Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων)

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) (http://parents.org.gr/forum/index.php)
-   Σπίτι μου Σπιτάκι μου! (http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52716)

maan 26-12-09 18:30

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο maridoula80 (Μήνυμα 1430734)
ποιο ριχταρι πηρες απο το e-tapis και δεν σου γλυστραει γιατι απο τι φωτογραφεια δεν μπορω να καταλαβω την ποιοτητα ακριβως?

εγώ πήρα αυτήν την ποιότητα:http://e-tapis.gr/shop/el/monoxrvma-...nil-solid.html
επειδή ο καναπές μου είναι γωνία τεράστιος 3,5χ3m πήρα 2 για τριθέσιους σε διαφορετικό χρώμα ένα μπεζ κ ένα καφέ και έβαλα από τη μια και την άλλη πλευρά. Δεν γλιστράει καθόλου και πλένεται πλυντήριο 1 φορά την εβδομάδα.

maridoula80 10-01-10 13:18

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?Η ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

maridoula80 10-01-10 19:59

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΡΙΧΤΑΡΙΩΝ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΑ ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟ?

stiliani 10-01-10 21:30

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τακτική για τα ριχτάρια. Αν θες να καλύψεις όλο τον καναπέ για να μην σου λερ΄ώνει δεν είναι λάθος και πάλι αν θες απλά να τα έχεις διακοσμητικά βάλτα διαγώνια. εξαρτάται γιατί τα πήρες. Εγώ τα πήρα για διακοσμητικά κια τα έχω διαγώνια , αλλά τώρα που σιγά σιγά η μπέμπα κάνει ζημιές θα τον καλύψω όλον

maridoula80 10-01-10 22:07

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙΣ

Christie 11-01-10 12:18

Εγω παντως τα βαζω να καλυπτουν ολον τον καναπε γιατι ειναι και ανοιχτοχρωμος...

Παντως μου αρεσει και το διαγωνιο στυλ αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι ολη μερα εκει καθομαστε και καλυτερα να πλενω ριχταρια παρα τον καναπε τον ιδιο..

alepoudaki 14-05-10 21:00

ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΚΑΝΑΠΕΔΩΝ

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γύρισα το μεσημέρι στο σπίτι αντίκρυσα τον καναπέ μου (γωνία 3θέσιο - 2θεσιο) ζωγραφισμένο με στυλό από την 20μηνη μπουμπού μου! Προσπάθησα να το καθαρίσω με γάλα, με λεμόνι, τίποτα! Η μουτζούρα απλώς εξαπλώθηκε! Σκέφτομαι να αγοράσω καλύμματα για καναπέδες. Εχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Θα ήθελα ιδέες και τιμές!

bipe21 15-05-10 23:11

yparxoyn ta ετοιμα φορετα ελλαστικα που δυσκολα θα βρεις σε γωνια καναπε και αυτα που τα ραβουν ακριβως στα μετρα του καναπε σου!
τα πρωτα κανουν γυρω στα 100-150 και τα αλλα εξαρταται απο το υφασμα και τα μετρα μπορει 300 μπορει και 1000
ειχα ρωτησει για 3 κομματια γωνιακο απο τα ακριβα υφασματα και μου ειχαν πει 700 ευρω!
εμεινα με τα ριχταρια
(βεβαια 4 σετ που εχω θα ειχα ραψει καλλυματα)
αλλο θεμα....

litsar 18-05-10 11:31

Εγώ έραψα καλύμματα μόλις γέννησα τον πρώτο γιο μου. Πήρα ύφασμα από λαϊκή 200 ευρώ και η μοδίστρα μου πήρε 400 ευρώ αλλά ήταν πολύ καλή και έγιναν με πολύ καλή εφαρμογή!!! Έραψα για το σαλόνι και για τις καρέκλες της τραπεζαρίας. Ησύχασα πάντως!!!

