Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

 

 

Κυριε Χριστοπουλο μπορειτε να που γραψετε της εξετασεις; για διερευνηση γονιμοτητας. Αποτυχιες εννοω της προσπαθειες εξωσωματικης που εχω κανει χωρις αποτελεσματα στο συνολο εχω κανει εξι προσπαθειες εχω ξεκινηση απο την ηλικια των εικοσι πεντε και τωρα ειμαι εικοσι οκτω ολα αυτα τα χρονια ζω με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα πετυχουν οι προσπαθειες μας αλλα ματαιο. Γιατι δεν γνωριζουμε που μπορει να ωφειλετε η ανεξηγητη υπογονιμοτητα εχω κανει καποιες εξετασεις οπως σαλπιγγογραφια η οποια ηταν ολα φυσιολογικα, εξετασεις για θρομβοφιλια ειμαι αρνητικη, πακετο εξετασεων μετα απο αποβολες, θυροειδη οτι υπαρχει προδιαθεση, ορμονολογικες εξετασεις η οποιες ειναι μια χαρα, κολπικη καλλιεργεια εκανα πριν επτα μηνες και ειχα ουρεοπλασμα, μυκητες(δεν ειχα καποια συμπτωματα)

πηρα αντιβιωση, αν θυμαμαι σωστα λεγοταν stabinalon. Για μηκυτες και ουρεοπλασμα υπαρχουν συμπτωματα;

 

σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

Ειλικρινα πιστευω οτι η ιατρικη δεν ασκειται μεσω μηνυματων στο διαδικτυο.

Ακόμα περισσοτερο, η δημιουργια μιας εγκυμοσυνης (και μαλιστα μετα απο 6 προσπαθειες) δεν νομιζω οτι γίνεται με μηνυματα.

 

Τα συμπτωματα των λοιμωξεων που αναφερεται ειναι συνηθως αυξημενα κολπικα υγρα, κνησμος, ερεθισμος στα εξω γεννητικα οργανα κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ.ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 28 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΥΣΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΤΛΛΗΠΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ?ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΥΣΤΕΣ(ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ)ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ TRIGYNERA ΗΜΟΥΝ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΡΑΓΜΕΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ?ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Εξαρτάται για ποιο λόγο παίρνατε τα χάπια.

Έχει πλέον αποδεδειχθεί από σύγχρονες μελέτες οτι οι κύστεις στην ωοθήκη ΔΕΝ φεύγουν με τα χάπια. Σε περίπτωση πολυκυστικων ωοθηκών πρέπει να δούμε ποιο είναι το πρόβλημα και να το αντιμετωπίσουμε.

 

Παιδιά θα κάνετε. Ευκολότερα ή με μικρή δυσκολία...θα κάνετε.

Δεν γνωρίζω ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα σας γιατί δεν σας έχω δει από κοντά.

 

Η απόφραξη των σαλπίγγων δεν είναι κληρονομικό νόσημα. Το παθαίνει μια γυναίκα κατά την περίοδο της ζωής της και φυσικά δεν μεταδίδεται ούτε κληρονομείται

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κυριε Χριστοπουλε,

εχει εδω κ 2 εβδομαδες περιπου οπου εχω γεμισει με μελανιες στα ποδια μου χωρις να εχω χτυπησει και να νιωθω καποιο πονο ο παθολογος που επισκεφθηκα μου ειπε οτι ισως ειναι σημαδι θρομβωσης και μου ζητησε να κανω ελεγχο θρομβοφιλιας(την εκανα σημερα το πρωι) η δικη σας γνωμη ποια ειναι?

να συμπληρωσω οτι για ενα μηνα περιπου επαιρνα σαλοσπιρ 80mg ημερησιως υπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο χαπι?

ευχαριστω πολυ.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κυριε Χριστοπουλε,

εχει εδω κ 2 εβδομαδες περιπου οπου εχω γεμισει με μελανιες στα ποδια μου χωρις να εχω χτυπησει και να νιωθω καποιο πονο ο παθολογος που επισκεφθηκα μου ειπε οτι ισως ειναι σημαδι θρομβωσης και μου ζητησε να κανω ελεγχο θρομβοφιλιας(την εκανα σημερα το πρωι) η δικη σας γνωμη ποια ειναι?

να συμπληρωσω οτι για ενα μηνα περιπου επαιρνα σαλοσπιρ 80mg ημερησιως υπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο χαπι?

