Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΙΠΙΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΙΣΕΙ Η ΑΥΠΝΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ 5ΩΡΟ ΒΑΘΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αααααχχχχχ να σου ζησει καταρχας και αν εχεις χρονο να ερχεσαι και απο δω να τα λεμε..... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39658&page=46

 

Μια γνωστης μου ο μπεμπης ειναι κι αυτος κοντα 4 μηνων κοιμαται ολη μερα μισαωρα και το βραδυ μεχρι τις 12 οπου μενει ξυπνιος μεχρι τις 4 και μετα παλι μισαωρα!!! Εχει καταρευσει η μαμα του ομως απο οτι μας ειπε και ο παιδιατρος που τυγχανει να εχουμε τον ιδιο ειναι θεμα παιδιου!!! Ετσι θελει κι ετσι να κανει μεχρι να φτασει 12 μηνων.....μονο του θα ορισει τα ωραρια του...θελει πολυ υπομονη και να προσπαθουμε να τα εχουμε σε μια ρουτινα υπνου! Δηλαδη οταν θα πλησιαζει το βραδυ για να κοιμηθουν θα πρεπει να τους κανουμε στανταρ πραγματακια οπως π.χ. εγω στην δικια μου απο τις 6 που θα φαει το προτελευταιο γευμα την παω μια βολτα με το καροτσι αν θελει κοιμαται κανα μισαωρο αλλιως παιζουμε και μενει ξυπνια. Μεχρι τις 9 θα εχουμε γυρισει σιγουρα οποτε την κανω μπανακι τρελαινομαστε στο παιχνιδι , κουραζεται και οταν πλεον την εχω ντυσει και εινια ετοιμη να φαει το γαλα της, την παιρνω αγκαλιτσα χαμηλωνω τα φωτα και μεχρι να το πιει ολο εχει γλαρωσει ρευεται και κοιμαται! Αυτο της το εκανα απο 2,5 μηνων......και βολτα εξω να ειμαι το τελευταιο γευμα θα το φαει καπου ησυχα και θα κοιμηθει!!!

 

Αλλα ετσι ειναι η δικια μου! Ειναι ευκολο μωρο! Μακαρι να βρεις τη χρυση τομη να ξεκουραστεις λιγακι! Και παλι να σου ζησει το μωρακι σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι κατάρχας να σου ζήσει το μωράκι σου!

Εγώ αυτό που κατάλαβα και αυτό που μου συνέστησε εξ αρχής ο παιδίατρος είναι να βάλω σε πρόγραμμα στο μωρό. Δηλαδή εμένα ξυπνάει γύρω στις 10 το πρωί, 12-2 παίρνει ένα υπνάκο, μετά το μεσημέρι πάλι προσπαθώ να τον κοιμίζω γύρω στις 4+ και κοιμάται από μία έως δυόμιση ώρες περίπου, από εκεί και πέρα είμαστε παιχνίδια, καμιά βολτούλα το απόγευμα, το βράδυ κατά τις 10 μπανάκι, μαμ και ύπνο. Προσπαθώ να μη βγαίνω πολύ από το πρόγραμμα ακόμη και τώρα που είμασταν διακοπές, γιατί τα μωρά αναστατώνονται και βγαίνουν από τους ρυθμούς τους! Βέβαια υπάρχουν και μέρες που δεν πάνε ακριβώς έτσι τα πράγματα αλλά προσπαθώ όσο μπορω. Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό και εσύ που θηλάζεις θα δυσκοελύεσαι περισσότερο αλλά θα δεις θα στρώσουν τα πράγματα. Μην τα αφήσεις όμως στην τύχη τους γιατί έτσι έχω την κολλητή μου, που δεν τον ¨΄εστρωσε¨από την αρχή και τώρα έχει κλείσει τα δυο και ακόμη ξαγρυπνάει το βράδυ. Φιλάκια!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι θεμα παιδιου και πιστευω πως ειναι πολυ μικρο για να κοιμαται ολη τη νυχτα.. ο δικος μου παρολο που δεν θηλασε (υποτιθεται οτι με το ξενο γαλα χορταινουν για περισσοτερη ωρα, ετρωγε το τελευταιο γευμα στις 1 και μετα παλι στις 4 τα ξημερωματα μεχρι 6 μηνων..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μια απ' τα ίδια κάνουμε. Ολη την ημέρα δυσκολευόμαστε νε κοιμηθούμε και όταν αυτό γίνεται, είναι για πολύ λίγο. Το στήθος πιπίλα, εννοείται...Δεν ξέρω, πολλές φορές νομίζω πως φταίω εγώ, νιώθω ανίκανη να ανταπεξέλθω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MΑΡΙΑ ΜΠΑΞ και effi, να σας ζήσουνε τα μωράκια σας! Αυτό που κάνουν τα μωρά σας είναι απόλυτα φυσιολογικό! http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

