Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων)

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) (http://parents.org.gr/forum/index.php)
-   Σπίτι μου Σπιτάκι μου! (http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ραπτομηχανη...ποια να παρω? (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73530)

Geonutr 30-10-10 00:39

ραπτομηχανη...ποια να παρω?

καλησπερα..με ενδιαφερει να αγορασω μια ραπτομηχανη καλη,γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι κ θελω να φτιαχνω μονη μου καποια πραγματα..εχω διαβασει για τις εξης μαρκες :janome,pfaff ,singer (καταπληκτικη η futura αλλα φωτια..βεβαια εδω την πουλανε 1500 ευρα κ στο amazon 688 δολλαρια!!!αλλα σιγα μη τη στειλουν....:-x)....καμμια γνωμη?????:confused:

theo28 11-11-10 17:33

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Geonutr (Μήνυμα 1766699)
καλησπερα..με ενδιαφερει να αγορασω μια ραπτομηχανη καλη,γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι κ θελω να φτιαχνω μονη μου καποια πραγματα..εχω διαβασει για τις εξης μαρκες :janome,pfaff ,singer (καταπληκτικη η futura αλλα φωτια..βεβαια εδω την πουλανε 1500 ευρα κ στο amazon 688 δολλαρια!!!αλλα σιγα μη τη στειλουν....:-x)....καμμια γνωμη?????:confused:

Καλησπέρα,
και γω σκέφτομαι να αγοράσω μια ραπτομηχανή, θέλω να είναι απλή στην χρήση και οικονομική.
Πάντως το http://www.amazon.co.uk στέλνει στην Ελλάδα, έχω αγοράσει πολλά πράγματα από κει.

Ρηνούλα 03-12-10 00:58

Αν θέλεις καλή ραπτομηχανή,θα πρέπει να τα ακουμπήσεις (περισσότερο ή λιγότερο).
Oλες οι μάρκες που ανέφερες είναι κορυφή.
Στην Ελλάδα (και όχι μόνο ,φυσικά)έχουν καλό όνομα οι ραπτομηχανές singer.
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.Αν αγοράσεις μια "απλή" (όπως προτίμησα εγώ προσωπικά να κάνω ως αρχάρια) θα κάνεις τα βασικά γαζιά,κουμπότρυπες,φερμουάρ κλπ. και θα μπορείς με λίγα λόγια να ράβεις.
Αν θέλεις να κάνει περισσότερα -κεντήματα απλά ή περίπλοκα,τελειώματα κλπ.ανεβαίνουν οι τιμές.

40+mama 15-12-10 09:19

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Ρηνούλα (Μήνυμα 1818375)
Αν θέλεις καλή ραπτομηχανή,θα πρέπει να τα ακουμπήσεις (περισσότερο ή λιγότερο).
Oλες οι μάρκες που ανέφερες είναι κορυφή.
Στην Ελλάδα (και όχι μόνο ,φυσικά)έχουν καλό όνομα οι ραπτομηχανές singer.
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.Αν αγοράσεις μια "απλή" (όπως προτίμησα εγώ προσωπικά να κάνω ως αρχάρια) θα κάνεις τα βασικά γαζιά,κουμπότρυπες,φερμουάρ κλπ. και θα μπορείς με λίγα λόγια να ράβεις.
Αν θέλεις να κάνει περισσότερα -κεντήματα απλά ή περίπλοκα,τελειώματα κλπ.ανεβαίνουν οι τιμές.

Επειδή βλέπω ότι είσαι σχετική με το "άθλημα" να σε ρωτήσω τη γνώμη σου για τους κοπτοράπτες;
Έχει το lidl έναν σε καλή τιμή στις 20 Δεκεμβρίου. Πως σου φαινεται;
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl...index_8670.htm

Ρηνούλα 19-12-10 22:25

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο 40+mama (Μήνυμα 1833594)
Επειδή βλέπω ότι είσαι σχετική με το "άθλημα" να σε ρωτήσω τη γνώμη σου για τους κοπτοράπτες;
Έχει το lidl έναν σε καλή τιμή στις 20 Δεκεμβρίου. Πως σου φαινεται;
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl...index_8670.htm

Κοίτα,ένας κοπτοράπτης κάνει πολλές ωραίες δουλίτσες (τελειώματα ,για παράδειγμα,εκεί που δεν παίρνει στρίφωμα σε ζέρσεϋ και ψιλά υφάσματα).
Γιατί να μην τον πάρεις;

Ντανιέλλα 19-12-10 23:00

Εγώ πήρα την άνοιξη την Emerald 116 της Huqsvarna και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Έκανε περίπου 300 ευρώ. Είναι όμως πολλλλύ καλή!

