Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

έκανα την Παρασκευή την αυχενική διαφάνεια και το pappA test και οι τιμές βγήκαν καλές. Η αυχενική διαφάνεια είναι 2,2 mm. Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά, είδε και ρινικό οστό και δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμιά σας πόσο είναι το φυσιολογικό όριο για αυχενική διαφάνεια.

Φιλικά, Λία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το οριο ειναι το 2.5. Αν ο συνδιασμος των αιματολογικων εξετασεων με τη μετρηση της αυχενικης σου βγαζει καλο ποσοστο πιθανοτητων εισαι μια χαρα. Τι λεει το χαρτι οσον αφορα τις πιθανοτητες;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ακόμα... Την αυχενική διαφάνεια τη γράφει γιατρός του ΙΚΑ? Μου είπε μια συνάδελφος ότι έχει ακούσει ότι τη γράφουν στο ΙΚΑ και επειδή δεν την κάνουν μέσα, σου δίνουν παραπεμπτικό, την κάνεις και μετά σου επιστρέφουν το ποσό που έδωσες. Ισχύει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν την κάνουν στο ΙΚΑ αλλά τουλάχιστον εμένα με έστειλαν στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα για να την κάνω, δηλαδή δεν μπορείς να πας όπου θέλεις αλλά όπου σου πουν. Το δύσκολο είναι να βρεις ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις. Στο internet εβλεπα για οριο τα 2mm και θορυβηθηκα λιγο. Οι τιμες εδωσαν 1: 1199 για συνδρομο Down και 1: 4698 για τρισωμιες 18+13. Το PAPP-A εδειξε πολυ υψηλοτερες τιμες 1:4550 για συνδρομο Down και 1: 22000 για τρισωμιες 18+13.

Τωρα για το ΙΚΑ δεν ξερω αν μπορουν να στη γραψουν. Εγω την εκανα στο Μητερα λογω του οτι εκει θα γεννησω και συνεργαζεται η γιατρος μου και δεν εμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημενη.

Ο γιατρος στην κυριολεξια με ξεπεταξε χωρις να μας εξηγει αναλυτικα τι εβλεπε και στην ερωτηση μου για το φυλλο εννοειται πως αμεσως απαντησε αρνητικα.Οχι οτι περιμενα απαραιτητα να μου πει αλλα θα μπορουσε να ειναι πιο ανθρωπινος. Ασε που δεν δινουν DVD ενω σε αλλα διαγνωστικα απ' οτι μου εχουν πει γνωστες μου και DVD δινουν και σου κανουν λεπτομερη εξεταση. Κριμα το ονομα και οι ωρες αναμονης.

Φιλικα, Λια

Link to comment
Share on other sites

Στο internet εβλεπα για οριο τα 2mm και θορυβηθηκα λιγο.

 

Αχ αυτό το ιντερνετ!!!! Μου θύμησες τα δικά μου τώρα. Κι εμένα η αυχενική είχε βγει 2,2mm κι ενώ ο γιατρός μου είχε πει για το όριο των 2,5mm, εγώ έψαχνα στο ίντερνετ για να δω αν έχει δίκιο και φυσικά βρήκα κι εγώ αυτό με το όριο των 2mm και είχα ανησυχήσει πολύ. Τελικά ο μπέμπης μου γεννήθηκε μια χαρά θρεφτάρι και τώρα είναι ένα ζαβολιάρικο παιδάκι!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στο ιατρειο του γιατρου εδωσε 40 ευρω για τον υπερηχο και 140 για την εξεταση αιματος.Μου πηραν αιμα στο ιατρειο και το εστειλα με κουριερ στην Αθηνα +8 Ευρω.Συνολο 188 ευρω.

τα αποτελεματα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

έκανα την Παρασκευή την αυχενική διαφάνεια και το pappA test και οι τιμές βγήκαν καλές. Η αυχενική διαφάνεια είναι 2,2 mm. Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά, είδε και ρινικό οστό και δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμιά σας πόσο είναι το φυσιολογικό όριο για αυχενική διαφάνεια.

Φιλικά, Λία

 

Το ανώτατο είναι το 3 για ένα υγιές μωρό, αλλά και εμένα ο γιός μου 2,2 είχε και είναι μια χαρούλα! Θα σου πρότεινα να καταφύγεις στην αμνιοπαρακέντηση μόνο αν οι τιμές του papp-a είναι υψηλές και αν έχετε κληρονομικότητα ή εσύ ή ο σύζυγος για τρισωμίες, διαφορετικά μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστω για ολες τις απαντησεις. Μου΄εφυγε ενα βαρος. Ναρωτησω κατι αλλο μηπως ξερετε; Με βαση ποια ενδειξη της αυχενικης διαφανειας μπορουμε να καταλαβουμε το φυλλο του παιδιου γιατι απ'οτι ξερω σε αυτη τη φαση ανατομικα δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αγορακια απο τα κοριτσακια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για το ΙΚΑ γιατί στα αλλα συμφωνώ νε τις άλλες κοπέλες.

