Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων)

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) (http://parents.org.gr/forum/index.php)
-   Καθημερινή Υγιεινή και είδη περιποίησης/φροντίδας νεογνών & παιδιών (http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=218)
-   -   Αντιηλιακό!! (...και paraben) (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19688)

valeri 11-06-08 00:19

καλησπερα σε ολους :!: Το paraben ειναι χημικο συντηρητικο .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗς ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗς ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ...απο την ποσοτητα των φιλτρων :?: απο τον αριθμο των φιλτρων :?: απο την ποιοτητα τους :?: τι ειναι τα φυσικα φιλτρα και τι τα χημικα :?: μηπως ξερει κανεις :?:
ΧΡΗΣΤΟ ειναι δυσκολο πολλες φορες να καταλαβει κανεις αν ενα προιον περιεχει μονο φυτικα συστατικα παντως και εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο διαπιστωσα οτι η LAVERA δεν περιεχει χημικα αλλα εχει το titanium dioxide που ειναι ορυκτο και χρησιμοποιειται ως φιλτρο δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακινδυνο :?: παντως ως εταιρεια γραφει στα διαφημιστικα της τους λογους που χρησιμοποιει το καθε συστατικο της .

Αντιγόνη 11-06-08 11:01

valeri δεν γνωρίζω τι εστί φυσικά και χημικά φίλτρα, αλλά μπορώ να σου πω τι μου είπε ο φαρμακοποιός. Ότι τα αντηλιακά (ακόμα και τα παιδικά) με δείκτη άνω των 25 έχουν αναγκαστικά περισσότερα συντηριτικά και χημικά φίλτρα για να δώσουν περισσότερους βαθμούς. Μου σύστησε λοιπόν μέχρι 25 και πιο συχνή χρήση. Αυτό έκανα. Πήρα του Κορρέ που δεν έχει paraben, με μόνο φυσικά φίλτρα.

ria 11-06-08 16:28

βρε κοριτσια ακομη και τα fissan paraben εχουν!!! Αμαν πια το θεο τους δεν εχουν οι εταιρειες!!!

Αντιγόνη 11-06-08 16:38

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ria
βρε κοριτσια ακομη και τα fissan paraben εχουν!!! Αμαν πια το θεο τους δεν εχουν οι εταιρειες!!!

Ναι... είναι δύσκολο να βρεις χωρίς.. Συνήθως πρέπει να είναι ή βιολογικό ή φυτικό.

valeri 15-06-08 02:15

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Αντιγόνη
valeri δεν γνωρίζω τι εστί φυσικά και χημικά φίλτρα, αλλά μπορώ να σου πω τι μου είπε ο φαρμακοποιός. Ότι τα αντηλιακά (ακόμα και τα παιδικά) με δείκτη άνω των 25 έχουν αναγκαστικά περισσότερα συντηριτικά και χημικά φίλτρα για να δώσουν περισσότερους βαθμούς. Μου σύστησε λοιπόν μέχρι 25 και πιο συχνή χρήση. Αυτό έκανα. Πήρα του Κορρέ που δεν έχει paraben, με μόνο φυσικά φίλτρα.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ Οπαιδιατρος μας μας ειπε οτι τωρα πια μπορουν να πετυχουν υψηλους δεικτες ακομη και με φυσικα φιλτρα( :?: :?: ), οτι τα φυσικα φιλτρα ειναι ορυκτελαια και ειναι 2 το οξειδιο του ψευδαργυρου και το διοξειδιο του τιτανιου. ειναι ακινδυνα ομως :?:
ria και το PRODERM ειναι γεματο PARABEN.

margarita 17-06-08 17:01

Ξερει κανεις για τα αντιηλιακα της Castalia;;

ΝΕΝΙΝΚ 21-06-08 15:49

δηλαδη κι εμενα που ειναι 3,5 μηνων οταν βγαινει με το καροτσακι βολτα
τις σωστες ωρες, παλι πρεπει να βαζει αντιλιακο?
γιατι η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν κανει ακομα να της βαλω...?

valeri 22-06-08 03:38

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ΝΕΝΙΝΚ
δηλαδη κι εμενα που ειναι 3,5 μηνων οταν βγαινει με το καροτσακι βολτα
τις σωστες ωρες, παλι πρεπει να βαζει αντιλιακο?
γιατι η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν κανει ακομα να της βαλω...?