mama tou kostantinoulh 20-05-10 09:02

Εγώ όταν παντρεύτηκα πήρα καναπέ σε άσπρο χρώμα και του έραψα κάλυμμα κατευθείαν πάλι σε λευκό αλλά έβγαινε και πλενόταν. Όταν γεννήθηκε ο κων/νος έραψα για τον ίδιο καναπε σε καφέ αυτή τη φορά χρώμα (που με έχει γλυτώσει από πολλά) κάλυμμα. Βέβαια να πω ότι η μοδίστρα είναι θεία μου, οπότε μόνο το ύφασμα πλήρωνα. Την τελευταία φορά το ύφασμα από το Χυτήρογλου μου πήγε 500? (στις εκπτώσεις) αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας και δεν φαίνεται ότι δεν είναι το κανονικό ύφασμα. Τα ραφτικά σε μια ερώτηση που έκανα στη θεία μου μου είπε ότι θα πήγαιναν 400 ευρώ για τον καναπέ γωνία που έχω.

maridoula80 20-05-10 14:00

καλημερα και απο μενα να ρωτησω και γω κατι μωρε μηπως μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας ?λοιπον οι καναπεδες που εχω στο σπιτι μου ειναι σχεδον 4 χρονων(απο τοτε που παντρευτηκα)ετσι λοιπον απο την πρωτη κιολας μερα τους εβαλα ριχταρια τα οποια επειδη καθομαστε ολοι μερα δεν μενουν ποτε στην θεση τους και αναγκαζομαι συνεχως να τα στρωνω διαβασα λοιπον το θεμα σας και θελω να ρωτησω αξιζει ο κοπος να φτιαξω καλυματα η θα φαινονται σας αυτα που εφτιαχναν παλια οι γιαγιαδες για τους παλιους καναπεδες.υπαρχει μοδα στα καλυματα ???γιατι ειμαι ασχετη σ αυτο το θεμα.

fragola 20-05-10 21:31

Κι εμένα με ενδιαφέρει ατό το θέμα! Έχω κι εγώ γωνία καναπέ. Όταν λέτε καλύμμα, εννοείτε ύφασμα το οποίο είναι στις διαστάσεις του καναπέ και "φοριέται" από πάνω, ή θήκες ξεχωριστές για τα μαξιλάρια του καναπέ και τη βάση? Πάντως, τα χρήματα που αναφέρετε πολλά μου ακούγονται...:-?

maridoula80 25-05-10 11:51

καμμοια βοηθεια κοριτσια τελικα αξιζει να ραψουμε καλλυματα η θα πανε χαμενα τα λεφτα?

μαρλενα 25-05-10 21:07

Αξιζει,αν θα ραφτουνε σωστα.

#ΕΛΕΝΑ# 25-05-10 21:26

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο alepoudaki (Μήνυμα 1566485)
Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γύρισα το μεσημέρι στο σπίτι αντίκρυσα τον καναπέ μου (γωνία 3θέσιο - 2θεσιο) ζωγραφισμένο με στυλό από την 20μηνη μπουμπού μου! Προσπάθησα να το καθαρίσω με γάλα, με λεμόνι, τίποτα! Η μουτζούρα απλώς εξαπλώθηκε! Σκέφτομαι να αγοράσω καλύμματα για καναπέδες. Εχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Θα ήθελα ιδέες και τιμές!

δεν βγαινουν για να τα πλενεις που και που...???
αν οχι :cool:προσπαθησε με μωρομαντιλα ειναι θαυματουργα...εγω αυτο κανω....

litsar 26-05-10 10:33

Τα δικά μου είναι θήκη σε κάθε μαξιλάρι και μετά στη βάση του καναπέ ένα μεγάλο κάλυμμα. Αυτά δεν ξεστρώνονται με τίποτα. Δεν φαίνονται ότι είναι καλύμματα...

maridoula80 26-05-10 10:46

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο litsar (Μήνυμα 1580347)
Τα δικά μου είναι θήκη σε κάθε μαξιλάρι και μετά στη βάση του καναπέ ένα μεγάλο κάλυμμα. Αυτά δεν ξεστρώνονται με τίποτα. Δεν φαίνονται ότι είναι καλύμματα...

