Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων)

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) (http://parents.org.gr/forum/index.php)
-   Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία (http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=59)
-   -   ΘΟΛΗ ΟΡΑΣΗ (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=125588)

DEPY27 27-11-12 14:11

ΘΟΛΗ ΟΡΑΣΗ

Καλησπερα!το τελευταίο μηνα ειμαι πολυ αγχωμενη με την υγεια μου!μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι εχω κατι σοβαρο.αυτο ξεκινησε λιγο μετα που εμαθα για τον ξαδελφο μου οτι πασχει απο καποια σοβαρη ασθενεια.ψαχνομαι συνεχως εχω και συμπτωματα αλλα οι γιατροι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα και να ηρεμησω.εγω ομως δεν μπορω.τωρα εχω μια εβδομαδα περιπου που εχω αρχισει και βλεπω θολα..πηγα σε οφθαλμιατρο δεν βλεπει κατι.ισως ειναι ψυχολογικο ισως και οχι.εχει τυχει σε καμια σας κατι τετοιο;

polina26 27-11-12 15:16

ναι απο απλή αλλεργία..
αλλά γενικά νομίζω πως πρέπει να ηρεμήσεις..
αφου δεν σου βρίσκουν τίποτα δεν έχεις τίποτα απλά έχεις ανγχωθεί μην τυχον έχεις τίποτα και εσύ.
νομίζω ότι αν συνεχίσεις έτσι και συνεχιζεις να πιστευεις ότι έχεις κάτι ο καλύτερος γιατρός είναι ο ψυχολόγος που θα σε βοηθήσει να αποβάλεις τον άγχο σου ή κάποιο γυμναστήριο με γιογκα που είναι εξίσου αγχωλητική.. δες πως θα πας και πανω απο όλα χαλάρωσε..
όσο για την θολούρα εμένα με πέρασε με φυσικά δάκρυα απο το φαρμακείο μέσα σε 2 μέρες

DEPY27 27-11-12 17:06

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!εχει παει το μυαλο μου στα παντα.θα δοκιμασω και τα δακρυα!

polina26 29-11-12 10:09

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 (Μήνυμα 2496226)
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!εχει παει το μυαλο μου στα παντα.θα δοκιμασω και τα δακρυα!

τα δοκίμασες??
τι έγινε είσαι καλύτερα???

DEPY27 29-11-12 12:15

Πηγα και σε αλλο οφθαλμιατρο οπου με εξέτασε και δεν βρισκει τιποτα.πηγα και στην παθολογο μου και μου ειπε οτι ειναι απο αγχος.χθες εβαλα δυο φορες και το βραδυ ημουν λιγο καλυτερα σημερα τα βλεπω παλι θολα.εβαλα παλι πριν λιγο και θα δουμε.....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ 29-11-12 12:22

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 (Μήνυμα 2496999)
Πηγα και σε αλλο οφθαλμιατρο οπου με εξέτασε και δεν βρισκει τιποτα.πηγα και στην παθολογο μου και μου ειπε οτι ειναι απο αγχος.χθες εβαλα δυο φορες και το βραδυ ημουν λιγο καλυτερα σημερα τα βλεπω παλι θολα.εβαλα παλι πριν λιγο και θα δουμε.....

Κοριτσάρα από το άγχος είναι 1000%. Το παθαίνω κι εγώ σε περιόδους έντονου στρες και τρέχω στους γιατρούς. Όταν ηρεμήσεις(ξέρω είναι δύσκολο) θα ξεχαστείς και δεν θα νομίζεις ότι βλέπεις θολά. Γιατί είναι ιδέα σου ξαναλέω. Συνέχιζε να βάζεις δάκρυα.

DEPY27 05-12-12 14:07

Ακομα δεν μου εχει περασει βεβαια δεν εχω ξεαγχωθει τελειως.απο το ενα ματι βλεπε θολα κι ειδικα οταν πρεπει να εστιασω καπου.να ειναι ετσι απο το αγχος;μου βρηκαν απο το ενα ματι λιγο υπερμετρωπια και λιγο αστιγματισμο αλλα οχι για γυαλια.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ 05-12-12 14:19

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 (Μήνυμα 2499711)
Ακομα δεν μου εχει περασει βεβαια δεν εχω ξεαγχωθει τελειως.απο το ενα ματι βλεπε θολα κι ειδικα οταν πρεπει να εστιασω καπου.να ειναι ετσι απο το αγχος;μου βρηκαν απο το ενα ματι λιγο υπερμετρωπια και λιγο αστιγματισμο αλλα οχι για γυαλια.

Απ'αυτό είναι. Έβλεπα τηλεόραση και όταν εστίαζα νόμιζα ότι έβλεπα διπλά-θολά αλλά ήταν ιδέα μου. Άσε κόντευα να τρελαθώ. Εμμονή μου είχε γίνει. Συνέχεια στον οφθαλμίατρο πήγαινα αλλά ήταν όλα ok και κάποια στιγμή πέρασε. Το έχω πάθει πάνω από 1 φορά.

Μαρία_thess 05-12-12 15:05

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 (Μήνυμα 2496069)
Καλησπερα!το τελευταίο μηνα ειμαι πολυ αγχωμενη με την υγεια μου!μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι εχω κατι σοβαρο.αυτο ξεκινησε λιγο μετα που εμαθα για τον ξαδελφο μου οτι πασχει απο καποια σοβαρη ασθενεια.ψαχνομαι συνεχως εχω και συμπτωματα αλλα οι γιατροι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα και να ηρεμησω.εγω ομως δεν μπορω.τωρα εχω μια εβδομαδα περιπου που εχω αρχισει και βλεπω θολα..πηγα σε οφθαλμιατρο δεν βλεπει κατι.ισως ειναι ψυχολογικο ισως και οχι.εχει τυχει σε καμια σας κατι τετοιο;

Καλησπερα κοπελα μου!!!!
Αχ αυτο το αγχος τι μας κανει!!!!!
Σε καταλαβαινω!Ολοι λιγο πολυ εχουμε περασει παρομοια προβλημα που συσχετιζονταν με το αγχος!Εγω ειχα εντονους πονοκεφαλους,σε σημειο που ελεγα πως εχω "παλιαρρωστια"!Εκανα μαγνητικη,πηγα σε νευρολογο,πηγα σε καρδιολογο,τιποταααααα!Ηταν απλως ιλιγγος!!!!Οταν ξεπερασα τα προβληματα που ειχα,ξαφνικααααα.....επαψαν να υφιστανται και πο πονοκεφαλοι!!!!!
Η πεθερα μου παλι,οταν ο αντρας της κουνιαδας μου επαθε ανευρυσμα στον εγκεφαλο(δοξα Τον Παντοδυναμο ειναι καλα το παλικαρι μας),νομζε πως επαθε και αυτη το ιδιο!!!:shock:
Προσπαθησε,οπως σου ειπαν και τα κοριτσια,να ηρεμησεις,να διωξεις οτιδηποτε σου προκαλει αγχος για το καλο σου κοπελα μου!
Ασχετο,αλλα εχεις κανει εξεταση σακχαρου?

DEPY27 05-12-12 16:06

Όχι δεν εχω κανει αλλα θα παω αύριο .έχω πολυ αγχος.καθε μερα λεω θα το αποβαλλω και εκεί που καθομαι επανερχεται.σάς ευχαριστω κορίτσια!!!

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.