ευχαριστω πολυ.

 

Το χάπι προστατευει απο τις θρομβωσεις, αρα δεν μπορει να ευθυνεται για αυτες.

 

Καλο ειναι να δειτε αιματολογο (μηπως εχετε καποιο προβλημα στο αιμα) αλλά και αγγειολογο (μηπως ειναι προβλημα των αγγειων).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω τι μπορει να προκαλεσει την εμφανιση ενος ενδομητριου πολυποδα;;;;ποια ειναι δηλαδη τα αιτια

 

Δεν ειναι απολυτα γνωστό.

Μπορει να οφειλεται σε ορμονικούς λόγους ή γενετικούς ή ακομα και μηχανικους-ερεθιστικους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Ειμαι 17 ετων και εχω παρατηρησει οτι τον τελευταιο καιρο εχω μια αστατη περιοδο..προχθες ειχα μια επαφη με το αγορι μου (με προφυλαξη παντα) και χθες πηγα στη θαλασσα για ενα μπανακι..το βραδυ οταν γυρισα μετα απο 2 ωρες περιπου ειδα λιγο αιμα στο εσωρουχο μου (6/5)..σημερα ειχα παλι λιγο και φαινεται καφε..τι μπορει να ειναι? (Οι τρεις τελευταιες περιοδοι μου ηταν στις 13/2 ,9/3 ,17/4)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Ειμαι 17 ετων και εχω παρατηρησει οτι τον τελευταιο καιρο εχω μια αστατη περιοδο..προχθες ειχα μια επαφη με το αγορι μου (με προφυλαξη παντα) και χθες πηγα στη θαλασσα για ενα μπανακι..το βραδυ οταν γυρισα μετα απο 2 ωρες περιπου ειδα λιγο αιμα στο εσωρουχο μου (6/5)..σημερα ειχα παλι λιγο και φαινεται καφε..τι μπορει να ειναι? (Οι τρεις τελευταιες περιοδοι μου ηταν στις 13/2 ,9/3 ,17/4)

 

Αν έχετε άστατη περιοδο, καλό ειναι να δουμε γιατι. Πιθανά υπαρχει κάποιο ορμονικό θέμα που μπορει να σας προκαλει όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα γιατρε.Ειναι απαραιτητο ολες οι εγκυμονουσες να κανουν καποια στιγμη εξεταση για λευκωμα με ουρα 24ωρου?

 

Όχι, η εξεταση αφορά γυναικες με αυξημενη αρτηριακη πιεση ή εκτεταμένο οίδημα (πρηξιμο σε χερια, πόδια και προσωπο). Δεν ειναι εξεταση ρουτίνας

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε άστατη περιοδο, καλό ειναι να δουμε γιατι. Πιθανά υπαρχει κάποιο ορμονικό θέμα που μπορει να σας προκαλει όλα αυτα.

 

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κατι αλλο? (πχ θεμα εγκυμοσυνης)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η εξεταση αφορά γυναικες με αυξημενη αρτηριακη πιεση ή εκτεταμένο οίδημα (πρηξιμο σε χερια, πόδια και προσωπο). Δεν ειναι εξεταση ρουτίνας

Nα σας ρωτσηω και κατι αλλο....λογικο δεν ειναι προς το τελος να εχουμε πρηστει ομως?Ειμαι 35+6.Η πιεση μου ειναι καλη την τελευταια φορα (την προηγουμενη τεταρτη) ηταν 10/5

Link to comment
Share on other sites

κυριε παναγιωτη κ παλι καλησπερα σας! θελω να ρωτησω μετα απο την αποξεση ποτε μπορω να κανω προσπαθειες για να μεινω εγκυος; στο νοσοκομειο μου ειπαν μετα απο 3 μηνες ενω ο γιατρος μου μου ειπε κ τον επομενο μηνα! την αποξεση την εκανα στις 29.4 μπορω να κανω προσπαθειες μετα απο την πρωτη μου περιοδο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Χριστόπουλε, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η κοιλιά μου έγινε χάλια αν και αδύνατη και γυμνασμένη (ομφαλοκήλη, διάσταση, χαλάρωση δερματος) και τώρα ειμαι και πάλι έγκυος και αν και στη 12η εβδομάδα ο αφαλος μου έχει πεταχτεί έξω και ειναι σαν μπαλάκι του γκόλφ. Δεν ειναι επικίνδυνο αυτό; οταν θα μεγαλώσει κι άλλο η κοιλιά μου; αισθάνομαι πολύ άσχημα για το αισθητικό αλλά καμιά φορά με ενοχλεί κι ολας και σκέφτομαι τι θα γίνει τους επόμενους μήνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα σας ρωτσηω και κατι αλλο....λογικο δεν ειναι προς το τελος να εχουμε πρηστει ομως?Ειμαι 35+6.Η πιεση μου ειναι καλη την τελευταια φορα (την προηγουμενη τεταρτη) ηταν 10/5

