Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

Συγνωμη αν ανοιγω θεμα που εχει καποια στιγμη αναπτυχθει αλλα ειναι τοσα πολλα που πιθανον να μου ξεφυγε.

Εχω καποια ερωτηματα σχετικα με τα χαπια μαγιας μπυρας.

 

:arrow: Για ποσο διαστημα τα παιρνουμε πριν κανουμε διακοπη μιας εβδομαδας; πχ παιρνουμε χαπια για 4 βδομαδες και απεχουμε 1 εβδομαδα;

 

:arrow: Για ποσο διαστημα μπορει να τα παιρνει κανεις κατ'αυτον τον τροπο και με την δοσολογια του θηλασμου (7 χαπια / 3 φορες τη μερα) εφοσον κρινεται απαραιτητο;

 

:arrow: Ποτε κρινεται απαραιτητο; Εφοσον παρατηρηθει μειωση γαλακτος ή και επικουρικα χωρις προηγουμενη μειωση;

 

Αν υπαρχει σχετικο θεμα παραπεμψτε με για να μη σας κουραζω :)

 

Ευχαριστωωω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

:arrow: Για ποσο διαστημα τα παιρνουμε πριν κανουμε διακοπη μιας εβδομαδας; πχ παιρνουμε χαπια για 4 βδομαδες και απεχουμε 1 εβδομαδα;

 

Παίρνουμε 2 εβδομάδες απέχουμε 1.

 

:arrow: Για ποσο διαστημα μπορει να τα παιρνει κανεις κατ'αυτον τον τροπο και με την δοσολογια του θηλασμου (7 χαπια / 3 φορες τη μερα) εφοσον κρινεται απαραιτητο;

 

Συνέχεια!

 

:arrow: Ποτε κρινεται απαραιτητο; Εφοσον παρατηρηθει μειωση γαλακτος ή και επικουρικα χωρις προηγουμενη μειωση;

 

Προληπτικά δεν την παίρνουμε!

 

Μόνο αν υπάρχει λόγος και αν η παραγωγή δεν έχει αυξηθεί σε επιθυμητά επίπεδα με συχνούς θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις 2 εβδομάδες που πήρα τη μαγιά είδα μεγάλη αύξηση της ποσότητας του γάλατος μου και παράλληλα το μωρό μου φαινόταν πιο ήρεμο και χορτασμένο.Αυτή την εβδομάδα που δεν την παίρνω νομίζω ότι το γάλα μου μειώθηκε πάλι , όχι τόσο πολύ όσο πριν αρχίσω τη μαγιά αλλά μειώθηκε.Επίσης το μωρό πεινάει πιο συχνά...

θα την ξαναρχίσω τη Δευτέρα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, είμαι νέο μέλος αν και σας διαβάζω πολύ καιρό.Έχω μια απορία και θα ήθελα την βοηθειά σας.Η μαία μου σε μια πρώτη συνάντηση που είχαμε μου ειπε οτι απο την 36 εβδ θα είναι καλό να πάρω μαγιά μπύρας προφανώς για να έχω γάλα.Εδω όμως στο forum δεν έχω διαβάσει κατι τέτοιο.Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ τα φώτα σας!!!

 

D168p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι νέο μέλος αν και σας διαβάζω πολύ καιρό.Έχω μια απορία και θα ήθελα την βοηθειά σας.Η μαία μου σε μια πρώτη συνάντηση που είχαμε μου ειπε οτι απο την 36 εβδ θα είναι καλό να πάρω μαγιά μπύρας προφανώς για να έχω γάλα.Εδω όμως στο forum δεν έχω διαβάσει κατι τέτοιο.Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ τα φώτα σας!!!

 

... Δεν ισχύει...

 

Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας.... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας!

 

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τη μαγιά μπύρας, έψαξα στις παλιότερες δημοσιεύσεις αλλά δεν κατάφερα να βρω ακριβώς αυτό που θα ήθελα, ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι...

 

Όταν κάνουμε συστηματικές αντλήσεις με θήλαστρο (πχ 2-3 την ημέρα)

είναι καλό να παίρνουμε και μαγιά μπύρας ή δεν επιτρέπεται?

