Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποταση και χαμηλος αιματοκριτης


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!

εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?

φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου

και εγω ετσι ημουν και ειμαι σε ολες τις εγκυμοσυνες μου.

Εχω κανονικα γυρω στα 34 με 35 αιματοκριτη αλλα στις εγκυμοσυνες πεφτει και παι 28 29,με δυο χαπακια σιδηρο και εχω χαμηλη πιεση οποτε ολο ζαλιζομαι..Προσπαθησε να πινεις το σιδηρο με χυμο πορτοκαλι να αφομοιωνεται καλυτερα.Τρωω αυγο,κρεας φακες τακτικα ,σχεδον καθημερινα ειτε το ενα ειτε το αλλο,δεν αφηνω μερα χωρις να παρω εξτρα σιδηρο απο τα τροφιμα.Το μωρο οντως δεν εχει προβλημα,εμεις αδυνατιζουμε στον οργανισμο μας.Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι πανω σε αυτο!

φιλακια!!!

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?

φιλια

 

Μια ΑΠΟ τα ίδια. Υποτασικη και αιματοκριτης χάλια. Επαιρνα δυο χάπια σιδήρου και το εντερο μου με διελυε στην κυριολεξία!!! Έκανα λίγη υπομονή μέχρι την 30 εβδομάδα που το μωρό αρχίζει κ παράγει δικό του αίμα κ δεν τραβάει απο την μαμα κ τον εκοψα τον σίδηρο. Παίρνω μόνο ότι περιέχει το Pregnacare. Είχα παει κ σε καρδιολογο λόγω των λιποθυμικων τάσεων που είχα κ μου είπε όχι απότομα σκυψιματα, να μην σηκωνομαι απότομα απο καρέκλα η κρεββατι, και αν νιώσω ταχυκαρδια η έντονο κρύο ιδρώτα (είχα κ απο αυτό) να ξαπλωνω για κανένα μισάωρο και να ελεγχω την αναπνοή μου με ρυθμικες αναπνοες. τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Καλύτερα υποταση μου είχε πει ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ κ ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ παρά με υπέρταση.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέκαθεν είχα θέμα με τον αιματικρίτη μου. Στους πρώτους μηνες της εγκυμοσύνης ήταν 35, αλλά στον 4ο έπεσε στο 30. Με τον γιατρό είπαμε εκτός από το σίδηρο, να αυξήσουμε και το φολικό οξύ σε ένα χαπάκι filicine την ημέρα, αντί για 1 την εβδομάδα που ήταν η αρχική οδηγία και που εγώ δεν ακολουθούσα και τόσο πιστά... Το φολικό οξύ βοηθάει και αυτό στην απορρόφηση του σιδήρου. Το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 15-20 μερες να αναιβει ο αιματοκρίτης στο 32,8. Σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα νέας εξέτασης που έκανα σε διάστημα 15 ημερών από την προηγούμενη και ελπίζω σε ακόμα καλυτερα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :P

εγω βρε κοριτσιαειμαι 25 εβδομαδεσ και 3 μερεσ,και ο αιματοκριτησ μου ειναι 40....αυτο τι σημαινει οτι το νινι δεν περνει σιδηρο που χρειαζεται?????:confused::confused::confused::confused::cry::cry::cry:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!

βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?

μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!

γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!

φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!

βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?

μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!

γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!

φιλια σε ολες

οχι,προ εγκυμοσυνησ ειχα 44 με 45,,,,απλα διαβασα οτι τα μωρακια μασ παιρνουν απο εμασ,και λεω τι στο καλο εμενα καθολου σιδηρο δεν παιρνει????:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αφου και η γιατροσ σου δεν ανυσηχει,τοτε ολα ειναι οκ:lol::lol::lol::lol::lol: να εχεισ μια τελειομηνη εγκυμοσινη :-P:-P:-P

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

κι εσυ γλυκια μου... προφανως αφου δεν ειχες προβλημα δεν θα δημιουργηθει και τωρα! εγω παντοτε ειχα θεμα με την ελλειψη σιδηρου.. πολλα φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

gyno-tardyferon επαιρνα κι εγω κι ο αιματοκριτης μου με 2 χαπια την ημερα ηταν κολλημενος στο 30.καθε πρωι τα επινα με ενα μεγαλο ποτηρι χυμο πορτοκαλι(μπλιαααχ). γενικα οταν παιρνετε το σιδηρο μην καταναλωνετε γαλακτοκομικα αλλα προτιμηστε τροφιμα με βιταμινη c που βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου.

ειμαι σιδηροπενικη και με πιεση 9 με 5! τιποτα δεν επαθα,απλα ημουν λιγο κοτοπουλο και ζαλιζομουν πολυ ευκολα.

με το καλο τα μωρακια σας κοριτσια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.

μην αγχωνεσαι κ μενα ολα χαμηλα σιδηρο σχεδον δεν ειχα μου ειπε ο γιατρος και ολα καλα. επινα δυο μπουκαλακια κ ενα φολικο οξυ. αα οταν ενιωθα να ζαλιζομαι με βοηθουσε να πινω λεμοναδεσ. ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

 

ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!

τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...

παντως κι εγω δεν ζαλιζομαι ιδιαιτερα, αν δεν μου ειχε συμβει η λυποθυμια εχθες θα ελεγα οτι ειμαι οκ και δεν με εχει επηρεασει ο αιματοκριτης.. Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας.. Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?

Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μωράκια με υγεία!!

