Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts

Είπα να γράφουμε εδώ τις ιδέες μας, και τις υγιενές συνταγές μας.

 

Θα ξεκινήσω με μπανανόψωμο. :D

 

Μπανανόψωμο

 

125g ταχίνι

1/2 φλυτζάνι καστανή ζάχαρη, ή 80μλ χυμό αγάβης, και βάζετε 80μλ λιγότερο χυμό. ( Εγώ δε βάζω τίποτα απʼτα δύο. Δε γίνεται πολύ γλυκό, αλλά αν τα μωράκια σας δεν έχουν μάθει σε γλυκές γεύσεις δε θα τα πειράζει. Ο χυμός ,και οι μπανάνες για μένα το κάνουν όσο γλυκό χρειάζεται για να είναι νόστιμο.)

1/2 φλυτζάνι χυμό μήλο

2 κουταλιές της σούπας κοπανισμένος λιναρόσπορος, μέσα σε 6 κουταλιές της σούπας νερό

3 λιωμένες μπανάνες

1 κουταλιά του γλυκού μαγειρική σόδα

1½ φλυτζάνι αλεύρι ολικής σταρένιο, ή σικάλεως ή σκληρού σίτου

 

Βάζετε το φούρνο στους 180°C.

Χτυπατε το ταχίνι τη ζάχαρη το χυμό, το λιναρόσπορο, και τις μπανάνες.

Προσθέτε το αλεύρι και τη σόδα.

Το βάζετε στο ταψί και ψήνετε για 40–45 λεπτά. (για να σιγουρευτείτε οτί είναι έτοιμο, βάζετε ένα μαχαίρι μέσα, για να δείτε αν βγαίνει καθαρό.)

 

Το ένα φλυτζάνι είναι περίπου 250 μλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λέω να δοκιμάσω με καστανή ή μαύρη ζάχαρη και μετά να ψάξω για αγάβη. Υποθέτω ότι θα βρω στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα. Αν όχι, έχω κοντά μου ένα μαγαζί με πολλά βότανα. Εκεί βρήκα και μαυροκούκι που έψαχνα με μανία!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλόη μου!!!

Δοκίμασα και έφτιαξα ένα κέικ με αλεύρι ολικής άλεσης και μήλα μέσα, χωρίς καθόλου ζάχαρη.

Για κέικ χωρίς ζάχαρη βγήκε πολύ καλό!!

Ξέρεις τι ήθελα να σε ρωτήσω; Τι βάζεις για να φουσκώνουν; μπέικιν πάουντερ ή τίποτα πιο υγιεινό;

 

Θα πω κι εγώ μία συνταγή για πιο "υγιεινή" μπεσαμέλ (δεν έχει βούτυρο ή αυγά):

Υλικά:

3 ποτήρια γάλα νουνού light ή από όποιο κουτί προτιμάτε

3 ποτήρια νερό

3+3=6 γεμάτες κ.σ. αλεύρι

(οι αναλογίες εννοείτε αλλάζουν ανάλογα με τις ποσότητες που θέλετε).

Διαλύουμε το αλεύρι στο γάλα + στο νερό και το βάζουμε στη φωτιά (δυνατή ή σιγανή). Ανακατεύουμε συνεχώς. Όταν κοχλάσει είναι έτοιμη. Αποσύρουμε από τη φωτιά και περιμένουμε λίγο για να πήξει.

Αν κάνει κρούστα από πάνω, μην ανησυχείτε. Διαλύετε μια χαρά μετά.

Μπορεί να ακούγεται περίεργη, αλλά, όταν την είχα δοκιμάσει (δεν ήξερα πωσ φτιάχνετε) είχα ενθουσιαστεί και ήθελα τη συνταγή. Όταν την άκουσα... έμεινα από την ευκολία της!!

Tips: Μπορείτε να ρίξετε λίγο αλάτι πριν την κατεβάσετε από τη φωτιά (αυτό το κάνω) και λίγο λάδι αμέσως μετά (δεν το έχω κάνει ποτέ).

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η συνταγή που μου έστειλε η Λαμπρινή:

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

 

Δε χρειάστεικε να αλλάξω τίποτα! Πολύ πολύ νόστιμο, πολύ θρεπτικό, και απόλυτα υγιεινό!!

Δε μοιάζει βέβαια με τις συνηθισμένες τούρτες γενεθλίων, αλλά είναι πολύ νόστιμο.

