Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

να μαι παλι εγω..

 

απο οτι βλεπω το πλανο αποθηλασμου μου δεν προκειται να λειτουργησει εκτος εαν η μικρη αλλαξει μονη της συνηθειες..

 

Οσο περναει ο καιρος ο βραδυνος θηλασμος βλεπω οτι της γινεται ολο και πιο απαραιτητος αντι να μειωνεται..

στη διαρκεια της ημερας εχουμε καταφερει να κοψουμε ολα τα γευματα αλλα απο τις 20.00 που με το ζορι την κραταω μεχρι τις 21.00 που ναι να κοιμηθει θηλαζει φανατικα..λες και περιμενει να περασει οοοολη η ημερα για να κανει αυτο το πραγμα!! και μετα ανα δυωρο μεσα στη νυχτα στην καλυτερη των περιπτωσεων (διοτι προσφατα αρρωστησε αρκετα και ειχε ΚΑΙ δοντια και αναγκαστηκαμε να θηλαζουμε και το μεσημερι για κανα δυο μερες αφου δεν ετρωγε τιποτε αλλο και αυτο μας γυρισε μηνες πισω αφου στο εξης μου ζητουσε και μεσημερια αλλα παλι καλα που εργαζομαι και αυτο με βοηθα να το ξεπερασουμε)

 

την βλεπω οτι τη νυχτα θελει να την περνω στο κρεβατι μου (μαλιστα μεσα στον υπνο της μου δειχνει την πορτα και λεει "με..με" για να την παω μεσα στο δωματιο μου και ετσι καθε βραδυ το περναμε στο κρεβατι μου και μαλιστα εχει βρει στασεις αγκαλιας που την βολευουν και χουχουλιαζει πανω μου και θηλαζει οποτε της ερθει..

 

νομιζω οτι αυτες δεν ειναι ενδειξεις αποθηλασμου...

 

τωρα στις διακοπες θα μαστε μαζι και δεν θα μαστε στον χωρο μας αρα παλι τζιφος το πραγμα και πλεον θελω σε κανα διμηνο να βαλω μπροστα για δευτερο παιδακι και ο γυναικολογος μου λεει οτι η μονη λυση ειναι να σταματησει να θηλαζει στην εγκυμοσυνη μου απο μονη της επειδη το γαλα ουτως η αλλως μειωνεται δραματικα..πιστευει δηλαδη οτι θα αποθηλασει ετσι ουτως η αλλως..

 

τελος παντων.. εχω κουραστει αρκετα αλλα δεν με εκνευριζει γιατι μου αρεσει ο θηλασμος, ειναι για το παιδι μου μια δεδομενη κατασταση και λυπαμαι που την στερω αλλα δεν θα χα προβλημα να βελτιωθει στο θεμα του βραδυνου θηλασμου.. ανα ωρα η δυο ειναι εξαντλητικο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να μαι παλι εγω..

 

απο οτι βλεπω το πλανο αποθηλασμου μου δεν προκειται να λειτουργησει εκτος εαν η μικρη αλλαξει μονη της συνηθειες..

 

Οσο περναει ο καιρος ο βραδυνος θηλασμος βλεπω οτι της γινεται ολο και πιο απαραιτητος αντι να μειωνεται..

στη διαρκεια της ημερας εχουμε καταφερει να κοψουμε ολα τα γευματα αλλα απο τις 20.00 που με το ζορι την κραταω μεχρι τις 21.00 που ναι να κοιμηθει θηλαζει φανατικα..λες και περιμενει να περασει οοοολη η ημερα για να κανει αυτο το πραγμα!! και μετα ανα δυωρο μεσα στη νυχτα στην καλυτερη των περιπτωσεων (διοτι προσφατα αρρωστησε αρκετα και ειχε ΚΑΙ δοντια και αναγκαστηκαμε να θηλαζουμε και το μεσημερι για κανα δυο μερες αφου δεν ετρωγε τιποτε αλλο και αυτο μας γυρισε μηνες πισω αφου στο εξης μου ζητουσε και μεσημερια αλλα παλι καλα που εργαζομαι και αυτο με βοηθα να το ξεπερασουμε)

 

την βλεπω οτι τη νυχτα θελει να την περνω στο κρεβατι μου (μαλιστα μεσα στον υπνο της μου δειχνει την πορτα και λεει "με..με" για να την παω μεσα στο δωματιο μου και ετσι καθε βραδυ το περναμε στο κρεβατι μου και μαλιστα εχει βρει στασεις αγκαλιας που την βολευουν και χουχουλιαζει πανω μου και θηλαζει οποτε της ερθει..

