Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο κοστιζουν η κρεμες για της ραγαδες ?


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα σας .

 

Ποσο κοστιζουν η κρεμες για της ραγαδες και αν μπορω να τα γραψω στο ΙΚΑ????????Και απο ποια εβδομαδα πρεπει να ξεκινισουμε ????

Εγω μεχρι τωρα βαζω ελαιολαδο .Θα ρωτησω τον γιατρω την αλλη εβδομαδα να δουμε τι θα μου πει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο ΙΚΑ δεν γράφονται γιατί είναι καλλυντικά. Οι τιμές ποικίλουν . Εγω έβαζα σύνδιαστικά 2 . Την prezenstria frezyderm ( δεν ξέρω αν το γράφω σωστά ) και μία από το mother care. Η πρώτη είναι εκπληκτική αλλα είναι ακριβή τα 200 μλ 25 ευρ'ω. την δεύτερη την έβαζα γιατί μου άρεσε πολύ το άρωμα και η υφή της καθως απλωνόταν καλύτερα απο την πρώτη που είναι αρκετά παχύρευστη. Αυτή έχει γύρω στα 15 ευρώ. Βεβαια "ενυδατωμένη" για ώρα και χωρις να νοίωθω " ταβηγματα" η φαγούρα στην κοιλιά ένοιωθα με την πρώτη. Και ραγάδα δεν έκανα καμία αν και πήρα 18 κιλά και το οφείλω στις κρέμες και όχι στο δέρμα μου γιατί στην εφηβεία είχα κάνει κάποιες ραγάδες. Απο τον τρίτοξεκινάς άφοβα. 2 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δυο βαζω, αλλα οχι συστηματικα (βαριεμαι λιγο πρωι βραδυ).

Η μια ειναι η SIMULCIUM η οποια κανει γυρω στα 40? τα 75ml. αλλα θελει να ειναι υγρη η περιοχη αλλιως δεν αλειφεται καλα. Και η αλλη ειναι η FISSAN MAMA που κανει 8? νομιζω τα 100ml. και μυριζει πολυ μαμαδιστικα και απλωνεται και ευκολα.

Το ΙΚΑ οντως δεν τα γραφει γιατι ειναι καλλυντικα.

Ειχα ρωτησει το δερματολογο μου για τις ραγαδες και μου ειπε οτι κατα κυριο λογο εξαρταται απο το δερμα και οχι τοσο απο τις κρεμες.

Εγω ξεκινησα να βαζω απο τον 5ο και μετα αλλα οχι καθε μερα (καθε μερα εβαζα την κανονικη μου κρεμα σωματος) γιατι πιο πριν δεν ειχε αλλαξει καθολου το σωμα μου. Τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει 6 κιλα οποτε δεν ξερω αν θα κανω η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.εγώ εβαζα την Bepanthol σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης Απο τον τρίτο μήνα.πήρα την simulsium στον 6-7 μήνα (στα 27?) και δεν την ξαναπηρα γιατί ήταν ακριβή.είχα κρατήσει όμως λίγη και εβαζα στον 9ο.εβαζα και στο στήθος γιατί είχε μεγαλώσει παρά πολύ.στην κοιλιά δεν έκανα καθόλου ραγαδες.στο στήθος όμως έκανα πολλές,και έπεσε απίστευτα(στα πατωματα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αμυγδαλέλαιο, ή ελαιόλαδο σε νωπό δέρμα (χωρίς να έχετε σκουπιστεί από το ντους, απλώς να έχει στραγγίξει λίγο το πολύ νερό). Βοηθάει στην απορρόφηση από το δέρμα αυτό. Καλή επάλειψη, ελάχιστο ταμποναριστό σκούπισμα. Το καλύτερο φάρμακο για την ελαστικότητα του δέρματος.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για την πρόληψη των ραγάδων βάζω από την 12η εβδομάδα Johnoson λαδάκι που έχει κάπου 3? - 4? και δεν έχει μέσα paraben και άλλα βλαβερά συστατικά. Αυτό χρησιμοποιούσε και η κολλητή μου που τώρα γέννησε το 2ο μωράκι της και δεν έχει ούτε μισή ραγάδα. Αρκεί ότι χρησιμοποιείς να το βάζεις αρκετά συχνά κατά την γνώμη μου ...2 φορές την ημέρα σίγουρα. Τουλάχιστον το δικό μου δέρμα δείχνει να χρειάζεται τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ βάζω simulcium απο τον δεύετερο μήνα. Όχι ότι έχω καμιά τεράστια κοιλιά, έχω βάλει 12 κιλά και σε 10 μερούλες μπαίνω στον 9ο. Ωστόσο, μαζί με τη κρέμα βάζω και αμυγδαλέλαιο το οποίο αγόρασα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα 7 ευρώ. Πάντως, η simulcium (30 ευρώ) αξίζει τον κόπο. Όχι μόνο δεν έκανα ραγάδες καινούριες, αλλά είδα βελτίωση και στις παλιές. 1 συσευασία μου πάει περίπου 1,5-6 μήνες, επειδή βάζω και το αμυγδαλέλαιο.

