Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μα γιατί κάνουν του κεφαλιού τους;;;


xrysalis

Recommended Posts

Χολς ???? Τι Χολς??? τις καραμέλες για το λαιμό??? Αν είναι δυνατόν!!!

Και εσένα annia, τουρσί??? Μα θα τους τρυπήσει το στομαχάκι τους! Απορώ, και στα παιδιά τους έκαναν τα ίδια ή τους έχει πιάσει η βλακεία λόγω ηλικίας? Σαν το θείο μου που μου είπε οτι δίνει στο 12μηνών εγγονάκι του σαλαμάκι & λουκανικάκι! Αντί για βόλτα στο πάρκο το σέρνει το μωρό σε ένα καφενείο στην Καισαριανή & πίνει το ουζάκι του (σημ. μετά οδηγεί) & ενώ η ξαδέλφη μου του βάζει ταπεράκι με φαγητό, αυτός του δίνει απο την ποικιλία του ούζου για να μαθαίνει! Έγκλημα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θετει σε κινδυνο το παιδι με τον οποιοδηποτε τροπο τοτε απλα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να μενει μονος με το παιδι. Ακομα κ αν τα οικονομικα μου δεν ηταν στην καλυτερη κατασταση κ παλι θα εβρισκα καποια λυση προκειμενου να προστατεψω το παιδι. Ακομα κ βρεφονηπιακος μεχρι το βραδυ ειναι καλυτερος απο παπουδες που δενβ ειναι σε θεση να προσεξουν το παιδι σωστα. Γιατι δεν χρειαζεται πολυ για να γινει το ανεπανορθωτο.. Κ γιαυτο δε χωρουν κ ευγενειες κ ντροπες σε τετοια θεματα.

Τωρα αν απλα δε συμφωνουμε με τον τροπο διαπαιδαγωγησης τοτε το καλυτερο ειναι να τους το πουμε ξεκαθαρα, παρα να βραζουμε μεσα μας ή να μαλωνουμε με τον αντρα μας. Κ βεβαια ας ειμαστε κ λιγο ανεκτικες σε καποια θεματα. Γιατι καταρχας ειναι μεγαλοι ανθρωποι κ αποψεις που ειχαν μια ζωη δεν ειναι ευκολο να αλλαξουν απο τη μια μερα στην αλλη. Θελει με ηρεμια κ συζητηση λιγο να κανουμε πισω εμεις, λιγο εκεινοι ωστε να βρεθει μια λυση που να ειναι ανεκτοι για ολους. Γιατι το να τους ζηταμε να αλλαξουν τελειως τους τροπους τους ειναι μαλλον αδυνατον κ το μονο που θα καταφερουμε ειναι να κανουν οτι κανουν πισω απο την πλατη μας. Καλυτερα λοιπον κατι ενδιαμεσο, το οποιο σιγουρα θα το τηρουν. Κ στο κατω κατω ο ρολος του παππου κ της γιαγιας αυτος δεν ηταν παντα, να κακομαθαινουν δηλαδη τα εγγονια? Αν παλι καποια ειναι τοσο απολυτη στις αρχες της, τοτε μηπως να εβρισκε καποια νταντα, η οποια θα πληρωνεται κ θα ειναι υποχρεωμενη (περιπου..) να ακολουθει τις οδηγιες της κατα γραμμα?

Αλλα προς Θεου αν τιθεται θεμα ασφαλειας του παιδιου ΜΗΝ τα αφηνετε ουτε λεπτο! Κριμα δε θα ειναι να συμβει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θετει σε κινδυνο το παιδι με τον οποιοδηποτε τροπο τοτε απλα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να μενει μονος με το παιδι. Ακομα κ αν τα οικονομικα μου δεν ηταν στην καλυτερη κατασταση κ παλι θα εβρισκα καποια λυση προκειμενου να προστατεψω το παιδι. Ακομα κ βρεφονηπιακος μεχρι το βραδυ ειναι καλυτερος απο παπουδες που δενβ ειναι σε θεση να προσεξουν το παιδι σωστα. Γιατι δεν χρειαζεται πολυ για να γινει το ανεπανορθωτο.. Κ γιαυτο δε χωρουν κ ευγενειες κ ντροπες σε τετοια θεματα.

Συμφωνώ απόλυτα. Μέχρι πέρσι άφηνα το γιο μου στην πεθερά μου για να πάω στη δουλειά και αυτή τον έστελνε με την αλλοδαπή οικιακή βοηθό της σε μια παιδική χαρά, η οποία συνορεύει με πλατεία που μαζεύει όλο τον "καλό" τον κόσμο. Την πρώτη φορά που το πήρα χαμπάρι ζήτησα από τον άντρα μου και της το απαγόρευσε. Την δεύτερη αποφασίσαμε να τον πάμε παιδικό σταθμό και έληξε το θέμα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Μέχρι πέρσι άφηνα το γιο μου στην πεθερά μου για να πάω στη δουλειά και αυτή τον έστελνε με την αλλοδαπή οικιακή βοηθό της σε μια παιδική χαρά, η οποία συνορεύει με πλατεία που μαζεύει όλο τον "καλό" τον κόσμο. Την πρώτη φορά που το πήρα χαμπάρι ζήτησα από τον άντρα μου και της το απαγόρευσε. Την δεύτερη αποφασίσαμε να τον πάμε παιδικό σταθμό και έληξε το θέμα.