Πας στο ΙΚΑ, στην γράφουν, την θεωρείς και πας και την κάνεις έξω, (εγω την έκανα σε μεγάλο ιδιωτικο ιατρείο της θεσσαλονίκης) και σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Κόστησαν 150 και 100 € αντίστοιχα. Πας καταθέτεις τις αποδείξεις και περιμένεις. Το ποσό είναι πολυ μικρότερο σε σχέση αυτά που πληρώνεις!Μπορείς να κάνεις και ένσταση! Έγώ έκανα και λήψη τροφοβλάστη άλλα 600€ . Σύνολο 850 και το ΙΚΑ έδωσε τα 420!

 

Ανατομικά διακρίνεται αν είναι αγόρι οπότε παει δια της μεθόδου του αποκλεισμού. Εμάς μας είπε κατά 80% κορίτσι και έπεσε μέσα.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για ολες τις απαντησεις. Μου΄εφυγε ενα βαρος. Ναρωτησω κατι αλλο μηπως ξερετε; Με βαση ποια ενδειξη της αυχενικης διαφανειας μπορουμε να καταλαβουμε το φυλλο του παιδιου γιατι απ'οτι ξερω σε αυτη τη φαση ανατομικα δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αγορακια απο τα κοριτσακια.

 

Απλά όπως ανέφερες και εσύ δεν ήθελε να ασχοληθεί αυτός που σου έκανε υπέρηχο αν και το περίμενες πόσο καιρό. Θα σου έλεγα να κάνεις έναν απλό υπέρηχο σε 2 με 3 εβδομάδες (16η κύησης) και θα σου απαντήσουν με περισσότερη σιγουριά. Δεν υπάρχει κάτι πάνω στην αυχενική που να μαρτυράει το φύλο. Λένε για τους κτύπους της καρδιάς αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Στον γιο μου είχα πάει σε έναν καταπληκτικό γιατρό για δεύτερη γνώμη (Νικολαϊδης 2106199000)~ μετά το Μητέρα γιατί μου έλεγαν τρελλά πράγματα (εκτός από τον Τζώρτζη που είναι καλός προγεννετιστής) ~ και με καθησύχασε και μου είπε ότι περιμένουμε αγοράκι. Την Δευτέρα θα κάνω την αυχενική για τα δίδυμα και περιμένω πως και πως.

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη πηγαμε στο μητερα για την αυχενικη διαφανεια και το pappA.οι αυχενικη μας ηταν πολυ καλη τα αποτελεσματα απο το PAPPA θα τις επαιρνε η μαια και θα τα μου τισ δωσει την τριτη.

η αγγλαια εχει δικιο οσο μασεκανε ο γιατροσ την αυχενικη ,δεν ηταν ο γυναικολογος μου φυσικα,δε μιλουσε καθολου εμεις σα θεατες απλα βλεπαμε ενα μονιτορ και ακουγαμε μια καρδουλα.οταν τελειωσε μας ειπε μονο ενα συγχαρητηρια ολα ειναι καλα.καλα που ηταν η μαια που συνεργαζεται με το γιατρο μας και οταν ειδε πως κοιτουσαμε σα χαζοι το μονιτορ μας ειπε τι μετρουσε ο ΔΡ και ποια ειναι τα φυσιολογικα ποσοστα της εξετασης.περιμενα στο τελος να μου δοσουν dvd αλλα δυστυχως μου ειπαν δε δινουν :(

as1cETf0g410030MzZkfDAwMDIyM2R8aSB4cmlzdGluYSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cHuc0g410000MDAwOGQ0fDAwMDAxNTNqfHRvIHBvbnRpa2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη πηγαμε στο μητερα για την αυχενικη διαφανεια και το pappA.οι αυχενικη μας ηταν πολυ καλη τα αποτελεσματα απο το PAPPA θα τις επαιρνε η μαια και θα τα μου τισ δωσει την τριτη.

η αγγλαια εχει δικιο οσο μασεκανε ο γιατροσ την αυχενικη ,δεν ηταν ο γυναικολογος μου φυσικα,δε μιλουσε καθολου εμεις σα θεατες απλα βλεπαμε ενα μονιτορ και ακουγαμε μια καρδουλα.οταν τελειωσε μας ειπε μονο ενα συγχαρητηρια ολα ειναι καλα.καλα που ηταν η μαια που συνεργαζεται με το γιατρο μας και οταν ειδε πως κοιτουσαμε σα χαζοι το μονιτορ μας ειπε τι μετρουσε ο ΔΡ και ποια ειναι τα φυσιολογικα ποσοστα της εξετασης.περιμενα στο τελος να μου δοσουν dvd αλλα δυστυχως μου ειπαν δε δινουν :(

 

Ακριβώς το ίδιο πάθαμε!!!!Αλλά ούτε καρδούλα δεν μας άφησε να ακούσουμε ο να μην τον ονομάσω :cry: και είναι το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε ψαρωμένοι απίστευτα!!