 

Να'σαι καλά Λαμπρινούλα!! :D

Link to comment
Share on other sites

3+3=6 γεμάτες κ.σ. αλεύρι

 

Αυτο δεν καταλαβα το 3+3 δηλαδη ενοεις 2 ειδων αλευρι ?

 

Όχι. Εννοώ ότι αν βάλουμε 3 ποτήρια γάλα + 3 ποτήρια νερό, τότε θα βάλουμε 6 κουταλιές αλεύρι.

Δλδ για 4 ποτήρια γάλα + 4 ποτήρια νερό, 4+4=8 κ.σ. αλεύρι.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3+3=6 γεμάτες κ.σ. αλεύρι

 

Αυτο δεν καταλαβα το 3+3 δηλαδη ενοεις 2 ειδων αλευρι ?

 

Όχι. Εννοώ ότι αν βάλουμε 3 ποτήρια γάλα + 3 ποτήρια νερό, τότε θα βάλουμε 6 κουταλιές αλεύρι.

Δλδ για 4 ποτήρια γάλα + 4 ποτήρια νερό, 4+4=8 κ.σ. αλεύρι.

 

ααααα μαλιστα

 

ευχαριστωωω :)

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια η συνταγή που μου έστειλε η Λαμπρινή:

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

 

Δε χρειάστεικε να αλλάξω τίποτα! Πολύ πολύ νόστιμο, πολύ θρεπτικό, και απόλυτα υγιεινό!!

Δε μοιάζει βέβαια με τις συνηθισμένες τούρτες γενεθλίων, αλλά είναι πολύ νόστιμο.

 

Να'σαι καλά Λαμπρινούλα!! :D

 

τα 185 γρ χουρμάδες, πόσοι χουρμάδες είναι?

αχ, πρέπει να πάρω μεζούρα μου φαίνεται....

 

πάντως ακούγεται νοστιμότατη συνταγή, μόλις τη διάβασα κι εγώ.

 

Όταν λες ότι δε μοιάζει με τις συνηθισμένες τούρτες????

ακόμα κι αν το στρογγυλοποιήσεις ή το κάνεις σχήμα πεταλούδας (δε θυμάμαι αν η Λαμπρινή το είχε δείξει ή κάπου αλλού το είχα δει...)?

Link to comment
Share on other sites

τα 185 γρ χουρμάδες, πόσοι χουρμάδες είναι?

Δεν είμαι σίγουρη. Απλά γέμισα τη μεζούρα ως το 20 περίπου... :?

 

Όταν λες ότι δε μοιάζει με τις συνηθισμένες τούρτες????

Φατσικώς, μιά χαρά μοιάζει. Απλά δεν έχει αυτή την κρεμώδη υφή... Το γλάσο από ταχίνη θυμίζει λίγο μερέντα.

 

Δεν ξέρω εμένα πάντως μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω αν θα την εκτιμήσουν οι καλεσμένοι...

 

Δοκίμασε να τη φτιάξεις πριν το πάρτυ. Πες μου κι εμένα τις εντυπώσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

τα 185 γρ χουρμάδες, πόσοι χουρμάδες είναι?

 

Πάρε το πακετάκι των 200γρμ φάε 3-4 και έτοιμη :lol: :lol:

 

Για την Χλοη το καταλαβαίνω αλλα εσυ ...γιατι θελεις "εναλλακτική" τούρτα ? :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι καλέ? Ντάξει ίσως όχι για το πάρτυ, αλλά πραγματικά είναι πολύ θρεπτική, και υγιεινή! Πετούσα απ'τη χαρά μου που τη βρήκα!! :D Το χαρουπάλευρο και το ταχίνι, είναι πολύ πλούσια σε ασβέστιο. Και γενικά όλα τα συστατικά, είναι υγιεινά. Καθόλου άδειες θερμίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

τα 185 γρ χουρμάδες, πόσοι χουρμάδες είναι?

