Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέση ύπνου


Ελένη

Recommended Posts

Και η δική μας ανασκελα κοιμοταν, δεν βολευόταν με τίποτα στο πλάι. Μια φορά της βάλαμε το σφηνάκι και ειχαμε πολύ γκρινια.

Τωρα όμως που μεγαλώσαμε (!!!) και γυριζει μόνη της, προτιμάμε μπρουμητα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα μωρα εχουν το ενστικτο της επιβιωσης!

Βεβαια οι περισσοτεροι παιδιατροι λενε πως καλυτερα ειναι στο πλαϊ!Αν δε θελει το σφηνακι βαλε στη πλατουλα της πετσετουλες τυλιγμενες...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου ανάσκελα κοιμάται πλέον.την έβαζα στο πλάι με μια πετσέτα στη μέση της αλλά τώρα που κουνιέται πολύ τα καταφέρνει και γυρνά ανάσκελα. αφού τη βολεύει περισσότερο την αφήνω έτσι. άλλωστε είχα διαβάσει ότι το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου των βρεφών είναι λιγότερο συχνό σε μωρά που κοιμούνται ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να βαζω την μικρη μου να κοιματε ανασκελα; Χτες κοιμηθηκε ετσι κανενα τριωρο και νομιζω οτι την βολευει καλυτερα απο το πλαϊ ;

Μα ανασκελα θα πρεπει να κοιμαται. Αν δεν βαζεις κατι μπρος και πισω της να τη στηριζει μπορει να γυρισει μπρουμυτα. Και στην ηλικια που ειναι δεν θα μπορει να ξαναγυρισει οποτε καλυτερα το ανασκελα αφου τη βολευει κιολας.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμενα,

 

 

Εμάς ο γιατρός που είχε ερθει μας ειχε πει να τον βάζουμε μπρούμυτα να κοιμάται με τα ποδαράκια του στραυρωμένα, διότι ετσι ήταν λέει και στην κοιλιά της μανουλας του συν του οτι κανει καλό στους προσαγωγούς του.

 

Η αλήθεια ειναι οτι ο μικρός το απολαμβάνει το μπρούμυτο, μάλιστα βάζει και το χεράκι του κάτω απο το μάγουλο σαν μαξιλάρι, όταν καμια φορά δεν τον βάζουμε στο λικνο του αλλά στο κρεβάτι μας να πάρει ένα nap.

 

Αυτο με το ανάσκελα ομολογώ οτι δεν το ήξερα.. μάλιστα ήξερα το αντίθετο.. οτι δηλαδή ΔΕΝ κάνει να κοιμάται ανάσκελα.

 

Βεβαια ο ίδιος ο μικρούλης μας, μας διαψεύδει όταν γυρνάει μονος του ανάσκελα, μετά που τον βάζουμε στο πλάϊ.

 

Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω σήμερα λέω να κάνουμε τη δοκιμή και να τον βάλουμε ανάσκελα να ξαπλωσει ευθύς εξαρχής ( να τον γλυτώσουμε και απο τον κοπο.. :lol: )

Το θέμα ειναι οτι βγάζει κάτι γουλίτσες και φοβάμαι μην πάει και δεν έχει γυρίσει το κεφαλάκι του στο πλάϊ :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ο παιδιατρος στο πλαι μας εχει πει να την βαζουμε και μου φαινεται λογικο γιατί αμα κοιμαται ανασκελα και βγαλει γουλιτσα,θα πνιγεί...Ε???Ωστόσο από 15 ημερών περίπου καταφέρνει και γυρνάει ανάσκελα μόνη της. Αλλά με το κεφάλι στο πλάι. Καμιά φορά κατά την διάρκει της ημέρας που πέρνει κι εμάς ένα nap όπως είπε και ο προλαλήσαντας :) την βάζω μπρούμυτα με το κεφάλι στο πλάι πάνω σε ένα μαξιλάρι όχι πολύ φουσκωτό και δείχνει να το απολαμβάνει! Λογικό μου φαίνεται αφού κι εγώ αν κοιμόμουν πάντα στην ίδια στάση θα πιανόμουν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα προτιμάει το ανάσκελο με το κεφάλι στο πλάι. Στην αρχή του είχα μια τυλιγμένη πετσέτα στην πλάτη αντί για σφηνάκι για να έχει κάπως πλάγια θέση αλλά έτσι όπως έχει μεγαλώσει την ποδοπατάει και του είναι εντελώς αδιάφορη. (Είναι δυόμιση μηνών και μοιάζει με τεσσάρων, όπως μας είπε και ο παιδίατρος) Οπότε την κατήργησα να μη μας πιάνει και χώρο. Το κεφάλι το βάζει μόνος του στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

 

Εμάς ο γιατρός που είχε ερθει μας ειχε πει να τον βάζουμε μπρούμυτα να κοιμάται με τα ποδαράκια του στραυρωμένα, διότι ετσι ήταν λέει και στην κοιλιά της μανουλας του συν του οτι κανει καλό στους προσαγωγούς του.

