναι "προαπαιτούμενες", παρόλο που τα παιδιά -το βλέπει- δεν ξέρουν την τυφλα τους, δεν τους τα μαθαίνει. Ας τα μάθαινε λέει η περυσινή δασκάλα! Πώς κοπέλα μου θα μάθεις σε κάποιον να κάνει παστίτσιο αφού δεν ξέρει καλά καλά πώς βράζουν τα μακαρόνια; Δεν ξέρω παιδιά... εγώ είμαι τρελλή... ή έχει αποτρελλαθεί το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εγώ έχω ένα γιο στην Πέμπτη Δημοτικού και μια κόρη στην 3η Γυμνασίου. Και... έχω το ανάποδο πρόβλημα με τη φετινή του δασκάλα. Δεν βάζει εργασίες στο σπίτι, όποτε βάζει δεν προσέχει αν αυτό το έχει διδάξει ή είναι άσκηση του ...παρακάτω μαθήματος, λέει πέντε κουβέντες κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε, τους λέει να φέρνουν από το σπίτι λογοτεχνικά βιβλία για να τα έχουν μέσα στην τάξη για την "ώρα χαλάρωσης"... Η ώρα χαλάρωσης είναι, μέσα στη διδακτική ώρα, για δέκα λεπτά να μην κάνουν μάθημα, να βγάζουν το λογοτεχνικό βιβλίο να το διαβάζουν και να κάνουν ησυχία. Μήπως να βάλω στο γιο μου κι ένα θερμός με καφέ; Εκείνη, το δεκάλεπτο αυτό, βγάζει στην έδρα ένα κολατσιό και τρώει διαβάζοντας επίσης κάτι. Όταν τελειώσει, λέει "τέρμα τώρα η χαλάρωση, πάμε πάλι στο μάθημα". Απίστευτα πράγματα; Ζητησε από τους γονείς να μην ασχολούμαστε καθόλου με τα μαθήματα του παιδιού μας. Εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση, αν ασχολιόταν εκείνη! Αλλά δεν σκοπεύω να αφήσω το παιδί μου, να μείνει τούβλο.

Το βιβλίο των Μαθηματικών της Πέμπτης είναι επιεικώς ΑΙΣΧΡΟ. Άσε που θεωρεί προυπόθεση να ξέρουν τα παιδιά διαιρέσεις ας πούμε δεκαδικών από την τετάρτη τάξη. Έλα όμως που στο βιβλίο το περυσινό, της Τετάρτης, δεν υπήρχε μέσα αυτή η ύλη! Τι κάνουμε; Η δασκάλα, αφού οι διαιρέσεις δεκαδικών είναι "προαπαιτούμενες", παρόλο που τα παιδιά -το βλέπει- δεν ξέρουν την τυφλα τους, δεν τους τα μαθαίνει. Ας τα μάθαινε λέει η περυσινή δασκάλα! Πώς κοπέλα μου θα μάθεις σε κάποιον να κάνει παστίτσιο αφού δεν ξέρει καλά καλά πώς βράζουν τα μακαρόνια; Δεν ξέρω παιδιά... εγώ είμαι τρελλή... ή έχει αποτρελλαθεί το σύστημα;

Εγώ έχω ένα γιο στην Ε΄Δημοτικού και ένα μωρό:P αλλά είμαι και δασκάλα. Τα βιβλία των μαθηματικών είναι χάλια. Εμένα ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα. Ο δασκαλος βάζει εργασίες για το σπίτι. Οι μαμάδες όμως παραπονιούνται ότι βάζει λίγα για το σπίτι

Αυτό με την ώρα χαλαρωσης ωραίο μου ακούγεται. Ειδικά τώρα που θα γυρίσω στο σχολείο μετά από τόσο καιρό(εγκυμοσύνη +1 χρόνο):P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα γιο στην Ε΄Δημοτικού και ένα μωρό:P αλλά είμαι και δασκάλα. Τα βιβλία των μαθηματικών είναι χάλια. Εμένα ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα. Ο δασκαλος βάζει εργασίες για το σπίτι. Οι μαμάδες όμως παραπονιούνται ότι βάζει λίγα για το σπίτι

Αυτό με την ώρα χαλαρωσης ωραίο μου ακούγεται. Ειδικά τώρα που θα γυρίσω στο σχολείο μετά από τόσο καιρό(εγκυμοσύνη +1 χρόνο):P:p:p:p

 

