Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μαρία, γεια σου κι από μένα. Εγώ, ως παθούσα, θα πρότεινα να μην το ρισκάρεις και να κάνεις την εξέταση. Οι εξετάσεις υπάρχουν για να μας καλύπτουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Μπορεί να φαίνονται κουραστικές αλλά όταν θα κάνεις παιδιά, αυτό θα φαίνεται αστείο, δε φαντάζεσαι πόσο δυσκολότερο είναι να πηγαίνεις το παιδί σε γιατρό, σε αιμοληψία ή οτιδήποτε σχετικό.

 

Από την άλλη, υπάρχει η άποψη ότι ποτέ δεν υπάρχουν εγγυήσεις ως προς την υγεία ενός ανθρώπου, μπορεί να γεννηθεί καλά και να βγει κάτι αργότερα. Κι αυτή τη δέχομαι, έχω γνωρίσει μαμά που έπασχε το πρώτο της παιδάκι από ΚΙ και στις 2 επόμενες εγκυμοσύνες της δεν εξέτασε τίποτα, ούτε τον κλασσικό προγεννητικό γιατί ως τότε είχε αλλάξει οπτική, είχε μάθει να δέχεται ό,τι της φέρει η ζωή.

 

Το σημαντικό είναι να πάρεις την απόφαση με δική σου ευθύνη, δλδ να γνωρίζεις τα δεδομένα κι αναλόγως να αποφασίσεις. Εγώ π.χ. δε γνώριζα τίποτα, δεν είχα ξανακούσει για τη νόσο. Τώρα πια χαίρομαι που δε γνώριζα γιατί σίγουρα θα είχα κάνει διακοπή και τώρα δε θα είχα το υπέροχο μωρό μου. Από την άλλη όμως, δεν εύχομαι σε κανένα παιδάκι να πάθει κάτι τέτοιο. Κακά τα ψέματα, εγώ μπορεί να δέχομαι τη νόσο αλλά δεν είμαι εγώ ο ασθενής, εγώ ανασαίνω καλά, δε βήχω, δεν παίρνω ένα σωρό φάρμακα, δε νοσηλεύομαι κτλ κτλ. Ελπίζω να βοήθησα.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα μανούλες! Κλείνω το πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης και μαθαίνω από κοπέλα που είναι φορέας σε αυτή την νοσο και αποφασίζω μόνη μου να κάνω την εξέταση χωρίς την προτροπή του γιατρού. Και βγαίνει θετική. Είμαι φορέας. Χωρίς κανένα άλλο κρούσμα στην οικογένειά μου που να γνωρίζαμε. Και τώρα έντρομοι θα περιμένουμε ένα μήνα για τα αποτελέσματα του συζύγου που εκ των υστέρων μάθαμε ότι έχει ήδη κρούσματα στην οικογένεια (φορείς και ασθενείς). Δεν προλαβαίνω χοριακή λάχνη και αν βγουν θετικά και στον άντρα μου θα πάμε για αμνιο. Ένας μήνας με αγωνία και ανάμεικτα συναισθήματα στενοχώριας και θυμού για τους γιατρούς που δεν ενημερώνουν, για τους συγγενείς που θεωρούν αυτά τα θέματα ταμπού, για όλο το σύστημα που σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει δόλος πίσω από την έλλειψη ενημέρωσης. Θέλω να είναι αισιόδοξη, όμως ό,τι και να γίνει δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτόν το μήνα. Σταμάτησα ήδη να μιλάω με τον άντρα μου για την εγκυμοσύνη μου, σταμάτησα να βλέπω από site την εξέλιξη του εμβρύου ανά εβδομάδα. Πως θα το αποχωριστώ αν κάτι δεν πάει καλά? Και όλα καλά να πάνε θα νιώθω τύψεις που έκανα τέτοιες σκέψεις. Νομίζω ότι το έμβρυο καταλαβαίνει τις σκέψεις μου και ανησυχεί.