 

Έχεις δίκιο. Είναι φοβερό να μην έχεις εμπιστοσύνη στο άτομο που το κρατάει. Τουλάχιστον έχεις τη συμπαράσταση του συζύγου. Εμένα ο δικός μου αρνείται να δεχτεί οτι η μητέρα του δεν τα καταφέρνει. Είναι καλή γυναίκα & το λατρεύει το παιδί (το ένα γιατί το μωρό δεν το έχει ζήσει πολύ) αλλά... Αυτός είναι & ο λόγος που δεν μπορούμε να φύγουμε ένα Σαβ/κο. Εγώ θέλω να αφήσω τα παιδιά στο σπίτι μας & να τα κρατήσουν οι γονείς μου ενώ ο σύζυγος προτιμά να "μοιράσουμε" τα παιδιά στις γιαγιάδες ωστε να μην μείνει κανείς παραπονεμένος! Λες & τα παιδιά είναι παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μια απο τα ιδια συμβαινει κ εδω....και μενα τα ιδια κανουν...Εμαθα πριν λιγο καιρο απο την πεθερουλα μου(αγιος ανθρωπος και με βοηθα πολυ!) οτι η μαμα της που μου την κραταει οταν δουλευω γιατι η πεθερα μου κραταει το αλλο εγγονακι 2μιση μηνες μεγαλυτερο,εδινε για μια εβδομαδα ριζαλευρο στο γαλα του παιδιου γτ ειχε λεει αδυνατισει.Και απορουσα γιατι εκανα μπουτια το μωρο...Εκανα το εξης απλο,πηρα τηλεφωνο μπροστα σε ολους τη γιατρο η οποια με κατσαδιασε γιατι τοτε το μωρο ηταν μολις στο τεταρτο μηνα,το καταλαβαν..και διακριτικα ειπαν στη γιαγια,που κατα τα αλλα ειναι εξαιρετη σε ολα της και την ευχαριστω πολυ,να μην τησ ξαναδωσει...Τωρα αν το διατηρησε δεν ξερω...Ουτως η αλλως την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε και εμεις τις κρεμες..Καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα εχουμε και αλλα τραβηγμενα...ο πεθερος να δινει ζουμι απο φασολαδα απο σαλατα κτλ αλλα ισα ισα στα χειλη...υπεθεσα οτι ειναι οκ ετσι...να ρωτησωψ κιολας κατι μια που το αναφερουμε...παγωσα στη ψυξη χυμο απο φραουλες και εβγαλα ενα παγακι και της το εβαζα στα ουλα...η χαρα της δεν περιγραφεται!θα της κανει κακο λετε?δεν εβαλα ζαχαρη..μονο λιωμενη φραουλα..

Link to comment
Share on other sites

παγωσα στη ψυξη χυμο απο φραουλες και εβγαλα ενα παγακι και της το εβαζα στα ουλα...η χαρα της δεν περιγραφεται!θα της κανει κακο λετε?δεν εβαλα ζαχαρη..μονο λιωμενη φραουλα..

 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η φράουλα είναι αλλεργιογόνος γενικά και πέρσι που η δική μου ήταν 6 μηνών τέτοια εποχή και γενικώς ξεκινούσαμε τα φρούτα, τη φράουλα μου την είχε απαγορεύσει η γιατρός...Φέτοσ βέβαια, έφαγε!Αν πάλι δε δείξει σημάδι αλλεργίας, κανένα κακό-χυμό δίνεις, τι να πω!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ ακριβώς πάνω στο θέμα την ώρα που τα νευρα μου και τα μαλλία μου είναι τελείως όρθια.¨Ημασταν στην αξιολάτρευτη πεθερούλα για καφέ ε΄μου λεέι να σου βγάλω και ένα λικεράκι που έφτιαξα ,ε βγάλτε μου λεώ και εγώ, ε να σου βγάλω και ένα πατατάκι όχι καλέ δεν θέλω εγώ κτλ.