ειναι ομοιομορφα δηλαδη σου αρεσει το αποτελεσμα η τα εχεις απλως για προστασια του καναπε στις γιορτες τα βγαζεις?σε ρωταω γιατι σε πολυ λιγο καιρο θα περπατησει ο μικρουλης μου και προβλεπω πολλες σταμπες στους καναπεδες.τα βγαζεις και τα πλενεις?α!και μια ερωτησει ποσο σου στοιχησαν περιπου?

antu 26-05-10 10:55

εγω εχω ριχταρια, καλλυματα δεν πηρα γιατι μου φαινονται πολυ δυσκολα στο βαλτα , βγαλτα τιναξτα, πλεντα. Παντως και τα ριχταρια τα χρησιμοποιω 6 χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα , το σαλονι μου ειναι καινουργιο ακομα:D:D

#ΕΛΕΝΑ# 26-05-10 10:56

κοριτσια εμεις εχουμε καναπε με τα καλυματα να βγαινουν και με βολεψε πολυ τα πλενω καθε 1.5 μηνα και δεν με ενδιαφερει αν θα λερωθουν,τσακ και στο πλυντηριο!!! να ναι καλα η πεθερουλα μου γιατο δωρακι της......:p

ismeni 26-05-10 10:59

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο alepoudaki (Μήνυμα 1566485)

ρωτησε αυτούς που καθαρίζουν καναπέδες.
επίσης υπάρχει "ο διαβολάκος του λεκε" που καθαρίζει μελάνι

alda 26-05-10 11:22

Χρησιμοποιούσα ριχτάρια, για 6 χρόνια, αλλά διαρκώς ήθελαν στρώσιμο και πάντα το σαλόνι φαινόταν ακατάστατο(ειδικά όταν άρχισε να μεγαλώνει ο μικρός μου!!!). Ετσι αποφάσισα, να ράψω καλύμματα. 400 μου πήρε η μοδίστρα. Το ύφασμα το πήρα σε περίοδο εκπτώσεων από τον Χυτηρογλου. Πραγματικά εχω σωθεί!!! Το σαλόνι φαίνεται πάντα περιποιημένο, χωρίς ιδιαιτερη φροντιδα απο εμένα. άξιζε τα χρηματα που εδωσα.

litsar 26-05-10 13:22

Έχω γράψει παραπάνω πόσο κόστισαν... Μπορείς να πάρεις ένα καλό ύφασμα στις εκπτώσεις και με μια καλή μοδίστρα.... Δεν φαίνονται ότι είναι καλύμματα και δεν τα βγάζω στις γιορτές... Τις πλένω πολύ συχνά τις θήκες από τα μαξιλάρια....Α και στα μπράτσα έχει φτιάξει επιπλέον προστατευτικά που βγαίνουν εύκολα και πλένονται...Σώθηκα!!!! Πιστεύω θα τα έχω μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά....Τότε μπορεί να πάρω ριχτάρια γιατί τώρα με τα μωρά δεν μένουν στρωμένα....

maridoula80 29-05-10 22:26

λοιπον πηγα σημερα να δω σε ενα καταστημα εδω στη γειτονια μου για να δω για καλλυματα και μου εδειξε αυτα τα ελαστικα αλλα και στρωμενα που τα ειδα και που τα εχει η μαμα μου εδω και κατι χρονια δεν μου αρεσουν μωρε.δεν υπαρχουν καποια αλλα που ειναι υφασμα που ντυνετε ο καναπες ομορφα ή εγω κανω λαθος?βοηθειστε με καλε γιατι ηδη σημερα ενα μπισκοτο εκανε την εμφανιση του στον καναπε!

maridoula80 19-06-10 01:17

λοιπον επαναφερω το θεμα γιατι θα ηθελα τη βοηθεια σας πηγα σημερα σε καταστημα με υφασματα για να φτιαξω τα καλλυματα που θελω για το σαλονι μου αλλα μου ειπαν πως δεν ειχαν σχεδια απο καλλυματα για να δω και πως μολις κλεισω το υφασμα τοτε θα παω στη μοδιστρα για να μου τα φτιαξει αφου πρωτα βεβαια το πληρωσω. και σκεφτομαι και αν δεν μου αρεσουν τα σχεδια η ποσα σχεδια για καλλυματα υπαρχουν?μην δωσω τοσα χρηματα τσαμπα.εσεις τι σχεδιο εχετε στα καλλυμματα?

vasiliki40 21-06-10 11:51

Καλημέρα σας.
Να ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου , μπορώ να βρω έτοιμα καλύματα για καναπέ γωνία ή πρέπει να πάω σε μοδίστρα?Πάντως πολλά λεφτά ζητάνε για ράψιμο από ότι διάβασα εδώ στο φορουμ ή εγώ είμαι υπερβολική??

