Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

RITELLO Ηλεκ. σκούπα με νερό


Recommended Posts

οταν γεννηθηκε ο μιχαηλ αποφασισα να αλλαξω σκουπα.......και πηρα την karcher ds 5600 σκουπα με καδο νερου ΠΑΡΑ πολυ δυνατη κ αποτελεσματικη σκουπα με τη γερμανικη φυσικα εγγυηση της εταιριας!και ολα αυτα με 350 ευρω.δεν ειναι η πιο φθηνη σκουπα αλλα δεν ειναι κ 2 χιλιαρικα:shock:.παιδακια εχουμε οικονομικη κριση!πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οταν γεννηθηκε ο μιχαηλ αποφασισα να αλλαξω σκουπα.......και πηρα την karcher ds 5600 σκουπα με καδο νερου ΠΑΡΑ πολυ δυνατη κ αποτελεσματικη σκουπα με τη γερμανικη φυσικα εγγυηση της εταιριας!και ολα αυτα με 350 ευρω.δεν ειναι η πιο φθηνη σκουπα αλλα δεν ειναι κ 2 χιλιαρικα:shock:.παιδακια εχουμε οικονομικη κριση!πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε;)

 

Αυτή τη σκούπα σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω.Είναι καλή? Αξίζει τα λεφτά της?

Και εγώ πιστεύω πως τα 1700 και άνω ,που ακούω, είναι πολλά χρήματα..όσο αποτελεσματικές και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

η σκουπα φιλεναδα γ#@#$%#ει!!!!!!!δεν ιονιζει την ατμοσφαιρα κλπ που διαβασα παραπανω αλλα σαν σκουπισμα ειναι εκπληκτικη!τελιωνεις σε χρονο dt .και σκονη απο πισω μηδεν αφου ολα καταληγουν στο νερο.ασε τι πετας μετα με το νερο:eek:.ειναι φοβερη!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια,γράφτηκα ως μέλος πρόσφατα γιατί βρίσκω ενδιαφέρουσα την ιστοσελίδα και παρεμπιπτόντως διάβασα τις ανταλλαγές απόψεων για τις ηλεκτρικές σκούπες με φίλτρο νερού.Εσύ που έχεις ψάξει πολύ το θέμα η HULLA κοστίζει 1.950 ? με όλα τα εξαρτήματα;Έχεις αγοράσει κάποια από αυτές που ανέφερες;Θα σου ήμουν ευγνώμων αν απαντούσες στο μήνυμά μου,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από donmatina.Αγαπητή Όλγα9 τελικά ποια μάρκα σκούπας αγόρασες;Και μία λίγο αδιάκριτη ερώτηση:πως συντονίζονται τα πολλά παιδιά μέσα στην οικογένεια όταν κάνουν φασαρία παίζοντας,ενώ έχουν διαφορετικές ηλικίες, όπως εγώ που έχω 3 γιους ηλικίας 20,18 και 7 ετών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
οταν γεννηθηκε ο μιχαηλ αποφασισα να αλλαξω σκουπα.......και πηρα την karcher ds 5600 σκουπα με καδο νερου ΠΑΡΑ πολυ δυνατη κ αποτελεσματικη σκουπα με τη γερμανικη φυσικα εγγυηση της εταιριας!και ολα αυτα με 350 ευρω.δεν ειναι η πιο φθηνη σκουπα αλλα δεν ειναι κ 2 χιλιαρικα:shock:.παιδακια εχουμε οικονομικη κριση!πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε;)

 

Κορίτσια γειά σας! Θέλω να αγοράσω το συντομότερο μία σκούπα που να πλένει χαλιά και καναπέδες και να είναι οικονομική ( έως 300 Ευρώ) Δεν με ενδιαφέρει να σκουπίζει όπως μια κοινή σκούπα, έχω ήδη.

Βρήκα μία KARCHER που αναφέρεται ως "πλυντική σκούπα".Μήπως την έχει κάποια από εσας? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10002941 Efitsa μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο μιας και έχεις karcher?

Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκουπας που σας αναφέρω με τις σκούπες που κάνουν την ίδια δουλειά με ατμό? Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μάλλινα χαλιά? Μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε άλλα σημεία του σπιτιού? Όπως π.χ. αρμοί και τοίχοι?

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη για να επιλέξω! Σας βρίσκω πολύ ενημερωμένες, μπράβο σας !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν συμφωνω με τη Λενα. Εχω δει παρουσιαση Roboclean kai Majestic και κατεληξα να αγορασω Majestic γιατι το φιλτρο της κυτταρικης μεμβρανης και του ενεργου ανθρακα που χρησιμοποιει εχουν πιστοποιηση απ' τον FDA τον αντιστοιχο ΕΟΦ της Αμερικης (μου εδειξαν την πιστοποιηση).Ειμαι υπερευχαριστημενη και συστηνω το μηχανημα αυτο ανεπιφυλακτα. Εχει εγγυηση εφ' ορου ζωης για το μοτερ του απ' το εργοστασιο που το κατασκευαζει και ειναι και αμερικανικο!!! Οχι τουρκικο ή κινεζικο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Μπορείτε να διαβάσετε στα αγγλικά περισσότερα εδώ:

 

http://www.librexgroup.com/ritello.htm

paidia auti i skoupa einai Kineziki RITELLO EINAI MOUFA... kineziko moter k oxi germaniko i italiko opos lene.. kamia sxesi me to RAINBOW pou einai to proto... aksizei 150 kai to poulane 1700 oso kai to authentiko! ego to gyrisa pisw kai eimai sta dikastiria gia ta xrimata me tous APATEWNES........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας! Θέλω να αγοράσω το συντομότερο μία σκούπα που να πλένει χαλιά και καναπέδες και να είναι οικονομική ( έως 300 Ευρώ) Δεν με ενδιαφέρει να σκουπίζει όπως μια κοινή σκούπα, έχω ήδη.

Βρήκα μία KARCHER που αναφέρεται ως "πλυντική σκούπα".Μήπως την έχει κάποια από εσας? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10002941 Efitsa μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο μιας και έχεις karcher?

Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκουπας που σας αναφέρω με τις σκούπες που κάνουν την ίδια δουλειά με ατμό? Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μάλλινα χαλιά? Μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε άλλα σημεία του σπιτιού? Όπως π.χ. αρμοί και τοίχοι?

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη για να επιλέξω! Σας βρίσκω πολύ ενημερωμένες, μπράβο σας !!!!

 

Γνωριζει κανεις αν εχει φιλτρο HEPA? Γιατι δεν το λεει στην ιστοσελιδα του Κωτσοβολου.

Μπερδευτηκα εντελως ομως.

Τελικα εαν καποιος δεν θελει να δωσει 1700 ευρω, ειναι προτιμοτερο να παρει εναλλακτικα μια καλη συμβατικη σκουπα με το εν λογω φιλτρο, ή να παρει μια πλυντικη χωρις αυτο? Οεο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

loipon i skoupa ritello einai mia apati einai kineziki eksapatoune to kosmo de kanei oute 300 euro kai ti poulane 1800..esxos...eimai thuma tous edo kai ena mina perimeno ta lefta mou piso eimai sta dikastiria mazi tous epeidi mou to pasarane gia germaniko proion i gnisia skoupa einai mono i rainbow..

makria apo tous polites einai megales leres kai eksapatoune to kosmo mi tous valete pote mesa sto spiti sas...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας! Θέλω να αγοράσω το συντομότερο μία σκούπα που να πλένει χαλιά και καναπέδες και να είναι οικονομική ( έως 300 Ευρώ) Δεν με ενδιαφέρει να σκουπίζει όπως μια κοινή σκούπα, έχω ήδη.

Βρήκα μία KARCHER που αναφέρεται ως "πλυντική σκούπα".Μήπως την έχει κάποια από εσας? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10002941 Efitsa μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο μιας και έχεις karcher?

Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκουπας που σας αναφέρω με τις σκούπες που κάνουν την ίδια δουλειά με ατμό? Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μάλλινα χαλιά? Μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε άλλα σημεία του σπιτιού? Όπως π.χ. αρμοί και τοίχοι?

