Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουσική για μωράκια!


Recommended Posts

Κλασσικα νανουρισματα

 

1.

Ύπνε, που παίρνεις τα παιδιά,

έλα πάρε και τούτο,

μικρό μικρό σου το 'δωκα,

μεγάλο φέρε μου 'το·

μεγάλο σαν ψηλό βουνό,

ίσιο σαν κυπαρίσσι

κι οι κλώνοι του ν' απλώνονται

σ' ανατολή και δύση.

 

2.

Νάνι νάνι, νάνι νάνι

ύπνον ήσυχο να κάνει.

Να κοιμάται να μερώνει,

να ξυπνά να μεγαλώνει·

να κοιμάται σαν τ' αρνάκι,

να ξυπνά σαν τ' αηδονάκι.

Μην πατάτε, μη βροντάτε·

το παιδάκι μου κοιμάται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω να προτείνω:

BABY EINSTEIN- Travelling melodies

Γνωστά κλασσικά κομμάτια σε ειδική εκτέλεση για μωρά.

Ο ήχος του ξυλόφωνου είναι πολύ ευχάριστος.

Η σειρά Baby Einstein είναι πολύ καλή δουλειά.

 

Εδώ θα διαφωνήσω.

 

Κατ'αρχήν, αντιπαρέρχομαι το πνεύμα του baby Einstein που το ερμηνεύω ως "το παιδί σας ακούγοντας αυτή τη μουσική θα γίνει έξυπνο". Βέβαια υπάρχουν μελέτες που συνδέουν την ακρόαση μουσικής με την ανάπτυξη της ευφυίας και πιστεύω ότι έτσι πρέπει να είναι.

 

Αλλά πιστεύω ότι αυτός ο μηχανισμός υπονομεύεται ουσιαστικά όταν το κομμάτι έχει υποστεί βάναυση τροποποίηση ως προς την ενορχήστρωση. Γιατί δε μπορεί το παιδάκι να ακούσει το κομμάτι όπως είναι κανονικά, με την ορχηστρούλα του, τα βιολιά, τα πνευστά, γιατί; Γιατί να πρέπει να του παρουσιάσουμε μια λάιτ εκδοχή του κομματιού, με ξυλόφωνο ή αρμόνιο;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στη "σοβαρή" και στην "κακή" μουσική είναι ΚΥΡΙΩΣ η ενορχήστρωση. Όλα τα σκυλάδικα έχουν ένα αρμόνιο, μερικά μπουζούκια, άντε και κανα ντέφι. Αν τα συγκρίνουμε αυτά με τα τραγούδια της παλιότερης εποχής, ας πούμε με τα τραγούδια του Γιαννίδη, του Σουγιούλ, ή ας πούμε με του Νατ Κινγκ Κόουλ, βλέπουμε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Στα παλιότερα αυτά κομμάτια δεν ακούς μόνο μια ωραία μελωδία. Ακούς από πίσω μια ολόκληρη ορχήστρα, έχει βάθος ο ήχος, έχει ποιότητα.

 

Αυτή την αίσθηση πρέπει να πάρει το παιδί, αυτή θα το βοηθήσει και να αναπτυχθεί πνευματικά αλλά και αισθητικά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτές οι συλλογές που τροποποιούν τα κομμάτια κάνοντάς τα πιο "λάιτ" στην ουσία προετοιμάζουν τους ακροατές σκυλάδικων του αύριο.

 

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει κλασική μουσική όπως είναι, χωρίς τροποποιήσεις. Αν ο Βάγκνερ σας φαίνεται βαρύς, βάλτε Μότσαρτ, τα πρωτότυπα κομμάτια, βάλτε Σοπέν, τα Νυχτερινά, βάλτε Ραχμάνινοφ, βάλτε τα λίντερ του Σούμπερτ, βάλτε κομμάτια για κιθάρα του Σορ ή του Βίλα Λόμπος. Ή απλώς βάλτε το Τρίτο Πρόγραμμα και ακούστε ό,τι έχει. Ειδικά τα πρωινά του σαββατοκύριακου, εχει υπέροχες εκπομπές, αξίζει να τις ακούνε τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει κλασική μουσική όπως είναι, χωρίς τροποποιήσεις. Αν ο Βάγκνερ σας φαίνεται βαρύς, βάλτε Μότσαρτ, τα πρωτότυπα κομμάτια, βάλτε Σοπέν, τα Νυχτερινά, βάλτε Ραχμάνινοφ, βάλτε τα λίντερ του Σούμπερτ, βάλτε κομμάτια για κιθάρα του Σορ ή του Βίλα Λόμπος. Ή απλώς βάλτε το Τρίτο Πρόγραμμα και ακούστε ό,τι έχει. Ειδικά τα πρωινά του σαββατοκύριακου, εχει υπέροχες εκπομπές, αξίζει να τις ακούνε τα παιδάκια.

 

Ειναι κουραστικό να συμφωνούμε στα περισσότερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε άποψη για τη 'μουσική προπαιδεία'?

Δεν ξέρω τί σημαίνει ο όρος προπαιδεία.

Η μουσική είναι μια και ακούγεται απο μικρούς και μεγάλους.

Αν σ'ένα σπιτικό ακούγεται μουσική, είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να συνηθίσουν να ακούν και να εκπαιδευτούν τ'αυτιά τους σε ολο και πιο περίπλοκα ακούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει κλασική μουσική όπως είναι, χωρίς τροποποιήσεις. Αν ο Βάγκνερ σας φαίνεται βαρύς, βάλτε Μότσαρτ, τα πρωτότυπα κομμάτια, βάλτε Σοπέν, τα Νυχτερινά, βάλτε Ραχμάνινοφ, βάλτε τα λίντερ του Σούμπερτ, βάλτε κομμάτια για κιθάρα του Σορ ή του Βίλα Λόμπος. Ή απλώς βάλτε το Τρίτο Πρόγραμμα και ακούστε ό,τι έχει. Ειδικά τα πρωινά του σαββατοκύριακου, εχει υπέροχες εκπομπές, αξίζει να τις ακούνε τα παιδάκια.

 

Ειναι κουραστικό να συμφωνούμε στα περισσότερα :lol:

 

Ναι βρε παιδί μου :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως έχετε άποψη για τη 'μουσική προπαιδεία'?

Δεν ξέρω τί σημαίνει ο όρος προπαιδεία.

Η μουσική είναι μια και ακούγεται απο μικρούς και μεγάλους.

Αν σ'ένα σπιτικό ακούγεται μουσική, είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να συνηθίσουν να ακούν και να εκπαιδευτούν τ'αυτιά τους σε ολο και πιο περίπλοκα ακούσματα.

 

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι ο όρος αναφέρεται στο σύστημα Όρφ. Είναι σύστημα εκμάθησης της μουσικής πολύ ευχάριστο που βάζει τα παιδιά να κάνουν μουσική με τα πιο απλά όργανα, με παλαμάκια, χτυπώντας ένα ταμπούρλο κλπ. Τους εισάγει στην έννοια του ρυθμού, της μελωδίας, τους βάζει να χορεύουν με το ρυθμό, να τον νιώσουν.

 

Τέλος πάντων, δεν ξέρω και πολλά αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα προσέγγιση, ιδιαίτερα για πολύ μικρά παιδάκια. Γιατί δεν τα βάζεις κατευθείαν να μάθουν το όργανο, αλλά πρώτα να καταλάβουν το μέτρημα, το ρυθμό, πράγμα πάααααααρα πολύ σημαντικό και πολύ χρήσιμο στη συνέχεια αν κάποιος θέλει να μάθει ένα όργανο, αλλά και για να αντιλαμβάνεσαι όλο το εύρος του κάθε ήχου, να δίνεις σημασία στα μπάσα.

 

Πάντως και πάλι συμφωνώ μαζί σου ότι ένα παιδί που ακούει στο σπίτι του μουσική εκπαιδεύεται αυτομάτως και προχωράει σε όλο και πιο προχωρημένα ακούσματα. Δε χρειάζεται κόπο, ειδικές αγορές, πολλή παιδεία, τίποτα δε χρειάζεται, απλώς βάζουμε ραδιόφωνο και ακούμε καλή μουσική, όλων των ειδών, με τα παιδιά. :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι ο όρος αναφέρεται στο σύστημα Όρφ. Είναι σύστημα εκμάθησης της μουσικής πολύ ευχάριστο που βάζει τα παιδιά να κάνουν μουσική με τα πιο απλά όργανα, με παλαμάκια, χτυπώντας ένα ταμπούρλο κλπ. Τους εισάγει στην έννοια του ρυθμού, της μελωδίας, τους βάζει να χορεύουν με το ρυθμό, να τον νιώσουν.