Στις οδηγιες της LAVERA που ειναι εταιρεια με βιολογικα καλλυντικα αναφερεται οτι η χρηση πρεπει να γινεται απο 6 μηνων.

sunsun 23-06-08 14:12

Μια ερώτηση: Αν το μωρό είναι στη σκιά από ομπρέλα συνέχεια δεν είναι αρκετά προστατευμένο σε συνθήκες χωρίς μεγάλη αντηλιά π.χ. στην πόλη για μια-δυο ώρες;

fifi 19-07-08 11:43

Εμας ο παιδιατρος μας εδωσε ενα αντιλιακο της frezyderm το οποιο δεν εχει paraben 8)

vera 26-07-08 20:05

Λοιπον γυρισαμε απο τη θαλασσα κι εχω να σας πω το εξης για το αντηλιακο της WELLEDA.......το πηρα ως το καλυτερο της αγορας και διαπιστωσα οτι την ιδια γνωμη εχουν και οι σφηκες!!!!!!

Σε παραλια οπου κυκλοφορουσαν μελισσοειδη δεν βρηκαμε ησυχια (δυστυχως ηταν αυτη κοντα στο σπιτι που νοικιαζαμε :( )......μιλιουνια μαζευονταν γυρω απο το μωρο...... :shock: ..σαν τρελλοι προσπαθουσαμε να τις διωξουμε.........οταν το εβαλε ο αντρας μου κοντεψαν να τον φανε κι αυτον!!!!!! Οποτε αναγκαστηκα να αγορασω αλλο αντηλιακο (και ειναι τελικα πολυ δυσκολο να βρεις ενα με φυσικα φιλτρα και χωρις παραμπενς (ενα της φρεζιντερμ που μου εδωσαν ειδα οτι ειχε!) και να χρησιμοποιουμε το αλλο μονο σε παραλια χωρις σφηκες και μελισσες......

Εχετε το υποψην σας!!!

dimitra1 26-07-08 20:10

Εμάς η παιδίατρος μας σύστησε της Avene (είναι σε άσπρο μπουκάλι και γράφει για πολύ ευαίσθητες επιδερμίδες). Γενικά η άσπρη σειρά της Avene (που έχει και σαμπουάν, και κρέμα σώματος κλπ) θεωρείται πολύ καλή για τα παιδιά.

Αντιγόνη 28-07-08 11:58

dimdio τσέκαρε γιατί στης Avene τα αντηλιακά είχα δει parabens στα παιδικά :wink:

DALIA 28-07-08 12:05

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο fifi
Εμας ο παιδιατρος μας εδωσε ενα αντιλιακο της frezyderm το οποιο δεν εχει paraben 8)

αυτο χρησιμοποποιω και εγω και οντως δεν εχει.

dimitra1 28-07-08 22:54

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Αντιγόνη
dimdio τσέκαρε γιατί στης Avene τα αντηλιακά είχα δει parabens στα παιδικά :wink:

Χμμμ... :? Έχει όντως... :( Thanks Αντιγόνη!

yogini 28-07-08 23:02

Επειδή ειμαι κι εγω παραβενοκυνηγός προς το παρόν μόνο του Κορρέ τα προϊόντα έχω βρεί να μην έχουν μέσα (ίσως και της weleda αλλα δεν έχω διαβάσει τα συστατικά για να πω με σιγουρια)...το μόνο πρόβλημα ειναι ότι η μυρωδιά δεν ειναι και η πιο ευχάριστη, ούτε και η αίσθηση στο δέρμα καθως ειναι πιο λιπαρό....αλλά τι να κάνω και εγω επάνω μου δεν τα θέλω καθόλου τα χημικά ποσο μάλλον τώρα που ειμαι έγκυος.

Νικη78 25-11-08 12:13

Κοριτσια μια και μιλατε για καλυντικη περιποιηση ξερει καποια καμια καλη κρεμα προσωπου για μωρα? Η μικρη μου εχει ευαισθητο προσωπακι και χρειαζομαστε παραυτα, εχουμε μια της αβεν τωρα αλλα δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενη.