saxpa 21-06-10 12:19

vasiliki40 ψάχνω και εγώ κάλυμμα σταθερό για γωνία...κουράστηκα να πλένω τα μαξιλάρια εκτός οτι είναι χρονοβόρο αυτό το βγάλε βάλε ειναι μαρτύριο...ριχτάρι με 2 πιτσιρίκια δεν κάθεται ούτε για πλάκα και τώρα η ξυποληταρία πάει και έρχεται....βρήκα σήμερα ενα site και πριν μισή ώρα πήρα και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο που με είπε οτι δεν κάνουν καλύμματα γωνίας αλλά σαν εξυπηρέτηση ΙΣΩΣ μπορούσανε βλέποντας το πρώτα(για να πάρουν τα μέτρα)..Δεν είμαι Αθήνα όμως και έτσι εγω τουλάχιστον το ξεχνάω....θα σου στείλω με πμ το site μην θεωρηθεί διαφήμιση..

υπάρχει κατι ρε κορίτσια εδω αντίστοιχα..???είχα ρωτήσει και μου είπανε γύρω στα 600 ευρώ ...600 ευρω :shock::shock::shock::shock: πάω παίρνω καινούργιο σαλόνι...

demmie 09-06-11 14:59

καλοκαιρινα ριχταρια

καλησπερα, εχω εναν καναπε γωνια κ ενα ζουζουνι 20 μηνων τι να βαλω στον καναπε ετσι ωστε να μην λερωνεται κ να μη γλιστραει πολυ. το χειμωνα με βολεψαν πολυ κατι φλισ κουβερτουλεσ γιατι δεν γλιστρουσαν ευκολα οπως τα παλια μου ριχταρια, τωρα ομως τι να κανω; προσωρινα εχω βαλλει μονο στο κατω μεροσ σεντονια αλλα δεν ειναι βολικα

Kyriakh 09-06-11 16:10

Εγώ πήρα το προηγούμενο καλοκαίρι κάτι ριχτάρια καλοκαιρινά από τα sprider σε φουξια και λαχανί.Πήρα 2 κομμάτια από το κάθε χρώμα είχε σε 3 μεγέθη...Με βόλεψαν πολύ δεν ξέρω αν υπάρχουν φέτος.(και γω γωνιακό καναπέ έχω)

epipolaiotita 28-08-11 02:09

ριχτάρια

Υπάρχουν καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα ριχτάρια για καναπέ? Μπορώ να βρώ για όλο το χρόνο? Τι μου προτείνετε ποιοτικά?

supermama 28-08-11 11:45

ναι υπαρχουν καλοκαιρινα και χειμωνιατικα.τα χειμωνιατικα ειναι πιο χοντρα δε ξερω πως λεγετε το υφασμα.τα καλοκαιρινα εχει διαφορα. απο υφασμα σαν λινο μεχρι κατι πικε. εγω εχω και καλα καλοκαιρινα αλλα εχουν πανω κατι σαν σχεδια το οποιο ειναι απο το αλλο το υφασμα το χειμωνιατικο. αποτελεσμα.? δεν τα εχω αυτες τις μερες γιατι ζεσταινομαστε οταν καθομαστε. επισης καλο ειναι να τα παρεις απο καλα καταστηματα και οχι πχ μεγαλα σουπερ.. εγω εχω προτιμησηστο μαγαζι ''ριχταρι''. εχει οικονομικα αν ψαξεις. τωρα επισης ειναι καλη εποχη να παρεις τα καλοκαιρινα σου για του χρονου επειδη βγαζουν καλες προσφορες στα καλοκαιρινα για να ξεκινησουν να φερνουν τα χειμερινα. το ιδιο και γιατα χειμωνιατικα. θατα παρεις πριν το καλοκαιρι... τελος εγω προσωπικα βαριεμαι να βλεπω τα ιδιο ολο το χρονο. θελω να αλλαζω τουλαχιστον στις 2 βασικες εποχες.. αλλαζει και η διαθεση.. εξαλλου τα ριχταρια οσο και να κανουν δεν ειναι κατι που το πετας ευκολα. αν τα προσεχεις τα εχεις για πολυ διαστημα οχι μονο για μια σεζον

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.