Μουσικοκινητική αγωγή έ;

Γιατί κάθε φορά που ακούω τέτοια συστήματα μου 'ρχονται στο νου αφρικάνικα κρουστά και οι αφρικανοί που κουνιούνται λες και γεννήθηκαν με το ρυθμό μέσα τους; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, οι αφρικανοί με αυτά τα ακούσματα αντιλαμβάνονται το ρυθμό και προχωράνε τόοοοοοσο πολύ παραπέρα, δεν είναι τυχαία η συμβολή των μαύρων στη μουσική. Αν αντιληφθείς το ρυθμό, τότε καταλαβαίνεις τη μουσική.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε άποψη για τη 'μουσική προπαιδεία'?

Δεν ξέρω τί σημαίνει ο όρος προπαιδεία.

Η μουσική είναι μια και ακούγεται απο μικρούς και μεγάλους.

Αν σ'ένα σπιτικό ακούγεται μουσική, είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να συνηθίσουν να ακούν και να εκπαιδευτούν τ'αυτιά τους σε ολο και πιο περίπλοκα ακούσματα.

Να προσπαθήσω να εξηγήσω, μιας και η αδερφή μου έχει ασχοληθεί περιοδικά και με αυτό. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα από μένα, παρακαλώ να διορθώσει! :wink:

 

Μουσική προπαιδεία είναι κάτι σαν το προνηπιο και νήπιο στα ωδεία! :D

Με μουσικοπαιδαγωγικές μεθόδους όπως αυτή του Karl Orf (αλλά και άλλων πιο σύγχρονων), το παιδί έρχεται σε επαφή με την μουσική σε πιο διαδραστικό επίπεδο, μαθαίνει τα "αρχιτεκτονικά" κομματια που απαρτίζουν μια σύνθεση, μεσα απο παιχνίδι: όχι μόνο με όργανα (κυρίως πιάνο),αλλά και με χρώματα και με παιχνίδια. Επίσης η μουσική προπαιδεία είναι μία ωραία ευκαιρία για να καταλάβει κανείς αν το παιδί έχει "αυτί" (κλίση στη μουσική)....Γενικά πιστεύω ότι είναι μία πολύ δημιουργική ενασχόληση που κάνει καλό (εφοσον αρέσει!) σε όλα τα παιδάκια....Συνίσταται από την ηλικία των 4 ετών ιδανικά αλλά και 3μισι (ανάλογα με την ανάπτυξη της αντίληψης του κάθε παιδιου). Υπάρχουν σχολές που προσφέρουν μουσική προπαιδεία και σε μικρότερες ηλικίες, αλλά σε τόσο μικρές ηλικίες δεν γίνεται ουσιαστική δουλειά, απλά μόνο τα παιδάκια περνούν ευχάριστες στιγμές!.

 

Η μουσική προπαιδεία από μόνη της, δεν προάγει τη σχέση του παιδιού με τη μουσική. Τα βασικά ερεθίσματα, παντα έρχονται απο το σπίτι και όσο η σχέση των γονιών είναι ουσιαστικότερη με τη μουσική , τόσο τα μικρά μας παίρνουν τα κατάλληλα ερεθίσματα και "εκπαιδεύεται" το αυτί τους στο τι είναι αρμονικό και τι όχι, με αποτέλεσμα να δημιουργείται προσφορο έδαφος για την ανάπτυξη μικρών μουσικών! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

 

Ο τίτλος του θέματος είναι "Μουσική για μωράκια!". Σωστά; Το βασικότερο όμως είναι για τι ηλικία μιλάμε, γιατί όταν λέμε "μωράκι" αυτό μπορεί να είναι από το στάδιο του εμβρύου μέχρι τα πρώτα 1-2 χρόνια (το πολύ 3). Γιατί; Γιατί όσο περνάνε τα χρόνια η αντίληψη των παιδιών για τα πράγματα γίνεται όλο και πιο μεγάλη. Από τους βασικότερους λόγους είναι το ενδιαφέρον και η αγάπη που θα δείξουν οι γονείς. Προσοχή όμως! Όχι υπερβολές.

Στο θέμα μας... Το πρώτο πράγμα που αισθάνεται το έμβρυο είναι ο χτύπος της καρδιάς της μάνας. Άρα έχουμε τον ρυθμό.

Κατά την διάρκεια της κύησης ακούει διάφορα πράγματα. Μόνο αυτά που επαναλαμβάνονται μπορεί να τα "αναγνωρίσει" μετά τον τοκετό.

Η αμέσως επόμενη στιγμή που το μωρό έρχεται σε επαφή με τη μουσική είναι την ώρα της γέννησης όπου ακούει το κλάμα του. Εδώ έχουμε την μελωδία.

Άρα, μέχρι εκείνη τη στιγμή έχουμε τα δύο βασικά στοιχεία της μουσικής... τον ρυθμό και την μελωδία. Από 'κει και πέρα μετράει το τι μουσικά μηνύματα θα περάσουμε εμείς οι γονείς στο παιδί μας. Από αυτό το σημείο και μετά θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε αυτά που γράψατε.

 

Επανέρχομαι στο θέμα της μουσική προπαιδείας.

 

Συζητώντας με την αδερφή μου πάλι (εκτος των άλλων, είναι καθηγήτρια του Εθνικού Ωδείου), ενώ η μουσική προπαιδεία είναι ενας καταπληκτικός δημιουργικός τρόπος ενασχόλησης των μικρών παιδιών με τη μουσική, με ευεργετικότατες επιδράσεις στην ψυχοσυνθεσή τους αλλά και στην ευφυία τους, δεν θα μου το πρότεινε για τη Μάγια που είναι τόσο μικρή. Θα το πρότεινε σε παιδάκια από 3μισι και πάνω. (κάτι το οποίο είχα φανταστεί και μόνη μου, να πω την αλήθεια...)

 

Γενικά μου είπε ότι ενω η μουσική προπαιδεία προσφέρεται από πολλούς σε παιδάκια από 2 ετών, ουσιαστική δουλειά γίνεται από την ηλικία των 3μισι και πάνω. Πριν από αυτή την ηλικία, το θεωρεί (η αδερφή μου) λίγο περιττό (όχι ότι είναι άσχημο, αλλά δεν προσφέρει πλεονέκτημα να μπει το παιδί από τόσο νωρίς σε αυτή τη διαδικασία). Ειδικά όταν στην οικογένεια υπάρχουν πλούσια τα μουσικά ερεθίσματα!

 

Ευτυχώς που υπάρχουν οι άνθρωποι της κλασικής παιδείας και βλέπουμε κάποια προκοπή στην Ελλάδα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την αδερφή σου στο θέμα της μουσικής προπαιδείας, αλλά θα πρέπει οι γονείς να προσφέρουν στο παιδί τους από εμβρυϊκή κατάσταση τέτοια μουσικά ερεθίσματα που να βοηθούν στην ψυχοσύνθεση και στην ευφυία τους. Ποια είναι αυτά; Θα τα εξηγήσω παρακάτω.

 

Εγώ έχω να προτείνω:

BABY EINSTEIN- Travelling melodies

Γνωστά κλασσικά κομμάτια σε ειδική εκτέλεση για μωρά.

Ο ήχος του ξυλόφωνου είναι πολύ ευχάριστος.

Η σειρά Baby Einstein είναι πολύ καλή δουλειά.

 

Εδώ θα διαφωνήσω.

 

Κατ'αρχήν, αντιπαρέρχομαι το πνεύμα του baby Einstein που το ερμηνεύω ως "το παιδί σας ακούγοντας αυτή τη μουσική θα γίνει έξυπνο". Βέβαια υπάρχουν μελέτες που συνδέουν την ακρόαση μουσικής με την ανάπτυξη της ευφυίας και πιστεύω ότι έτσι πρέπει να είναι.