Παρακαλώ όλες τις κοπέλες που θέλουν να κάνουν παιδάκι σε λίγο καιρό, χωρίς άγχος να κάνουν έγκαιρα την εξέταση. Για να μην τρελλαθούν στην αγωνία μετά. Γιατί για κάποιες από εμάς θα είναι αργά

Επίσης για τις μανούλες και τους μπαμπαδες σε αυτό το forum που μεγαλωνουν παιδιά με τη νόσο να ξέρετε ότι θα σώσετε πολλές άλλες ψυχούλες με την ενημέρωση που μας περέχετε και την δύναμη της ψυχής σας να μας τα εξηγείτε όλα. Μπράβο και ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεις να μαθεις αν υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια? Μονο αν ειναι κατι προσφατο...

Και κατι ακομη στην αμνιο το εξεταζουν παντα ή το ζητας συγκεκριμενα? Εγω δεν ηξερα τιποτα οταν εκανα τα παιδια αλλα ουτε και το στιγμα μεσογιακης που εχω το βρηκαν στην αμνιο ουτε στον πλακουντα και ο μεγαλος μου εχει. (τον μικρο δεν τον εχουμε εξετασει ακομη)

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να πάρεις την απόφαση με δική σου ευθύνη, δλδ να γνωρίζεις τα δεδομένα κι αναλόγως να αποφασίσεις. Εγώ π.χ. δε γνώριζα τίποτα, δεν είχα ξανακούσει για τη νόσο. Τώρα πια χαίρομαι που δε γνώριζα γιατί σίγουρα θα είχα κάνει διακοπή και τώρα δε θα είχα το υπέροχο μωρό μου. Από την άλλη όμως, δεν εύχομαι σε κανένα παιδάκι να πάθει κάτι τέτοιο. Κακά τα ψέματα, εγώ μπορεί να δέχομαι τη νόσο αλλά δεν είμαι εγώ ο ασθενής, εγώ ανασαίνω καλά, δε βήχω, δεν παίρνω ένα σωρό φάρμακα, δε νοσηλεύομαι κτλ κτλ. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Μαμά Χριστίνα καλημέρα

Ψάχνω και διαβάζω πολύ για το άσθμα του μικρού μου γιου και έχω πέσει πάρα πολλές φορές πάνω σε άρθρα και μελέτες για τη χρήση εισπνοών υπέρτονου ορού (πιο "αλμυρού" δηλαδή από τον φυσιολογικό ισότονο ορό) για την ανακούφιση των συμπτωμάτων της κυστικής ίνωσης. Έχω διαβάσει επίσης προσωπικές μαρτυρίες ενηλίκων που πάσχουν από τη νόσο να αναφέρουν ότι είδαν μεγάλη βελτίωση από τη χρήση της παραπάνω ανακουφιστικής θεραπείας σε σχέση με τη χρήση άλλων δυνατών φαρμάκων.

 

Δεν σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο μόνη σου γιατί αν και αθώο αλατόνερο, έχει κι αυτό πιθανές παρενέργειες, αλλά αξίζει να το ψάξεις και να το συζητήσεις με τους γιατρούς που σας παρακολουθούν. Εδώ σου παραθέτω ένα link για να πάρεις μια ιδέα:

 

http://cysticfibrosis.about.com/od/treatment/a/saline.htm

 

Εύχομαι ότι καλύτερο!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

giasof είμαι σχεδόν σίγουρη όπως και στην κυστική ίνωση, έτσι και στην μεσογειακή αναιμία πρέπει να έχουν και οι δύο γονείς το πρόβλημα. Σε περίπτωση που το έχει ο ένας το παιδί μπορεί μόνο στη χειρότερη να είναι φορέας, χωρίς παρενέργειες δηλαδή.

