Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παιρνει θεση το μωρό?


Recommended Posts

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα με καισαρική, μέχρι την 37η εβδομάδα που γεννήθηκε είχε το κεφαλάκι της στο στήθος. Το δεύτερο παιδάκι μου πήρε θέση την 37η εβδομάδα, ενώ μέχρι τότε ήταν συνεχώς σε ισχυακή προβολή. Οπότε κορίτσια μην απελπίζεστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σήμερα είχα ραντεβού στο γιατρό και αν και είμαι στην 34η εβδομάδα η μπέμπα μου δεν έχει γυρίσει ακόμη. Οι πιθανότητες για να γυρίσει είναι το πολύ 20% επειδή είναι το πρώτο μου ενώ αν ήταν το δεύτερο περισσότερες ενώ στο τρίτο 100% θα γυρνούσε.

Επίσης τον ρώτησα αν μπορώ να το βοηθήσω με ασκήσεις αλλά επειδή κάνω συσπάσεις αν και παίρνω χάπι μου είπε να μην προσπαθήσω καν. Επίσης βασικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι η μπέμπα είναι αρκετά μεγάλη (2800 τη ζύγισε σήμερα).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα ραντεβού στο γιατρό και αν και είμαι στην 34η εβδομάδα η μπέμπα μου δεν έχει γυρίσει ακόμη. Οι πιθανότητες για να γυρίσει είναι το πολύ 20% επειδή είναι το πρώτο μου ενώ αν ήταν το δεύτερο περισσότερες ενώ στο τρίτο 100% θα γυρνούσε.

Επίσης τον ρώτησα αν μπορώ να το βοηθήσω με ασκήσεις αλλά επειδή κάνω συσπάσεις αν και παίρνω χάπι μου είπε να μην προσπαθήσω καν. Επίσης βασικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι η μπέμπα είναι αρκετά μεγάλη (2800 τη ζύγισε σήμερα).

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο με το πρωτο, δευτερο, τριτο παιδι, ουτε το βαρος παιζει ρολο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα με καισαρική, μέχρι την 37η εβδομάδα που γεννήθηκε είχε το κεφαλάκι της στο στήθος. Το δεύτερο παιδάκι μου πήρε θέση την 37η εβδομάδα, ενώ μέχρι τότε ήταν συνεχώς σε ισχυακή προβολή. Οπότε κορίτσια μην απελπίζεστε!

Το γεννησες με καισαρικη επειδη δεν ειχε παρει θεση ή για αλλο λογο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο τον 6ο με το κεφαλακι κατω. Μου ειπε ο γιατρος προχθες στο ντοπλερ οταν ρωτησα αν εχει παρει θεση οτι σε μερικες εβδομαδες θα ξερουμε οτι ειναι η τελικη θεση.Μαλλον ομως δεν θα ξαναγυρισει τωρα ειπε..Ετσι ελπιζουμε. Και εγω τον λοξυγκα τον νιωθω χαμηλα Και 2-3 φορες την ημερα. :)Εσεις?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ λόξυγκα!!!!!συνέχεια γκουπ γκουπ γκουπ.....το καημένο μου....λογικά κ εγώ εκεί που χτυπάει με τον λόξυγκα, εκεί καταλαβαίνω οτι είναι το κεφαλάκι της.....κ είναι πάντα κάτω αριστερά..ελπίζω να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω τι παρατηρησα εγω....οπως μου εχει πει ο γιατρος, το κεφαλι ειναι κατω κ τα ποδια πανω δεξια...τωρα δεν ξερω αν γυριζει ή κανει κωλοτουμπες...παντως τουρλωνεται κ πεταγεται ενα εξογκωμα---λογικα αν παραμενει με το κεφαλι προς τα κατω ειναι ο ποπος αυτο που πεταγεται!!!Καθε φορα που της μιλα ο μπαμπας της κ μου φιλα την κοιλια--κ μαλιστα φιλια με ηχο!---η μικρη τουρλωνεται παρα πολυ!!!!Μα καθε φορα!!!!Κ σε μενα συμβαινει αλλα συνηθως οταν τρωω--κ οχι παντα!!Μα με τον αντρα μου καθε φορα...κ ειδικα αν μου φιλα την κοιλια!!!!Κ εκεινος ειναι συνεχεια " η κορη μου" κ " η κορη μου"!!!Απιστευτη η επικοινωνια τους ομως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω τι παρατηρησα εγω....οπως μου εχει πει ο γιατρος, το κεφαλι ειναι κατω κ τα ποδια πανω δεξια...τωρα δεν ξερω αν γυριζει ή κανει κωλοτουμπες...παντως τουρλωνεται κ πεταγεται ενα εξογκωμα---λογικα αν παραμενει με το κεφαλι προς τα κατω ειναι ο ποπος αυτο που πεταγεται!!!Καθε φορα που της μιλα ο μπαμπας της κ μου φιλα την κοιλια--κ μαλιστα φιλια με ηχο!---η μικρη τουρλωνεται παρα πολυ!!!!Μα καθε φορα!!!!Κ σε μενα συμβαινει αλλα συνηθως οταν τρωω--κ οχι παντα!!Μα με τον αντρα μου καθε φορα...κ ειδικα αν μου φιλα την κοιλια!!!!Κ εκεινος ειναι συνεχεια " η κορη μου" κ " η κορη μου"!!!Απιστευτη η επικοινωνια τους ομως!!!!!