 

Μεχρι καποιο βαθμο ειναι φυσιολογικο να εχετε οιδηματα. Εξαρταται απο το πόσο εντονα ειναι αυτα. Η πιεση σας ειναι φυσιολογικη.

Link to comment
Share on other sites

κυριε παναγιωτη κ παλι καλησπερα σας! θελω να ρωτησω μετα απο την αποξεση ποτε μπορω να κανω προσπαθειες για να μεινω εγκυος; στο νοσοκομειο μου ειπαν μετα απο 3 μηνες ενω ο γιατρος μου μου ειπε κ τον επομενο μηνα! την αποξεση την εκανα στις 29.4 μπορω να κανω προσπαθειες μετα απο την πρωτη μου περιοδο;

 

Μετά απο την πρωτη περιοδο..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Χριστόπουλε, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η κοιλιά μου έγινε χάλια αν και αδύνατη και γυμνασμένη (ομφαλοκήλη, διάσταση, χαλάρωση δερματος) και τώρα ειμαι και πάλι έγκυος και αν και στη 12η εβδομάδα ο αφαλος μου έχει πεταχτεί έξω και ειναι σαν μπαλάκι του γκόλφ. Δεν ειναι επικίνδυνο αυτό; οταν θα μεγαλώσει κι άλλο η κοιλιά μου; αισθάνομαι πολύ άσχημα για το αισθητικό αλλά καμιά φορά με ενοχλεί κι ολας και σκέφτομαι τι θα γίνει τους επόμενους μήνες...

 

Στην παρούσα φάση δεν μπορειτε να κανετε πολλα πραγματα. Αν κανετε καισαρικη μπορει ο γιατρός σας να σας λυσει το προβλημα. Αν γεννησετε φυσιολογικα και δεν σκοπευετε να κανετε και 3ο παιδι τοτε μπορειτε μετα την εγκυμοσυνη σας να καταφυγετε σε κοιλιοπλαστικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου εκαναν διαγνωση για e. coli , εκανα αντιβιογραμμα και μου βγηκε σχεδον σε ολα ανθεκτικο και σε οσα δεν ηταν δεν μπορουν να μου τα χορηγησουν..τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση?και κατι ακομα που με καιει πολυ.κολλησα και το αγορι μου και μου ειπανε οτι το μικροβιο αυτο δεν φευγει ποτε απο τον αντρα θα ειναι παντα φορεας... αυτο ειναι αληθεια η μυθος?τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο? ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου εκαναν διαγνωση για e. coli , εκανα αντιβιογραμμα και μου βγηκε σχεδον σε ολα ανθεκτικο και σε οσα δεν ηταν δεν μπορουν να μου τα χορηγησουν..τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση?και κατι ακομα που με καιει πολυ.κολλησα και το αγορι μου και μου ειπανε οτι το μικροβιο αυτο δεν φευγει ποτε απο τον αντρα θα ειναι παντα φορεας... αυτο ειναι αληθεια η μυθος?τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο? ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Χωρίς να δω το αντιβιόγραμμα δεν μπορώ να σας πω κάτι συγκεκριμένο.

