Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγραμμα υπνου αυστηρο η οχι


Recommended Posts

ειμαι νεα μαμα το μωρο μου ειναι εξι μηνων κ μεχρι τωρα οποτε καταλαβανα οτι νυσταζει το εβαζα για υπνο.ακουσα ομως κ αποψεις απο γνωστες μου οτι καλο ειναι να χει ακριβη προγραμμα πχ. να το ξυπναω στις 8πμ να κοιμαται ενδιαμεσα 11 με 12πμ για 1 ωρα μετα 12 φρουτοκρεμα , 14.00 φαγητο,15.00 με 17.00 υπνο για 2 ωρες κλπ

ειναι σωστο η θα πρεπει να αφηνω το μωρο μου ελευθερο συμφωνα με τις αναγκες του?

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειμαι νεα μαμα το μωρο μου ειναι εξι μηνων κ μεχρι τωρα οποτε καταλαβανα οτι νυσταζει το εβαζα για υπνο.ακουσα ομως κ αποψεις απο γνωστες μου οτι καλο ειναι να χει ακριβη προγραμμα πχ. να το ξυπναω στις 8πμ να κοιμαται ενδιαμεσα 11 με 12πμ για 1 ωρα μετα 12 φρουτοκρεμα , 14.00 φαγητο,15.00 με 17.00 υπνο για 2 ωρες κλπ

ειναι σωστο η θα πρεπει να αφηνω το μωρο μου ελευθερο συμφωνα με τις αναγκες του?

 

εγω προσωπικά ακούω τις αναγκες του.ειναι 19 μηνών και δεν ασχολήθηκα ποτε με το πότε θα κοιμηθει.

Απο την ημέρα που γεννηθηκε ξυπνουσε 9 το πρωι, κοιμοτανε 2 ώρες το μεσημερι, 1 μισαωρο το απόγευμα και μετα κοιμόταν 9 το βράδυ με ενα ξυπνημα στις 12 για να φαει και σερι μεχρι το πρωι.Ισως σας φαινεται λιγο περίεργο αλλά δεν κοιμόταν την ημερα συνεχεια όπως τα αλλα μωράκια.Τωρα ξυπνάμε 9:30το πρωι ενα 2ωρο το μεσημέρι και γυρω στις 11 κοιμάτε.Δεν τον βάζω με το ζόρι γιατι ξερω ότι θα εχει υπερένταση και θα καθόμαστε κανα 3ωρω στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω χρειαζεται ένας συνδυασμός και των δυο αναγκών του παιδιού και προγράμματος. Βλέπεις το παιδί περίπου τι ώρα νυστάζει και άν τηρεί παρόμοιες ώρες τότε συνεχίζεις εκείνες τις ώρες να το ηρεμείς όσο μπορείς. Φυσικά εάν δεν έχει ύπνο ό,τι και να κάνεις θα είναι χωρίς αποτέλεσμα και κουραστικό και για τους δυο σας. Βέβαια τα μωρά παιρνούν από πολλές φάσεις και προγράμματα και αλλάζουν συνήθως μόνα τους. Παρατηρείς και κάνεις. Για παράδειγμα η μικρή μου κοιμήθει απόψε στις 11 και φαίνεται στις 4 που σηκώθηκε χόρτασε ύπνο και τώρα καθόμαστε. Πιστεύω σε κανα μισάωρο θα ξανακιομηθούμε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ακουσεις τις αναγκες του μωρου γιατι αλλιως θα εχει γκρινια και υπερενταση.εμενα απο οταν γεννηθηκε μεχρι και 9 μηνων ξυπναγε στις 08:00 και κοιμοταν στις 22:00 το βραδυ.ω!! ναι το επαιρνε σερι απο το πρωι ξυπνιος.τωρα πια ξυπναει στις 06:00 το πρωι (λογω παιδικου) μετα κοιμαται 11:00 με 13:00 (περιπου με ενα μισαωρο πανω κατω παντα) και μετα 20:00 το βραδυ μεχρι το πρωι.και εγω αναρωτιομουν μηπως κανω κατι λαθος οσο ηταν πιο μικρος και ολοι μοι ελεγαν το μωρο πρεπει να κοιμαται μεσημερι.εγω παντως δεν καταφερα να τον κοιμησω ποτε.μονο τον εκανα και εκλαιγε και εγω ειχα νευρα.ασε λοιπον το παιδι να σου δειξει το δρομο που θελει και εσυ βοηθησε το με το να το τηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