Μέχρι που ρωτησα: τι συμβαίνει γιατρέ;;; Γιατί δεν έλεγε τίποτα ο αναίσθητος!

Κορίτσια ξέρετε αν μπορούμε να επιλέξουμε εμείς γιατρό ακτινολόγο στο μητέρα; Γιατί στην β'έπιπέδου -με το καλό-θέλω ανάλυση, όχι μουγκαμάρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω τελικά δυστυχώς ότι και άλλες είχαν την ίδια εμπειρία με μένα. Μια λέξη μπορώ να πω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό μου και θα της δηλώσω ευθαρσώς ότι αν είναι να περάσω τα ίδια προτιμώ την Β επιπέδου να την κάνω σε Διαγνωστικό εκτός Μητέρα.

Έχω ακούσει για κάποια πολύ καλά που και ενδελεχή ενημέρωση κάνουν όπως οφείλουν και dvd δίνουν. Θα μάθω διευθύνσεις και θα σας πω.

Δικαίωμα μας είναι να επιλέγουμε το που θα πάμε να κάνουμε την κάθε εξέταση και πόσο μάλλον τόσο σημαντικές εξετάσεις όπως είναι η αυχενική και η Β επιπέδου που δείχνουν τόσο σημαντικές λεπτομέρειες για το μωρό μας. Πάντως αύριο θα τα ακούσει η γιατρός μου για να μάθουν όλοι αυτοί που συνεργάζονται με το οποιοδήποτε ιδιωτικό μαιευτήριο και τα παίρνουν αδρά να είναι πιο επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Danae εννοείται μπορείς να ζητήσεις στη Β επιπέδου να πας σε άλλο διαγνωστικό εκτός Μητέρα. Ο γιατρός σου όπως και η δική μου επειδή συνεργάζονται με το Μητέρα προτείνουν για ευνόητους λόγους να πηγαίνουμε εκεί.

 

Θα μάθω λεπτομέρειες για 2 διαγνωστικά που ξέρω από γνωστές μου ότι είναι καλά και θα σου πω. Κάποιοι γιατροί αν τους πεις ότι θα πας κάπου αλλού πάλι για ευνόητους λόγους ξινίζουν αλλά δεν νομίζω ότι αυτοί, αλλά ότι εμείς έχουμε τον πρώτο λόγο σε τέτοια θέματα.

 

Επίσης συμφωνώ ότι όταν είναι το πρώτο σου παιδάκι όπως και σε μας είσαι φοβισμένος, ψαρωμένος και δεν ξέρεις τι να περιμένεις και πως να λειτουργήσεις. Φυσικά όποιοι μπορούν να το εκμεταλλευτούν με κάθε τρόπο το εκμεταλλεύονται στο έπακρον.

Link to comment
Share on other sites

Danae1982 πότε σου έχει δώσει πιθανή ημερομηνία τοκετού;

Εμένα στον απλό υπέρηχο από 8 έως 10/3 και στην αυχενική 4/3. Μαζί μας βλέπω να γεννάμε στο Μητέρα.

Επίσης πολύ καλός γενετιστής έχω ακούσει ότι είναι στο Μητέρα ο Τζώρτζης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Danae1982 πότε σου έχει δώσει πιθανή ημερομηνία τοκετού;

Εμένα στον απλό υπέρηχο από 8 έως 10/3 και στην αυχενική 4/3. Μαζί μας βλέπω να γεννάμε στο Μητέρα.

Επίσης πολύ καλός γενετιστής έχω ακούσει ότι είναι στο Μητέρα ο Τζώρτζης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται μαζί του.

 

Και εγώ αυτόν ανέφερα πιο πριν :wink: Λίγο κουνιστός (θα καταλάβεις από κοντά τι εννοώ :lol: ) αλλά είναι καλός γιατρός.

 

Όταν είναι να κλείσεις το ραντεβού θα αναφέρεις ότι θέλεις τον συγκεκριμένο γιατρό και θα σου πουν πότε έχει εφημερία. Τώρα αν θέλετε να πάτε έξω εγγυώμαι προσωπικά τον Νικολαϊδη 2106199000 (δεν παίρνω ποσοστά ~ αν και θα ήθελα :lol: ) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποσο πληρωσατε στο Μητερα για την Αυχενικη και το Pap A? Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη τα εκανα στο Μητερα αλλα δεν θυμαμαι ποσο πληρωσα(ηταν και πριν 2 χρονια περιπου). Την Παρασκευη πηγα στον Καμινοπετρο γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στο Μητερα μετα απο οτι εγινε με τον γιο μου(υπενθυμιζω οτι ειναι εκ γεννητης μονηρης-με ενα νεφρο δηλ αντι για 2- και δεν το ειχαν δει προγεννετικα) και πληρωσα 235€. Ακριβα δεν λεω αλλα μου εκανε υπερηχο 1 ΩΡΑ και κοιλιακο και ενδοκολπικο. (χωρις να θελω να σας απογοητευσω για τον Τζωρτζη αυτος μου εκανε τους υπερηχους στην 1η εγκυμοσυνη γιατι οντως ηταν ο καλυτερος στο Μητερα, απλα με την περιπτωση μου ετυχε).