 

νομιζω οτι αυτες δεν ειναι ενδειξεις αποθηλασμου...

 

τωρα στις διακοπες θα μαστε μαζι και δεν θα μαστε στον χωρο μας αρα παλι τζιφος το πραγμα και πλεον θελω σε κανα διμηνο να βαλω μπροστα για δευτερο παιδακι και ο γυναικολογος μου λεει οτι η μονη λυση ειναι να σταματησει να θηλαζει στην εγκυμοσυνη μου απο μονη της επειδη το γαλα ουτως η αλλως μειωνεται δραματικα..πιστευει δηλαδη οτι θα αποθηλασει ετσι ουτως η αλλως..

 

τελος παντων.. εχω κουραστει αρκετα αλλα δεν με εκνευριζει γιατι μου αρεσει ο θηλασμος, ειναι για το παιδι μου μια δεδομενη κατασταση και λυπαμαι που την στερω αλλα δεν θα χα προβλημα να βελτιωθει στο θεμα του βραδυνου θηλασμου.. ανα ωρα η δυο ειναι εξαντλητικο..

 

ΕΣΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το νερό πως τα πάνε τα παιδιά σας? Θέλω να πω ανά δυο ώρες που ξυπνάει θηλάζει με όρεξη? Αντέχετε να επιμηκύνετε το διάστημα λίγο λίγο π/χ ξυπνάει τρενάρω να θηλάσω ½ ώρα προσφέρω νερό κλπ..... μου έχει τύχει να ξυπνήσει να ζητήσει στήθος να θηλάσει λίγο, μετά να σταματήσει και να μου πει μαμά νερό....

http://www.kellymom.com/bf/weaning/weaning-night.html

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα δεν έχω το κουράγιο να το κάνω αυτό καθώς δουλεύω και ξυπνάω κάθε μέρα 6.30..απλά όταν ξυπνάει το βράδυ, την παίρνω στο κρεβάτι μου και τελειώνει το θέμα...

κατά την διάρκεια της υπόλοιπης μέρας γενικά πίνει νερό αρκετά....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριστίνα δεν έχω το κουράγιο να το κάνω αυτό καθώς δουλεύω και ξυπνάω κάθε μέρα 6.30..απλά όταν ξυπνάει το βράδυ, την παίρνω στο κρεβάτι μου και τελειώνει το θέμα...

κατά την διάρκεια της υπόλοιπης μέρας γενικά πίνει νερό αρκετά....

 

 

Να βλέπεις και εγώ σε καταλαβαίνω

για αυτό είπα αντέχετε ??? εγώ όχι .... έτσι αποφάσισα ότι δεν με πειράζει το παιδί στο κρεβάτι μου να σου πω ότι τώρα πια ξυπνάει μόνο μια φορά......και το νερό το έχω δίπλα μου :cool:(διάβασα αρκετά για το θέμα και καταστάλαξα ότι δεν είναι “θέμα”.... για αυτό σας έβαλα το λινκ) σιγά σιγά πιστεύω ότι θα κοιμηθεί σερί ( ε δεν μπορεί θα γίνει και αυτό....)

Link to comment
Share on other sites

εμένα από 18-20 μηνών κοιμόταν σερί!

τώρα τον τελευταίο μήνα ξαναάρχισε να ξυπνάει και δεν ξέρω τον λόγο...