καθε μωρο εχει το δικο του προγραμμα και ειναι αδυνατο να το τηρησεις τοσο αυστηρα! η κορη μου ηταν συνεχεια ξυπνια ακομη και το βραδυ ξυπνουσε 2-3 φορες.μολις εγινε 18 μηνων εκανε πιο σταθερο προγραμμα με ξυπνημα στις 8 , υπνο το μεσημερι 1.30 ωρα και το βραδυ 9-8 το πρωι. ο γιος μου μεχρι και πριν ενα μηνα κοιμοταν οπωσδηποτε για 30λεπτα με 1 ωρα κατα τις 11 και μετα 2 ωρες το μεσημερι και το βραδυ στις 8.τωρα που τον ξεκινησαμε παιδικο δεν κοιμαται πια στις 11 και κοιμαται στις 2 για μεσημερι μεχρι τις 4.το βραδυνο δεν αλλαξε παραμενει 8.δεν γινεται να τους βαζεις εσυ προγραμμα ,αυτα σου βαζουν....χι!χι!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω πως αρχικά σε πάει το παιδί και μετά προσπαθείς να βρεις ένα πρόγραμμα προσδιορισμένο στις ανάγκες του.Την ημέρα να πω την αλήθεια δεν έχουμε αυστηρό πρόγραμμα ύπνου αλλά το βράδυ είναι σταθερή η ώρα που πάμε για ύπνο.

 

Πιστεύω ότι ένα παιδί δε θα μάθει να κοιμάται στις 9 από μόνο του εάν δεν προσπαθήσεις εσύ να το μάθεις. Όταν ήταν πιο μικρή υπήρχαν πολλά βράδια όπου όταν έλεγα ότι ξεκινάμε διαδικασίες ύπνου μου έλεγε ο άντρας μου σιγά μην σου κοιμηθεί, δεν την βλέπεις ότι δε νυστάζει; Λοιπόν, με το πίναμε γάλα και λέγαμε καληνύχτα στο μπαμπά, μέχρι να πάμε στο δωμάτιο της έτριβε ήδη τα μάτια της και κοιμόταν αμέσως. Δηλαδή 2 λεπτά πριν στο σαλόνι έλεγες σιγά μη κοιμηθεί, και με το που πηγαίναμε στο διάδρομο ξεκινούσε διαδικασίες μόνη της.

 

Εάν λοιπόν άκουγα πχ τον άντρα μου και την άφηνα να δω πότε να νυστάξει δεν θα κοιμόταν κάθε βράδυ στις 9:30 και δεν θα υπήρχε γενικά πρόγραμμα. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και νομίζω πως μια μάνα βλέπει τις ανάγκες του μωρού της και πράτει ανάλογα.

 

Εάν το μωρό σου κοιμάται γενικά καλά, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το βάλεις σε πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη μου οταν ηταν 6 μηνων κοιμοταν στις 9.30 το βραδυ μεχρι της 8.30-9 το πρωι (ξυπνουσε γυρω στις 6 για φαγητο και παλι υπνο) μετα νυσταζε στις 11-12 και την ξαναεβαζα για υπνο μεχρι της 2 περιπου και στις 5 με χιλια ζορια την ξανακοιμιζα γιατι πιστευα οτι μεχρι το βραδυ εχει πολλες ωρες.Οταν εγινε 7-8 μηνων ομως εκοψα τον πρωινο υπνο 11-12 και την κοιμιζω πλεον στις 2-2.30 το μεσημερι μεχρι τις 5 και ειμαστε μια χαρα.Βεβαια και πιο νωρις να την βαλω θα κοιμηθει αλλα την απασχολω.

 

Εδω πιστευω ναι μεν μου εδειξε καποιο προγραμμα της η μικρη αλλα εγω το προσαρμοσα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΠΜ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

να το ξυπναω στις 8πμ

 

Αδιανοητο να ξυπνας ενα μωρο για να αποκτησει προγραμμα.