 

Πάρε το πακετάκι των 200γρμ φάε 3-4 και έτοιμη :lol: :lol:

 

Για την Χλοη το καταλαβαίνω αλλα εσυ ...γιατι θελεις "εναλλακτική" τούρτα ? :roll:

γιατί μου αρέσουν τα υγιεινά και θα φάει σίγουρα η Μανίνα μου. Βέβαια, τα υπόλοιπα παιδάκια τα κόβω να μη φάνε καθόλου, να στραβώσουν το στόμα τους και να κοιτάνε με απορία τους γονείς τους για το πού πήγε η σαντιγύ...και οι γονείς με τη σειρά τους, θα κοιτάνε με απορία εμένα:P

 

γι'αυτό και θα δοκιμάσω πρώτα την σπιτική και απλή μπλακ φόρεστ (θα τη φτιάξω μόνο για τα παιδάκια, οι μεγάλοι θα φάνε από τούρτα γνωστού ζαχαροπλαστείου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γι'αυτό και θα δοκιμάσω πρώτα την σπιτική και απλή μπλακ φόρεστ (θα τη φτιάξω μόνο για τα παιδάκια,

 

τη δική μου ή της Λαμπρινής; :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

τη δική μου ή της Λαμπρινής; :cool:

 

της Λαμπρινής, μιας και δεν έχουμε προβλήματα με αλλεργίες και τα άλλα παιδάκια που θα είναι στο πάρτυ, είναι μεγαλύτερα :)

Άσε που δεν είμαι καλή στο να ζωγραφίζω τον Γουίνι, πόσο μάλλον να κόψω το κέηκ κατάλληλα.. :P

Link to comment
Share on other sites

 

τη δική μου ή της Λαμπρινής; :cool:

 

της Λαμπρινής, μιας και δεν έχουμε προβλήματα με αλλεργίες και τα άλλα παιδάκια που θα είναι στο πάρτυ, είναι μεγαλύτερα :)

Άσε που δεν είμαι καλή στο να ζωγραφίζω τον Γουίνι, πόσο μάλλον να κόψω το κέηκ κατάλληλα.. :P

 

Εσύ μπορείς να την κόψεις σε σχήμα πολυκατοικίας :P:P

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Εσύ μπορείς να την κόψεις σε σχήμα πολυκατοικίας :P:P

και η νοηματική σύνδεση με τα πρώτα γενέθλια της μικρής θα ήταν.........?????????? :lol::lol:

 

 

... αντίστοιχη με τη νοηματική σύνδεση με τον Γουΐνι! :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, τα υπόλοιπα παιδάκια τα κόβω να μη φάνε καθόλου, να στραβώσουν το στόμα τους και να κοιτάνε με απορία τους γονείς τους για το πού πήγε η σαντιγύ...

Ούτως ή άλλως δεν τρώνε τούρτα. Περιμένουν να δούνε το σχέδιο, τρώνε μια δυο κουταλιές και το υπόλοιπο καταλήγει στα σκουπίδια. Σε όσα γενέθλια έχω κάνει η πιο πολλή τούρτα έμενε στα πιατάκια. Βέβαια έμαθα και τώρα κόβω μικρά κομμάτια και αν θέλει κανένα παίρνει και 2ο κομμάτι.

Οπότε καλύτερα η πιο υγιεινή για να τη φάνε άνετα οι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Και κορίτσια η πολυκατοικία ταιριάζει με γενεθλια - βάζεις τόσους ορόφους όσα τα χρόνια του παιδιού-αν τα στολίσεις και λίγο με παιχνιδάκια είναι σούπερ

Link to comment
Share on other sites

Και κορίτσια η πολυκατοικία ταιριάζει με γενεθλια - βάζεις τόσους ορόφους όσα τα χρόνια του παιδιού-αν τα στολίσεις και λίγο με παιχνιδάκια είναι σούπερ

 

Δηλαδή στην περίπτωση της dooo θα είναι μονοατοικία! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Carrot cake

Υγρό κεικ καροτου που θυμίζει σε γεύση καρυδόπιτα !

Για την Αγλαΐα που το ζήτησε :D

 

1 κουπα (250 ml ) ελαιόλαδο

1 κουπα μαύρη ζάχαρη ( λιγοτερο αν δεν αγαπάτε τις γλυκές γευσεις)

Το χυμό και το ξύσμα απο ενα μεγάλο (ή δυο ) πορτοκάλι (περιπου 3/4 κουπας χυμό)

3 καρότα ωμά τριμμένα

2 μπανάνες

250 γρμ αλέυρι (ή αυτο που φουσκώνει μονο του)

1 μπεικιν πάουντερ

1 κουταλιά κανέλα

1/2 κουταλιά γαρυφαλο

1/2 κουταλιά μοσχοκάρυδο

100 γρμ σταφίδες

100 γρμ καρυδια τριμμένα

 

Εκτέλεση :

Χτυπάμε την ζάχαρη με το λάδι , προσθέτουμε τον χυμό και ολα τα υπολοιπα υλικά με την σειρά που ειναι γραμμένα . Ψήνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 170 για περίπου 1 ώρα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...