Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων)

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) (http://parents.org.gr/forum/index.php)
-   Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα) (http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=156)
-   -   υποταση και χαμηλος αιματοκριτης (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100097)

twiggy 21-09-11 16:51

υποταση και χαμηλος αιματοκριτης

κοριτσια καλησπερα!
εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?
φιλια

layza 21-09-11 17:24

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου
και εγω ετσι ημουν και ειμαι σε ολες τις εγκυμοσυνες μου.
Εχω κανονικα γυρω στα 34 με 35 αιματοκριτη αλλα στις εγκυμοσυνες πεφτει και παι 28 29,με δυο χαπακια σιδηρο και εχω χαμηλη πιεση οποτε ολο ζαλιζομαι..Προσπαθησε να πινεις το σιδηρο με χυμο πορτοκαλι να αφομοιωνεται καλυτερα.Τρωω αυγο,κρεας φακες τακτικα ,σχεδον καθημερινα ειτε το ενα ειτε το αλλο,δεν αφηνω μερα χωρις να παρω εξτρα σιδηρο απο τα τροφιμα.Το μωρο οντως δεν εχει προβλημα,εμεις αδυνατιζουμε στον οργανισμο μας.Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι πανω σε αυτο!
φιλακια!!!

marpaps 21-09-11 17:30

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο twiggy (Μήνυμα 2148636)
κοριτσια καλησπερα!
εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?
φιλια

Μια ΑΠΟ τα ίδια. Υποτασικη και αιματοκριτης χάλια. Επαιρνα δυο χάπια σιδήρου και το εντερο μου με διελυε στην κυριολεξία!!! Έκανα λίγη υπομονή μέχρι την 30 εβδομάδα που το μωρό αρχίζει κ παράγει δικό του αίμα κ δεν τραβάει απο την μαμα κ τον εκοψα τον σίδηρο. Παίρνω μόνο ότι περιέχει το Pregnacare. Είχα παει κ σε καρδιολογο λόγω των λιποθυμικων τάσεων που είχα κ μου είπε όχι απότομα σκυψιματα, να μην σηκωνομαι απότομα απο καρέκλα η κρεββατι, και αν νιώσω ταχυκαρδια η έντονο κρύο ιδρώτα (είχα κ απο αυτό) να ξαπλωνω για κανένα μισάωρο και να ελεγχω την αναπνοή μου με ρυθμικες αναπνοες. τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Καλύτερα υποταση μου είχε πει ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ κ ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ παρά με υπέρταση.

malecon 21-09-11 17:35

Εγώ ανέκαθεν είχα θέμα με τον αιματικρίτη μου. Στους πρώτους μηνες της εγκυμοσύνης ήταν 35, αλλά στον 4ο έπεσε στο 30. Με τον γιατρό είπαμε εκτός από το σίδηρο, να αυξήσουμε και το φολικό οξύ σε ένα χαπάκι filicine την ημέρα, αντί για 1 την εβδομάδα που ήταν η αρχική οδηγία και που εγώ δεν ακολουθούσα και τόσο πιστά... Το φολικό οξύ βοηθάει και αυτό στην απορρόφηση του σιδήρου. Το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 15-20 μερες να αναιβει ο αιματοκρίτης στο 32,8. Σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα νέας εξέτασης που έκανα σε διάστημα 15 ημερών από την προηγούμενη και ελπίζω σε ακόμα καλυτερα αποτελέσματα

Glor 21-09-11 17:41

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :p

vaso lux 21-09-11 18:33

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Glor (Μήνυμα 2148739)
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :p

εγω βρε κοριτσιαειμαι 25 εβδομαδεσ και 3 μερεσ,και ο αιματοκριτησ μου ειναι 40....αυτο τι σημαινει οτι το νινι δεν περνει σιδηρο που χρειαζεται?????:confused::confused::confused::confused::cry::cry::cry:

twiggy 21-09-11 18:41

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!
βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?
μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!
γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!
φιλια σε ολες

vaso lux 21-09-11 18:45

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο twiggy (Μήνυμα 2148792)
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!
βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?
μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!
γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!
φιλια σε ολες

οχι,προ εγκυμοσυνησ ειχα 44 με 45,,,,απλα διαβασα οτι τα μωρακια μασ παιρνουν απο εμασ,και λεω τι στο καλο εμενα καθολου σιδηρο δεν παιρνει????:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αφου και η γιατροσ σου δεν ανυσηχει,τοτε ολα ειναι οκ:lol::lol::lol::lol::lol: να εχεισ μια τελειομηνη εγκυμοσινη :-P:-P:-P

twiggy 21-09-11 18:49

κι εσυ γλυκια μου... προφανως αφου δεν ειχες προβλημα δεν θα δημιουργηθει και τωρα! εγω παντοτε ειχα θεμα με την ελλειψη σιδηρου.. πολλα φιλια

malecon 21-09-11 20:45

Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

newbie G 21-09-11 21:29

Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.