Αποτέλεσμα τα έβγαλε η μικρή λυσσαξε εγώ την λυπηθηκα και αποφάσισα ότι τώρα που είναι 2,5ε ενα πατατάκι μια φορά στο τόσο δεν είναι και τοσο τραγικό.Της εδωσα 2-3 και τέλος της έδωσα το γιαουρτάκι της .Πάω τουαλέτα πριν φύγουμε και ακούω την μικρή που ζητάει πατατάκι μέχρι να προλάβω να ανασκουμπωθώ και να βγώ ακούω την πεθερούλα μου φάτο γρήγορα γιατι αν μας δει η μαμά σου θα μας σκοτώσει.:shock:και εκείνη να :-P:razz::-P και η μικρή να τρώει .Συγνώμη δεν άντεξα πήρα το παταάκι απο το στόμα του παιδιού έβαλα και κάτι ύστερικές φωνές και τελικά φύγαμε.Γιατί κυρία μου αφού η μαμα είπε όχι και το παιδί το σεβάστηκε (περίπου)εσύ γιατι χώνεις τα μούτρα σου.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Αυριο θα με καταθάψει στον σύζηξ αλλά χε@^%κα

Link to comment
Share on other sites

Αχ ακριβώς πάνω στο θέμα την ώρα που τα νευρα μου και τα μαλλία μου είναι τελείως όρθια.¨Ημασταν στην αξιολάτρευτη πεθερούλα για καφέ ε΄μου λεέι να σου βγάλω και ένα λικεράκι που έφτιαξα ,ε βγάλτε μου λεώ και εγώ, ε να σου βγάλω και ένα πατατάκι όχι καλέ δεν θέλω εγώ κτλ.

Αποτέλεσμα τα έβγαλε η μικρή λυσσαξε εγώ την λυπηθηκα και αποφάσισα ότι τώρα που είναι 2,5ε ενα πατατάκι μια φορά στο τόσο δεν είναι και τοσο τραγικό.Της εδωσα 2-3 και τέλος της έδωσα το γιαουρτάκι της .Πάω τουαλέτα πριν φύγουμε και ακούω την μικρή που ζητάει πατατάκι μέχρι να προλάβω να ανασκουμπωθώ και να βγώ ακούω την πεθερούλα μου φάτο γρήγορα γιατι αν μας δει η μαμά σου θα μας σκοτώσει.:shock:και εκείνη να :-P:razz::-P και η μικρή να τρώει .Συγνώμη δεν άντεξα πήρα το παταάκι απο το στόμα του παιδιού έβαλα και κάτι ύστερικές φωνές και τελικά φύγαμε.Γιατί κυρία μου αφού η μαμα είπε όχι και το παιδί το σεβάστηκε (περίπου)εσύ γιατι χώνεις τα μούτρα σου.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Αυριο θα με καταθάψει στον σύζηξ αλλά χε@^%κα

 

Τι να πεις. :(

Link to comment
Share on other sites

εγω προσπαθω να βαζω ταξη.... να μη τους περναει το δικο τους.... (εννοω και στους γονεις μου και στα πεθερ μου)....

η γνωστη απαντηση "εχω μεγαλωσει 2 παιδια" ή "κι εγω σας εδινα ζαχαρη, δε παθατε τιποτα", απλα δε περναει.... απαντω "ναι μεγαλωσες δυο παιδια αλλα πριν 30 χρονια"...

γιατι αν παθει κατι το παιδι απο τις εξυπναδες τους εγω θα τρεχω....

αρα να καθονται στα σπιτια τους και στ αυγα τους και να μην ανακατευονται... ο ρολος τους ειναι καθαρα βοηθητικος κι οχι αποφασιζω και διαταζω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Υπάρχει θέμα ε? Ευτυχώς γιατί νόμιζα πως εγώ έχω το πρόβλημα... Το μεγαλύτερο πρόβλημα το χω με τους γονείς μου γιατί ζούμε πάνω-κάτω ας πουμε και προσπαθώ να μη τους στεναχωρώ επειδή θα φύγουμε μόνιμα επαρχία. Δεν καταλαβαίνουν ούτε με το καλό, ούτε με το κακό. Ούτε και με το πολύ κακό. Πλέον με κάνουν να μην έχω καθόλου τύψεις που θα φύγω μακριά. Εκεί που θα πάω βέβαια θα ναι η άλλη πληγή, τα πεθερικά. Αλλά θα προσπαθήσω έτσι κ αλλιώς να τους έχω έξω απ το σπίτι μου. Επίσης με φοβούνται ας πουμε... Αλλά ΜΙΑ φορά να πάρω ανάποδες (απ αυτές που παίρνω συχνά με τους γονείς μου) θα κοπούν όλα μια και καλή. Το δικό μου όχι είναι όχι προς όλους. Ακόμα και ο άνδρας μου ξέρει τι είναι αποδεκτό και τι όχι.

Ο πατέρας μου τις προάλλες με έκανε να κλαίω μπροστά στο παιδί μου και το κοριτσάκι μου γέλαγε που η μαμά ήταν τόσο αστεία...

Επειδή είναι γονείς μας μας ακυρώνουν εμας ως γονείς.