Καπου διαβαζα οτι "το μονο ζωο που θα εκανε κατι τετοιο ειναι ο ανθρωπος"

 

Αν θες να αποκτησει προγραμμα προσπαθησε να κρατας μια συγκεκριμενη διαδικασια πριν τον υπνο

Πχ Μπανιο - Γαλα - Νανουρισμα - κουνια -Φιλακι- Νανι:-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΠΜ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

ποσο ειναι η μπεμπα;δε νομιζω οτι χρειαζεται να το κοψεις,πιστευω σε λιγο καιρο θα στρωσει κ το στομαχακι της κ θα αντεχει παραπανω ωρες νηστικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΠΜ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Eγω αν δεν ξυπναγε τελειως θα το εκοβα σιγα σιγα .

Αρχικα μπορεις να δινεις χαμομηλακι.

Παιζει βεβαια ρολο και ποσο ειναι εννοειτε το παιδι και σε συνεννοηση με τον παιδιατρο. Εμενα εκεινος μου ειχε πει να το κοψω σιγα σιγα και προς μεγαλη μου εκπληξη το παιδι εκανε ενα πληρη ολοκληρωμενο υπνο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΠΜ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ Κ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

κατα τη γνωμη μου γιατι αντιμετωπιζω το ιδιο κ το εχω ψαξει αρκετα

καλο ειναι να μην προσπαθησεις να το κοψεις γιατι για να ξυπναει ακομη

σημαινει πως καποια αναγκη εχει οργανικα κ το κανει. ειναι φυσιολογικο στα πιο πολλα μωρα

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη, σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα του ύπνου που καθορίζει και όλο το πρόγραμμα τελικά, είναι ότι πρέπει να βρίσκεται από τη μαμά σε συνεννόηση με το μπαμπά μία χρυσή τομή των αναγκών του μωρού-παιδιού και των γονέων.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα περασε απο διαφορες φασεις....Στην αρχη τα συνηθισμενα..καθε 2ωρο..τωρα πια εχουμε κανει μαζι ενα προγραμμα και προσπαθα να το τειρω..χυπναει στις 7 το πρωι για γαλα μπορει να ξανακοιμηθει για καμια ωρα...κατα τις 10 τρωμε το φρουτο μας ή την κρεμα κοιμαται ξανα καμια ωρα 11-12 και στις 2 το μεσημεριανο......Κατα τις 3 τον βαζω για υπνο (ειναι 11 μηνων) κοιμαται μεχρι τις 5 ....8.30 τωρα που χειμωνιασε μπανακι γαλατακι νανουρισμα και υπνο....μπορει να μου ξυπνησει ενδιαμεσα για νερακι αλλα παει μεχρι το πρωι.....βασικα εγω εχω μαθει απο το μωρο τι θελει..ποτε δεν τον πιεσα...γιατι κανουν νευρα και κλαματα χωρις λογο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή, νομίζω ότι τα μωράκια αλλάζουν το πρόγραμμά τους μόνα τους αρκετά συχνά... Καλό είναι βέβαια να τηρείς ένα πρόγραμμα, όσο μπορείς, αλλά μην τρελαίνεσαι αν το μωρό σου αλλάζει συνήθειες... Εγώ "ακούω" τις ανάγκες του. Από την αρχή. Αυτό που προσπαθώ βέβαια είναι να μην τον πηγαίνω για ύπνο είτε νωρίτερα είτε αργότερα... Δηλαδή πριν νυστάξει (γιατί άστο καλύτερα!!) ή αφού έχει νευριάσει επειδή νυστάζει πολύ (κι αυτό άστο καλύτερα!!!). Φιλιά!

