Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οξύουροι- σκουλικάκια


Recommended Posts

Πριν αρκετό καιρό είδα στο πάμπερς του μπέμπη, πάνω στα κακάκια του ένα μικρούλι άσπρο σκουλικάκι. Το είπα στην παιδίατρο και μου είπε οτι είναι κάτι συνηθισμένο στα παιδιά και το όνομα αυτών : οξύουροι.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορεί να πάρει φάρμακο γιατί είναι τοξικό και πρέπει να έχει κλείσει τα 2 του χρόνια.

Από τότε συνεχώς κοιτάω τα κακάκια του αλλά δεν ξαναείδα τίποτα.

Έχετε παρόμοια περίπτψση?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι εχω.αλλα οχι στη μπεμπα!σε μενα οταν ημουν εγκυος :shock: τα ειδα κ τρελλαθηκα!δεν ηξερα κ τι ειναι κ ημουν κ στον εκτο μηνα...λοιπον δεν ειναι τιποτα ειναι καποιο ιπιο μικροβιο που συνηθως προσβαλλει τα παιδια(εγω μαλλον ημουν περιπτωση) δε κανεις τιποτα απλα περνεις ενα χαπι κ πεφτουν ολα μαζι.δεν επηρεαζουν πουθενα αλλου!

Επειδη οπως ειπες το χαπι ειναι τοξικο δεν επιτραπηκε να το παρω στην εγκυμοσυνη μου κ ετσι για κανενα μηνα ζουσα με "κατοικιδια" ... :oops::oops: απο καποια στιγμη κ μετα απλα δε τα ξαναειδα..δε πηρα ποτε τιποτα...ξεαγχωσου :D

Link to comment
Share on other sites

Και ΄γω το έιχα πάθει πολύ παλιά και κάναμε θεραπεία όλοι γιατί αυτά κολάνε από τον έναν στον άλλο πολύ εύκολα. Μερικές φορές μπορεί να έχεις και να μην σε ενοχλούν ίσως γιατί είναι λίγα.Αλλά και πάλι δεν πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα? Μπορεί να κολήσεις από τα σεντόνια ή από τα χέρια έστω και αν πλένεσαι γιατί τα αυγά τους πάνε και κάθονται στα νύχια.

Στους μεγαλύτερους δεν είναι πρόβλημα, στα πολύ μωρά όμως ίσως δημιουργήσουν πρόβλημα στο συκώτι αν τα έχουν για πολύ καιρό. Ετσι μου είπε η παιδίατρος του ΙΚΑ. Η δική μου παιδίατρος μου είπε να του δώσω το φάρμακο vermox κάτι που απαγορεύεται κάτω των 2 χρονών. Βγάλε άκρη δηλαδή. Εγώ φυσικά δεν του έδωσα αφού πήρα και την γνώμη της παιδιάτρου στο ΙΚΑ, απλά παρακολουθώ τις πάνες για να δω αν θα ξαναδώ.

Αυτά.

Ομπέμπης μου είναι 18 μηνών

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεται από τι δημιουργούνται? Από φρούτα ή λαχανικά ίσως?

Χθες μου είπε και μια φίλη μου οτι είχε όταν ήταν μικρή, της έφυγαν με θεραπεία και μετά από λίγο καιρό της ξαναδημιουργήθηκαν.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα....Έχω μια κορούλα που σε λίγες μέρες θα γίνει ενός έτους και σήμερα βρήκα στα κακά της σκουλικάκια.Αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο τον παιδίατρο της,αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος με βοηθούσε απόψε γιατί ομολογώ πως είμαι λίγο αγχωμένη. Διάβασα ότι είναι σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο σε παιδάκια κάτω των 2 ετών, είναι σοβαρό που η κόρη μου παρουσίασε τώρα σκουλικάκια;σε τόσο μικρή ηλικία; Έχει συμβεί σε κάποια άλλη μαμά κάτι τέτοιο; Και ναι ,πως το αντιμετωπίσατε;;;; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε σκουληκάκια. Το καταλάβαμε όταν ψαχνόμασταν για μια ουρολοίμωξη που εμφάνισε εννιά μηνών. Δεν νομίζω να μας είχε δώσει φάρμακο η γιατρός γιατί εκείνη την εποχή παίρναμε αντιβίωση για να αντιμετωπίσουμε την ουρολοίμωξη. Αυτό που μας είχε συμβουλεύσει ήταν να του δίνουμε σκόρδο...του οποίου την μυρωδιά απεχθάνονται τα σκουλήκια. Του το πολτοποιούσα μέσα στο φαγητό του και δεν καταλάβαινε τίποτα. Μετά από μια εβδομάδα τα σκουληκάκια είχαν εξαφανιστεί....και από τότε είμαστε φανατικοί του σκόρδου!!!! Μην αγχώνεσαι...λογικά δεν είναι κάτι σοβαρό για να αντιμετωπίζεται με μια απλή σκελίδα σκόρδου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκη! Θα το δοκιμάσω κι εγώ, να δω και τι μου πει ο γιατρός αύριο.Πάντως τώρα θα κοιμηθώ πιο ήσυχη! Μόλις τα είδα φρίκαρα και άρχισα να ψάχνω σαν τρελή! και πάλι ευχαριστώ, καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείστε και εσάς. Σίγουρο δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Συνήθως οι γιατροί λένε το γνωστό φάρμακο σε ολόκληρη την οικογένεια.

