Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συνταγή για βάφλες!! δώστε τα φώτα σας!!!


boukie17

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα!!!!

θέλω την βοηθειά σας για συνταγή για βάφλες..

είχαμε βγεί έξω το προηγούμενο σαβ/ριακό και έφαγά μια πεντανόστημη βάφλα με παγωτό.

τρελάθηκα ήταν μούρλια!!!

οπότε ψάχνω συνταγή επιγόντως!!!!!!!!!!!!!

αν ξέρει κάποια συνταγή για βάφλες ,ας το μοιραστεί μαζί μας..

ευχαριστώ....

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

γρήγορα γιατί μου τρέχουν τα σάλια!!!!

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχιν θα πρεπει να παρεις την συσκευη για Βαβλες (κοιταξε στον Ανδρεαδη) και βρηκα και τη παρακατω συνταγη

 

Υλικά (για 12 περίπου κομμάτια)

2 φλ. τσαγιού αλεύρι

3 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

1 πρέζα αλάτι

4 κουταλιές σούπας ζάχαρη

1 ½ φλ. τσαγιού γάλα

3 αυγά (χωριστά οι κρόκοι από τα απράδια)

¼ φλ. τσαγιού βούτυρο λιωμένο

λίγη τριμμένη κανέλα, γαρύφαλλο και μπαχάρι (προαιρετικά)

 

Εκτέλεση

Χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγγα και τα κρατάτε κατά μέρος.

Ανακατεύετε το αλεύρι με τη μπέικιν, το αλάτι και τη ζάχαρη.

Χτυπάτε το βούτυρο με τους κρόκους και το γάλα. Προσθέτετε το μίγμα με το αλεύρι. Αν θέλετε προσθέτετε τα αρωματικά.

Ενσωματώνετε με απαλές κινήσεις την μαρέγγα.

Λαδώνετε τις πλάκες της βαφλιέρας και ψήνετε τις βάφλες.

Τρώγονται ζεστές ή κρύες με φρούτα, σαντιγί, γιαούρτι, μέλι, παγωτό, πραλίνα, μαρμελάδα, άχνη ζάχαρη, ξηρούς καρπούς, σιρόπι κ.ο.κ.

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχιν θα πρεπει να παρεις την συσκευη για Βαβλες (κοιταξε στον Ανδρεαδη) και βρηκα και τη παρακατω συνταγη

 

Υλικά (για 12 περίπου κομμάτια)

2 φλ. τσαγιού αλεύρι

3 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

1 πρέζα αλάτι

4 κουταλιές σούπας ζάχαρη

1 ½ φλ. τσαγιού γάλα

3 αυγά (χωριστά οι κρόκοι από τα απράδια)

¼ φλ. τσαγιού βούτυρο λιωμένο

λίγη τριμμένη κανέλα, γαρύφαλλο και μπαχάρι (προαιρετικά)

 

Εκτέλεση

Χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγγα και τα κρατάτε κατά μέρος.

Ανακατεύετε το αλεύρι με τη μπέικιν, το αλάτι και τη ζάχαρη.

Χτυπάτε το βούτυρο με τους κρόκους και το γάλα. Προσθέτετε το μίγμα με το αλεύρι. Αν θέλετε προσθέτετε τα αρωματικά.

Ενσωματώνετε με απαλές κινήσεις την μαρέγγα.

Λαδώνετε τις πλάκες της βαφλιέρας και ψήνετε τις βάφλες.

Τρώγονται ζεστές ή κρύες με φρούτα, σαντιγί, γιαούρτι, μέλι, παγωτό, πραλίνα, μαρμελάδα, άχνη ζάχαρη, ξηρούς καρπούς, σιρόπι κ.ο.κ.

 

xanthi σε ευχαριστώ πολύ!!!

πρέπει να πάρω και συσκευή έ???

ποιόσ είναι ο ανδρεάδης???

και πού????

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/05/blog-post_21.html

Δες το παραπάνω λινκ για να καταλάβεις ποια ειναι η οικιακή βαφλιέρα ! Στη θεση σου θα προτιμούσα την τετράγωνη .