 

Επίσης αν το μωρό τρώει πιο ήρεμα όταν υπάρχει μεγαλύτερη ροή, έχει νόημα να πάρουμε μαγιά μπύρας?

 

Ευχαριστώ πολύ!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαγιά μπύρας είναι χρήσιμη μόνο όταν το γάλα δεν φτάνει.

 

Αν φτάνει το γάλα η μαγια της μπύρας πιθανόν να δημιουργήσει υπερπαραγωγή που θα είναι δύσκολο να τη διαχειριστεί η μαμά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι όταν υπάρχει υπερπαραγωγή το μωρό υποσιτίζεται γιατί πίνει γάλα που έχει λίγα λιπαρά, κάνει πράσινες κενώσεις, έχει αέρια και δεν βάζει κανονικά βάρος.

 

Το θήλαστρο αντικαθιστά γεύματα που χάνονται και οι αντλήσεις δεν κάνουν αναγκαία τη μαγιά της μπύρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Διάβασα ότι η μαγιά μπορεί να αυξήσει την παραγωγή και προληπτικά αγόρασα τις ταμπλέτες της Lanes και παίρνω 7 χάπια κάθε 3 φορές την ημέρα όποτε το θυμάμαι.

1. Κάνω καλά;

2. Είναι αυτή η σωστή δοσολογία τις ταμπλέτες της Lanes;

3. Πρέπει να σταματάω κάθε τόσο;

 

Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Διάβασα ότι η μαγιά μπορεί να αυξήσει την παραγωγή και προληπτικά αγόρασα τις ταμπλέτες της Lanes και παίρνω 7 χάπια κάθε 3 φορές την ημέρα όποτε το θυμάμαι.

1. Κάνω καλά;

2. Είναι αυτή η σωστή δοσολογία τις ταμπλέτες της Lanes;

3. Πρέπει να σταματάω κάθε τόσο;

 

Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!

γιατι προληπτικα?τι εννοεις?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

 

Προληπτικά, επειδή φοβάμαι μήπως αρχίσει να μη φτάνει το γάλα μου, γιατί θέλω να καταφέρω να τον θηλάσω τον μικρό μου για έξι μήνες. Επίσης για να έχω περισσότερο γάλα ώστε ο μικρός να χορταίνει ευκολότερα. Είναι δυόμιση μηνών και εδώ και μια εβδομάδα έχει καταφέρει και κοιμάται από τις 9.30 ή τις 10.00 μέχρι τις 6.00 ή τις 7.00 το πρωί και πιστεύω ότι είναι γιατί χορταίνει ευκολότερα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να προσεχεις λιγο με τη μαγια μπυρας κ να μη την περνεις προληπτικα..το μωρακι ξερει να αυξησει το γαλα σου αναλογα με τις αναγκες του..ειναι δυσκολο να χειριστεις την υπερπαραγωγη.... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προληπτικά, επειδή φοβάμαι μήπως αρχίσει να μη φτάνει το γάλα μου, γιατί θέλω να καταφέρω να τον θηλάσω τον μικρό μου για έξι μήνες. Επίσης για να έχω περισσότερο γάλα ώστε ο μικρός να χορταίνει ευκολότερα. Είναι δυόμιση μηνών και εδώ και μια εβδομάδα έχει καταφέρει και κοιμάται από τις 9.30 ή τις 10.00 μέχρι τις 6.00 ή τις 7.00 το πρωί και πιστεύω ότι είναι γιατί χορταίνει ευκολότερα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

για να κοιμαται τοσες ωρες σημαινει οτι χορταινει.

η Ελενη εχει δικιο δεν χρειαζεσαι τη μαγια μπυρας.

το μωρακι σου θα ρυθμισει την παραγωγη κι εσυ μην αγχωνεσαι.

γιατι να μην το φτανει το γαλα σου??φτανει και παραφτανει.ειναι δυσκολο μετα να ρυθμισεις την υπερπαραγωγη :roll::P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Angel να σου ζήσει το "αγγελουδάκι" σου! :)

 

Η αλήθεια είναι αυτό που λένε τα κορίτσια... αν δεν υπάρχει αποδεδειγμένα πρόβλημα καλό είναι να μην πάρεις τη μαγιά... και όταν λέω αποδεδειγμένα εννοώ χαμηλή πρόσληψη βάρους που είναι το βασικότερο! Αν το μωρό σου αναπτύσσεται κανονικά και βρέχει πανες, μην μπαίνεις στη διαδικασία "φτάνει-δε φτάνει το γάλα μου". Όταν το μωρό θηλάζει όσο και όποτε θέλει δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! :wink:

 

Ελπίζω λοιπόν να μη χρειαστείτε ποτέ τη μαγιά!