ισως να την ενοχλούν και τα δοντάκια της....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εσείς λέτε ότι .....θέτε ......άμα σας πω όμως ότι καμιά φορά μου λείπει αυτό το βραδινό θα με πείτε τρελή το ξέρω:D:D (βέβαια για να είμαι απολύτως ειλικρινής έτσι όπως μου έρχεται μου φεύγει κιόλας):roll::roll: άλλα θα με θυμηθείτε όταν με το καλό θα φτάσετε εδώ που είμαι ..........:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

εσείς λέτε ότι .....θέτε ......άμα σας πω όμως ότι καμιά φορά μου λείπει αυτό το βραδινό θα με πείτε τρελή το ξέρω:D:D (βέβαια για να είμαι απολύτως ειλικρινής έτσι όπως μου έρχεται μου φεύγει κιόλας):roll::roll: άλλα θα με θυμηθείτε όταν με το καλό θα φτάσετε εδώ που είμαι ..........:-D:grin:

 

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Part-time co-sleeping.

Part-time co-sleeping works for many families, where baby sleeps in her crib until the first night waking and then joins mom and dad for the rest of the night.

σε εμάς γίνεται αυτό...

 

και σε μας εκτός όταν είμαι πολύ κομμάτια και με πέρνει ο ύπνος χωρίς να το καταλάβω.... (μου αρέσει ο ύπνος:oops:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το νερό πως τα πάνε τα παιδιά σας? Θέλω να πω ανά δυο ώρες που ξυπνάει θηλάζει με όρεξη? Αντέχετε να επιμηκύνετε το διάστημα λίγο λίγο π/χ ξυπνάει τρενάρω να θηλάσω ½ ώρα προσφέρω νερό κλπ..... μου έχει τύχει να ξυπνήσει να ζητήσει στήθος να θηλάσει λίγο, μετά να σταματήσει και να μου πει μαμά νερό....

 

Τον δεύτερο χρόνο είχαμε πάντα το non-spill στο κρεβάτι και έπινε όποτε ήθελε, ούτε ξέρω πότε :rolleyes: - και θήλαζε κανονικά τα βράδυα.

 

Τον επόμενο χρόνο, δεν ήθελε πια το εκπαιδευτικό ή το σπορ και πλέον αναγκάζομαι να ανασηκώνομαι, για να βεβαιωθώ ότι δεν θα ρίξει το ποτήρι πάνω μου ή στο κρεβάτι (γιατί δεν έχει κομοδίνο από τη δική της πλευρά). Αλλά ΟΚ, πάλι ξανακοιμόμαστε αμέσως.

 

Το να μου ζητάει νερό μετά το θηλασμό το βράδυ το κάνει σχεδόν συστηματικά εδώ κι ένα χρόνο. Από τότε που σταμάτησε να θηλάζει ενδιάμεσα το βράδυ (περίπου ένα εξάμηνο), ζητάει μόνο νερό (δηλαδή συνεχίζει να ξυπνάει 1-2 φορές τη νύχτα για νερό χωρίς να ζητάει να θηλάσει).

 

Εγώ της πρόσφερα νερό μόνο όταν την έβλεπα "κάπως" .. στην αρχή το δεχόταν και αμέσως μετά θήλαζε, μετά σταμάτησε να θηλάζει. Νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά, ήθελε κι εκείνη να συνεχίσει τον ύπνο της, αντί να κουράζεται θηλάζοντας. Από τότε που σταμάτησε να θηλάζει ενδιάμεσα, της προσφέρω κατευθείαν νερό και δεν προσφέρω στήθος. Περιστασιακά, μπορεί να το ζητήσει. Ανάλογα με την περίσταση, μπορεί να γυρίσω την πλάτη μου, την ώρα που πίνει το νερό, για να την αποθαρρύνω, αλλά αν θέλει να θηλάσει, δεν ντρέπεται να με χτυπήσει φιλικά στην πλάτη :lol:

 

Με το αραίωμα των θηλασμών κυρίως, το γάλα μπορεί να αλλάζει γεύση (περισσότερο νάτριο) και να μην τα ξεδιψάει όπως πρώτα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τον δεύτερο χρόνο είχαμε πάντα το non-spill στο κρεβάτι και έπινε όποτε ήθελε, ούτε ξέρω πότε :rolleyes: - και θήλαζε κανονικά τα βράδυα.

 

Τον επόμενο χρόνο, δεν ήθελε πια το εκπαιδευτικό ή το σπορ και πλέον αναγκάζομαι να ανασηκώνομαι, για να βεβαιωθώ ότι δεν θα ρίξει το ποτήρι πάνω μου ή στο κρεβάτι (γιατί δεν έχει κομοδίνο από τη δική της πλευρά). Αλλά ΟΚ, πάλι ξανακοιμόμαστε αμέσως.