 

 

 

αααχ εδώ υπάρχει ενας έρωτας μεγάλος δηλαδή....:-D:grin::-D θα σου πω ότι μου λένε κ εμένα που έχω κορίτσι " πάει, τον έχασες τον άντρα σου μόλις γεννηθεί η μικρή..." με την καλή έννοια βέβαια.....:P:p:p:p

πάντως το τούρλωμα με τον ποπο το κάνει κ η δικιά μου, φουσκώνει πάντα στο σημείο δίπλα απο τον αφαλό κ συνήθως απο την αριστερή πλευρά... κ μερικές φορές τόσο έντονα που νομίζω πως θα βγει έξω... στην αρχή νόμιζα πως είναι πέτρωμα αλλά ο γιατρός είπε πως είναι ποπος!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Helen@¨: Με το καλο το μωρακι σας ευχομαι!!!Κ εγω ειμαι κοντα σε σενα, λιγο πιο πισω στην 31η βδομαδα...την Κυριακη μπαινω στην 32....Ναι ποπος ειναι αυτο!!!Και σκληραινει παρα πολυ το σημειο αλλα υψωνεται ενα βουναλακι!!!!Εμενα μαλλον με ακουει ολη τη μερα να μιλαω κ τον μπαμπα τον ακουει το βραδυ κ τουρλωνεται!!!!Αντε δεν εμεινε κ πολυς καιρος για ολες εμας που κοντευουμε!!!Με το καλο σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το τούρλωμα έχει πολύ γέλιο.... εμένα όλη μέρα είναι έτσι... έχω μονίμως στραβή κοιλιά.....

Βγάζει χεράκια δεξιά και αριστερά, ποπουδάκι τα πάντα!!!!

Επίσης με πιέζει πολύ και στο κόκκαλο της λεκάνης από τα δεξιά γιατί εκεί είναι οι πατουσίτσες της και τεντώνεται συνεχώς....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο με το πρωτο, δευτερο, τριτο παιδι, ουτε το βαρος παιζει ρολο.

 

Μπουρμπουρ από άλλο θέμα ξέρω πως και το δικό σου μωράκι δεν έχει γυρίσει. Αλλά αυτό που γράφεις σου το ειπε ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε αλλο θεμα ειχα γραψει την περασμενη βδομαδα για συσπασεις που ειχα και ξεκινησα yutopar. Λοιπον απο προχθες ακουγα πολυ λιγο και πολυ χαμηλα το μπεμπη. Οποτε ειπα να δω πως θα παει μεχρι σημερα το πρωι μηπως απλα ειχε πεσει σε "νιρβανα υπνου" και αν συνεχιζοταν θα επικοινωνουσα με το γιατρο. Ε περιμενα λοιπον μεχρι σημερα 12 το μεσημερι και τον πηρα τηλ. Μου ειπε να με δει αμεσα στο ιατρειο και σε 1 ωρα πηγα. Σημερα Κυριακη! 32+1.