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα την αγορασα ..(μαρκα lanes)

 

εχω ομως αποριες.....

 

 

 

"σε ποσο καιρο θα δω αποτελεσμα?"

 

 

"αν σταματησω μετα ....επανερχεται το "προβλημα"?"

 

 

"στην συσκευασια γραφει 2-4 ταμπλετες (χαπια) μετα απο καθε γευμα...(!)"

(εγω ομως εχω μονο μεσημεριανο ως γευμα στην ημερα μου,ποσες να παιρνω τελικα?)

 

 

αυτα μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς,ότι τρως μόνο 1 γεύμα;;;Πρωί βράδυ και ενδιάμεσα τι τρως;

 

εννοω οτι κυριως γευμα ειναι μονο το μεσημεριανο...

 

γενικα εγω εχω την συνηθεια να τρωω ολη μερα κ απο κατι....

δλδ ψιλοτσιμπαω ολη μερα.....

:wink:

τι να κανω να περνω ταμπλετιτσες ολη μερα

:?

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παίρνεις 7 ταμπλέτες /γεύμα/ ημέρα δλδ πρωί μεσημέρι βράδυ αφού φάς κάτι,δεν χρειάζεται πιάτο φαγητού,ακόμα και το φρούτο γεύμα θεωρείτε.Αυτό για 2 εβδομάδες,μετά σταματάς για 1 εβδομάδα και ξανά το ίδιο απο την αρχή.

(Ας με διωρθώσουν αν κάνω λάθος)

Πρόσεξε να μην πάθεις υπερπαραγωγή...επίσης η παγίδα είναι να αυξηθεί η παραγωγή και το μωρό να πίνει και να χορταίνει μόνο με το "αραιό" γάλα που βγαίνει στην αρχή.

(Ας με διωρθώσουν αν κάνω λάθος πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Λενάκι ...έχεις χαθει ! :D

 

Η μαγιά δεν επηρεάζει την εδραίωση της γαλουχίας απλά αυξάνει το γάλα αν κανεις συστηματικά και σωστά την χρήση . Οπως είπε η Φελια παιρνεις 21 ταμπλέτες την ημέρα 7*3 φορες . Αυτο το κανεις 1 εβδομάδα και μετά σταματας . Αν το κανεις πχ 2,5 μέρες σιγουρα δεν το καλυτερο αποτελεσμα .

 

Αν σταματήσεις να τα παίρνεις δεν θα χεις αύξηση θα χεις το γαλατάκι που έχεις τώρα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

επιρεαζει την εδραιωση η μαγια μπυρας????

δλδ αν τα σταματησω ...τα βαρεθω να τα παιρνω ρε παιδι μου..

τι γινεται????

 

Βρε λενάκι, διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε;

 

η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά για 2 εβδομάδες. Σταματάς για μία εβδομάδα και μετά αν νιώθεις ότι τα χρειάζεσαι τα ξαναπαίρνεις. Αυτά που έγραφε η Φέλια

 

αν βαριέσαι μην τα παίρνεις καθόλου.

 

Η μαγιά της μπύρας αυξάνει την παραγωγή σε γάλα. Την αύξηση τη βλέπεις μεταξύ 4ης και 14ης μέρας.

 

Προϋπόθεση είναι να θηλάζεις κανονικά, αν δεν θηλάζεις κανονικά δεν θα δεις καμία διαφορά.

 

Η ερώτηση για την εδραίωση πού κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω πηρα μαγια μπυρας και την διαφορα την καταλαβα αμεσως .την δευτερη μερα το στηθος αρχιζει να πριζεται μηπως τελικα δεν μου χρειαζεται να παιρνω? α ξεχασα να πω οτι το μωρο μου ειναι 6 ,5 μηνων και πλεον ενοειται οτι δεν μου πριζοταν το στηθος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...