Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Η κόρη μου τον Αύγουστο θα κλείσει τα τρία.

Είναι ένα πολύ ζωηρό παιδί, τρώει πάρα πολύ καλά και γενικά είναι πιο ανεπτυγμένη για την ηλικία της.

Πρίν 3 μήνες περίπου έπαθε έναν στομαχικό ίλλιγο, γιατί της έδωσα με το ζόρι την φρουτόκρεμα, την οποία δεν ήθελε να φάει...

Ο στομαχικός αυτός ίλιγγος είχε ζαλάδα και εμμετό.

Απο τότε μου έχει παραπονεθεί άλλες 4 περίπου φορές, πως ζαλίζεται.

Τις 2 φορές απο τις 4 φάνηκε πως ήταν ψυχολογικό και πως είχε φοβηθεί την ημέρα που έπαθε τον στομαχικό ίλιγγο.

Τις υπόλοιπες 2 όμως πραγματικά παραπατούσε και όταν την ξάπλωσα ανάσκελα και της σήκωσα τα πόδια ψηλά, τα μάτια της έκαναν επαναλήψεις (σαν να γύριζαν όλα γύρω της δηλαδή).

Έχω κλείσει ραντεβού με τον καλύτερο παιδονευρολόγο στην Ελλάδα μετά απο πρόταση της παιδιάτρου μου.

Μπορεί να είναι απο τα μάτια, μπορεί απο τα αυτιά, ακόμη και νευροφυτικής φύσεως μπορεί να είναι αυτές οι ζαλάδες ή οι ίλιγγοι.

Παρόλα αυτά σαν μάνα, σκέφτομαι το χειρότερο και πολύ θα με βοηθούσε μια τρίτη γνώμη.

Υπάρχει καμία μητέρα που να έχει βιώσει το ίδιο ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως το στρεσαρισμα για να φαει χειροτερεψε τα συμπτωματα του ιλιγγου?

μηπως με καποιο τροπο τραυματηστηκε (πχ πτωση) το κεντρο ισσοροπιας (στο αυτι)?

 

οταν η μητερα μου επαθε το πρωτο επεισοδιο ιλιγγου (ασχετα με το οτι το επαθε απο ηλιαση) το πρωτο πραγμα που της καναν ηταν ακουογραμα.

στην συνεχεια επειδη δεν σταματουσαν οι ιλιγγοι, εκανε κι αλλες εξετασεις μηπως ειχε παθει καμια βλαβη το κεντρικο νευρικο συστημα απο την πτωση ( για αιμορραγια εγκεφαλου αν θυμαμαι καλα κ για διασειση λαβυρινθου-αυτι-)

 

ειχε παρει τελικα καποια φαρμακα (χαπια) αλλα της τα σταματησε ο γαιτρος ( κατι κ καλα επιδεινωνει την κατασταση η χρονια ληψη φαρμακευτικης αγωγης). κ οποτε την ξαναπιανει παιρνει φαρμακευτικη αγωγη για καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα παντα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η μικρούλα μου, πέφτει συνεχώς κάτω και χτυπάει.

Είναι απίστευτα απρόσεκτη και βιάζεται συνεχώς.

Επίσης είναι υπέρ κινητική...

Δεν είναι απλά ζωηρή.

Πάντως σήμερα το μεσημέρι μου είπε "Μαμά δεν ζαλίζομαι..." (της έχει γίνει ψυχολογικό μάλλον) και όταν της είπα 2-3 βλακειούλες για να την κάνω να ξεχαστεί, μετά τραγουδούσε και γελούσε.

Τι να πώ δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

 

Διάβασα το σχετικό άρθρο όπου αναφέρατε οτι το κοριτσάκι σας πάσχει από υλίγγους.

 

Δεν είναι κάτι το οποίο θα σας έκανε να στεναχωριέστε διότι αφού το ξέχασε με τα αστεία που είπατε, τότε είναι καθαρά ψυχολογικό.

 

Εγώ πάσχω από υλίγγους εδώ και ένα χρόνο και παίρνω τα περισσότερα φάρμακα αλλά δίχως αποτέλεσμα.Πήγα σε αρκετούς ιατρούς και διαπίστωσαν οτι έχω την Νόσο του Merniere (Λαβύρινθος).

 

Δυστυχώς αυτό προέκυψε από stress, κακή διατροφή, δυνατή μουσική στα αυτιά κ.λ.π

 

Το θέμα είναι αν μπορούμε να αποβάλλουμε το stress από την ζωή μας διότι ο ύλιγγος από μόνος του φέρνει κρίσεις πανικού, ναυτία, εμετό και κυρίως πολλά πολλά ψυχολογικά.

 

Αν το πρόβλημα παραμείνει καλύτερα είναι να ξανασυμβουλεύτειτε κάποιον ΩΡΛ.Αλλά οι ελπίδες δεν είναι πολλές για αποκατάσταση και θεραπεία.

 

Παίζει κύριο ρόλο το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (ΚΝΣ).

 

Θα σας πώ τι μου είπε ένας ιατρός όπου το επισκεύθηκα διότι υπόφερα για αρκετό καιρό και υποφέρω ακόμη.

ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ

 

Απο εκεί και πέρα προσπαθώ να ζήσω την ζωή μου όσο πιο ήρεμα γίνετε...

 

ΜΕΡΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΥΛΙΓΓΟΥΣ :

 

1. Antivom

2. Ribrain

3. Vastarel (Κυκλοφορικό της καρδιάς)

4. Vertigo Vomex

5. Betaserc

-------------------------------------------------------------------

 

Αλλά ο κάθε οργανισμός διαφέρει...

Μερικά από αυτά τα χάπια μπορεί να διορθώσουν το πρόβλημα, αλλά μπορεί να το χειροτερέψουν.

 

ΥΓ1. Ο ύλιγγος παρέρχεται με τον καιρό.

ΥΓ2. Προσπαθείτε να ηρεμείτε πίνωντας χαμομήλι (ΟΧΙ ΤΣΑΙ)

ΥΓ3. Αποφύγετε τροφές που περιέχουν αλάτι.(ΤΥΡΙΑ κλπ)

---------------------------------------------------------------

 

Με εκτίμηση

 

Saboteur29

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αλλη μια παθουσα απο ιλιγγους.

Καταρχην να γραψω πως εξαιτιας του ιλιγγου, επαθα -και- καταθλιψη πριν απο 3.5 μηνες περιπου καθως απο τη στιγμη που το επαθα ζω κυριολεκτικα με το φοβο μη το ξαναπαθω. Ειναι το πιο δυσαρεστο αισθημα που μπορει να τυχει σε ανθρωπο. Και ειλικρινα -συγγνωμη αν με θεωρησετε υπερβολικη- παρακαλουσα να πεθανω παρα να ξαναπαθω ιλιγγο.

Αννουλα ελεγξατε αυτια? Εγω το επαθα μετα απο λοιμωξη του ανωτερου αναπνευστικου. Βουλωσε η μυτη, βουλωσαν τα αυτια, φυσηξα τη μυτη και επαθα ο,τι επαθα. Τι σας ειπε ο παιδονευρολογος?

Αγαπητε saboteur τα antivom και τα vertigo vomex τα λαμβανα κι εγω καθημερινως, επι 4 φορες (περιπου ανα 6ωρο). Ιδιαιτερη δουλεια δεν εκαναν. Εσυ πως το αντιμετωπιζεις?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...