Μολις καναμε υπερηχο (καταρχην ηταν καλα αλλα παραδοξως ειχε αλλαξει θεση (ηταν με το κεφαλι κατω) γυρισε πλαγια...:( τωρα. Γι αυτο και δεν το ενιωθα οπως πριν που μου κλωτσαγε συνεχεια τα πλευρα. Τωρα εχει κατσει καπως περιεργα. Εχει κεφαλακι στο πλαι και χερακια ποδαρακια κατω...

Μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα ξαναγυρισει και δεν το βρισκει απο οτι καταλαβαμε πολυ πιθανο και μαλλον θα παω για καισαρικη...:(

Κατι δεν του εκατσε καλα του μπεμπη με τη λεκανη μου ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα... παρολα αυτα δεν ειναι απολυτο να μην ξαναγυρισει. Το δευτερο θεματακι που εχουμε ειναι οτι ειναι η δευτερη φορα που μου λεει οτι τον βρισκει μικρουλι για την εβδομαδα του. Τον εβγαλε 1700γρ περιπου . Στο ιασω μου τον εβγαλε τοσο την προηγουμενη Δευτερα. Μου ειπε βεβαια οτι υπαρχει αποκλειση απο μηχανημα σε μηχανημα αλλα ψιλοεπεμενε οτι ειναι μικρουλης. Οταν τον ρωτησα ποσο υπολογιζει να γεννηθει (κιλα) μου ειπε αρχικα να ειμαστε ευχαριστημενοι με 2-2,5 κιλα μαξιμουμ..:(

Ντόλπερ και αμνιακα ειναι καλα ξεχασα να σας πω.

Δεν ξερω προβληματιστηκα πολυ!

Και ολο μου πεταει για προωρο τοκετο εν τω μεταξυ. Αν λεει απο καποια στιγμη και μετα δεν μεγαλωνει θα τον βγαλουμε νωριτερα μαλλον...:confused:

Ευτυχως ενεσεις για πνευμονακια εκενα πριν λιγες μερες και ειδε και καποιες κινησεις αναπνοης.

 

Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ειδικα απο μανουλες που αντιμετωπισαν παρομοια περιστατικα στην εγκυμοσυνη και ποια ηταν η εξελιξη τους. Και για το βαρος του εμβρυου και για τη θεση και για τυχον προωρο τοκετο απο την 32 εβδομαδα και μετα...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

matilda38: δεν εχω καποια τετοια εμπειρια...εγω που πηγα στο γιατρο την 30η βδομαδα...στο τελος της 30ης ηταν 1600γρ η μπεμπα...αλλα τα μηχανηματα δεν δειχνουν παντα το κανονικο...α!!!επειδη ειμαι κ γω στην ιδια βδομαδα με σενα-αλλα μια μερα πισω---να σου πω οτι κ γω την μπεμπα 2 μερες δεν την ακουω τοσο εντονα κ ανησυχησα!!!! ισως μεγαλωνουν κ στριμωχνονται κ δεν μπορουν να κουνηθουν πολυ! εχω πιο πολυ κατι σαν τρανταγματα...ευτυχως τουρλωθηκε παλι χτες κ σημερα κ ξεαγχωθηκα!!!!ελπιζω ολα να πανε καλα! μην αγχωνεσαι κ μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

matilda38: δεν εχω καποια τετοια εμπειρια...εγω που πηγα στο γιατρο την 30η βδομαδα...στο τελος της 30ης ηταν 1600γρ η μπεμπα...αλλα τα μηχανηματα δεν δειχνουν παντα το κανονικο...α!!!επειδη ειμαι κ γω στην ιδια βδομαδα με σενα-αλλα μια μερα πισω---να σου πω οτι κ γω την μπεμπα 2 μερες δεν την ακουω τοσο εντονα κ ανησυχησα!!!! ισως μεγαλωνουν κ στριμωχνονται κ δεν μπορουν να κουνηθουν πολυ! εχω πιο πολυ κατι σαν τρανταγματα...ευτυχως τουρλωθηκε παλι χτες κ σημερα κ ξεαγχωθηκα!!!!ελπιζω ολα να πανε καλα! μην αγχωνεσαι κ μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα!!!

 

 

οχι εγω δικαιολογημενα δεν το ενιωθα διοτι με τη θεση που εχει παει ειναι πολυ δυσκολο να γινουν αντιληπτες οι κινησεις.