 

Αλλά πιστεύω ότι αυτός ο μηχανισμός υπονομεύεται ουσιαστικά όταν το κομμάτι έχει υποστεί βάναυση τροποποίηση ως προς την ενορχήστρωση. Γιατί δε μπορεί το παιδάκι να ακούσει το κομμάτι όπως είναι κανονικά, με την ορχηστρούλα του, τα βιολιά, τα πνευστά, γιατί; Γιατί να πρέπει να του παρουσιάσουμε μια λάιτ εκδοχή του κομματιού, με ξυλόφωνο ή αρμόνιο;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά ανάμεσα στη "σοβαρή" και στην "κακή" μουσική είναι ΚΥΡΙΩΣ η ενορχήστρωση. Όλα τα σκυλάδικα έχουν ένα αρμόνιο, μερικά μπουζούκια, άντε και κανα ντέφι. Αν τα συγκρίνουμε αυτά με τα τραγούδια της παλιότερης εποχής, ας πούμε με τα τραγούδια του Γιαννίδη, του Σουγιούλ, ή ας πούμε με του Νατ Κινγκ Κόουλ, βλέπουμε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Στα παλιότερα αυτά κομμάτια δεν ακούς μόνο μια ωραία μελωδία. Ακούς από πίσω μια ολόκληρη ορχήστρα, έχει βάθος ο ήχος, έχει ποιότητα.

 

Αυτή την αίσθηση πρέπει να πάρει το παιδί, αυτή θα το βοηθήσει και να αναπτυχθεί πνευματικά αλλά και αισθητικά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτές οι συλλογές που τροποποιούν τα κομμάτια κάνοντάς τα πιο "λάιτ" στην ουσία προετοιμάζουν τους ακροατές σκυλάδικων του αύριο.

 

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει κλασική μουσική όπως είναι, χωρίς τροποποιήσεις. Αν ο Βάγκνερ σας φαίνεται βαρύς, βάλτε Μότσαρτ, τα πρωτότυπα κομμάτια, βάλτε Σοπέν, τα Νυχτερινά, βάλτε Ραχμάνινοφ, βάλτε τα λίντερ του Σούμπερτ, βάλτε κομμάτια για κιθάρα του Σορ ή του Βίλα Λόμπος. Ή απλώς βάλτε το Τρίτο Πρόγραμμα και ακούστε ό,τι έχει. Ειδικά τα πρωινά του σαββατοκύριακου, εχει υπέροχες εκπομπές, αξίζει να τις ακούνε τα παιδάκια.

 

Ekabn σε κάποια έχεις δίκιο, αλλά σε κάποια άλλα το χάνεις από μόνη σου.

Αυτό που προσφέρει η κλασική μουσική στα μωρά είναι η γαλήνη, η ηρεμία, η απλότητα και το εύρος των μουσικών ηχοχρωμάτων που προσφέρουν τα μουσικά όργανα της ορχήστρας.

Ως προς την ενορχήστρωση (το εμβαθύνεις το πράγμα), οι απλοποιήσεις που γίνονται στο θέμα των οργάνων, είναι καθαρά γιατί το παιδί δεν μπορεί να αντιληφθεί όλα όσα ακούει. Όσο πιο "απλά" του τα κάνουμε, τόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστεί. Εξάλλου έχει αποδειχτεί ότι αν κάποιο κλασικό μουσικό κομμάτι παιχτεί π.χ. από κάποια μελωδικά κρουστά όπως είναι το ξυλόφωνο ή το μεταλλόφωνο, το παιδί δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το βλέπει σαν παιχνίδι.

Την αίσθηση του βάθους μιας ορχήστρας και το να ξεχωρίζει κάποιο όργανο σε ένα σύνολο οργάνων, το παιδί θα την καταλάβει όταν μεγαλώσει αρκετά. Σίγουρα αυτό δεν γίνεται όταν το παιδί είναι πολύ μικρό, εκτός κι αν μιλάμε για "παιδί θαύμα".

Γενικότερα σε βλέπω αγχωμένη με το θέμα το αν το παιδί θα γίνει "της κλασικής" ή του "γαβγάδικου". Αν εσύ του δώσεις τα σωστά μουσικά ερεθίσματα από την αρχή, να είσαι σίγουρη ότι όταν έρθει η ώρα για να αποφασίσει από μόνο του τι θα ακούει, θα πάρει την "σωστή" απόφαση.

 

Η μουσική είναι μια και ακούγεται απο μικρούς και μεγάλους.

Αν σ'ένα σπιτικό ακούγεται μουσική, είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να συνηθίσουν να ακούν και να εκπαιδευτούν τ'αυτιά τους σε ολο και πιο περίπλοκα ακούσματα.

 

Η μουσική είναι μία, αλλά τα είδη της μουσικής είναι πολλά.

Εξαρτάται το είδος. Φαντάσου να ακούς εσύ ως γονιός trance, goa, thrash ή δε ξέρω ποια άλλη σκληροπυρηνική μουσική καθημερινά, πως θα βγει το παιδί σου!

 

Πάντως και πάλι συμφωνώ μαζί σου ότι ένα παιδί που ακούει στο σπίτι του μουσική εκπαιδεύεται αυτομάτως και προχωράει σε όλο και πιο προχωρημένα ακούσματα. Δε χρειάζεται κόπο, ειδικές αγορές, πολλή παιδεία, τίποτα δε χρειάζεται, απλώς βάζουμε ραδιόφωνο και ακούμε καλή μουσική, όλων των ειδών, με τα παιδιά. :D

 

Για να μπορέσει το παιδί να προχωρήσει σε όλο και πιο προχωρημένα ακούσματα, θα πρέπει να έχουν μπει οι σωστές βάσεις.

Λάθος Ekabn. Θα πρέπει στο αρχικό στάδιο να το ψάξουμε το θέμα μουσική και αν χρειαστεί να κάνουμε κάποιες ειδικές αγορές. Το ραδιόφωνο, με ελάχιστες εξαιρέσεις, είναι ένα ΜΜΕ. Είναι το μέσον που εξυπηρετεί στις περισσότερες των περιπτώσεων συμφέροντα.

 

Αυτό ακριβώς, οι αφρικανοί με αυτά τα ακούσματα αντιλαμβάνονται το ρυθμό και προχωράνε τόοοοοοσο πολύ παραπέρα, δεν είναι τυχαία η συμβολή των μαύρων στη μουσική. Αν αντιληφθείς το ρυθμό, τότε καταλαβαίνεις τη μουσική.

 

Ρυθμικά, η Ελλαδίτσα μας, είναι από τις χώρες που δεν υστερεί Καθόλου. Το ότι πολλά από τα Ελληνόπουλα κοιμούνται και ξυπνάνε με Τερλέγκα, Ρ(Κ)ουβά και δε ξέρω τι άλλα μουσικά σκουπίδια, αντί να ακούνε "κλασικά" παραδοσιακά κομμάτια και τραγούδια, δεν έχει να κάνει με το αν ο μαυράκος είναι τόόόόόόσο πολύ παραπέρα. Γιατί μπορεί να υπάρχει το blues, αλλά υπάρχει και το μοιρολόι.

 

Λοιπόν... τώρα θα προτείνω κάποια μουσικά cd για μωρά που σίγουρα το καθένα θα παίξει σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού. Για την ευφυία του θα χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα...

 

Classic FM Babies

Classic FM Mozart for Babies

Cala Records Baby Cello

Cala Records Baby Symphony

Rockabye Baby

Lullababy

Peter and the wolf - Sergei Prokofiev με τον Θ.Κωτσόπουλο ή Π.Φιλιππίδη

Νανουρίσματα - Σαβίνα Γιαννάτου

Νανουρίσματα (εκδόσεις Θυμάρι)

"Κοιμήσου Αγγελούδι μου... γιατί μ' έσκασες: Δεν αντέχω άλλο" (εκδόσεις Θυμάρι)

 

Αυτά σας προτείνω εγώ. Αν κάποια/ος άλλη/ος έχει να προτείνει κάτι, θα ήταν ευπρόσδεκτο.

 

Τέλος θα ήθελα να πω την μουσική μου άποψη για μωρά και λίγο μεγαλύτερα παιδιά... Βάλτε τους να ακούνε κλασική μουσική και ελληνική παραδοσιακή μουσική (προσοχή στην επιλογή).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ekabn σε κάποια έχεις δίκιο, αλλά σε κάποια άλλα το χάνεις από μόνη σου.

Αυτό που προσφέρει η κλασική μουσική στα μωρά είναι η γαλήνη, η ηρεμία, η απλότητα και το εύρος των μουσικών ηχοχρωμάτων που προσφέρουν τα μουσικά όργανα της ορχήστρας.