*tingerbell* 21-09-11 21:44

gyno-tardyferon επαιρνα κι εγω κι ο αιματοκριτης μου με 2 χαπια την ημερα ηταν κολλημενος στο 30.καθε πρωι τα επινα με ενα μεγαλο ποτηρι χυμο πορτοκαλι(μπλιαααχ). γενικα οταν παιρνετε το σιδηρο μην καταναλωνετε γαλακτοκομικα αλλα προτιμηστε τροφιμα με βιταμινη c που βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου.
ειμαι σιδηροπενικη και με πιεση 9 με 5! τιποτα δεν επαθα,απλα ημουν λιγο κοτοπουλο και ζαλιζομουν πολυ ευκολα.
με το καλο τα μωρακια σας κοριτσια!

pani10 21-09-11 21:44

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο newbie G (Μήνυμα 2148935)
Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.

μην αγχωνεσαι κ μενα ολα χαμηλα σιδηρο σχεδον δεν ειχα μου ειπε ο γιατρος και ολα καλα. επινα δυο μπουκαλακια κ ενα φολικο οξυ. αα οταν ενιωθα να ζαλιζομαι με βοηθουσε να πινω λεμοναδεσ. ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

neraida11 21-09-11 22:03

προσεξτε να μην συνδυαζετε τροφες με σιδηρο με χυμό πορτοκαλι ή λεμονι!

twiggy 22-09-11 11:08

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο malecon (Μήνυμα 2148906)
Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!
τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...
παντως κι εγω δεν ζαλιζομαι ιδιαιτερα, αν δεν μου ειχε συμβει η λυποθυμια εχθες θα ελεγα οτι ειμαι οκ και δεν με εχει επηρεασει ο αιματοκριτης.. Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας.. Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?
Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!

IOANNA_1981 22-09-11 13:29

Καλημέρα κορίτσια!!Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μωράκια με υγεία!!
Εγώ πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 8 με 5 και βία 9 με 6 και αιματοκρίτη στο 34.Ε, τώρα στην εγκυμοσύνη (όπως και στην προηγούμενη) η πίεση σταθερά στο 10 με 6 και αιματοκρίτη 34!!Πάντως έχω συνηθίσει τη χαμηλή πίεση και πλέον δε με ενοχλεί όσο παλιότερα!!Και λίγο παραπάνω αλατάκι το τρώω, με την ευχή πάντα του γιατρού μου...:razz:

vicky mou 22-09-11 15:02

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ τον Απρίλιο νοσηλεύτηκα για σιδηροπενία. Είχα αιματοκρίτη 23 χωρίς συμπτώματα και το βρήκαν κατά λάθος. Βέβαια πάντα είχα ένα θέμα καθώς δε θυμάμαι να μου ανέβηκε ποτέ πάνω από 30, εκτός από τις 2 πρώτες εγκυμοσύνες που έπαιρνα σίδηρο και πήγαινε στο 36. Τώρα στην 3η εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα με 36 καθότι είχα αποθέματα από το νοσοκομείο! Ξέρω ότι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν παίρνουμε σίδηρο λόγω οργανογένεσης. Και όταν το αρχίσουμε είναι καλό να το παίρνουμε το πρωί με ένα χυμό πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση και ποτέ με γαλακτοκομικά για τον ίδιο λόγο. Τα συμπληρώματα με συνδυασμό σιδήρου και φυλικού οξέος περιέχουν μικρότερη συγκέντρωση των δυο ουσιών οπότε αν είναι μεγάλη η έλλειψη ενός από τα δύο καλύτερα να παίρνουμε ξεχωριστά σκευάσματα.

neraidoula mou 22-09-11 19:46

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο twiggy (Μήνυμα 2148636)
κοριτσια καλησπερα!
φιλια

καλησπερα!!ειμαι νεο μελος εδω κ τωρα που το δειαβασα ειπα να σου πο !!εχω κ εγω θεμα με τον αιματοκριτη,πολυ χαμηλο κ περνω δυο χαπακια πρωη κ βραδυ,κ να τρωω πολυ κρεας μοσχαρη,παντζαρια μου ειπε ,κ πολλες ντοματες δν ξερω γτ ντοματες,πολλες φορες ζαλιζομε,α ειμαι στην 13 εβδομαδα..απλα να τρως ποιο πολυ απο τ παραπανω ..

malecon 22-09-11 21:31

Μόλις γύρισα από το ραντεβού με τον γιατρό.
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο twiggy (Μήνυμα 2149417)
ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!
τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...