Ντανιέλλα 19-12-10 23:01

Α! Όσον αφορά στον κοπτοράπτη, έχεις τόση πείρα που νακόβεις και να ράβεις συγχρόνως; Δεν είναι καθόλου απλό...

40+mama 21-12-10 12:06

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Ντανιέλλα (Μήνυμα 1839094)
Α! Όσον αφορά στον κοπτοράπτη, έχεις τόση πείρα που νακόβεις και να ράβεις συγχρόνως; Δεν είναι καθόλου απλό...

Δε χρειάζεται να κόβεις πάντα. Έτσι δεν είναι;

Πάντως τον πήρα σήμερα. Δεν έχω προλάβει να τον ανοίξω. Πάντως μπορώ να τον επιστρέψω μέσα σε ένα μήνα αν δεν μου κάνει Οπότε θα δοκιμάσω την τύχη μου και θα σας ενημερώσω :)

mlne 07-01-11 14:39

Εγω εχω παρει πριν κανα χρονο ραπτομηχανη απο το lidl.
Δεδομενου οτι ειμαι τελειως αρχαρια, και την ηθελα αρχικα για τιποτα διορθωσεις (κοντεματα, στενεματα κ.τ.λ.) ειπα να μην ξοδευτω.
Αλλα εφτιαξα και κατι ρουχαλακια της μικρης, κατι για μενα, κι εχω ασχοληθει ελαχιστα. (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ)
Δεν μου φανηκε καθολου δυσκολο. Τα καταφερα διαβαζοντας το manual, ψαχνοντας στο you tube, σκαλιζοντας το burda. Ειναι πολυ δημιουργικη ασχολια.
Με ενδιαφερει παρα πολυ να μαθω, ηθελα να κανω και μαθηματα, νομιζω πως στους δυσκολους αυτους καιρους πρεπει να ακολουθησουμε την παροιμια:
"Μαθε τεχνη κι αστηνε κι αμα πεινασεις πιαστηνε"

Εδω www.burdastyle.com/patterns μπορειτε να κατεβασετε και δωρεαν πατρον.

Κι επειδη οπως ειπαμε ειμαι ασχετη, μπορειτε να μου πειτε τι κανει ο κοπτοραπτης;
Ειναι απαραιτητος;

Coraline 07-01-11 14:58

Εγώ έχω μια Singer απλό μοντέλο με μηχανικές ρυθμίσεις ( τίποτα περίεργα ψηφιακά). Την είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια περίπου 400 ευρώ. Είναι πολύ αξιόπιστη και εύκολη στην χρήσε κάνει όμως μόνο τα βασικά, ραφή, ελαστική ραφή, κουμπότρυπα οχι αυτόματη. Πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό να πάρω κάποια πιο αναβαθμισμένη αλλά τελικά είναι τόσο ακριβές και ο χρόνος μου για κατασκευές τόσο περιορισμένος που καλή είναι και αυτή που έχω.

40+mama 08-01-11 21:30

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο 40+mama (Μήνυμα 1840843)
Δε χρειάζεται να κόβεις πάντα. Έτσι δεν είναι;

Πάντως τον πήρα σήμερα. Δεν έχω προλάβει να τον ανοίξω. Πάντως μπορώ να τον επιστρέψω μέσα σε ένα μήνα αν δεν μου κάνει Οπότε θα δοκιμάσω την τύχη μου και θα σας ενημερώσω :)

Tελικά δεν μπορούσα να την χειριστώ καλάκαι επέστρεψα τον κοπτοράπτη. Μου έδωσαν τα λεφτά πίσω και θα πάω σε ένα μαγαζί της πόλης μου να πάρω μια ραπτομηχανή. Για να εχω και την after sale φροντίδα. Έχω ψιλοκαταλήξει στην HUSQVARNA VIKING® H|CLASS™ E10 .
Την ξέρει καμια σας;

Eleni1980 08-02-11 15:56

Ειναι ευκολο να γυρισει καποιος εντελως ασχετος ενα πατελονι (να το κοντυνει;) Θελει κατι ιδιαίτερο οπως ταλεντο ;;; Ας πουμε με το χερι δεν μπορω με τιποτα!!! Βαριεμαι! Αν παρω μηχανη θα κανω κατι ή θα μου φανει δυσκολο;