(

 

:shock::shock: Α ρε Ελλαδιστάν ατελειωτο!!!!!!! :twisted:

Δειτε κι εδω:

http://www.aboutkidshealth.ca/HealthAZ/Sleep-Position-for-Young-Infants.aspx?articleID=8670&categoryID=

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μένω άναυδη από την απίστευτη παραπληροφόρηση ....(αν είναι όντως έτσι)

Πόλυ ενδιαφέροντα τα links, πολυ χρήσιμες οδηγίες...

Είμαι πολυ περίεργη σε 2 μήνες που θα έρθει ο μπέμπης μου με το καλό τί θα μου πει ο παιδίατρος γι αυτό το θέμα...για το ποια είναι η σωστή θέση ύπνου.

Υπάρχει καμία κοπέλα που όντως να έχει πάρει διαφορετικές οδηγίες από τον παιδίατρό της?

Δηλαδή οτι το ανάσκελο είναι καλύτερο από το μπρούμυτο και το πλαϊνό?

Ή όλοι ομόφωνα λένε "Όχι ανάσκελα!"?

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι λενε στο πλαι,και καποιοι,λιγοι μαλλον,λενε ή ανασκελα ή στο πλαι.Εγω ρωτησα 3 παιδιαιτρους,ο ενας μου ειπε να την βαζω στο πλαι και οι αλλοι 2 να την βαζω ή ανασκελα ή στο πλαι.

Εχει τυχει η δικια μου να κανει εμετο ανασκελα και δεν επαθε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου η μπέμπα προτιμάει ανάσκελα. όταν ήταν πολύ μωράκι την είχα στο πλάι αλλά γυρνούσε μόνη της ανάσκελα. την είχα βάλει κάποιες φορές μπρούμητα αλλά δεν της άρεσε. έκλαψε πανικόβλητη κάθε φορά που την βάζαμε μπρούμητα. μας έλεγαν ότι ξεκουράζει την πλατούλα της έτσι αλλά τί να το κάνεις; η μπέμπα τρομάζει πολύ μπρούμητα... :shock: πάντως ανάσκελα και εμένα έχει κάνει 2-3 φορές εμετό και γύρναγε μόνη της το κεφάλι στο πλάι. δεν είναι χαζά τα παιδάκια :lol: αμά κλείσουν καμιά 30 μέρες νομίζω πως μπορούν να κοιμούνται ανάσκελα αν τους αρέσει!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η θέση μπρούμυτα και ειδικά με μαξιλάρι, είναι εγκληματική.Ειδικά για βρέφη που δεν έχουν ακόμα πλήρη έλεγχο του κεφαλιού τους. Αλλά σημασία δεν έχει φυσικά τι θεωρώ εγώ, αλλά τι πραγματικά ισχύει και τα άρθρα που παρέθεσε η frene βοηθούν πολύ να ενημερωθούμε. Απλά ώρες ώρες απορώ με τους γιατρούς .....οι οποίοι δεν έχουν καμία δικαιολογία να είναι ανενημέρωτοι και να λένε ότι τους κατέβει. Ο δικός μου παιδίατρος ο οποίος ήταν μεγάλος σε ηλικία και τον εμπιστευόμουν τυφλά, έλεγε κατηγορηματικά ανάσκελα. (Δυστυχώς πέθανε και δεν πρόλαβε να μεγαλώσει με αυτόν η Μαριάννα μου).Ανάσκελα εξάλλου, το κεφάλι ουσιαστικά είναι γερμένο ή δεξιά ή αριστερά, οπότε αν βγάλει γουλίτσα, τρέχει το γάλα στο πλάι και δεν πνίγεται. Με την προυπόθεση βέβαια ότι έχει ρευτεί και έχει περάσει λίγη ώρα πριν το βάλουμε για ύπνο.Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις με πρόβλημα παλλινδρόμησης, εκεί προφανώς χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Oh my God!!! Frene thanxx sooo much!! Ούτε για nap λοιπόν ξανά μπρούμυτα....Μόνο για παιχνίδι όταν είναι ξύπνια να ξεπιάνεται...Πωπω...Καλά όχι οτι θα την άφηνα χωρίς επιτήρηση,αλλά καμιά φορά το κακό δεν αργεί να γίνει...Η αλήθεια είναι οτι για να γυρνάει μόνη της ανάσκελα,κάτι θα ξέρει ε?? Άλλωστε έχουν και το ένστικτο επιβίωσης τα ατιμούτσικα!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω σε ποια στάση κοιμίζετε τα μωρά σας? Ο γιος μου είναι 3 μηνών και από το μαιευτήριο μας είχαν πει να τον κοιμίζουμε στο πλάι.Και ο παιδίατρος μας το ίδιο μας έχει πει γιατί μειώνεται το Σύνδρομο Αιφνιδίου Θανάτου, λέει.Παλιότερα οι γονείς μας, μας κοίμιζαν μπρούμητα.