 

Yλικά

2 φλυτζάνια αλευρι

1 φλυτζάνι γάλα εβαπορέ

1 κουταλιά βουτυρο λιωμένο

1-2 κουταλιές σουπας ζαχαρη

3 βανιλιες ή λιγες σταγόνες υγρό

2 αυγα

1 1/2 κουταλάκι μπεικιν

 

Εκτέλεση :

Ανακατευω αλευρι , ζαχαρη , μπεικιν , βανιλιες σε ενα λεκανάκι. Χτυπάω τα αυγά και προσθέτω το μισό γαλα, καλύτερα ελαφρά ζεσταμένο . Αδειαζω αυγα και υπολοιπο γαλα στο λεκανάκι και προσθέτω το βουτυρο . Ανακατεύω καλα και ετοιμο . Ζεσταινω την βαφλιέρα στο 3-4 (εχει δεικτες 1-5) μολις ζεσταθεί αλοιφω πολυ ελαφρα και μονο για την πρωτη φορα με λίγο βουτυρο . Ριχνω τον χυλο στο κέντρο ,κλείνω και αφηνω για 3-4 λεπτά να ψηθεί. Οι πρωτες αργουν λιγακι αλλα μολις ζεσταθει καλα η βαφλιέρα ο χρονος ειναι λιγοτερος.Τις προσφέρουμε στον καλο μας και σε αυτους που αγαπάμε κοβοντας σε σχήμα καρδιάς ή ολοκληρες με συνοδεια ό,τι θελουμε (μαρμελάδες , σοκολάτα , μερέντα , σαντιγή , παγωτό και ακομα και σκέτες με λιγη αχνη ζάχαρη) . Η ποσότητα ειναι 8-9 περίπου βαφλες γιατι εμενα μου αρέσουν χοντρουτσικες.

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ από τα Lidl είχα πάρει την συσκευή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Βάφλες με μέλι

150γρ μαλακό βούτηρο

3 αυγά

270γρ αλεύρι

1 κουταλάκι τσαγιού μπείκιν πάουντερ

1/4 λίτρου γάλα

4 κουταλιές σούπας μέλι

1 πρέζα αλάτι

Ζάχαρη άχνη για το πιτσίλισμα

 

 

Σοκολατένιες βάφλες

200γρ μαλακό βούτηρο

200γρ ζάχαρη

4 αυγά

150γρ κρέμα γάλακτος

80γρ μικρά κοματάκια σοκολάτας

200γρ αλεύρι

 

Χτυπάτε τα βούτηρο με τη ζάχαρη, τα αυγά και την κρέμαγάλακτος ωστε να γίνει αφρός. Ανακατεύετε τα κομματάκια σοκολάτας και το αλέυρι. Και μετά όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και για της συνταγές σας και για την συσκευή ..

πρέπει να ξυπνήσω αύριο πρωί να πάω να την πάρω στα lidl.

γιατί γίνετε χαμός το πρωί..περειμένουν ουρά... κάθε δευτέρα γιατί φέρνει τα προιόντα του φυλλαφίου..να είστε απο μια μεριά να δείτε..

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

δευτέρα απόγευμα θα φτειάξω βάφλες!!!!!!!!!

κερνάω!!!!!!!!!!!!!!

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/05/blog-post_21.html

Δες το παραπάνω λινκ για να καταλάβεις ποια ειναι η οικιακή βαφλιέρα ! Στη θεση σου θα προτιμούσα την τετράγωνη .

 

Yλικά

2 φλυτζάνια αλευρι

1 φλυτζάνι γάλα εβαπορέ

1 κουταλιά βουτυρο λιωμένο

1-2 κουταλιές σουπας ζαχαρη

3 βανιλιες ή λιγες σταγόνες υγρό

2 αυγα

1 1/2 κουταλάκι μπεικιν

 

Εκτέλεση :

Ανακατευω αλευρι , ζαχαρη , μπεικιν , βανιλιες σε ενα λεκανάκι. Χτυπάω τα αυγά και προσθέτω το μισό γαλα, καλύτερα ελαφρά ζεσταμένο . Αδειαζω αυγα και υπολοιπο γαλα στο λεκανάκι και προσθέτω το βουτυρο . Ανακατεύω καλα και ετοιμο . Ζεσταινω την βαφλιέρα στο 3-4 (εχει δεικτες 1-5) μολις ζεσταθεί αλοιφω πολυ ελαφρα και μονο για την πρωτη φορα με λίγο βουτυρο . Ριχνω τον χυλο στο κέντρο ,κλείνω και αφηνω για 3-4 λεπτά να ψηθεί. Οι πρωτες αργουν λιγακι αλλα μολις ζεσταθει καλα η βαφλιέρα ο χρονος ειναι λιγοτερος.Τις προσφέρουμε στον καλο μας και σε αυτους που αγαπάμε κοβοντας σε σχήμα καρδιάς ή ολοκληρες με συνοδεια ό,τι θελουμε (μαρμελάδες , σοκολάτα , μερέντα , σαντιγή , παγωτό και ακομα και σκέτες με λιγη αχνη ζάχαρη) . Η ποσότητα ειναι 8-9 περίπου βαφλες γιατι εμενα μου αρέσουν χοντρουτσικες.