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

120 ευρώ πλήρωσα στο Μητέρα για αυχενική και Papp-A. Oύτε πολλά ούτε λίγα. Το θέμα δεν είναι το οικονομικό αλλά κατά πόσο κάνουν καλά την δουλειά τους και δυστυχώς απ'ότι βλέπω δεν την κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Danae1982 πότε σου έχει δώσει πιθανή ημερομηνία τοκετού;

Εμένα στον απλό υπέρηχο από 8 έως 10/3 και στην αυχενική 4/3. Μαζί μας βλέπω να γεννάμε στο Μητέρα.

Επίσης πολύ καλός γενετιστής έχω ακούσει ότι είναι στο Μητέρα ο Τζώρτζης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται μαζί του.

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ, καλοσύνη σου να μου πεις κι εμένα αν βρεις κάπου καλύτερα....!

Έπειτα...δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ο Τζώρτζης μου έκανε την αυχενική.... :( ανακουφίζομαι που λέτε ότι είναι καλός, αλλά δεν με βοήθησε καθόλου κατά τη διάρκεια...αφού έφυγε χωρίς να πει λέξη... :(

120 δώσαμε κι εμείς...

...και Αγλαϊα έχω ΠΗΤ 11/3, σε όλους τους υπερήχους αυτή βγαίνει! Με το καλό τα ιχθυάκια μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας κι από μένα ... δέν ξέρω άν έχει άλλους άνδρες η παρέα... αλλά εγώ θα ρωτήσω την όμορφη παρέα σας διότι ανησυχώ κι εγώ για το θέμα σας μιάς και έτυχε τα όμορφα συναισθήματα των πρώτων μηνών της κύησης, μας τα επισκίασε το τέστ papp A... Ενώ κάναμε τον υπέρηχο, ρώτησα το γιατρό άν η εικόνα που βλέπει σχετικά με την αυχενική είναι καλή εκείνος μας απάντησε ότι είναι καλή και μάλιστα "άριστη".... Έδωσε αίμα η γυναίκα μου... σήμερα πήραμε την απάντηση του papp A δίνει τροποποιημένη πιθανότητα 1:384 για τρισωμία 21, 1:109 για τρισωμία 18 και 1:309 για τρισωμία 13 ...στα σχόλια βάσει των βιοχημικών μετρήσεων κρίνεται επιθυμητός ο χρωμοσωμικός έλεγχος με βιοψία τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση... Έχουμε ψυχολογία στο ναδίρ από το μεσημέρι που το μάθαμε.... ένας παλιός γιατρός που είχαμε μας συνέστησε αμνιο. διότι οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές αλλά αυτός που μας παρακολουθεί τώρα μας είπε ότι δέν ανησυχεί καθόλου! Άντε βγάλε συμπέρασμα!!! Μπορεί κάποιος ή κάποια να μας πεί κάτι από σας;;; Πρέπει να ανησυχούμε ;;; Υπάρχει κάποιος που είχε βρεί τέτοιες τιμές και στο τέλος πήγαν όλα καλά;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Demetrius να κανετε αμνιοπαρακεντηση και θα δειτε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.

Παρα πολλες περιπτωσεις εχουν αναφερθει με παθολογικο Pap A και το μωρο γεννηθηκε υγιεστατο.

Εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το Α-test που θεωρειται και παρωχημενο πλεον εκαν αμνιο και τελικα γεννησα εναν υγιεστατο γιο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Demetrius να κανετε αμνιοπαρακεντηση και θα δειτε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.

Παρα πολλες περιπτωσεις εχουν αναφερθει με παθολογικο Pap A και το μωρο γεννηθηκε υγιεστατο.

Εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το Α-test που θεωρειται και παρωχημενο πλεον εκαν αμνιο και τελικα γεννησα εναν υγιεστατο γιο.

 

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησής σου...:) Ξαναήρθε χαμόγελο στα χείλη μας! Μακάρι να είναι έτσι όπως το λές από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! Έχουμε σκάσει στην κυριολεξία!!!! Η μέτρηση της αυχενικής δείχνει 1,6 είναι καλή έτσι δέν είναι;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...