 

Το να μου ζητάει νερό μετά το θηλασμό το βράδυ το κάνει σχεδόν συστηματικά εδώ κι ένα χρόνο. Από τότε που σταμάτησε να θηλάζει ενδιάμεσα το βράδυ (περίπου ένα εξάμηνο), ζητάει μόνο νερό (δηλαδή συνεχίζει να ξυπνάει 1-2 φορές τη νύχτα για νερό χωρίς να ζητάει να θηλάσει).

 

Εγώ της πρόσφερα νερό μόνο όταν την έβλεπα "κάπως" .. στην αρχή το δεχόταν και αμέσως μετά θήλαζε, μετά σταμάτησε να θηλάζει. Νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά, ήθελε κι εκείνη να συνεχίσει τον ύπνο της, αντί να κουράζεται θηλάζοντας. Από τότε που σταμάτησε να θηλάζει ενδιάμεσα, της προσφέρω κατευθείαν νερό και δεν προσφέρω στήθος. Περιστασιακά, μπορεί να το ζητήσει. Ανάλογα με την περίσταση, μπορεί να γυρίσω την πλάτη μου, την ώρα που πίνει το νερό, για να την αποθαρρύνω, αλλά αν θέλει να θηλάσει, δεν ντρέπεται να με χτυπήσει φιλικά στην πλάτη :lol:

 

Με το αραίωμα των θηλασμών κυρίως, το γάλα μπορεί να αλλάζει γεύση (περισσότερο νάτριο) και να μην τα ξεδιψάει όπως πρώτα.

 

ρε συ μου κίνησε την περιέργεια ήταν παχύρρευστο και απλά γλύκιζε λίγο (πολύ ουδέτερη γεύση) πως να το πω σαν βούτυρο

εμένα πάντως δεν είναι "ευγενική" βουτάει το στήθος και τραβάει προς το στόμα.... όσο για το νερό έχει ανοίξει το non spill γιατί ήθελε να "λούσω μαλάκια μαμά μου".....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πότε και πώς πίνει το αντλημένο;

 

Γιατί τόση ανασφάλεια; :) Το παιδάκι τρώει στερεές, όταν λείπεις, και θηλάζει όταν είσαι εκεί. Μετά τον χρόνο ειδικά, οι μαμάδες μπορούν να χαλαρώνουν σε αυτό το θέμα και να μην κουράζονται με αντλήσεις στη δουλειά, εκτός αν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα πχ υπερβολικά πολλές ώρες απουσίας ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ αυτή τη στιγμή.

 

Το μωρό σου δεν είναι "παθιασμένο", για να απαντήσει σε αυτούς που λένε ότι τα παιδιά είναι εξαρτημένα από το στήθος :) Πέρα από τα αστεία, όλα τα μωρά δεν φέρονται το ίδιο στο στήθος, οπότε δεν είναι περίεργο απλά να μην ζητάει. Καλά κάνεις και προσφέρεις, εφόσον το δέχεται, παρόλο που δεν το ζητάει και να προσφέρεις για όσο θες να συνεχίζεται ο θηλασμός. Το "δεν αρνούμαι-δεν προσφέρω" είναι τεχνική αποθηλασμού. Αν αποφάσιζες να μην προσφέρεις, μπορεί να διαπίστωνες με έκπληξη ότι το μωρό ζητάει περισσότερο. Αλλά δεν βλέπω λόγο να αγχώνεσαι.

Μπορείς να χαλαρώσεις λίγο, τα πάτε μια χαρά!

 

 

 

amaretto Σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Λοιπον το αντλημενο γαλα της το δινει η μαμα μου οταν λειπω στη δουλεια ανακατεμενο με φρουτα,δεν τρελενεται αλλα το τρωει,λυπαται να πεταχτει τοσο γαλα και λυπαμε να το πεταξω κι εγω οποτε της το δινει ετσι.

Λειπω 8ωρο στη δουλεια + 1ωρα πηγαινελα 9 ωρες και απο τον Ιουλη πιθανον να κανω και υπερωριες :( πολλες ωρες δεν θα μαζευονται χωρις να αδειασει το στηθος?