Σήμερα που πήρα τον νέο κατάλογο του mothercare, διάβασα ότι το μωρό πρέπει να κοιμάται μόνο ανάσκελα και στο κάτω μέρος της κούνιας. Έχω προβληματιστεί τώρα...Τελικά ποιά είναι η σωστή στάση ύπνου?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

αυτό με το κάτω μέρος της κούνιας, ούτε εγώ το καταλαβαίνω...τσάμπα έχουμε βάλει την πάντα στο πάνω μέρος???

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι μπερδευτει με τα σκεπασματα ειναι πιο ευκολο να βαλει κοντρα τα ποδαρακια και να παει πιο πανω οταν ειναι κατω κατω. Οταν δεν εχει πιο πανω που θα παει?

 

Επισης η παντα τοσο νωρις ειναι απλα διακοσμητικη. Δεν προκειται να κουνηθει για να χτυπησει στο καγκελο,. Οποτε οπου και να την εχετε....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία η σωστή στάση είναι ανάσκελα. Πολλοί Έλληνες παιδίατροι όμως συνιστούν στο πλάι για καθαρά ψυχολογικούς λόγους για την αποφυγή εισρόφησης σε ενδεχόμενη αναγωγή. Η στάση όμως στην οποία ελαχιστοποιείται το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου είναι ανάσκελα. Γιαυτό λοιπόν το καλύτερο είναι καλό ρέψιμο πριν τον ύπνο και ανάσκελα.

0KUFp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο μικρουλης μου θελει να κοιμαται μπρουμητα.ακομα και μεσα στο σφυνακι τον βρισκω ετσι.ειμαστε σχεδον 6 μηνων και ειναι ωρα να το βγάλω.ομως χωρις αυτο γυριζει αμεσως ενω μ αυτο τις πρωτες ωρες καθεται και λιγο ανασκελα και ειμαι ηρεμη.επειδη εχω ακουσει σχεση αιφνιδιου και μπρουμητα εχω αγχωθει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Elina79, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν βάζεις το μικρό μπρούμυτα κατα τη διάρκεια της μέρας έτσι ώστε να μπορείς να τον παρακολουθείς πιο πολύ για να μην έχεις άγχος, εξάλλου στους έξι μήνες τα μωρά γυρίζουν άνετα το κεφάλι τους ώστε να αναπνέουν ελεύθερα. Φυσικά όχι μπρούμυτα όταν έχει μόλις φάει και αυτό στο λέω γιατί μερικές φορές το έκανα στην κόρη μου που είναι τεσσάρων μηνών και έκανε εμετό.

Link to comment
Share on other sites

την ημερα δεν μ αγχωνει τοσο οσο την νυχτα που κοιμαμαι.επισης απ αυτα που εχω διαβασει εχω την εντυπωση οτι ειναι αγνωστοι οι λογοι που το μπρουμητα ευθυνεται γ αυτο και οχι το κεφαλακι.κατα τα αλλα κοιμαται τελεια οταν ειναι μπρουμητα

Link to comment
Share on other sites

Οχι το βράδυ δε θα το έβαζα ούτε εγώ μπρούμυτα στο πλάι και να το ελέγχεις όσο πιο συχνά μπορείς. Εμένα η δικιά μου γυρίζει όλο ανάσκελα αλλά την αφήνω κοιτάζοντας τη βέβαια συχνά γιατί την έχω δίπλα μου στο καρότσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...