Nanouka 08-02-11 16:45

εγώ πήρα αυτή απο τα lidl 65? πριν 3-4 χρόνια περίπου
http://sewon.info/books/LERVIA-KH4000.jpg
δεν μπορώ να σας πώ πόσο υπέροχη είναι .. κάνει τα πάντα !!!
κάθε χρόνο το lidl βάζει τέτοιες μηχανές σε τόσο χαμηλή τιμή .. άν δε βιάζεστε να αγοράσετε, κάντε υπομονή .. ΑΞΙΖΕΙ !!!
εγώ την έχω μόνιμα ανοιχτή κι έτοιμη στο μαγαζί .. η μαμά μου τη χρησιμοποιεί ΣΥΝΕΧΕΙΑ (επειδή ξέρει να ράβει) κι εγώ τώρα μαθαίνω και αρχίζω να τη ερωτεύομαι .. ΕΥΤΥΧΩΣ μου είχε κόψει τότε και είχα πάρει 2 και η μία είναι στο χωριό κι εκείνη μόνιμα ανοιχτή :)

Nanouka 08-02-11 16:47

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Eleni1980 (Μήνυμα 1896325)
Ειναι ευκολο να γυρισει καποιος εντελως ασχετος ενα πατελονι (να το κοντυνει;) Θελει κατι ιδιαίτερο οπως ταλεντο ;;; Ας πουμε με το χερι δεν μπορω με τιποτα!!! Βαριεμαι! Αν παρω μηχανη θα κανω κατι ή θα μου φανει δυσκολο;

είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ .. με το χέρι εμένα μου παίρνει κανα μισάωρο ξερωγώ αλλά με τη μηχανή της μαμάς μου της παίρνει κανα 5λεπτο ΚΙ ΑΝ !!!!! ..
δεν θέλει ταλέντο .. θέλει απλά να μάθεις πώς να κρατάς το ύφασμά σου σε μια ευθεία .. υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο youtube που μπορείς να μάθεις τα πάντα γύρω απο τις ραπτομηχανές και το πως να τις χρησιμοποιείς!!! ;)

Nanouka 08-02-11 16:48

κι επίσης, εάν πάρεις μηχανή και δείς πόσο εύκολο είναι να ράψεις, τότε θα πάρεις και ύφασμα για να φτιάξεις κουρτίνα!!! :lol: :lol:

Eleni1980 08-02-11 22:56

την ειχε πριν 2 εβδομαδες. Αλλα εκανε 120 ευρω. Τωρα δεν θα τη βρω. Ποτε λετε να ξαναβαλει;

Nanouka 09-02-11 00:23

συνήθως τις καναβάζει μετά απο κανα μήνα περίπου .. μπορείς όμως να τσεκάρεις και σε άλλα καταστήματα Lidl .. μπορεί να τους έχει μείνει καμία ..

απέναντι απο το μαγαζί μου στο Π. Φάληρο, ανοίγει όπου να ναι κατάστημα Lidl .. θα κοιτάξω μήπως την ημέρα των εγκαινίων έχει καμια μηχανή και θα ενημερώσω, ναι?! :)

pashalitsa 09-02-11 00:46

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για μια οικονομική ραπτομηχανή οπότε ειδοποιήστε με κι εμένα αν βρεθεί κάτι στο lidl!!!

Nanouka 09-02-11 01:03

done!!! ;)

Olivi@ 25-02-11 20:29

Αυτόν τον καιρό εχουν στα καταστήματα την singer smart ii 149 euro από 289 ευρω υποτιθεται. Την εχει καμια σας? Αξιζει για απλα πραγματα?

http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10030691

ΚατερίναΒ 25-02-11 20:58

Καλησπέρα!!!
Η μαμά μου που είναι πατρονίστ, τώρα που ήθελε ραπτομηχανή πήρε αυτή απο τα λιντλ που σου είπαν τα κορίτσια. Ειναι πολύ ευχαριστημένη! Και την πήραμε 75 ευρώ. Κάνε την αρχή με αυτήν και αν χρειαστεί και μπορείς παίρνεις επαγγελματική!
Καλές δημιουργίες!

pashalitsa 25-02-11 21:07

Κορίτσια μη με ξεχάσετε άμα έχει προσφορά το lidl... Εδώ Σαλαμίνα δεν έχουμε τα διαφημιστικά του φυλλάδια και δεν ξέρω τί μου γίνεται...