Μου'ρχεται και η περιοδος ρολοι καθε μηνα και λεω οτι μαλλον μειωθηκε το γαλα και ειναι τοσο σταθερη η περιοδος,γιαυτο ειμαι ανασφαλης.

Καλα μονο εξαρτημενο δεν ειναι το παιδι μου με το στηθος,μονο εγω της προσφερω,το βραδυ οπως ειπα θελει και το απαιτει,α και στον μεσημεριανο υπνο.

Δεν ξερω παντως η 3ετια μου φαινεται μακρυνη μακαρι να θηλαζει μεχρι τοτε το μωρο μου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

.....................τι κάναμε λάθος ????:lol::lol::lol: (και εγώ της προσφοράς είμαι ζητάει έντονα μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί ή το απόγευμα όταν έρχομαι )

τώρα όμως με την γαστρεντερίτιδα γίναμε αυτοκόλλητες και σήμερα 5 μέρες μετά θέλει γάλα και με πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο..... (μαμά έλα γάλα καπέ (καναπέ) μαμά έλα βυζάκι κρεβάτι μου κλπ.....) είναι στο παιδί συμφωνώ με την sonar εμείς σεβόμαστε τις επιθυμίες τους , μου αρκεί που ξέρει ότι η μαμά είναι διαθέσιμη από εκεί και πέρα ολα οκ...

επίσημα τις έχω κόψει τις αντλήσεις αλλά να τώρα που ήμουν σπίτι και με την αδιαθεσία της η παραγωγή φόρτωσε ξανά και αδειάζω πάλι μια φορά έτσι ..........λεω ας υπάρχει αφού θέλει τώρα.....

μαράκι χαλάρωσε λίγο :):cool: μην έχεις το άγχος παραγωγής συνέχεια (για δες πια μιλάει:roll::oops:)....

 

 

 

 

Γεια σου βρε Κριστινα και ελεγα δεν μπορει μονο το δικο μου μωρο ειναι ετσι??:P

Περαστικα της πωπω τι παθατε καλοκαιριατικα βρε,αμαν πια με αυτες τις ιωσεις.:mad:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Part-time co-sleeping.

Part-time co-sleeping works for many families, where baby sleeps in her crib until the first night waking and then joins mom and dad for the rest of the night.

σε εμάς γίνεται αυτό...

 

 

Και σε εμας αυτο ισχυει..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα σε όλες!

 

Λοιπόν, για όσες δεν ξέρουν τον πόνο μου, ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη μου είχε γίνει βάρος ασήκωτο...

Ξεκινήσαμε έτσι το Πάσχα (την Μεγάλη Εβδομάδα) να κάνουμε βάρδιες με τον άντρα μου. Μέχρι τις 3.00 πήγαινε ο ίδιος και τον ξανακοίμιζε με νανούρισμα και λίκνισμα (πολύ γέλιο) και μετά τις 3.00 πήγαινα εγώ και του 'δινα στήθος. Για 4-5 βράδια είχαμε πολύ γκρίνια όταν έβλεπε ότι δεν πάω εγώ, αλλά τελικά το δέχτηκε.

 

Παράλληλα το πρωί, αφού θήλαζε μόλις ξύπναγε, του βάζαμε σε ένα καινούργιο ποτηράκι με καλαμάκι που αγοράσαμε, γάλα φρέσκο και τυράκι με ψωμάκι για πρωινό. Στην αρχή έπαιζε με το καλαμάκι μόνο γιατί του άρεσε να το μασάει, αλλά σιγά σιγά ρούφαγε και καμιά.

 

Έτσι φτάνουμε στο σήμερα... Εδώ και δέκα μέρες το πρωί μόλις σηκωθεί, δεν θέλει πια να θηλάσει και τρώει απ' ευθείας το πρωινό του! Και το θαύμα: Πριν από μία βδομάδα, πήγα ως συνήθως στην βάρδιά μου να τον ξανακοιμήσω και αντί να τον θηλάσω τον πήρα αγκαλιά, του έδωσα λίγο νεράκι και του έλεγα "σσσσ" και "νάνι, νάνι". Ακούμπησε το κεφάλι του στον ώμο μου και κοιμήθηκε αμέσως:shock::shock::shock::shock:! ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!! Από εκείνη τη νύχτα, μόλις ξυπνήσει, του δίνω λίγο νεράκι και ξανακοιμάται αμέσως!