Ρε ας πεινάσω και ας μη βλέπω κανέναν τους αφου δεν καταλαβαίνουν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πίκρα!! Μακάρι να μπορούσα να φύγω και εγώ μακριά απο γονείς και πεθερικά! Παρόλο που με βοηθάνε και μαμά και πεθερά πάρα πολυ τώρα που πάω στη δούλειά...μου σπάνε τα νεύρα αλλά κάνω υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβρη να στείλω τον μεγάλο μου γιό (26 μηνων) στον παιδικό σταθμό. Η κάθεμια κάνει τα δικά της, τις προάλλες η πεθερά μου του έδωσε τσίχλα!! Οταν της είπα ότι είναι μικρός για τσίχλα μου είπε: "λίγη του έδωσα επειδή είναι γλυκιά..."! και εγώ της είπα: "ακριβώς επειδή είναι γλυκιά δεν πρέπει να του τη δώσεις και δεύτερον μπορεί να πνιγεί..!". Δε μίλησε!

Ξέρει ότι έχω κόλλημα με τη διατροφή του και λές και το κάνει επίτηδες!

Οταν ήταν 7 μηνών ήθελα να του δώσω λίγο χαμομήλι (δε θυμάμαι γιατι) και αυτή επέμενε να του βάλει ζάχαρη, της είπα όχι και μετά ήθελε να του βάλει μέλι και έγινα πάλι η κακιά!! Η παιδίατρος μου το είχε απαγορεύσει...μετά απο 2-3 βδομάδες είπαν στις ειδήσεις για ένα βρέφος που πέθανε...και αιτία ήταν το μέλι!!! Ευτυχώς την ώρα που το έλεγαν στις ειδήσεις είμασταν μαζί!! Πήγε να πάθει εγκεφαλικό η καημένη!

Οσο για τη μαμά μου... άλλο τρελοκομείο! Αυτή είναι το άκρως αντίθετο!!! Είναι ικανή να του στίψει 1 κιλό πορτοκάλια για χυμό...γιατί του κάνει καλό!!

Το καλό με τις μαμάδες μας όμως είναι ότι μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω και να μη τσαντιστούνε...και αν τσαντιστούνε δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και πολύ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πίκρα!! Μακάρι να μπορούσα να φύγω και εγώ μακριά απο γονείς και πεθερικά! Παρόλο που με βοηθάνε και μαμά και πεθερά πάρα πολυ τώρα που πάω στη δούλειά...μου σπάνε τα νεύρα αλλά κάνω υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβρη να στείλω τον μεγάλο μου γιό (26 μηνων) στον παιδικό σταθμό. Η κάθεμια κάνει τα δικά της, τις προάλλες η πεθερά μου του έδωσε τσίχλα!! Οταν της είπα ότι είναι μικρός για τσίχλα μου είπε: "λίγη του έδωσα επειδή είναι γλυκιά..."! και εγώ της είπα: "ακριβώς επειδή είναι γλυκιά δεν πρέπει να του τη δώσεις και δεύτερον μπορεί να πνιγεί..!". Δε μίλησε!

Ξέρει ότι έχω κόλλημα με τη διατροφή του και λές και το κάνει επίτηδες!

Οταν ήταν 7 μηνών ήθελα να του δώσω λίγο χαμομήλι (δε θυμάμαι γιατι) και αυτή επέμενε να του βάλει ζάχαρη, της είπα όχι και μετά ήθελε να του βάλει μέλι και έγινα πάλι η κακιά!! Η παιδίατρος μου το είχε απαγορεύσει...μετά απο 2-3 βδομάδες είπαν στις ειδήσεις για ένα βρέφος που πέθανε...και αιτία ήταν το μέλι!!! Ευτυχώς την ώρα που το έλεγαν στις ειδήσεις είμασταν μαζί!! Πήγε να πάθει εγκεφαλικό η καημένη!

Οσο για τη μαμά μου... άλλο τρελοκομείο! Αυτή είναι το άκρως αντίθετο!!! Είναι ικανή να του στίψει 1 κιλό πορτοκάλια για χυμό...γιατί του κάνει καλό!!

Το καλό με τις μαμάδες μας όμως είναι ότι μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα παραπάνω και να μη τσαντιστούνε...και αν τσαντιστούνε δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και πολύ...!!!!

 

Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω , ο ωριλλάς που βρήκε υγρό στα αυτάκια της κόρης μου μας συνέστησε να δίνουμε τσίχλα στην μικρή να τρώει γιατι βοηθάει :-(Καλύτερα βέβαια μη το πείς της πεθεράς γιατί θα αρχίσεικ.Στά έλεγα εγώ είδες που κάνει καλό.:?

Link to comment
Share on other sites

αχχχ μεγαλο θεμα ανοιξατε κοριτσια!!!!!

 

Εμενα η πεθερα μου φοβατε και δεν του δινει να φαει αλλα οτι βλακειες σκεφτει του τις δειχνει....χτυπαει το αδειο μπουκαλι πανω στο κεφαλι του πεθερου μου κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!