Το πώς έγινε είναι άγνωστο :p Για ανέβει αλλάξαμε σίδηρο και θα κάνουμε έλεγχο σε 15 μερες. Ο φαρμακοποιος που του είπα να πάρω 2 κουτια για να έχω μου είπε οχι γιατί δεν ξέρω αν θα με "πιάσει". Προφανώς το πόσο θα ανέβει ο αιματικρίτης εξαρτάται και από το φάρμακο αλλά και από τον οργανισμό...

Παράθεση:

Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας..

Ναι και μάλιστα αναμενόμενο ;)
Παράθεση:

Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?

Από τα λεγόμενα του δικού μου γιατρού κατάλαβα πως το "πρόβλημα" το έχει η μητέρα... Βέβαια όπως είπε λύση υπάρχει...δηλαδή μετάγγιση (εντάξει, μου κόπηκαν τα πόδια, με έλουσε κρύος ιδρώτας κλπ κλπ :shock:) Στην ερώτηση ποια τιμή θεωρεί οριακή απάντησε το 28, πριν την γεννα όμως

Παράθεση:

Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!

Η βιταμίνη C αυξάνει την απορρόφηση του σιδήρου.

Eva 1977 23-09-11 09:20

Καλημερα! κι εγω μια απο τα ιδια. εχω παντα αιματοκριτη 37-38, στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχε φτασει 30 γυρω στον 7ο μηνα, παρολο που επαιρνα σιδηρο κ φολικο οξυ. εχω πιεση 10 με 6.
ευτυχως δεν ζαλιζομαι, αλλα κουραζομαι ευκολα.
σιδηρο μαζι με πορτοκαλαδα ε; δεν μπορω με τιποτα την πορτοκαλαδα, μου χαλαει το ηδη χαλια στομαχι μου :(.
παντως οσο κρεας κ να τρωω δεν επηρεαζεται ο αιματοκριτης. νομιζω πως ειναι καθαρα θεμα οργανισμου.
κ οπως ειπε κ η malecon το προβλημα το εχει η μητερα, τα μωρα δεν επηρεαζονται.

twiggy 23-09-11 17:18

καλο ειναι αυτο που δεν επηρεαζονται τα μωρακια.. μην εχουμε και τυψεις!
ελπιζω οσο προχωρανε οι εγκυμοσυνες μας να καλυτερουμε παντως! κι εγω δεν ζαλιζομαι γενικα αλλα ναι κουραζομαι ευκολα!
μαλεκον ελπιζω τα νεα χαπακια να βοηθησουν!!
νεραιδουλα δεν το ηξερα για την ντοματα και πλακα πλακα ειναι ενας μηνας τωρα που εχω τρελη ορεξη για ντοματα!! μαλλον δεν ειναι τυχαιο...
φιλακια κοριτσια και καλη δυναμη!! να τρωτε καλα!

neraidoula mou 23-09-11 19:25

oute egw i giatros mou to eipe oti kanei poli kali k eidika oti einai kokkino,nai eutyxos t mwra mas einai kala

twiggy 23-09-11 19:47

την αλλη βδομαδα θα παω παλι για εξετασεις... ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα! θα σας γραψω νεα, φιλια!!

neraidoula mou 23-09-11 20:48

μακαρη να βγοθν μια χαρα...περιμενουμε

mary26 30-09-11 21:12

Τα ίδια κι εγω.. Απο 38 επεσε στο 30,3 και με χαπια σιδηρου το ανεβασα σε 1 μηνα μολις μια μοναδα δλδ 31,3. Τωρα ειμαι στην 24η βδομαδα... Εμενα ο γιατρος ανησυχησε και ειπε οτι πρεπει να ανεβει για να μη χρειαστει να κανουμε μεταγγιση... Πειτε μου, υπαρχει τετοια περιπτωση???