 

 

Τις έκανα μολις τωρααααααααααααααα

Βγήκαν τέλειες και ας τις έκανα για πρώτη φορά και ας ειμαι αρχάρια!!! Μπράβο για την συνταγή !!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις έκανα μολις τωρααααααααααααααα

Βγήκαν τέλειες και ας τις έκανα για πρώτη φορά και ας ειμαι αρχάρια!!! Μπράβο για την συνταγή !!!!!!!!!!!

Τι κανατε τωρα σε εγκυο γυναικα....

Εχω ολα τα υλικα και εχω δανεισει την βαφλιερα μου σε μια κοπελα,μαλλον θα ειναι και αγυριστη!

Μηπως να παω την Πεμπτη στα Lidl που θα την εχουν με 13,99 να παρω μια;;

4

Link to comment
Share on other sites

Τι κανατε τωρα σε εγκυο γυναικα....

Εχω ολα τα υλικα και εχω δανεισει την βαφλιερα μου σε μια κοπελα,μαλλον θα ειναι και αγυριστη!

Μηπως να παω την Πεμπτη στα Lidl που θα την εχουν με 13,99 να παρω μια;;

 

και εγώ τις έκανα στις πλάκες που εχει η τοστιέρα μου για βάφλα αλλα δεν βγήκαν ξεροψημένες και θα πάω να πάρω και εγώ την βαφλιέρα απο το λιντλ γιατι οπως ειπε και η κοπέλλα ποιο πανω ειναι καλη και φθηνή κυριως!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και΄γω τις βαφλες τι κανω στην ειδική μηχανή.

400γρ αλεύρι

150 γρ ζάχαρη

150 βουτυρο ή μαργαρίνη

600 γρ γάλα

2 αβγά

1 βανιλια

1,5 κουταλάκι μπέκιν

Λιώνουμε το βουτυρο μεσα στο γάλα και μετά τα ρίνχουμε τα υπόλοιπα υλικά εκτός από τα αβγά που τα χτυπάμε στο τέλος.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Εμας οι βαφλες οικογενειακως ειναι οτι πιο αγαπημενο εχουμε ειτε γλυκιες ειτε αλμυρες(ο αντρουλης μου κυριως τις προτιμα ετσι)και μετα απο αρκετα ευρω που εχουμε καταθεσει στα Haagen Danz αποφασισαμε να αγορασουμε μια δικια μας βαφλιερα και ετσι παραγγειλαμε μετα απο παρα πολυ ψαξιμο(μα παρα πολυ ομως)μια της cuisinart(WMK300) απο το amazon.

Την εχουμε δυο χρονια και πραγματικα ειναι ισως η καλυτερη αγορα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,την πηραμε 110 ευρω αλλα εχουμε φτιαξει τις απειρες βαφλες!

Μεχρι σημερα εφτιαχνα μια απλη συνταγη που μου ειχε δωσει μια φιλη μου αλλα διαβαζοντας το θεμα αποφασισα να δοκιμασω και καμια αλλη συνταγη και ετσι ψαχνοντας ανακαλυψα μια συνταγη στο greekmasa με τιτλο "οι τελεις βαφλες".

Πραγματικα τις εφτιαξα πριν απο λιγο και ηταν απιθανες!Δοκιμαστε τες ειναι πολυ καλη η συνταγη,αν και την επομενη φορα θα δοκιμασω με 2 και οχι 3 αυγα για να δω πως θα γινουν.

Θα ηθελα αν ξερει καποια να μου πει πως φτιαχνουμε τη σοκολατα που οταν τη ριχνουμε πανω στο παγωτο παγωνει.

Παλευω να την ανακαλυψω παρα πολλη καιρο αλλα τιποτα.

Ελπιζω να με βοηθησει καποια απο σας.

