Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θερμαστρες αλογονου - χαλαζια


FOP

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες!!!

Οπως και οι περισσοτεροι ετσι και σε εμας φετος δεν θα ανοιξουν τα καλοριφερ, γι αυτο κ εμεις αποφασισαμε να βρουμε εναλλακτικους τροπους θερμανσης!!!

Εχουμε air condition το οποιο ειναι περισσοτερο για ψυξη παρα για θερμανση και το μονο αποτελεσμα που εχουμε ειναι να σπαει λιγο το κρυο μεσα στο σπιτι .

 

Αποφασισαμε λοιπον να παρουμε μια θερμαστρα αλογονου - χαλαζια και εδω ακριβως θελω την βοηθεια οσων γνωριζουν ή το εχουν ψαξει!!!

Εχω δει 2 συγκεκριμενες μαρκες την λουξελ και την iq, η πρωτη στα 3000 watt και η δευτερη στα 2800 watt.

 

Εχει καποιος απο σας κατι παρομοιο να μου πει αν αξιζει να δωσω αυτα τα 80 ευρω που ζητανε??? Σε ποσα τετραγωνικα εχει αποδοση και τι ρευμα καινε ???

Διαβασα καπου ενα σχολιο οτι καποιος εδωσε 1700 ευρω στη δεη με μια τετοια θερμαστρα!!

 

Οποια βοηθεια πολυτιμη , ευχαριστωωωω !!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολους και ολες!!!

Οπως και οι περισσοτεροι ετσι και σε εμας φετος δεν θα ανοιξουν τα καλοριφερ, γι αυτο κ εμεις αποφασισαμε να βρουμε εναλλακτικους τροπους θερμανσης!!!

Εχουμε air condition το οποιο ειναι περισσοτερο για ψυξη παρα για θερμανση και το μονο αποτελεσμα που εχουμε ειναι να σπαει λιγο το κρυο μεσα στο σπιτι .

 

Αποφασισαμε λοιπον να παρουμε μια θερμαστρα αλογονου - χαλαζια και εδω ακριβως θελω την βοηθεια οσων γνωριζουν ή το εχουν ψαξει!!!

Εχω δει 2 συγκεκριμενες μαρκες την λουξελ και την iq, η πρωτη στα 3000 watt και η δευτερη στα 2800 watt.

 

Εχει καποιος απο σας κατι παρομοιο να μου πει αν αξιζει να δωσω αυτα τα 80 ευρω που ζητανε??? Σε ποσα τετραγωνικα εχει αποδοση και τι ρευμα καινε ???

Διαβασα καπου ενα σχολιο οτι καποιος εδωσε 1700 ευρω στη δεη με μια τετοια θερμαστρα!!

 

Οποια βοηθεια πολυτιμη , ευχαριστωωωω !!! :D

 

καλησπερα! εχω μια τετοια σομπα χαλαζια που μου τη δανεισε η μαμα μου απο περυσι κι εχω να σου πω πως αποδιδει και δεν καιει πολυ ρευμα. δεν ειναι απο τις μαρκες που γραφεις και ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας (τουλαχιστον 5ετιας), αλλα ειναι 2800 βατ. φετος τεσταραμε με το ρολοι της ΔΕΗ και καιει περιπου 1,70 ? στις 8 ωρες με το ΦΠΑ! εχουμε σπιτι 105 τμ με φοβερες απωλειες και ζεσταινει ικανοποιητικα μεγαλο σαλονι συν γραφειο με κλειστες τις ενδιαμεσες πορτες. αν παμε πχ να καθισουμε κουζινα την παιρνουμε μαζι. δεν φτανει δλδ για ολο το σπιτι και ειναι λογικο. ομως αν τη βαλουμε μονο στην κρεβατοκαμαρα ανοιγουμε τη μια ή τις 2 λαμπες κι οχι παραπανω γιατι θα σκασεις! και στην κουζινα το ιδιο!

επειδη πρεπει να την επιστρεψω σκεφτομαι να παρω μια λουξελ απο εδω http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33242 αν πατησεις στην καρτελα αξιολογηση θα σου βγαλει το εξης σχολιο "Ειναι Παρα πολυ καλο. τουρκικης κατασκευης και πολυ οικονομικο 0,06Ευρω την ωρα! μετρημενο στο ρολοι τις ΔΕΗ! " .......!