Αγγελίνα_2 30-09-11 22:29

Κορίτσια, μη φρικάρετε. Αυτό το φαινόμενο είναι από τα πλέον συνηθισμένα στις εγκυμοσύνες, ειδικά στις γυναίκες με το στίγμα της αναιμίας (όπως εγώ). Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει πολύ να ξεκινάμε το φυλικό οξύ αμέσως μόλις αρχίζουμε προσπάθειες για μωρό, ή αμέσως μόλις μαθαίνουμε για την εγκυμοσύνη, να τρώμε πολύ μοσχάρι (να φανταστείτε, εγώ στο 2ο είχα φτάσει να τρώω ένα φιλέτο κάθε μέρα) και να ξεκινάμε νωρίς τα συμπληρώματα σιδήρου, σε συνδυασμό με βιταμίνη C.

Στο πρώτο μου είχα ξεκινήσει με αιματοκρίτη 38 (πολύ υψηλο για τα δεδομένα μου), έπεφτε σταδιακά σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά γέννησα με 28. Εγώ ένιωθα πολύ καλά πάντως, είχα πολύ ενέργεια και δε ζαλίστηκα ούτε μία φορά. Η γέννα όμως ήταν δύσκολη κατέληξα σε καισαρική και μου πήρε πολύν καιρό να επανέλθω.

Στο δεύτερο, που ξεκίνησα με 36, είχα πρόβλημα από την αρχή. Έπεφτε ραγδαία, εγώ ήμουν συνέχεια κουρασμένη, μερικές φορές είχα και λιποθυμικές τάσεις (ήταν και καλοκαιρι) κι ο γιατρός με "απειλούσε" συνέχεια με μετάγγιση. Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

Το σίδηρο και το φυλικό οξύ το συνέχισα και το επόμενο εξάμηνο, όσο θήλαζα δηλαδή, και τις 2 φορές.

Θέλει προσοχή και παρακολούθηση, πάντως, στο 2ο από κάποια φάση και μετά εανα εξετάσεις αίματος κάθε 15 μέρες. Αλλά όλα ξεπερνιούνται και ξεχνιούνται. Με το καλό όλες οι εγκυούλες!

neraidoula mou 30-09-11 22:37

αχ αρχιζω να φοβαμαιι εγω εχω 32 δν ξερω τωρα ποσο θα ειναι την δευτερα θα παω για εξετασεις να δω ,κ επαθα δυο επισοδια οπως εγραψα κ στο θεμα μου....να προσεχουμε κοριτσιαααα

Eva333 21-10-11 11:57

Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

Eva333 21-10-11 12:06

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Αγγελίνα_2 (Μήνυμα 2160903)
Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???
Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

kiknaki 21-10-11 14:17

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Eva333 (Μήνυμα 2184402)
Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

Εγώ έπαιρνα αυτά τα χάπια από το 3ο μήνα περίπου μέχρι πριν 15 μέρες (27 εβδ) αλλά ο αιματοκρίτης μου έπεφτε συνέχεια. Δεν το έβλεπα μόνο στα αποτελέσματα αλλά και στις αντοχές μου. Τελευταία ένιωθα πολύ κουρασμένη.
Ο γιατρος μου μου άλλαξε τον σίδηρο και παίρνω τωρα τις αμπούλες hemafer (2/ημέρα). Δεν ξέρω ακόμη αν ανέβηκε ο αιματοκρίτης αλλά οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί πολύ και δεν κουράζομαι εύκολα.

Επίσης όταν παίρνω τον σίδηρο πρέπει να είμαι 2 ώρες νηστικιά και μετά από 30 λεπτά μπορώ να φάω κάτι. Αλλά επειδή ξέρω οτι τα γαλακτομικά δυσκολεύουν την απορρόφηση σιδήρου προσπαθώ να τα καταναλώνω όσο πιο αργά μπορώ από τη λήψη του σιδήρου, συνήθως μετά από 1~2 ώρες.

Αγγελίνα_2 21-10-11 14:28

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Eva333 (Μήνυμα 2184417)
Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???
Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

Έπαιρνα τα gyno-tardyferon, 2 την ημέρα και έτρωγα κάθε μέρα (μα ΚΑΘΕ μέρα), από ένα μοσχαρίσιο φιλέτο (τουλάχιστον), είτε μεσημέρι, είτε βράδυ. Mε τον σίδηρο έπινα και ένα ποτηρι φυσικό χυμό πορτοκάλι και καθυστερούσα τη λήψη ασβεστίου τουλάχιστον 2 ωrες, όπως λεει και η kiknaki.