madreterra 09-12-08 22:48

Μιας και τα αναφέρατε της weleda τα αντιηλιακά είναι 2 και είναι με εκχύλισμα από Εντελβαις (edelweis).
Αντιηλιακό προσώπου 50ml με δείκτη προστασίας 20 (καταλληλο και για βρέφη άνω των 6 μηνών) και αντιηλιακή λοσιόν σώματος 200ml με δείκτη προστασίας 12.
Οι ιδιότητες της βραβευμένης διεθνώς αυτής φόρμουλας οφείλονται στο ορυκτό φίλτρο UV, με τα ενεργά συστατικά: διοξείδιο του τιτανίου και οξείδιο του ψευδαργύρου, που αντανακλούν τις ακτίνες UVA και UVB βοηθώντας να προστατευθείτε από τα ορατά σημάδια της πρόωρης γήρανσης της επιδερμίδας και από την καταστροφή της.
Η προστασία που παρέχουν εξασφαλίζεται επιπλέον από το εκχύλισμα του Edelweiss και από το καροτέλαιο, τα οποία βοηθούν στην δέσμευση των καταστρεπτικών ελευθέρων ριζών οι οποίες παράγονται από τις ηλιακές ακτίνες. Το Edelweiss δίνει ένα αίσθημα ηρεμίας και φροντίζει το δέρμα απαλά, το αγνό σησαμέλαιο μαζί με το Shea Butter θρέφουν την επιδερμίδα.
Κατάλληλες για όλη την οικογένεια.

marirose 11-04-09 10:41

KALHMERA KAI GW XRHSIMOPOIW ANTILIAKO APO 4 MHNWN STO GIO MOU.THS AVENE.PREPEI GIATI O HLIOS PLEON EINAI OTI XEIROTERO.OSO ANAFORA GIA TA GUALIA HLIOY OFTHALMIATROS MOU EIPE PWS META TA 3 XRONIA PREPEI NA TOYS FORAME.

marirose 11-04-09 10:43

KALHMERA KAI GW XRHSIMOPOIW ANTILIAKO APO 4 MHNWN STO GIO MOU.THS AVENE.PREPEI GIATI O HLIOS PLEON EINAI OTI XEIROTERO.OSO ANAFORA GIA TA GUALIA HLIOY OFTHALMIATROS MOU EIPE PWS META TA 3 XRONIA PREPEI NA TOYS FORAME. :lol:

anna781 11-04-09 17:22

Γεια σας,εμας η γιατρος μας μου εδωσε για αντηλιακη μια κρεμα της fissan και σαν ενυδατικη βαζουμε την a derma .Eιμαι ευχαριστξμενη και με τις 2 κρεμες παρολο που η μπεμπα μου εχει πολυ ευαισθητο δερμα και βγαζει με το παραμικρο μικρα σπυρακια

madreterra 15-04-09 11:33

Για βιολογικά αντιηλιάκα χωρίς χημικά υπάρχουν και τα lavera που είναι πολύ καλά:
1) Αντιηλιακό γαλάκτωμα με δείκτη προστασίας SPF 30 σε σπρέι για βρέφη και παιδιά με εξαιρετικά ευαίσθητη επιδερμίδα Το αντηλιακό Neutral για μωρά και παιδιά SPF 30 προσφέρει αδιάβροχη αντηλιακή προστασία στο ευαίσθητο δέρμα των μικρών μας φίλων, βασισμένη 100% σε φίλτρα με ανόργανες ουσίες. Κατάλληλο για μωρά και παιδία με εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα. Έλαιο νυχτολούλουδου και εκχυλίσματα γλυκόριζας φροντίζουν το ευαίσθητο δέρμα.
2) αντηλιακή προστασία για όλη την οικογένεια με δείκτη προστασίας SPF 15 , κατάλληλη για όλους τους τύπους δέρματος, αδιάβροχη και βασισμένη 100% σε φίλτρα με ανόργανες ουσίες. Αυτό το ελαφρύ αντηλιακό προστατεύει το δέρμα σας από τις υπεριώδεις ακτίνες UVA+B+C και από τα ηλιακά εγκαύματα. Επίσης δρα αντιγηραντικά και προστατεύει το δέρμα από το φως.
3)Αντιηλιακή κρέμα NEUTRAL με δείκτη προστασίας SPF40. Ειδικά επιλεγμένες φυσικές ανόργανες ουσίες παρέχουν αδιάβροχη και άμεσα αποτελεσματική προστασία από τις υπεριώδεις ακτίνες UVA, Β και C. Η αντηλιακή κρέμα Neutral SPF 40 της σειράς Sun sensitiv δημιουργήθηκε ειδικά για άτομα με εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα, προκειμένου να τους προσφέρει αντηλιακή προστασία με υψηλό δείκτη προστασίας
4)Το αντηλιακό για μωρά και παιδιά SPF30 παρέχει πολύ υψηλή, άμεση και αδιάβροχη αντηλιακή προστασία για μωρά και παιδιά. Βιολογικά εκχυλίσματα από καλέντουλα καταπραΰνουν το δέρμα. Φυτικά βιολογικά έλαια από jojoba, αμύγδαλο και κουκούτσι βερίκοκου προστατεύουν εντατικά το δέρμα των βρεφών και των παιδιών, 100% φυσικά, δρα άμεσα μετά την εφαρμογή του. Για μωρά και παιδιά με απολύτως υγιές δέρμα

