Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?  

657

  1. 1. ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

    • ΝΑΙ
      298
    • ΟΧΙ
      664


Recommended Posts

Καλημέρα...όλο αυτό τον καιρό της προσπάθειας μου για να αποκτήσουμε και εμείς το παιδάκι μας έχετε σταθεί κοντά μου...και πάλι κοντά μου είστε τώρα που είμαι απογοητευμένη. Κάναμε προσπάθεια εξωσωματικής την προηγούμενη Παρασκευή και ο γιατρός μου είπε να κάνω την Β' χοριακή σε 11 μέρες για να δούμε. Σήμερα που είναι η 9η μέρα δεν μπορούσα άλλο την αγωνία και είπα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης. Το θεώρησα καλή κίνηση μιας που σήμερα είναι η γιορτή της μητέρας. Μόνο που το δώρο μου ήταν να βγει το τεστ αρνητικό. με έπιασε μια μεγάλη απογοήτευση...κόντευα να λιποθυμήσω...υπάρχει περίπτωση η χοριακή να δείξει διαφορετικό αποτέλεσμα σε 2 μέρες;

ναι και βεβαια υπαρχει αυτη η περιπτωση!εκανες πολυ νωρις!! και κανε εξεταση αιματος!τα τεστ εγκυμοσυνης δεν τα εμπιστευομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια. Χίλιες φορές καλή επιτυχία σε όλες μας! Και εγώ την πάτησα με τα τεστ εγκυμοσύνης που κυκλοφορούν στην αγορά. Έκανα τεστ εγκυμοσύνης λίγες μέρες πριν πάω για την χοριακή και μου βγήκε θετικό. Έκλαιγα με αναφιλητά από την χαρά μου γιατί ήταν 4η ή 5ή προσπάθειά μας (δεν θυμάμαι). Όταν έκανα τη χοριακή, δεν βγήκε τίποτα και φυσικά η απογοήτευση ήταν τεράστια. Έχω ορκιστεί ότι δεν πρόκειται να ξανακάνω τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι ενώ βρίσκομαι σε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης, αλλά μόνο τη χοριακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια.ξεκινησα την διαδικασια για την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης.ειμαι στην 4 μερα με daronda κ ειμαι πολυ αγχωμενη.φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω καν να φτασω στην ωοληψια.ειναι καποια που ξεκιναει τωρα την προσπαθεια?εσεις πως νιωθατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αχ βρε κορίτσια.

Δεν διαβασα τίποτα από τα ποστ, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό το 70% που αγνοει ότι το τεστ εγκυμοσύνης δεν πρέπει να γίνετε μετά από εξωσωματική.

Ξέρετε τι κάντε στο σώμα σας με όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνεται κατά την διάρκεια της εξωσωματικής?

ΜΟΝΟ χοριακή, και αυτή κάποιες φορές (αν τα αποτελέσματα είναι χαμηλά) δείχνει ψευδή αποτελέσματα λόγω ισχυρών φαρμάκων...:?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και καλό σαβατοκυριακο να έχουμε.έχει αρκετό καιρό που παρακολουθώ το forum αλλά τώρα αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος.καταρχάς θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες σας καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας και μακάρι να συμβεί το θαύμα της ζωής σύντομα σε όλες μας. :D

Εμείς ξεκινήσαμε τις προσπάθειες πριν 1 1/2 χρόνο περίπου.κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,όλα μια χαρά,αλλά οι προσπάθειες μας μέχρι τώρα απέτυχαν,3 συνολικά (2 σπερματεγχύσεις,η μια σε φυσικό κύκλο και 1 εξωσωματική).

Μετά από ένα διάλειμμα 7 μηνών, αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για εμβρυομεταφορά με κρυοσυντηρημένα εμβρυα,αυτό τον μήνα.νοιώθω αρκετά έτοιμη αυτή τη φορά,είναι και πιο εύκολη η διαδικασία και ίσως γι αυτό να μην έχω τόσο άγχος.την ερχόμενη Παρασκευή έχω ραντεβού με τους γιατρούς μου για να κάνουμε την εξέταση προγεστερονης,προλακτίνης και ultrasound,για να βεβαιωθουμε ότι όλα βαίνουν καλώς.

Έχω όμως αρκετή αγωνία και παρακαλώ τον Θεό να έχουμε θετικά αποτελέσματα αυτή τη φορά.