 

Ως προς την ενορχήστρωση (το εμβαθύνεις το πράγμα), οι απλοποιήσεις που γίνονται στο θέμα των οργάνων, είναι καθαρά γιατί το παιδί δεν μπορεί να αντιληφθεί όλα όσα ακούει. Όσο πιο "απλά" του τα κάνουμε, τόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστεί. Εξάλλου έχει αποδειχτεί ότι αν κάποιο κλασικό μουσικό κομμάτι παιχτεί π.χ. από κάποια μελωδικά κρουστά όπως είναι το ξυλόφωνο ή το μεταλλόφωνο, το παιδί δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το βλέπει σαν παιχνίδι.

Την αίσθηση του βάθους μιας ορχήστρας και το να ξεχωρίζει κάποιο όργανο σε ένα σύνολο οργάνων, το παιδί θα την καταλάβει όταν μεγαλώσει αρκετά. Σίγουρα αυτό δεν γίνεται όταν το παιδί είναι πολύ μικρό, εκτός κι αν μιλάμε για "παιδί θαύμα"..

 

Είναι μια άποψη αυτή, αλλά δεν έχω υπόψη μου καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα που να λέει "η μουσική του Μότσαρτ ως έχει είναι πολύ βαριά για το παιδί, δεν την καταλαβαίνει, βάλτε το καλύτερα να ακούσει τις μελωδίες αυτές με ξυλόφωνο". Αντίθετα, έχω κατά καιρούς πέσει πάνω σε πολλές έρευνες που λένε ότι ο Μότσαρτ ειδικά είναι ό,τι πρέπει για τα παιδιά. Σε καμία από αυτές δε βρήκα αστερίσκο που να συστήνει εκτελέσεις με ξυλόφωνα, αρμόνια και ιστορίες.

 

Έπειτα, το θέμα δεν είναι να ακούσει το παιδί μια μελωδία εκτελεσμένη από απλά όργανα. Το θέμα είναι πώς η ακρόαση διαμορφώνει την αισθητική του αντίληψη. Δε χρειάζεται να "καταλάβει" κάτι, δεν κάνουμε μάθημα μορφολογίας. Απλώς διαμορφώνεται το γούστο του, το αισθητικό κριτήριό του. Και αυτό που λέω είναι πως η αισθητική του αρμόνιου είναι κατ'εμέ υποδεέστερη της αισθητικής της ορχήστρας.

 

Και επειδή αναφέρεσαι στα ακούσματα μέσα στη μήτρα και με παραπέμπεις έτσι σε ήχους φυσικούς, νομίζω δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι πολύ πιο φυσικός, φυσιολογικός ήχος ο ήχος του βιολιού, του όμποε, της κιθάρας παρά του αρμόνιου που κατά κόρον χρησιμοποιείται σε τέτοια CD. Γιατί όλα τα όργανα της ορχήστρας έχουν φυσικούς ήχους, δεν είναι ηλεκτρονικά (αν και εδώ θα μπορούσε να αρχίσει ολόκληρη συζήτηση, αλλά ας μην το κάνουμε τώρα).

 

Επίσης, διαφωνώ με τη φιλοσοφία της άποψης που εκφράζεις, δηλαδή διαφωνώ με την άποψη το παιδί είναι μικρό και θα του κάνουμε νιανιά τη μουσική για να την "καταλάβει". Η μουσική είναι όντως μία. Θα μου πεις "καλά, το μωρό θα το βάλεις να ακούσει Στραβίνσκι"; Όχι μάλλον, αλλά γι αυτό είπα ότι όποιος δε θέλει Βάγκνερ υπάρχουν και άλλοι, Μότσαρτ, Σούμπερτ, Σοπέν, έργα για κιθάρα, μουσική δωματίου με ντουέτα και τρίο, έργα για πιάνο, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και δε χρειάζεται να καταφεύγουμε σε αμφιβόλου ποιότητας ενορχηστρώσεις που ως βασικό στόχο έχουν να πουλήσουν και δεν είναι τίποτε περισσότερο από αμερικανιές.

 

Γενικότερα σε βλέπω αγχωμένη με το θέμα το αν το παιδί θα γίνει "της κλασικής" ή του "γαβγάδικου". Αν εσύ του δώσεις τα σωστά μουσικά ερεθίσματα από την αρχή, να είσαι σίγουρη ότι όταν έρθει η ώρα για να αποφασίσει από μόνο του τι θα ακούει, θα πάρει την "σωστή" απόφαση.

 

Δε νομίζω ότι είμαι αγχωμένη. Η εκτίμηση ότι κάποια ακούσματα προετοιμάζουν τους σκυλάδες του αύριο ισχύει ανεξαρτήτως παιδιών, νομίζω ότι με αφορά ως πολίτη πρώτα και κατόπιν ως γονιό.

 

Η μουσική είναι μία, αλλά τα είδη της μουσικής είναι πολλά.

 

Κι όμως, η καλή μουσική είναι μία, ανεξαρτήτως είδους. Όπως έλεγε κι ο Τσαρούχης "ακούω Μαρία Κάλλας και Μπέλου και δε νοιώθω καθόλου διχασμένος".

 

Για να μπορέσει το παιδί να προχωρήσει σε όλο και πιο προχωρημένα ακούσματα, θα πρέπει να έχουν μπει οι σωστές βάσεις.

Λάθος Ekabn. Θα πρέπει στο αρχικό στάδιο να το ψάξουμε το θέμα μουσική και αν χρειαστεί να κάνουμε κάποιες ειδικές αγορές. Το ραδιόφωνο, με ελάχιστες εξαιρέσεις, είναι ένα ΜΜΕ. Είναι το μέσον που εξυπηρετεί στις περισσότερες των περιπτώσεων συμφέροντα.

 

Διαφωνώ τελείως. Κατ'αρχήν, μου φαίνεται εξωπραγματικό να κάτσεις να κάνεις έρευνες για τη μουσική όταν κάνεις παιδί. Πρακτικά τί νόημα έχει; Εσύ ακούς τη μουσική που σ'αρέσει, ωραία. Θα κάτσεις μετά να διαβάσεις για το ποιά είναι η σωστή μουσική για το παιδί και αφού τη βρεις θα κάτσεις με το ζόρι να την ακούς για το καλό του παιδιού; Και με λές εμένα αγχωμένη;;;;

 

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει την ίδια μουσική με τους γονείς του (που να μην τρελαθούμε, τελικά αυτή τη μουσική θα ακούσει). Τώρα αν κάποιος θέλει να ακούσει το παιδί του κλασική μουσική (επειδή υπάρχουν οι έρευνες που προανέφερα) μπορεί να βάλει Τρίτο Πρόγραμμα.

 

Τώρα όσα λες για το Τρίτο και τα συμφέροντα νομίζω ότι είναι αστεία. Μάλλον δεν το ακούς και πολύ συχνά. Συμφέροντα εξυπηρετούν κάποιοι σταθμοί που παίζουν "μόνο επιτυχίες", που φτιάχνουν πλέι λιστ, που προωθούν συγκεκριμένους τραγουδιστές. Αυτό δεν ισχύει για το Τρίτο Πρόγραμμα, τουλάχιστον εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Κατ'αρχήν, οι παραγωγοί του ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλο στο ποιός θα βρει την πιο κουλή εκτέλεση που δεν κυκλοφορεί πια στο εμπόριο, οπότε ποιό συμφέρον να προωθήσουν; Κάτι εκτελέσεις από ζωντανές συναυλίες, που βγήκαν καμιά εκατοστή πλάκες και μετά πάει, έσπασε το καλούπι. Και μιλάμε για συμφέροντα;

 

Ρυθμικά, η Ελλαδίτσα μας, είναι από τις χώρες που δεν υστερεί Καθόλου. Το ότι πολλά από τα Ελληνόπουλα κοιμούνται και ξυπνάνε με Τερλέγκα, Ρ(Κ)ουβά και δε ξέρω τι άλλα μουσικά σκουπίδια, αντί να ακούνε "κλασικά" παραδοσιακά κομμάτια και τραγούδια, δεν έχει να κάνει με το αν ο μαυράκος είναι τόόόόόόσο πολύ παραπέρα. Γιατί μπορεί να υπάρχει το blues, αλλά υπάρχει και το μοιρολόι.