Έντιτ νομίζω πως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα τα hemafer και δεν με βοηθούσαν...παίζει ρόλο μάλλον ποιος σίδηρος θα σου ταιριάξει. Εμπειρικά το λέω, δεν είμαι γιατρός.

Πάντως, όντως, από κάποια εβδομαδα και μετά (32-33 αν θυμαμαι καλα), το μωρό σταματάει να "τραβάει" τοσο σίδηρο και συνέρχεται και η μαμά κάπως!

twiggy 21-10-11 14:45

κοριτσια εμενα τελικα επεσε στο 30 και η γυναικολογος με εστειλε σε αιματολογο για ειδικη γνωμη.. Αυτος μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο να πεφτει τον 4ο-5ο μηνα και δεν ανησυχησε. Μου αλλαξε τα χαπακια σε μικροφερ (2 τη μερα) μαζι με φελισιν για καλυτερη απορροφηση! Θα ξανακανω γενικη αιματος σε 2 βδομαδες να δουμε.. φιλια σε ολες

kiknaki 21-10-11 17:23

Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?
Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.
Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

neraidoula mou 21-10-11 20:50

κ μενα καλη μου απο οσο ειδες τοσο μου ειναι αλλα δεν μου ειπε για αιματολογω κατι,ποιο πολυ σε στελνουν ετσι κ ανήσυχης τζαμπα

twiggy 22-10-11 12:25

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο kiknaki (Μήνυμα 2184862)
Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?
Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.
Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

οχι δεν ανησυχησε πολυ απλα επειδη ειναι αρκετα τυπικη, θεωρησε οτι ο αιματολογος θα μας πει τον καταλληλο σιδηρο για την περιπτωση μου. και οντως τα φεοφολ που επαιρνα δεν ηταν καταλληλα. Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

kiknaki 22-10-11 14:44

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο twiggy (Μήνυμα 2185360)
Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

Μου "αρέσουν" τέτοιοι γιατροί που δεν πιστεύουν οτι κατέχουν απόλυτα την ιατρική σε κάθε ειδικότητα.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση σου, αυτό είναι κάτι που συνήθως ρυθμίζεται και από τους γυναικολόγους, αλλά σε άλλα θέματα που είναι πιο σοβαρά και ο έκαστος γιατρός δεν παραπέμπει τον ασθενή στον πλέον ειδικό γιατρό αλλά αναλαμβάνει ο ίδιος την διάγνωση και θεραπεία του ασθενούς.
Τεσπα εγώ ρώτησα επειδή κι εγώ στα ίδια επίπεδα αιματοκρίτη είμαι με σένα και ο γιατρός μου δεν ανέφερε τίποτα για αιματολόγο. Αλλά όλα καλά λοιπόν.:-)

twiggy 22-10-11 18:44

κυκνακι συμφωνω απολυτα!Γενικα η ξερολιαση δεν ειναι καλο πραγμα, ποσο μαλιστα οταν προκειται για ιατρικα θεματα! Μην ανησυχεις παντως με τον αιματοκριτη. Ο αιματολογος μου ειπε οτι μπορει να πεσει λιγο ακομα, στο 28, αλλα να μην τρομαξω..Στον 6ο μηνα σταθεροποιειται... οποτε το βλεπουμε! με το καλο το μωρακι σου!

kiknaki 22-10-11 20:07

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σένα με το καλό να έρθει και με κανέναν πόνο.:-)
Εγώ μπήκα στον 8ο και πριν 15 μέρες οι εξετάσεις έδειξαν αιματοκρίτη 30.
Μήπως θα έπρεπε να ανησυχήσω που δεν σταθεροποιήθηκε στον 6ο όπως σου είπε και ο αιματολόγος?
Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου άλλωστε έχω τόσες απορίες που μου δημιούργηθηκαν απο το φόρουμ που θα τον βομβαρδίσω..δεν πειράζει όμως αυτός φταίει που μου έχει δώσει το ελευθερο να τον ρωτάω οτι θέλω και όποτε το θέλω.:mrgreen:

neraidoula mou 22-10-11 22:28

twiggy
τι κανεις!!!ποιον γιατρο εχεις στο ελενα!!αν μπωρεις να μου στυλεις πμ κ να μου πεις λιγα λογια για αυτον.εγω βρηκα αλλα θα δω τη χρηματα θα ζητησει γτ ακουσα κατι παλαβα κ με χαλασε!!κ ποσα λεφτα παιρνει!!φιλια να προσεχει
ς

twiggy 24-10-11 12:23

κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!
νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.