Φιλία σε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Σε μερικές ημέρες ξεκινάω προσπάθεια για εξωσωματική και έχω αρκετό αγχος . Οι εξετασεις μας είναι πολυ καλές και αποφασησαμε να μπουμε σε αυτην την διαδικασία για ν αμην περιμένουμε άλλο θέλουμε και οι δυο ένα παιδάκι πάρα πολύ. Με έχουν τρομάξει λίγο οι παρενέργειες απο την φαρμακευτική αγωγή . Προσπαθώ να έχω θετική σκέψη και έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα ότι όλα θα πάνε καλά .Υπάρχει κάποια κοπέλα με επιτυχημένη διαδικασία εξωσωματικής? Να πάρω λίγο θάρρος!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σε ολους καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας....καλο αγωνα θα ελεγα σας παρακολουθω εδω και δυο χρονια προσπαθειων μου με εξωσωματικες.τορα εκανα εμβρυομεταφορα σημερα ηταν η 9η μερα εκανα ενα hometest αλλα αρνητικο. ξερει κανεις να μου πει αν ηταν νωρις η ειχε κανεις αναλογη εμπειρια??????

Link to comment
Share on other sites

Σορυ κορίτσια αλλα εννοείται οτι μπορείτε να χρησιμοποιείται τεστ εγκυμοσύνης αλλα οχι πολυ νωρίς. Λόγω της ένωσης hcg που προκαλεί την οωρυξια λίγο πριν την ωολυψια δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί τεστ για καμμια 8-9 μερες (δεν θυμάμαι ακριβως τον αριθμό), μέχρι να φύγει το hcg απο μεςα μας. Αλλα μετα εννοείται οτι μπορείς να κανεις τεστ. Το ίδιο συμβαίνει και με σπερματεγχυση

Το τεστ και η χοριακη μετράνε ακριβως το ίδιο πράγμα τo hcg

 

Betoula ειναι η 9η μετα απο εμβρυομεραφορα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα!! ευτυχως βρηκα το θεμα που με ενδιαφερει!! εχω στο ιστορικο μου τρεις παλλινδρομες εγκυμοσυνες. η πρωτη με φυσικη συλληψη, και οι αλλες δυο με προκληση ωορηξιας(pregnil) παλι με φυσικη συλληψη. για να ερθω λοιπον στο θεμα μου: τελευταια περιοδο λοιπον 17 ιουνιου. ενεση pregnil στις 26 ιουνιου. επαφες 23, 25,27 και 28 ιουνιου. εκανα ενα τεστ εχθες, το first step(πρωτη φορα το εχω παρει) βγηκε αρνητικο.λετε βρε κοριτσια να ηταν λαθος; να το εκανα νωρις; πηρα τον γιατρο τηλ και μου ειπε να σταματησω τις αντιπηκτικες και τα utrogestan, για να κατεβει η περιοδος και να ξεκινησουμε ξανα...ο αντρας μου ειπε οτι μαλλον ο γιατρος νομιζε οτι εκανες χοριακη και οχι τεστ φαρμακειου!! θα ηθελα πολυ την γνωμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου, βουλα.

μην βιαζεσαι να κοψεις τα utrogestan, και να κανεις καλυτερα μια χοριακη αυριο. αν ειναι αρνητικη, τοτε δεν εχει νοημα να τα συνεχισεις.

εχει δικιο ο αντρας σου, μπορει ο γιατρος να νομιζε πως εκανες χοριακη.

κανενα τεστ δεν ειναι τοσο εγκυρο, οσο αυτη η εξεταση.

πηγαινε αυριο κιολας να σου φυγει η αγωνια.

εγω σου ευχομαι να ειναι θετικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βουλα κι εγώ συμφωνώ με τον σύζυγο αν δεν είσαι σίγουρη για το τι κατάλαβε ο γιατρός σου μην το διακινδυνεύεις. Αυτό το τεστ που πήρες, προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει.