Όταν το έντερο λειτουργεί καλά τότε και αυτά είναι υπό έλεγχο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! Έχει 3 μήνες που η κόρη μου (4,5ετ'ων σχεδόν) παραπονιέται για φαγούρα στον πωπό και μπροστά. Σήμερα είδαμε με την παιδίατρο μικρά άσπρα σκουληκάκια να μπαινοβγαίνουν από το κωλαράκι της μπροστά. Πανικοβλήθηκα!!!! Ήταν αηδία!!! Όσο σκέφτομαι ότι η μικρή τα έχει τόσο καιρό στο έντερό της και κυκλοφορούν και γεννάνε κιόλας με πιάνει ανατριχίλα. Της έδωσα ένα σιρόπι σήμερα αλλά το βράδυ πάλι έκλαιγε και πάλι είδαμε σκουληκάκια. Δε θα έπρεπε να πεθάνουν??? Εντωμεταξύ απ' όσο διάβασα είναι άκρως κολλητικά και πρέπει να καθαρίσεις τα πάντα μετά τη θεραπεία. Εγώ αυτό που τρέμω είναι το μικρό. Είναι ενός έτους και δε μπορεί να πάρει φάρμακο. Είναι όμως σίγουρο ότι θα έχει κολλήσει κι αυτή αφού είναι τόσο κολλητικό. Επίσης βάζει τα πάντα στο στόμα η μπέμπα και παίζουν και οι 2 με τα ίδια παιχνίδια και τ' αυγά αυτών των αηδιαστικών σκουληκιών μπαίνουν στα νύχια και μεταδίδονται έτσι, οπότε και τα παιχνίδια της μπέμπας θα έχουν γεμίσει. Τι να κάνω??? Έχω απελπιστεί! Πώς θα αποφύγω να έχει κολλήσει η μικρή και να μου κολλήσει πίσω και τη μεγάλη?? Επίσης στο προνήπιο δεν πρέπει να το πω? Αυτά εκεί πάνε μόνα τους τουαλέτα και είναι 30παιδάκια σχεδόν. Σίγουρα θα έχουν κολλήσει κι άλλα και θα ξανακολλήσει και η δικιά μου. Ουφ ... όποια μπορεί να βοηθήσει!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παρά το αηδιαστικό της υπόθεσης, όπως έγραψα και παραπάνω δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό.

Φροντίστε την καθαριότητα όλων σας και την υγεία του εντέρου σας. Αν είναι καλή είναι δύσκολο να πολλαπλασιαστούν.

Το γνωστό φάρμακο vermox - αν θυμάμαι καλά - το κάνει αυτό. Δηλαδή μια μικρή έξαρση εφόσον φεύγουν. Μην ξεχάσατε τις οδηγίες για επανάληψη μετά από 10-15 μέρες όλοι σας (για το μωρό δεν ξέρω αν πρέπει) ακόμα και αν δεν έχετε συμπτώματα.

 

Επαναλαμβάνω, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό.

Σκόρδο, καρότα, οξυζενέ τοπικά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.  Και εγώ έχω θέμα με την οξυουριωση.  Εγώ το ανακάλυψα όταν θηλάζα  τον ενός μηνών μωράκι. Είχε ο γιος μου 6 χρονών και μάλλον κολλήσαμε οικογενειακός. Ο παιδίατρος μας συνέστησε  θεραπεία με Vermox, το οποίο το έψαξα  και στα αγγλικά site ( lactoncia. Org και κάποια άλλα ότι ειναι ελάχιστη η ποσότητα που περναει) αν επιτρέπεται  κατά την διάρκεια του θηλασμού.Και κανένας γιατρός δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση  τι πρέπει να κάνεις!! !! Να Μήν τα πολυλογώ,  υγιεινή  μέχρι να τελειώσει η θεραπεία., εγώ έκανα μπάνιο 2 φορές την Ημέρα, πρωί/βραδυ. Και μετα απο ένα μήνα ο εφιάλτης επέστρεψε.. ...Εχω αρχίσει να τρωω καθημερινά νηστικη σκόρδο και μετά από 4 μέρες δεν τα βλέπω Αλλά τα αισθανόμαι ,τρέχω στην τουαλέτα με καθρεφτάκι . Φοβάμαι Γιατί έχω και τον μπαμπούκο που θηλάζω κ δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω την θεραπεία με Vermox μην και κολλήσω το μωρό που είναι 3μηνων .....