Εγώ πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 8 με 5 και βία 9 με 6 και αιματοκρίτη στο 34.Ε, τώρα στην εγκυμοσύνη (όπως και στην προηγούμενη) η πίεση σταθερά στο 10 με 6 και αιματοκρίτη 34!!Πάντως έχω συνηθίσει τη χαμηλή πίεση και πλέον δε με ενοχλεί όσο παλιότερα!!Και λίγο παραπάνω αλατάκι το τρώω, με την ευχή πάντα του γιατρού μου...:-P

Dimitris+Ioanna=Iliana+expected baby!2iftp3.png

Gvuqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ τον Απρίλιο νοσηλεύτηκα για σιδηροπενία. Είχα αιματοκρίτη 23 χωρίς συμπτώματα και το βρήκαν κατά λάθος. Βέβαια πάντα είχα ένα θέμα καθώς δε θυμάμαι να μου ανέβηκε ποτέ πάνω από 30, εκτός από τις 2 πρώτες εγκυμοσύνες που έπαιρνα σίδηρο και πήγαινε στο 36. Τώρα στην 3η εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα με 36 καθότι είχα αποθέματα από το νοσοκομείο! Ξέρω ότι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν παίρνουμε σίδηρο λόγω οργανογένεσης. Και όταν το αρχίσουμε είναι καλό να το παίρνουμε το πρωί με ένα χυμό πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση και ποτέ με γαλακτοκομικά για τον ίδιο λόγο. Τα συμπληρώματα με συνδυασμό σιδήρου και φυλικού οξέος περιέχουν μικρότερη συγκέντρωση των δυο ουσιών οπότε αν είναι μεγάλη η έλλειψη ενός από τα δύο καλύτερα να παίρνουμε ξεχωριστά σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?

φιλια

 

καλησπερα!!ειμαι νεο μελος εδω κ τωρα που το δειαβασα ειπα να σου πο !!εχω κ εγω θεμα με τον αιματοκριτη,πολυ χαμηλο κ περνω δυο χαπακια πρωη κ βραδυ,κ να τρωω πολυ κρεας μοσχαρη,παντζαρια μου ειπε ,κ πολλες ντοματες δν ξερω γτ ντοματες,πολλες φορες ζαλιζομε,α ειμαι στην 13 εβδομαδα..απλα να τρως ποιο πολυ απο τ παραπανω ..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το ραντεβού με τον γιατρό.

ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!

τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...

Το πώς έγινε είναι άγνωστο :P Για ανέβει αλλάξαμε σίδηρο και θα κάνουμε έλεγχο σε 15 μερες. Ο φαρμακοποιος που του είπα να πάρω 2 κουτια για να έχω μου είπε οχι γιατί δεν ξέρω αν θα με "πιάσει". Προφανώς το πόσο θα ανέβει ο αιματικρίτης εξαρτάται και από το φάρμακο αλλά και από τον οργανισμό...

 

Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας..

Ναι και μάλιστα αναμενόμενο ;)

Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?

Από τα λεγόμενα του δικού μου γιατρού κατάλαβα πως το "πρόβλημα" το έχει η μητέρα... Βέβαια όπως είπε λύση υπάρχει...δηλαδή μετάγγιση (εντάξει, μου κόπηκαν τα πόδια, με έλουσε κρύος ιδρώτας κλπ κλπ :shock:) Στην ερώτηση ποια τιμή θεωρεί οριακή απάντησε το 28, πριν την γεννα όμως

 

Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!

Η βιταμίνη C αυξάνει την απορρόφηση του σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! κι εγω μια απο τα ιδια. εχω παντα αιματοκριτη 37-38, στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχε φτασει 30 γυρω στον 7ο μηνα, παρολο που επαιρνα σιδηρο κ φολικο οξυ. εχω πιεση 10 με 6.

ευτυχως δεν ζαλιζομαι, αλλα κουραζομαι ευκολα.

σιδηρο μαζι με πορτοκαλαδα ε; δεν μπορω με τιποτα την πορτοκαλαδα, μου χαλαει το ηδη χαλια στομαχι μου :(.

παντως οσο κρεας κ να τρωω δεν επηρεαζεται ο αιματοκριτης. νομιζω πως ειναι καθαρα θεμα οργανισμου.

κ οπως ειπε κ η malecon το προβλημα το εχει η μητερα, τα μωρα δεν επηρεαζονται.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτο που δεν επηρεαζονται τα μωρακια.. μην εχουμε και τυψεις!

ελπιζω οσο προχωρανε οι εγκυμοσυνες μας να καλυτερουμε παντως! κι εγω δεν ζαλιζομαι γενικα αλλα ναι κουραζομαι ευκολα!

μαλεκον ελπιζω τα νεα χαπακια να βοηθησουν!!

νεραιδουλα δεν το ηξερα για την ντοματα και πλακα πλακα ειναι ενας μηνας τωρα που εχω τρελη ορεξη για ντοματα!! μαλλον δεν ειναι τυχαιο...

φιλακια κοριτσια και καλη δυναμη!! να τρωτε καλα!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγω.. Απο 38 επεσε στο 30,3 και με χαπια σιδηρου το ανεβασα σε 1 μηνα μολις μια μοναδα δλδ 31,3. Τωρα ειμαι στην 24η βδομαδα... Εμενα ο γιατρος ανησυχησε και ειπε οτι πρεπει να ανεβει για να μη χρειαστει να κανουμε μεταγγιση... Πειτε μου, υπαρχει τετοια περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...