Πολλα φιλια και συγνωμη αν σας κουρασε το μεγαλο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Εμας οι βαφλες οικογενειακως ειναι οτι πιο αγαπημενο εχουμε ειτε γλυκιες ειτε αλμυρες(ο αντρουλης μου κυριως τις προτιμα ετσι)και μετα απο αρκετα ευρω που εχουμε καταθεσει στα Haagen Danz αποφασισαμε να αγορασουμε μια δικια μας βαφλιερα και ετσι παραγγειλαμε μετα απο παρα πολυ ψαξιμο(μα παρα πολυ ομως)μια της cuisinart(WMK300) απο το amazon.

Την εχουμε δυο χρονια και πραγματικα ειναι ισως η καλυτερη αγορα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,την πηραμε 110 ευρω αλλα εχουμε φτιαξει τις απειρες βαφλες!

Μεχρι σημερα εφτιαχνα μια απλη συνταγη που μου ειχε δωσει μια φιλη μου αλλα διαβαζοντας το θεμα αποφασισα να δοκιμασω και καμια αλλη συνταγη και ετσι ψαχνοντας ανακαλυψα μια συνταγη στο greekmasa με τιτλο "οι τελεις βαφλες".

Πραγματικα τις εφτιαξα πριν απο λιγο και ηταν απιθανες!Δοκιμαστε τες ειναι πολυ καλη η συνταγη,αν και την επομενη φορα θα δοκιμασω με 2 και οχι 3 αυγα για να δω πως θα γινουν.

Θα ηθελα αν ξερει καποια να μου πει πως φτιαχνουμε τη σοκολατα που οταν τη ριχνουμε πανω στο παγωτο παγωνει.

Παλευω να την ανακαλυψω παρα πολλη καιρο αλλα τιποτα.

Ελπιζω να με βοηθησει καποια απο σας.

Πολλα φιλια και συγνωμη αν σας κουρασε το μεγαλο post μου.

 

να σε ρωτησω και εγω κατι?τις αλμυρες πως τις κανεις γιατι και εμενα του αντρουλη μου του αρεσουν και οι αλμυρες γευσεις και ολες δηλαδη οι γευσεις αλλα τελοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σε ρωτησω και εγω κατι?τις αλμυρες πως τις κανεις γιατι και εμενα του αντρουλη μου του αρεσουν και οι αλμυρες γευσεις και ολες δηλαδη οι γευσεις αλλα τελοσπαντων.

 

Απλα οταν ειναι ετοιμη η βαφλα βαζουμε πανω τριμμενο τυρι π.χ.gouda,μπέικον(αν θελουμε το τηγανιζουμε λιγο) ή οποιο αλλο αλλαντικο μας αρεσει ή γενικοτερα οτι αλλο μας αρεσει και μετα τη βαζουμε στα μικροκυμματα για λιγο,ισα να λιωσει το τυρι και μετα αν θελουμε βαζουμε μαγιονεζα,κετσαπ,ρωσικη ή οτι μας αρεσει ή και τιποτα.

Ετοιμη!!!

Εμενα βεβαια δεν με ενθουσιαζει η αλμυρη(εγω τρελλαινομαι για σοκολατα-μπισκοτο:-P)αλλα οσοι φιλοι μας εχουν δοκιμασει αλμυρη τους αρεσει πολυ και οποτε φτιαχνω(σχεδον καθε εβδομαδα:D)τρωνε απο δυο ο καθενας,μια αλμυρη και μια γλυκια;)!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω η φιλη Μαριδουλα εννοούσε το μειγμα....

γιατι ας πουμε σε αυτο που κανω βάζω τρεις κουταλιες της σουπας ζάχαρης και βανίλιες 3!!!

 

Κοιτα σ'αυτη που εκανα μεχρι προχτες η συνταγη δεν ειχε ζαχαρη μονο μια βανιλια και ο αντρακος μου παντα ετσι την εφτιαχνε τωρα που προοχτες εφτιαξα αυτη απο το greekmasa που εχει μεσα 3 κουταλιες ζαχαρη αχνη και βανιλια παλι με τον ιδιο τροπο την εφαγε και συγκεκριμενα τη συνταγη αυτη τη βρηκε πολυ πιο νοστιμη απο την προηγουμενη που φτιαχναμε.

Το μονο που μπορω να σκεφτω εαν θες να κανεις και τη ζυμη αλμυρη ειναι να παραλειψεις τη ζαχαρη και τη βανιλια και να βαλεις λιγο τριμμενο τυρι.

Μια αλλη προταση για γλυκια ζυμη ειναι αν θελουμε να βαλουμε 2 κουταλιες κακαο ή ακομα τριμμενο μηλο.Τελεια και τα δυο.

Οτι αλλο θελετε εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...