το βαρος της μπεμπας σου αναλογικα ειναι μεγαλυτερο απο του δικου μου λογικα (πριν 2 βδομαδες 30 που λες) . ετσι καταλαβαινω. ποτε θα ξαναπας?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

σε 2 βδομαδες λογικα....εμενα μου εκανε κ κατι μετρησεις του κεφαλιου κ κατι αλλες κ ειπε οτι ηταν οκ....λες να εχει γυρισει κ εμενα????τωρα της ηρθε??? ειναι απο τον 6ο με το κεφαλι προς τα κατω κ γυρισε τωρα????ισως ειμαι κ κρυωμενη εδω κ 3 μερες κ επειδη βηχω ισως την κουραζω...αυριο παω στον ωρλ---με βλεπω με ιγμοριτιδα κ φαρυγγιτιδα!!!!---τελοσπαντων ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε αλλο θεμα ειχα γραψει την περασμενη βδομαδα για συσπασεις που ειχα και ξεκινησα yutopar. Λοιπον απο προχθες ακουγα πολυ λιγο και πολυ χαμηλα το μπεμπη. Οποτε ειπα να δω πως θα παει μεχρι σημερα το πρωι μηπως απλα ειχε πεσει σε "νιρβανα υπνου" και αν συνεχιζοταν θα επικοινωνουσα με το γιατρο. Ε περιμενα λοιπον μεχρι σημερα 12 το μεσημερι και τον πηρα τηλ. Μου ειπε να με δει αμεσα στο ιατρειο και σε 1 ωρα πηγα. Σημερα Κυριακη! 32+1.

Μολις καναμε υπερηχο (καταρχην ηταν καλα αλλα παραδοξως ειχε αλλαξει θεση (ηταν με το κεφαλι κατω) γυρισε πλαγια...:( τωρα. Γι αυτο και δεν το ενιωθα οπως πριν που μου κλωτσαγε συνεχεια τα πλευρα. Τωρα εχει κατσει καπως περιεργα. Εχει κεφαλακι στο πλαι και χερακια ποδαρακια κατω...

Μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα ξαναγυρισει και δεν το βρισκει απο οτι καταλαβαμε πολυ πιθανο και μαλλον θα παω για καισαρικη...:(

Κατι δεν του εκατσε καλα του μπεμπη με τη λεκανη μου ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα... παρολα αυτα δεν ειναι απολυτο να μην ξαναγυρισει. Το δευτερο θεματακι που εχουμε ειναι οτι ειναι η δευτερη φορα που μου λεει οτι τον βρισκει μικρουλι για την εβδομαδα του. Τον εβγαλε 1700γρ περιπου . Στο ιασω μου τον εβγαλε τοσο την προηγουμενη Δευτερα. Μου ειπε βεβαια οτι υπαρχει αποκλειση απο μηχανημα σε μηχανημα αλλα ψιλοεπεμενε οτι ειναι μικρουλης. Οταν τον ρωτησα ποσο υπολογιζει να γεννηθει (κιλα) μου ειπε αρχικα να ειμαστε ευχαριστημενοι με 2-2,5 κιλα μαξιμουμ..:(

Ντόλπερ και αμνιακα ειναι καλα ξεχασα να σας πω.

Δεν ξερω προβληματιστηκα πολυ!

Και ολο μου πεταει για προωρο τοκετο εν τω μεταξυ. Αν λεει απο καποια στιγμη και μετα δεν μεγαλωνει θα τον βγαλουμε νωριτερα μαλλον...:confused:

Ευτυχως ενεσεις για πνευμονακια εκενα πριν λιγες μερες και ειδε και καποιες κινησεις αναπνοης.

 

Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ειδικα απο μανουλες που αντιμετωπισαν παρομοια περιστατικα στην εγκυμοσυνη και ποια ηταν η εξελιξη τους. Και για το βαρος του εμβρυου και για τη θεση και για τυχον προωρο τοκετο απο την 32 εβδομαδα και μετα...