και περυσι αυτη χρησιμοποιουσαμε και δεν ειδαμε τρελες χρεωσεις στο λογαριασμο της ΔΕΗ.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει 2 συγκεκριμενες μαρκες την λουξελ και την iq, η πρωτη στα 3000 watt και η δευτερη στα 2800 watt....

 

δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη θερμάστρα, αλλά τα watt που αναφέρεις είναι τρελλά, αν σκεφτείς ότι 4000 watt καίει το θερμοσίφωνο, 2000 watt ο βραστήρας και οι κονβέκτορες έχουν 3 σκάλες με 750/1250/2000 watt το μέγιστο.

 

φυσικά ΔΕΝ είμαι σε θέση να συγκρίνω την απόδοση του

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω μια τετοια σομπα χαλαζια που μου τη δανεισε η μαμα μου απο περυσι κι εχω να σου πω πως αποδιδει και δεν καιει πολυ ρευμα. δεν ειναι απο τις μαρκες που γραφεις και ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας (τουλαχιστον 5ετιας), αλλα ειναι 2800 βατ. φετος τεσταραμε με το ρολοι της ΔΕΗ και καιει περιπου 1,70 ? στις 8 ωρες με το ΦΠΑ! εχουμε σπιτι 105 τμ με φοβερες απωλειες και ζεσταινει ικανοποιητικα μεγαλο σαλονι συν γραφειο με κλειστες τις ενδιαμεσες πορτες. αν παμε πχ να καθισουμε κουζινα την παιρνουμε μαζι. δεν φτανει δλδ για ολο το σπιτι και ειναι λογικο. ομως αν τη βαλουμε μονο στην κρεβατοκαμαρα ανοιγουμε τη μια ή τις 2 λαμπες κι οχι παραπανω γιατι θα σκασεις! και στην κουζινα το ιδιο!

επειδη πρεπει να την επιστρεψω σκεφτομαι να παρω μια λουξελ απο εδω http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33242 αν πατησεις στην καρτελα αξιολογηση θα σου βγαλει το εξης σχολιο "Ειναι Παρα πολυ καλο. τουρκικης κατασκευης και πολυ οικονομικο 0,06Ευρω την ωρα! μετρημενο στο ρολοι τις ΔΕΗ! " .......!

και περυσι αυτη χρησιμοποιουσαμε και δεν ειδαμε τρελες χρεωσεις στο λογαριασμο της ΔΕΗ.

 

Καλησπερα κ ευχαριστω! Το δικο μου σπιτι ειναι 80τμ οποτε πιστευω οτι μια χαρα θα ειναι τα 2800 !!

Ποσο κοντα την εχεις στα επιπλα σου??? Στην κρεβατοκαμαρα π.χ και φυσικα ακουμπαει πανω σε χαλι ή μοκετα ετσι ??? Διαβασα και ακουσα οτι δεν επιτρεπεται για λογους ασφαλειας ! Αλλα χειμωνας ειναι, γινεται να μην υπαρχει χαλι ?? Και φυσικο ειναι να υπαρχουν και επιπλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη θερμάστρα, αλλά τα watt που αναφέρεις είναι τρελλά, αν σκεφτείς ότι 4000 watt καίει το θερμοσίφωνο, 2000 watt ο βραστήρας και οι κονβέκτορες έχουν 3 σκάλες με 750/1250/2000 watt το μέγιστο.

 

φυσικά ΔΕΝ είμαι σε θέση να συγκρίνω την απόδοση του

 

 

Ειναι πιστευεις υπερβολικα τοσα watt δηλαδη ?? Οι κονβεκτορες υποθετω ειναι κατι σαν αεροθερμο ?? Οταν ρωτησα για καλυψη 40-50 τμ μου ειπαν τιμη 180 ευρω ... Ειναι λιγο πανω απ τα δικα μας ορια αυτη η τιμη !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ ευχαριστω! Το δικο μου σπιτι ειναι 80τμ οποτε πιστευω οτι μια χαρα θα ειναι τα 2800 !!