Δεν χαριζω ομως καθολου παντα απευθηνομαι στο μικρο λεγοντας παλι βλακειες σου μαθαινουνε οταν τα κανεις αυτα θα φας ξυλο....

Τοτε μαζευονται και λενε σιγα τι θα παθει...

Λεω θα κοπαναει μα τα μπουκαλια τα αλλα παιδακια...

οσο για τις πινεζες επειδη ο μικρος δεν βαζει τιποτα στο στομα του λενε ειναι πολυ καλο αυτο που το παιδι δεν βαζει τιποτα στο στομα.

Μου ερχετε να απαντησω ευτυχως γιατι θα ειχε πνιγει με τις αηδιες σας.

Ευτυχως το μικρο τον κραταει η μαμα μου και κανει οτι τις λεω!!!!

Οταν ειναι τα πεθερικα μου ειμαι και εγω μπροστα οποτε προσπαθω να μην αφηνω τιποτα που με ενοχλει ασχολιαστο αναφερομενη παντα στο μικρο!!!!!:D

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχχχ μεγαλο θεμα ανοιξατε κοριτσια!!!!!

 

Εμενα η πεθερα μου φοβατε και δεν του δινει να φαει αλλα οτι βλακειες σκεφτει του τις δειχνει....χτυπαει το αδειο μπουκαλι πανω στο κεφαλι του πεθερου μου κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!

Δεν χαριζω ομως καθολου παντα απευθηνομαι στο μικρο λεγοντας παλι βλακειες σου μαθαινουνε οταν τα κανεις αυτα θα φας ξυλο....

Τοτε μαζευονται και λενε σιγα τι θα παθει...

Λεω θα κοπαναει μα τα μπουκαλια τα αλλα παιδακια...

οσο για τις πινεζες επειδη ο μικρος δεν βαζει τιποτα στο στομα του λενε ειναι πολυ καλο αυτο που το παιδι δεν βαζει τιποτα στο στομα.

Μου ερχετε να απαντησω ευτυχως γιατι θα ειχε πνιγει με τις αηδιες σας.

Ευτυχως το μικρο τον κραταει η μαμα μου και κανει οτι τις λεω!!!!

Οταν ειναι τα πεθερικα μου ειμαι και εγω μπροστα οποτε προσπαθω να μην αφηνω τιποτα που με ενοχλει ασχολιαστο αναφερομενη παντα στο μικρο!!!!!:D

:lol::lol::lol: Αχ βρε κοπέλα μου, σόρυ κιόλας που γελάω αλλά είναι για να γράψεις κομωδία αυτά που κάνουν. Υπομονή πάντως, τι άλλο να πει κανείς. Ευτυχώς που μόνη μου τρέχω αλλιώς εγώ που δεν έχω και υπομονή με τήν βλακεία και τη χαζομάρα δεν ξέρω που θα καταλήγαμε αν είχα τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπαναει οτι βρει μα τα κουταλια για να κανει θορυβο του δινει οοολλλαααα τα μανταλακια να παιξει επισης ενα καλαθι με κοχυλια που μεσα εχει και πινεζες και σκουριασμενες προκες!!!!

 

Παντως μεταξυ μας κοριτσια, και εγω κοπαναω με τα κουταλια και κουτσογουσταρω και εγω τα ντραμς φαση και της αρεσουν και εκεινης, τα μανταλακια ειναι σκορπια παντου (της αρεσουν γιατι οχι λοιπον-δεν ειναι θανασιμο κακο δε και ειπαμε διαλεγουμε τις μαχες μας με τα παιδια στο μινιμουμ αλλιως θα χασουμε).......και κουτι με κοχυλια της εχω δωσει και το παιξαμε/ειδαμε μαζι και μετα τα σκορπισαμε παντου μαζι και τα μαζεψαμε μαζι......βεβαια δεν ειχε πινεζες μεσα. Αλλα ολα τα αλλα τα εχουμε κανει......απο ολα αυτα κρινω ΕΝΑ πραγμα.......

 

Θα γινω μαματη πεθερα και θα με καψει ο γαμπρος μου ή η κορη μου (καλη ωρα) με αντιστοιχα δημοσιευματα........:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα η διαφορά είναι ότι εσύ είσαι η μάνα του και μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις. Τουλάχιστον αν συμβεί κάτι θα τις έχεις μόνη σου τις τύψεις, δεν θα χεις να πνίξεις και κανα παππού...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω , ο ωριλλάς που βρήκε υγρό στα αυτάκια της κόρης μου μας συνέστησε να δίνουμε τσίχλα στην μικρή να τρώει γιατι βοηθάει :-(Καλύτερα βέβαια μη το πείς της πεθεράς γιατί θα αρχίσεικ.Στά έλεγα εγώ είδες που κάνει καλό.:?