 

καλησπέρα!δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα αλλά θα σου πω οτι ταλαιπωρήθηκα και ακόμα ταλαιπωρούμαι με συσπάσεις εδώ και 3 μήνες ,αλλά με τα χάπια και πολύυυ ξάπλα έχω φτάσει ως εδώ και ακόμα δεν γέννησα..φυσικά η γιατρός μου μου είχε κάνει τις ενέσεις που λες γιατί φοβόταν πρόωρο τοκετό,αλλά τελικά κατάφερα να μπω στον μήνα μου.Επίσης να ξέρεις οτι τα μωράκια που γεννιούνται μετά την 32 εβδομάδα,σε νοσοκομείο ή κλινική με καλή ΜΕΝΝ πάνε πολύ καλά!Μην ανησυχείς,χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά,σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι σκεφτόμουν αλλά όλα θα περάσουν γρήγορα θα δεις...

Α και σχετικά με το βάρος του παιδιού,1700γρ ήταν και εμένα στις 32 εβδομάδες αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,απλά μου είχε πει ο γιατρός που μου έκανε τότε το ντοπλερ οτι θα είναι ένα παιδάκι γύρω στα 3 κιλά αν φτάσει τις 40 εβδομάδες.Απλά ο γιατρός σου θα παρακολουθεί αν παίρνει βάρος.Εμένα τώρα είναι γύρω στα 2,5 κιλά, δεν είναι ανησυχητικό απλά είναι το "σκαρί" της έτσι,δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι!;)

Link to comment
Share on other sites

Το γεννησες με καισαρικη επειδη δεν ειχε παρει θεση ή για αλλο λογο;

 

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω στην ερώτηση σου :oops: Το γέννησα με καισαρική γιατί είχα αιμορραγία που οφειλόταν σε αποκόλληση πλακούντα, σύμφωνα με το γιατρό. Από αυτά όμως που έχω ακούσει, ακόμα και εάν το μωράκι είναι σε ισχιακή προβολή μπορεί να γεννηθεί με φυσιολογικό τοκετό ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω στην ερώτηση σου :oops: Το γέννησα με καισαρική γιατί είχα αιμορραγία που οφειλόταν σε αποκόλληση πλακούντα, σύμφωνα με το γιατρό. Από αυτά όμως που έχω ακούσει, ακόμα και εάν το μωράκι είναι σε ισχιακή προβολή μπορεί να γεννηθεί με φυσιολογικό τοκετό ;)

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απο αυτα που εχω ακουσει σε αυτο το το συμπερασμα κατασταλαζω κι εγω: αν το μωρο ειναι σε ισχυακη προβολη πας κανονικα για τοκετο, φυσιολογικα ή με προκληση, κι αν το μωρο δεν εμπεδωθει μεχρι τελευταια στιγμη ή κατι αλλο στραβωσει, τοτε μπαινεις για καισαρικη. Οπως τα ειπε ο γιατρος της Valentinat νομιζω

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ειδικα απο μανουλες που αντιμετωπισαν παρομοια περιστατικα στην εγκυμοσυνη και ποια ηταν η εξελιξη τους. Και για το βαρος του εμβρυου και για τη θεση και για τυχον προωρο τοκετο απο την 32 εβδομαδα και μετα...

matilda

δεν μου ελεγε τα ιδια κι εμενα;;;

τους δυο τελευταιους μηνες ειμαι ΜΕΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ απο αυτα τα πραγματα.

 

περιπου στην εβδομαδα σου (ποσο εχω μετανιωσει που δεν κρατουσα ενα ημερολογιο εγκυμοσυνης με τοσα που εχουν συμβει, θα το ψαξω ομως σε αλλα θεματα στο φορουμ που κατα καιρους γραφω) το μωρο δεν πηρε αρκετο βαρος με αποτελεσμα να μεινει πισω στις καμπυλες αναπτυξης(+το ολιγαμνιο) κι ο γιατρος μου ειπε να το παρουμε προωρα οταν θα εφτανε τα 2300γρ. ΠΑΝΙΚΟΣ!!!

Καναμε τις ενεσεις και με εβαλε σε εβδομαδιαιες επισκεψεις και καρδιοτοκογραφο καθε εβδομαδα.Αφου ομως μετα επαιρνε βαρος κανονικα και κερδισε λιγο απ΄το χαμενο εδαφος τη γλυτωσαμε...

Στην 37η εβδ(προχτες) ηταν που μου βρηκε το γερασμενο πλακουντα(+ολα τα προηγουμενα) μου ειπε θα το παρουμε στην 39η εβδ με καισαρικη. ΠΑΝΙΚΟΣ και παλι (γιατι πιστευω οτι ο γιατρος μου κανει λαθος εκτιμηση,εχω συγκεκριμενα επιχειρηματα αλλα ας μη τα αναλυσω, κι ετσι θα παρω και δευτερη γνωμη).