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη για να επιλέξω! Σας βρίσκω πολύ ενημερωμένες, μπράβο σας !!!!

 

Καλό απόγευμα σε όλες και όλους. Connie, θα μπορούσα να είχα γράψει εγώ το μήνυμά σου, αναζητώ ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τελικά, αγόρασες τη συγκεκριμένη σκούπα? Δεν βρίσκω πουθενά στο διαδίκτυο κριτική, θα με βοηθήσει πάρα πολύ η άποψή σου. Θέλω να πλένω τα μάλλινα χαλιά, κάνει τίποτε ή ελπίζω το ακατόρθωτο?

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πέρασα από διεθνής έκθεση Θεσσαλονίκης και είδα καινούριο μηχάνημα που μου έκανε εντύπωση με το ντιζάιν και το βάρος του. Είναι πολύ όμορφη και μικρή σε σχέση με άλλες. Το άκουσα και στο ράδιο Θεσσαλονίκης ότι είναι καλό μηχάνημα με νερό που καθαρίζει , τινάζει και πλένει . Λέγετε AQUA VIVA. Η κουμπάρα μου από τη Καβαλά το παρήγγειλε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια κι εγω εχω ακουσει πολλα ασχημα για αυτη τη σκουπα.ειναι οντως κινεζικη.Η κουμπαρα μου πηρε μια Ιταλικη πριν 3 χρονια παντως και ειναι πολυ ευχαριστημενη.Σιγουρα πραγματα και απ οτι μου ειπε ηταν και στην καλυτερη τιμη απ ολες αυτες που κυκλοφορουνε.Τουλαχιστον ειναι δοκιμασμενη κατασταση!:) igenio λεγεται η σκουπα νομιζω..ψαχτειτε και προσοχη!

Υ.Γ. απο την εκθεση την πηρε απ οσο ξερω.

(ελπιζω να βοηθησα με τον τροπο μου κι εγω)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια καλημερα!και εγω εχω της karcher την ds5600 , ειναι σουπερ , την πηρα πριν 2 χρονια 250 ευρω απο το καταστημα στην μεταμορφωση. Απο πωλητη της εταιρειας ξερω οτι ολες αυτες ναι μεν καθαριζουν με την ιδια διαδικασια σαν την karcher αλλα ολα τα αλλα που λενε ειναι και λιγο φουμαρα . Τα στρωματα τα καθαριζω με αυτην την σκουπα αλλα αν ψαχτειτε θα δειτε οτι τα ακαρεα πεθαινουν μονο με uv ακτινες , δηλαδη ηλιο ή λαμπεσ UV . Την rainbow και την robocleaner μου τις εκαναν επιδειξη και εμενα και μαλιστα κολλητη της μαμας μου ειναι πωλητρια . Το τι ψεματα λενε ..καμμια απο αυτες τις σκουπες δεν κανει αυτα με τα ακαρεα..αυτη που κατεληξα και πηρα οντως οταν περασω το στρωμα αν ανοιξω τον καδο με το νερο εχει σαν αφρους που ναι ειναι απο τα ακαρεα , αλλα αλλο να μαζευει μερικα ακαρεα αλλο να τα εξολοθρευει οπως λενε . Σε καθε τετραγωνικο εκατοστο υπαρχουν καποια εκατομμυρια ακαρεα.. Εμεισ το μονο που καναμε για τα ακαρεα και ειναι η πραγματικη λυση για να μην περνανε στο στρωμα ειναι να βαλουμε προστατευτικο που να καλυπτει ολο το στρωμα με αδιαβρωχη επιστρωση σαν αυτα που βαζουμε στα μωρα , πηγα στο jumbo και πηρα 6 κομματια 1,40 χ 0,70 βαμβακερα πανω κατω και στη μεση αδιαβροχο , τα εδωσα σε μαδιστρα και τα ενωσε και δεν περνανε τα ακαρεααα. Τελος καθε εβδομαδα βγαινει και πλενεται στους 60 οποιαδηποτε χαμηλοτερη θερμοκρασια δεν τους κανει τιποτα και το στρωμα καθε 15 στο ηλιο για μια ωριτσα! το ακριβο δεν ειναι και καλο , επισης δεν λενε οτι μολις παθει κατι στο φορτωνουν σαν δικο σου λαθος και δεν την διορθωνουν οποτε την εχεις και την κοιτας . Στο διαδικτυο θα βρειτε χιλιαδες περιστατικα ατομων που βρισκονται στα δικαστηρια μαζι τους...α! ξερετε γιατι ειναι αυτη η τιμή της ?λογω των 1100 ευρω που ειναι η προμηθεια του πωλητη !χαζεψα οταν τα ακουσα εκ των εσω ...