Σε οτι αφορά τον σύντροφο σας, έχει καποιο σύμπτωμα? με κάποιες εξετάσεις μπορεί να φανει αν εχει κατι ή οχι. Επίσης, μπορεί να πάρει και αυτός θεραπεία. Παρά το γεγονος οτι φεύγει δύσκολα, δεν ειναι και ακατόρθωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε,

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι,

έχω ένα κοριτσάκι 7 χρονών και εδώ και περίπου 20 ημέρες βρίσκω στο εσώρουχό της κίτρινα υγρά(δεν έχει πόνο, τσούξιμο ή φαγούρα, μόνο τα υγρά), επικοινώνησα με την παιδίατρό μας σχεδόν αμέσως μόλις τα είδα (να σημειώσω εδώ ότι κατοικούμε σε ένα νησί που έχει μόνο έναν αγροτικό γιατρό) και μου είπε να της κάνω πλύσεις με ένα υγρό σαπούνι που είναι για αυτή την περιοχή και είναι για μικρά κοριτσάκια. Ξεκίνησα να το κάνω μόλις κατάφερα να το προμηθευτώ αλλά δεν έχω δει καμμία αλλαγή εδώ και 15 ημέρες σχεδόν.Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε τη συμβουλή σας τί να κάνω από δω και πέρα; Τί μπορεί να συμβαίνει; Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό, να ανυσηχώ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε,

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι,

έχω ένα κοριτσάκι 7 χρονών και εδώ και περίπου 20 ημέρες βρίσκω στο εσώρουχό της κίτρινα υγρά(δεν έχει πόνο, τσούξιμο ή φαγούρα, μόνο τα υγρά), επικοινώνησα με την παιδίατρό μας σχεδόν αμέσως μόλις τα είδα (να σημειώσω εδώ ότι κατοικούμε σε ένα νησί που έχει μόνο έναν αγροτικό γιατρό) και μου είπε να της κάνω πλύσεις με ένα υγρό σαπούνι που είναι για αυτή την περιοχή και είναι για μικρά κοριτσάκια. Ξεκίνησα να το κάνω μόλις κατάφερα να το προμηθευτώ αλλά δεν έχω δει καμμία αλλαγή εδώ και 15 ημέρες σχεδόν.Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε τη συμβουλή σας τί να κάνω από δω και πέρα; Τί μπορεί να συμβαίνει; Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό, να ανυσηχώ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Ειναι πιθανο να υπαρχει μικροβιο στον κολπο. Αν ισχυει αυτό, οι πλυσεις εξωτερικα δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Πρεπει να γινει καλλιεργεια κολπικου υγρου απο το βαθος του κόλπου, και όχι εξωτερικα, και να παρει αντιβιωση καταλληλη για το συγκεκριμενο μίκροβιο που θα δειξει η εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιθανο να υπαρχει μικροβιο στον κολπο. Αν ισχυει αυτό, οι πλυσεις εξωτερικα δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Πρεπει να γινει καλλιεργεια κολπικου υγρου απο το βαθος του κόλπου, και όχι εξωτερικα, και να παρει αντιβιωση καταλληλη για το συγκεκριμενο μίκροβιο που θα δειξει η εξεταση.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

 

Που θα πρέπει να απευθυνθώ για αυτή την εξέταση δεδομένου ότι είναι ένα μικρό κοριτσάκι, σε γυναικολόγο ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

 

Που θα πρέπει να απευθυνθώ για αυτή την εξέταση δεδομένου ότι είναι ένα μικρό κοριτσάκι, σε γυναικολόγο ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο;

 

Καθώς η σωστή λήψη απαιτεί ειδικό εξοπλισμό, τεχνική και εμπειρία πρέπει να εμπιστευθείτε κάποιο Παιδογυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

κυριε χριστοπουλε γεια σας,

δεν ξερω αν μπορω να ρωτησω εδω σε σας για το θεμα που με απασχολει...

αδιαθετησα 28/4 με δυο μερες αιμα και 3 καφε απο την 5η μερα μεχρι και σημερα 17η μερα περιοδου εχω εντονο πονο στο στομαχι και αναγουλα,εκανα την 7η και 8η μερα εμετο και τις υπολοιπες μονο σαλια,συγνωμη για την περιγραφη,επειδη βρισκομαι σε νησι αυτο το διαστημα δεν υπαρχει καποιος γιατρος εδω και πηγα σε εναν γενικης ιατρικης δεν ξερω πως αλλιως λεγεται και μου εκανε υπερυχο στο στομαχι και δεν βρηκε κατι να οφειλεται απο εκει και μου εδωσε χαπια controloc αλλα δεν με βοηθανε καθολου.επισεις εχει λιγες μερες που μου παναει η μεση μου και νιωθω πονους περιοδου,να σημειωσω επισεις οτι ο κυκλος μου ειναι 25 με 28 ημερες.

ευχαριστω εκ των προτερων

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...