Χα χα! Δεν τους λες να φέρνουν κανένα Μίκυμάους μαζί τους για να τους είναι και πιο ενδιαφέρον; Το λογοτεχνικό βιβλίο τους κάνει να πλήττουν:D Δε γίνεται πάντως να μην τους βάζει στο σπίτι καθόλου δουλειά! Πώς θα εμπεδώσουν αυτά που -έστω- τους λέει στην τάξη; Άσε που ορθογραφία, από την αρχή της χρονιάς έχουν γράψει μόνον 3! Αν είναι δυνατόν! Καλά, για την έκθεση δεν μιλάω, γιατί πρέπει να γράψουν 16 το χρόνο σύμφωνα με το υπουργείο. Το θέμα είναι όμως πως η περυσινή δασκάλα, ό,τι κι αν έλεγε το υπουργείο, τους έβαζε καθημερινά άγνωστη ορθογραφία, μέρα παρά μέρα γνωστή και κάθε βδομάδα έκθεση. Πετούσανε τα παιδιά! Φέτος... ό,τι ξέρουν από πέρυσι! Και το κακό είναι πως η ίδια θα τους πάρει και στην έκτη! Μαύρα τα μαντάτα!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Δεν τους λες να φέρνουν κανένα Μίκυμάους μαζί τους για να τους είναι και πιο ενδιαφέρον; Το λογοτεχνικό βιβλίο τους κάνει να πλήττουν:D Δε γίνεται πάντως να μην τους βάζει στο σπίτι καθόλου δουλειά! Πώς θα εμπεδώσουν αυτά που -έστω- τους λέει στην τάξη; Άσε που ορθογραφία, από την αρχή της χρονιάς έχουν γράψει μόνον 3! Αν είναι δυνατόν! Καλά, για την έκθεση δεν μιλάω, γιατί πρέπει να γράψουν 16 το χρόνο σύμφωνα με το υπουργείο. Το θέμα είναι όμως πως η περυσινή δασκάλα, ό,τι κι αν έλεγε το υπουργείο, τους έβαζε καθημερινά άγνωστη ορθογραφία, μέρα παρά μέρα γνωστή και κάθε βδομάδα έκθεση. Πετούσανε τα παιδιά! Φέτος... ό,τι ξέρουν από πέρυσι! Και το κακό είναι πως η ίδια θα τους πάρει και στην έκτη! Μαύρα τα μαντάτα!

Κουράγιο:P Η ορθογραφία πονεμένη ιστορία...

Στο βιβλίο πως προχωράει;Κάνουν όλες τις εργασίες;

(εγώ έδινα 1 φωτοτυπία και ασκήσεις για το σπίτι και ο συμβουλος μου είπε ότι βάζω υπερβολικά πολλά... Την ίδια χρονιά ο γιος μου είχε 5πλάσια δουλειά... Την επόμενη χρονιά είχαν ελαχιστα εως τίποτα στο σπίτι και δεν μου άρεσε)

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο:P Η ορθογραφία πονεμένη ιστορία...

Στο βιβλίο πως προχωράει;Κάνουν όλες τις εργασίες;

(εγώ έδινα 1 φωτοτυπία και ασκήσεις για το σπίτι και ο συμβουλος μου είπε ότι βάζω υπερβολικά πολλά... Την ίδια χρονιά ο γιος μου είχε 5πλάσια δουλειά... Την επόμενη χρονιά είχαν ελαχιστα εως τίποτα στο σπίτι και δεν μου άρεσε)

Μία δύο ασκήσεις από το βιβλίο, πάνω στο βιβλίο. Καμία φωτοτυπία για το σπίτι στη γλώσσα. Μία την εβδομάδα φωτοτυπία με ασκήσεις στα Μαθηματικά. Σκέψου ότι τώρα που ο γιος μου είχε τη γρίππη κι έλειπε δύο εβδομάδες, έχασε δύο φωτοτυπίες όλες κι όλες. Κι απ' ό,τι του είπαν από το τηλέφωνο, δεν έγραψαν καμία ορθογραφία και δεν είχε δουλειά καθόλου να κάνουμε στο σπίτι. Εγώ βέβαια του έκανα ασκήσεις και είπαμε και αναφορικές και αιτιολογικές προτάσεις... κάναμε και διαιρέσεις με δεκαδικούς... τα κάναμε όλα μια χαρά. Σιγά που θα περίμενα τη δασκάλα! Η πλάκα είναι ότι με πήρε σπίτι τηλέφωνο να ρωτήσει τι γίνεται με το παιδί και μου είπε πολύ προβληματισμένη "και πώς θα γίνει τώρα, τόσες μέρες που λείπει ο Μιχάλης, θα έχει κενά το παιδί... θα δυσκολευτεί να προχωρήσει...τι θα κάνουμε;" Μου 'ρθε να της τα πω στα μούτρα αλλά κρατήθηκα. " Μην ανησυχείτε της λέω, του κάνω εγώ την ύλη και δεν θα είναι κι άσχετος, όλα θα πάνε καλά". Τι να της έλεγα;