 

Τα μωρά είναι φτιαγμένα από τη φύση έτσι ώστε να τρώνε πολύ συχνά, μέρα και νύχτα. Το πότε θα αυξήσει ένα μωρό την απόσταση των γευμάτων τη νύχτα εξαρτάται από το ίδιο και μπορεί να γίνει από τις πρώτες εβδομάδες (πολύ σπάνια βέβαια), μέχρι και πολύ μετά τον πρώτο χρόνο, ή τον δεύτερο ή τον 3ο και τον 4ο ακόμα και λίγα παιδάκια χρειάζονται ίσως περισσότερο χρόνο ώστε να καταφέρνουν να μην ξυπνάνε τη νύχτα καθόλου. Βέβαια, όσο θα μεγαλώνουνε θα ξυπνάνε λιγότερες φορές απ' ότι τώρα, αλλά σε περιόδους που θα βγάζουν πχ δόντια ή θα περνάνε ένα άλμα ανάπτυξης ίσως να ξυπνάνε και πάλι σαν νεογέννητα.

 

Για να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε στα πολλά ξυπνήματα θα βοηθούσε πολύ να δοκιμάσετε την ξαπλωτή στάση θηλασμού και το να κοιμάστε μαζί με τα μωρά σας, ώστε να μπορείτε να κοιμάστε ενώ το μωρό θα θηλάζει, θα ξυπνάτε μόνο για να το βάλετε στο στήθος και θα ξανακοιμάστε. Όμως πρέπει να ακολουθείτε κανόνες για ασφαλή κοινό ύπνο! http://www.cosleeping.org/

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sofuka..Εγώ την ταϊζω και μετά ακόμη κι αν έχει αποκοιμηθεί την κρατάω λίγο. Απ' ότι μου είπε η παιδίατρος χρειάζεται ένα τέταρτο. Ακούω από άλλες μαμάδες που λένε οτι από τριών τεσσάρων μηνών τα ταϊζουν κάθε 3-4 ώρες. Η δικιά μου που είναι σ' αυτή την ηλικία τρώει πιο συχνά. Και για να κοιμηθεί πάλι στήθος θέλει. Ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sofuka..Εγώ την ταϊζω και μετά ακόμη κι αν έχει αποκοιμηθεί την κρατάω λίγο. Απ' ότι μου είπε η παιδίατρος χρειάζεται ένα τέταρτο. Ακούω από άλλες μαμάδες που λένε οτι από τριών τεσσάρων μηνών τα ταϊζουν κάθε 3-4 ώρες. Η δικιά μου που είναι σ' αυτή την ηλικία τρώει πιο συχνά. Και για να κοιμηθεί πάλι στήθος θέλει. Ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα....

 

 

effi, μια χαρά τα κάνεις! Εσύ ξέρεις καλύτερα πόσο χρόνο χρειάζεται μέχρι να κοιμηθεί το μωρό σου βαθιά ώστε να το αφήσεις στο κρεβάτι χωρίς να ξυπνήσει.