Olivi@ 25-02-11 21:15

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΚατερίναΒ (Μήνυμα 1921601)
Καλησπέρα!!!
Η μαμά μου που είναι πατρονίστ, τώρα που ήθελε ραπτομηχανή πήρε αυτή απο τα λιντλ που σου είπαν τα κορίτσια. Ειναι πολύ ευχαριστημένη! Και την πήραμε 75 ευρώ. Κάνε την αρχή με αυτήν και αν χρειαστεί και μπορείς παίρνεις επαγγελματική!
Καλές δημιουργίες!

Ευχαριστώ πολύ;)
Σκεφτόμουν οτι της Σινγκερ ισως είναι καλυτερη από άποψη ανταλλακτικών και σέρβις. Αν οι προδιαγραφές της είναι παρόμοιες με αυτή του Λιντλ τότε νομίζω είναι οκ. Δεν έχω πιάσει ποτέ βελόνα και κλωστή απλά εχω βαρεθεί να πηγαίνω ρουχα για κόντυμα και επιδιορθώσεις.

mgial2000 08-04-11 08:17

Και εγώ ψάχνω για ραπτομηχανή!!! Βρήκα μία singer 149 € και μάλλον πρέπει να είναι εύκολη στο χειρισμό. Είμαι όμως τελείως άσχετη. Αν την πάρω θα τα καταφέρω? Τί λέτε? Με αυτή του Lidl τί γίνεται? Έχετε κανένα νέο?

Angie274 27-09-11 05:27

Είμαι εντελώς κατά της αγοράς ραπτομηχανής από το Lidl ή οποιοδήποτε αντίστοιχο, όταν υπάρχουν τόσα εξειδικευμένα μαγαζιά, που προσφέρουν και εγγύηση και καλές τιμές και ανταλλακτικά και service και εξυπηρέτηση.Με 185 ευρώ παίρνεις Husqvarna που είναι πολύ καλή.

LucidDre@m 27-09-11 13:16

Περιμένω πως και πως να φέρουν τα Λιντλ την ραπτομηχανή τους. Διάβασα και στο νετ πολύ καλες κριτικές κι επίσης υπάρχουν καταστήματα που κάνου σερβις και έχουν γνήσια ανταλλακτικά και για αυτη τη μηχανή . Δεν έχω ιδέα από ραψιμο οπότε προτιμώ να δώσω μόνο 70 ευρώ για αρχή. Από τα χαρακτηριστικά της είδα ότι είναι εφάμιλλη πολύ καλών ραπτομηχανών

Mamma mia 2011 29-09-11 19:16

μηπως εχει παρει καμια αυτη την μηχανη να μου πει εντυπωσεις??? http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl...ndex_13288.htm

ειμαι αρχαρια και δεν θελω να δωσω πολλα τωρα στην αρχη

Ρηνούλα 29-09-11 23:53

Κορίτσια,γεια σας.
Τη ραπτομηχανή του λιντλ έχω πάρει στη Γερμανία πριν από 3 χρόνια,μάρκας ΑEG,και είχα πληρώσει γύρω στα 80 ευρώ(ακριβώς δεν θυμάμαι).
Είναι μια απλή μηχανή για κάποιες που θέλουν να ξεκινήσουν,όπως εγώ τότε και που δεν ζητάνε πολλά-γιατί δεν έχει πολλά.
Απλά πραγματάκια κάνει και,για μένα που δεν ασχολούμαι πολύ, καλά είναι
Είχα βαρεθεί να δίνω (αρκετά) χρήματα για κοντύματα στα παντελόνια και μικροδιορθώσεις.

Αν τώρα έχετε περισσότερες φιλοδοξίες (να κάνει ένα απλικέ π.χ.) πηγαίνετε σε εξειδικευμένα καταστήματα.Η μητέρα μου έχει μια καταπληκτική singer και πραγματικά κάνει τέλεια πράγματα.

LucidDre@m 30-09-11 16:49

Είδα στο βίντεο την ραπτομηχανή του Λιντλ. Εγώ θα την πάρω. Φαινεται να κάνει πολλά πράγματα. Ελπίζω να μη με δυσκολέψει γιατί ειμαι εντελώς αρχάρια και την θέλω για απλές δουλειές πχ κοντύματα. Ελπίζω μόνο να βγεί γερή.

mlne 16-10-11 02:16

Γερη δεν λες τιποτα. Χθες κοντυνα τζην, το γυρισα δυο φορες, τριπλο υφασμα, και στις ραφες, χωρις να αλλαξω βελονα (εχει αλλη για τζην). Και δυο κοτλε παντελονια. ΗΤΑΝ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!
Οσο σκεφτομαι, ποσα εχω δωσει για κοντεματα...
Πολυ χρησιμο πραγμα η ραπτομηχανη τελικα.
Μεταποιησα παλια ρουχα, εχω ραψει δυο φουστες, κι ενα φορεμα για μενα, φορεματακια για την μικρη κ.α.

vouraikos 11-11-11 21:51

και τωρα κοριτσια που θα την βρουμε την ραπτομηχανη του Lidl??