 

Είπα εγώ ότι υστερεί η Ελλάδα ρυθμικά ή μελωδικά ή καθ'οιονδήποτε τρόπο; Όπως προείπα "ακούω Μαρία Κάλλας και Μπέλλου και δε νοιώθω καθόλου διχασμένος".

 

Λοιπόν... τώρα θα προτείνω κάποια μουσικά cd για μωρά που σίγουρα το καθένα θα παίξει σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού. Για την ευφυία του θα χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα...

 

Classic FM Babies

Classic FM Mozart for Babies

Cala Records Baby Cello

Cala Records Baby Symphony

Rockabye Baby

Lullababy

Peter and the wolf - Sergei Prokofiev με τον Θ.Κωτσόπουλο ή Π.Φιλιππίδη

Νανουρίσματα - Σαβίνα Γιαννάτου

Νανουρίσματα (εκδόσεις Θυμάρι)

"Κοιμήσου Αγγελούδι μου... γιατί μ' έσκασες: Δεν αντέχω άλλο" (εκδόσεις Θυμάρι)

 

Όσα προτείνεις δεν τα ξέρω, εκτός από τον Πέτρο και το Λύκο που είναι βεβαίως το απόλυτο μαστ. Φαντάζομαι ότι και τα άλλα είναι πολύ καλά.

Αλλά θέλω να σταθώ στις πολλές παραπομπές που κάνεις στον ClassicFM. Καλά, αν σε ενοχλούν τα ΜΜΕ που υπηρετούν συμφέροντα τότε θα έπρεπε να τον μποϋκοτάρεις συστηματικά, όχι να τον βάζεις και πρώτο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσφέρει η κλασική μουσική στα μωρά είναι η γαλήνη, η ηρεμία, η απλότητα και το εύρος των μουσικών ηχοχρωμάτων που προσφέρουν τα μουσικά όργανα της ορχήστρας.

 

Αυτό το ξέχασα.

 

ΟΙΚΤΟ παιδιά επιτέλους μ'αυτή την καραμέλα ότι η κλασική μουσική "δεν είναι για όλες τις ώρες", "είναι για να ηρεμούμε" και άλλες τέτοιες χαριτομενιές. Οίκτο...

 

Αν ακούσεις συμφωνία του Ραχμάνινοφ, άρια του Βέρντι η λιντ του Μάλερ και δε δακρύσεις, ενθουσιαστείς, σηκωθείς απάνω να τραγουδάς μαζί, ε, τι να πω, κάτι χάνεις απ'τη ζωή σου. Ειδικά για το Ραχμάνινοφ δηλαδή πιστεύω ότι είναι ο πιο ερωτικός συνθέτης στην παγκόσμια ιστορία, σιγά μη γαληνέψεις, κάτι άλλο θες να κάνεις, αλλά δεν είναι για μωρά

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι μια άποψη αυτή, αλλά δεν έχω υπόψη μου καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα που να λέει "η μουσική του Μότσαρτ ως έχει είναι πολύ βαριά για το παιδί, δεν την καταλαβαίνει, βάλτε το καλύτερα να ακούσει τις μελωδίες αυτές με ξυλόφωνο". Αντίθετα, έχω κατά καιρούς πέσει πάνω σε πολλές έρευνες που λένε ότι ο Μότσαρτ ειδικά είναι ό,τι πρέπει για τα παιδιά. Σε καμία από αυτές δε βρήκα αστερίσκο που να συστήνει εκτελέσεις με ξυλόφωνα, αρμόνια και ιστορίες.

 

Έπειτα, το θέμα δεν είναι να ακούσει το παιδί μια μελωδία εκτελεσμένη από απλά όργανα. Το θέμα είναι πώς η ακρόαση διαμορφώνει την αισθητική του αντίληψη. Δε χρειάζεται να "καταλάβει" κάτι, δεν κάνουμε μάθημα μορφολογίας. Απλώς διαμορφώνεται το γούστο του, το αισθητικό κριτήριό του. Και αυτό που λέω είναι πως η αισθητική του αρμόνιου είναι κατ'εμέ υποδεέστερη της αισθητικής της ορχήστρας.

 

Και επειδή αναφέρεσαι στα ακούσματα μέσα στη μήτρα και με παραπέμπεις έτσι σε ήχους φυσικούς, νομίζω δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι πολύ πιο φυσικός, φυσιολογικός ήχος ο ήχος του βιολιού, του όμποε, της κιθάρας παρά του αρμόνιου που κατά κόρον χρησιμοποιείται σε τέτοια CD. Γιατί όλα τα όργανα της ορχήστρας έχουν φυσικούς ήχους, δεν είναι ηλεκτρονικά (αν και εδώ θα μπορούσε να αρχίσει ολόκληρη συζήτηση, αλλά ας μην το κάνουμε τώρα).

 

Επίσης, διαφωνώ με τη φιλοσοφία της άποψης που εκφράζεις, δηλαδή διαφωνώ με την άποψη το παιδί είναι μικρό και θα του κάνουμε νιανιά τη μουσική για να την "καταλάβει". Η μουσική είναι όντως μία. Θα μου πεις "καλά, το μωρό θα το βάλεις να ακούσει Στραβίνσκι"; Όχι μάλλον, αλλά γι αυτό είπα ότι όποιος δε θέλει Βάγκνερ υπάρχουν και άλλοι, Μότσαρτ, Σούμπερτ, Σοπέν, έργα για κιθάρα, μουσική δωματίου με ντουέτα και τρίο, έργα για πιάνο, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και δε χρειάζεται να καταφεύγουμε σε αμφιβόλου ποιότητας ενορχηστρώσεις που ως βασικό στόχο έχουν να πουλήσουν και δεν είναι τίποτε περισσότερο από αμερικανιές.

 

Μπορείς να μου πεις γιατί στο παιδαγωγικό τμήμα μαθαίνουν τέτοιου είδους όργανα και όχι όργανα ορχήστρας; Γιατί πολύ απλά είναι πιο "εύπεπτα" για τα παιδιά. Θα μπορούσαν να βάλουν ένα όμποε ή ένα φαγκότο που έχουν και απίστευτο ήχο, αλλά ποιος το μαθαίνει και άλλο τόσο ποιος το ακούει!

 

Μια στιγμή... Αναφέρεσαι σε cd που έχουν κλασικά κομμάτια που τα έγχορδα ή τα πνευστά παίζονται από αρμόνιο; Ε, ναι... γι' αυτό έλεος!

 

Άλλο φυσικός και άλλο φυσιολογικός ήχος. Ο ήχος του βιολιού είναι τεχνητός. Παράγεται από ένα κατασκευασμένο όργανο.

 

Δε νομίζω ότι είμαι αγχωμένη. Η εκτίμηση ότι κάποια ακούσματα προετοιμάζουν τους σκυλάδες του αύριο ισχύει ανεξαρτήτως παιδιών, νομίζω ότι με αφορά ως πολίτη πρώτα και κατόπιν ως γονιό.

 

Ναι, αλλά δυστυχώς σε αυτό το θέμα ζούμε στην Ελλάδα!

 

Κι όμως, η καλή μουσική είναι μία, ανεξαρτήτως είδους. Όπως έλεγε κι ο Τσαρούχης "ακούω Μαρία Κάλλας και Μπέλου και δε νοιώθω καθόλου διχασμένος".

 

Δεν είναι θέμα διχασμού μουσικών ειδών. Είναι θέμα είδους και συναισθημάτων.

 

Διαφωνώ τελείως. Κατ'αρχήν, μου φαίνεται εξωπραγματικό να κάτσεις να κάνεις έρευνες για τη μουσική όταν κάνεις παιδί. Πρακτικά τί νόημα έχει; Εσύ ακούς τη μουσική που σ'αρέσει, ωραία. Θα κάτσεις μετά να διαβάσεις για το ποιά είναι η σωστή μουσική για το παιδί και αφού τη βρεις θα κάτσεις με το ζόρι να την ακούς για το καλό του παιδιού; Και με λές εμένα αγχωμένη;;;;

 

Το παιδί μπορεί μια χαρά να ακούει την ίδια μουσική με τους γονείς του (που να μην τρελαθούμε, τελικά αυτή τη μουσική θα ακούσει). Τώρα αν κάποιος θέλει να ακούσει το παιδί του κλασική μουσική (επειδή υπάρχουν οι έρευνες που προανέφερα) μπορεί να βάλει Τρίτο Πρόγραμμα.