Αυτο με το βαρος εχει συμβει και σε αλλες κοπελες του φορουμ.

 

Οσον αφορα τη θεση εμενα ηταν με το κεφαλι κατω μεχρι τον 6ο μηνα μετα ανεβηκε αλλοτε με το κεφαλι πανω κι αλλοτε στο πλαι. Εχει 10 ημερες περιπου που ξαναγυρησε με το κεφαλι προς τα κατω (περπατησα πολυ δεν ξερω αν επαιξε ρολο). Και παλι ομως μπορει να αλλαξει θεση.

Δεν καταλαβαινω οταν λενε οτι ειναι απιθανο τα εμβρυα να αλλαξουν θεση, εφοσον δεν εμπεδωνονται (οπότε "κλειδωνει" η θεση τους) μπορουν να "γυρνανε" οσο θελουν ακομη κι αν ειναι μεγαλα, ακομη κι αν εχουν λιγο χωρο.

οχι εγω δικαιολογημενα δεν το ενιωθα διοτι με τη θεση που εχει παει ειναι πολυ δυσκολο να γινουν αντιληπτες

λες κι εγω γι αυτο να μην το ακουγα πολυ τοσο καιρο;ενω τωρα το ακουω πιο περισσοτερο(πιο δυνατα).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ από άλλο θέμα ξέρω πως και το δικό σου μωράκι δεν έχει γυρίσει. Αλλά αυτό που γράφεις σου το ειπε ο γιατρός?

Τις τελευταιες μερες γυρησε με το κεφαλι προς τα κατω.

Οχι, αυτο που εγραψα δεν μου το ειπε κανεις συγκεκριμενα.

(Καλα κανεις και ρωτας γιατι δυστυχως εχω την ταση να το "παιζω" εγω γιατρος...)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

matilda

Για τη στασιμοτητα του βαρους κοιτα εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2378601#post2378601

μηνυματα #243 και #255

 

επισης σε αυτο το θεμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115262

μηνυματα #7 και #11

 

ΥΓ

Στην 32η εβδ το μωρο ηταν 1700γρ περιπου και υπολογιζουμε θα γεννηθει 3500γρ

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Στην 37η εβδ(προχτες) ηταν που μου βρηκε το γερασμενο πλακουντα(+ολα τα προηγουμενα) μου ειπε θα το παρουμε στην 39η εβδ με καισαρικη. ΠΑΝΙΚΟΣ και παλι (γιατι πιστευω οτι ο γιατρος μου κανει λαθος εκτιμηση,εχω συγκεκριμενα επιχειρηματα αλλα ας μη τα αναλυσω, κι ετσι θα παρω και δευτερη γνωμη).

Πηγα σημερα σε αλλο γιατρο και μου ειπε οτι ο πλακουντας μου ειναι σε παρα παρα πολυ κατασταση! το αμνιακο υγρο επισης. Αλλα βγαζει το μωρο 2,5κιλα ενω ο αλλος γιατρος 3κιλα!:confused:

 

Οσον αφορα τη θεση εμενα ηταν με το κεφαλι κατω μεχρι τον 6ο μηνα μετα ανεβηκε αλλοτε με το κεφαλι πανω κι αλλοτε στο πλαι. Εχει 10 ημερες περιπου που ξαναγυρησε με το κεφαλι προς τα κατω (περπατησα πολυ δεν ξερω αν επαιξε ρολο).

Σημερα μου το επιβεβαιωσε και ο γιατρος οτι εχει παρει θεση.

:shock::shock::shock::shock:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

matilda

Για τη στασιμοτητα του βαρους κοιτα εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2378601#post2378601

μηνυματα #243 και #255

 

επισης σε αυτο το θεμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115262

μηνυματα #7 και #11

 

ΥΓ

Στην 32η εβδ το μωρο ηταν 1700γρ περιπου και υπολογιζουμε θα γεννηθει 3500γρ

εμενα βρε κοριτσια που την 29η ηταν 1578gr ποσο θα γεννηθει δλδ?ευτυχως που θα κανω καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...