Όσο για τη συχνότητα, στο θηλασμό δεν υπάρχει ωράριο, είναι ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο και είναι πολύ λίγα τα παιδιά που θηλάζουν σ' αυτή την ηλικία που τρώνε κάθε 3-4 ώρες! Αυτά που κάνει το μωρό σου είναι απόλυτα φυσιολογικά, έτσι παίρνει την απαραίτητη γι' αυτό ποσότητα γάλακτος και την επίσης απαραίτητη επαφή με τη μαμά της!:wink:

Η δικιά μου που είναι 18 μηνών, μπορεί να θηλάζει κι αυτή κάθε μία ώρα αν είμαστε στο σπίτι και δεν έχει κάτι να απασχοληθεί (δεν υπάρχει περίπτωση να με δει καθιστή και να μην έρθει να θηλάσει :lol:). Όσο θα μεγαλώνει θα τρώει πιο γρήγορα, μπορεί να χρειάζεται μόνο 5-10 λεπτά τις περισσότερες φορές, οπότε δεν θα σε κουράζει τόσο η συχνότητα των γευμάτων. Επίσης, θα αρχίσει να ασχολείται με το περιβάλλον γύρω της και θα αυξηθεί και ο χρόνος μεταξύ των θηλασμών. Μετά θα μπουν και οι στερεές και τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα (βέβαια, ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος και κύρια τροφή και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού και τα στερεά γεύματα να είναι συμπληρωματικά του θηλασμού, αλλά αυτά θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα!)

Προς το παρόν, προσπάθησε να είσαι χαλαρή, να θηλάζεις όποτε μπορείς ξαπλωτή ώστε να ξεκουράζεσαι (στην ξαπλωτή στάση θηλασμού, τα μωρά δεν καταπίνουν συνήθως αέρα και δεν χρειάζονται ρέψιμο, αν χρειάζεται ρέψιμο θα είναι ανήσυχη, οπότε θα τη σηκώσεις τότε να ρευτεί), ή να διαβάζεις ένα βιβλίο ή να παρακολουθείς στην τηλεόραση κάτι που σε ενδιαφέρει, ή να μιλήσεις με κάποια φίλη στο τηλέφωνο, οτιδήποτε που μπορείς να κάνεις με ένα χέρι ή και χωρίς χέρια που να σε χαλαρώνει και να βοηθά να περάσει ευχάριστα η ώρα του θηλασμού.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης να ακολουθούμε το πρόγραμμα του μωρού. Είμαι μάλλον απ' τις τυχερες πρέπει να ομολογήσω, ο μικρος μου κοιμόταν και 5 ωρες το βράδυ από νεογέννητο. Τώρα που είναι 5 μηνών κοιμάται ένα οκτάωρο φουλ. Υπάρχουν όμως μέρες που μπορεί να ξυπνήσει το βράδυ, την προηγούμενη εβδομάδα για παράδειγμα ξύπναγε 2-3 φορές κάθε βράδυ. Κάθε φορά που ξυπνα τον ταϊζω, δεν τον ξεγελάω με ροφήματα και τέτοια (εξάλλου θηλάζει αποκλειστικά ακόμα) και ξανακοιμάται γρήγορα. Τωρα περνάει το 6ωρο και πάω και τον ελέγχω και όλο πρήζω τον άντρα μου "μα πότε θα ξυπνήσει να φάει" :D Μην τα βλέπεις μικρούλικα, ξέρουν αυτά τις ανάγκες τους. Αν θέλει να φάει ή αν απλά θέλει μια αγκαλίτσα, πώς να τους του την αρνηθείς, ε???

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω όλες για τα καλα και παρηγορητικά σας λόγια, όμως ειναι λίγο δύσκολο να εχεις ενα μωρό που δεν κοιμαται το βραδυ. Προσφατα με επιασε ίλιγγος από την αυπνια με αποτελεσμα να παιρνω χάπια!! Θα δοκιμασω μερικες από τις ιδεες σας και ελπίζω να εχω καλα αποτελεσματα! Θα σας ενημερωσω όταν κοιμηθουμε συνεχομενα καποιο βραδυ! xxx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω παντως αυτο που κανω ειναι να την προλαβαινω πριν ξυπνησει εντελως κι εκει που χουζουρευει της βαζω την πιπιλα κ ξανακοιμαται.Παντως οντως ισχυει κ το προγραμμα. Να μην ξεφευγουμε!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...