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναλαμβάνω τον καθαρισμό στρωμάτων και χαλιών από το Άκρι με το edit admin για την περιοχή της Λάρισας edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια . τελικά τα Χριστούγεννα πήρα την AQUA VIVA και είναι τέλια σκούπα. Καθαρίζει τέλια . Από τα στρώματα τι έχει βγάλει - δεν περιγράφεται. Ο άνδρας μου έπλυνε καλύμματα στο αυτοκίνητο και έγινε σαν καινούριο. Είναι πολύ ελαφρύ, με λάμπες UV , και πολύ δυνατή. Από 6 σκάλες δουλεύω στη 4-5 σκάλα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια!! Μετά από δυόμισι χρόνια που χρησιμοποιώ τη ritello θα σας παραθέσω τα συμπεράσματά μου.

Λοιπόν, τα καλά είναι τα εξής:

1. Δεν βγάζει σκόνη όταν καθαρίζει

2. Δεν μυρίζει άσχημα (όπως μυρίζει όταν είναι αρκετά γεμάτη η σακούλα της κοινής σκούπας)

Τα κακά είναι:

1. Η ποιότητα της καθαριότητας του χαλιού ή του πατώματος είναι ίδια όπως μιας καλής κοινής σκούπας. Δηλαδή, εγώ που έχω 2 ίδια χαλιά στο σαλόνι δίπλα δίπλα, σκούπισα το ένα με την ritello και το άλλο με τη Siemens και δε φαινότανε διαφορά. Επίσης δεν μαζεύει παραπάνω πράγματα από την κοινή σκούπα, παρόλο που έχει υποτίθεται αυτό το σύστημα που "τινάζει" τα χαλιά. Αν κάτι έχει λίγο ξεραθεί στο χαλί πρέπει να σκύψω να το ξύσω με το χέρι για να φύγει. Μιλάμε για μικροποσότητες όπως από ένα κομμάτι μπανάνας που έπεσε και το σηκώσαμε, αλλά έμεινε ο λεκές και ξεράθηκε πάνω στο χαλί, για τέτοια πράγματα.

2. Αργείς πάρα πολύ να καθαρίσεις γιατί πρέπει να περάσεις δύο φορές όλο το σπίτι, μία κάνοντας μόνο χαλιά και μία κάνοντας το γυμνό πάτωμα με το άλλο εξάρτημα, ή να αλλάζεις εξαρτήματα σε κάθε δωμάτιο. Επίσης στο τέλος πρέπει να πλύνεις τον κάδο και τα εξαρτηματάκια του.

3. Δεν ξέρω τι κάνει με τα ακάρεα, γιατί δεν είχαμε ποτέ προβλημα αλλεργίας στην οικογένεια για να έβλεπα αν θα βελτιωνόταν.

4. Δεν έχουμε καταφέρει να πλύνουμε ποτέ τα χαλιά γιατί και τις 4 φορές που προσπάθησε ο άντρας μου κάποιο εξάρτημα ήταν χαλασμένο (κάθε φορά άλλο). Του το αντικαθιστούσανε δωρεάν βέβαια αλλά μέχρι να γίνει αυτό, τα είχε ήδη πλύνει τα χαλιά στο μπαλκόνι γιατί δεν είχε πολύ χρόνο στη διάθεσή του να περιμένει την επισκευή. Να δούμε τώρα τον Μάϊο αν τα καταφέρουμε. Το τι καζούρα έχουμε φάει από τους φίλους μας που δώσαμε τόσα λεφτά και εξακολουθούμε να πλένουμε τα χαλιά στο μπαλκόνι, δε λέγεται!!! Πάντως και μια φίλη μου που την έχει και έπλυνε χαλιά μ' αυτή, μου είπε ότι δε βγάζει λεκέδες (όχι από λάδι, ούτε τους απλούς δε βγάζει) και απλά τα γυαλίζει τα χαλιά σα να τα πέρασες με ξύδι και νερό.