Αναστασια Μ 11-11-11 21:53

υπομονη και θ ξαναβγαλει προσφορα,σχεδον καθε 2 μηνες την βγαζει

olive 16-11-11 21:49

Καλησπέρα κορίτσια!
Μόλις σήμερα κληρονόμησα αυτή τη ραπτομηχανη!
http://www.corfuland.gr/images/stori...57236foto1.jpg

Είναι της μητέρας μου (δεν την εχει χρησιμοποιήσει για πάρα πολλά χρόνια) και την "ξεθάψαμε" σήμερα επειδή με έπιασε η προκοπή να ράψω κάτι για την μικρή μου:p

Έτσι την πήρα και σπίτι μου!
Όμως δεν έχω ιδέα από ραπτική και επίσης έχουμε χάσει και τις οδηγίες:oops:

Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να μου πείτε αν είναι καλή μηχανή, που μπορώ να βρω οδηγίες χρήσεως και που κάνουμε service!

C@ndy 16-11-11 22:39

Olive για ραπτομηχανες εχω ακουσει απο την πεθερα μου για ενα καταστημα στο Χαλαδρι που εχει ανταλλακτικσ και κανει σερβις. Αυτο https://sites.google.com/site/singer...-singer-semera

olive 17-11-11 07:40

Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την πληροφορία!
manual που θα βρω όμως; έψαχνα χθες για κάποιο στα αγγλικά αλλά μόνο στα γερμανικά βρήκα.....πως θα την χρησιμοποιήσω χωρίς οδηγίες; (η μητέρα μου θυμάται μόνο τα βασικα :-( )

C@ndy 17-11-11 17:47

Αν βρηκες στα γερμανικα βαλε το μεταφραστη του google και θα στο μεταφρασει. Μπορει να μην ειναι η τελεια μεταφραση αλλα ολο και καποιο νοημα θα βγαλεις. Αλλλιως κανε μια προσπαθεια και παρε τηλεφωνο στην Σινγκερ ή σε αυτο το μαγαζι που σου ειπα και ρωτα τους. Ισως να μπορουν να σε εκυπηρετησουν.

olive 17-11-11 22:38

Θα προσαθήσω να το κάνω έτσι, πάντως φαίνεται αναλυτικό εγχειρίδιο αλλά μέχρι στιγμής καταλαβαίνω μόνο σημεία στίξης και εικόνες!!!!!

taurine 17-11-11 23:21

Κορίτσια, τa τελευταία 3 χρόνια έχω ραπτομηχανή, singer, την είχα πάρει 200 ευρω.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Εκτός του ότι είναι πανεύκολη και ασφαλής στη χρήση της, βγάζει τα λεφτά της με το παραπάνω.
Εραψα κουρτίνες καλύμματα, φορεματάκια για τη μικρή, πάνες αγκαλιάς, τραπεζομάντηλα, μαξιλαροθήκες σεντονάκια παιδικά και ότι τραβά η ψυχή σας...
Και το καλύτερο ήταν ότι ήρθε σπίτι μια κυρία για επίδειξη, κατατοπιστική και ευγενής.

leo80 22-11-11 22:46

singer ραπτομηχανή

Σκέφτομαι να αγοράσω μια ραπτομηχανή singer για τις βασικές δουλειές, μια και είμαι άσχετη με το άθλημα. Αφού, λοιπόν, σκοπεύω να δώσω κάποια χρήματα, σκέφτομαι να μην πάρω την πιο "απλή" αλλά κάτι λίγο παραπάνω. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Ευχαριστώ!

taurine 22-11-11 23:36

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο leo80 (Μήνυμα 2221581)
Σκέφτομαι να αγοράσω μια ραπτομηχανή singer για τις βασικές δουλειές, μια και είμαι άσχετη με το άθλημα. Αφού, λοιπόν, σκοπεύω να δώσω κάποια χρήματα, σκέφτομαι να μην πάρω την πιο "απλή" αλλά κάτι λίγο παραπάνω. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Ευχαριστώ!

Ψ'αξε στον Κωτσόβολο, βγάζει κάθε χρόνο επετειακές εκδόσεις με 160 ευρω περίπου.
Εννοείται πως κι αυτές οι εκδόσεις κάνουν σχεδόν τα πάντα!

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.