__________________

Εμένα πάλι η παιδίατρος μου είπε όχι τσίχλα πρίν τα 5! Βέβαια δεν έχει πάθει ποτέ ωτίτιδα ίσως αν είχε υγρό να μου έλεγε ναι! Τι να πώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ!Γιατί κάνουν τα δικά τους;

Έχω πρόβλημα και με τις δύο πλευρές.Όταν είμαι στην δουλειά φυλάει τα παιδιά η πεθερά μου,μια γυναίκα αεικίνητη και πανέξυπνη.Το πρόβλημα είναι πως δεν τηρεί τους απλούς κανόνες που βάζω εγώ σε θέματα ύπνου,διατροφής και απασχόλησης.Για παράδειγμα,εγώ δεν θέλω να τρώνε τα παιδιά σε καθημερινή βάση γλυκά και εκείνη τους δίνει!Έχουμε τσακωθεί πάμπολλες φορές και δεν μπορεί να καταλάβει πως υπάρχουν υγιεινότερα σνακς για παιδάκια 1 και 2,5 ετών!:!:

Οι γονείς μου πάλι τα κακομαθαίνουν.Τους τα αφήνω πιο σπάνια γιατί μένουν μακριά αλλά μερικές φορές έρχονται τα πρωινά για παρέα στην πεθερά μου.Κουβαλάνε δώρα,γλυκά.Τα παιδιά πλέον έχουν μάθει πως γιαγιά-παππούς=δώρα.Στους γονείς μου μπορώ να μιλήσω περισσότερο.Όχι πως στην πεθερά δεν αντιδρώ όμως εκείνη παρεξηγείται ευκολότερα και έτσι τώρα πια της κάνει σημάνσεις μόνο ο άντρας μου :mrgreen:

Σε θέματα προσοχής και φύλαξης δεν έχω πρόβλημα,αλλά λίγο τους κανόνες να τηρούσαν παραπάνω θα ήμουν ευτυχισμένη.

Μήπως είμαι αχάριστη που γκρινιάζω ενώ άλλες κοπέλες δεν έχουν βοηθεια;Κανείς δεν είναι τέλειος άλλωστε.Το σημαντικότερο για εμένα είναι ότι ξέρω όταν λείπω πως τα παιδιά είναι σε καλά χέρια και καλοπερνάνε ;)

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

αχου κοριτσια μου, νομιζουν οτι αν τα μπουκωνουν με αηδιες θα τους αγαπανε περισσοτερο.. και καραμελες(απο τις ζελεδενιες παρακαλω) και φιστικια σε πολυ μικροτερη ηλικια και τα τικ-τακ τα μπισκοτα τα καρα-αλμυρα(κ τον ειχα 2 μερες με διαρροια)..

η πεθερα μονο, διοτι η μανα μου κανει μεν απειρες αηδιες, αλλα στο φαγητο ειναι πιο προσεκτικη.. η δε πεθερα ρε παιδια απο τοτε που "μεγαλωσε" ο μικρος,καθε φορα που μας κανει τραπεζι, πατατα τηγανητη κ σουβλακια απο εξω.. περιμενω τωρα κ την επομενη φορα που θα το ξαναπροτεινει, μαλλον θα γινουμε μπιλιες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Να ʽμαι και εγώ….

 

Και εγώ τραβάω μια από τα ίδια… :rolleyes::rolleyes:

 

Με πεθερικά δεν έχω καμία σχέση. Την τελευταία φορά που τους είδα ήταν όταν γέννησα. Έδειξαν τη «καλή αγωγή» τους και τους έβγαλα από τη ζωή μου μια για πάντα….:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Οι γονείς μου από την άλλη, είναι υπέροχοι γονείς και φανταστικοί Άνθρωποι με Α κεφαλαίο παρακαλώ… Ακούνε πάρα πολύ τα όσα τους λέμε εγώ και τα αδέλφια μου, σχετικά με την διαπαιδαγώγηση των παιδιών, αλλά μερικές φορές κάνουν και αυτοί του κεφαλιού τους…

 

Η μητέρα μου ας πούμε, ενώ ξέρει ότι δε θέλω το παιδί να εκτίθεται σε καπνούς τσιγάρων εχτές τη πήρε βόλτα με τις φίλες της και όταν γύρισαν μύριζε η μικρή σαν τεκές… Συν που λίγο πριν της δώσω το γάλα της, μου πετάει και ένα «μη περιμένεις να το πιει όλο γιατί η φίλη μου, την πήρε από το χέρι και της αγόρασε γκοφρέτες. Εγώ της είπα ότι δε της δίνουμε γλυκά αλλά δε με άκουσε». :evil::evil::evil:

 

Από την άλλη ο μπαμπάς μου, μέχρι να καταλάβει μια εντολή που δίνω αλλάζουμε χρονιά!!! Μήνες τώρα του έλεγα και του ξαναέλεγα να μη την ταΐζει ότι τρώει εκείνος και να μη τη παίρνει αγκαλιά για να τρώει μαζί του… αλλά εκείνος το δικό του… Ως που μια μέρα που ήμασταν στο παιδότοπο παρατήρησα ότι η μικρή πηγαίνει και κοιτάζει όσους τρώνε.:shock::shock::shock: Ο μπαμπάς μου έκανε στο παιδί μου, ακριβώς τα ίδια που έκανε και στο σκύλο μας. Πατήσαμε ένα καυγά μετα…. Ε μα… είναι πράγματα αυτά???