kate-m&n 20-05-09 01:54

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο sofia_nefeli (Μήνυμα 290645)
λοιπον εγω πηρα ενα που λεγεται jason απο καταστημα βιολογικων και ειναι μια χαρα! βεβαια δεν το εχω δοκιμασει ακομα στη παραλια! παντως εχει υψηλο δεικτη 40+ και δεν εχει parabens

Και εγώ αυτό διάλεξα φέτος. Πέρυσι χρησιμοποίησα της weleda και έμεινα ευχαριστημένη.... Γενικά καλλυντικά ακόμα και για μας αγοράζω από κατάστημα βιολογικών προϊόντων...

Μαμά του Θωμά 24-05-09 06:30

Καλημέρα! Είμαι καινούρια στο forum και με κρατάει ξύπνια ο 42 ημερών γιος μου... Η παιδίατρός μας ήταν κάθετη ότι μέχρι την ηλικία των 6 μηνών δεν ενδείκνυται η χρήση αντηλιακού, γι αυτό και πρέπει να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο εκτεθειμένα στον ήλιο τα σωματάκια τους.

candy1234 25-05-09 11:13

Εμένα μου πρότειναν ένα στο φαρμακείο, το οποίο και αγόρασα (δεν θυμάμαι τώρα την μάρκα...γαλλικό...μπορεί και avene...δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη..γυρω στα 20? έκανε) με 50 δείκτη προστασίας και γράφει οτι είναι ειδικο για μωρα. Θα δω την μαρκα οταν πάω σπιτι και θα σας την γράψω αύριο

teacher 25-05-09 14:36

πηγα στη δερματολογο για ενα καθαρισμο προσωπου την παρασκευη. πιασαμε κουβεντα και τη ρωτησα για αντιηλιακα.

μου ειπε οτι της avene θεωρουνται κορυφαια.οταν της ειπα οτι εχουν paraben και τι επιπτωσεις εχουν στα μωρα,απαντησε οτι τα συγκεκριμενα paraben(μου ειπε τα ονοματα τους) ειναι απλα συντηρητικα και οτι εχει αποδειχθει οτι δεν κανουν κακο και δεν προκαλουν καρκινο ποσο μαλλον στα μωρα που το δερμα ειναι ευαισθητο.επισης οτι τα φυτικα καλλυντικα(apivita, korres) σιγουρα εχουν συντηρητικα μεσα και οτι δεν μου εγγυαται κανενας οτι το αντιηλιακο που αγορασα φετος εχει παραχθει και φετος,αφου της τονισα οτι καθε χρονο αγοραζουμε καινουριο.

τα συμπερασματα δικα σας
(ειχα παρει ενα της avene για το μπεμπη και τωρα πηρα ενα της apivita-θα τα δοκιμασω και τα δυο και θα σας πω)

happy mummy 05-06-09 20:03

Μηπως ξερει καμια σας και για το παιδικο αντηλιακο της APIVITA να μου πειτε αν ειναι καλο???? Σκεφτομαι να το παρω για τον γιο μου που ειναι 2,5 χρονων! Ευχαριστω!

kimi 05-06-09 20:12

εμεις και περυσι και φετος της BEPANTHOL βαζουμε΄και βρε κοριτσια δεν εχει paraben ειμαι σιγουρη.

fotinipap 13-06-09 19:48

Κορίτσια διαβάζω ότι προβληματίζεστε για τα αντηλιακά για τα μωράκια μας εδώ σε αυτό το site θα δείτε αναλυτικά πόσο επικίνδυνο είναι κάθε συστατικόhttp://www.biodizionario.it/

ikas 23-06-09 02:09

ο φαρμακοποιος μας εδωσεενα της johnson το AVEENO BABY η αληθεια ειναι πως δυσκολευομαι να διαβασω την συσταση του. ειναι καλο?ξερει καποια?και δευτερον να ρωτησω στην συσταση το parabens γραφεται ετσι ή με καποια αλλη λεξη?

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.