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την fissan mama έχω πάρει και τώρα άρχισα να την χρησιμοποιώ, οπότε δεν ξέρω για τα αποτελέσματα! Αυτό με το αμυγδαλέλαιο και το λαδάκι τζόνσον μου ακούγεται καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

κ εγω τη Simulcium βαζω (75ml 30 ευρω) που μ την ειχε προτεινει κ ο γιατρος αλλα και μια φιλη φαρμακοποιος.Την κρεμα τη βαζω μερα παρα μερα (γιατι ειναι κ ακριβη...) κ καθημερινα βαζω λιγο αμυγδαλελαιο.Ξεκινησα λιγο πριν τον 4ο μηνα.Ελπιζω να τη σκαπουλαρουμε χωρις ραγαδες...;)

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αμυγδαλέλαιο, ή ελαιόλαδο σε νωπό δέρμα (χωρίς να έχετε σκουπιστεί από το ντους, απλώς να έχει στραγγίξει λίγο το πολύ νερό). Βοηθάει στην απορρόφηση από το δέρμα αυτό. Καλή επάλειψη, ελάχιστο ταμποναριστό σκούπισμα. Το καλύτερο φάρμακο για την ελαστικότητα του δέρματος.

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια βαζω τη fissan mama ειμαι τωρα στην 23η εβδομαδα και δεν εχω κανει ραγαδες εκτος απο το στηθος το ενα(αν και δεν εχει μεγαλωσει και πολυ)αλλα δεν ειμαι τακτικη μπορει την βαλω μια φορα στις 3 ημερες γιατι ψιλοχοντροβαριεμαι να σας πω την αληθεια.Να σας ρωτησω κατι....μηπως παιζει ρολο και το σουτιεν για τις ραγαδες?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μου ειχαν πει κ για βαζελινη....απορροφαται λιγο δυσκολα βεβαια...να σας πω κατι ομως για να μην αγχωνεστε κ πολυ..πιστευω οτι ειναι κ στο δερμα,αν ειναι να κανεις,θα κανεις...κ το λεω απο προσωπικη εμπειρια βεβαια...εγω με τριδυμη κυηση,δεν εβαλα ποτε καμια κρεμα,κ δεν εκανα ουτε μιση ραγαδα...ενω στο πλαινο μερος του ποδιου,ειχα κανει παλιοτερα..οχι οτι δεν κανει γενικως το σωμα μου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα, η προσωπική μου γνώμη είναι να αποφεύγετε τις κρέμες που περιέχουν parabens (ενοχοποιούνται για καρκίνο του μαστού). Εγώ επέλεξα το boby butter της Korres που είναι απόλυτα φυσική και δεν μου έκανε καμία ραγάδα. Βασικά αν είναι να κάνεις, θα κάνεις, καμία κρέμα δεν σε σώζει. Απλά καλό είναι να φροντίσουμε να βάζουμε ότι πιο φυσικό ειδικά στην κοιλίτσα μας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Οι ραγάδες γίνονται όταν το δέρμα τεντώνει απότομα. Όσες κρέμες κι αν βάλει κανείς, δεν πρόκειται να τις εμποδίσει να εμφανιστούν, πολύ απλά γιατί οι ραγάδες ξεκινάνε από πολύ βαθιά στο δέρμα, σε σημείο που δεν φτάνει η κρέμα για να πεις ότι κάτι θα κάνει. Είναι καθαρά γενετικό το θέμα. Όσο για το ότι κάποιες έκαναν στην εφηβεία ενώ στην εγκυμοσύνη όχι, σκεφτείτε ότι στην εγκυμοσύνη η κοιλιά μεγαλώνει σταδιακά, κι έτσι δίνει περιθώριο στο δέρμα να τεντώσει πιο ομαλά απ' ό,τι η απότομη αύξηση βάρους.