 

Κατά τα αλλά, δε μπορώ να πω… είναι πολύ τρυφεροί παππούδες και τα μικρά μας τους λατρεύουν. Η κόρη μου λέει παππού και γιαγιά και στάζει μέλι το στόμα της… Αλλά και σαν γονείς είναι συνέχεια δίπλα μας και θα ήμουν αχάριστη άμα δε το επισήμανα αυτό. Τους αγαπώ πολύ, ότι βλακεία και να κάνουν… Που συνήθως τις χαζομάρες τις κάνουν λόγο ότι οι ίδιοι στερήθηκαν πολλά σαν παιδιά και στέρησαν και από εμάς τα παιδιά τους πολλά, λόγο φτώχιας… Τώρα όλη τους τη σύνταξη τη ρίχνουν στα παιδιά τους και στα εγγόνια τους!!! Είναι φοβεροί…;);)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια μηπως να κανουμε κομμα πεθεροπληκτων?Πρωτο κομμα θα βγουμε!

Θα σας πω κι εγω τον πονο μου...καποια απο τα τελευταια γεγονοτα γιατι για να τα πω ολα θελω 2 μερες!

Βαφτισαμε το παιδι πριν 3 βδομαδες με το ονομα του πεθερου μετα απο καυγαδες,κλαματα,κτλ. και δεχτηκα τελικα με την προυποθεση να τον φωναζουμε με ολοκληρο ονομα και οχι με το υποκοριστικο!Ο πεθερος μου λες και δεν υπαρχω,θα μαθει και τα 2ονοματα μου λεει(εχθες 9 το πρωι που κατεβηκε χωρις να μας το πει και βαραγε τα κουδουνια(μενουν απο πανω)και ετρεχα εγω να ντυθω γιατι ημουν με τα εσωρουχα:oops: και με την τσιμπλα):rolleyes:Ακομη δεν το εχω χωνεψει το ονομα κοριτσια και παιδευομαι...Εχω και αυτον να μου την δινει!:twisted:

Αν τυχει να βγω με τον αντρα μου μι α βολτα και ερθει η πεθερα μου της λεω το παιδι θα πιει το γαλα του μονο του θα τον βαλεις στο κρεβατι με μουσικουλα και θα τον αφησεις μονο του να κοιμηθει και θα κλεισεις την πορτα!Ε,τι λεω εγω τα αντιθετα!Και ξερει πολυ καλα ποσο δυσκολα περασαμε και οι τρεις μεχρι να μαθει να κοιμαται μονος του!Γιατι να το αλλαξει αυτο?Ασε που δεν θελει πια να του δινεις μπιμπετρο και δεν πινει ολο το γαλα του με αποτελεσμα να ξυπναει πεινασμενος!Αρα που να βγουμε βολτα????

εγω:Μην τον αφηνετε να χτυπαει το τραπεζι με τα παιχνιδια του

Πεθερα:δεν πειραζει παιδι ειναι(μολις τον ειχα μαθει...ξεμαθε!το εκρυψα το τραπεζι,πηρα αλλο απ το ικεα):

Εγω:Μην τον αφηνεται στα καλωδια και στο dvd

Πεθερα$:Δεν πειραζει τον προσεχω:evil::evil:

Eγω:Δεν θα τρωει τιποτα που δεν σας δινω

Πεθερα:Ναι κοριτσι μου....(της εχει ξεφυγει 2-3 φορες οτι του δινει μπισκοτα και τετοια):shock::shock:

ολα αυτα σε 1-2 ωρες την βδομαδα που τον ανεβαζω,γιατι παραπανω δεν το συζηταω!

Και το τελευται κορυφαιο:

εγω πριν 1 χρονο που μετακομοισαμε:Σιγουρα δεν εχετε αλλο κλειδι?μονο 2 σασ εδωσαν?4 ατομα εμεναν στο σπιτι!!!!

 

Πεθερα:Οχι κοριτσι μου,δεν εχω αλλο!