 

Όπως καταλαβαίνετε το έχω μετανοιώσει που την πήρα και δε θα τη συνιστούσα σε κανέναν. Δεν αξίζει τα λεφτά της. Θα άξιζε μόνο αν έπλενε ικανοποιητικά τα χαλιά. Για τα υπόλοιπα, μπορείς να πάρεις μια σκούπα με κάδο νερού πιο φθηνή.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλά δεν συμφωνώ μαζί σου.

Εγώ δύο φορές του χρόνου έπαιρνα roboclean από τη φυλή μου . Και η φυλή μου και εγώ ήμασταν πολύ ευχαριστημένες. Απλός δεν μπορούσα να αγοράζω το roboclean. Είναι πολύ ακριβή σκούπα . Και τώρα από τα Χριστούγεννα έχω την aqua viva, και είναι τέλια. Πολύ πιο μικρή από το roboclean. Και πιο δυνατή.

Δεν ξέρω πώς καθαρίσει το ritello αλά με την aqua viva φαίνεται μεγάλη διαφορά.

Εγώ σκουπίζω κάθε μέρα με εξάρτημα απλής σκούπας και 1-2 φορές την εβδομάδα τινάζω τα χαλιά με το σύστημα που "τινάζει".

Στο τέλος πρέπει να πλύνεις μονό τον κάδο(2 λεπτά υπόθεση).

Έχω στρώμα πέντε ετών και τι είχαμε βγάλει από εκεί – δεν περιγράφεται.

Πριν από μια εβδομάδα πλέναμε το χαλί στο παιδικό δωμάτιο χωρίς να το βγάλουμε έξω. Σε ένα τέταρτο το είχαμε τελείωση . Και σε περίπου 2-3 ώρες το χάλι στέγνωσε.

Τώρα περιμένουμε το καλοκαίρι για να κάνουμε βιολογικός καθαρισμός στο αυτοκίνητο.

Ίσως επειδή ritello είναι κινεζική, σου βγάζει πολλά προβλήματα. Κουμπάρα μου έχει την AQUA VIVA από το Σεπτέμβριο και κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας , επειδη γνωριζω καποια πραγματα παραπανω απο καποιο απλο χρηστη , θα ηταν καλο εαν δεν γνωριζετε τα μηχανηματα για τα οποια ολοι σας κατηγωρητε ή επενειτε να μην δινετε συμβουλες σε αλλους γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια , θα σας πω 2 μικρα πραγματακια για να βαλετε τον νου σας να δουλεψει και να σκεφτει , ολα τα μηχανηματα που μπορουν να φιλτραρουν μεχρι 0,1 micron μικροσωματιδια ειναι παρα πολυ καλα και κανουν καλο στην υγεια σας και δεν εχουν καμια σχεση με τις απλες ηλεκτρικες σκουπες.Επισης αυτο γινετε με 2 τροπους : α) η χρησιμοποιουν το νερακι σαν φιλτρο και ετσι φιλτραρουν τον αερα και β) χρησιμοποιουν ειδικα φιλτρα απο κυταρικη μεμβρανη και παλι φιλτραρουν τον αερα με καλυτερη επιδοση (προσοχη τα φιλτρα hepa δεν φιλτραρουν μεχρι 0,1micron) .

Ενα τελευταιο πραγματακι που θα πρεπει να προσεξετε ειναι η χωρα προελευσης και πολυ σημαντικο η εγγυηση του μηχανηματος που αγοραζετε . (καποιες εταιριες δινουν και εφορου ζωης).

 

απο κει και περα ολα ειναι υποκειμενικα για παραδειγμα αυτες που χρησημοποιουν νερο για φιλτρο ειναι πιο δυσχρηστες απο αυτες που χρησιμοποιουν αερα κλπ κλπ .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...