Έχει κανείς παρόμοια  εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Papajia είπε:

Καλησπέρα.  Και εγώ έχω θέμα με την οξυουριωση.  Εγώ το ανακάλυψα όταν θηλάζα  τον ενός μηνών μωράκι. Είχε ο γιος μου 6 χρονών και μάλλον κολλήσαμε οικογενειακός. Ο παιδίατρος μας συνέστησε  θεραπεία με Vermox, το οποίο το έψαξα  και στα αγγλικά site ( lactoncia. Org και κάποια άλλα ότι ειναι ελάχιστη η ποσότητα που περναει) αν επιτρέπεται  κατά την διάρκεια του θηλασμού.Και κανένας γιατρός δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση  τι πρέπει να κάνεις!! !! Να Μήν τα πολυλογώ,  υγιεινή  μέχρι να τελειώσει η θεραπεία., εγώ έκανα μπάνιο 2 φορές την Ημέρα, πρωί/βραδυ. Και μετα απο ένα μήνα ο εφιάλτης επέστρεψε.. ...Εχω αρχίσει να τρωω καθημερινά νηστικη σκόρδο και μετά από 4 μέρες δεν τα βλέπω Αλλά τα αισθανόμαι ,τρέχω στην τουαλέτα με καθρεφτάκι . Φοβάμαι Γιατί έχω και τον μπαμπούκο που θηλάζω κ δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω την θεραπεία με Vermox μην και κολλήσω το μωρό που είναι 3μηνων .....

Έχει κανείς παρόμοια  εμπειρία??

Χωρίς φάρμακα δεν περνά και λογικά ο μπέμπης ήδη θεωρείται ότι εχει κολλήσει. Ο παιδίατρος τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρήκα το εξής:

 

Πώς γίνεται η αντιμετώπιση;
Υπάρχουν ασφαλή και αποτελεσματικά φάρμακα για την θεραπεία των σκωλήκων, όπως η μεβενδαζόλη, η πιπεραζίνη και η πυραντέλη. Τα φάρμακα αυτά σκοτώνουν τους ενήλικες σκώληκες αλλά όχι τα αυγά. Η θεραπεία αυτή γίνεται άπαξ και ίσως συστηθεί επανάληψη με μια ακόμα άπαξ δόση 2 εβδομάδες αργότερα. Την ημέρα που το παιδί παίρνει το σιρόπι, είναι καλό το βράδυ να κάνει ντουζ, αλλά και το επόμενο πρωί, ώστε να απομακρυνθούν τα αυγά που έχουν απομείνει.

 

Επειδή δεν είχα χρόνο να το ψάξω διεξοδικά για ρίξτε μια ματιά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το μωρο, μου έχει πει να παρακολουθώ τα κακακια του αλλα δεν έχω δει τπτ μέχρι τώρα. Βασικά σε κανέναν από την οικογένεια  δεν έχω δει στα κακακια παρα μονο στο σκούπισμα η με καθρέφτη. Την θεραπεία τα παιδιά τα μεγάλα την κάνανε  .Εγώ τρόμαξα  και έκανα μόνο την πρώτη και όχι την επαναληπτική.  Γιατι θηλαζω και μου προτεινε ο παιδιατρος να δίνω  ξενο γαλα οταν περνω το χαπι. Δεν το περνει ομως ο μπέμπης. Από ότι μίλησα με γαστρεντολογους που και εδώ οι απόψεις είναι διαφορερικες, ο ένας λέει να κάνω θεραπεία  και δίνω ξένο γάλα. Ενώ ο άλλος να περιμένω να σταματήσω το θηλασμό . 

Επειδή το έχω ψάξει , στα site του θηλασμού  .Λένε ότι η ποσότητα τις συγκεκριμένης ουσίας που έχει το Vermox ειναι  αμελητέα , βέβαια αναλογως  την θεραπεία που ακολουθείς. Αυτά έχουν γίνει όμως σε ελάχιστες θηλαζουσες  γυναίκες....

Δεν ξέρω., ακολουθώ του κανόνες υγιεινής και μάλιστα  παράγγειλα  και ατμοκαθαριστη..... 

Αυτό που με τρομάζει  είναι το μωράκι 

 

Εχω διαβάσει  επίσης ότι πρέπει να κάνουμε  την  θεραπεία  για τα παρασιτα ( έχουμε δεν έχουμε)  κάθε έξη μηνες.Τι αποψηάποψη έχετε και για  αυτό  ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...