 

Τώρα θηλάζουμε μόνο μεσημέρι και βράδυ για να τον πάρει ο ύπνος και θα είμαι πολύ ευχαριστημένη αν τα καταφέρουμε και το κρατήσουμε και μετά τον ερχομό του μωρού μας! Προς το παρόν, χαίρομαι πολύ που φτάσαμε εδώ, επώδυνα μεν για μένα, αλλά ανώδυνα για τον μικρό και αυτό για μένα ήταν πάντα προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σοναράκι μου!!!!

Το ότι είσαι υπέροχο πλάσμα το ξέρουμε όλες, μια χαρά τα πας με τον μικρούλη σου!!!!

Ωραία γιατί είσαι και εγκυούλα και πρέπει να είσαι ήρεμη πολύ!!!

Καλή συνέχεια!!!

Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια κι έγραψα την ιστορία της ζωής μου παραπάνω, να προσθέσω ότι όντως άντλησα πολύ λίγες φορές και πραγματικά μου φάνηκε πολύ βαρετό (είμαι και τεμπέλα εκ γενετής :oops:). Το θετικό είναι ότι γλίτωσα την διαδικασία, το αρνητικό, ότι για 8 μήνες δεν μπόρεσα ποτέ να λείψω πάνω από μια-δυο ώρες γιατί σε καμία περίπτωση και από κανέναν δεν έπινε από μπιμπερό το γάλα μου.

Τώρα στο δεύτερο σκέφτομαι (αν δεν με πιάσει πάλι η βαρεμάρα) να της δίνω που και που μπιμπερό, ώστε να αποφύγω τα δράματα... Βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σοναράκι μου!!!!

Το ότι είσαι υπέροχο πλάσμα το ξέρουμε όλες, μια χαρά τα πας με τον μικρούλη σου!!!!

Ωραία γιατί είσαι και εγκυούλα και πρέπει να είσαι ήρεμη πολύ!!!

Καλή συνέχεια!!!

Φιλιά!!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

μαζί γράφαμε :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα σε όλες!

 

Λοιπόν, για όσες δεν ξέρουν τον πόνο μου, ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη μου είχε γίνει βάρος ασήκωτο...

Ξεκινήσαμε έτσι το Πάσχα (την Μεγάλη Εβδομάδα) να κάνουμε βάρδιες με τον άντρα μου. Μέχρι τις 3.00 πήγαινε ο ίδιος και τον ξανακοίμιζε με νανούρισμα και λίκνισμα (πολύ γέλιο) και μετά τις 3.00 πήγαινα εγώ και του 'δινα στήθος. Για 4-5 βράδια είχαμε πολύ γκρίνια όταν έβλεπε ότι δεν πάω εγώ, αλλά τελικά το δέχτηκε.

 

Παράλληλα το πρωί, αφού θήλαζε μόλις ξύπναγε, του βάζαμε σε ένα καινούργιο ποτηράκι με καλαμάκι που αγοράσαμε, γάλα φρέσκο και τυράκι με ψωμάκι για πρωινό. Στην αρχή έπαιζε με το καλαμάκι μόνο γιατί του άρεσε να το μασάει, αλλά σιγά σιγά ρούφαγε και καμιά.

 

Έτσι φτάνουμε στο σήμερα... Εδώ και δέκα μέρες το πρωί μόλις σηκωθεί, δεν θέλει πια να θηλάσει και τρώει απ' ευθείας το πρωινό του! Και το θαύμα: Πριν από μία βδομάδα, πήγα ως συνήθως στην βάρδιά μου να τον ξανακοιμήσω και αντί να τον θηλάσω τον πήρα αγκαλιά, του έδωσα λίγο νεράκι και του έλεγα "σσσσ" και "νάνι, νάνι". Ακούμπησε το κεφάλι του στον ώμο μου και κοιμήθηκε αμέσως:shock::shock::shock::shock:! ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!! Από εκείνη τη νύχτα, μόλις ξυπνήσει, του δίνω λίγο νεράκι και ξανακοιμάται αμέσως!