eNortjK1UjIxMjEwVrIGXDASjgKZ27.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοιτα στις αρχες ποτε δεν ειχε προγραμμα η μικρη. Κοιμοταν καταρχας επανω στο στηθος μου για ολους τους 4 πρώτους μηνες. Μετα παρατηρησα οτι οταν εδυε ο ηλιος νησταζε....εκει λοιπον αρχισα σιγα σιγα να την βαζω για υπνο εγω βεβαια περαν των 8 μηνων ετσι? Οχι ποτε πριν. Σιγα σιγα σιγα σιγα, και το παιδι εμαθε ξερεις. Με πολυ υπομονη, επιμονη και σχεδον καθολου κλαμματα. Τωρα εχει σταθερη ωρα υπνου βραδυνη (νωρις) 7:00 και σηκωνεται 7:00 το πρωι. Ωραιοτατος υπνος. Για μενα ναι το παιδι θελει προγραμμα στον υπνο οταν μεγαλωσει βεβαια. Τα παιδια οπως και οι ενηλικες ειναι οργανισμοι που ανθιζουν ξεροντας τι θα ακολουθησει. Το αγνωστο τρομαζει τους περισσοτερους εκτος απο εξαιρεσεις. Η ρουτινα σε ενα μωρο το καθησυχαζει. Ξερει τι θα γινει ποτε. Ετσι οταν ξεκιναμε το μπανιο ξερει οτι παμε σιγα σιγα για νανι. Οταν φτασει η ωρα του νανι κοιματε μεσα σε 10 λεπτα το πολυ και για ολο το βραδυ με 1 ταισμα καπου ενδιαμεσα στο οποιο δεν ξυπναει κιολα εντελως ετσι? Δεν ειμαι υπερ της λογικης (ξανα περαν καποιας ηλικιας) να τα αφηνουμε εμεις να αποφασιζουν ποτε θα κοιμηθουν για δυο λογους. Πρωτον δεν ειναι ικανα να κρινουν και αν τα αφησεις απλα θα κοιμηθουν αργα. Αυτο δημιουργει με την σειρα του αλλα προβηματα. Πολυ κουραση=πολυ μεγαλυτερη δυσκολια στο να κοιμηθει=ακομα μεγαλυτερη κουραση=γκρινιες, δυσκολια στο να το παρει ο υπνος, δυσκολια στο να μεινει κοιμισμενο, μεχρι και το να σηκωνεται με φωνες συνεχεια μεσα στην νυχτα. Ο καλος υπνος βοηθαει και τον εγκεφαλο του να αναπτυχθει (αν διαβασεις η μεγαλυτερη αναπτυξη εγκεφαλου δεν γινεται την ωρα που ειναι ξυπνιο αλλα την ωρα του REM στον υπνο του)......βαζοντας του λοιπον προγραμμα ξερει ποτε θα γινει τι, το κανει πιο ησυχα και ευκολα και κανει πολυ ησυχο βραδυνο υπνο. Ολα υπερ.....ΣΥΝ τελευταιο και καταιδρωμενο το οτι η μανα και ο πατερας εχουν καποιες ωρες βραδυνες ελευθερες. Ο δευτερος λογος που δεν θα την αφηνα σε αυτο να κανει οτι θελει ειναι οτι τωρα δεν τιθεται θεμα οκ, οταν ομως μαθει ετσι και φτασει 5-6 θα κανονιζει εκεινη ποτε θα παμε ολοι για υπνο και αυτο κατ εμε δεν ειναι καθολου αποδεκτο.....για ολους τους παραπανω λογους. Οποτε προτειμω να την μαθω απο τωρα οτι η μαμα λεει νανι time.....OK?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και τα δικα μου κοιμουνται απο τισ 20.00 μεχρι τισ 7.30-8.00 μονα τουσ ξυπνανε φυσικα δε τα ξυπναω εγω.αλλωστε η μεγαλη στις 9.30 πρεπει να ειναι στον παιδικο σταθμο.μεσημερι η ραφαελα δε κοιμαται αλλα ο αλεξανδρος κοιμαται καθε μεσημερι 11.30-13.30 τωρα μιση ωρα πανω μιση κατω εκει γυρω παντα

Link to comment
Share on other sites

τηρω αυστηρα προγραμμα υπνου με την εννοια της ωρας.το μεσημερι 2 με 2.30 ειναι στην κουνια του και το βραδυ στις 9 επισης.

τωρα αν δε θελεινα κοιμηθει ειναι δικο του θεμα . παντως απο την κουνια δε βγαινει.το βραδυ βεβαια τα "λεει" λιγο κ κοιμαται.

τα μεσημερια αργει κ κοιμαται λιγο 30 με60 λεπτα αλλα μετα παιζει στην κουνια του ως τις 4.