Ποσο κοντα την εχεις στα επιπλα σου??? Στην κρεβατοκαμαρα π.χ και φυσικα ακουμπαει πανω σε χαλι ή μοκετα ετσι ??? Διαβασα και ακουσα οτι δεν επιτρεπεται για λογους ασφαλειας ! Αλλα χειμωνας ειναι, γινεται να μην υπαρχει χαλι ?? Και φυσικο ειναι να υπαρχουν και επιπλα!

 

καλημερα!! πανω σε χαλι την εχω ναι και δεν εχει υπαρξει ποτε προβλημα εκτος αν σου πεσει η σομπα με τις λαμπες πανω στο χαλι και δεν το καταλαβεις (δεν μου εχει συμβει ποτε εως τωρα)! απ οσο γνωριζω η λουξελ εχει συστημα ασφαλειας σε περιπτωση πτωσης της σομπας. απο τα επιπλα καλο θα ειναι να εχουν μια αποσταση γυρω στους 50 ποντους! καπου τοσο την εχω κι εγω.

παντως στο χωρο που θα καθεστε δεν θα αντεχεις και με τις 4 λαμπες αναμμενες! εμεις καλυπτομαστε με τις 2 μεχρι τωρα. ο καθενας βεβαια δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ως προς την επιθυμητη θερμοκρασια. αλλος θελει 20 βαθμους κι αλλος 25 και καποιος τριτος ειναι ικανοποιημενος με τους 18!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την iq των 2800 watt που γραφεις και την αγορασα πριν απο περιπου ενα μηνα. ζεσταινει καλα αλλα για το ρευμα δεν ξερω να σου πω ακομη. παντως μας ειπαν καει περιπου 2,5 ευρώ το 8ωρο οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ακριβη θερμανση. εγω την χρησιμοποιω σε συνδυασμο με τζακι και ειδικη κατασκευη θερμου αερα απο το τζακι και ειμαστε μια χαρα σε ενα σπιτι 180 τμ.

το πρωι αναβω αποκλειστικα αυτη μεχρι να φυγουν τα παιδια για το σχολειο και ζεσταινει γρηγορα το καθιστικο μας.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την iq των 2800 watt που γραφεις και την αγορασα πριν απο περιπου ενα μηνα. ζεσταινει καλα αλλα για το ρευμα δεν ξερω να σου πω ακομη. παντως μας ειπαν καει περιπου 2,5 ευρώ το 8ωρο οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ακριβη θερμανση. εγω την χρησιμοποιω σε συνδυασμο με τζακι και ειδικη κατασκευη θερμου αερα απο το τζακι και ειμαστε μια χαρα σε ενα σπιτι 180 τμ.

το πρωι αναβω αποκλειστικα αυτη μεχρι να φυγουν τα παιδια για το σχολειο και ζεσταινει γρηγορα το καθιστικο μας.

 

 

Kαι εγω για την iq ξεκινησα αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα πλεον !

Κ μεσω ιντερνετ αλλα και μεσω καταστηματων μου λενε οτι εχει εξαντληθει !!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευεστε. Οταν ενα μηχανημα αναγραφει οτι καιει 2800watt για παραδειγμα, εννοει οτι στην μεγιστη ισχυ του καιει 2.8 kw (κιλοβατορες) την ωρα. Για να το δειτε αυτο σε κοστος θα πρεπει να δειτε τις χρεωσεις της δεη στην ιστοσελιδα της.Αυτο που θα πρεπει να προσεξετε ειναι να αγορασετε την καταλληλη θερμαστρα/σομπα κλπ απο αποψη τετραγωνικων που πρεπει να ζεστανετε. Για παραδειγμα μια σομπα αλογονου 1200 watt ειναι υπεραρκετη για να ζεστανει ενα υπνοδωματιο (περιπου 15 τετραγ) αλλα δεν φτανει για να ζεστανει ενα σαλονι ή εναν ενιαιο χωρο σαλονι/κουζινα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα χθες για μια IQ σομπα και μου ειπαν στο καταστημα οτι ζεσταινουν οπως το τζακι δηλαδη μονον αν εισαι μπροστα κι οχι ολο το δωματιο. Με παρεπεμψαν σ αυτες τυπου καλοριφερ για καλυτερη θερμανση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...