mmdad νομίζω ότι στην άμνιο γενικά μπορεί να ελέγξουν εάν το παιδεί νοσεί, αλλά ψάχνουν μόνο λίγες μεταλλάξεις. Εάν γίνει άμνιο ειδικά για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο της κυστικής, νομίζω θα ψάξουν για περισσότερες μεταλλάξεις και ειδικά αυτές που έχουν βρεθεί στους 2 γονείς. Δυστυχώς αφού δεν είναι στον προγεννητικό αυτός ο έλεγχος, ή πρέπει να ψάχνεσαι μόνος σου ή όταν τύχει... κάτι άσχημο στην οικογένεια. Πιστεύω ότι στο δικό μου μέρος που είμαστε λίγοι κάτοικοι και πολλοί είναι φορείς, σιγά σιγά θα κάνουν όλοι την εξέταση, από καθαρή τύχη δεν έχουμε πολλούς ασθενείς.

Γατούλα ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Χριστίνα καλημέρα

Ψάχνω και διαβάζω πολύ για το άσθμα του μικρού μου γιου και έχω πέσει πάρα πολλές φορές πάνω σε άρθρα και μελέτες για τη χρήση εισπνοών υπέρτονου ορού (πιο "αλμυρού" δηλαδή από τον φυσιολογικό ισότονο ορό) για την ανακούφιση των συμπτωμάτων της κυστικής ίνωσης. Έχω διαβάσει επίσης προσωπικές μαρτυρίες ενηλίκων που πάσχουν από τη νόσο να αναφέρουν ότι είδαν μεγάλη βελτίωση από τη χρήση της παραπάνω ανακουφιστικής θεραπείας σε σχέση με τη χρήση άλλων δυνατών φαρμάκων.

 

Δεν σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο μόνη σου γιατί αν και αθώο αλατόνερο, έχει κι αυτό πιθανές παρενέργειες, αλλά αξίζει να το ψάξεις και να το συζητήσεις με τους γιατρούς που σας παρακολουθούν. Εδώ σου παραθέτω ένα link για να πάρεις μια ιδέα:

 

http://cysticfibrosis.about.com/od/treatment/a/saline.htm

 

Εύχομαι ότι καλύτερο!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις στο κόπο να με ενημερώνεις. Βεβαίως γνωρίζω το "φάρμακο", πολύ πρόσφατα έγινε γνωστό ότι με απλό ισότονο διάλυμα μπορείς να έχεις τόσο καλά αποτελέσματα και κανονικά θα έπρεπε να κάνουν πάρτυ όλοι αλλά δεν είναι τόσο διαδεδομένο στην Ελλάδα, παρόλο που είναι τόσο οικονομικό. Απ' ότι βλέπω, οι ενήλικοι τώρα αρχίζουν να το κάνουν, εμάς στο Παίδων δε μας έχουν πει ακόμα τίποτα, αν και μερικές μαμάδες μου είπαν ότι τους το πρότειναν. Λογικά, δεν το χρειάζονται όλοι οι ασθενείς σε νεαρή ηλικία αλλά κάποια στιγμή σίγουρα θα το κάνουμε κι εμείς.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα μανούλες! Κλείνω το πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης και μαθαίνω από κοπέλα που είναι φορέας σε αυτή την νοσο και αποφασίζω μόνη μου να κάνω την εξέταση χωρίς την προτροπή του γιατρού. Και βγαίνει θετική. Είμαι φορέας. Χωρίς κανένα άλλο κρούσμα στην οικογένειά μου που να γνωρίζαμε. Και τώρα έντρομοι θα περιμένουμε ένα μήνα για τα αποτελέσματα του συζύγου που εκ των υστέρων μάθαμε ότι έχει ήδη κρούσματα στην οικογένεια (φορείς και ασθενείς). Δεν προλαβαίνω χοριακή λάχνη και αν βγουν θετικά και στον άντρα μου θα πάμε για αμνιο. Ένας μήνας με αγωνία και ανάμεικτα συναισθήματα στενοχώριας και θυμού για τους γιατρούς που δεν ενημερώνουν, για τους συγγενείς που θεωρούν αυτά τα θέματα ταμπού, για όλο το σύστημα που σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει δόλος πίσω από την έλλειψη ενημέρωσης. Θέλω να είναι αισιόδοξη, όμως ό,τι και να γίνει δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτόν το μήνα. Σταμάτησα ήδη να μιλάω με τον άντρα μου για την εγκυμοσύνη μου, σταμάτησα να βλέπω από site την εξέλιξη του εμβρύου ανά εβδομάδα. Πως θα το αποχωριστώ αν κάτι δεν πάει καλά? Και όλα καλά να πάνε θα νιώθω τύψεις που έκανα τέτοιες σκέψεις. Νομίζω ότι το έμβρυο καταλαβαίνει τις σκέψεις μου και ανησυχεί.