αυστηρο προγραμμα ως προς τις ωρες ναι.αλλα οχι να τα ξυπνας!δεν κανει:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι υπερ του προγραμματος, οχι εντελως αυστηρο, αλλωστε παιδι ειναι και οχι αντιβιωση!! εμενα η κορη μου γενικα ειναι του υπνου αλλα δεν την αφηνω και εγω στην τυχη της... 6 μηνων την ξυπνουσα 7.30 λογω δουλειας για να την παω στην γιαγια της, εκει κοιμοταν γυρω στις 10.30 για μια-μιαμιση ωριτσα και μετα την εβαζα να ξανακοιμηθει γυρω στις 3.οο και κοιμοταν αρκετα πανω απο 2 ωρες βεβαια οταν εκλεινε τριωρο την χαιδευα για να ξυπνησει. και το βραδυ γυρω στις 9.30 κοιμοτανε σερι μεχρι το πρωι.

αυτο το προγραμμα πανω κατω ειχε μεχρι τα δυο αν το μεσημερι δεν ηθελε να κοιμηθει πεφταμε στο σπιτι ολοι για υπνο για να καταλαβει οτι ολοι θα κοιμηθουν και οτι πρεπει και αυτην με αποτελεσμα πλεον να ειναι αναγκαιος ο μεσημεριανος υπνος. βεβαια μετα τα 2 εκοψε τον ενδιαμεσο υπνο μεταξυ πρωι και μεσημερι, και φυσικα τα σαβ.κα την βαζω για υπνο ποιο αργα γυρω στις 11 για να ξυπνησει και αργα (συνηθως 9,30). τωρα βεβαια τελειως δεν μπορεις να το τηρεις το προγραμμα αλλα να μην ξεφευγεις και τελειως. παντως εγω εχω παρατηρησεις οτι τα μικρα που δεν καλοκοιμουνται ειναι διαρκως σε υπερενταση και γκρινια. ετσι ειναι και η δικη μου αν για καποιο λογο τυχει να μην κοιμηθει το μεσημερι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προγραμμα του μεγαλου ηταν βραδυνος υπνος απο τις 10 και ξυπνημα κατα βουληση και το μεσημερι απο τις 2μιση μεχρι να ξυπνησει (απο 4μιση μεχρι 7! - στις 7 τον ξυπναω). Τωρα οταν παμε στον παιδικο (3 πρωινα την εβδομαδα) τον ξυπανω στις 8 παρα 10. Αναγκαστηκα ο μικρος ακολουθει συμβατο προγραμμα. Το βραδυ παει στο κρεβατι για υπνο 11 με 11μιση (βαζω πρωτα τον μεγαλο και μετα κανω μπανιο τον μικρο) και το πρωι αν εχουμε παιδικο τον ξυπναω 7 με 7 και 15 τον ετοιμαζω και μετα σηκωνω τον μεγαλο. Το μεσημερι μετα το φαγητο κια το γαλα τον βαζω στο κρεβατι του 3μιση με 4 και ξυπναει 5μιση με 6. Βεβαια ο μικρος ειναι 6 μηνων και περνει και κανενα υπνακο στο καροτσι ή στο παρκοκρεβατο

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στην αρχή δεν ήταν δυνατόν να τηρηθεί πρόγραμμα, αλλά μετά φάνηκε σαν να αρχίζει να έχει, εκεί γύρω στους 2 μήνες. Οπότε προσπαθούσαμε να την βάζουμε κάθε μέρα την ίδια ώρα για ύπνο κτλ. αν και γενικά ήταν δύσκολη στον ύπνο κατά τη διάρκεια της ημέρας (ευτυχώς όχι στο βραδινό)

Ωστόσο, ο σύζυγος κι εγώ είμαστε γενικά λίγο χύμα στο κύμα και δεν το τηρούσαμε ευλαβικά - ακόμη δηλαδή το ίδιο κάνουμε.

 

Τεσπα, όταν γύρισα στη δουλειά, γύρω στους 5 μήνες και ανέλαβε την μπέμπα η νταντά, η οποία είναι αυστηρότατη με τα ωράρια, διαπίστωσα ότι το μωρό ηρέμησε!

 

Αρά στη δική μας περίπτωση, η τήρηση προγράμματος, προσαρμοσμένη στις ανάγκες του παιδιού βεβαίως, είχε, και έχει, πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...