 

Και την προηγουμενη εβδομαδα μου εψαχνα τα κλειδια μου να μπω και δεν τα εβρισκα κατεβηκε με 1 καλαθι με κλειδια και ειχε 3 κλειδια του σπιτιου μου!Θελω να φυγω απο δω μεσα κι ας μην εχω να φαω!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια...εμένα τα δικά μου πεθερικά έχουν φαγωθεί να μου πάρουν το παιδί 10 μέρες τον Αύγουστο!!! Έχουμε κλείσει μέ τον άνδρα μου, διακοπές σε νησί τον Αύγουστο κι εννοείται θέλω να πάμε οικογενειακά μιας κι είναι οι πρώτες μας διακοπές, ως οικογένεια! Μετά θα πάμε 5 μερούλες στο δικό μου εξοχικό κι άλλες 5 στο δικό του. Οι γονείς του ήρθαν προχτές από το εξοχικό τους, με σκοπό να μου πάρουν το παιδί και να παμε λένε μόνοι μας στο νησί! Εγώ είμαι κάθετη βέβαια και δε θέλω. Εάν είναι έτσι το στέλνω στο δικό μου εξοχικό με τους δικούς μου γονείς! Εγώ θέλω το παιδάκι μου μαζί μας! Είναι παράλογο δηλαδή ; Το συζητήσαμε χτες βράδυ με το άντρα μου κι εκείνος συμφωνεί με μένα κι από την άλλη σκέφτεται πως κι εκείνοι κάνανε ολόκληρο ταξίδι για το μωρό κι είναι κρίμα να μη τους το δώσουμε! Ναι, αλλά δε τους είπα εγώ να έρθουν, μόνοι τους το αποφάσισαν!!!!! Μετά βλέπετε είναι και η αδυναμία που έχουν του άντρα μου ( μιας κι είναι το αγόρι της οικογένειας που έκανε και το γιο και θα συνεχιστεί και το ''βασίλειό'' τους ) και λέει ας μη τους στεναχωρήσουμε. Τα άλλα τους εγγόνια ( είναι μεγαλύτερα ) είναι κανονικά με τη μανούλα και τον μπαμπά τους, γιατί εγώ να το αποχωριστώ και μάλιστα στις 1ες μας διακοπές ;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω καταλάβει ότι όσο καλοί και να είναι οι παππούδες (και βάζω και τους γονείς μου μέσα) όταν τους δίνεις δικαιώματα και τους ανοίγεις την πόρτα θα το εκμεταλλευθούν και θα κάνουν και το δικό τους. Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση και τη βιώνω τώρα από τους δικούς μου και είμαι στεναχωρημένη γιατί δεν το περίμενα......αρνήθηκα από την αρχη να κάνουν ότι θέλουν και το γύρισαν στο σπάσιμο νεύρων και στον ψυχολογικό πόλεμο......το χέρι μου στη φωτιά θα εβαζα ότι η μαμά μου δεν θα φερόταν έτσι.....κι όμως........

Τι να πώ.......είναι μάλλον αναπόφευκτο???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια...εμένα τα δικά μου πεθερικά έχουν φαγωθεί να μου πάρουν το παιδί 10 μέρες τον Αύγουστο!!! Έχουμε κλείσει μέ τον άνδρα μου, διακοπές σε νησί τον Αύγουστο κι εννοείται θέλω να πάμε οικογενειακά μιας κι είναι οι πρώτες μας διακοπές, ως οικογένεια! Μετά θα πάμε 5 μερούλες στο δικό μου εξοχικό κι άλλες 5 στο δικό του. Οι γονείς του ήρθαν προχτές από το εξοχικό τους, με σκοπό να μου πάρουν το παιδί και να παμε λένε μόνοι μας στο νησί! Εγώ είμαι κάθετη βέβαια και δε θέλω. Εάν είναι έτσι το στέλνω στο δικό μου εξοχικό με τους δικούς μου γονείς! Εγώ θέλω το παιδάκι μου μαζί μας! Είναι παράλογο δηλαδή ; Το συζητήσαμε χτες βράδυ με το άντρα μου κι εκείνος δε συμφωνεί με μένα κι από την άλλη σκέφτεται πως κι εκείνοι κάνανε ολόκληρο ταξίδι για το μωρό κι είναι κρίμα να μη τους το δώσουμε! Ναι, αλλά δε τους είπα εγώ να έρθουν, μόνοι τους το αποφάσισαν!!!!! Μετά βλέπετε είναι και η αδυναμία που έχουν του άντρα μου ( μιας κι είναι το αγόρι της οικογένειας που έκανε και το γιο και θα συνεχιστεί και το ''βασίλειό'' τους ) και λέει ας μη τους στεναχωρίσουμε. Τα άλλα τους εγγόνια ( είναι μεγαλύτερα ) είναι κανονικά με τη μανούλα και τον μπαμπά τους, γιατί εγώ να το αποχωριστώ και μάλιστα στις 1ες μας διακοπές ;;;;

 

 

Αφού δεν θές..ΔΕΝ θα το κάνεις.ΤΕΛΟΣ!!!! Γιατί να πάρουν τα παιδιά αφού δεν το θέλετε?? Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...