 

Τώρα θηλάζουμε μόνο μεσημέρι και βράδυ για να τον πάρει ο ύπνος και θα είμαι πολύ ευχαριστημένη αν τα καταφέρουμε και το κρατήσουμε και μετά τον ερχομό του μωρού μας! Προς το παρόν, χαίρομαι πολύ που φτάσαμε εδώ, επώδυνα μεν για μένα, αλλά ανώδυνα για τον μικρό και αυτό για μένα ήταν πάντα προτεραιότητα.

 

ερωτηση:

 

εχεις κανονικα γαλα??

 

ο δικος μου γυναικολογος χτυπιεται οτι μεχρι τον 3ο μηνα το γαλα μειωνεται δραματικα και ουσιαστικα κοβεται και ετσι περιμενει οτι η κορη μου θα αποθηλασει κιολας.. (ουτως η αλλως θελω να προχωρησω σε νεα εγκυμοσυνη).. ισχυριζεται οτι μονο πυαρ (αν το θυμαμαι καλα) μπορει να κατεβαζει ο οργανισμος..και οτι θα πιπιλαει απο συνηθεια..

 

λοιπον? στην πραξη τι ισχυει τελος παντων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

 

Λοιπόν, έχω γάλα κανονικά (λίγο-πολύ δεν ξέρω, αλλά και ποτέ δεν ήξερα ;)), ακόμη και τώρα αν κάνω λίγες μαλάξεις το βλέπω. Για την ώρα είναι άσπρο, οπότε υποθέτω ότι είναι αρκετά λιπαρό και σίγουρα αρέσει του μικρού! Απ' ότι είχα διαβάσει και στο βιβλίο της Πατσούρου, το πρωτόγαλα εμφανίζεται μετά τον 5ο μήνα (σε κάποιες περιπτώσεις που έχω διαβάσει και στον 8ο), σε κάποια παιδιά δεν αρέσει και αποθηλάζουν μόνα τους, κάποια άλλα δεν έχουν πρόβλημα και συνεχίζουν.

 

Πάντως θεώρησα καλό να μην το ξαναναφέρω σε γυναικολόγο, γιατί κάνουν λες και τους πατάς τον κάλο!!! Ένας μάλιστα που το άκουσε, μου πρότεινε να πάρω χάπια να το κόψω, ενώ ήμουν ήδη έγκυος :evil:! Θεωρούν τον θηλασμό ανάξιο λόγου, ασήμαντο στην διατροφή του παιδιού μετά τον 6ο μήνα και χωρίς ψυχολογικά οφέλη... Αν ο δικός σου χτυπιέται, άσ' τον να μελανιάσει :D και μην το ξανασυζητήσεις. Αν σε ρωτήσει αυτός, βρες να του πεις κάτι που θα του άρεσε ν' ακούσει και η κουβέντα θα τελειώσει εκεί.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023 (αν δεν το 'χεις δει ήδη) γιατί είμαστε πάρα πολλές, και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477 για όσες έχουν ήδη προχωρήσει ένα στάδιο παραπέρα.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα ότι κι αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Part-time co-sleeping.

Part-time co-sleeping works for many families, where baby sleeps in her crib until the first night waking and then joins mom and dad for the rest of the night.

σε εμάς γίνεται αυτό...

 

 

Ακριβώς και εμείς αυτό κάνουμε :-)

 

Βασικά βρίσκομαι συχνά κι εγώ σε δίλημμα, να συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει ή να κάνω προσπάθεια να τον διακόψω; Το σκέφτομαι πολύ τελυεταία διαβάζοντας αυτό το thread και κατέληξα ότι στη σκέψη να διακόψω το θηλασμό συμβάλλει πολύ ο κοινωνικό περιγυρος, που στην πλειοψηφία του δεν θεωρεί "νορμάλ" το μακροχρόνιο θηλασμό. Αφού κατάλαβα ότι αυτό με επηρεάζει και όχι κάτι άλλο, αποφάσισα, τουλάχιστον προς το παρόν, να συνεχίσω και όσο πάει... :-)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...