 

Επίσης, αποφύγετε τη βαζελίνη, είναι παράγωγο πετρελαίου και ό,τι βάζουμε στο δέρμα μας σε κάποιο βαθμό περναέι και στο αίμα... καλύτερα κάποιο φυσικό έλαιο (λάδι, αμυγδαλέλαιο, λάδι αβοκάντο και τέτοια) για απλή ενυδάτωση.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για την βαζελινη συμφωνω απολυτα μαζι σου kinkajoujou.Φυσικα ειναι θεμα δερματος αλλα να σου πω κατι?Εγω παλια ειχα παρει πολλα κιλα αλλα το στηθος μου ειχε μεινει το ιδιο και παρολο που τα εχασα παρα πολυ γρηγορα,21 σε εναμιση μηνα,η κοιλια μου δεν εκανε αλλες ραγαδες λεω αλλες γιατι ειχα ηδη απο πριν λιγες, ουτε φυσικα και το στηθος μου αφου δεν ειχε αυξηθει λογο κιλων.Τωρα, χωρις να εχει αυξηθει ιδιαιτερα, κατω απο το στηθος μου εχουν δημιουργηθει κατι κατακοκκινες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λάδι της weleda για τις ραγάδες είναι καταπληκτικό! Ακριβουτσικο όμως αλλα πραγματικά τα αξίζει. 25 απο μαγαζί βιολογικών και 17 αν θυμάμαι καλα απο το ecobaby.gr.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εγω ξεκινησα με αυτο απο 3ο μηνα http://www.wedena.gr/bodyconcept/bc02.htm

μετα απο συσταση της φαρμακοποιου οτι δεν χρειαζονται οι ακριβες κρεμες για αρχη. Κανει 8 ευρω 125 ml αλλα μαλλον η φαρμακοποιος μου κανει εκπτωση γιατι κανω σεφτε παντα! Απο τον 5ο βαζω αυτο το λαδι το βραδι γιατι το λαδι θελει λιγο μασαζ και prevenstria 15 ευρω 150 ml το πρωι και τωρα βαζω simulcium 27 ευρω τα 75 ml παλι μια φορα τη μερα. Ως τωρα δεν εχω κανει, αλλα ακομη εχουμε. Στους γοφους και στο στηθος εχω χωρις να εχω ποτε μεγαλες μεταβολες κιλων. Η μανα μου εκανε απο τον τριτο μηνα λεει...τι να πω, εγω λεω πασαλειφτειτε και οτι γινει!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τη βαζελίνη θα συμφωνήσω κ εγώ απόλυτα...

Πήρα το baby oil της Nivea που έχει κ αμυγδαλέλαιο μέσα... Για ενυδάτωση είναι μα χαρά, τώρα για τις ραγάδες δεν ξέρω...

Θα δοκιμάσω κάποια από τις κρέμες που προτείνατε... :)

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

η simulcium βγαινει και σε προσφορα 2+1 δωρο! για οσες τη χρησιμοποιουν... αξιζει;)

το ειχα δει σε ενα περιοδικο πριν κανενα μηνα. τα φαρμακεια λογικα δε θα την εχουν(την προσφορα), αλλα αν τους πειτε οτι ισχυει, ρωτουν την φαρμακαποθηκη τους,την παραγγελνουν και το απογευμα της ιδιας μερας την εχουν. ετσι εκανα κι εγω... και αν καταλαβα καλα, μαλλον την εχει την προσφορα ολο το χρονο(δεν ειναι μονο για τωρα..)

 

και γω παντως τη βαζω εναλλαξ με αμυγδαλελαιο(3euro τα 200ml χυμα)-πρωι το λαδακι, βραδυ την κρεμα.:mrgreen:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

έπερνα της ΒΑΒΕ ήταν αρκετά καλή, και την έπερνα απο on line φαρμακείο πιο οικονομικά, γενικά όποια αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις δεν και τις τιμές στο ιντερνετ, από 26,70 την έπερνα 21 ......... καλή διαφορά ε?;)

 

http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=3657

Link to comment
Share on other sites

Με την prevenstria (26 ευρώ τα 150 ml) είχα συνεχώς φαγούρα. Μετά πήρα percutalfa (17 ευρώ τα 200 ml) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ραγάδες δεν έχουν εμφανιστεί μέχρις στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βαζω απο 3 μηνων μεχρι 5 τις frezyderm αλλα λογω οτι ειναι αρκετα ακριβη σταματησα κ απο τοτε μεχρι κ τωρα (31 εβδ) βαζω καθε βραδυ βαζελινη κ τωρα αρχισα να βαζω κ το πρωι μια απο την mothercare η και τις fissan καποιες φορες......η αληθεια ειναι οτι η βαζελινη ειναι αρκετα εκνευριστικη αλλα κραταει το σωμα ελαστικο και ενυδατωμενο ωωωωωωωωωωωρες.....:)δεν εχω ραγαδες μεχρι στιγμης και εχω παρει περιπου 9 κιλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μέλλουσες μαμάδες!!!!! Πρώτα-πρώτα εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα κατ'ευχήν ευνοικά!!! Εγώ βάζω ένα λάδι που αγόρασα απο τα Ηρα, κοστίζει 23ευρώ,έχει σαν βάση το αμυγδαλέλαιο και μυρίζει υπέροχα χάρη στα αιθέρια έλαια που περιέχει(λεβάντα κτλ). Νομίζω όμως ότι αν πάρει κανείς αμυγδαλόλαδο απο το φαρμακείο είναι το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...