 

Τώρα όσα λες για το Τρίτο και τα συμφέροντα νομίζω ότι είναι αστεία. Μάλλον δεν το ακούς και πολύ συχνά. Συμφέροντα εξυπηρετούν κάποιοι σταθμοί που παίζουν "μόνο επιτυχίες", που φτιάχνουν πλέι λιστ, που προωθούν συγκεκριμένους τραγουδιστές. Αυτό δεν ισχύει για το Τρίτο Πρόγραμμα, τουλάχιστον εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Κατ'αρχήν, οι παραγωγοί του ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλο στο ποιός θα βρει την πιο κουλή εκτέλεση που δεν κυκλοφορεί πια στο εμπόριο, οπότε ποιό συμφέρον να προωθήσουν; Κάτι εκτελέσεις από ζωντανές συναυλίες, που βγήκαν καμιά εκατοστή πλάκες και μετά πάει, έσπασε το καλούπι. Και μιλάμε για συμφέροντα;

 

Έρευνα θα κάνεις για το παιδί σου αν θέλεις το καλό του. Αν είσαι απαθής, τότε ποιο είναι το νόημα;

Ναι, αλλά εσύ είσαι αυτή που θα δώσεις τις κατευθύνσεις και αυτό μετά θα επιλέξει. Και από τα ερωτηματικά που βάζεις, δεν φαίνεσαι αγχωμένη, αλλά νευρική.

 

Δεν κατέκρινα το 3ο Πρόγραμμα, όπως επίσης δεν θα κατακρίνω κάποιες εκπομπές του 2ου Προγράμματος. Αναφερόμουν στο σύνολο των σταθμών που ανέφερες κι εσύ.

 

Είπα εγώ ότι υστερεί η Ελλάδα ρυθμικά ή μελωδικά ή καθ'οιονδήποτε τρόπο; Όπως προείπα "ακούω Μαρία Κάλλας και Μπέλλου και δε νοιώθω καθόλου διχασμένος".

 

Ναι, αλλά παίνεψες τον μαυράκο, όταν οι Έλληνες έχουν προσφέρει πολύ περισσότερα τόσο στην μουσική, όσο και στον πολιτισμό γενικότερα. Άσε τι γίνεται σήμερα... ότι ήταν να δώσουμε, το δώσαμε!

 

Όσα προτείνεις δεν τα ξέρω, εκτός από τον Πέτρο και το Λύκο που είναι βεβαίως το απόλυτο μαστ. Φαντάζομαι ότι και τα άλλα είναι πολύ καλά.

Αλλά θέλω να σταθώ στις πολλές παραπομπές που κάνεις στον ClassicFM. Καλά, αν σε ενοχλούν τα ΜΜΕ που υπηρετούν συμφέροντα τότε θα έπρεπε να τον μποϋκοτάρεις συστηματικά, όχι να τον βάζεις και πρώτο πρώτο.

 

Είναι εμφανές ότι δεν κατάλαβες σε ποια MME αναφέρομαι. Πες μου εσύ, πέραν του 3ου, ποιος άλλος ραδιοφωνικός σταθμός προσφέρει στη μουσική και στον πολιτισμό;

Όσο για την ποιότητα του ClassicFM δεν θα σχολιάσω...

 

Αυτό το ξέχασα.

 

ΟΙΚΤΟ παιδιά επιτέλους μ'αυτή την καραμέλα ότι η κλασική μουσική "δεν είναι για όλες τις ώρες", "είναι για να ηρεμούμε" και άλλες τέτοιες χαριτομενιές. Οίκτο...

 

Αν ακούσεις συμφωνία του Ραχμάνινοφ, άρια του Βέρντι η λιντ του Μάλερ και δε δακρύσεις, ενθουσιαστείς, σηκωθείς απάνω να τραγουδάς μαζί, ε, τι να πω, κάτι χάνεις απ'τη ζωή σου. Ειδικά για το Ραχμάνινοφ δηλαδή πιστεύω ότι είναι ο πιο ερωτικός συνθέτης στην παγκόσμια ιστορία, σιγά μη γαληνέψεις, κάτι άλλο θες να κάνεις, αλλά δεν είναι για μωρά

 

Εσύ θα το κάνεις αυτό. Βάλε στον πόντιο τον εφημεριδοπώλη σου να ακούσει Ραχμάνινοφ και να του σηκωθεί η τρίχα! Η καλύτερη του αντίδραση θα είναι: "Τι 'ν' τούτο; Α ρε άκου μια πενιά του Καζαντζίδη να στανιάρεις!"

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η κάθε μουσική έχει την ώρα της και έχει να κάνει με τα στιγμιαία συναισθήματά μας. Αυτό που μας κάνει να διαφέρουμε όλους εμάς που έχουμε ασχοληθεί με την κλασική, είναι το κριτήριο της σωστής επιλογής τόσο για μας, όσο και για τα παιδιά μας.

 

Και κάτι ακόμη Ekabn... Οίκτο ζητάμε από αυτόν που μας λυπάται ή θέλουμε να μας λυπηθεί. Δεν νομίζω και δεν υπάρχει λόγος να θέλεις κάτι τέτοιο! :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε super mario είσαι λίγο σε κατάσταση τρικυμίας εν κρανίω όμως, έτσι;

 

Μπορείς να μου πεις γιατί στο παιδαγωγικό τμήμα μαθαίνουν τέτοιου είδους όργανα και όχι όργανα ορχήστρας; Γιατί πολύ απλά είναι πιο "εύπεπτα" για τα παιδιά. Θα μπορούσαν να βάλουν ένα όμποε ή ένα φαγκότο που έχουν και απίστευτο ήχο, αλλά ποιος το μαθαίνει και άλλο τόσο ποιος το ακούει!

 

Α γειά σου, το λες στο τέλος. Πήγε η κοπελίτσα στο παιδαγωγικό για να γίνει δασκάλα και θα τη βάλεις να μάθει όμποε; Το ξυλόφωνο είναι πολύ απλό, κι ένα παιδί το παίζει. Αλλά αν μια δασκάλα μπορούσε να παίζει πιάνο στα παιδάκια, ε, πώς να το κάνουμε δε θα ήταν χειρότερα από το να παίζει ξυλόφωνο.

 

Μια στιγμή... Αναφέρεσαι σε cd που έχουν κλασικά κομμάτια που τα έγχορδα ή τα πνευστά παίζονται από αρμόνιο; Ε, ναι... γι' αυτό έλεος!

 

Πάλι α γειά σου. Ναι, σε αυτά τα CD αναφέρομαι. Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα περισσότερα του είδους είναι τέτοιου στυλ, δεν έχουν πρωτότυπες εκτελέσεις.

 

Αλλά τελικά εσύ πες μας: έχεις πρόβλημα με τις απλοποιημένες εκτελέσεις ή όχι;

 

Άλλο φυσικός και άλλο φυσιολογικός ήχος. Ο ήχος του βιολιού είναι τεχνητός. Παράγεται από ένα κατασκευασμένο όργανο.

 

Ο ήχος του βιολιού παράγεται από ένα όργανο που έχει κατασκευαστεί από φυσικά υλικά και όχι από ένα ηλεκτρονικό όργανο. Βέβαια πλέον οι χορδές δεν είναι από έντερα ακριβώς αλλά και πάλι ο ήχος αυτών των οργάνων είναι πολύ πιο κοντά στους ήχους που συναντάμε στη φύση σε σχέση με τον ήχο που παράγει το αρμόνιο.

 

Κι όμως, η καλή μουσική είναι μία, ανεξαρτήτως είδους. Όπως έλεγε κι ο Τσαρούχης "ακούω Μαρία Κάλλας και Μπέλου και δε νοιώθω καθόλου διχασμένος".

 

Δεν είναι θέμα διχασμού μουσικών ειδών. Είναι θέμα είδους και συναισθημάτων.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Δηλαδή το κάθε είδος μουσικής εκφράζει διαφορετικά συναισθήματα; Δηλαδή ένα ροκ κομμάτι εκφράζει, ας πούμε, μόνο οργή (λέω τώρα) και δε μπορεί να εκφράζει λύπη, χαρά, πόνο, ενθουσιασμό, καψούρα ή ο,τιδήποτε;

 

 

Έρευνα θα κάνεις για το παιδί σου αν θέλεις το καλό του. Αν είσαι απαθής, τότε ποιο είναι το νόημα;

Ναι, αλλά εσύ είσαι αυτή που θα δώσεις τις κατευθύνσεις και αυτό μετά θα επιλέξει. Και από τα ερωτηματικά που βάζεις, δεν φαίνεσαι αγχωμένη, αλλά νευρική.