Μακάρι τα καλύτερα κορίτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟΝ ΘΑΝΟ ΠΑΡΑΧΟ ΣΤΟ EMBIO MEDICAL CENTER ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΙΧΑ 10 ΩΑΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ 3 ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 12 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ. ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(. Η ΨΥΧΩΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΜΕΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΕΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟΝ ΘΑΝΟ ΠΑΡΑΧΟ ΣΤΟ EMBIO MEDICAL CENTER ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΕΙΧΑ 10 ΩΑΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ 3 ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 12 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ. ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(. Η ΨΥΧΩΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΜΕΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΕΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ

Φίλη μου αν και δεν εχω εμπειρία σε εξωσωματικές προσωπικά, έχω μια γνωστή από Αθήνα , η οποια μετά από 6 εξωσωματικές κατάφερε να φέρει στον κόσμο δυο διδυμακια σκέτα κουκλιά!!! Η συμβουλή μου ως γυναίκα προς γυναίκα είναι να μη χάνεις την πίστη σου και το κουράγιο σου. Μόνο έτσι θα πετύχεις τον στόχο σου. Δώσε τη μάχη σου και δε θα βγεις χαμένη, θα δεις ότι στο τέλος θα πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!! :D:D:D

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Εκανα μια σπερματεγχυση 16/3 (και ενεση ovitrelle 14/3 00:00 προς 15/3). Εχθές 26/3 εκανα χοριακη και βγηκε 30. Ο γιατρος χαρηκε μου ειπε οτι ειναι θετικη αλλά χαμηλή και να επαναλαβω στο Σάββατο 28/3 που θα ειναι 13η μερα απο τη σπερματεγχυση να δουμε αν εχει ανεβει. Εμενα μου εχει κολλήσει οτι η χοριακη υπαρχει στο αίμα μου από την ενεση ovitrelle... Εχει καμια κοπέλα παρόμοια εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κορίτσια!!

είμαι καινούρια εδώ αλλά παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ και μου αρέσει η συμπαράσταση που παρέχετε η μια στην άλλη!!

θα ήθελα να σας πω και εγω για ένα θέμα που με απασχολεί και ελπίζω να μπορέσει κάποια από εσάς να με βοηθήσει γιατί πραγματικά αυτό το διάστημα με έχει κυριέυσει το άγχος!!

λοιπόν έκανα εξωσωματική πριν ενα μήνα περίπου και συγκεκριμένα η εμβριομεταφορά έγινε στις 11/3.

στις 22/3 εκανα την πρώτη μου χοριακη 24(χαμηλή αλλα θετική)

στις 24/3 50

στις 28/3 223

31/3 443 και

4/4 850

ενω στην αρχη αυξανόταν κανονικά στις δύο τελευταίες δεν αυξάνεται με τον ρυθμό που πρέπει!

εσείς τι λέτε έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια απο εσάς;

ευχομαι πραγματικά σε ΟΛΕΣ σας καλή τύχη και θετικά αποτελέσματα γιατί ΟΛΕΣ το αξίζετε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια!!ειμαι κ γω καινουργια εδω αν διαβαζω συνεχεια τις κουβεντουλες σας!!θελω να μοιραστω την αγωνια μου!!!Μολις τωρα εκανα την πρωτη μου χοριακη μετα απο την πρωτη μου εξωσωματικη..σε λιγες ωρες θα ξερω...αλλα ακουω διαφορα για τις τιμες κ εχω μπερδευτει πολυ!!ποια τιμη ειναι αυτη που μας δινει σιγουρα εγκυμοσυνη?ξερει καμια??Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια κ απο μενα!!!!Εκανα την 1η χοριακη στης 30/6 υστερα απο εξωσωματικη κ εμβρυακια 5 ημερων βλαστοκυστες κ ηταν 14.Αρκετα χαμηλη κ σημερα επανελαβα κ περιμενω αποτελεσματα να δω αν προχωρησε!!!!!Εχω τρελο αγχος γιατι ηταν τοοοσοοοοο χαμηλη......Υπομονη σε ολες μας κ ευχομαι θετικα αποτελεσματα για ολες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Nikoleta25 είπε:
Καλημερα κοριτσια κ απο μενα!!!!Εκανα την 1η χοριακη στης 30/6 υστερα απο εξωσωματικη κ εμβρυακια 5 ημερων βλαστοκυστες κ ηταν 14.Αρκετα χαμηλη κ σημερα επανελαβα κ περιμενω αποτελεσματα να δω αν προχωρησε!!!!!Εχω τρελο αγχος γιατι ηταν τοοοσοοοοο χαμηλη......Υπομονη σε ολες μας κ ευχομαι θετικα αποτελεσματα για ολες

 

στης ποσεςμερες εκανες την πρωτη χοριακη

σου ευχομαι να 3πλασιαστ!!!!!!!!!!!!!!

 

 

EdiT admin

Αυτό είναι το θέμα στο οποίο συνεχίζεται η συζήτηση :

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/18818-meta-tin-emvryometafora/

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...