Παρακαλώ όλες τις κοπέλες που θέλουν να κάνουν παιδάκι σε λίγο καιρό, χωρίς άγχος να κάνουν έγκαιρα την εξέταση. Για να μην τρελλαθούν στην αγωνία μετά. Γιατί για κάποιες από εμάς θα είναι αργά

Επίσης για τις μανούλες και τους μπαμπαδες σε αυτό το forum που μεγαλωνουν παιδιά με τη νόσο να ξέρετε ότι θα σώσετε πολλές άλλες ψυχούλες με την ενημέρωση που μας περέχετε και την δύναμη της ψυχής σας να μας τα εξηγείτε όλα. Μπράβο και ευχαριστούμε!

 

Καλησπερα Μανουσακι,

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη μεχρι να βγουν τ αποτελεσματα του συζυγου (αληθεια,ποτε τα περιμενετε?) και ακομα κ θετικος να ειναι, εχετε 75% πιθανοτητες να μην νοσει το εμβρυο. Αυτο θα ελεγχθει με αμνιοκεντηση, θα ελεγξουν τις μεταλλαξεις σας και τ αποτελεσματα της αμνιο βγαινουν πολυ γρηγορα, σε λιγες μερες μονο.

Σε καταλαβαινω απολυτα, πριν 3 μηνες περιπου εκανα τις ιδιες ακριβως σκεψεις διοτι ειχα βρεθει στην ιδια θεση με σενα. Δυστυχως το δικο μας το "χασαμε" διοτι επασχε. Αυτο δε σημαινει οτι θα συμβει κ σε σας. Να εισαι αισιοδοξη πως ολα θα πανε καλα. Στο Χωρεμειο κανατε τις εξετασεις? Απο που εισαι-αν θελεις μου απαντας με π.μ. σ αυτο.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και από μένα μανούλες! Κλείνω το πρώτο τρίμηνο εγκυμοσύνης και μαθαίνω από κοπέλα που είναι φορέας σε αυτή την νοσο και αποφασίζω μόνη μου να κάνω την εξέταση χωρίς την προτροπή του γιατρού. Και βγαίνει θετική. Είμαι φορέας. Χωρίς κανένα άλλο κρούσμα στην οικογένειά μου που να γνωρίζαμε. Και τώρα έντρομοι θα περιμένουμε ένα μήνα για τα αποτελέσματα του συζύγου που εκ των υστέρων μάθαμε ότι έχει ήδη κρούσματα στην οικογένεια (φορείς και ασθενείς). Δεν προλαβαίνω χοριακή λάχνη και αν βγουν θετικά και στον άντρα μου θα πάμε για αμνιο. Ένας μήνας με αγωνία και ανάμεικτα συναισθήματα στενοχώριας και θυμού για τους γιατρούς που δεν ενημερώνουν, για τους συγγενείς που θεωρούν αυτά τα θέματα ταμπού, για όλο το σύστημα που σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει δόλος πίσω από την έλλειψη ενημέρωσης. Θέλω να είναι αισιόδοξη, όμως ό,τι και να γίνει δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτόν το μήνα. Σταμάτησα ήδη να μιλάω με τον άντρα μου για την εγκυμοσύνη μου, σταμάτησα να βλέπω από site την εξέλιξη του εμβρύου ανά εβδομάδα. Πως θα το αποχωριστώ αν κάτι δεν πάει καλά? Και όλα καλά να πάνε θα νιώθω τύψεις που έκανα τέτοιες σκέψεις. Νομίζω ότι το έμβρυο καταλαβαίνει τις σκέψεις μου και ανησυχεί.