 

Δηλαδή ο γονιός που δε θα τρέξει να κάνει μουσικολογική έρευνα είναι απαθής γονιός; Μπορεί απλώς να είναι ένας γονιός που είναι ευχαριστημένος από τη μουσική που ακούει, δε βρίσκει τίποτε κακό σε αυτή και θεωρεί ότι το παιδί του μπορέι να την ακούει μια χαρά.

 

Αν πάλι δεν ακούει κλασική μουσική και θέλει να τη βάζει στο παιδί του, τότε αντί να αγοράζει αυτές τις αμερικανιές babyMozart και μπούρδες, τότε λέω ας βάλει απλούστατα Τρίτο Πρόγραμμα. Απλούστατον...

 

Δεν κατέκρινα το 3ο Πρόγραμμα, όπως επίσης δεν θα κατακρίνω κάποιες εκπομπές του 2ου Προγράμματος. Αναφερόμουν στο σύνολο των σταθμών που ανέφερες κι εσύ.

 

Δεν αναφέρθηκα σε κανένα άλλο σταθμό εκτός του Τρίτου, το ανέφερα και ονομαστικά. Επομένως θεώρησα ότι όταν λες για συμφέροντα αναφέρεσαι στο Τρίτο. Αν λάθος κατάλαβα, συγνώμη.

 

Ναι, αλλά παίνεψες τον μαυράκο, όταν οι Έλληνες έχουν προσφέρει πολύ περισσότερα τόσο στην μουσική, όσο και στον πολιτισμό γενικότερα. Άσε τι γίνεται σήμερα... ότι ήταν να δώσουμε, το δώσαμε!

 

Και, ναι, κυρίες και κύριοι, τώρα μπαίνουμε στη Ζώνη του Λυκόφωτος...

 

Τέλος πάντων, δε θα σχολιάσω (αν και μετά βίας κρατιέμαι να μη γελάσω), αλλά όσα γράφεις είναι τελείως εκτός θέματος και διέπονται από μια λογική που θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση αφελή.

 

 

Είναι εμφανές ότι δεν κατάλαβες σε ποια MME αναφέρομαι. Πες μου εσύ, πέραν του 3ου, ποιος άλλος ραδιοφωνικός σταθμός προσφέρει στη μουσική και στον πολιτισμό;

Όσο για την ποιότητα του ClassicFM δεν θα σχολιάσω...

 

Αρκετοί άλλοι σταθμοί νομίζω. Ακούω Κόσμος, Εν Λευκώ, ΝΕΤ, Δεύτερο Πρόγραμμα, 902, Πειραιά, ίσως και κανα άλλο που ξεχνάω, α και Μπεστ, ίσως και άλλους. Και όταν τα ακούω τα ακούει μαζί και το μωρό και πιστεύω ότι καλώς τα ακούει γιατί έχουν καλή μουσική (τουλάχιστον όταν ακούω εγώ και βάσει του δικού μου κριτηρίου)

 

Για τον Classic FM παρακαλώ να σχολιάσεις. Η άποψή μου: μια χαρά σταθμός, αλλά είναι αυτό που αποκαλείς σταθμός συμφερόντων, έχει και τα πλέι λιστ του, προωθεί και κάποια συγκεκριμένα ονόματα, είναι πλήρως μέσα στο παιχνίδι. Τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ στο Λονδίνο.

 

Εσύ θα το κάνεις αυτό. Βάλε στον πόντιο τον εφημεριδοπώλη σου να ακούσει Ραχμάνινοφ και να του σηκωθεί η τρίχα! Η καλύτερη του αντίδραση θα είναι: "Τι 'ν' τούτο; Α ρε άκου μια πενιά του Καζαντζίδη να στανιάρεις!"

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η κάθε μουσική έχει την ώρα της και έχει να κάνει με τα στιγμιαία συναισθήματά μας. Αυτό που μας κάνει να διαφέρουμε όλους εμάς που έχουμε ασχοληθεί με την κλασική, είναι το κριτήριο της σωστής επιλογής τόσο για μας, όσο και για τα παιδιά μας.

 

Και κάτι ακόμη Ekabn... Οίκτο ζητάμε από αυτόν που μας λυπάται ή θέλουμε να μας λυπηθεί. Δεν νομίζω και δεν υπάρχει λόγος να θέλεις κάτι τέτοιο! :wink:

 

Πρώτον. Ναι οίκτο αγόρι μου, γιατί έχω βαρεθεί η κάθε κομμώτρια να μου λέει "α, η κάθε μουσική έχει την ώρα της" και να εννοεί ότι η ώρα της κλασικής μουσικής είναι όταν με πάρουν και με δέσουν σε μια καρέκλα και μου βάλουν το πιστόλι στον κρόταφο για να την ακούσω, ενώ η ώρα του σκυλάδικου είναι πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ, 24 ώρες τη μέρα, 7 μέρες τη βδομάδα. Οίκτο. Δε μπορώ να ακούω τέτοια. Δεν είναι ντροπή να μη σου αρέσει ένα είδος μουσικής, δεν ειναι ντροπή, ας μην ωραιοποιούμε τόσο την εικόνα μας.

 

Όσο για τον Πόντιο, υπάρχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες ο Πόντιος να τον ξέρει πολύ καλά το Ραχμάνινοφ, καθώς οι Πόντιοι, οι Ρωσοπόντιοι μεγάλωσαν σε μια χώρα με παράδοση στην κλασική μουσική, στη χώρα του ίδιου του Ραχμάνινοφ.

 

Και για να μην αλλάζω θέμα, η άποψη του Πόντιου και του κάθε Πόντιου δεν αλλάζει την πραγματικότητα. Ο άνθρωπος που περιγράφεις δε θα τον άκουγε το Ραχμάνινοφ ούτε άλλη ώρα, δεν θα τον άκουγε καθόλου. Γιατί η καλή μουσική δεν έχει ώρες. Λίγες είναι οι φορές που αν βάλω Ρασμάνινοφ δε θα μπορέσω να τον ακούσω. Είναι για όλες τις ώρες, ή σχεδόν τέλος πάντων, ας πούμε για τη συντριπτική πλειονότητα των ωρών.

 

Και όχι μόνο αυτό αλλά διαμορφώνει και η ίδια η μουσική την "ώρα". Αν είμαι ντάουν και βάλω Ροσίνι, ε, πώς να το κάνουμε, ανεβαίνω. Αν είμαι χάι και βάλω τα πεθαμένα παιδιά του Μάλερ, πάλι νταουνιάζω κάπως. Δεν είναι το είδος της μουσικής που πάει με την ώρα, είναι το συγκεκριμένο κομμάτι. Σε κάθε είδος μουσικής μπορείς να βρεις κομμάτια για όλες τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική είναι μια και ακούγεται απο μικρούς και μεγάλους.

Αν σ'ένα σπιτικό ακούγεται μουσική, είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να συνηθίσουν να ακούν και να εκπαιδευτούν τ'αυτιά τους σε ολο και πιο περίπλοκα ακούσματα.

 

Η μουσική είναι μία, αλλά τα είδη της μουσικής είναι πολλά.

Εξαρτάται το είδος. Φαντάσου να ακούς εσύ ως γονιός trance, goa, thrash ή δε ξέρω ποια άλλη σκληροπυρηνική μουσική καθημερινά, πως θα βγει το παιδί σου!

Δεν ξέρω, αλλά επειδή ακούω μεταξύ αλλων και τέτοια μουσική, για πες μου εσύ πώς θα βγούν τα παιδιά μου, μια και το χεις μελετήσει το θέμα :roll::twisted:

Και πώς θα βγούνε τα παιδιά αυτών που ακούνε Σκυλάδικα, Τσιφτετοκλαψομ@@@αδικα, Ποπγλυκαναλατιές και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι α γειά σου. Ναι, σε αυτά τα CD αναφέρομαι. Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα περισσότερα του είδους είναι τέτοιου στυλ, δεν έχουν πρωτότυπες εκτελέσεις.

 

Αλλά τελικά εσύ πες μας: έχεις πρόβλημα με τις απλοποιημένες εκτελέσεις ή όχι;

 

Δεν θα άκουγα με τίποτα ούτε θα έβαζα στο παιδί μου να ακούσει κάτι που έχει γραφτεί με "ψεύτικα" όργανα, παιγμένα από κάποιο αρμόνιο. Με τίποτα!