Link to comment
Share on other sites

Μία δύο ασκήσεις από το βιβλίο, πάνω στο βιβλίο. Καμία φωτοτυπία για το σπίτι στη γλώσσα. Μία την εβδομάδα φωτοτυπία με ασκήσεις στα Μαθηματικά. Σκέψου ότι τώρα που ο γιος μου είχε τη γρίππη κι έλειπε δύο εβδομάδες, έχασε δύο φωτοτυπίες όλες κι όλες. Κι απ' ό,τι του είπαν από το τηλέφωνο, δεν έγραψαν καμία ορθογραφία και δεν είχε δουλειά καθόλου να κάνουμε στο σπίτι. Εγώ βέβαια του έκανα ασκήσεις και είπαμε και αναφορικές και αιτιολογικές προτάσεις... κάναμε και διαιρέσεις με δεκαδικούς... τα κάναμε όλα μια χαρά. Σιγά που θα περίμενα τη δασκάλα! Η πλάκα είναι ότι με πήρε σπίτι τηλέφωνο να ρωτήσει τι γίνεται με το παιδί και μου είπε πολύ προβληματισμένη "και πώς θα γίνει τώρα, τόσες μέρες που λείπει ο Μιχάλης, θα έχει κενά το παιδί... θα δυσκολευτεί να προχωρήσει...τι θα κάνουμε;" Μου 'ρθε να της τα πω στα μούτρα αλλά κρατήθηκα. " Μην ανησυχείτε της λέω, του κάνω εγώ την ύλη και δεν θα είναι κι άσχετος, όλα θα πάνε καλά". Τι να της έλεγα;

Τι να σου πω...φαυλος κύκλος είναι...Αν της μιλούσες; Δεν είναι κακό να ζητήσετε να δίνει κάποιες εργασίες για το σπίτι, αυτές που δεν προλαβαίνουν στο σχολείο, Με τη δικαιολογία ότι περνάνε πολλές ώρες στον υπολογιστή, τηλεόραση κλπ αν δεν έχουν τίποτα να κάνουν...

Αλλωστε δεν είναι δυνατόν να διδάξουν οι γονείς όλη την ύλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιός μου πηγαίνει στην Ε Δημοτικού σε δημόσιο σχολείο . Ενώ το παλεψε αρκετά στο Β τρίμηνο δεν κατάφερε να ανεβάσει καθόλου τη βαθμολογία του, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα παιδάκια της τάξης που όλα είχαν κάποια άνοδο. Μάλιστα σε ορισμένα μαθήματα την έριξε κιόλας (Μαθηματικά, Γαλλικά , Αγγλικά και Κοινωνική Αγωγή) Στα Μαθηματικά ,ειδικά, η βουτιά ήταν τεράστια και από 9 που ήταν στο Α τρίμηνο το κατέβασε στο 7. Με την άνοδο των υπολοίπων παιδιών στη βαθμολογία δημιουργήθηκαν βέβαια και αρκετοί νέοι αριστούχοι μικροί μαθητές , με βαθμολογία απόλυτο 10 σε όλα τα μαθήματα.

Την απόμενη ημέρα οι γονείς των αριστούχων μαθητών συνεννοήθηκαν φαίνεται μεταξύ τους και έφεραν γλυκά και κεράσματα για να γιορτάσουν με τα υπόλοιπα παιδάκια τον θρίαμβό τους. Τα παιδιά δεχτήκαν τα κεράσματα, σε εμένα όμως δεν άρεσε καθόλου αυτή η κίνηση. Τι λέτε εσείς.. Δεν ήταν τελείως άκομψο:confused::evil:

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΥΑΛΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ????????? ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ και πολυ καλά θα έκαναν κιόλας... αλλά αυτό απορώ πως το επέτρεψε και η δασκάλα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...