Παρακαλώ όλες τις κοπέλες που θέλουν να κάνουν παιδάκι σε λίγο καιρό, χωρίς άγχος να κάνουν έγκαιρα την εξέταση. Για να μην τρελλαθούν στην αγωνία μετά. Γιατί για κάποιες από εμάς θα είναι αργά

Επίσης για τις μανούλες και τους μπαμπαδες σε αυτό το forum που μεγαλωνουν παιδιά με τη νόσο να ξέρετε ότι θα σώσετε πολλές άλλες ψυχούλες με την ενημέρωση που μας περέχετε και την δύναμη της ψυχής σας να μας τα εξηγείτε όλα. Μπράβο και ευχαριστούμε!

 

 

Βγήκαν τα αποτελέσματα;;;;;;

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην μικρή μας διαγνωσανε κυστικη ινωση όταν κάναμε την αμνιοπαρακεντηση! Μεχρι σήμερα δεν έχουμε κάνει ακόμα εξετάσεις να δούμε ποιος απο τους δυο μας έχει.....

Μήπως μπορεί κάποια να μου πει που πρεπει να πάμε για να κάνουμε αυτήν την εξέταση;

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aφού το παιδάκι βρέθηκε να νοσεί από ΚΙ, τότε και οι δύο γονείς είστε φορείς του γονιδίου. Δε γίνεται να είναι φορέας μόνο ο ένας γιατί τότε το παιδί θα ήταν απλά φορέας κι αυτό.

Μήπως αυτό εννοείς;

Το καλύτερο για την εξέταση αυτή είναι το Χωρέμειο.

Link to comment
Share on other sites

Aφού το παιδάκι βρέθηκε να νοσεί από ΚΙ, τότε και οι δύο γονείς είστε φορείς του γονιδίου. Δε γίνεται να είναι φορέας μόνο ο ένας γιατί τότε το παιδί θα ήταν απλά φορέας κι αυτό.

Μήπως αυτό εννοείς;

Το καλύτερο για την εξέταση αυτή είναι το Χωρέμειο.

Όχι δεν νοσεί είναι απλά φορεας η μικρούλα μας!

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δυστυχώς να βγουν τα αποτελέσματα για εμάς και έχουν περάσει τρεις εβδομάδες!! Αυτό το κακό έχει το Χωρέμειο. Αργεί πολύ. Μει εσεις πια ξέρετε ότι είστε φορείς. Το καλύτερο πια κατά τη γνώμη μου είναι να κάνουν τα αδέλφια σας αν έχετε, αυτήν την εξέταση. Και ίσως και τα ξαδέλφια σας. Κουράγιο για τη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν είδα την απάντησή σου. Τότε ναι πρέπει να την κάνετε την εξέταση στο Χωρέμειο κατά προτίμηση. Δεν χρειάζεται και οι δύο μαζί. Πρώτα ο ένας. Όμως αν ο πρώτος βγει θετικός τότε να κάνει και ο δεύτερος γιατί δε μπορεί να ξέρει κανείς αν δεν είναι φορέας και εκείνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη δεν είδα την απάντησή σου. Τότε ναι πρέπει να την κάνετε την εξέταση στο Χωρέμειο κατά προτίμηση. Δεν χρειάζεται και οι δύο μαζί. Πρώτα ο ένας. Όμως αν ο πρώτος βγει θετικός τότε να κάνει και ο δεύτερος γιατί δε μπορεί να ξέρει κανείς αν δεν είναι φορέας και εκείνος.

Ναι τα λες πολυ σωστά! Θα πάμε να την κάνουμε είναι το καλύτερο...πρώτα ο ένας κι αν βγει θετικό ΜΟΝΟ τότε και ο άλλος! Σ ευχαριστω πολυ!