 

Ο ήχος του βιολιού παράγεται από ένα όργανο που έχει κατασκευαστεί από φυσικά υλικά και όχι από ένα ηλεκτρονικό όργανο. Βέβαια πλέον οι χορδές δεν είναι από έντερα ακριβώς αλλά και πάλι ο ήχος αυτών των οργάνων είναι πολύ πιο κοντά στους ήχους που συναντάμε στη φύση σε σχέση με τον ήχο που παράγει το αρμόνιο.

 

Δεν βγάζω άκρη μαζί σου... Όμως μια ερώτηση σε αυτά που έγραψες: Υπήρχε στιγμή στην ιστορία του βιολιού που οι χορδές φτιάχνονταν από έντερα; Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι τέτοιο... :roll:

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Δηλαδή το κάθε είδος μουσικής εκφράζει διαφορετικά συναισθήματα; Δηλαδή ένα ροκ κομμάτι εκφράζει, ας πούμε, μόνο οργή (λέω τώρα) και δε μπορεί να εκφράζει λύπη, χαρά, πόνο, ενθουσιασμό, καψούρα ή ο,τιδήποτε;

 

Πάρτα ξεχωριστά και ίσως καταλάβεις.

 

Δηλαδή ο γονιός που δε θα τρέξει να κάνει μουσικολογική έρευνα είναι απαθής γονιός; Μπορεί απλώς να είναι ένας γονιός που είναι ευχαριστημένος από τη μουσική που ακούει, δε βρίσκει τίποτε κακό σε αυτή και θεωρεί ότι το παιδί του μπορέι να την ακούει μια χαρά.

 

Αν πάλι δεν ακούει κλασική μουσική και θέλει να τη βάζει στο παιδί του, τότε αντί να αγοράζει αυτές τις αμερικανιές babyMozart και μπούρδες, τότε λέω ας βάλει απλούστατα Τρίτο Πρόγραμμα. Απλούστατον...

 

Ξέρεις πολλούς γονείς στην Ελλάδα που να έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα; Γι' αυτό έχει καταντήσει η μισή Ελλάδα να ακούει και να θεοποιεί τα "ζουζούνια".

 

Το να παράγουν κάποιες δισκογραφικές εταιρίες συλλογές με έργα κλασικής μουσικής και να τους δίνουν ονόματα όπως το Baby Mozart, δεν νομίζω ότι είναι μπούρδα, αρκεί να σέβεται το έργο του συνθέτη. Το αν το αγοράσει ή δεν το αγοράσει κάποιος είναι δικαίωμά του.

 

 

Και, ναι, κυρίες και κύριοι, τώρα μπαίνουμε στη Ζώνη του Λυκόφωτος...

 

Τέλος πάντων, δε θα σχολιάσω (αν και μετά βίας κρατιέμαι να μη γελάσω), αλλά όσα γράφεις είναι τελείως εκτός θέματος και διέπονται από μια λογική που θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση αφελή.

 

Αουουουουουου!!!! :shock:

 

Αρκετοί άλλοι σταθμοί νομίζω. Ακούω Κόσμος, Εν Λευκώ, ΝΕΤ, Δεύτερο Πρόγραμμα, 902, Πειραιά, ίσως και κανα άλλο που ξεχνάω, α και Μπεστ, ίσως και άλλους. Και όταν τα ακούω τα ακούει μαζί και το μωρό και πιστεύω ότι καλώς τα ακούει γιατί έχουν καλή μουσική (τουλάχιστον όταν ακούω εγώ και βάσει του δικού μου κριτηρίου)

 

Για τον Classic FM παρακαλώ να σχολιάσεις. Η άποψή μου: μια χαρά σταθμός, αλλά είναι αυτό που αποκαλείς σταθμός συμφερόντων, έχει και τα πλέι λιστ του, προωθεί και κάποια συγκεκριμένα ονόματα, είναι πλήρως μέσα στο παιχνίδι. Τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ στο Λονδίνο.

 

Μπράβο, καλές επιλογές.

 

Αρνούμαι να σχολιάσω.

 

Ekabn, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις και δεν θα το παλέψω άλλο γιατί έχω τα πιστεύω μου και 'συ τα δικά σου. Όλοι οι υπόλοιποι ας κρίνουν από μόνοι τους κι ας σκεφτούν τα παιδιά τους και τι είναι καλύτερο να ακούνε. Άμα θέλουν ας ψαχτούνε... αν πάλι δεν θέλουν...

 

Τσίου!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά επειδή ακούω μεταξύ αλλων και τέτοια μουσική, για πες μου εσύ πώς θα βγούν τα παιδιά μου, μια και το χεις μελετήσει το θέμα :roll::twisted:

Και πώς θα βγούνε τα παιδιά αυτών που ακούνε Σκυλάδικα, Τσιφτετοκλαψομ@@@αδικα, Ποπγλυκαναλατιές και τέτοια.

 

 

:twisted:

 

:cool:

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ή αναθεώρηση της παρατήρησής σου για το είδος των παιδιών που βγάζει π.χ. η trance μουσική ή απάντηση επί της ουσίας.

 

Μην περιμένεις αναθεώρηση... το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι καλά κάνεις και ακούς trance μουσική, αλλά δώσε την ευκαιρία στα παιδιά σου να επιλέξουν το αν είναι η μουσική που τους ταιριάζει.

 

Όσο για το τι μπορούν να πάθουν άμα την ακούνε από μικρή ηλικία, είναι να γίνουν κάπως επιθετικά. Κι αυτό εξαρτάται...

 

Άντε χαλάρωσε τώρα γιατί σε είδε το μάτι μου και φοβήθηκε... :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα, για να σε βοηθήσω να το ξαναδείς το θέμα.

Trance, μουσική και κίνηση, τελετουργικό έκστασης και μύησης.

Στην Ελλάδα είχαμε trance πριν την ανακαλύψεις εσύ κι εγώ.

Είχαμε τους ποντιακούς πολεμικούς χορούς, τον κρητικό πεντοζάλη, τα αναστενάρια.

Τώρα επειδή σου φλομώσανε το μυαλό οτι στα ρειβ πάρτυ παίρνουνε ναρκωτικά, σου φταίει η μουσική;

 

Να συνεχίσω με thrash;

Link to comment
Share on other sites

δώσε την ευκαιρία στα παιδιά σου να επιλέξουν το αν είναι η μουσική που τους ταιριάζει.

 

Όσο για το τι μπορούν να πάθουν άμα την ακούνε από μικρή ηλικία, είναι να γίνουν κάπως επιθετικά. Κι αυτό εξαρτάται...

 

Μην ανησυχείς βάζω Μπαχ και ηρεμούν.

Δες το Νανούκ του Βορρά να δεις πώς σκάει στα γέλια ο εσκιμώος με την κλασσική.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα, για να σε βοηθήσω να το ξαναδείς το θέμα.

Trance, μουσική και κίνηση, τελετουργικό έκστασης και μύησης.

Στην Ελλάδα είχαμε trance πριν την ανακαλύψεις εσύ κι εγώ.

Είχαμε τους ποντιακούς πολεμικούς χορούς, τον κρητικό πεντοζάλη, τα αναστενάρια.

Τώρα επειδή σου φλομώσανε το μυαλό οτι στα ρειβ πάρτυ παίρνουνε ναρκωτικά, σου φταίει η μουσική;

 

Να συνεχίσω με thrash;

 

Εσύ κι η Ekabn βαλθήκατε να με κάνετε να ξεχάσω ή να αναθεωρήσω όλα όσα έμαθα τόσα χρόνια για τη μουσική.

Τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με την μουσική; Είναι σαν να μιλάμε για το φεγγάρι και 'συ με λες τι ωραία που είναι η απλώστρα της διπλανής σου! Καρα-άσχετο!

 

Επειδή άλλο είναι το θέμα και επειδή ο καθένας μας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του, άστο καλύτερα. Εγώ είπα την άποψή μου με βάση τα όσα έχω σπουδάσει τόσα χρόνια και όσα η καθημερινότητα με διδάσκει.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με την μουσική;

Δεν ξέρω, υποθέτω την ίδια σχεση που έχει η thrash με τα επιθετικά παιδιά, τα ίδια παιδιά που η κλασσική μπορεί να κάνει αρνάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...