Καλα αποτελέσματα εύχομαι!

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν είδα την απάντησή σου. Τότε ναι πρέπει να την κάνετε την εξέταση στο Χωρέμειο κατά προτίμηση. Δεν χρειάζεται και οι δύο μαζί. Πρώτα ο ένας. Όμως αν ο πρώτος βγει θετικός τότε να κάνει και ο δεύτερος γιατί δε μπορεί να ξέρει κανείς αν δεν είναι φορέας και εκείνος.

Το τηλ για να κλείσω ραντεβού είναι το 210 7791464 ;

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα λες πολυ σωστά! Θα πάμε να την κάνουμε είναι το καλύτερο...πρώτα ο ένας κι αν βγει θετικό ΜΟΝΟ τότε και ο άλλος! Σ ευχαριστω πολυ!

Καλα αποτελέσματα εύχομαι!

 

Δε θέλω να σε τρομάξω, το τονίζω. Θα σου προτείνω όμως να πάτε και οι δύο μια και καλή και να εξεταστείτε. Διότι υπάρχει η -ομολογουμένως μικρή- πιθανότητα να είσαστε και οι δύο φορείς κι απλά η μικρή σας να είναι στο 50% που κληρονομεί μόνο από τον έναν. Κι άρα υπάρχει ρίσκο για τα επόμενα παιδιά σας. Κατάλαβες τι εννοώ; Μη σε τρομάζω χωρίς λόγο ούτε να λέω και πράγματα που δεν καταλαβαίνεις.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα ενημερωτικα ρωταω γιατι δε ξερω......

πως ξεχωριζουν το εμβρυο αν νοσει η ειναι απλος φορεας? γνωριζεις?

 

Εννοείς την κλινική διαδικασία; Ή το πολύ απλό "είσαι ασθενής όταν έχεις δύο γονίδια και φορέας όταν έχεις ένα;"

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.cfathess.gr/

 

Δείτε στην αρχική σελίδα, μια εικόνα με κάτι ανθρώπους, μισούς πράσινους, μισούς κόκκινους...

 

Αυτόν τον πίνακα τον έχω ξαναβάλει, τον φέρνω πάλι για τους πιο νέους εδώ μέσα. Δείχνει πώς κληρονομείται το γονίδιο από γονείς, φορείς και οι δύο, στα παιδιά τους.

 

(δεν ξέρω πώς την είχα επισυνάψει την προηγούμενη, τώρα δεν το βρίσκω, οπότε βρείτε τη στο site)

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα ενημερωτικα ρωταω γιατι δε ξερω......

πως ξεχωριζουν το εμβρυο αν νοσει η ειναι απλος φορεας? γνωριζεις?

Εγω όταν έκανα την αμνιοπαρακεντηση έγκυος στη 23 εβδομάδα περίπου,μου βρήκαν ότι η μικρή είναι φορεας κυστικης ινωσης!

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο να σαι καλά ευχαριστούμε!

 

Μει, δε μου είπες τελικά αν κατάλαβες τι σου έλεγα στο προηγούμενο ποστ. Που σε συμβούλευα να εξεταστείτε και οι δύο κι όχι μόνο ο ένας.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mαμά Χριστίνα, για ποιό λόγο;

Αν εξεταστεί πχ η μητέρα και βγει αρνητική η εξέταση (οτι δεν είναι φορέας) δεν είναι αυτονόητο οτι θα είναι ο πατέρας φορέας; Ειδικά όταν μάλιστα ξέρουν ποιά μετάλλαξη ψάχνουν;

Αν εξεταστεί η μητέρα και βρεθεί φορέας τότε, ναι, πρέπει να εξεταστεί και ο πατέρας.

 

Αυτό που νομίζω οτι πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα η Μει είναι να κάνουν τον εκτεταμένο έλεγχο για το 95% των μεταλλάξεων και όχι τον αρχικό που κάνει το Χωρέμειο για το 90%.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...